Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Istorija, Demokratija ir valdymas

Darius Kuolys. Tado Kosciuškos įspėjimai savo bičiuliui JAV prezidentui Thomui Jeffersonui

Tiesos.lt siūlo   2021 m. sausio 8 d. 0:51

14     

    

Darius Kuolys. Tado Kosciuškos įspėjimai savo bičiuliui JAV prezidentui Thomui Jeffersonui

Tado Kosciuškos įspėjimai savo bičiuliui JAV prezidentui Thomui Jeffersonui:

„Visada reikia bijoti ambicijos prezidento, kuris, naudodamasis pinigų ir pareigų įtaka, gali pakeisti santvarkos esmę... Pavyzdžių netrūksta, ir pasakykime atvirai liūdną bei atšiaurią tiesą, kad išties visus žmones galima papirkti.

[...]

Norite savo respublikonišką valdymą turėti visada, bet kur garantijos, kad ši nuostata išliks, ypač po Tavo mirties? Jei nesuteiksite savo jaunimui deramo išsilavinimo, jei neprižiūrėsite visų civilinių mokyklų, jei neskirsite joms vieningų ir dabartinį valdymą atitinkančių taisyklių, jei neįsteigsite kievienoje provincijoje karo mokyklos, kurios ugdytiniai savo žiniomis ir išsilavinimu sustiprintų kilnią idėją, kad reikia būti dorybingu respublikonu, šiandien Tau už nieką nelaiduoju. Toks valstybės vyras kaip Tu, toks kilnus ir šviesus, turi stengtis pažadinti savo tautą veikti vieningai ir suteikti jai tvirtą ir pagarbos vertą charakterį, kurio dabar nematyti. [...]

Tegu niekas daugiau neabejoja, kad respublikonizmas privalo būti neatskiriamai sujungtas su garbingumu, taurumu ir skrupulingu teisingumu, ir kad žmogų labiau dera gerbti už jo dorybes ir žinias, nei dėl jo turtų.

[...]

Myliu jus, esate vienintelė viso žmoniškumo viltis ir norėčiau, kad būtumėte pavyzdžiu būsimiems amžiams.

[...]

Kas vis dėlto mane įtikins, kad jūsų respublikoniškas valdymas išsilaikys ilgai, jei jaunimo ugdymas nebus paremtas tvirtu respublikoniškų principų pagrindu, morale bei teisingumu ir paties Kongreso priežiūra…“

Šaltinis: Tadeusz Kościuszko i Thomas Jefferson, Korespondencja (1798–1817), wybrała i wstępem opatrzyła Izabella Rusinowa, Warszawa, Państwowy Instytut Wydawniczy, 1976.

Iliustracija – Jungtinių Valstijų Kapitolijus. Senas atvirukas.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

>dina       2021-01-10 19:43

vadinkis stase, nevark, - čia visus trolius stasiais vadina.

Nukvakę Lietuvos       2021-01-9 10:07

inteligentai, nagi nevarykit mus Žečpospoliton vėl, o geriau skaitykit Donelaičio “Metus”, ar supratote, moksliukai-zubryliukai, mano užuominą?

dina       2021-01-9 7:31

Gabūs žmonės tie kremliniai, sugebėjo parinkti amerikėnams tokį prezidentą, kuris neįpratęs susitaikyti su pralaimėjimu.  Prie jo prisišliejo panašūs, kurie susitvenkė anadien prie Kapitolijaus.

štaziui       2021-01-8 23:47

stasele, be vazelino įsistatyk dvi pagrabines žvakes į abi savo angas ten apačioje, uždegusi jas garbės sargyboje stovėk prie pagrindinio rusijos ambasados įėjimo ir kuo garsiau dainuok ssrs himną. Čionai nebegrįžk.

Čepucha tie       2021-01-8 22:11

įspėjimai, kaip ir visa mums brukama lenkystė, o Kuolys labai nepatikimas kadras.

