Darius Kuolys. Jaučiu gėdą

Tiesos.lt siūlo   2014 m. vasario 27 d. 7:32

20     

    

Darius Kuolys. Jaučiu gėdą

Bernardinai.lt

Prieš kelias savaites Generalinės prokuratūros iniciatyva baudžiamojoje byloje buvo apklaustas pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos kultūros ir švietimo ministras dr. Darius Kuolys. Jam gresia kaltinimai dėl socialdemokratų pirmininko pavaduotojo, Druskininkų mero Ričardo Malinausko apšmeižimo.

Šmeižto bylos gana įprastos Lietuvoje, tačiau ši ypatinga bent trimis aspektais: ją iškėlė pati Generalinė prokuratūra (paprastai ji to nedaro, prašymus atmeta ir siūlo kreiptis privataus kaltinimo tvarka), byla pradėta dėl viešo laiško, kurį pasirašė daug garbių Lietuvos piliečių, ir trečia: teisėsauga atsisako tirti esminį įvykį (šiuo atveju – paminklo nugriovimą), bet persekioja jį vertinančius. Plačiau apie tai bei kuo lietuviškas teisingumas skiriasi nuo ukrainietiško – pokalbyje su dr. Dariumi Kuoliu.

Prašytume papasakoti už ką Jus persekioja prokuratūra?

Vasario 13 dieną gavau dvi žinias. Pirmoji buvo iškvietimas į apklausą ypatinguoju liudininku apie galimai savo nusikalstamas veikas baudžiamojoje byloje, kuri iškelta po valdančiosios Socialdemokratų partijos vicepirmininko Ričardo Malinausko skundo.

Antroji – kito Socialdemokratų partijos vicepirmininko Juozo Olekos sveikinimas su Vasario 16-ąja. 

Ši iškelta baudžiamoji byla yra precedento neturintis atvejis nepriklausomoje Lietuvoje. Kaip precedento neturintis atvejis buvo ir Atgimimo laikais, Sąjūdžio laikais, statyto paminklo nugriovimas Druskininkuose. Čia ir yra visos šios istorijos pradžia.

2012 m. liepos 3–4 d. Druskininkų centre, netoli Čiurlionio muziejaus, buvo nugriauta dailininko, skulptoriaus Antano Balkės skulptūra „Legenda“, sukurta M. K. Čiurlionio kūrybos motyvais. Skulptūra gražiai stovėjo daugiau kaip 20 metų, kol jos autorius, Druskininkų savivaldybės vyriausiasis dailininkas, savo kritinėmis pastabomis dėl Druskininkų plėtros neužsitraukė mero R. Malinausko nemalonės.

Tuomet autoriui nežinant jo kūrinys buvo sunaikintas, o skulptūros likučiai nuo jo paslėpti. Taigi pirmąkart nepriklausomoje Lietuvoje, kerštaujant menininkui už pilietinę poziciją, buvo sunaikintas jo kūrinys, sukurtas jau atgimimo laikotarpiu.


Nugriauta Antano Balkės skulptūra „Legenda”

Civilizuoto gyvenimo taisykles drastiškai pamynė ir barbariškos savivalės griebėsi ne šiaip koks Dzūkijos miškuose užsilikęs „liaudies gynėjas”, bet valdančiosios partijos vicepirmininkas.

Maniau, kad tokį veiksmą pasmerks kultūros ministras, Seimo Kultūros, švietimo ir mokslo komitetas. Tikėjausi, kad Socialdemokratų  partijos vicepirmininką sugėdins jo partijos bičiuliai, bent jau partijos garbės pirmininkas, Sąjūdžio žmogus Aloyzas Sakalas.

Tačiau girdėjome tik kurtinančią tylą: niekas nereagavo į pažemintą menininką ir atvirą barbarybės veiksmą.

Jausdamas didelę gėdą dėl to, kas vyko, ir dėl tos tylos, surašiau viešą kreipimąsi į neseniai paskirtą premjerą, Socialdemokratų partijos pirmininką Algirdą Butkevičių – šį laišką pasirašė per 180 piliečių: garsiausi skulptoriai, menininkai, mokslininkai, profesoriai.

