Socialinė politika, Ugdymo politika

Didinti aukštojo mokslo darbuotojų atlyginimus vyriausybė atsisako. Ar LAMPSS skelbs visuotinį streiką?

Tiesos.lt redakcija   2017 m. rugsėjo 24 d. 9:19

3     

    

Didinti aukštojo mokslo darbuotojų atlyginimus vyriausybė atsisako. Ar LAMPSS skelbs visuotinį streiką?

Dėstytojų, tyrėjų ir kitų Lietuvos aukštojo mokslo darbuotojų atlyginimai yra vieni mažiausių Europos Sąjungoje, tačiau aukštojo mokslo sektoriuje jie nebuvo keliami nuo 2008 metų, nors jų darbo krūvis ir kokybiniai reikalavimai nuolat didinami. Tiek XVI, tiek ir XVII LR Vyriausybių programose deklaruojama, kad švietimas yra prioritetinė sritis, ir nurodoma, jog bus didinami dėstytojų, o vėliau atitinkamai ir kitų darbuotojų atlyginimai. Žr.: XVII Vyriausybės programoje 128.6.: „Sieksime, kad aukštųjų mokyklų dėstytojai gautų adekvatų darbo užmokestį“. Vyriausybės programos pasirašomos, patvirtinamos LR Seime ir tampa privalomomis, tačiau jos nevykdomos. Ir tai tęsiasi jau dešimtmečiais. Neįvykdyti darbai pasirašytose programose galėtų būti vertinami kaip Vyriausybės ir konkrečių ministerijų nesėkmė.

O gal kaip tik tai ir yra išskirtinis profesionalų gebėjimas – mulkinti rinkėjus? Matome švietimo ministrės J. Petrauskienės vykdomą reformą, tačiau ar galime ją vadinti profesionalia? Švietimo ir mokslo ministerija turi 18 pavaldžių institucijų su milijoniniais biudžetais, kurios, deja, nesprendžia strateginių problemų. Akivaizdus faktas, kad Vyriausybė vengia priimti svarbius, savalaikius sprendimus ir stumia dėstytojus bei visus aukštojo mokslo darbuotojus į skurdą.

Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimas (LAMPSS) deda visas pastangas, kad būtų pasiektas susitarimas dėl aukštojo mokslo darbuotojų atlyginimų didinimo. 2017 m. įvyko du LAMPSS atstovų susitikimai su premjeru S. Skverneliu ir trys susitikimai su ŠMM atstovais. Jų metu LAMPSS pateikė dabartinio aukštojo mokslo finansavimo analizę bei nurodė galimybes ir būdus, kaip padidinti šios sistemos darbuotojų atlyginimus. Deja, ŠMM laikosi kategoriškos nuostatos, kad dėstytojų ir atitinkamai kitų aukštojo mokslo darbuotojų atlyginimai galės būti didinami tik susijungus AM institucijoms, bet nenurodyta, kada ir kiek. Tokiu būdu aukštojo mokslo darbuotojai daromi nesibaigiančių aukštojo mokslo reformų įkaitais, o atlyginimo didinimas ir vėl nukeliamas į laikotarpį, kai valstybę valdys kuri nors kita būsimoji Vyriausybė.

Premjeras atkreipė dėmesį, kad biudžeto projekte nenumatyta lėšų AM finansavimui didinti. Maža to. Jis prasitarė, kad aukštojo mokslo įstaigų jungimu siekiama sutaupyti, bet ne perskirstyti neefektyviai naudojamas 20 proc. biudžeto išlaidų. O tai, ko gero, reiškia, kad jungiant aukštojo mokslo įstaigas sutaupytos lėšos ir vėl nebus panaudotos darbuotojų atlyginimams kelti.

Įvertinus šių institucijų nuolat pateikiamus tuos pačius argumentus, galima konstatuoti, kad šiuo metu visos derybinės galimybės susitarti yra išsemtos. Vyriausybei vengiant derėtis dėl darbo užmokesčio aukštojo mokslo darbuotojams didinimo garantijų lieka tik viena galimybė – ruoštis visuotiniam aukštojo mokslo institucijų darbuotojų streikui. Manome, kad jau atėjo laikas griežtai pareikalauti didinti aukštojo mokslo institucijų darbuotojų darbo užmokestį tiek, kad jis atitiktų šios dienos kainų lygį.

