Kultūros, kalbos, istorijos politika

Danutė Šepetytė. Auka ant dvasiškai merdėjančios valstybės altoriaus

Tiesos.lt siūlo   2021 m. spalio 11 d. 20:01

7     

    

Danutė Šepetytė. Auka ant dvasiškai merdėjančios valstybės altoriaus

respublika.lt

Dailininko Rimanto DICHAVIČIAUS ir filosofo Krescencijaus STOŠKAUS pokalbis apie kultūrinę dykumą, dosniai finansuojamas patyčias iš kultūros, jos marginalizavimą bei jokiai „chebrytei” nepriklausančio menininko likimą.

Pokalbyje minimas unikalus tiek idėjos, tiek turinio, tiek poligrafinės kokybės požiūriu leidinys - R.Dichavičiaus tritomis „Laisvės paženklinti” - gausiai iliustruotas albumas apie dailininkus, kūrusius Lietuvos valstybingumo ženklus: heraldiką, pinigus, pašto, kariuomenės, policijos, muitinės, pasienio ir kitų tarnybų žymenis, uniformas, valstybės apdovanojimus ir pan. Dailininko užmojis išties vertas nacionalinės premijos, nekalbant apie tai, kad idėja buvo įgyvendinta bemaž jo paties pinigais, gautais pardavus paveldėtą tėvų žemę.

K.STOŠKUS: Dabar stipriai kritikuojama Vyriausybė. Bet apie kultūros ministrą beveik negirdėti nė žodžio. Mat kitos ministerijos daug svarbesnės. Šiuo metu joms dar tenka grumtis su išlikimo krizėmis. Todėl jos priverstos dirbti. Ir jų klaidos, nemokšiškumas krinta visiems į akis. O kas nedirba, niekam neįdomu. Dažniausiai tūno pačios pilkiausios būtybės. Jau seniai susitaikyta, kad kultūros politika valstybės gyvenime mažai ką reiškia. Paskirsto pinigus pagal niekam nesuprantamus kriterijus - to ir užtenka. Nesvarbu, kad partinėse programose kultūra labai aukštinama, tačiau formuojant ministrų kabinetą kultūros politika paprastai visada atsiduria paskutinėje vietoje. Pakviečiamas iš draugų tarpo koks partinis žmogelis ir apdovanojamas kultūros ministro portfeliu. Nors ministrai keičiasi, bet jų požiūris į kultūrą iš esmės lieka toks pat: visai nesubalansuotas, fragmentiškas, sporadiškas, rutiniškas ir stebėtinai siauro akiračio. Ypač prastą įspūdį yra palikę pastarųjų kadencijų ministrai. Nuo seno likusi ir niekuo nemotyvuota kultūros sferų (ministerijos funkcijų) nustatymo tvarka. Liktiniu būdu jos priskiriamos ministerijos globai, kai nėra kur kitur jų dėti, arba naikinamos, kai jų vadovai miršta arba neįtinka ministrams. Šiuo metu ministerijai priskirtos visuomenės informavimo, valstybinės kalbos, tautinių mažumų politikos funkcijos, bet išbraukta nemaža anksčiau buvusių kultūros sričių.

R.DICHAVIČIUS: Galiu papasakoti, kaip „kultūra” sureagavo į pirmą tritomio „Laisvės paženklinti” knygą. Galvojau, per pusmetį ją pabaigsiu, bet sugaišau trejus metus: vos ne šimtas autorių, pusantro tūkstančio iliustracijų, dėlioji dėlioji ir galo tam nėra. Galų gale padariau, parsivežiau iš spaustuvės, džiaugsmu netveriu - negi aš čia padariau… Dalinau kaimynams artimiausiems, su taksi išvežiojau po įvairius kabinetus, nuvežiau ir Arūnui Gelūnui, jis tuo metu buvo kultūros ministras, - sekretorei perdaviau. Ji pasakė: gerai gerai, paskambinsim. Laukiu laukiu, nė iš vieno kabineto, kur buvau nuvežęs knygą, jokio garso. Iš kultūros ministro - taip pat tyla. Praėjo kokie du trys mėnesiai, sutinku jį parodos atidaryme, sakau, ministre, gal žodį tarsit apie mano knygą, nežinau, gerai ar negerai darau, gal patarimą kokį duosit. Jis pasižiūrėjo į mane, giliai įkvėpė ir pasakė: „Aš dabar ne darbe, aš dabar parodoje” ir kuti kuti išėjo pro duris. Esu ramus žmogus, bet tuo momentu man užspazmavo gerklę...

K.S.: Ko gero, gavęs knygą, jis įkišo ją į lentyną, o užkluptas nė nesuprato, ko jo klausiat.