Iš vangios socialdemokratų reakcijos (gavome partijos kanceliarijos darbuotojų atsakymą, kad tai buvo apsvarstyta partijos taryboje, ir tiek) supratau, kad ta barbarybė buvo palaiminta aukščiausiu partijos lygiu.

Praėjus beveik metams Socialdemokratų partijos vicepirmininkas R. Malinauskas kreipėsi į prokuratūrą, prašydamas dėl to laiško iškelti bylą. Ir Generalinė prokuratūra skubiai, dar tą patį mėnesį, iškelia baudžiamąją bylą. Įdomu tai, kad sprendimą pradėti baudžiamąjį persekiojimą priima prokuroras Mindaugas Gylys, kuris į Lietuvos teisėtvarkos istoriją įeis kaip žmogus, sužlugdęs Vytauto Pociūno žūties bylą.

O kadangi esate pagarsėjęs įvairiomis pilietinėmis akcijomis, neleidžiančiomis pamiršti V. Pociūno bylos, tai iškart Jus ir griebia?

Tik pradėjus bylą Druskininkų policija iškart išsikviečia dailininką A. Balkę ir tardo jį: ar ne jis inspiravo šį laišką?

Atkreipkit dėmesį: A. Balkės skundą dėl sunaikintos skulptūros Alytaus prokuratūra atmetė – nerado tam pagrindo. O štai dėl viešo laiško premjerui baudžiamoji byla pradedama nedelsiant ir pačiu aukščiausiu lygiu – Generalinėje prokuratūroje. Tai pirmas atvejis nepriklausomoje Lietuvoje, kai dėl piliečių viešo laiško Ministrui Pirmininkui pradedamas piliečių persekiojimas.

Mano įsitikinimu, tai labai šiurkštus Konstitucijos 33 straipsnio pažeidimas: „Piliečiams laiduojama teisė kritikuoti valstybės įstaigų ir pareigūnų darbą, apskųsti jų sprendimus. Draudžiama persekioti už kritiką“. Ir šitą pažeidimą daro Generalinė prokuratūra kartu valdančiąja Socialdemokratų partija.

Tą ir pasakiau per apklausą. O į apklausą mane iškvietė po to, kai pats viešai pareiškiau, kad to laiško iniciatorius esu aš, o ne A. Balkė.

Yra dar viena svarbi šios bylos aplinkybė. Bandydami atkreipti visuomenės dėmesį į tą vandalizmo aktą, 2012 m. rudenį su grupele piliečių nugriautos skulptūros vietoje surengėme meninę instaliaciją. Po to reakcija taip pat buvo labai greita: už tą instaliaciją savivaldybės sprendimu buvau nubaustas kaip koks nusikaltėlis (500 Lt bauda). Taigi paminklo nuvertime savivaldybė jokios žalos neįžvelgė, o štai meninė instaliacija, pasak jų, padarė rimtą žalą Druskininkams.

Apskundžiau tą sprendimą Druskininkų teismui, šis atsisakė priimti mano skundą, kaip pas mus įprasta, dėl visai formalių dalykų: pavėlavau pagal nurodytą terminą. Apskundžiau Kauno teismui, nurodydamas, kodėl pavėlavau kreiptis pagal nurodytą terminą – laiku negavau dokumentų iš Druskininkų savivaldybės. Tačiau Kauno teismas savo nutartyje man paaiškino, kad operatyvumas svarbiau už piliečio konstitucinę teisę kreiptis į teismą. 

LR Konstitucijos 109 str. tvirtina: teisingumą vykdo teismai. Na ir kaip tas mūsų teisingumas atrodo Ukrainos fone?

