Emigracija, imigracija, demografija

Dalius Stancikas. Siena

Tiesos.lt redakcija   2016 m. sausio 21 d. 13:07

27     

    

Dalius Stancikas. Siena

Sausio 21-ąją sukako 25 metai, kai 1991-aisiais nepriklausoma Lietuva uždarė savo rytinę sieną – fiziškai atsiribojo nuo Sovietų sąjungai priklausančios Baltarusijos. Aišku, visišku sienos uždarymu to nepavadinsi – tądien buvo pastatytas tik pirmasis kontrolės (muitinės) postas Lavoriškėse.

Dabar net keista, kad Lavoriškių postas buvo pastatytas taip avantiūristiškai – be jokių parlamento, Vyriausybės, ministrų ar muitinės vadovų nurodymų – pačių pirmųjų muitininkų (prieš tai buvusių parlamento gynėjų) inciatyva. Pamąstė toks suvalkietis Vytas Petruškevičius, kad nuo nepriklausomybės paskelbimo Lietuvai jau greitai bus metai, o ji savo sienų vis dar nekontroliuoja, ir suorganizavo pirmąjį muitinės postą tuometinėje priešų teritorijoje – Vilniaus rajone, „Jedinstvos“ irštvoje (tarp pirmųjų trijų rytų sienos „uždarytojų“ teko būti ir šių eilučių autoriui).

Po keturių dienų atsidarė Medininkų muitinės postas, o dar po dienos, sausio 26-ąją, ginkluoti Kremliaus teroristai jau daužė beginklius Lavoriškių muitininkus, sustatę prie sienos šaudė iš automatų virš galvų.

Tačiau vyrai stovėjo, sienos kontrolė plėtėsi – atsidarė Šumsko, Šalčininkų postai, o lygiagrečiai vis labiau niršo Kremlius ir siautėjo jo teroristai: degino postus (vagonėlius), daužė, žalojo muitininkus (vienam iš Lavoriškių posto muitininkų, olimpiniam čempionui Vladui Česiūnui buvo sulaužyti ir šonkauliai), kol galiausiai viskas baigėsi dviem tragedijom: gegužės 21-ąją buvo sušaudytas pasienietis Gintaras Žagunis, o liepos 31-ąją išžudytas visas Medininkų postas. Kremliaus ideologai, kaip ir pirmieji Lietuvos muitininkai, gerai suvokė esmę – kas kontroliuoja sienas, tas kontroliuoja ir valstybę.

Sienos visai laikais buvo geriausias barometras artėjančioms valdžių audroms nustatyti. Medininkų žudynės buvo aiškus ženklas, kad vyksta rimti dalykai ir Kremliuje. Taip ir nutiko – po kelių savaičių, rugpjūčio 19-ąją, Maskvoje prasidėjo valdžios pučas.

Taip nutiko ir su Europos Sąjungos sienom. Jei Europos Sąjunga nepradės rimtai kontroliuoti savo sienų, po poros mėnesių Šengeno zona subyrės – vakar pranešė Europos Tarybos vadovas Donaldas Tuskas. D. Tuskas turėtų kalbėti atviriau: jei Europos Sąjunga ir toliau nekontroliuos savo sienų, labai greitai sugrius ir visa ES. Byra sienos, byra ir valstybės ar jų sąjungos.

Dabar jau žinome, kad kartu su emigrantų antplūdžiu baigėsi ir Europos Sąjungos centralizacija: per pastarąjį pusmetį įvykę rinkimai ES valstybėse labai aiškiai parodė tolesnę kryptį: tiek Kroatijoje, tiek Lenkijoje, tiek Prancūzijoje laimėjo prieš emigraciją ir prieš Europos centralizaciją pasisakančios jėgos. Po rinkimų Prancūzijoje sudėjus konservatorių ir M. Le Pen fronto gautus balsus, akivaizdu, kad prancūzai – vienas pagrindinių ES ramsčių – vienareikšmiai pasisako prieš dabartinę ES centralizaciją. Kitas itin svarbus ES ramstis – Didžioji Britanija – gal jau šiemet surengs referendumą dėl savo išstojimo.Tad kol kas belieka tik viena Vokietija, kuri, nepaisant greitai krentančių A. Merkel reitingų ir vokietaičių išprievartavimų Naujųjų metų naktį, vis dar stengiasi išlaikyti senąją, jai palankią ES centralizavimo kryptį.

