Demokratija ir valdymas

Dalius Stancikas. Tuk tuk tuk

Tiesos.lt siūlo   2017 m. sausio 20 d. 23:43

17     

    

Dalius Stancikas. Tuk tuk tuk

Žurnalas „Miškai“

Kai prieš gerą dešimtmetį žmona apsisprendė kovoti prieš neteisėtas statybas (paprasčiau šnekant – korupciją) Kuršių nerijoje, pasiūliau jai prieš tai susirašyti savo ir artimųjų ydas, nuodėmes ir silpnybes, nes visa tai priešininkai panaudos kaip svarbiausią statybų argumentą. Taip pat pasiūliau išvardinti ir savo pliusus, nes priešininkai ir juos pavers minusais. Taip ir nutiko, tik viską dar reikėjo padauginti mažiausiai iš 5 kartų.

Jei užsimoji judinti įtakingųjų turtus, interesus bei keisti valdininkijos gyvenimo būdą, turi būti pasiruošęs stebėjimui per labai storą didinimo stiklą ir – greičiausiai – prarasti gerą vardą. O jei dar sugebi ir laimėti rinkimus, tai vien dėl šios pergalės įsigyji labai daug priešų – jais tapo visi pralaimėjusieji.

Ramūnas Karbauskis nėra naujokas politikoje, jis tikrai žino, kad čia vyksta negailestinga, dažnai – be jokių taisyklių kova (pvz., naujosios Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės A. Širinskienės prieš penkiolika metų rašyta disertacija žurnalistų buvo pateikta esmę apvertus aukštyn kojom), tačiau kažkodėl (dėl per didelio pasitikėjimo?) tam tinkamai nepasiruošė. Ir nepavaldęs net šimto dienų jau gavo pirmą viešą nokdauną.

Smūgiai dėl gražių moterų ypač dažnas ir labai skausmingas kovos veiksmas didžiojoje politikoje, juos labai mėgsta slaptos tarnybos ir žurnalistai. Lietuvoje dėl „moteriškų nokdaunų“ jau kentėjo ir A.M. Brazauskas, ir V. Uspaskichas, o naujasis JAV prezidentas D. Trumpas „moterišką smūgį“ gavo net nepradėjęs eiti pareigų: pasaulio žiniasklaida labai greitai išplatino pasvarstymus, kad rusai gali naudotis šia prezidento silpnybe. Neįveikiamas Italijos premjeras, milijardierius ir žiniasklaidos magnatas S. Berlusconi „sudegė“ per jaunas moteris, o JAV prezidentą B. Clintoną per apkaltą (kuri vyko dėl viešo melo, nors už jo slypėjo Baltųjų rūmų stažuotoja Monika Levinski) išgelbėjo tik visuomenės palaikymas…

Tokį palaikymą kol kas turi ir R. Karbauskis – opozicija, žiniasklaida, politologai, vertindami Valstiečių partijos populiarumą, pjauna vieną grybą po kito.

Po rinkimų išstypusį „valstiečių“ populiarumą lemia tikrai ne tautiniai kostiumai, Seimo narių mažinimas ar ribojimai alkoholiui – priešingai, kaip sakė žymusis kareivis Šveikas, valdžia, kuri kelia alaus kainas, yra pasmerkta greitam žlugimui. Tačiau valstiečiai kalba (kol kas dar tik kalba) paprasta ir daugumai žmonių artima kalba: apie išsivaikščiojančią valstybę – vos ne kiekvieną šeimą pasiekusią emigraciją, kas iki šiol buvo nerašytas tabu tarp aukšųjų politikų, apie „duoną kasdieninę“ – mokytojų algas, didinamą pensiją (2004 m. V. Uspaskichas taip pat apie tai kalbėjo ir jo partijos reitingai po laimėtų Seimo rinkimų buvo ne ką mažesni) ar kad lietuvišką žemę turėtų valdyti Lietuvos piliečiai (už „valstiečius“ per šiuos Seimo rinkimus balsavo tiek pat, kiek 2014 m. už jų palaikomą žemės referendumą). Tarp valstiečių kalbų nėra 2030 m. Lietuvos strategijų, terminalų, žinių ekonomikos (A. Kubiliaus tik elitui skirti „arkliukai“) ar euro (ant kurio susidegino A. Butkevičius, žadėjęs ir prisiekinėjęs, kad litą išmainius į eurą kainos tikrai tikrai nekils) – už tai oponentai „valstiečius“ ir vadina populistais, neturinčiais ambicijų, idėjų...