Seniai, seniai        2021-01-8 19:21

kai D-vas kūrė pasaulį buvo griežčiausiai uždrausta skinti vaisius nuo PAŽINIMO MEDŽIO. Tai reiškia, kad D-vas norėjo, kad žmonės NEŽINOTŲ, kur Gėris, o kur Blogis.
Darius Kuolys sielojasi dėl grėsmingos mokyklų būklės bet nutyli priežastį. 

Priežastis D-vo tautos arba “bankininkų tautos” pastangos vykdyti minėtą jų D-vo Jahvės draudimą gojams žinoti, kas yra Blogis, o kas - Gėris.
   

 

Dariui       2021-01-8 14:01

be reikalo Darius ašaroja - visi mitai anksčiau ar vėliau žlubga. Taip buvo su Babilono ir Egipto mitais, vėliau su Romos imperijos mitu, dar vėliau su karalienės Viktorijos laikų britų imperijos mitu, XX a.šmėstelėjo III Reicho mitukas ir apie 70 metų gyvavo TSRS mitas… TSRS sužlugo, praėjo vos viena karta ir ten pat keliauja Amerikos mitas… , kurį matyt pakeis Kinijos mitas, o dar vėliau ateis ir kiti mitai… Tokia istorija. Sarmata istorikui to nesuprasti.

ha ha        2021-01-8 13:58

o jeigu imtume ir pabandytume atskirti Trumpo asmenybe nuo jo ir jo salininku politikos, ir panagrineti tik pacia politika? butu idomu, ka tada visokie stasiai komentuotu. juk teoriskai zmones gali buti ir tradiciniu, desiniuju paziuru,  religing ir kt. ir pan. ir tie zmones juk ko gero irgi turi teise, kad ju paziuras kazkas atstovautu. nes dar bent jau kol kas nera taip, kad kazkas, facebookas, amazonas, googlas, CNN ar stasys nusprestu, kokios paziuros leidziamos, o kokios jau nebe (cia as nekalbu apie smurta ir kitus baudziamus dalykus). ir tada pamatytume, kad visa sita isterija yra butent tai, kad viena puse primeta savo politika ir paziurs kitai pusei visais imanomais, legaliais ir nelegaliais budais. ir tik tiek, ir nieko daugiau. bet ta juk ir taip mes zinome:)

Al.       2021-01-8 13:01

Išmintingi Kostiuškos žodžiai, bet dabartiniai komunočekistai net ir juos sugeba suprasti atvirkščiai. Dorovė, garbingumas, tiesa - ,,pažangiečiams” komuniagoms tai tik tušti žodžiai.

to apie kreivą veidrodį        2021-01-8 12:35

Nori pasakyt, kad Niurnberge teisėjavo rasistai su stalinistais?

Į kovą įsijungia       2021-01-8 10:14

ir gamta,jos virusas,jos savigyna nuo esančios dabar pasaulio tvarkos.

todėl amerika pirmauja       2021-01-8 8:55

pas mus žvėrių - stalinistų/putinistų moralė.
rusiš kulturiš
VOT !!!

apie kreivą veidrodį       2021-01-8 8:53

Pažiūrėkite į JAV rinkimų į senatą, prezidentą žemėlapį. Labiausiai ekonomiškai išsivysčiusios valstijos, miestai su universitetais balsavo už demokratus. Kuo aukštesnis išsilavinimas, kuo geresnis pragyvenimo lygis, tuo mažiau respublikonams šansų rinkimuose. Dviejų šimtų metų vergovės laikų dogmos neveikia.