Tačiau čia ir slypi grėsmė visai Europai. Kuo ilgiau vokiečiai nesiims ryžtingų sprendimų, kuo ilgiau žais tai uždarydami, tai iš naujo atverdami savo sienas naujiems atbėgėlių antplūdžiams, tuo stiprės grėsmė, kad būsimuose rinkimuose vokiečiai balsuos už kraštutines partijas, galinčias jėga imtis etninio apsivalymo. Kur tuomet iš savo svajonių šalies bėgtų milijonai emigrantų? Ten, kur sienos būtų silpniausios.

Taigi, išsipildžius Europos Tarybos vadovo D. Tusko perspėjimams ir subyrėjus Šengeno zonai, Lietuvai derėtų tuoj pat labai rimtai stiprinti savo vakarinį pasienį, per kurį jau dabar keliauja ne viena dešimtis nelegalių migrantų. Tačiau didžiausia grėsmė Lietuvai, kaip ir prieš 25 metus, išlieka jos rytinė siena, kuri dabar yra ir visos Europos siena. Ir ne todėl, kad Kremlius, kaip 1918, 1940 ar 1991 m., ir vėl puls šią sieną (su Rusija turime pasienį tik vakaruose – Kuršių nerijoje). Rytines savo sienas dabar turime stiprinti laukdami masiško antplūdžio atbėgėlių iš Baltarusijos ir Rusijos.

Plika akimi matyti, kaip žaibiškai Rusija, o kartu su ja ir Baltarusija ritasi bedugnės link: dar keli mėnesiai, ir Rusijos rublis nukris iki psichologiškai žlugdančios ribos 1 EUR = 100 rublių, Rusijos vyriausybė jau kalba apie socialinio mokesčio įvedimą, Baltarusijos ekonomikos ministras viešai praneša, kad nepajėgs sustabdyti didėjančios infliacijos ir ji sieks šiemet apie 20 proc. (o tai reiškia, kad realybėje bus ne mažiau kaip 50 proc.), tad viso šito kūlverstuko nesustabdys net – tarkim – sustojęs naftos kainų kritimas (kuris, atsivėrus Irano rinkoms, ir nesiruošia sustoti). Ir štai tokiame kontekste vis labiau siautėja rusų oligarchai, paskubom savo milijardus į „priešo teritoriją“ (Šveicariją, Graikiją, Ispaniją etc.) plukdo net generalinis Rusijos prokuroras (A. Navalnio filmas „Čaika“), o vienintelis gelbėtojas V. Putinas, atvėręs net du karinius frontus (Ukraina ir Sirija) ir veik visus šaltus frontus (Turkija, Vakarai, Arabų Emyratai ir t.t.), viešai seka pasakas apie pažabotą krizę. Ar tokia situacija jums neprimena 2013-ųjų Ukrainos, kuomet gimė ukrainiečių Maidanas?

Kitąmet minėsime šimtmetį nuo kruviniausios visų laikų revoliucijos – bolševikų revoliucijos Rusijoje. Todėl norisi tik linkėti, kad artėjanti ten nauja revoliucija būtų kuo mažiau panaši į aną, istorinę. Tačiau turėdami tokią skaudžią kaimynystės su Rusija patirtį (prisiminkim vien 1918–1920 m. Lietuvos pasienio kovas) privalome kuo skubiau stiprinti savo rytines sienas ir ruoštis masiniams atbėgėlių srautams iš tos pusės.

Deja, šiandien Lietuvos pasienyje stovi ne tie 1991 metų vyrai, ją apgynę tikrąja to žodžio prasme plikomis rankomis ir be jokių įsakymų iš viršaus. Deja, šiandien tie vyrai dėl savo „sunkių, nesukalbamų charakterių“ ne tik išvaryti iš visų atsakingų valstybės tarnybų, jų niekas nei kviečia, nei prisimena valstybės pasienio ar muitinės įkūrimo 25-ečio furšetuose ar apdovanojimų dalybose. „Kartais net suabejoji, ar taip buvo iš tiesų, ar ten buvome tikrai mes“, – sako pirmieji muitininkai ir tuomet apima liūdesys. Ne dėl apdovanojimų, ne dėl garbės – tiesiog, jei žinočiau, kad Lietuvos pasieniui vadovauja buvęs pirmasis muitinės Lavoriškių posto viršininkas Vytas Petruškevičius, o jam padeda buvę bendražygiai, miegočiau ramiai – Lietuvos siena būtų saugi, o muitinė nekorumpuota.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

