Demokratija ir valdymas

Diana Vilytė: Viešieji pirkimai klimpsta korupcijoje

Tiesos.lt siūlo   2016 m. gruodžio 23 d. 9:46

7     

    

Diana Vilytė: Viešieji pirkimai klimpsta korupcijoje

Arvydas Jockus | „Lietuvos žinios“

Viešųjų pirkimų tarnybos vadovė Diana Vilytė sako, kad kaip sporte egzistuoja dopingas ir noras laimėti ne visada gražiais ir garbingais būdais, taip ir viešųjų pirkimų srityje įmonių vadovai pirmiausia galvoja ne apie konkurencinį pranašumą, o ar gali susitarti su viceministru arba kancleriu.

„Tai žema, bet tai egzistuoja ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Tyrimus atliekančios tarptautinės organizacijos didžiausią korupcijos riziką įžvelgia viešųjų pirkimų srityje. Tokios pačios nuomonės yra ir verslas“, – „Lietuvos žinioms“ sakė ji.

Pastaruoju metu Viešųjų pirkimų tarnybai (VPT) ypač kliūva vadinamieji vidaus sandoriai, kai valstybės įmonės ir savivaldybės atlieka viešuosius pirkimus be konkurso, o užsakytas prekes ir paslaugas teikia šių įmonių kontroliuojamos bendrovės. Pasitvirtina vis daugiau įtarimų, kad tokiais sandoriais siekiama ne efektyviausiu būdu nusipirkti paslaugas, o pridengti neskaidrią veiklą.

Be konkurso užsakydamos paslaugas savo kontroliuojamiems ūkio subjektams, perkančiosios organizacijos dažnai nepagrįstai išpučia paslaugų kainą. Tokiu būdu antrinei įmonei sudaromos sąlygos uždirbti ir atitinkamai duoti daugiau pajamų pagrindinei bendrovei. Tokia neskaidri veikla iškreipia konkurenciją, nes kiti rinkos dalyviai, surengus viešųjų pirkimų konkursą, analogiškas paslaugas galbūt suteiktų pigiau.

VPT duomenimis, per metus valstybėje įvyksta viešųjų pirkimų už 4–5 mlrd. eurų. Vidaus sandoriais 2015 metais įsigytų paslaugų vertė per metus siekia apie 300 mln. eurų. „Atrodytų, kas čia tokio – 300 mln. eurų per metus iš 4–5 milijardų. Galėtų valstybė liberaliai vertinti ir žiūrėti pro pirštus, jeigu kai kurios įmonės be ilgų viešųjų pirkimų procedūrų gali greitai ir efektyviai nusipirkti paslaugas. Vidaus sandoris yra geras instrumentas, bet Lietuvoje įgavo blogas grimasas“, – sakė D. Vilytė.

Šiais metais su prašymais leisti vidaus sandorius į VPT besikreipiančių valstybės įmonių ir savivaldybių įmonių skaičius gerokai išaugo. D. Vilytės nuomone, valstybės ir savivaldybių siekis daugiau paslaugų be konkurso pirkti iš savo kontroliuojamų bendrovių gali būti susijęs su tuo, kad Seime šiemet pradėti svarstyti teisės aktai, kuriais planuota visiškai uždrausti vidaus sandorius. Atsisakyti vidaus sandorių ragino ne tik VPT, bet ir Specialiųjų tyrimų tarnyba, Konkurencijos taryba ir Valstybinė kainų energetikos kontrolės komisija. Už vidaus sandorių panaikinimą pasisakė prezidentė Dalia Grybauskaitė, buvęs premjerais Algirdas Butkevičius ir naujasis – Saulius Skvernelis.

2011–2015 iš valstybės įmonių vidaus sandoriais daugiausia prekių ir paslaugų metais pirko bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“ ir valstybinės energetikos įmonės. Per penkerius metus „Lietuvos geležinkeliai“ įvykdė 771 vidaus sandorį, jų visų vertė siekė 429,2 mln. eurų. Energetikos įmonės per šį laikotarpį atliko 39 vidaus sandorius už 80,2 mln. eurų.

Nekontroliuojama sritis

Vidaus sandoriai suteikia valstybės įmonėms ir savivaldybėms teisę sudaryti sandorius be viešųjų pirkimų. Tam reikia atitikti du kriterijus: antrinė įmonė privalo 80 proc. pajamų gauti iš pagrindinės įmonės, ir ši pagrindinė įmonė turi būti antrinės įmonės steigėja. Jeigu įmonės šiuo reikalavimus atitinka, VPT privalo išduoti leidimą įmonėms sudaryti vidaus sandorius. D. Vilytė aiškino, kad tai grynai formali procedūra: VPT tiesiog patikrina įstatus, pajamų struktūrą. Leidimus VPT išduoda nuo 2012 metų, tačiau VPT vadovės nuomone, išduodant vidaus sandorių leidimus tarnybai nesuteikta teisės kontroliuoti, ar šie sandoriai yra būtini, tai yra ar rinkoje nėra daugiau paslaugą galinčių suteikti dalyvių ir ar tokie sandoriai konkrečiu atveju neiškreipia konkurencijos.

