Visuomenės pokyčių analizė, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Demokratija ir valdymas, Žiniasklaida

Darius Kuolys. Bėk, Tomai, bėk!

Tiesos.lt siūlo   2018 m. gegužės 15 d. 19:44

20     

    

Darius Kuolys. Bėk, Tomai, bėk!

Veidaknygė

Šiandien klausiausi VSD generalinio direktoriaus Dariaus Jauniškio svarstymų Seime. Išgirdau įdomų paliudijimą, kad pats VSD vadovas nežinąs, kas, kodėl ir kaip paskelbia jo pasirašytas pažymas.

Klausydamasis dabartinio VSD direktoriaus, prisiminiau daugiau nei prieš dešimtmetį išgirstą jauno Lietuvos radijo žurnalisto Tomo Dapkaus liudijimą. Juo, regis, šiandien vėl verta pasidalinti.

Dėl anuomet Tomą ištikusių keistų nutikimų pats jaučiausi kaltas: mat, 2006-ųjų rugpjūtį, turėdamas išvykti konferencijon į JAV, paprašiau kolegą mane pavaduoti ir imtis Lietuvos radijo laidos apie tik ką Lietuvą sukrėtusią pulkininko Vytauto Pociūno žūtį. Po šios ir kitų laidų Tomas Dapkus sulaukė ypatingo VSD dėmesio.

Savo patirtimis Tomas anuomet pasidalino su kolegomis. Jo liudijimą 2009-aisiais ryžosi paskelbti „Lietuvos žinios“. Dalinuosi.

O apie VSD vadovo D. Jauniškio naujausios pažymos tekstą – kiek vėliau.

Tomas Dapkus, Lietuvos radijo žurnalistas, 2007-ieji:

„2006 m. rugpjūčio 23 d. rytą Breste žuvo saugumo pulkininkas Vytautas Pociūnas. Su kolegomis pradėjome rinkti informaciją, kodėl V.Pociūnas buvo atleistas iš VSD Trečiosios valdybos viršininko pareigų ir išsiųstas tremtin, nes dar tų pačių metų pavasarį žinojome, kad jis rudenį ketina kalbėti apie korupciją VSD.

2006 m. rugpjūčio 29 d. gavau dvi telefono žinutes iš VSD skyriaus viršininko (pavardė redakcijos išimta), kad vadovybė „labai nervinasi“ ir „sulauksi dar grasinimų“. 2006 m. rugsėjo 4 d., pirmadienį, pasirodė pirmosios publikacijos „Kas pasiuntė V.Pociūną į mirtį?“ Tą patį rytą pavaduodamas išvykusį kolegą vedžiau tiesioginę laidą „Tarp Rytų ir Vakarų“ per Lietuvos nacionalinį radiją tema „Ką ketino ir ko nespėjo pasakyti Lietuvos pulkininkas V.Pociūnas?“ Tai buvo apskritai pirmoji radijo ir televizijos laida šia tema. Ir toliau tą savaitę, ir vėliau rengiau diskusijų laidas radijuje apie galimą parlamentinį tyrimą dėl VSD veiklos, kuriose mano pakviesti pašnekovai ragino ištirti „Dujotekanos“ neskaidrius ryšius su valstybės pareigūnais.

2006 m. spalio 11 d. susitikau su NN (pavardė redakcijos išimta), kuris atstovavo VSD vadovų interesams ir buvo vienas parlamentinio tyrimo objektų. Šis pasiūlė nebekelti klausimų dėl VSD ir pateikė pasiūlymą už tokį mano pasirinkimą suteikti man žiūrimiausiu laiku televizijos laidą su rimtu autoriniu atlyginimu. Pasiūlymo atsisakiau.

Po kurio laiko mane pasikvietė Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjas (pavardė redakcijos išimta), su kuriuo buvau rengęs interviu. Teisėjas mane informavo, kad pas jį apsilankė VSD generalinio direktoriaus pavaduotojo Dainiaus Dabašinsko interesams atstovaujantis asmuo ir įspėjo vengti kontaktų su žurnalistu T.Dapkumi, nes tai jam gali pakenkti, mat „artimiausiu metu Dapkų VSD sutraiškys“.

Po kurio laiko buvau iškviestas į Vilniaus miesto policiją. Ten sužinojau, kad jiems iš Generalinės prokuratūros ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro persiųstas Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktoriaus prof. Raimundo Lopatos skundas, kuriame reikalaujama patraukti mane baudžiamojon atsakomybėn. Instituto direktorius įtaria, kad 2000–2001 metais studijuodamas galėjau simuliuoti ligą ir kad gydytojo pažymos, jog sirgau plaučių uždegimu, yra netikros. Tuo metu jau prieš kelerius metus buvau nutraukęs studijas Tarptautinių santykių institute, jo diplomo neturėjau. Tyrėjai sakė, kad tiek policija, tiek prokuratūra patiria spaudimą iš VSD. „Veikia labai įtakingos jėgos. Ką Jūs jiems padarėte?“ – nustebę domėjosi policininkai. Tačiau pridūrė, kad nei policija, nei prokuratūra tikrai nesiruošia vykdyti neteisėtų VSD reikalavimų, o ištyrus R.Lopatos skundą nėra pagrindo tęsti tyrimą ir, apklausus mane kaip liudininką, tyrimas buvo nutrauktas.