kai komentatoriai raso       2016-01-23 19:33

Nesvarbu kokia partija bevaldytu valstybe KGB trecioji ir nematoma jega kontroliuoja ir valdi VISKA!Dabar Lietuva KGB valdo per seima ir teisesauga.Jie graziai infiltruoja savo slaptus agentus i naujas partijas ir jas isardo is vidaus.Suklastoja kaltinimus ,padaro nusikalteliais.Tai akivaizdus ir gerai idirbtas KGB metodas!

Tadas       2016-01-23 9:13

tiek prie konservatorių,su jos satelitais liberalais,tiek prie socdemų su jų satelitais darbiečiais ir tvarkiečiais atskirtis tarp lobstančių ir skurstančių didėjo spartėjančai,tai vertė žmones emigruti,o tai tolygu valstybės ir tautos naikinimui,nejaugi ponas Stancikas toks naivus,kad tikisi,kad dar kam nors rūpi valstybės siena.

Algimantas       2016-01-22 19:06

Garbusis Muitininke,

Labai rimtos, blaiviai motyvuotos įžvalgos. Ir labai aktualios.

KGBešnykai sulindo į šiltas vietas       2016-01-22 16:22

Jei Rusija puls,jie atvers vartus.

Benediktas       2016-01-22 14:13

Tema aktuali.Autoriaus žvilgsnis į problemas verčia mąstyti,nes išdėstytais argumentais abejoti netenka,Dėkui.

Kai komentatoriai rašo       2016-01-22 12:14

apie Lietuvos krikščionišką kelią tai taip ir norisi spjaut į monitorių. Užtenka Lietuvai LKD po konservatorių sparneliu. Nuo jų valdymo Lietuva dar ilgai neatsigaus.

Kordas       2016-01-22 11:08

cit:“jei žinočiau, kad Lietuvos pasieniui vadovauja buvęs pirmasis muitinės Lavoriškių posto viršininkas Vytas Petruškevičius, o jam padeda buvę bendražygiai, miegočiau ramiai – Lietuvos siena būtų saugi, o muitinė nekorumpuota.’.————————-O kas dabar pasieniui vadovauja? Karjeristas iš Šiaulių  Požėla…

Snapas       2016-01-22 9:20

Tie, kurie tada pirmieji stojo ginti tėvynės, rizikuodami gyvybe ir sveikata - dabar nustumti į šoną ir ignoruojami, o tie, kurie neramųjį laikotarpį praleido po lova, praėjus pavojams išlindo į dienos šviesą, įsiropštė į šiltas vietas vyriausybėje, seime ir garsiai giriasi, koks didelis jų indėlis į Lietuvos nepriklausomybę... Vargše, Lietuvėle, tu kreivų veidrodžių karalyste, kaip tau padėti?

Retas        2016-01-21 23:05

sugeba pasakyti taip aiškiai, taikliai ir teisingai. Stebina visiškas “etatinių ansamblio” pasimetimas. Ką tai galėtų reikšti? 

Matyt to Nustebęs 2016-01-21 22:       2016-01-21 22:49

Katukai atako

Nustebęs       2016-01-21 22:21

Ale kiek daug atsirado Lietuvoje lietuviškai mokančių rašyti, bet mintys Putino.

Keistas straipsnis       2016-01-21 20:58

Gerbiu Stancika uz jo drasius straipsnius, bet cia silpnoka analize, tokie turgaus diskusiju argumentai. Pvz. Rusija man nepanasi i 2013 Ukraina, nors uzmusk. Arba - kokiu ir kur per vakarini pasieni keliauja ne viena desimtis nelegaliu migrantu.

Griūk negyvas...       2016-01-21 18:54

Laukiant kol Rusija subyrės…
nekask duobės kitam, nes pats įkrisi.
Akurat ! O ES kurioje byrėjimo stadijoje ?

