Demokratija ir valdymas

Dalius Stancikas. Skverneliai

Tiesos.lt siūlo   2017 m. gegužės 22 d. 20:58

30     

    

Dalius Stancikas. Skverneliai

Žurnalas „Miškai“

Kol Europa blaškosi dėl tolesnės krypties, dauguma jos valstybių skuba įtvirtinti savo tradicijas, sau naudingas sąlygas ar taisykles. O Lietuva pasimetusi tyli. Tiksliau, tylomis vis sparčiau išsivaikšto.

Neturim istorinių asmenybių, galinčių tai pakeisti…

Europos politikai net žagtelėjo, kai likus kelioms dienoms iki Prancūzijos prezidento rinkimų jų būsimasis nugalėtojas Emanuelis Macronas pakvietė prancūzus į istorinę Europos reformą: „Jei to nepadarysim, išduosim rinkėjus, ir mums vėl teks susidurti su „Nacionaliniu frontu“ ir „Frexit“ (Prancūzijos išstojimu iš ES). Mes privalome išgirsti savo žmones ir suvokti, kodėl jie nepatenkinti Europos sąjunga.“ Prancūzai atsistoję plojo savo naujo „napoleono“ istoriniams užmojams – E. Macronas surinko net 65 nuošimčius balsų.

Tai privertė įsitempti vokiečius, jau kitą dieną po rinkimų įspėjusius E. Macroną neskubėti su „nerealiom“ reformom. Tiesa, Angelai Merkel pavyko moteriškomis gudrybėmis užglaistyti diplomatinį netaktą (prancūzai, kaip ir anglai, istoriškai nepakenčia net švelniausio vokiečių diktato): „ES jėga priklauso nuo Prancūzijos. Sutinku užsiimti ES reforma, tačiau pirmiausia turime susivokti, ką reformuojame“.

Žavu žiūrėti, kaip patyrusi 62-ejų „Europos motina“ grakščiai nutūpdo 39-erių prancūzų „gaidžiuką“ (globojamą už A. Merkel vyresnės žmonos), įdomu stebėti, kaip anglų „brexito“ paakinti po Europos šachmatų lentą laviruoja karaliai ir karalienės, kaip geriausių vietų ieško Europos turai, rikiai ar net pėstininkai. 

Senstantys vokiečiai, prieš kelerius metus nutarę atsišviežinti imigrantais iš Rytų ir be jokių skrupulų sulaužę esminius Šengeno reikalavimus, taip sukeldami milžinišką pavojų ir chaosą visoje Europoje, dabar vėl net nemirktelėdami spaudžia kitus griežtai laikytis Šengeno taisyklių. Graikai su italais, kurių skolos dengiamos ES milijardais, ir toliau išsisukinėja nuo visiems privalomų Mastrichto kriterijų, o austrai pasuko šveicarų ir anglų pavyzdžiu: nuo atbėgėlių iš Rytų Europos bandys apsisaugoti taikydami įdarbinimo lengvatas saviems piliečiams (įdomu tai, kad dar taip neseniai ankstesnis austrų kancleris reikalavo griežtai bausti rytų europiečius, neva pažeidinėjančius visų europiečių lygias teises). Rumunai, sekdami vengrų ir lenkų pavyzdžiu (vengrus ir lenkus pagal šachmatų terminologiją galime vadinti gudriaisiais žirgais, dėl kurių laisvo šokinėjimo per Briuselio taisykles jau seniai bamba Europos karaliai), skuba konstituciškai įteisinti šeimos sąvoką, kaip vyro ir moters santuoką. O tylieji latviai bando griežtinti žemės pardavimo užsieniečiams sąlygas: perkantys žemę privalės su savo kaimynais bendrauti latviškai. Latviai supranta, kad dėl tokios „diskriminacijos“ ir „investicijų atbaidymo“ šiaušis ne tik rusai, bet ir Briuselis, tačiau jų Žemdirbystės ministerija pasiryžusi apginti latvių prigimtines teises. Latvių valdžia jau įrodė mokanti tai daryti – Europos Žmogaus Teisių teismas sutiko, kad latviškuose pasuose pagrindiniame puslapyje užsieniečių pavardės būtų rašomos tik latvių rašmenimis.