Man parūpo išsiaiškinti, kas konkrečiai mane persekioja. Iš aukšto Policijos departamento (PD) pareigūno NN (pavardė redakcijos išimta), kurį esu kalbinęs radijo laidose, sužinojau, kad pas jo pavaldinį į prie PD veikiantį Lietuvos kriminalinės policijos biurą buvo atvykęs VSD Trečiosios valdybos viršininko pavaduotojas Aidis Mieželis ir atvežė VU TSPMI direktoriaus R.Lopatos skundą. A.Mieželis informavo policiją, kad reikalinga nedelsiant iškelti baudžiamąją bylą pagal šį skundą ir pareikšti įtarimus T.Dapkui. VSD pareigūnas A.Mieželis teigė, kad „šitą žurnalistą reikia sutvarkyti“. Peržiūrėję R.Lopatos vardu atvežtą skundą patyrę kriminalistai pastebėjo, kad jame nieko rimto nėra, ir suabejojo tokios bylos perspektyva. Tačiau A.Mieželis patikslino, kad rūpi ne bylos baigtis, o bet kokia kaina reikalingas triukšmas ir įtarimų pareiškimas žurnalistui dokumentų klastojimu, o tada šis žurnalistas netektų darbo ir būtų sukompromituotas visuomenės akyse. R.Lopatos skunde buvo įrašyta ir dar viena studentė. Policijai paklausus, o kuo ji čia dėta, A.Mieželis atsakė: „Ji tik dėl akių“. VSD bandė spausti ir Vilniaus apygardos prokuratūros bei kitus prokurorus. Taip pat VSD prašė policijos, jog prieš pareikšdama man įtarimus ji informuotų VSD, kad ši spėtų atsiųsti TV3 Žinių tarnybos kameras (tuo metu šiai žinių tarnybai vadovavo Jolanta Butkevičienė – red.).

2007 m. liepos 31 d. buvau iškviestas ir atvykau į Karo prievolės administravimo tarnybos Kauno teritorinį skyrių. Karininkas NN (pavardė redakcijos išbraukta) informavo, kad pas juos į skyrių buvo ne kartą atvykę VSD pareigūnai, kurie reikalavo „Dapkų paimti į kariuomenę“. VSD pareigūnai į karinį skyrių atvežė ir mano asmens duomenis, gyvenamosios vietos adresą Vilniuje (nuomojamo buto), telefono numerius ir paaiškino, kada išeinu iš namų, kada į juos grįžtu, kai būsiu imamas. Tačiau Kauno karininkai saugumiečiams atsakė, kad „dabar ne sovietmetis, kad saugumo nurodymu būtų imama tarnauti į armiją“. VSD pareigūnai sakė, kad jei reikia, jam gali paskambinti iš kariuomenės vadovybės (tuo metu kariuomenės vadu buvo generolas Valdas Tutkus – red.) ar patarėjai iš prezidentūros. Karininkai Kaune teigia tokių skambučių sulaukę, tačiau nenorėjo įvardyti pavardžių. VSD pareigūnai karininkams minėjo ir jų inicijuotą bylą policijoje. Kariniame skyriuje išgirdau VSD generalinio direktoriaus pavaduotojo D.Dabašinsko, Trečiosios valdybos viršininko Lino Jurgelaičio, VSD Kauno apygardos skyriaus viršininko Egidijaus Storpirščio pavardes. Įteikęs atnaujintą karinį pažymėjimą karininkas, spausdamas ranką sakė: „Nepažįstu Jūsų, Tomai, tačiau klausausi visų Jūsų laidų, matau, kas dabar vyksta dėl V.Pociūno žūties Lietuvoje. Matau, ką tie žmonės (saugumiečiai) išdarinėja, ir suprantu, kodėl jie buvo atvykę dėl Jūsų.“

Tiek policijoje, tiek kariuomenėje jaučiau pareigūnų pilietinį solidarumą, kuris buvo stipresnis už neteisėtus VSD veiksmus.

