Ugdymo politika

Darius Kuolys. Smurtas valstybės vardu – malonė ar Orwelas ir Kafka?

Tiesos.lt redakcija   2018 m. lapkričio 5 d. 23:39

20     

    

Darius Kuolys. Smurtas valstybės vardu – malonė ar Orwelas ir Kafka?

„Seimas priėmė įstatymą – kuriame pirmąsyk Lietuvos istorijoje ne tik uždraustos fizinės bausmės bei visos smurto formos, bet ir numatyta išsami pagalba šeimoms.“ – sako veidaknygėje Seimo narė Dovilė Šakalienė.

Tačiau jos minimo Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo antrojo straipsnio penktoji dalis skelbia:

„Fizinė bausmė – vaiko drausminimas, kai fizinis veiksmas naudojamas fiziniam skausmui, net ir nedideliam, sukelti ar fiziškai kankinti vaiką arba pažeminti jo garbę ir (ar) orumą. Fizine bausme nelaikomos valstybės legaliai taikomos bausmės ir kitokios poveikio priemonės nepilnamečiams”.

Taigi valstybės „taikomas“ smurtas prieš vaiką, vaiko kankinimas arba jo garbės ir orumo pažeminimas, pagal Seimo priimtą ir prezidentės pasirašytą Lietuvos Respublikos įstatymą, nebėra smurtas.

Į šią įstatymo nuostatą veidaknygėje atkreipė dėmesį Seimo narys Naglis Puteikis.

Valstybės smurtas yra „privatus reikalas, į kurį niekas neturėtų kištis“, – aiškino šią savaitę per „Žinių radiją“ žurnalistas Vytautas Bruveris, rūsčiai smerkęs Seimo narius, kurie tokį „privatumą“ pažeidė.

„Orvelas ir Kafka, jei būtų čia, turėtų slėptis po lapais, nes jų vaizduojamos visuomenės atrodytų kaip rankdarbių būrelis, palyginus su mūsų kasdienybe.“ – nebeištvėrė valstybės smurtą patyrusios kauniečių šeimos advokatė Rūta Visocnik.

Ir savo veidaknygėje vaizdžiai aprašė jos ginamos šeimos susidūrimą su „vaiko teisių gynėju“:

„Štai ką tik nuskambėjęs epizodas dėl T. Ismailovo, teisto ir pikantiškus pomėgius demonstruojančio “vaikų teisių gynėjo”, gatvėje taip agresyviai plėšiančio 2 metų vaiką tėvui iš rankų, kad praeiviams net kilo noras pranešti apie smurtautoją. Ne apie tėvą. Apie vaiko teisių gynėją, veikusį nelyg nusikaltėlis. Ironiška? Atsitiktinumas? Išimtis? Ne! Tai dabartinės Lietuvos “koncentratas”. Vienas standartas taikomas tau, eilini lietuvi, o kitas – valstybės prievartos aparatui.

Tik pabandyk, teistas ir valstybę apvaginėjęs lietuvi, linkęs į viešą prievartos ir erotikos simbolių demonstravimą, papulti vaiko teisių gynėjų akiratin! Mikliai būtum pripažintas neadekvačiu piliečiu ir netinkamu tėvu.

Tačiau štai, šitas visus vaiko teisų gynėjo formaliuosius standartus atitinkantis asmuo (anot SAD ministro ir A. Jakavonienės), įsibrauna į tavo privačią – tau šventą – erdvę, kurios neliečiamumą garantuoja Konstitucija; elgiasi kaip budelis, o ne kaip svečias; savo grubiu elgesiu gąsdina ne tik vaikus, bet ir tave patį; tu esi bejėgis, nes jis turi teisę veikti valstybės vardu, ir dar pačioje jautriausioje srityje; tavo bandymas atlikti savo prigimtinę tėvišką pareigą – suabejoti jo veiksmais ir apsaugoti vaiką nuo jo grubių letenų – baigiasi tuo, kad Visagalėje ir Nekvestionuojamoje Grėsmių Nustatymo Lentelėje esi apkaltinamas neadekvačiu elgesiu (nes nieko kito tau negali “pripaišyti”); padaroma išvada, kad dėl neadekvatumo tu negali pasirūpinti savo vaikais, ir tą pačią dieną tu esi diskvalifikuojamas kaip tėvas.

