Demokratija ir valdymas

Diana Vilytė: Viešieji pirkimai klimpsta korupcijoje

Tiesos.lt siūlo   2016 m. gruodžio 23 d. 9:46

7     

    

Diana Vilytė: Viešieji pirkimai klimpsta korupcijoje

Arvydas Jockus | „Lietuvos žinios“

Viešųjų pirkimų tarnybos vadovė Diana Vilytė sako, kad kaip sporte egzistuoja dopingas ir noras laimėti ne visada gražiais ir garbingais būdais, taip ir viešųjų pirkimų srityje įmonių vadovai pirmiausia galvoja ne apie konkurencinį pranašumą, o ar gali susitarti su viceministru arba kancleriu.

„Tai žema, bet tai egzistuoja ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Tyrimus atliekančios tarptautinės organizacijos didžiausią korupcijos riziką įžvelgia viešųjų pirkimų srityje. Tokios pačios nuomonės yra ir verslas“, – „Lietuvos žinioms“ sakė ji.

Pastaruoju metu Viešųjų pirkimų tarnybai (VPT) ypač kliūva vadinamieji vidaus sandoriai, kai valstybės įmonės ir savivaldybės atlieka viešuosius pirkimus be konkurso, o užsakytas prekes ir paslaugas teikia šių įmonių kontroliuojamos bendrovės. Pasitvirtina vis daugiau įtarimų, kad tokiais sandoriais siekiama ne efektyviausiu būdu nusipirkti paslaugas, o pridengti neskaidrią veiklą.

Be konkurso užsakydamos paslaugas savo kontroliuojamiems ūkio subjektams, perkančiosios organizacijos dažnai nepagrįstai išpučia paslaugų kainą. Tokiu būdu antrinei įmonei sudaromos sąlygos uždirbti ir atitinkamai duoti daugiau pajamų pagrindinei bendrovei. Tokia neskaidri veikla iškreipia konkurenciją, nes kiti rinkos dalyviai, surengus viešųjų pirkimų konkursą, analogiškas paslaugas galbūt suteiktų pigiau.

VPT duomenimis, per metus valstybėje įvyksta viešųjų pirkimų už 4–5 mlrd. eurų. Vidaus sandoriais 2015 metais įsigytų paslaugų vertė per metus siekia apie 300 mln. eurų. „Atrodytų, kas čia tokio – 300 mln. eurų per metus iš 4–5 milijardų. Galėtų valstybė liberaliai vertinti ir žiūrėti pro pirštus, jeigu kai kurios įmonės be ilgų viešųjų pirkimų procedūrų gali greitai ir efektyviai nusipirkti paslaugas. Vidaus sandoris yra geras instrumentas, bet Lietuvoje įgavo blogas grimasas“, – sakė D. Vilytė.

Šiais metais su prašymais leisti vidaus sandorius į VPT besikreipiančių valstybės įmonių ir savivaldybių įmonių skaičius gerokai išaugo. D. Vilytės nuomone, valstybės ir savivaldybių siekis daugiau paslaugų be konkurso pirkti iš savo kontroliuojamų bendrovių gali būti susijęs su tuo, kad Seime šiemet pradėti svarstyti teisės aktai, kuriais planuota visiškai uždrausti vidaus sandorius. Atsisakyti vidaus sandorių ragino ne tik VPT, bet ir Specialiųjų tyrimų tarnyba, Konkurencijos taryba ir Valstybinė kainų energetikos kontrolės komisija. Už vidaus sandorių panaikinimą pasisakė prezidentė Dalia Grybauskaitė, buvęs premjerais Algirdas Butkevičius ir naujasis – Saulius Skvernelis.

2011–2015 iš valstybės įmonių vidaus sandoriais daugiausia prekių ir paslaugų metais pirko bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“ ir valstybinės energetikos įmonės. Per penkerius metus „Lietuvos geležinkeliai“ įvykdė 771 vidaus sandorį, jų visų vertė siekė 429,2 mln. eurų. Energetikos įmonės per šį laikotarpį atliko 39 vidaus sandorius už 80,2 mln. eurų.

Nekontroliuojama sritis

Vidaus sandoriai suteikia valstybės įmonėms ir savivaldybėms teisę sudaryti sandorius be viešųjų pirkimų. Tam reikia atitikti du kriterijus: antrinė įmonė privalo 80 proc. pajamų gauti iš pagrindinės įmonės, ir ši pagrindinė įmonė turi būti antrinės įmonės steigėja. Jeigu įmonės šiuo reikalavimus atitinka, VPT privalo išduoti leidimą įmonėms sudaryti vidaus sandorius. D. Vilytė aiškino, kad tai grynai formali procedūra: VPT tiesiog patikrina įstatus, pajamų struktūrą. Leidimus VPT išduoda nuo 2012 metų, tačiau VPT vadovės nuomone, išduodant vidaus sandorių leidimus tarnybai nesuteikta teisės kontroliuoti, ar šie sandoriai yra būtini, tai yra ar rinkoje nėra daugiau paslaugą galinčių suteikti dalyvių ir ar tokie sandoriai konkrečiu atveju neiškreipia konkurencijos.