Letas Palmaitis       2016-01-21 17:53

Su Orda pasienis tik Kuršių nerijoje? Jei už to pasienio Orda, tai kas tada už Kybartų? O gal dabar Kybartai jau Kuršių nerijoje? Kažkam negerai galvoje, gal tai aš jau visai pamiršau geografiją?
Jei ne, tai toks Autoriaus “tik” reiškia, kad alkoholikų tankai gali atriedėti į Kauną tik per porą valandų.
Tačiau tragiškiausia net ir ne tai, nes pati Orda greit pavirs “išbėgėlių” chaosu, o “išbėgėliai” pirmiausiai puls “tik” į Baltarusiją.
Tragiškiausia yra tai, kad jei subyrės ES, tai Vokietijos nacionalistai, be abejo, prisimins Lietuvos oficialiai pasirašytą sutartį, kad Klaipėda visiems laikams savanoriškai grąžinama Vokietijai. Su lenkais bus truputį kitaip: arba atiduok Vilnių, arba stok į konfederaciją.
PS Padoriems žmonėms siūlyčiau žudiko Tusko visai neminėti:
http://natemat.pl/83133,kolejne-zdjecia-ze-smolenska-rozwieja-watpliwosci-cala-sekwencja-pokazujaca-rozmowe-donalda-tuska-z-wladimirem-putinem

Muitininkas       2016-01-21 16:58

Muitinę užsėdusi yra boba su pagonais.

rimvydas       2016-01-21 16:37

atstumtieji….ju daug,  padejusiu isgyventi nepriklausomai Lietuvai, kodel jie pamirsti , kodel nera kvieciami i laidas, kokios ju pensijos , kokie ju gyvenamieji plotai ,kokius palengvinimus gauna is valstybes.  Ir ka mums sako kas vakara Lietuvos televizijos???

To Vakar Žirinovskis 2016-01-21 15:52       2016-01-21 16:12

o kodėl tavęs nedomina kur sprunka lietuviai ? Gal maitiniesi iš Putino, jei apie Putiną rašai ? Rado ko klausyti Rusijos klouno…

aš.       2016-01-21 16:08

musiškiu arti milijono pabėgo, pusė tiek gauna kruopu rinkinėlius labiausiai skurstantiems.stanickas susirupino biežancais.tačiau jie išvyksta o ne atvyksta.jei butu uždarytos sienos tai butu tikrai pradėje savi šaudyt savus,dabar kolkas tik smaugiasi .stanickai prieš kaltindamas ruskius idėmiai žiurėk veidrodin.

Va, va       2016-01-21 16:00

Tik viešnamiuose durys nerakinamos smile
Kas kaltas, jei ES durys atlapos ir eina kas tik nori. Grius Šengenas, grius ir ES,  nes kažkas to nori ir prie to vedė...šiaip sau nebūna.

Kas Rusijos režimas jau       2016-01-21 15:54

ant ribos,viskas aišku,bet ES nuėjo ne tuo keliu ir kaip ją gražinti į krikščionišką,nacionalinę specifiką gerbiantį kelią.Kitaip tas Babelio bokštas išsivaikščios?

> Nepasirasysiu 2016-01-21 14:39        2016-01-21 15:54

Mano supratimu jūsų komentaras pats teisingiausias. Palaikau ir galvoju bemaž taip pat.

Vakar Žirinovskis       2016-01-21 15:52

jau šūkavo,o kalbėjo pavargusiu,baugiu balsu.Sakė,kad revoliucijos nieko gero Rusijai nedavė.Jie laukia revoliucijos.Ir žino,kad ji bus.Kur spruks Putinas?

apie arklius       2016-01-21 15:28

Taip ir bus - tik pradėkit karą prieš Rusiją,  Baltarusiją - užplus ES karo pabėgėliai iš Rusijos ir Baltarusijos kaip užplūdo arabai ir afrikiečiai. Taip kad valdžiagyviams kažkas turėtų pasakyti ” stabdykit arklius”  visomis kryptimis… Lazda turi du galus…

dsa       2016-01-21 15:14

Puikus straipsnis. Pasipils pabėgėliai iš Rasijos plačios.

aš.       2016-01-21 15:07

šitie straipsneliai apie griunančia ruskio ekonomika ir artėjančia revoliucija jau atsibode.kaip ir pas mus ekonomikos nėra bet revoliucijos irgi nėra.tai kam gasdinat runkelius?

pagaliau       2016-01-21 14:55

suabejota Stanciko autoritetu.Jis niekada nebuvo išmintingas,arba yra paperkamas.Nors ir šiuo atveju reikėtų protingiau rašyti.Stanciką dievina violetiniai.Tam ratui jis tinka.