„Praktiškai tai yra grynai formalus sutikimas. O blogiausia tai, kad neturime teisės vėliau pasižiūrėti, kaip tas sandoris vykdomas. Ar tikrai antrinė įmonė vykdo užsakytas paslaugas. Ar tai yra efektyvu, ar paslaugų kainos nėra dirbtinai pakeltos, ar yra rinkos koncentracija, ar daug dalyvių, galinčių teikti tokias pačias paslaugas, – kalbėjo D. Vilytė. – „Lietuvos geležinkeliai“ aiškina, kad vidaus sandoriams gavo VPT sutikimus. Bet tai pseudodalykai, biurokratiniai žaidimai apie nieką.“

D. Vilytė sutinka, kad rinkoje yra unikalių paslaugų, kurias gali teikti vos vienas žaidėjas. Bet valstybės įmonės, anot jos, sudaro vidaus sandorius ir tokiais atvejais, kai rinkoje yra pilna verslo – smulkaus ir stambaus, kuris galėtų teikti tokias pačias paslaugas. „Jeigu šiais atvejais būtų vykdomi viešo pirkimo konkursai, kainos galėtų būti konkurencingesnės, būtų išleista mažiau mokesčių mokėtojų pinigų. Valstybės įmonės sumokėtų daugiau dividendų, o savivaldybės sutaupytas lėšas galėtų panaudoti kažkam kitam“, – dėstė D. Vilytė.

VPT vadovė „Lietuvos žinioms“ teigė nesanti vidaus sandorių priešininkė. Jie galėtų egzistuoti, jeigu Lietuvoje nebūtų įgiję iškreiptų formų, nes kai kurios perkančiosios organizacijos į juos žiūri ciniškai.

Straipsnio tęsinį skaitykite portale lzinios.lt ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

$+$       2016-12-23 21:02

Va čia tai bent naujiena!!! Devynioliktaisias VPT veikalos metais žinia tautai ir pasauliui - viešuosiuose pirkimuose vagia!!! Gerai, kad Minkevičius ir Vaičiulis anapilyje, o tai infarktas ištiktų.
Įdomu ar Plytnikas žinojo?! Per 4 veikalos metus pakeitė tik tris Mercedersus,  paskutinis naujut naujutėlis, bet vis viena visi supranta, kad ne Ferraris ar Rols-Roisas.
Tiesa, paliko jis VPT Rizikos valdymo informacinę sistemą už 1113000 Lt, prieš tai išvaręs Rizikos valdymo ir analizės skyriaus vedėją, kuris yra labai geras informatikas ir būtų prieštaravęs mokėti už dublį tokius pinigus. Buvo atleista ir to skyriaus vedėjo pavaduotoja, nes ji gera VP specialistė, būtų supratusi, kad Sistema visiškai nepritaikyta VP - pakeistas tik Muitinės departamento pavadinimas ir aplamai, tokios Sistemos VPT nereikia, būtų paskęs tuometis direktoriaus pavaduotojas, kuris taip pat buvo atleistas, nes žinojo, kad 9 iš 10 pirkimų yra rizikingi. Čia panašiai kaip važiuoti iš Vilniaus į Kauną. Ne, ne per Šiaulius ir Žagarę, bet per Suomiją, Švediją ir Ispaniją.
Taigi, klausimas rimtas: kokios valstybinės nominacijos bus skirtos už tokius titaniškus atradimus ir kas būs apdovanotųjų sąraše: dabartinė su ją aptūpusiomis draugėmis, o gal ir buvusių giminaitės, draugų giminaitės, giminaičių draugės?!

nu,nu       2016-12-23 20:37

ar negalima isleisti griezto istatymo, jei vogsi , pasodinsim viena syki reikia uzbaigti tuos zaidimus

Klausimėlis       2016-12-23 18:27

      Tai kurgi yra tie, kurie ketvirtį amžiaus skelbia kovą su korupcija? Kokiuose Vilniaus rūmuose jie sėdi? Tikriausiai ne Lukiškėse?