R.D.: Atleisk jam, Viešpatie, nes jis nežino, ką daro. Galvojau, kai išeis knyga, visi mane draskys į gabalus, visi klaus, domėsis. Bet visiškai nieko - tyla. Geriau jau būtų keikę ir spjaudę. Iš tikrųjų, atrodo, kad nieko neįvyko. Paskui įsiutau ir dirbau toliau, antrą tomą padariau.

K.S.: Didžiulis ir visai valstybei be galo svarbus darbas, kuriam iš jos negauta beveik jokios paramos. Atskleiskite tą savo paslaptį ir papasakokite, kaip savo lėšomis tai įstengėte padaryti.

R.D.: Kaip kunigui per išpažintį drįstu pasakyt, nuo ko viskas prasidėjo. Sutikau vieną savo bendramokslį dailininką, nuveikusį daug gražių darbų, tarp jų ir kuriant valstybės simbolius. Šnekam šnekam ir jis manęs klausia, gal turiu „chalturkos”, nes negali susimokėt už šilumą. Jis buvo man pjedestalas, Lietuvos riteris, ir jis, įsivaizduojat, prašo „podačkės”. Buvau priblokštas - juk tai didžiausia neteisybė. Praėjo koks mėnuo, pora, gal daugiau, sutinku šviesaus atminimo dailininką Antaną Kmieliauską, pareiškiu užuojautą dėl žmonos mirties (buvau išvykęs ir laidotuvėse dalyvauti negalėjau). Palaidojau, - liūdnai pasakė jis. Mes vaikščiojome pas tą patį daktarą, iš kurio ir sužinojau, kad patys daktarai ir susimetę laidotuvėms, nes dailininkas neturėjo pinigų. Vienas atvejis, gali sakyti, atsitiktinumas, du - jau sistema, mano nuomone, kirtusi patiems kiečiausiems dailininkams. Dėl tokios neteisybės man persivertė smegenys; tą pačią dieną kilo mintis parengti knygą. Jos idėja buvo Laisvės rūbas. Laisvė turi būti matoma, jai reikia vėliavos, simbolių, paminklų. Galvojau, padarysiu ir įkišiu visiems tiems dinozaurams į dantis, kad jie gromuliuotų ir galbūt kažką suprastų, - toks buvo vidinis protestas. Bet, pasirodo, kai dykumoje šauki, garsui nėra nuo ko atsispindėti. Nieko ten nėra. Bet ir tavęs nėra.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Dzeikas       2021-10-15 8:43

al’ui:
Tokie kaip jus ir kalti. Ziurejote i tautiskuma, “patriotizma” ir nosiniu kabinejima kur reikia ir nereikia.
O kad persidaze komunistai jums antrija tai paskubejote juos sau ant sprando uzsisodinti.
Dabar kai jie jodyti jus eme - inksciate.

Dzeikas       2021-10-13 7:29

Al’ui:
“Komunistiniai isgamos”,- ar kaip kitaip juos pavadinsite, jie nesupyks, nes ne is jusu malones gyvena, dzyn jiems, - pasiulys jums kurt Lietuva Madagaskare. Ten nera rusu, lenku,vokieciu ir kitu slyksciu ir stipriu kaimynu.
O jiems pritars didzioji tautos dauguma, nes dosniai paserta is ES fondu. O kas panele vaisina, tas ir sokdina.
O kad dailininkai sedo bata - tai patys ir kalti. Pasakyta gi, nezarstyk perlu kiaulems ir neduok sventenybes sunims”. Pamirstama kas sekanciu sakiniu pasakyta: ydant jie atsiverte jusu nesudraskytu.
Tokia stai saliami, kaip sako prancuzai.

Al.       2021-10-13 2:01

Geri žmonės, bet nepastebėjo kaip jų ir mūsų Lietuva buvo pavogta tų pačių komunistinių išgamų. Nedovanokim jiems savo šventenybių ir nelaukim iš jų supratimo. Šalia jų kurkim naują Lietuvą.

sakote       2021-10-13 0:42

neatsiliepe, kas atsilieps nieko neber…...Aciu, kad parengete didelio darbo ir dideles vertes albuma! STIPRYBES IR SVEIKATOS! Bandykite sita darba parduoti Voketijai. Jie visada rinko neikainuojama istorine , politine , ekonomine medziaga apie Lietuva ir tai dare simtmeciais.

Žodžio laisvė...       2021-10-12 14:16

Aš jau seniai supratau,kad Lietuvos kultūroje sukiojasi nekultūringi žmonės.O pati kultūra gyvena provincijoje ir ja niekas valdžioje nesidomi ir nepadeda tobulėti.
Kiek ilgai ji taip vegetuodama išgyvens?