Yra ir dar vienas įdomus veiksnys, kurį stebėjome ir per JAV prezidento rinkimus: kuo labiau opozicija ir didžioji žiniasklaida atakavo „išsišokėlius autsaiderius“, tuo jų reitingai augo. Ir kažin ar dauguma balsavusiųjų už R. Karbauskį ar D. Trumpą tikėjosi, kad šie yra moralesni ar dorovingesni už buvusius (nebent tikėtasi, kad jie, kaip milijonieriai, mažiau godūs) – tiesiog puolimas prieš juos buvo signalas, kad jie yra svetimkūniai senajai sistemai.

Politikų istorijos rodo, kad bent jau iš pradžių rinkėjai linkę atleisti „naujokams išsišokėliams“ jų asmeninius klystkelius (juos vis dar priima kaip senosios sistemos puolimą), tačiau negailestingai baudžia už nevykdomus rinkiminius pažadus. Todėl ir R. Karbauskiui, ir visiems „valstiečiams“ žymiai didesnį pavojų kelia ne „moteriški nokdaunai“, bet amžinosios valdininkijos, vadinamųjų profesionalų – nesikeičiančių departamentų, skyrių, kanceliarijų, sekretoriatų ir pan. vidutinio rango valstybės tarnautojų skepsis, į kurį nuolat atsimuša įdomesnės, mūsų gyvenimus iš esmės galinčios keisti idėjos.

Ekonomikos profesorius Raimundas Kuodis jau nežinia kelintai valdžiai siūlo pensijų sistemos pertvarkymo programą (jos esmė – „Sodroje“ sukuriamos asmeninės gyventojų sąskaitos, į kurias ne darbdaviai, o patys darbuotojai perveda būsimos pensijos dalį, taip stabdydami išmokas vokeliuose), tačiau ši programa po vadinamųjų profesionalų (amžinosios valdininkijos) vertinimų, vis atstumiama šalin –  ai, daug vargo, daug keitimų, kam rizikuoti? Panašiai ir kitose srityse – amžinoji valdininkija paprastai renkasi sau naudingą ramybę.

Krizės laikotarpiu (2008–2012) man ypač gaila buvo visuotinės daugiabučių namų renovacijos, kurią R. Kuodis siūlė dešiniųjų vyriausybei: valstybė pati atnaujina namus, o įdėtas lėšas vėliau susigrąžina per nepakitusius mokesčius už šildymą. Ši idėja apėmė tris svarbius tikslus: per trumpą laiką visoje Lietuvoje atnaujinami nusenę daugiabučiai ir taip gerokai sumažinama jų šildymo kaina, už gamtines dujas Lietuva nebemoka milijardų Rusijai ir – kas itin svarbu krizės metu – masinėse statybose paprastiems piliečiams atsiranda tūkstančiai darbo vietų. R. Kuodis abejojančius bandė įtikinti JAV pavyzdžiu: didžiosios ekonominės depresijos metais (1929–1933) Amerikos valdžia ėmėsi grandiozinių statybų (buvo statomi ilgiausi tiltai, kiti įspūdingi, tuo metu ne itin būtini objektai) vien tam, kad žmonės turėtų darbo – tik sumažinus bedarbystę buvo galima įsukti ekonomikos ratą bei išvengti žmogiškųjų depresijų. Tačiau Lietuvoje atsirado dešimtys pretekstų šią idėją volioti, susinti ir galiausiai numarinti – nėra pinigų, trukdo Konstitucija, kas už viską atsakys, kas sukontroliuos ir pan. Rezultatas toks: ir toliau kasmet savais milijardais šelpiame Rusiją, skolintus milijonus išleidom utopinės atominės projektui ir dujų terminalui, kuris, nepaisant visų panegirikų, yra grynas nuostolis bei daugiametė finansinė našta, ir – didžiausias praradimas – dešimtys tūkstančių bedarbių visam laikui išvyko svetur.