Tomas Dapkus 2007 08 02“

Daugiau skaitykite: https://www.lzinios.lt/lzinios/lietuva/bek-tomai-bek/136052

Nuotraukoje – Tomas Dapkus, Lietuvos radijo studijoje, kurioje žurnalistu dirbo dešimtmetį, iki 2012-ųjų gegužės. Šešerius darbo LRT metus – nuo 2006-ųjų iki 2012-ųjų – nuolatos sektas VSD.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

konceptas       2018-05-20 11:13

“mes išeiname pasilikdami”. Jiems išįėjus niekas nepakito. Blogio imperijos pūliniai naikina tautą slopindami mąstymą. Naikindami šviesuolius.

Klausimas       2018-05-17 22:30

KAS pakiso po medziu sita zurnalista del pedofilijos bylos? Kokiu budu.

prisiminimai       2018-05-16 16:20

Išmestas iš LRT Dapkus trumpai dirbo Lietuvos žiniose, tačiau, kiek pamenu iš 2012 m. Valdo Vasiliausko straipsnio, buvo priverstas išeiti. Achemos atstovams iš prezidentūros buvo pagrasinta ekonominėmis sankcijomis, jei laikraštyje dirbs Dapkus. Taigi jau tada, 2012 m. jis buvo persekiojamas.

Sun Tzu / Karo menas >13:05       2018-05-16 12:51

“Apkabink savo priešą - tuomet jis negalės išsitraukti kardo”

Feliksui       2018-05-16 12:05

Taip, Tomas Dapkus kadaise, dirbdamas Lietuvos radijuje, buvo geras žurnalistas, tačiau buvo išvalytas iš ten, kaip ir D.Kuolys ir kiti padorūs žurnalistai. Sakot, parsidavė MG Baltic, o gal turite žinių , kas dar jį kvietė dirbti, ar gal jis buvo tuo metu toks pasiturintis, kad galėjo visai nedirbti, kol pasibaigs ujimas.Kaži kodėl vien MG Baltic nepaisė VSD perspėjimo neturėti reikalų su T.Dapkum. Yra toks patarimas : jei negali nugalėti priešininko tai jį nusipirk arba susidraugauk.

>vertimas       2018-05-16 8:59

Gal ir žinutė. Bet reikėtų ją suprsti atbulai: kovokime, lietuviai, už SAVO šalį! Tai MŪSŲ valstybė! Išsibėgioti kas sau nei proto, nei drąsos ypatingos nereikia. Burtis, vienytis, kilti į mūšį (gal net lemiamą) – kur kas sudėtingiau. Ką renkamės?...

Feliksas       2018-05-16 8:06

Tomas Dapkus kadaise, dirbdamas Lietuvos radijuje, buvo geras žurnalistas, tačiau, deja, vėliau parsidavė koncernui MG Boltic. Tai didžiulė jo klaida, kuria VSD sumaniai pasinaudojo, kad jam atkeršytų.

Stalin-Churchill Pact       2018-05-16 6:07

Elitiniai neosovietinės nomenklatūros kovotojai su fašizmu Lietuvoje dėl grobio susipešė tarpusavyje.

Aidis Miezelis?!       2018-05-16 5:37

Tas, kuris persidaze plaukus, kai Garliavos mergaite tarp seksualiai ja isnaudojusiu vyru ivardijo ir AIDI! O Juk Miliniai, noredami(galimai, turedami tokia uzduoti is ...) nukreipti nuo zuvusio sunaus demesi, pradejo klijuoti nuzudya Venckienei - mat, mergaite neistaria V raides ir sako Aidis, kai sunaus vardas Vaidas. Nors Venckiene niekada nekalbejo apie V.Milini, kad jis tarp tu 4 ivardintuju pedu. Bet!!! Netrukus Aidi Miezeli VSD issiuncia i Belorusija! O kur jis dabar?! Dar neiskrito pro langa?!

Julius       2018-05-16 4:39

Ir taip ir taip galvoju kodėl misteris Dapkus Zigmą Vaišvila išvadino marginalu ir kitos idėjos neturiu kaip kad Vaišvila nepriklauso nei grybauskiniu nei mockiniu gaujoms ir todėl Dapkus ji laiko marginalu. Kad taptum “normaliu” politiku reikia priklausyti gaujoms.

brilijantinė ranka.       2018-05-15 22:43

kaip sakė vienas geras pažystamas,dabar jau velionis-jis perdaug žinojo…

Tarabilda       2018-05-15 22:12

Statistinės įstaigos dirba pagal nurodymus iš viršaus. Jų uždavinys - sugalvoti ir pritaikyti priemones, kad užduotis būtų įvykdyta.

Julius       2018-05-15 21:59

Dapkus prieš maždaug metus Z.Vaišvilai užklijavo politinę etiketę. Marginalas. Ką galvoju ir esu įsitikinęs taip jis pasielgė nes tarnavo Mockui. Pinigų aš čia nematau. Tai už uteles. Ką galvoju apie Kuolį kad pastarasis netiesiogiai kursto isterija “Mockus puolamas” ką galvoju ir dar daugiau esu įsitikinęs kad lituanistas parsidavė Mockui irgi už tas pačias uteles.