LAMPSS šiuo metu pradeda parengiamuosius visuotinio aukštojo mokslo institucijų darbuotojų STREIKO skelbimo veiksmus. Vienas jų – aukštojo mokslo darbuotojų nuomonės apklausa, kuri skirta išsiaiškinti, ar jau iš tiesų atėjo laikas skelbti visuotinį streiką.

Dalyvauti Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimo organizuojamoje apklausoje, galima pasinaudojant šia nuoroda:

Pradėti pildyti

LAMPSS kviečia pasidalinti savo nuomone ir atsakyti į anketos klausimus.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

tai        2017-09-24 15:23

tai tegul nurodo mokslininkai iš kokių pinigų jiems turėtų būti didinami atlyginimai ar dar daugiau atiminėti iš darbininkų per mokesčių sisitemą ar skolintis iš Briuselio?

nu ir kas       2017-09-24 15:00

minimali alga irgi baveik mažiausia europoje. Mokslininkai nori praskolinėtėti toliau Lietuvą ir didinti Lietuvos skolą?  Moksilinkams algos mokamos iš biudžeto - iš darbininkų atimtų pinigų mokesčių pavidale.

Senai       2017-09-24 12:51

laikas.

Rekomenduojame

Arnas Simutis. Lietuva yra šaltojo pilietinio karo būklėje

Dovilas Petkus. Mažosios Lietuvos diena – nacionalistinė šventė

Mindaugas Karalius. Lietuvių kalbos naikintojai bus įamžinti knygoje

Tautvydas Galinis. Svetimvardžiai asmens dokumentuose, arba apie projektą atšaukti valstybinę lietuvių kalbą

Daugiau nei pusė Airijos katalikų dėl pandemijos pasirinko neiti į šv. Mišias

Vytautas Radžvilas. Žodis Laisvės gynėjų dieną

Vytautas Radžvilas. Autonomininkų svajonės tampa tikrove

Kuriamas precedentas: Kvebeko teisėjas apribojo neskiepyto tėvo teisę lankyti vaiką

Asta Katutė. Ideologinė politika: nuo asmenvardžių keitimo iki vėl grąžintos Stambulo konvencijos

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Naujametinės valdžios dovanėlės Lietuvai

Vytautas Sinica. Su Matu Maldeikiu diskutavome apie valdančiųjų vertybinę užsienio politiką

Dovilas Petkus. Pasipiktinę tautos pasipiktinimu?

Aleksandras Nemunaitis. Dalinuosi profesorės A. Ramonaitės išmintingomis įžvalgomis apie demonizaciją, etikečių klijavimą, demokratiją ir tautos taiką

Linas Karpavičius. Siūlau valdančiajai daugumai idėją!!!!!!

Jolanta Miškinytė. Puiki žinia Lenkijos kovotojams su sanitarine diktatūra, žmogaus teisių pažeidinėjimu ir Konstitucijos mindymu

Pragariška Džo Baideno savaitė

V.Pranckietis privalo trauktis iš užimamų pareigų, jei vadovaudamas Seimo Kaimo reikalų komitetui neatstovauja kaimo daugumai

Abortai vėl tapo pagrindine mirties priežastimi pasaulyje

Ispanija Covidą priskiria įprastam gripui – ragina likusias ES šalis sekti šiuo pavyzdžiu

Linas Karpavičius. Šiandien, kaip niekad mums iškyla Sausio 13-osios aukų įprasminimo iššūkis

Kun. R. Grigas V. Landsbergiui: Profesoriau, galėtumėte būti dėkingesnis

Laisvės gynėjų dienai skirtas minėjimas Lukiškių aikštėje

Šalies visuomenės veikėjai sutaria – valdžia pati išprovokavo žmonių reakciją

Ramūnas Aušrotas.  Atėjo laikas vėl kovoti už laisvę

Sausio 13-ąją – Laisvės dieną piliečiai nušvilpė minėjime pasisakančius valdančiuosius, plojo tik Prezidentui

Dominykas Vanhara. Bet žinot, kas šiandien geriausia?

Lietuvių kalbai – gedulo varpai?

Dominykas Vanhara. Vyriausybė nutraukinės sutartį tarp Lietuvos geležinkelių ir Belaruskali

Aleksandras Nemunaitis. „Vilniaus viešojo transporto“ direktorius miega namie ir sapnuoja 1 mln. eurų pelną, darbuotojai miega prie jo kabineto

JAV mokykloje patvirtintas pradinių klasių moksleivių šėtono klubas po pamokų

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.