Nepasirasysiu       2016-01-21 14:39

Dėl sienų galima pritarti. Bet dėl Rusijos ir Baltarusijos ekonomikų turbut ne - nebent Vakaru žiniasklaida masiškai meluoja dėl išties pažabotos krizes tiek Rusijoje, tiek Baltarusijoje (kuri neseniai itin sėkmingai išplatino Vakaruose vertybiniu popieriu emisija).
Po tokiu straipsniu ir nebežinai, kokie to Stanciko interesai. Nes straipsnis pusiau visiškai teisingas, pusiau sumeluotas. Ir tuomet prisimeni Stanciko galima lojalumą Landsbergiui. Ir tuomet pagalvoji, kad gal autorius, pavyzdžiui, viena ranka gintu sienas, kita ranka gintu Landsbergienes darželius ir nebaudžiamumą bei etikos trukuma.
Tad taip ir gyvenam. Lietuvoje visuomet kazkas yra dar ir kazkas kitas. Taip jau yra, kai valstybe - tai tik kelios šeimos Vilniuje, Kaune ir jų draugai bei pažįstami.

Rekomenduojame

Vladimiras Laučius. Rusijos despotijos šaknys

Lenkija turės galingiausias sausumos pajėgas Europoje, karinėms išlaidoms – net 5 proc. nuo BVP

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt devintoji (rugpjūčio 1 diena)

DeSantis įveda naujas taisykles, nukreiptas prieš socialinių kreditų standartus „nubudusiųjų“ korporacijose

Vytautas Radžvilas. „Rusija vis dar buvo suvokiama kaip gerovės šaltinis“ (II)

Eimantas Grakauskas. Tiesos ir moralės amnezija (apie Z. Šličytės puolimą). III dalis

Vytautas Sinica. Vilnius be šeimininko

Vytautas Rubavičius. Ukraina: Didysis Tėvynės karas

Kastytis Braziulis. Visi šie išdavikai yra teisiami

Vytautas Sinica. Rusijos elgesys nuo skerdynių Bučoje nė kiek nepasikeitė, o Vakarai ir mes gerokai atbukome

Priešinkimės vaikų eutanazijai Nyderlanduose, prašo „CitizenGO“

Kastytis Braziulis. Vokietijos „parama“

Vytautas Sinica. Nacionalinis susivienijimas iškėlė programinį tikslą panaikinti Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt aštuntoji (liepos 31 diena)

Europos Komisija padavė Vengriją į teismą

Ramūnas Aušrotas. Demografinis žmonijos kolapsas

Vytautas Sinica. Valstybės kontrolė apie miškų reikalus

STT kirčiai Vilniaus savivaldybei

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt šeštoji (liepos 29 diena)

Pasaulio ekonomikos forumas kviečia panaikinti privačią transporto priemonių nuosavybę

Vytautas Sinica. Tėvai auklėjami, kaip dorotis su vaiko transseksualumu

Kastytis Braziulis. Senajai Europai, o ir mums reikia atgailauti, patiems pasitraukti arba išsivalyti nuo kolaborantų taip, kaip daro Ukraina

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt penktoji (liepos 28 diena)

Federalinis teismas Floridoje gina nepageidaujamo potraukio tai pačiai lyčiai gydymą remdamasis pirmąją konstitucijos pataisa

Vytautas Radžvilas. „Iliuzijoms pasidavė ne tik Putinas“ (I dalis)

O kas šiandien išdrįs sistemai pasakyti „Ne“?

Lietuva turi naują „žvaigždę“

Edvardas Čiuldė. Tas pats Marksas, tik kitoje saujoje

Mark Regnerus. Ar pasinaudojant karo ūku Ukrainoje bus prastumtos vienalytės santuokos?

Kastytis Braziulis. Karas vyksta įvairiuose frontuose

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.