Todėl kai girdžiu naująjį aplinkos ministrą („valstiečių ir žaliųjų“ ministrą!) aiškinant, jog Aplinkos ministerija nebenori būti atsakinga už statybas saugomose teritorijose, kad pasauliui ir valstybei svarbių kraštovaizdžių (pastatai juk ypatinga kraštovaizdžio dalis) priežiūrą reikia perduoti savivaldybėms, iškart atpažįstu tą amžinosios valdininkijos braižą – nieko nedaryti, už nieką neatsakyti, ramiai sulaukti pensijos. Tuomet taip ir norisi klausti: o gal išvis nebereikia tokios Aplinkos ministerijos, krizės metais „nuskandinusios“ visuotinį renovavimo projektą? Gal ir likusias „nuo siaurinimų“ jos funkcijas galima perduoti savivaldybėms ir Žemės ministerijai?

Kai matau, kaip vienoje ar kitoje srityje pamažėl gęsta valstiečių entuziazmas (Vyriausybė jau svarsto, kaip naikinti žemės saugiklius, dėl kurių prieš dvejus metus tie patys valstiečiai šaukė Tautą į referendumą), kai pajuntu blaškymosi nuotaikas (dėl valstybinių vaistinių, dėl gyvybės apsaugos nuo pat gimimo ir kt.), išgirstu tą tylųjį amžinosios valdininkijos beldimąsi iš apačios: „tuk tuk tuk – turit problemų? Mes galim jus profesionaliai pakonsultuot“.

Garsiai skambantys „moteriški nokdaunai“ ypač gerai gožia tą tylųjį, bet viską nulemiantį „tuk tuk tuk“.

       

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

wqwq       2017-11-14 2:31

Sharapova routed michael kors uk  Silvia Soler-Espinosa hermes  6-2, 6-1 in new balance  the first match, michael kors outlet  while browns jerseys  Kuznetsova christian louboutin shoes  downed Carla brooklyn nets jerseys  Suarez Navarro salomon schuhe  6-3, hollister clothing  6-1. After oakley vault  an early exchange michael kors  of nike shoes  breaks, michael kors  Sharapova won four calvin klein underwear  consecutive jets jerseys  games air jordan shoes  in the first ralph lauren  set memphis grizzlies jersey  and four iphone 5s cases  more cheap ray ban  in burberry outlet  the air max 2015  second. She oakley  closed the www.tommyhilfiger.nl  match portland trail blazers jersey  on her first match point with nike roshe  a forehand that mcm backpack  Fed Cup debutante polo ralph lauren outlet online  Soler-Espinosa tommy hilfiger online  failed lunette ray ban  to buccaneers jerseys  return. “I lacoste shoes  was nike air max  a coach factory  bit ravens jerseys  nervous before the bears jerseys  beginning omega watches  of the match phoenix suns jersey  as I failed hollister online  to show nike outlet  my best nike air max thea  tennis in my purses and handbags  previous Fed polo ralph lauren outlet  Cup charlotte hornets jerseys  appearance barbour jackets  in free running  Moscow,” ecco outlet  Sharapova said. Sharapova oakley outlet  is playing for reebok  Russia for hollister clothing store  the third time. converse chucks  The coach factory outlet  three-time Grand ray bans outlet  Slam mbt shoes outlet  champion won nike air max  both of redskins jerseys  her atlanta hawks jerseys  singles ralph lauren polos  matches against Israel in roshe run  2008. polo ralph laurencve841

$+$       2017-01-22 18:32

Valdininkija labai plati sąvoka, kalbant apie konkrečias problemas, reikėtų nurodyti tikslinius adresus, o netuktukinti visus iš eilės.
R. Kuodžio idėja buvo verta rimto dėmesio (Chruščiovinius namus reikėjo griauti, o ne renovuoti), bet sužlugdė ją ne valdininkai, o bankininkai.
Bankininkai žinojo, kad nekilnojamo turto burbulas sprogs, todėl dar Šleževičiaus vyriausybei bandė pakišti idėja apie masinį namų renovavimą, kad kreditus imtų gyventojai, vietoje NT spekuliantų. R. Kuodžio idėjoje to nebuvo, renovaciją buvo siūloma finansuoti iš biudžeto, taip paliekant bankininkus prie suskilusios geldos.
Jei kas nors mano, kad valdininkai yra savarankiški ir laisvai priima sprendimus - be reikalo. Vos tik A. Butkevičiaus patarėjas išsižiojo apie bankus, iš karto buvo išspirtas. Bankininkai neleido jam tapti ir finansų ministru dabartinėje vyriausybėje.