O ką mes, Lietuvos skverneliai (žodis „skvernas“ reiškia viršutinio drabužio apatinį kampą)? Mes, kaip ir prieš penkiolika metų, kai derėdamiesi dėl stojimo į ES sutikome su visais visų reikalavimais, ir toliau – nusižeminusiai paklusnūs. Ir dėl šeimos sąvokos, kuri jau dvi kadencijas beviltiškai įstrigusi Seime, ir dėl kalbos, ir dėl imigrantų, ir dėl žemės, ir dėl visų viršenybės prieš mus.

Kažkas Briuselyje ar Paryžiuje piktai amtelėjo dėl žemės saugiklių, teikiančių pirmenybę Lietuvos piliečiams, ir premjeras Skvernelis strimgalviais puola juos naikinti. Kad tik nebaustų...

Keli užsieniečiai pasiskundė, kad lietuviškuose pasuose savo pavardžių negali rašyti nelietuviškom raidėm – ir mūsų premjeras Skvernelis jau bėgioja po Seimo pats asmeniškai rinkdamas parašus antikonstituciniam įstatymui. Kad tik Europa nepagalvotų, kad mes provincialūs skverneliai.

Užtat čia, savo namuose, mes – oho – kokie skvernai! Pamenate tuos šimtus iki dantų ginkluotų policininkų, kuriuos generalinis komisaras Skvernelis nusiuntė į Garliavos kiemą ginti mažametės mergaitės nuo jos tetos ir senelių? Arba policijos mašinas ir sraigtasparnius, raižančius Vilnių, kai nupiepęs vagišius pajuokavo su policininkų neatsargiai paliktu ginklu? Kaip arogantiškai mūsų Skvernelis bendrauja su savo lietuviškais kolegomis: „kada sugrįš į realybę, tada ir kalbėsiuos“ (atsakymas naujai išrinktam socialdemokratų vadui G. Paluckui, suabejojusiam koalicijos sutartimi), „išlypo Pilypas iš kanapių“ (atsakymas Seimo pirmininkei, kritikavusiai, kad vidaus reikalų ministras Skvernelis nevykdo savo piliečių valios, Europos ministrų pasitarime nuolankiai sutikdamas su Lietuvai skirtomis imigrantų kvotomis).

O kad taip mūsų premjeras, mūsų visa aukštoji valdžia kautųsi už Lietuvą, už savo kalbą, už savo žemę! Kuo mes prastesni už lenkus, vengrus ar latvius (ką jau ten kalbėti apie prancūzus ar vokiečius), kodėl mūsų aukštoji valdžia namuose sklando ereliais, o už sienos tykiai nutūpia skverneliais?

Gal todėl, kad Lietuvoje kažkodėl įsivyravo nuostata, jog žymiai daugiau pasieksim būdami tylūs ir paklusnūs Europos pėstininkai? Gal pataikavimas įsivaizduojamoms aukštesnėms kultūroms jau nebeišdildomai perduodamas per genus nuo Abiejų Tautų Respublikos laikų? Šio perdėto nuolankumo, deja, nepakeitė net masinis bėgimas iš Tėvynės (kam likti valstybėje, kurios valdžia, skirtingai nei anglų, austrų, lenkų ar net latvių, pirmenybę teikia ne savo piliečiams, o užsieniečių investicijoms). O gal mūsų valdžios nusižeminimą lemia tai, kad lietuviai beveik nieko nežino apie jos elgesį už namų sienų? Balsuojam už skvernelius, nes mums patinka jų „griežta ranka“ namuose, ir nematom kaip ta pati ranka paklusniai svyra užsienio kabinetuose, nebeatstovaudama istoriniams Lietuvos interesams.

