Demokratija ir valdymas, Geopolitika, Europa, Šiaurės Amerika

Dėl JAV sankcijų Rusijai „susirūpinusi“ ES: jei mūsų neišgirs, imsimės atsakomųjų veiksmų. Papildyta Audriaus Bačiulio komentaru

Tiesos.lt redakcija   2017 m. liepos 24 d. 23:35

16     

    

Dėl JAV sankcijų Rusijai „susirūpinusi“ ES: jei mūsų neišgirs, imsimės atsakomųjų veiksmų. Papildyta Audriaus Bačiulio komentaru

Europos Sąjunga (ES) šeštadienį ne juokais sunerimo – JAV Kongreso respublikonų ir demokratų spaudos tarnybos atstovams paskelbus apie pasiektą susitarimą dėl sankcijas Rusijai, Iranui ir Šiaurės Korėjai sugriežtinančio teisės akto, Europos Komisija (EK) per savo pirmininką Jeaną-Claude’ą Junckerį  paragino Vašingtoną koordinuoti savo veiksmus su G7 partneriais. O svarbiausia, ir tai labai dviprasmiškai nuskambėjo, EK perspėjo JAV dėl galimų „nenumatytų padarinių“, kurių kiltų, visų pirma, ES pastangoms diversifikuoti energijos šaltinius ir taip tapti nepriklausomai nuo Rusijos, ir įspėjo, kad į vienašališkus Amerikos sprendimus bus atsakyta atitinkamomis priemonėms

Dėl šio įstatymo Kongresas apsispręs jau šiandien.

Kaip jau skelbėme, iškart po balsavimo Senate Vokietija įspėjo JAV apie galimus atsakomuosius veiksmus, kurių ji imsis, jei tik Jungtinių Amerikos Valstijos įves sankcijas ir toms Vokietijos firmoms, kurios dalyvauja tiesiant naująjį Baltijos dujotiekį Rusijos dujoms.

ES diplomatams kelia susirūpinimą ir tai, kad Vokietijos ir JAV nesutarimai dėl Rusijos valstybinio „Gazprom“ tiesiamo „Nord Stream 2“ dujotiekio gali apsunkinti Briuselio pastangas rasti ES konsensusą derybose su Rusija dėl šio projekto.

„Mes labai vertiname tarptautinių partnerių pritarimą mūsų požiūriui į Rusijos veiksmus Ukrainoje ir į tolesnes sankcijas. Ši vienybė yra mūsų priemonių veiksmingumo ir patikimumo garantija“, – savo pranešime teigia EK.

„Mes suprantame, kad sankcijos Rusijai ir Iranui pirmiausia traktuojamos kaip [Amerikos] vidaus reikalas“, – pabrėžė jis turėdamas omeny praėjusį mėnesį JAV Senate kone vienbalsiai nubalsuotą įstatymą, kuriam priimti, kaip šeštadienį paskelbė įstatymų leidėjai, jau nebeliko kliūčių ir Kongrese.

„Kaip jau ne kartą minėjome, svarbu, kad tarptautiniai partneriai koordinuotų bet kokias galimas naujas priemones ir taip išsaugotų partnerių vienybę sankcijų klausimu, kuria grindžiamos pastangos visapusiškai įgyvendinti Minsko susitarimus“, – skelbiama Komisijos rašte apie susitarimą su Maskva, kuriuo siekiama nutraukti konfliktus Ukrainoje.

„Esame susirūpinę, kad JAV Kongreso aptariamos priemonės gali turėti nenumatytų pasekmių ne tik transatlantinei / G7 vienybei, bet ir ES ekonomikai bei energetinio saugumo interesams.“ EK kelia nerimą ir tai, kad tas „poveikis gali būti platus ir nedarantis skirtumų“, be kita ko, jis „turėtų įtakos ir ES energijos šaltinių diversifikavimo pastangoms“.

„Sankcijos veiksmingiausios tada, kai jos suderintos. Šiuo metu mūsų sankcijų režimai yra koordinuojami, todėl jų poveikis tik didėja, be to, koordinuodami veiksmus, galime išvengti staigmenų, valdyti galimą poveikį mūsų pačių ūkio subjektams ir nukreipti bendras pastangas į bandymus tokias priemones apeiti. Vienašalės priemonės tam pakenktų“, – skelbiama Komisijos pranešime.