Be jokių įrodymų, nei minutei nesusimąsčius apie pasekmes vaikams. Viršų ima štai tokių izmailovų grubi jėga ir įžeista ambicija.

Gal šitas žmogus vaikystėje nejautė tėvų globos ir šilumos, gal jaučia nuoskaudą dėl to, kad kažkada tėvai jo neapgynė. Gal dėl to jis instinktyviai siekia grubiai reaguoti į bet kokią tėvystės ir motinystės apraišką? Galbūt būtent dėl to įsidarbino srityje, kurioje tėvystės menkinimas, vaiko ir tėvų ryšio ardymas vykdomas prisidengus valstybės vardu. Jam viskas paduota ant lėkštutės – tik važiuok ir imk.

Norėjau tikėti, kad yra būtent taip – kad šitas žmogus yra anomalija, o ne taisyklė vaiko teisių apsaugos sistemoje. Tačiau ministro ir vaiko teisių gynėjų vadovybės reakcija rodo, kad nieko baisaus čia jie nemato – įstatymas leidžia įsidarbinti, kvalifikacija tinkama.

Atliksim tarnybinį patikrinimą ir valio. Ministras sako – neskubėkim daryti išvadų. Tačiau ir vėl dvigubas standartas – taisyklė “neskubėkim”, pasirodo, taikoma tik valstybės aparato, o ne visuomenės naudai.

Tėvai, iš kurių atimti vaikai, buvo įvertinti labai skubiai, ir visai Lietuvai valstybės vardu skleidžiama melagystė apie neblaivią mamą, apie namuose rastus smurto įrankius, apie vaiko “sveikatos sutrikdymą” (nepasakant, kad tai tebuvo sena mėlynė ant kojos).

Ir kaip apsiginti nuo institucinio smurto, vykdomo ne tik valstybės vardu taikant prievartą be teisės adekvačiai gintis, bet ir atvirai meluojant ir dezinformuojant tautą už “viešiesiems ryšiams” skiriamus milijonus?

Tiems ryšiams iškeisti jau šimtai milijonų. Ar jaučiame kokį nors ryšių su valstybės įstaigomis ar pareigūnais pagerėjimą? Ar esame geriau informuoti apie tikrąją jų veiklą? Ar gauname sąžiningus atsakymus į savo klausimus, ar tik makaronus ant ausų? Ar kiekvienu klausimu į priekį išstumiant “ryšių su visuomene” atstovą didinamas institucijų atvirumas, ar tik vengiama realaus bendravimo su žmonėmis ir asmeninės atsakomybės?

Kur šiuo atveju yra tas ryšys su visuomene, jeigu valdžios atstovų pasisakymuose neužkabinama esmė – kad tėvui neleista likti su vaikais būtent dėl ismailoviškoje lentelėje įrašytos eilutės “reaguoja neadekvačiai, todėl negali pasirūpinti vaikais, negali užtikrinti vaikų saugumo”?

Visai tautai buvo parodyta, kad tas, kuris viešoje vietoje plėšė vaiką iš tėvo rankų – adekvatus ir turintis teisę teisti; o tėvas, ginantis savo mažametį sūnų nuo pasitikėjimo nekeliančio svetimo žmogaus – neadekvatus.

Orvelas ir Kafka, ko gero, būtų sustoję čia. Nes net ir jų fantazija nebūtų nuvedusi toliau.