Didysis paradoksas: populiariausia žiniasklaida, kasdien raginanti lietuvius asimiliuotis europiečiais, itin skurdžiai pasakoja apie tos Europos politinį gyvenimą, apie Lietuvos atstovų elgseną ten (šią misiją pirmiausia turėtų vykdyti už biudžeto lėšas išlaikomas nacionalinis transliuotojas – LRT). Akivaizdu, kad tam nėra ir didesnės paklausos, nes (kitas paradoksas) lietuviai, vieni iš entuziastingiausių ES šalininkų, lengva ranka perleidžia savo valstybės galias Briuseliui ar Berlynui (visai nesidomėdami, kaip gi tos galios ten panaudojamos), bet toliau naiviai tiki, kad jų gyvenimus vis dar lemia tik Lietuvos Prezidentas, Seimas ar Vyriausybė.

Taigi – mūsų problema ne ta, kad į Europą patekome būdami tik pėstininkais. Mūsų problema ta, kad mes ir toliau norime likti tik pėstininkais. Nors kiekvienas šachmatininkas žino, kad bet kuriam pėstininkui suteikta galimybė tapti ir kitokia figūra.

   

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

net labai prie temos       2017-05-28 16:50

negaliu nepasidalinti, radau internete     2017-05-27 6:50
.
KAIP LABAI MES NE LIETUVĄ ŠILDĖM…

.
Kiek ilgai mes kentėjom-kentėjom…
Kiek ilgai netrepsėjom : “užtenka.!”...
Kaip labai mes save nugulėjom..,
Kad nejaučiam nutirpusių rankų...
...
Kaip ilgai mes savigarbą tildėm…
Kaip arti mes sau JUOS prisileidom…
Kaip labai mes NE Lietuvą šildėm..,
Kad nejaučiam apspjaudyto veido…
...
Ligi kur mums dar teks įsibristi…
Kurgi ji - ta riba, kur jau - “taškas”...
Ar žemiau dar įmanoma kristi..,
Kad neverktų žvakidėse vaškas…
...
Ligi kol mes nuodažoles tręšim…
Kur briauna mūs kantrybės bedugnėj…
Ir… - nuo kiek dar vaikų nusigręšim…,
Kiek SAVĘS dar sušluosim į ugnį...
...
Kad žinotum - pakanka galvelės.
Kad pajaustum - širdelės užtenka.
Įsiūbuok mums Teisybę, vėjeli,
Ir atpūsk į nutirpusią ranką.
.
Neris Ka…AK…

Sakot,       2017-05-27 3:21

atsisakė iš kuklumo, o ne dėl to, kad Kuolio puteikistai ėmė klykti: “Išdavystė”?

to -        2017-05-25 20:59

kad jau taip viską žinot, gal dar pasidalytumėte ir argumentais, kodėl jis atsisakė?

-> to Dalius       2017-05-25 9:52

Kažką supainiojot: niekas minusų nepridėliojo prie gero siūlymo. Dalius Stancikas tų pačių “puteikistų” buvo raginamas eiti į prezidento rinkimus, kaip geriausias galimas pretendentas, savo valstybės reikalų matymu gerokai pranokstantis Puteikį. Atsisakė kategoriškai, o paprašius kokią savaitę pagalvoti su atsakymu, sutiko, bet po savaitės patvirtino savo atsisakymą. Protingas, bet kuklus žmogus. Šiek tiek daugiau vaizduotės būtų pravertę: negalėjo savęs įsivaizduoti tokiame poste. Būtų bent jau linksma: Dalia ar Dalius, kas ką.

Vilnietis       2017-05-25 9:18

Na ko norėti iš tikro kekių policininko.Jis tkio lygio ir liks.
Generolo laipsnis nepadės- taip ir murdysimes baloj.

Lietuvių kabos metais naikinam savo abėcėlę- kad kažkam į rūrą įlysti.
Kokia galinga liberastų trauka

to Dalius ...       2017-05-25 5:19

Cit, gerbiamasai / gerbiamoji, bo tuoj sulėks puteikistai ir apspjaudys (pamatysit iš minusų čia wink

Dalius Stancikas       2017-05-25 4:57

būtų geras Lietuvos Prezidentas, mieli broliai ir sesės.

aba       2017-05-23 23:38

Tautą,kuri paklūsta vieno žmogaus diktatui,baudžia istorija.Taigi,diktatorius yra tik išmėginimas tautai.