Man atrodo, kad Prezidentė nuoširdžiai pasmerkė Ukrainos opoziciją („Pasmerkimai abiem pusėms yra neišvengiami. Mes artėjame prie rimtų sankcijų visai Ukrainai. Jeigu nebus sustabdytas kraujo praliejimas ir jėgos panaudojimas, be jokios abejonės, nebus palaikymo nei tokiai valdžiai, nei tokioms jėgoms iš opozicijos“, - taip vasario 19 d. Pietų Korėjos žurnalistams kalbėjo D. Grybauskaitė – red.). Nes mūsų režimas vis daugiau įgyja V. Janukovyčiaus režimo požymių. Giminystė su tuo režimu, kuris turi prokuratūrą, teismus, Konstitucinį Teismą savo rankose. Pasižiūrėkite visą Ukrainos režimo gimimo istoriją – kaip V. Janukovyčius, pasiėmęs konstitucinį teismą, pažabojo parlamentą. Tuo pačiu keliu šiandien eina ir D. Grybauskaitė. 

Turim rytietiško tipo valdomą demokratiją. Mano papasakota istorija ne vienintelė, tokių politinių bylų šiandien daug. Pavyzdžiui, signatarų B. Genzelio ir R. Ozolo byla – visiškai politinė byla. Už tai, kad policija ir meras A. Zuokas trukdė jiems pasinaudoti konstitucinėmis teisėmis – surengti mitingą, jie dar buvo teisiami. Gerai, kad sąžininga teisėja tai sustabdė.

Arba šiandien teisiami Garliavos smurto liudininkai: žmonės, stebėję antikonstitucinį smurto aktą Garliavoje (tą konstatavo net trys Konstitucijos kūrėjai – teisininkai) ir nesipriešinę policijai, šiandien yra teisiami. Teisiamas fotomenininkas Juozas Valiušaitis, kuris už nieką buvo suimtas ir kurį dėl neteisėtų, pasityčiojančių policijos veiksmų kameroje ištiko koma. Teisiamas ir tas senas žmogus, kuris buvo pargriautas ir jo genitalijos buvo daužomos šautuvo buožėmis. Šitą vaizdą parodykite ukrainiečiams ir paklauskite: kaip jie elgtųsi?


Lietuvos žiniasklaida, valdžia ir opozicija, teisėsauga apsimetė, kad nieko nemato. O tiems piliečiams, kurie tą mato, kurie bando prieš tai protestuoti, keliamos bylos. Kuo tokios bylos skiriasi nuo V. Putino bylų protestuotojams Maskvoje ar Peterburge?

Amžinas klausimas: ką daryti?

Čia kiekvieno apsisprendimo reikalas: ar gyvenam su akidangčiais kaip įkinkyti arkliai, ar žvalgomės, kas Lietuvoje darosi. Matydamas žeminamą skulptorių Algimantą Balkę ir pirmą nepriklausomoje Lietuvoje sunaikintą Sąjūdžio paminklą, negalėjau tylėti – buvo gėda. Gėda ir kad Lietuvoje keliamos bylos dėl viešų laiškų valdžiai. Gėda dėl kiekvienos politinės bylos. Kita vertus, tai patirtys, kad dėl laisvės ir civilizuoto gyvenimo reikia nuolat grumtis. Jeigu nesigrumi, turi pelkę, kurioje visi skęstam. Darbar tokioj pelkėj ir gyvenam.

Kalbino Dalius Stancikas

Bernardinai.lt

Daugiau apie šią bylą skaitykite kitose Tiesos.lt publikacijoje:

Dalios Grybauskaitės komanda pasveikino Tiesos.lt su Vasario 16-ąja

Generalinė prokuratūra ir policija tęsia baudžiamąjį tyrimą: kas drįso parašyti ir Tiesos.lt portale paskelbti piliečių laišką Lietuvos premjerui?

Darius Kuolys: Jaučiu baisią gėdą dėl nesutramdytos mero Malinausko barbarystės

Kodėl premjeras A. Butkevičius slepiasi už sekretorės Marijos?

Meras Malinauskas žengia advokato Černiausko pėdomis: Generalinė prokuratūra pradėjo tyrimą dėl Tiesos.lt publikacijų

Lietuvon atslenka Grūtas?