„Štai kodėl mes raginame JAV kongresą / valdžios institucijas bendradarbiauti su partneriais, įskaitant ES, kad būtų užtikrintas koordinavimas ir išvengta bet kokių netyčinių aptariamų priemonių pasekmių“.

Parengta pagal reuters.com, http://www.politico.eu/article/brussels-prepares-to-bite-back-at-us-over-russia-sanctions/ ft.com

* * *

Ką toks aptakusis kalbėjimas apie interesų derinimą iš tiesų reiškia? Kaip toks net neslepiamas ES susirūpinimas savo „teisėtais“ ekonominiais interesais dera su retkarčiais viešai deklaruojamu „rūpesčiu“ sustabdyti Rusijos agresija prieš Ukrainą? Galų gale, o kas iš tiesų nutylima čia, Lietuvoje? Jūsų dėmesiui siūlome susipažinti su politikos apžvalgininko Adriaus Bačiulo įžvalgomis, kuriomis jis pasidalijo savo veidaknygės paskyroje.

Audrius Bačiulis. Prisigyvenom…

Na ką, prisigyvenom – Europos Komisija grasina Amerikai sankcijomis, jeigu Kongresas šį antradienį priims dabar jau jungtinį – JAV Senato ir Atstovų rūmų – įstatymą dėl papildomų ekonominių sankcijų Rusijai.

Pirminis šio įstatymo variantas kišosi į JAV prezidento diskrecijoje esančias užsienio politikos galias, bet Baltieji Rūmai sutarė su kongresmenais dėl tam tikrų pataisų, todėl Donaldo Trumpo atstovė spaudai vakar pranešė, kad prezidentas pasirašys sankcijų Rusijai įstatymą, jei tik Atstovų Rūmai jam pritars. Senatas jau yra pritaręs įstatymui triuškinančia 98 balso dauguma.

Šį vakarą iš Vašingtono atėjusi žinia akivaizdžiai nunešė stogą Briuselio biurokratams, kurie, regis, tikėjosi, kad po griausmingo Vokietijos kanclerės Angelos Merkel ir Austrijos kanclerio Christiano Kerno pareiškimo, jog „Europos apsirūpinimas energija yra Europos, bet ne Amerikos reikalas!“, Amerikos kongresmenai išsigąs ir neparems Senato siūlymo griežtinti sankcijas Rusijai.

Galimas dalykas, europiečiai netgi tikėjosi Donaldo Trumpo veto sankcijoms, nes įstatymas akivaizdžiai buvo nutaikytas į jo galių apribojimą ir kišosi į parlamentinės bei vykdomosios valdžių galių pusiausvyrą.

Tačiau bet kuris, girdėjęs Trumpo kalbą Varšuvoje, nė kiek neabejojo, kad Tumpas papildomoms energetinėms sankcijoms Rusijai pritars vien jau todėl, kad jos naudingos Amerikos energetikai ir Amerikos ekonomikai, tad visiškai atitinka jo ekonominės politikos liniją „Make America great again“ – jeigu Vokietijai reikia dujų ir ji turi beveik nenaudojamus suskystintų gamtinių dujų priėmimo terminalus, tai tegu perka pigias LNG iš Šiaurės Dakotos skalūnų klodų, o ne pumpuoja jas Baltijos jūros ekologijai pavojų keliančiais vamzdynais iš „Gazpromo“ gręžinių Rusijos Šiaurėje.

Be to, akivaizdu, kad Hamburge susitikęs su Putinu, Trumpas neišgirdo iš jo jokių Amerikai vertingų pasiūlymų, tad belenkoks susitarimas su Kremliumi dabar Baltuosiuose Rūmuose padėtas į apatinį stalčių. Pirmaeiliškumą įgavo Vidurio Rytų Europą jungiantis Intermarium ir Rusijos agresijos atrėmimo Ukrainoje projektai.

Tai labai bloga žinia Kremliui, nes kai naujų sankcijų Rusijai paketas bus priimtas ir pasirašytas, tai, norėdamas susigrąžinti Amerikos palankumą, Putinas turės pasiūlyti ką nors labai tokio, kas labai labai patiktų Kongresui.

Tai taip pat labai bloga žinia Berlynui ir jo valią vykdančiam Briuseliui, nes priėmus sankcijų Rusijai įstatymą, Amerika įgis didelę lazdą šokdinti su Kremliumi bendradarbiaujančius Europos koncernus, kurie turi įžūlumo stumti į šoną konkurentus Amerikos rinkoje.