O gal ponai       2017-05-23 19:27

lietuviai, pripažinkime sau, toliau skvernelio mes taip ir nenuėjom. Taip ir žygiuojam į šviesų rytojų, nuo skvernelio, prie skvernelio. Patogu, ramu, saugu, patiems nereikia mislyt, pakaušį pasikrapštyt gi ranką reik pajudint, ogi ims ir skvernelis išsprūs. Kū tada daryt, už ko griebtis ir už ko įsitvėrus laikytis???

Daina       2017-05-23 10:16

Ačiū autoriui, kad nepavargstate mus žadinti.

Cha, eksiukų rinkėjai!       2017-05-23 7:46

Pensijų ateity nenusimato - balsuokit ir toliau už transformuoto į liberalijas Centro Komiteto aukščiausios klasės specialistus ir jo bufetą su autoūkiu.

netikslumas       2017-05-23 2:30

Ne skverneliai. Stribai!

erelis       2017-05-22 23:33

skvernelis
durnelis

StasysG       2017-05-22 22:57

Skverneliai… O dabar skaitau straipsnį ekspertuose: “Skvernelis jau apsisprendė dėl dalyvavimo Lietuvos prezidento rinkimuose 2019 m. gegužę. „Tai jis prisipažino LRT laidoje „Dėmesio centre“,——Viskas pas mus planuojama. Jei reikia, vadinasi, bus. eilė atėjo. Sekasi gi žmonėms.

kolaborantai forever       2017-05-22 21:35

tai įaugę į kraują - būti sabakėliu ponams.
ypač tuo pasižymėjo stribai, tarnaujantys okupantams.
——
(o visa valdžia, ypač teisėsauginiai - tai stribų vaikai bei anūkai)

skverneliams       2017-05-22 21:16

praeitą savaitę per radijų kalbėjo kad ateityje pensijos mažės…Tai iki kiek skverneliai ketinate ateityje sumažinti pensijas konkrečiai?

StasysG       2017-05-22 19:08

Gal ir skverneliai blogi? O gal ne tik. Gal visaliaudiškai išrinktos ponios grybauskaitės, besimaudančios eurobiurokratijos šampano voniose, ne savo kėdėse? Juk, sako neveltui, žuvis pūva nuo galvos… Bet mokslas įrodinėja, kad jei ĮSTATYMAI kreivi, tai jokie išrinktieji negali išlaviruoti. Kas parašys apie tai?

NIEKO KEISTO       2017-05-22 17:52

tik skvernelis ir galėjo pasiųsti šimtus pavaldinių “vykdyti teismo sprendimą” prieš tautos saugojamą mažą mergaitę. To nebūtų padaręs, teisingas, dvasingas Žmogus. Yra kaip yra….

Kelių patrulis kitaip valdyt negali       2017-05-22 16:36

Profesinė.

albina       2017-05-22 13:54

KLAUSIAU ūkininkų konferencijos dalyvius:Es biurokratai atvirai juokiasi iš mūsų valdžios nuolankumo,mūsiškai sutinka su visom direktyvom,be derybų ir diskusijų!Prasiskolinę graikai,ant bankroto buvusi Latvija neleido mažinti pensijų,vengrai sieną pastatė,lenkai griežtai atsisakė pabėgėlių,o mes,kaip prasigėręs statybininkas,kad tik paliktų,kad tik nebaustų,kad neišvarytų.Todėl ir valdo ne rankovė,kurioje tvirta ranka,o tik Briuselio vėjo pučiami skvernai.

Jules       2017-05-22 13:26

Tas policmėnas kaip ir Paksius mums Hegemono pametėti fantomasai - politikos fantomai, yra toks terminas, nežinot? Išgarsėjo Garliavos šturmo metu - tai dabar taikosi į LR Prezidentus. Ir, žinant, kokie mūsų kvaili ir už nieką neatsakingi rinkėjai - taip ir bus, o po to vėl visus kaltins ir viską, tik ne save. Čečėnų generolai gynė savo šalį, o čia mergaitę atakavo - tik tiek ir tesugeba, kaip silpnesnį dubasinti, tas mūsų elitas. Juk, jei Amerikai prezidentą išrinko Rusija - tai Lietuvoje pagal tą pačią logiką visi tokie - antilietuviškai nusiteikę, tiesa?