Al.       2018-05-15 21:22

Atrodo, kad nuo to laiko čekistai galutinai ,,užviršavo piramidę”.

To Grazu       2018-05-15 21:15

Tikrai taip. Bet. Iki kurio laiko sviete ta istorija? Ir kas nutiko, kad nutilo? Kai pakeite darboviete ar kaip?

PRISIMENU       2018-05-15 21:00

LRT radijuje buvo labai įdomios T.Dapkaus laidos….

V.Landsbergiui tikrai       2018-05-15 20:39

jau nėra ko bijoti,jo tikrai nelies.Pats laikas pradėti vykdyti disidentinę veiklą.Kodėl tyli?

gražu       2018-05-15 20:38

Tomas Dapkus objektyviai nušvietė Garliavos istoriją. Ir tai yra patvirtinimas, kad yra sąžiningas žurnalistas.

o kaip Dapkus susijes       2018-05-15 20:30

su MG Baltik?

vertimas       2018-05-15 20:13

valdžios žinutė visuomenei:
.
-Bėkit lietuviai, bėkit iš Lietuvos…
.
žinutė parengta pagal Generalinę Strategiją “Vizija 2030”


Rekomenduojame

Seime – paroda „2018 metų Laisvės premija“

Linas V. Medelis. Liudininkė iš skrynios, arba Ką gali papasakoti septyniasdešimt aštuonerių metų amžiaus knygelė

Aušra Maldeikienė. #debatai2019Laidotuvės, arba Kam iš tų pretendentų Lietuvos pelenai beldžia į širdį...

Liutauras Stoškus. Mintys po „Pažadų koncerte“ Balsiuose

Arvydas Juozaitis. Ateina laikas inicijuoti Konstitucinio Teismo reformą

Algimantas Rusteika. Koks galutinis Konstitucinio Teismo „išaiškinimų“ tikslas?

Laisvos visuomenės institutas: nesutinkame su tokiu Konstitucijos aiškinimu – jis prieštarauja žmogaus prigimčiai

Lietuvos Respublikos prezidento rinkimams artėjant: pirmieji debatai

Algimantas Rusteika. Zonos žiobienės, slušniai ir miliūtės prieš Saulių Dambrauską

Oksfordo studentai dėl „homofobijos“ reikalauja atleisti pasaulinio lygio profesorių

Arvydas Juozaitis. Lietuvos šeimoms — socialinę inžineriją?

Andrius Švarplys. Ir naujosios Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisos problemos nesprendžia

Vytautas Radžvilas. Lietuvos jaunimo mankurtinimas

Kruvinas išpuolis prieš vokiečių parlamentarą – smūgis Europos demokratijai

Justas Mundeikis. Ekonomisto komentaras – Ar bankai sukuria pinigus „iš oro“?

Vladas Vilimas, Rytas Kupčinskas. Nacionalinė teismų administracija – parama teisminei valdžiai, kuo ji pasireiškia?

Andrius Švarplys. Po R. Miliūtės „Dienos temos“ šįvakar

Saulius Arlauskas. Tai būtų per didelė našta ir atsakomybė Konstituciniam Teismui

Vytautas Sinica. Marksizmas, bolševizmas ir šeimos panaikinimas

Pilietinė savivalda: mes tai galime – surinkime 300 000 parašų ir referendumu susigrąžinkime savo konstitucines galias (papildyta)

Visuomeninių organizacijų pareiškimas dėl Nacionalinės premijos skyrimo Mariui Ivaškevičiui

Algimantas Rusteika. Ką dar padaryti, kad nieko daryti nereikėtų ir emigrantai sugrįžtų?

Vidmantas Valiusaitis. Žmogus sensta, kai netenka idealų

Arvydas Jockus. Bankai ir „Sodra“ suvienijo pajėgas: pataria nenutraukti pensijų kaupimo sutarčių

Romas Lazutka. Pensijų skaičiuotė: vienas, du, trys… ir lieki kvailys

Nuo bačkos. Rasa Juknevičiene: Šiandien taip apsidžiaugiau, pamačiusi neužmirštuolę ant LRT žurnalistų krūtinių

Vilniaus forumas kviečia į konferenciją „Kaip išsaugoti Europą? Europos Sąjunga jos parlamento rinkimų išvakarėse“

Raimondas Navickas. Feisbukistane galioja kitokie principai

Povilas Gylys: „Šeimininkai mums parinko ir paskyrė savo kandidatus į prezidentus“

Stasys Jakeliūnas. Ar tai, ką jie daro, yra žurnalistika?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.