„Praktiškai tai yra grynai formalus sutikimas. O blogiausia tai, kad neturime teisės vėliau pasižiūrėti, kaip tas sandoris vykdomas. Ar tikrai antrinė įmonė vykdo užsakytas paslaugas. Ar tai yra efektyvu, ar paslaugų kainos nėra dirbtinai pakeltos, ar yra rinkos koncentracija, ar daug dalyvių, galinčių teikti tokias pačias paslaugas, – kalbėjo D. Vilytė. – „Lietuvos geležinkeliai“ aiškina, kad vidaus sandoriams gavo VPT sutikimus. Bet tai pseudodalykai, biurokratiniai žaidimai apie nieką.“

D. Vilytė sutinka, kad rinkoje yra unikalių paslaugų, kurias gali teikti vos vienas žaidėjas. Bet valstybės įmonės, anot jos, sudaro vidaus sandorius ir tokiais atvejais, kai rinkoje yra pilna verslo – smulkaus ir stambaus, kuris galėtų teikti tokias pačias paslaugas. „Jeigu šiais atvejais būtų vykdomi viešo pirkimo konkursai, kainos galėtų būti konkurencingesnės, būtų išleista mažiau mokesčių mokėtojų pinigų. Valstybės įmonės sumokėtų daugiau dividendų, o savivaldybės sutaupytas lėšas galėtų panaudoti kažkam kitam“, – dėstė D. Vilytė.

VPT vadovė „Lietuvos žinioms“ teigė nesanti vidaus sandorių priešininkė. Jie galėtų egzistuoti, jeigu Lietuvoje nebūtų įgiję iškreiptų formų, nes kai kurios perkančiosios organizacijos į juos žiūri ciniškai.

Straipsnio tęsinį skaitykite portale lzinios.lt ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

$+$       2016-12-23 21:02

Va čia tai bent naujiena!!! Devynioliktaisias VPT veikalos metais žinia tautai ir pasauliui - viešuosiuose pirkimuose vagia!!! Gerai, kad Minkevičius ir Vaičiulis anapilyje, o tai infarktas ištiktų.
Įdomu ar Plytnikas žinojo?! Per 4 veikalos metus pakeitė tik tris Mercedersus,  paskutinis naujut naujutėlis, bet vis viena visi supranta, kad ne Ferraris ar Rols-Roisas.
Tiesa, paliko jis VPT Rizikos valdymo informacinę sistemą už 1113000 Lt, prieš tai išvaręs Rizikos valdymo ir analizės skyriaus vedėją, kuris yra labai geras informatikas ir būtų prieštaravęs mokėti už dublį tokius pinigus. Buvo atleista ir to skyriaus vedėjo pavaduotoja, nes ji gera VP specialistė, būtų supratusi, kad Sistema visiškai nepritaikyta VP - pakeistas tik Muitinės departamento pavadinimas ir aplamai, tokios Sistemos VPT nereikia, būtų paskęs tuometis direktoriaus pavaduotojas, kuris taip pat buvo atleistas, nes žinojo, kad 9 iš 10 pirkimų yra rizikingi. Čia panašiai kaip važiuoti iš Vilniaus į Kauną. Ne, ne per Šiaulius ir Žagarę, bet per Suomiją, Švediją ir Ispaniją.
Taigi, klausimas rimtas: kokios valstybinės nominacijos bus skirtos už tokius titaniškus atradimus ir kas būs apdovanotųjų sąraše: dabartinė su ją aptūpusiomis draugėmis, o gal ir buvusių giminaitės, draugų giminaitės, giminaičių draugės?!

nu,nu       2016-12-23 20:37

ar negalima isleisti griezto istatymo, jei vogsi , pasodinsim viena syki reikia uzbaigti tuos zaidimus

Klausimėlis       2016-12-23 18:27

      Tai kurgi yra tie, kurie ketvirtį amžiaus skelbia kovą su korupcija? Kokiuose Vilniaus rūmuose jie sėdi? Tikriausiai ne Lukiškėse?