Dzeikas       2016-12-23 10:50

Korupcija, o paprasciau kalbant vagystes Lietuvoje pasieke toki masta, kad grynai darbiniais talentais: protu, veiklos apskaiciavimu, balanso tarp sanaudu ir efektyvumo, technologiniu operaciju meitriskumu tu nieko nepasieksi.
Sita Polishinelio paslapti pakartojau tam , kad pagristi, kad neisprendus sios problemos ir nesukurus visuomenes kur veiklos kurybingumas remiasi i prota , o ne sugebejime regzt intrigas visi patriotizmai ir anatemos liberalizmui, skamba kaip psichiatrines klinikos pacientu mananciu esa(n) gydytojais-psichoterapeutais monologai.

Žinoma, kad nusipelnėme       2016-12-23 10:33

Taip, Raudonasis prokuroras nusipelnė gyventi geriau, be jokios abejonės, valio už populiariausio eksprezidento Naująją Sąjungą ir Naująją Politiką, ura tovarišči, tak deržatj i dalšė, s prazdnikom! Neužmirškite tik apdovanoti KGB rezervistus ordinais ir medaliais - jie to nusipelnė už šiuos metus. Bravo vyrai ir damočkos, juk už Lietuvą ar taip?

jie nusipelnė gyventi geriau       2016-12-23 10:28

manot - labai lengva parduoti sąžinę, artimą savo, Tėvynę ir tapti okupanto ruso pakaliku - kgbistu ar komunistu?

ruta       2016-12-23 9:57

..stai Izraelio farmacine kompanija ‘Teva’ ismokes 520 000 000 $ Amerikai uz tai , kad dave kysius valdininkams , kad anie proteguotu Izraelio firmos ‘Teva’ laimejima tarp kitu figurantu ..Stai , kai kiekvienas   korupcinio sanderio dalyvis sumokes po ispudynga suma baudos , tai gal praeis noras ‘zaisti’ ne pagal istatyma .
Pagrindu tokiai ‘Teva’ bylai tapo JAV istatymas kovoje su korupcija , uzsienyje !

Rekomenduojame

Vengrijos šeimų ministrė K.Novak: daugiau nei 70 tūkst. šeimų suteiksime paramą būsto renovacijai

Ramūnas Aušrotas. Reikia panaikinti Valstybinę vaiko teisių apsaugos tarnybą

JAV mažėja gyventojų parama griežtesnei ginklų kontrolei

Lenkijos vyriausybė mažins mokesčius kurui, dujoms ir elektrai

Linas Karpavičius. PSO susitarimas dėl pandemijos gali apriboti žmogaus teises

Austrijoje vyko protestai prieš privalomus COVID-19 skiepus

JAV vidurinių mokyklų bibliotekose – pornografinio turinio knygos

Kai laisvoje šalyje reikia dėkoti už drąsą kalbėti…

Austrija neklauso abejojančių dėl eutanazijos

Kalifornijos miestas pritarė pasiūlymui atmesti bet kokius valstijos ar federacinius nurodymus dėl Covid

Vytautas Sinica. Marazmai tęsiasi

Didelė demonstracija prieš vakcinų pasus Gioteborge, Švedijoje

Kun. Nerijus Pipiras. Bronius Laurinavičius: Tiesos skambesio vedamas

Romas Lazutka. Mūsų pasivažinėjimams gamtą tesaugo varguoliai

Olga Vėbrienė. Nusikaltimų gamtai nebetirsime?

Sveikatos teisės institutas. Premjera: „Aš esu mes. Išlikti žmogumi“

Liudvika Meškauskaitė. Pasitikėjimo Lietuvos žiniasklaida problema C-19 pandemijos laikotarpiu

Žodžio laisvė svetur – Kolumbijoje socialinių tinklų žvaigždė apgynė savo tradicines pažiūras į šeimą

Memorialas Kryžkalnyje bus papildytas naujomis partizanų pavardėmis

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Atsitieskite ir pakelkite galvas – I Advento sekmadienis

Kunigo Broniaus Laurinavičiaus paminėjimas

Lenkijos premjeras siunčia vaizdo žinutę: mes giname Europą

Iššūkis gyventi pagal sąžinę

Vytautas Sinica. Apie architektūrą

Vidas Rachlevicius. E. Macronas ir A. Lukašenka. Lyginti negalima, bet palyginkim

Pasaulis ir Lietuva: Lenkija dėmesio centre/Ukraina ginkluojasi/Landsbergis pagirtas JAV

Amerikoje daugėja pastorių, dėl pandemijos norinčių nutraukti nuolatinę tarnystę

Ramūnas Aušrotas. Nauja sąvoka Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme

Kyle Rittenhouse byla. Žiniasklaida pateikė realybės neatitinkančią versiją

Almantas Stankūnas. Ar jis ir Co yra diplomatai ar Rusijai ir Vokietijai naudingi joms dirbantys idiotai?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.