Hm.       2021-10-12 7:58

„jis manęs klausia, gal turiu „chalturkos”, nes negali susimokėt už šilumą. Jis buvo man pjedestalas, Lietuvos riteris, ir jis, įsivaizduojat, prašo „podačkės”.“

Žiūrėkit, vyrai, jeigu jau esat tokie Lietuvos kultūros riteriai, tai kodėl šnekat kaip padugnės? Vartoti tokius rusicizmus yra tas pat, kas smirdėti ir nesiprausti. Sarmata.

Stiklo valytuvas       2021-10-11 21:52

Šie filosofiniai pilstymai visiškai nepalietė esminių klausimų!!!
- Kada ir kodėl lietuviai nustojo būti valstybininkais?! Ir čia priežasčių reikia ieškoti LDK ir ankstesniame laikotarpyje…
- Kodėl prezidentas A. Smetona paėmė valdžią iš tuo metu teisėtai buvusiųjų valdžioje, ir kodėl tai neįvyko po Kovo 11-osios išsigimstant dabartinei Lietuvai?
- Kodėl V. Landsbergis, jeigu ir neturi žydisko kraujo tai beveik visapusiškai elgiasi kaip tikras žydas?
- Kodėl Lietuvos vadovai žydiški? Brazausko motina, anot teisininkės Gajauskaitės, žydė. Adamkaus motinos vardas niekam nežinomas! (Kaip čia taip?!) Grybauskaitės motina… Kiti vadovai labiau internacionistai negu lietuviai…
.
O kalbant apie ‘aukštąją filosofiją’ iš kurios dalinai kyla menas ir visas šiuolaikinis gyvenimas būtina skverbtis į tamsiąją materiją, į tamsiąją energiją ir kaip tai įtakoja(!) mūsų mąstymą, suvokimą, gyvenimą...
Prisiminimai ir sentimentai yra gerai…
Dabartinių problemų sprendimui būtinas skverbimasis į naujus pažinimo klodus…


Rekomenduojame

Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas kuria medijų korporaciją

Nuo bačkos. Vilniaus meras R. Šimašius: aš turiu pareigą dėl vilniečių būti principingu už mūsų miestą ir jo gyventojus

Dr. Dalija Snieškienė. Kur aš tai mačiau???

Prof. Jonas Grigas. Pavojingiausia kada nors išrasta technologija

Suomijoje dėl krikščioniškų pažiūrų teisiama buvusi ministrė

Pokalbis su prof. Alvydu Jokubaičiu

Nuo bačkos. Dainius Žalimas: nacionalinio konstitucinio identiteto elementu negali būti atsisakymas pripažinti šeima tos pačios lyties asmenų sąjungą

Romualdas Ozolas. Tikslas ir uždavinys: atkurti valstybę

Vytautas Radžvilas. Ir vis dėlto tikrovė stipresnė už ideologiją

Edvardas Čiuldė. Vilniaus universiteto nekrozė

Gėjų manifestas

Raimondas Navickas. Pažvelkime į VU lyčiai jautrios kalbos gaires kitu kampu

Justas Sakavičius. Valdžios tikslas – sudaryti nepakeliamas sąlygas neskiepytam žmogui

Asta Višinskaitė - Katutė. Partnerystės įstatymo stūmimo kampanija

Nuo bačkos. Viktorija Čmilytė-Nielsen: Danija laimingiausių šalių trejetuke, nes ten įteisinta vienalyčių porų partnerystė

Anglijoje per penkerius metus planuojama uždaryti daugiau nei 360 bažnyčių

Ir vėl valdantiesiems „parūpo“ miškai

Vengrų europarlamentaras: Europos sąjungoje paskelbtas Šaltasis karas

Nuo bačkos. Seimo narys Matas Maldeikis: Lenkija eina neteisingu keliu

Pareiškimas dėl Mokslo ir studijų ideologizavimo aukštosiose mokyklose

Rasa Čepaitienė. „Universitetuose įsitvirtina ideologinė cenzūra ir kitaminčių persekiojimai“

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Skvernelio partija – nei kairė, nei tautinė

Vaistininkai griebiasi už galvos – neturintys galimybių paso išvis nebegalės nusipirkti vaistų

Asta Katutė. Vilniaus universitetas: ideologiniai sprendimai mainais į Europos Sąjungos lėšas?

Ramūnas Aušrotas. Kai norima prismaugti iki galo

Eglė Gatelytė. Ekspertai apie „bandomąjį projektą“ Vokietijos mieste: tai tik pradžia, būkit pasiruošę

Česlovas Iškauskas. Briuselis auklėja Lietuvą

STI: Parengtas skundas į Konstitucinį Teismą dėl galimybių paso

Studentai nebetyli – vienijasi prieš diskriminaciją universitetuose

Tyrimas: JAV gyventojai vis palankiau vertina marksizmo idėjas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.