Skvernelis ne tame vežime sėdi       2017-05-22 13:02

Jis yra infiltruotas konservų šnipas, anūko pakalikas. Ėjo kaip valstietis, o valstietiško nieko nera. Lietuvosw bėda infiltrantai.

Dar       2017-05-22 12:52

betrūksta, kad mūsų skverneliai nuolankiai ratifikuotų ES ir Kanados sutartį CETA tuo įkaldami paskutinę vinį į Lietuvos karstą.

Skirmantė       2017-05-22 12:49

Taip reikia įžūliai stengtis dėl savo valstybės Europoje (o valstybė tai mes, o ne auksinės plytelės gatvėj ir tušti mokyklų pastatai). bet kokie mes kvaili- darželinio amžiaus geri vaikiukai, kuriems rūpi tik įtikti tėveliams dėdėms ir tetoms. Tas skvernelis apskritai kaip gali būti premjeru? Jis nepritempia prie Čečėnijos generolų, tie tai bent valstybę didvyriškai gynė, o šis ką?  Dar neužaugome: nesupratome, kad 1) saviems ir čia likusiems, o ne išvykusiems reikia mokėti padorų atlyginimą. Gali, bet nemoka: o kam? Papildomai nusipirks dar vilą Seičeluose ar dvi jachtas. verslas niekad atlyginimų nekels, gal pakelkim minimalią iki 900 eurų? Kad būtų privesti mokėti. Viskas vyksta įprastine vaga: visus emigrantus, kaip nuomininkus šeimininkas, bet kada gali išspirti. Valstiečių tauta turi žinoti, kad turi tik kai tavo: tavo kiemas, tavo daržas, namas, šalis, valstybė. Visi spruko tikėdamiesi, kad dabar jiems angalai amžinai mokės išmokas… Nei anglai nei prancūzai nei vokiečiai nieko nemokės.

Visi meldžiasi internetui       2017-05-22 11:40

ir technologijoms.Galvojo,kad duoną galės užsidirbti gulėdami lovoje ir spaudydami klaviatūrą.Viskas ne taip paprasta,naujos kibernetinės atakos visus pakėlė ir dar pakels iš saugių guolių.Atakos,po kurių gali sekti chaosas.Nieko tobuliau už žmogaus smegenis ir ranką ,ką mums davė Dievas,niekas nesukūrė ir nesukurs.Reikia atsiprašyti savęs,ir šalia technologijų ,kurios geros priemonės,visada remtis klasika-nuosavos galvos intelektu ir rankų darbu.Išvaryti iš rojaus.

Už tat Lenkijoje       2017-05-22 11:34

neina praeiti pro lietuvius ir apima gilus gėdos jausmas,ubagavimo jausmas.

Taigi buvo per Lietuvos       2017-05-22 11:34

radiją praeitą savaitę laida apie kaimą Lietuvoje .Pas R.Geleževičių ir buvo pripažinta,kad Briuselis su išmokomis nuvarė žmones nuo žemės. Rimgaudas Geleževičius dar arogantiškai bandė juokauti,kad taip gal gerai,daugiau produkcijos bus pagaminta.Bet sklandė nuotaika,kad tai nuvarė žmones ne tik nuo žemės,bet ir iš Lietuvos.Laidos dalyviai labai nedrąsiai pripažindavo daug nemalonios tiesos.Labai gerai,dar tegul milijonas emigruoja,tada įsijungs išlikimo instinktas,jei protas neveikia.Instinktų lygmuo.Kaip toli iki aristokratiško mąstymo.

Jules       2017-05-22 11:12

Laba diena, duokit alaus: “prancūzai, kaip ir anglai, istoriškai nepakenčia net švelniausio vokiečių diktato”. O vokiečiai pakenčia savo okupantus - sudeginusius jų miestus su gyvais žmonėmis, ane? Ne Vokietija, o Anglija ir Prancūzija paskelbė karą Vokietijai ir dar kai kas kur kas anksčiau - 1933 metais, nežinot, docentai, ane? Apie VU, VDU ar Römmer’io univerkių bailias studentų galveles nėr ko išvis galvoti - be mamos sijono ir dezi propagandos kalimo makaulėn daugiau nieko nežino apie XX amžių ir vienos konkurentės žvėrišką galabijimą jame, bombarduojant darbo klasės gyvenamuosius kvartalus miestuose, o vėliau dulkinant okupantų karių kuopomis visas vokietes iš eilės. Kas ką čia turėtų pamiršti, a? Beje, prancūzių nemažai irgi išdulkino išvaduotojai: gerai prilupo ir nuogas po miestus gainiojo demokratai, taip sakant, nežinot? Tokio pažeminimo ir patyčių, tokios prievartos moterys Europoje dar nebuvo regėjusios, tiesa?