Algimantas Končius       2017-01-22 11:24

Šluoti pradžiai mažiausiai pusę (kelias divizijas) valdininkų lauk ir tai jaus būs labai daug padaryta.

Agnė       2017-01-22 9:33

palaikysim Karbauskininkus, tik man tas, kaip rašė autorius, “gazo” nuleidimas irgi nepatiko. O priešai pajuto ir pirmyn. Turi susiimti ir nepasiduoti, kitaip būti negali!

stasys        2017-01-22 9:16

Maniau šiame str. rasiu daugiau tryznos (parduom) , juk neišsipildę buvusios valdžios lūkesčiai visada skamba kontraversiškai , anie blogi mes geri nes kovojome prieš tuos ir tuos ..bet nelaimėjome . Kaip gi tu žmogau nugalėsi slibiną , kai potencialiai pats esi juo ? ka vargšė Aurelija galėjo nuveikti Seime jei ji viena,ir dar moteriška ir ar moters pareiga mojuoti kardais ? Turbūt ne .Tai kodėl Dariui Stancikui atrodo kad populistas R.Kuodis tai jau tikrai ka nors daugiau išmano apie ta Lietuva, nei koks Kubilius apie savo naktine reforma ?. Ar tikrai visa tai pamatuojama nuskriaustųjų skaičiumi ? o kaip su išgelbėtais ?  Kaip reiktu vertinti energetiniu projektu nauda , nepasvėrus pačios įdėjos fakto kad JI ( ta idėja ) veikia, ar nauda matuojama tik pigaus batono vienetais ?,  o vienas vokeliu blogis gali būti nugalėtas kitu ..dar gi didesniu ir pagražintu populizmo apraiškomis.  Valstybė gali daug ką , bet pati savaime ji tik įrankis kažkieno rankose gebančiose sukioti ji į viena ar kita pusę. Naujas vadeliotojas visa norės būti geresniu seno , o senas ras aibes priežasčių kodėl netapo mylimu. Stancikai jei reikia sau prasmingos veiklos , pradėk šviesti tauta , lengva kvailystei kvailystes brangiai pardavinėti .,..bet ateis toks laikas kai atsiras geresniu, veržlesniu ir atrodančiu ne taip atsibodusiai ... Jei tavo galvelėje gimtu kai kas daugiau nei tik ta klasinė kova , tikrai nustebčiau..savi baubai visada arčiau kūno . .svetimu.

kodėl       2017-01-21 15:40

Razma taip tyliai praplaukė per pasileidimo liūną.Niekam neužkliuvo,kad išdavė krikščioniškas vertybes.nkad pametėtą ,kuriai prisiekė būti amžiams ištikimas. Kokie skirtingi standartai.

todėl.       2017-01-21 14:05

kad anušauskas turi daugiau smegenų,nesitempė bemokslės į seimą. o puikuotis džipais ir blizgučiais prieš runkelius daug smegenų nereikia. kai kas penktas žmogus arti skurdo ribos, puikuotis kadilaku gali tik dundukas.tada jau patylėk apie vertybes.pilietis K. savo nevisavertiškumą nori užtušuot gražiom moterim ir dar didesnėm mašinytėm. finita lia komedia.

Tai aš       2017-01-21 12:39

Stiprybes ir kantrybės RAMŪNAI, nepasiduok tiems nelaimeliams, kurie Tave kandzioja, neuzilgo jie issilauzys dantis, būk stipresnis už juos-juk toks ir esi, tauta su Tavimi, šunys loja bet karavanais eina…Sėkmės Tau

Jeigu duotum       2017-01-21 12:12

visems konservams tuk tuk tuk per galvą su kirvuku tai ir nebūtų skandalų.

Kodėl Anušauskas ne skalpuotas        2017-01-21 12:10

Dėl jaunosios panelės atsidūrusios Anušausko glėbyje.

Tai       2017-01-21 9:36

kas vyksta tyliai ir nepastebimai, dažniausiai būna svarbiau už visokius triukšmus, triukšmelius.