stasys       2021-01-8 6:54

Ir po tiekos metu mes vis dar kalbame apie ta patį . Valdžia ir tiesu žmogu gadina tai ką jau kalbėti apie tokį kuris tu vertybių stokoja ar iš vis ju neturi ?Trumpizmas gali bet kokia vertybe ‘susimuliuoti’, o va pasiaukoti vardan visuomenės jr tautos kuriai tarnauti prisiekė neišeina . Kaip tai nutiko jog akivaizdus žmogiški charakterio trūkumai ir iš ju kylantis bruožai tapo paklausus respublikonams, kaip inagiu kovoje su demokratais ? Dėka nesutarimu Amerikos senate ‘politinis kvazimodas’ užėmė ta valdžios vieta kuri yra skirta tautai ir jos deleguotam pasitikėjimui . Autorius cituoja laiška ‘visus žmones galima papirkti’ ..papirko valdžia ir tai leido užmiršti jog valdžia ,suteikta jam galia, ji galiausiai palauš o jis slystels . ‘trumpizmas’ ta patvirtino ir įrodė jog neegzistuoja jokios amžinos žmogiškos vertybės ir žmonės kuriu negalima būtų kuo nors papirkti ..Amerikos demokratija slystelėjo ir parodė jog atėjo laikas permainoms ..ir naujiems lyderiams .


Rekomenduojame

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Malda Sausio 13-ąją

Kastytis Braziulis. Bolševizmo mūsuose vis dar yra likę labai daug

Verta prisiminti. Vidmantas Valiušaitis. Dar kartą „vienų vieni“?

„Pagaminta Lietuvoje“: savaitės politinių įvykių apžvalga trumpai

Verta prisiminti. Naktis, sukrėtusi ne tik Lietuvą, bet ir visą pasaulį: pirmieji žiniasklaidos balsai

Ramūnas Aušrotas. Ateina naujos ideologinės kolonizacijos laikas – apsiginsime?

Vygantas Malinauskas. Kodėl Bažnyčiai iš viso reikalingos Šv. Mišios

OpTV: išskirtinis „Kranto“ interviu su pirmuoju krašto apsaugos ministru Audriumi Butkevičiumi – apie Ameriką ir Trumpą, Sąjūdį ir Sausio 13-ąją

Aleksandras Nemunaitis. Kaip man nebuvo leista sudalyvauti viešame Vilniaus savivaldybės Ekonomikos komiteto posėdyje

Ramūnas Aušrotas. Įdomu, ką čia Žmogaus teisių komitetas sugalvojo?

Algimantas Rusteika. Mes laimėjom

Raimondas Navickas: Mes jų nepamiršome. Papasakokime apie juos savo vaikams ir anūkams

„Iš savo varpinės“: Ar vyksta socialinių tinklų revoliucija?

Vytautas Radžvilas: Laisvės kova niekada nebaigta

OpTV: Mantas Varaška meta iššūkį iš nelaimės parazituojančiai žiniasklaidai ir kolegoms: žmonių kantrybė senka!

Laima Malinauskaitė. Sausio 13-ąją prisimenant

Moderna padvigubino savo vakcinos nuo Covid-19 kainą

Vytautas Sinica. Interneto cenzūros režimas

Ramutė Ruškytė. Valstybės ir bažnyčios santykis karantino metu

Audrys Karalius. Sausio 13-osios randas

Vaidotas A. Vaičaitis. Kas apgins Konstituciją, arba Kaip paskirti Konstitucinio Teismo teisėjus?

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras kviečia į virtualią parodą „1991 m. sausis Lietuvos nepriklausomybės gynėjų liudijimuose“

„Neredaguota“ pokalbis apie tautinę politiką su Liutauru Stoškumi ir Tomu Aleknavičiumi

Algimantas Rusteika: „Tai ne šiaip ženkliukas. Tai pozicija šiuolaikiniame kare už žmogiškumą“

Kunigas Robertas Grigas: Tada buvome barikadų broliai

Vytautas Radžvilas. Postdemokratija ir postAmerika

Mindaugas Sėjūnas. Mokslai 1991-ųjų sausį: egzaminai riedant tankams

Vytautas Sinica. Nepaprastosios padėties grėsmė

„Nacionalinio susivienijimo“ pareiškimas dėl Laisvės gynėjų dienos

Arūnas Dulkys raportuoja: vertinsime ir įvertinsime, sudarysime sąlygas nemokamai skambinti (skųsti?), reguliariai tikrinsime ir kontroliuosime…

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.