Bet mes galim ir daugiau! Tie patys valdžios žmonės, leidę grubiai atiminėti vaikus tokiems ismailovams, tėvams siūlo “bendradarbiauti”, priimti jų siūlomas “paslaugas” šeimai. Jie išmokys mus kaip gyventi.

Ir tu neturi teisės atsisakyti. Nes nebendradarbiavimas su izmailovais yra vienas iš kertinių Grėsmių Lentelės punktų, galinčių nulemti vaiko paėmimą ir grąžinimo galimybės nukėlimą neribotam laikui.

Tokiu būdu jie palauš tavo valią ir išmokys besąlygiškai paklusti, šantažuodami tave per pačią jautriausią vietą – tavo vaikus. O kas toliau?“

Ir kaip reikėtų, kad šiuos teisininkės žodžius išgirstų Dovilė Šakalienė, Mykolas Majauskas, kiti Seimo nariai, socialinės apsaugos ministras, premjeras, prezidentė ir pradėtų patys nuoširdžiai bendradarbiauti su visuomene, norinčia gyventi laisvoje Respublikoje.

O vieną kertinių laisvos Respublikos principų dar prieš Kristų yra nusakęs Markas Tulijus Ciceronas:

„Pirma ir aukščiausia taisyklė: „Te nebūna naudojama jėga!“. Nes nėra nieko, kas būtų pražūtingiau piliečių bendruomenei, labiau priešiška teisei ir įstatymams, taip nepilietiška ir nežmoniška, kaip kad, gyvenant padorioje ir tvarkingoje respublikoje, ką nors daryti prievarta.“

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Marginalas neišmanėliams       2018-11-7 16:01

Iš kur absurdas? Juk autorius mini Orvelą, ar ne? Ar Orvelas rašė tik apie sovietus?
Ar pats prisimeni “laikiną laisvės apribojimą”  po 911 p[rovokacijos< kada visas seimas vieningai palaikė ES rekomendaciją sekti interneto laikymą, keliones, laiškų siuntimą? Ar kada girdėjai apie formulę “Laisvas kapitalo, prekių ir darbo jėgos judėjimas” arba apie Davido Rockefellerio iškeltą idealą pakeisti nacionalinių valstybių suverenitetą bankininkų ir intelektualų suverenitetu?
Nedaug kas protauja ar ką nors sugeba susieti iš atminties, bet ir tie veržiasi iš ES nesuprasdami, kad tuojau pateks nuo meškos pas vilką (sovietiniai žmonės vaizduojasi maskoliją tokią, kokia ji buvo Brežnevo laiku, o štai kokia ši banditinė išvietė yra dabar:
http://www.kavkazcenter.com/russ/content/2018/11/06/117486/chekizm—internet-po-pasportu-v-rossii-vvodyatsya-novye-pravila-polzovaniya-messendzherami.shtml)

zds       2018-11-7 15:27

Sukau galvą - kodėl su įstatymais negalima lįsti į šeimą? Pvz. reglamenuoti, kaip auklėti vaikus ir pan. Todėl, kad šeima - visuomenės ląstelė, tačiau priklauso labiau gamtai. Šeimoje santykiai labai sudėtingi.

zds       2018-11-7 14:50

Yra toks prancūzų rašytojas Marcel Aymė (lietuviškai yra jo “Katinėlio Murklio pasakos”). ir yra jo romanas “Uranus”. Ir ten, veiksmas vyksta po Prancūzijos išvadavimo, kai galvas pakėlę komunistai ir golistai, du komunistai inteligentai kalbasi apie trečią - pasižymėjusį budelį, skerdiką ir sadistą - ir vienas sako: tokius žmones reikia branginti, nes, kai padarysime revoliuciją ir įvesime proletariato diktatūrą, ir reikės daryti terorą, tai kas tuo užsiims - gal aš ir tu? Va tada tokių žmonių reikės.