Tai labai didelis galvos skausmas Vilniui, nes dabar prezidentei Grybauskaitei ir premjerui Skverneliui teks apsispręsti – paremti Briuselio siūlomas bendras ES kontrsankcijas Amerikai ar laikytis sąjungos su Vašingtonu, ypač, kad visa ligšiolinė Lietuvos energetinė politika buvo už suskystintas dujas iš Amerikos ir už sankcijas Rusijos – Vokietijos dujotiekiui „Nord Stream-2“, kurį visaip gina Merkel, bet per kurį muša Trumpas.

P.S. Na ir ką ten pugačiauskai su gritėnais cypsi? Vis dar pasakoja, koks Trumpas prorusiškas, o Merkel – už sankcijas Putino režimui?  :D

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Marginalas       2017-07-26 14:41
ten išvis įdomiai gaunasi       2017-07-26 2:39

Kaip elgsis Raudonasis Andriukaitis nujaučiate? smile Ruoškimės šaltam kanalizacijos dušui. Tiksliau, mums tai ruoštis ir nereikia, mes ir taip žinome. Šaltą kanalizacijos dušą išgyvens tapkinų produkcijos vartotojai. smile

ten išvis įdomiai gaunasi       2017-07-26 2:32

Yra versija, kad “Siemens” viską žinojo apie Putino ketinimus turbinas išvežti į Krymą, bet tikisi atsigriebti ant pažadėtų “Šiaurės srauto-2” ir “Turkiško srauto” projektų, kurie turėtų būti gerokai pelningesni už gręsiančios baudos dydį. Net 2007m. bendrai “Siemens” ir Mokšandijos partnerių įmonei “Silovyje mašiny” iš Piterio 20-iai metų suteiktą licenciją “Siemens” neatšaukė. Labai įdomiai viskas atrodo. Be Putino spec.tarnybų čia irgi nebus apsieita. Tik neaišku, kaip Putinas tikisi gauti iš “Siemens” technologijas, kai atsakomieji koncerno veiksmai dabar yra pro padidinamąjį stiklą stebimi tiek Vokietijos vyriausybės, tiek ES, tiek JAV?
Mokšandija irgi turi savo turbinų pramonę, bet tos turbinos yra gerokai technologiškai atsilikusios. Atmetama ir “modernizacijos” versija, kadangi tokio tipo turbinų buvo pagaminta apie 380 vnt. ir tikrai būtų buvę įmanoma atsekti kažkur demontuotas tokio tipo turbinas. O ir nebūtų prasmės slėpti pačio fakto.
Neva iškart buvo aišku, kad Tamanės ŠE projektas - tik priedanga, statybvietėje, vaizdžiai tariant, buvo tik žemė judinama, o Kryme reikalinga autonominė elektros generacija Mokšandijos karinės infrastruktūros augančių poreikių tenkinimui. Galima būtų elektrą gaminti ir kažkur Tamanėje, o elektrą į Krymą tiekti iš ten Kerčės sąsiaurio dugnu nutiestu kabeliu. Bet elektros linijose atstumai reikšmingai įtakoja įtampos nuostolius. Su dujotiekiais tos problemos nėra, reikiamą dujų slėgį užtikrina vietoje esanti dujų tinklo infrastruktūra. Na ir dujų Mokšandija turi tiek, kad jai net jūriniai dujų telkiniai aplink Krymą nėra labai jau įdomūs. Atrodo, apie 2015m. Kinijos įmonė nutiesė elektros jungtį Kerčės sąsiaurio dugnu į Krymą, bet jos galingumas yra gerokai mažesnis vien už nekarinius Krymo poreikius, kadangi net iki 85% elektros Krymas gaudavo iš Ukrainos, o vietinė generacija yra labai menka. Putinas asmeniškai žadėjo dar bent keletą tokių elektros jungčių nutiesti artimiausiu metu, bet viskas tuo, atrodo, ir baigėsi. Bet kuriuo atveju reikalinga diversifikacija avarijų, gedimų ir stichinių nelaimių atvejui, nes kalbama ne kiek apie gyventojų ir pramonės įmonių aprūpinimą elektra, kiek apie karinės infrastruktūros poreikius.
“Turbinų skandalo” dedamoji nesutarimuose dėl sankcijų tarp JAV ir ES, atrodo, vaidina tikrai ne paskutinį vaidmenį. Labai jau sutapo viskas. Ateinančią savaitę sužinosime daugiau.