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

> Kuoly       2014-02-28 22:36

Man irgi tarybinė mokykla buvo geriausia. Nebuvo jokių gėjų, genderizmo, pedofilijos, liberalizmo, demokratijos, speudolaisvių. Buvo tvarka ir pagarba tvarkai. Landesbergis su Kuoliu viską sugriovė.

Kuoly,       2014-02-28 16:59

Kodėl su Landsbergio šutve pradėjai griauti švietimą?

kiek dar       2014-02-28 12:37

Lietuvoje reikės nužudyti Tiesos, kad žmonės sukiltų kaip Ukrainoje?
Kiek dar tyčiosis iš mūsų valstybės jėgos struktūros ir bus nekontroliuojamos?

Canada       2014-02-28 1:54

Norit pasakyt, kad Lietuva yra Europoj? Nejuokinkit svieto. Pas jumi dar komunistai neisejo, dar SSSR.

susigrąžinkime valstybę!       2014-02-27 22:37

Susigrąžinkime valstybę!!!

lentis       2014-02-27 22:09

Taip negali vykti Lietuvoje, cia yra ES valstybe ir to negali daryti darantieji

Taigi       2014-02-27 21:57

Pagaliau Kuolį kažkas patvarkys.

kuolys       2014-02-27 19:31

jus kosmopolitas nebijokite persekiojimo,cia imitacija,jus buvot pries tautine mokykla Zinkevicius buvo rases.Jus jau geriau tylei gyvuliuokit.

Kuolys       2014-02-27 18:55

kadaise buvo apsiskelbęs liberalu. Užtat jam maža beliko simpatijų. Gal jau nebesijaučia liberalas?

to Kartais norisi.       2014-02-27 16:39

Rinkimų baikotas, tai tų pačių vagių palikimas. Į rinkimus eiti yra visų piliečių pareiga, bet jeigu sėdi vagiai tai kam juos vis rinkti kas keturi metai. Nerinkim daugiau nei socdemų, nei konservatorių, nei liberastų bet kokio plauko, nes liberas tas yra liberastas ar raudonas ar žydras. Rikime naujus, o ne užsisidėjusius virš 20 metų seime ir vyriausybėje. Vykim pagaliau vagis iš seimo ir bus tvarka. Nerinkim prezidento konservatorių statytinės, nerinkim socdemų statytinio, nerinkim liberastų statyinio zuokulos. Tai gi yra didelis pasirikimas iš viso, jau sako, net 19 užsiregistravo.  O kiekvienas balsuotojas turi galvoti už ką balsuoja ar už vagis ir melagius ar už žmogų norinti dirbti žmonėms.

Kartais norisi       2014-02-27 15:44

neiti į rinkimus ir taip atsiriboti nuo vaizduojamosios demokratijos,kuria it figos lapeliu dengstosi mūsų oligarchai valdžioje.Atsiriboti ir nebendrininkauti.O jei žmonės boikotuotų rinkimus?

to rutai       2014-02-27 15:21

Na dar tokių glušių nemačiau. Čia tikras bailių sindromas, slepiant savo bailumą, būtinai reikia kaltinti kitus.

kalbino Dalius Stancikas...       2014-02-27 14:51

O kodel Aurelija Stancikine isimtinai atkreipia demesi i valdzios ir teisesaugos nusikaltimus ?

nuomone       2014-02-27 14:31

Kol zmones tyles lyg avinai tokioj pelkej dar ilgai teks gyventi…o neapsikente emigruoja..

rutai       2014-02-27 14:23

Na pakeitė Kijeve vieną vagį į kitus, prie valdžios jau buvusius vagis, o kas toliau? Bankrotas? Galime ir mes kaitalioti dar dvidešimt metų konservatorinius vagis su socialdemokratiniais vagimis. Nebuvo Maidane jokios “grėsmės nuo tautos”, o įvyko JAV organizuotas valstybės perversmas tam, kad sužlugdyti Ukrainos ekonomiką, o po to labai pigiai supirkti šalį.
O Lietuvoje neduos niekas pinigų revoliucijoms, nes pas mus jau ir taip
viskas išvogta ir parduota, o mus sėkmingai išveža į vergovę vakaruose.