Ne kiekvienas       2018-11-7 12:58

tinka vaikų atėmimo iš tėvų darbui.Todėl vaikų teisių gynėjams:) reikalingi smogikai. Arba bent jau neabejojantys vykdytojai iš kažkada Garliavą šturmavusių 240 policininkų būrio.  Kiti piliečiai širdyse tokiam reiklaiui turi per daug žmogiškumo ir gailesčio

zds       2018-11-7 12:30

štai dar absurdo: jaunas žmogus iš savo pirmų uždarbių susitaupęs nusipirko savo pirmą mašiną. Bet nuvažiavęs registruoti išgirdo, kad mašina neregistruojama. Bandė susisiekti su pardavėju, bet tas telefonu neatsako ir Facebooko prieigą užblokavęs. Supratęs esąs apgautas, nuėjo į policiją. (Veiksmas vyksta Telšiuose). Skundą priėmė, civilinį ieškinį įtraukę, bet bylą nutarė kelti ne dėl sukčiavimo - atseit sunku būtų įrodyti, kad pardavėjas žinojęs apie mašinos bėdą - , o dėl dokumentų klastojimo. Mat pardavimo dokumente jis įrašė ne savo pavardę, o ankstesnio savininko, kurio vardu ir registracijos liudijimas. Praėjo keli mėnesiai. Nukentėjęs pirkėjas iškviečiamas pas tyrėją - ir išgirsta, kad jis jau yra įtariamasis, neva dalyvavęs pagaminant suklastotą dokumentą. jį nešiojęsis ir bandęs juo pasinaudoti. Nors pirkimo pardavimo sutartyje jis tik įrašė savo duomenis ir įrašyta pardavėjo pavardė jam įtarimų nesukėlė. Dabar, vietoje policijos apgynimo ir žalos atlyginimo jis turi kardomąją priemonę - pasižadėjimą neišvykti bei tuti ieškotis advokato.  Jei nori gali galvoti, kad kriminalistai dirba žulikams, arba kad jie ten susėdę smaukosi, eina lengviausiu keliu: apgautas žmogus jiems nerūpi, bet bylelę kurpia iš to, kur viskas gatava padėta, kur įrodymus gali susirinkti vos įsijungęs kompiuterį.
Dabar žmogus žinos, kad jokiu būdu nereikia eiti skųstis į policiją. O tai už ką mes jiems algas mokame? Ir kaip gyventi tokiame pasaulyje? Sako, kad panašūs potyriai yra pavartojus LSD.

zds       2018-11-7 0:03

Galvoju - iš kur šis absurdas? Bene pirmą kartą vaikai buvo atimami iš šeimų SSSR gyvavimo pradžioje - spec. stovyklose ketinta išauginti komunizmo statytojų kartą. Dabar tai vertinama kaip dar vienas stalinizmo nusikaltimas.
Bet šiandien? XXI a. demokratinėje Lietuvoje, su vakarų civilizacijos vertybėmis?
Galime piktintis, plyšti apmaudu, bet tai nėra vien kai kurių asmenų savivalė. Nes vaikai grobiami valstybės institucijų  nurodymu, atseit, įstatymo vardu.
Vadinasi bėda - valstybei per daug fukcijų užkrauta. Ir tai reikia pergalvoti.
Atskirti - kur valstybės kompetencija, o kur ne. Yra dalykų, kur valstybės įstatymai, išskyrus pačius bendriausius, neturi galios. Ir vienas iš tokių dalykų yra šeima. Nėra įstatymo, kuris reglamentuotų šeimos narių tarpusavio santykius. bei vaikų auklėjimo metodus.

war&wind;       2018-11-6 23:37

Piliečių bendruomenėms atėjo metas burtis į savigynos būrius. Nes tai yra karas. Niekšų chuntos, pats tikriausias karas prieš žmones.
Tik agresoriai, įvedinėdami savo taisykles pamiršo esminę- kare taisyklių nebūna. Kas vėja sėja, tie pjaus viesulą.

zds       2018-11-6 23:07

Turėtų kas nors kreiptis į teismą dėl vaikų pagrobimo. ir kad būtų sumokėta už kiekvieną dieną. Ir teisiamųjų būtų ne vienas.  Prezidentė, premjeras, kukuraitis turi atsiprašyti. Kalti turi būti nuteisti.
Ir tegu steigiasi komitetai,

Tuos pinigus,kurie       2018-11-6 15:49

skirti vaikų grobimui,padalinti visoms šeimoms.