DDD       2017-07-25 20:39

Lenkai savo reikaluose daro pertrauką, kad publikos dėmesys nenukryptų nuo rusų draugų Briuselyje ir kitose ES sostinėse. Kokiose konkrečiai - pamatysim labai greitai. Neįkainojama JAV dovana - vargu ar būtų taip akivaizdžiai atsiskleidę. O ES raudonieji komisarai tai nujautė iškart, netekę Obamos-Clinton užnugario.

Al.       2017-07-25 19:55

Kominterninė ES valdžia pati demaskavosi kaip dvasinė Rusijos giminaitė. Padėkokim už tai Trumpui ir Amerikai Vašingtono skvere.

JOJUI       2017-07-25 18:22

Džiaukis, juk laimėjai Grand Prix.

JOOOO       2017-07-25 18:20

LT eilini karta kvailiu konkursas: kas kvailiau ką pasakys ar parašys????

Julius Puras       2017-07-25 15:18

” Vokietijos firmoms, kurios dalyvauja tiesiant naująjį Baltijos dujotiekį Rusijos dujoms.” taip ir yra Vokietija biznį daro su teroristine valstybe ir iš to pelnosi. Ką galvoju idant Vokietijos vaidmuo ES yra neigemas. Vedantis ES i subirėjima.

Jules       2017-07-25 15:03

Pirmiausia Europos ir Lietuvos elitas turės ateity atsakyti už Europos islamizaciją ir dirbtinę afrikanizaciją, už Arabų pavasarį ir milžiniškas aukas tenais. Kiek ten pražudyta žmonių, apginkluojant dirbtines ir mistines opozicijas. Jei aš pasiskelbčiau opozicija ar MG Baltic man tanką ar babkių pametėtų kaip Masiuliui? Mes turime prekiauti, draugauti, svečiuotis, bendradarbiauti, o ne persikraustyti ir dirbtinai jėga skiesti genofondą, keisti genotipą ir t.t.? MG Baltic pliurpės irgi su VU aukštais diplomais už mūsų smegenų traumą dėl dezi propagandos. Ypač sutraumuotas mūsų jaunimas per tas dezi plaštakes ir vaikai, tiesa?

tai kad        2017-07-25 10:25

šventos karvės išperos neįvertina logistikos ir klimato

Tarabilda       2017-07-25 9:57

Bačiulis tiksliai atidengė koliziją tarp JAV ir ES ir Berlyno, nuvalė nuo politinio stalo eurodemagogiją. Gritėnai su Pugačiauskais yra prezidentūros klakeriai, o ne politikai. Jie už savo besikeičiantį pliurpalą jokios atsakomybės neprisiims, bet va Srafanas , nedarydama nieko, elgiasi ne kaip valstybės vadovas, o kaip vasalas Putino žaidime. Žodžiais rėkiama, reikalaujama sankcijų, o kai tos sankcijos iš esmės kerta per Rusijos ekonominį interesą, pasirodo tikrieji veideliai - veidmainių mordaškos.

Lietuvoje kasmet       2017-07-25 8:45

mediciną baigia apie 400 daktarų?Kur jie visi?Provincijoje apverktina padėtis,kaip reikia medikų.Negi Lietuva turi dotuoti Vokietiją,Norvegiją,Angliją ...Tai siaubingas išnaudojimas.Tuo turi susidomėti STT,VSD,Valstybės kontrolė ir visa kita krūva dykaduonių.Nes tikrai mus suvartos.

DDD       2017-07-25 8:36

Rimtas testas Lietuvos užsienio politikai - ar toje sistemoje dirbantiems analitikams (jei tokių išvis yra) užteks analitinio, konceptualaus ir kritinio mąstymo, įgyto arba neįgyto TSPMI.

VaidasVDS       2017-07-25 8:10

Na tai kas čia prorusiškas: Trampas ar ES-as?
Godumas ir materialinės vertybės vis tik nesuderinami nei su morale, nei su dvasinėmis vertybėmis.
Bet didžiausia bėda, kuomet kvailiai net iš savo klaidų nesimoko…

Jules       2017-07-25 8:06

Kas yra Merkel - domėkitės rimčiau jos biografija. Dezi MG Baltic dezistėmis irgi, ypač Masiuliu, kur jis pasidėjo ir ką rezga, planuoja ir realizuoja? Lietuvos politikieriai gi patys mums išaiškino, kad Amerikai prezidentą išrinko Rusijos Federacija, vadinasi, Lietuvoje visus tokius išrinkti “joukun darbs” ir išlaidos mikroskopinės pagal tą pačią jų mums čia diegiamą logiką. Patys viešai prisipažino, kieno parinkti yra?