Agnė       2017-05-22 11:08

Graudu. Dar graudžiau, kai nuvaźiuoji į tokią ,,skurstančią,, Italiją ar Ispaniją ir matai kaip paprasti žmonės gyvena. Ir mes jiems turėsim padėt… O ką skvernelis? Tokio puolimo gal neatlaikytų net visas ,,švarkelis,,

skirkim pasekmes nuo priežasčių       2017-05-22 11:05

Bėda , kad skverneliai viena virve surišti su tais , kurie “pastatė” tokią Lietuvą , kokią matome dabar. tad skverneliai ne priežastis , pasekmė. Marionetinės virvutės driekiasi aukščiau link sostų.


Rekomenduojame

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka pristato: knyga „Lietuvos partizanų valstybė“

Andrius Švarplys. Legenda

Vytautas Radžvilas. Apie lietuviškąjį čiukčio sindromą

Skiepų karai. Ramūnas Aušrotas: Klausimas tik toks: ar bus taikoma „grubi prievarta“, ar…

8-tosios Garliavos antpuolio metinės: neabejingi piliečiai ir vėl klausė: „Ar dar gyva Deimantė?“ Papildyta Neringos Venckienės komentaru

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Kaip atkurti pašlijusią ES reputaciją?

Per 500 žmonių pasirašė laišką Lietuvos vyskupams dėl Komunijos dalijimo būdo

Liudvikas Jakimavičius. Gyvenimo redaktorius Covidas

Kerouaco vertėja Irena Balčiūnienė – apie Mykolaitį-Putiną ir kiekviena proga jį menkinantį Tomą Venclovą

Neringa Venckienė. Valstybė laikosi ant melo pamatų

Algimantas Rusteika. Gyvename linksmiau ir laisviau

Liudvikas Jakimavičius. Prisiklausėme

Jonas Švagžlys. Apie opozicijos atstovų sekamas sėkmės istorijas

Rasa Čepaitienė. Mažumų valstybė

Vytautas Sinica. Būtina naikinti Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą

Rasa Čepaitienė. Čiukčiai prie Baltijos

Geroji Naujiena: Tiesos Dvasia – mūsų Globėjas

Algimantas Rusteika. Įtampą žūtbūt reikia išlaikyti

Povilas Urbšys. Apie opiumą liaudžiai ir Jo Ekscelenciją

Arūnas Gumuliauskas. Minint Steigiamojo Seimo šimtmetį

Povilas Gylys rekomenduoja. Apie zuikius ir valstybę

Istorikas Artūras Svarauskas apie Steigiamojo Seimo šimtmetį

Vytautas Sinica. Ironiška – nemirtinga neteisingai mąstančiųjų persekiojimo dvasia atgimsta sovietmetį tyrinėjančių galvose

Lietuvos Respublikai – 100! Gabrielės Petkevičaitės-Bitės žodis pirmajame Steigiamojo Seimo posėdyje

Vytautas Sinica. „Ne, vaikas nėra kolektyvinė mūsų visų atsakomybė“

Kaip iš Neringos Venckienės namų buvo pagrobta Deimantė Kedytė – dalijamės vaizdo įrašu ir Karolio Venckaus komentarais (video)

Algimantas Rusteika. Pasislėpti nepavyks niekam

Marijos radijas: Ar esama realių priežasčių pilietiniam judėjimui laisvoje šalyje, demokratinėje santvarkoje?

Rasa Čepaitienė. Kito žvilgsnyje

1972-ųjų gegužės 14-oji, Kaunas: Romas Kalanta ir kalantinės

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.