vasia       2014-02-27 14:01

tai kur mes einam? visi pozymiai rodo kad atgal…

Juozas       2014-02-27 13:56

kuom skiriasi AMB, landsbergis, kubilius, butkevicius ir i juo panasus. Jie visi is to paties komunistinio lizdo. Reikia rinkti tvirta, sazininga prezidenta - N.Puteiki, kuris yra arti liaudies ir be arogancijos.

ruta       2014-02-27 13:49

Ar Ukrainos Maidano pavyzdys neparode , kad kol neatsirado valdziai reali gresme nuo TAUTOS , tol niekas nepajudejo .

Vakar per       2014-02-27 13:45

BTV laidoje “Yra kaip yra” buvo iškeltas ir šis Druskininkų janukovičiaus savivalės klausimas.Išdrįso pirmą kartą per TV tai parodyti.Kodėl tyli didžiausias sąjūdietis V.Landsbergis?Lyg ir meninkas.Kodėl toks nesolidarumas?Negi V.Landsbergis palaiko Malinauską?

zig       2014-02-27 13:29

matai, kaspinėlių raišiojimas nieko nepadėjo.

Rekomenduojame

Dr. Gintautas Vaitoška. Karas ir abortas

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt trečioji (gegužės 17) diena

Vokietijos katalikų bažnyčiose vyko vienalyčių porų laiminimai, dalyvavo ir vyskupas

Ukraina tikrina kiekvieną Rusijos Federacijos piliečiams išduotą dokumentą, leidžiantį gyventi šalyje

Ramūnas Aušrotas. Tas pats Partnerystės įstatymas, tik kitu pavadinimu

Kristina Zamaryte-Sakavičienė. Įteisinus partnerystę bus keičiama ir visuomenės nuomonė

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt antroji (gegužės 16-oji) diena

Linas Karpavičius. Puota maro metu

Dalis Lietuvos ortodoksų išdėstė viešu laišku savo ketinimus metropolitui Inokentijui

Vytautas Radžvilas. Įsivalstybinusios Lietuvos diena

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Krikščioniškoji tapatybė – V Velykų sekmadienis

Šoką keliantis reikalavimas: ES reikia tik 14 balsų, kad pakeistų ES sutartis, sako buvęs ES Komisijos narys

Laiškas tiems, kuriems dar rūpi rūpi visa, kas susiję su Valstybės išlikimu

Dr. Darius Alekna. Apie šeimą ir valstybę

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt pirmoji (gegužės 15-oji) diena

Nuo Romo Kalantos aukos praėjo 50 metų

Indijos chirurgas planuoja persodinti gimdą į translytės „moters“ kūną ir sudaryti jam galimybę pastoti dėka pirmos tokios operacijos pasaulyje

Nepriklausomos valstybės ir imperijos. Vytautas Radžvilas

Vytautas Rubavičius. Partnerystės įstatymas – moterystės ir motinystės pažeminimas

Edvardas Čiuldė. Atviras laiškutis Emmanueliui Macronui

Kandidato į AT teisėjus E.Šileikio drąsi kalba išgąsdino Seimą

ES ciniškai naudojasi pavojaus situacija Europoje, kad išplėstų savo galias

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt devintoji (gegužės 13) diena

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Įveiksime ligas ar žmogiškumą?

Ramūnas Aušrotas. Vaiko teisių apsaugos klystkeliai

Vatikano sinodo svetainė švenčia homoseksualumą ir įvaikinimą homoseksualų porose

Mokslinė konferencija Romo Kalantos metams paminėti

Vytautas Sinica. Apie Gabrieliaus Landsbergio interviu

Vytautas Radžvilas. Ir vis tik tai PAKTAS

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt aštuntoji (gegužės 12-oji) diena

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.