Dzeikas       2016-12-23 10:50

Korupcija, o paprasciau kalbant vagystes Lietuvoje pasieke toki masta, kad grynai darbiniais talentais: protu, veiklos apskaiciavimu, balanso tarp sanaudu ir efektyvumo, technologiniu operaciju meitriskumu tu nieko nepasieksi.
Sita Polishinelio paslapti pakartojau tam , kad pagristi, kad neisprendus sios problemos ir nesukurus visuomenes kur veiklos kurybingumas remiasi i prota , o ne sugebejime regzt intrigas visi patriotizmai ir anatemos liberalizmui, skamba kaip psichiatrines klinikos pacientu mananciu esa(n) gydytojais-psichoterapeutais monologai.

Žinoma, kad nusipelnėme       2016-12-23 10:33

Taip, Raudonasis prokuroras nusipelnė gyventi geriau, be jokios abejonės, valio už populiariausio eksprezidento Naująją Sąjungą ir Naująją Politiką, ura tovarišči, tak deržatj i dalšė, s prazdnikom! Neužmirškite tik apdovanoti KGB rezervistus ordinais ir medaliais - jie to nusipelnė už šiuos metus. Bravo vyrai ir damočkos, juk už Lietuvą ar taip?

jie nusipelnė gyventi geriau       2016-12-23 10:28

manot - labai lengva parduoti sąžinę, artimą savo, Tėvynę ir tapti okupanto ruso pakaliku - kgbistu ar komunistu?

ruta       2016-12-23 9:57

..stai Izraelio farmacine kompanija ‘Teva’ ismokes 520 000 000 $ Amerikai uz tai , kad dave kysius valdininkams , kad anie proteguotu Izraelio firmos ‘Teva’ laimejima tarp kitu figurantu ..Stai , kai kiekvienas   korupcinio sanderio dalyvis sumokes po ispudynga suma baudos , tai gal praeis noras ‘zaisti’ ne pagal istatyma .
Pagrindu tokiai ‘Teva’ bylai tapo JAV istatymas kovoje su korupcija , uzsienyje !


Rekomenduojame

Andrius Švarplys. Kas gali apginti žodžio laisvę ir laisvę apskritai?

Geroji Naujiena: Stiprūs Jo malone

Vytautas Matulevičius. „270 milijonų, kurie parklupdė Lietuvą“

Raimondas Navickas. O gal tai jokie NE vandalai? Gal tai PROTESTUOTOJAI?

Pagaliau. Vygantas Malinauskas. Katalikų jaunuoliai neleido nugriauti šv. Junipero Serra statulos Kalifornijoje

Ramūnas Aušrotas. Hipsteriai, į Seimą!

Česlovas Iškauskas. Smėlis pro pirštus. Ironiškos pastabos

Iš propagandos frontų: LRT atsiskaito visuomenei: birželio 29 d. 16 h per LRT TELEVIZIJĄ ir portale LRT.lt. rengia spec. laidą, kviečia klausti

Ne juokas. Tadas Skukas vilniečių vardu: mere Š., pasitikrink sveikatą!

Vytautas Radžvilas. Kūjo ir pjautuvo šešėlis virš šeimos (I)

Vidmantas Valiušaitis. Geopolitinė „senosios tvarkos“ griūtis ir Birželio sukilimas

Liudvikas Jakimavičius. Heraklio beieškant

Gedimino Jankaus kreipimasis į TS-LKD atstovus Vilniaus Taryboje: Kodėl jūs veidmainiaujate, kolaboruojate su mankurtais?

Algimantas Rusteika. Riba, kurią peržengus jūsų neišgelbės jokia jėga, policija ar vandens patrankos

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Nebūkime aukos

Nida Vasiliauskaitė. Miesto valdžios akimis esate infantilūs buzzwordais valdomi pampersiniai

Arūnas Bubnys. 1941 m. birželio sukilimas Vilniuje

Seime registruotas įstatymas siekiant apsaugoti Lukiškių aikštę nuo tolesnio jos išniekinimo

Rasa Čepaitienė. Pornokratija*

Nacionalinis susivienijimas reikalauja Remigijaus Šimašiaus atsistatydinimo

Ramūnas Karbauskis. R. Šimašiaus pliažas tampa Tautos kančias menančios aikštės išniekinimo simboliu

Rasa Čepaitienė. Suklastota meilė

Liudvikas Jakimavičius. Šimašiaus vardo pliažo naujienos

Robertas Grigas. Man tai buvo skiepai nuo bet kokio sovietizmo

Tomas Baranauskas. Apie magišką smėlio galią

Prisiminkime ir atminkime. Goda Krukauskienė: Budavonės kankiniai

Algimantas Rusteika. Vienybės klausimu: tiesa išlaisvina

Vygantas Malinauskas. „Kaip ant tyčių...“

Vytautas Radžvilas. Sisteminė „opozicija“ – nomenklatūrinio režimo atrama

Nuo bačkos. Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė: Šimašius būtų puikus prezidentas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.