Algimontė       2017-01-21 6:53

Ramūnas tikras krikščionis - teisinusi, o tai jau pralaimėjimas. Būtų pagonis - priešus tarp palenktų berželių už kojų pririštų... visokius džakus, makaronkes,valionkes ir kitus amcius.

Ramūnas turėtų       2017-01-20 22:56

pripažinti krikščioniškas taisykles.

albina       2017-01-20 22:24

Pritariu Jums,kaip visada taiklus ir teisus.Labai gaila,kad nėra Seime Jūsų Aurelijos.Bet iš kitos pusės,nervų ir taip prigadino.Mes patys kalti,kad nesugebam mobilizuotis,išrinkti vienos partijos daugumą ir pareikalauti,kad dirbtų ir atsakytų asmeniškai kiekvienas valdininkas.

Jonas       2017-01-20 21:54

“Smūgiai dėl gražių moterų ypač dažnas ir labai skausmingas kovos veiksmas didžiojoje politikoje, juos labai mėgsta slaptos tarnybos ir žurnalistai.”
Tikra tiesa. Bet pasitikėjimo, Ramūnai dar nepraradot. Dirbkit ir nedarykit tokių klaidų - liaudis laukia rezultatų. Už pensijas - didelis dėkui.

Trampas pasakė ,kad myli Amerikos žmones        2017-01-20 20:43

ir nesibaidė žodžio Dievas.Kada mūsų vadau prisipažins tautai meilėje ir remsis “Visagaliu”,kai sakė Trampas,tada ir mes atsitiesim.

O Lietuva       2017-01-20 20:40

toliau išsivaikšto.

Rekomenduojame

Olga Vėbrienė. Nusikaltimų gamtai nebetirsime?

Sveikatos teisės institutas. Premjera: „Aš esu mes. Išlikti žmogumi“

Liudvika Meškauskaitė. Pasitikėjimo Lietuvos žiniasklaida problema C-19 pandemijos laikotarpiu

Žodžio laisvė svetur – Kolumbijoje socialinių tinklų žvaigždė apgynė savo tradicines pažiūras į šeimą

Memorialas Kryžkalnyje bus papildytas naujomis partizanų pavardėmis

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Atsitieskite ir pakelkite galvas – I Advento sekmadienis

Kunigo Broniaus Laurinavičiaus paminėjimas

Lenkijos premjeras siunčia vaizdo žinutę: mes giname Europą

Iššūkis gyventi pagal sąžinę

Vytautas Sinica. Apie architektūrą

Vidas Rachlevicius. E. Macronas ir A. Lukašenka. Lyginti negalima, bet palyginkim

Pasaulis ir Lietuva: Lenkija dėmesio centre/Ukraina ginkluojasi/Landsbergis pagirtas JAV

Amerikoje daugėja pastorių, dėl pandemijos norinčių nutraukti nuolatinę tarnystę

Ramūnas Aušrotas. Nauja sąvoka Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme

Kyle Rittenhouse byla. Žiniasklaida pateikė realybės neatitinkančią versiją

Almantas Stankūnas. Ar jis ir Co yra diplomatai ar Rusijai ir Vokietijai naudingi joms dirbantys idiotai?

Linas Karpavičius. Europietis pagal „išplėtotą žaliąją dienotvarkę“

Asta Višinskaitė-Katutė. Artėja laikas, kai baigsis nelegalų sulaikymo terminas

Jolanta Miškinytė. Naujienos iš Lenkijos

Vytautas Vaikšnoras. Visi klausiate, ką daryti? Kadaise rašėme skundus į Maskvą, dabar teks rašyt į Briuselį

Lenkija mažina mokesčius, kad sušvelnintų infliaciją, o Lietuva…

Auksinės J.Erlicko mintys: ateity taip pat svajoju tapti gėjumi. Nes tada matyčiau daugiau grožio

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Rittenhouse teismas

Televizijos kanalas CNN išbalino odą juodaodžiui

Ar migrantų krizę lemia civilizacijų susikirtimas?

Delfių pripagandisto sadistiniai džiaugmai

Yra toks talentas

Propagandos anatomija arba kas LRT širdį drasko?

5-11 metų vaikai Lietuvoje nuo COVID-19 bus pradėti skiepyti jau gruodį

Palaiminta tikybos mokytoja

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.