Markas Tulijus Ciceronas:       2018-11-6 14:38

„Te nebūna naudojama jėga!“. Nes nėra nieko, kas būtų pražūtingiau piliečių bendruomenei, labiau priešiška teisei ir įstatymams, taip nepilietiška ir nežmoniška, kaip kad, gyvenant padorioje ir tvarkingoje respublikoje, ką nors daryti prievarta.“

-> Pirmiausia       2018-11-6 13:02

Kandidato būtina paklausti, kokia jo laikysena ne tik šio norvegiško įstatymo atžvilgiu, bet ir kokia jo pozicija homoseksualizmo platinimo (arba propagavimo), dvigubos pilietybės įteisinimo, globalios (išsivaikščiojančios) Lietuvos, eurofederalizmo atžvilgiu; pietryčių Lietuvoje viešųjų lenkiškų užrašų įteisinimo, užsienio kalbos rašybos lietuviškuose dokumentuose (vardažodžių) ir viešuose užrašuose įteisinimo atžvilgiu. Juk tai vieni iš pamatinių mūsų valstybės dalykų, kurių negali griauti nei vienas valstybiškai mąstantis politikas!

Tokie įstatymai stumiami dideliais pinigais,       2018-11-6 10:23

Ir jie tam ir skirti - ATIMTI VAIKUS. IŠ BET KURIOS ŠEIMOS. Todel klaidos čia nera. Jei tylesim, tai taip ir gyvensim…

Pirmiausia       2018-11-6 9:14

ateidami į rinkimus labai konkrečiai paklauskim kandidatų:Ar jis (ji)atšauks šitą norvegiško stiliaus šikalienės prastumtą įstatyma? Jeigu nepasako tvirtai TAIP, jeigu pradeda mykti apie kažkokius peržiūrėjimus bei patobulinimus- už tokį NEBALSUOTI.

DDD       2018-11-6 8:42

Marksistai įteisino nacionalizaciją - nieko naujo. Tokių įstatymų ir “vienos tiesos” tik daugės.

kloakos koalicijos koala       2018-11-6 7:37

oi, gestapinės savivaldybės dariukas puolė rašyti straipsniukus- matyt jau laikas kartu su draugeliu shimashium žygiuoti į rinkimus.
liberasto orwelisto kompanija virkauti dėl vaikučių netrukdo,a?

KGBistai laimingi       2018-11-6 7:18

stalinistai irgi
ypač laimingi KGBistai-stalinistai teisėjai, prokurorai, antstoliai, TM klerkai.
lietuviai bliauna !!!

Dviveidis       2018-11-6 6:26

Nesupratau, ko šis pilietiškasis virkauja. Ko neįsivaizdavo Orvelas ar Kafka, tą įgyvendino Sorošas. O Izmailovas tai tik nedidelė nesėkmė, kuri nesutrukdys toliau ugdyti tokius pilietiškus su išmaniais po ranka. Įdomu, kaip jaučiasi tas Pavlikas nufilmavęs “smurtą”.