Ir dar daugiau,       2017-07-25 7:18

jau darosi sunku žiūrėti,kaip vadinamieji Lietuvos politikkai tik skėsčioja rankomis,konstatuodami faktą,kad Lietuva mažėja,emigruoja,išmiršta ir pan…ir su didžiausiu įkarščiu puola mažinti mokyklų,universitetų,ligoninių ir kitokių paslaugų,tyliai sau trumparegiškai džiūgaudami,kad sutaupė...Kur ir kada atsiras kietas politikas ar politikai Lietuvoje,kurie atsipeikės ir su trumpišku įniršiu trenks planą ant stalo,kaip užauginti Lietuvą bent iki 4000000 milijonų.Kaip padaryti,kad Lietuva užsivestų ir plėstųsi,augtų,gražėtų,didėtų,virte virtų...Užtenka tų nevykėlių kairėje ir dešinėje…Nors ,žinoma,be krikščionško “garstyčios grūdelio” čia nieko nepadarysi…

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Du šimtai devintoji (rugsėjo 20 diena)

Ramūnas Aušrotas ir Rengimo šeimai asociacija. Niekam, net įstatymo teikėjams, nėra aišku, kokias teises įgis, partnerystę sudarę asmenys

Karas Ukrainoje. Fronto linijos pokyčiai 2022 metų vasaris-rugsėjis

COVID-19 finansų tyrimas: influencerių palankumas valdžiai ne už dyką?

Karas Ukrainoje. Du šimtai aštuntoji (rugsėjo 19 diena)

Vengrija nebegali būti laikoma visiškai demokratiška šalimi, tvirtina ES įstatymų leidėjai paskutiniame išpuolyje prieš Orbano vyriausybę

Linas Karpavičius. Oi neteisus jūs Arestovičiau, neteisus…

Karas Ukrainoje. Du šimtai septintoji (rugsėjo 18 diena)

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Sunkus pasirinkimas – XXV eilinis sekmadienis

Ramūnas Aušrotas. Pamatėme, kad problema ne tokia jau išsigalvota

Karas Ukrainoje. Du šimtai šeštoji (rugsėjo 17 diena)

Dominykas Vanhara. Maksimaliai užkardyta galimybė vietos politikams dalyvauti savivaldos rinkimuose ne per partijas

Demografinio sprogimo mitas

Česlovas Iškauskas. 1939 – ųjų rugsėjis: ko mus moko istorija?

Karas Ukrainoje. Du šimtai penktoji (rugsėjo 16 diena)

Briuselis nori 70% sumažinti ES vykdomą Vengrijos finansavimą

Ramūnas Aušrotas. Vienos lyties asmenų sąjungos kaip būdas paneigti šeimos instituto prigimtinį pobūdį

Vengrų politikai: Europos Parlamentas atvirai šantažuoja mūsų šalį

Elektros krizė arba kaip sutaupyti 3 milijardus eurų. Šarūnas Andriukaitis-Sutkus

Karas Ukrainoje. Du šimtai ketvirtoji (rugsėjo 15 diena)

Andrius Gudaitis. Vartotojų interesų gynimo imitavimas

Lenkija planuoja statyti šešis branduolinius reaktorius

Vygantas Malinauskas. Ar vienalytės santuokos yra žmogaus teisė?

Vidmantas Janulevičius. Verslas stoja dėl elektros kainų

Karas Ukrainoje. Du šimtai trečioji (rugsėjo 14 diena)

Švedijos vidurio dešinysis sparnas pirmauja įtemptuose ir intriguojančiuose rinkimuose

Vytautas Sinica. Elektros krizė: vartotojai paskutinėje vietoje

„Už balos“. Karalienė-Trumpas-JAV ekonomika

Edvardas Čiuldė. Nutylėjimo subkultūros Lietuvoje ypatumai

Energetinės krizės akivaizdoje estai atnaujina naftingojo skalūno gavybą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.