Jozepo Mengelės vėlė       2018-11-6 5:18

Mano kaulai grabe nebesitveria, pasibaisėje sujudo, dėl prasidėjusio maišto Durnių laive. Juk dėl to gali sužlugti mano pasekėjų iš UAB “Šikalienė, Žopienė ir Šalava” bandymai atgaivinti mano mokslą, pradėta Osvencimo mirties lageryje. Prakalbinti suaugusių žmonių kalba ir duoti parodymus prieš tėvus dvimetį vaiką jį kankinant, įsoliuojant nuo tėvų, yra mano neišsipildžiusi svajonė. Buvusiai partškolos dėstytojai įsakau dar kartą patvirtinti savo parašu VTAĮ tarnybos istatymo nuostata, kad “Fizine bausme nelaikomos valstybės legaliai taikomos bausmės ir kitokio poveikio priemones nepilnamečiams”

panašu į Dievo pirštą       2018-11-6 0:51

Tą Ismailovą prakalbinus, jis apie Garliavos trilerio ūsūrinius užkulisius daug papasakoti galėtų, man atrodo. Bet greičiau jau jį nužudys ir dėl to apkaltins “violetinius”. Arba lieps jam išvykti į Rusiją ar kokį Vietnamą. Tai, kad Ismailovas taip nešlovingai viešojoje erdvėje suspindo, man net panašu į Dievo pirštą. Lauksime tęsinio. Vis tiek kažkas išsirutulios.

Al.       2018-11-5 23:50

Visi, žmoniškumą išsaugoję politikai, privalo jungtis šiuo konkrečiu klausimu ir išreikalauti iš Seimo ir prezidentės, kad šį karą prieš šeimas ir prieš Lietuvą sustabdytų.

Rekomenduojame

Teksaso Respublikonų partija priima prieš LGBT nukreiptą politinę platformą, remiasi tuo, kad būti gėjumi yra „nenormalu“

Almantas Stankūnas. Kiek kartų lipsime ant to paties neoliberalizmo stabo - viską atiduoti privačiam kapitalui, grėblio?!

Audrius Bačiulis. Kalbame apie rusų kultūrą kaip pavergimo įrankį

Bidenas kelia nerimą net demokratams

Krikščionis amerikietiško futbolo treneris laimėjo bylą JAV Aukščiausiajame Teisme – atleido iš darbo už maldą

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (V)

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt šeštoji (birželio 29 diena)

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( III )

Kanados įstatymo projektas C-11, kenkiantis nepriklausomiems interneto turinio kūrėjams, ką tik buvo patvirtintas Bendruomenių rūmuose

Dėl vakcinos nuo koronaviruso gauta dešimt kartų daugiau pranešimų apie pašalinius poveikius

NATO planas: leisti Rusijai ištrinti Estiją iš žemėlapio

2021 metais 20% kūdikių, gimusių Prancūzijoje, buvo duoti musulmoniški vardai

Jonas Jasaitis. Aktyvistai – kolaborantai – šių dienų lyderiai

Briuselyje milžiniška demonstracija prieš dideles pragyvenimo išlaidas

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt penktoji (birželio 28 diena)

Pierre Manent. „Santuoka visiems“

Edvardas Čiuldė. Lietuvos homoseksualizacija kaip tautos idėjos ir valstybės pagrindų demontažo sambrūzdis

Briuselio direktyvomis Lietuvos valdžia tik prisidengia?

Vidmantas Valiušaitis. Daugiau ir giliau tyrinėti laikotarpį, kalbėti faktais

Kardinolas Mulleris: J. Martino LGBT propaganda yra erezija

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimtoji (birželio 23 diena)

Vokietijos migracijos ministrė daro spaudimą, kad migrantai gautų pilietybę greičiau, kviečia keisti pilietybės įstatymą

Karas Ukrainoje. Šimtas devynioliktoji (birželio 22 diena)

Vytautas Sinica. Patyčių iš žmonių maratonas tęsiasi

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( II )

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (IV)

Stokholme dviračių takai atspindės lyčių lygybę

Per Lamanšą atvykę migrantai bus sužymimi ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn

Vidas Rachlevičius. Generolas Patrickas Sandersas: esame karta, kuri turi parengti kariuomenę vėl kariauti Europoje

Japonijos teismas: tos pačios lyties asmenų santuokų draudimas atitinka konstituciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.