Dalius Stancikas. Protingumo principai

Tiesos.lt siūlo   2013 m. lapkričio 14 d. 5:47

13     

    

Dalius Stancikas. Protingumo principai

Netikiu, kad Rusijos prezidentas V.Putinas nurodė ieškoti archyvuose Lietuvos Prezidentę D. Grybauskaitę kompromituojančios medžiagos – taip skelbia daug triukšmo sukėlęs neteisėtai išviešintas Lietuvos Saugumo departamento pranešimas.

Netikiu todėl, kad V. Putinas, buvęs KGB pareigūnas ir patyręs šnipas, puikiai žino, jog tokių aukštų ir Rusijai svarbių pareigūnų, kaip Lietuvos Prezidentas (premjeras ir pan.), asmeninės bylos Rusijos saugumo tarnyboje yra surenkamos ir vedamos nuo pirmos jų prezidentavimo (premjeravimo) dienos arba net dar anksčiau.

Išviešinti JAV spec. tarnybų dokumentai rodo, kad amerikiečiai dabartinę Vokietijos kanclerę A. Merkel, Meksikos prezidentą E. P. Netto ir kitus JAV svarbių valstybių (beje, ne priešiškų) lyderius sekė ir kaupė informaciją dar šiems tik esant kandidatais į valstybės vadovus.

Todėl pranešimas, kad baigiantis penkerių metų D. Grybauskaitės prezidentavimo kadencijai rusai staiga susiprotėjo domėtis jos biografija, ypač kai ši taip gausiai prisodrinta Lietuvai nežinomų baltų dėmių, leidžiančių ją šantažuoti, yra skirtas tik labai naiviems. Arba tiems, kurie mano, jog rusų spec.tarnybos dirba taip pat keistai, kaip Lietuvos būtinosios pagalbos centras 112 ar kaip Lietuvos žurnalistai, apie savo Prezidentės biografiją po kruopelytę rankiodami iš visų archyvų.

Ir jau visai linksmai skamba, kai mūsų saugumiečiai nusako tokios atakos prieš Lietuvą pagrindinį motyvą: Lietuvos pirmininkavimą ES – juk to pirmininkavimo beliko tik geras mėnuo, tad kur rusai buvo visą pusmetį? Tik dabar išgirdo apie planuojamą Rytų partnerystės programos įgyvendinimą Vilniuje? Ar VSD gauna tik tokią pašvinkusią informaciją?

Kokių dar skandalingesnių faktų galima atrasti be tų, kuriuos Lietuvos žurnalistai jau atkapstė mūsų archyvuose: kad Prezidentė kolaboravo su okupantais jau atkūrus Lietuvos nepriklausomybę ar kad jos tėvas dirbo sovietų represinėje struktūroje - NKVD? Pagaliau gal baikime juokingai susireikšminti – kaip asmeniniai D.Grybauskaitės faktai gali lemti Ukrainos ar Gruzijos likimą Europos Sąjungoje?

Visgi buvusi krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė šią keistą VSD pažymą labai sureikšmina: „Esu panašių pranešimų skaitytoja ne vienerius metus, todėl vertinu atsakingai. Ji yra labai svarbi. Kaimyninės valstybės prezidentas asmeniškai dalyvauja siekiant sukompromituoti, apšmeižti mūsų valstybės galvą. Tikslus nesunku numanyti – siekiama pakeisti dabartinę Prezidentę Dalią Grybauskaitę kitu asmeniu“, – teigia buvusi Valstybės gynimo tarybos narė, Prezidento rinkimų kampaniją vystydama tokiu pat stiliumi kaip ir šį pavasarį savo partijos pirmininko rinkimus. Priminsiu: tuomet R. Juknevičienė viešai teigė, kad jos ar tai kažkokio rusų portalo duomenimis Rusijos tikslas – neleisti A.Kubiliui būti perrinktam konservatorių partijos pirmininku. Likimo ironija – šį neva Rusijos tikslą per plauką neįgyvendino konservatorių partijos įkūrėjas Vytautas Landsbergis.

Savo partiniams interesams R. Juknevičienė bando išnaudoti ir kitas neteisėtai paviešinto pareiškimo vietas. Cituoju R. Juknevičienę: „Kodėl tyli Lietuvos lenkų rinkimų akcijos lyderis V. Tomaševskis? Juk BNS tekste aiškiai įvardinta, kad jo partijos atstovai kartu su Rusų sąjungos atstovais turėjo kontaktų Kremliuje. Kada tai buvo? Mano analizė rodo, kad prieš Seimo rinkimus. Ką derino? Bendrus sąrašus į Seimo rinkimus? Ir tai valdančios koalicijos sudėtinė dalis!“

Man taip pat neaišku, kodėl tyli ponas V. Tomaševskis. Tačiau man lygiai taip pat sunku suvokti, kodėl prieš dvejus metus tylėjo konservatorių vadovybė, kai po pralaimėtų 2011 m. savivaldybių rinkimų vienas iš konservatorių lyderių (vėliau tapęs TS-LKD atsakinguoju sekretoriumi ir rinkimų štabo vadovu) Raimundas Alekna iš paskutiniųjų bandė išsaugoti Vilniaus mero postą ir į TS-LKD buriamą valdančiąją koaliciją kvietė Lenkų rinkimų akcijos ir Rusų aljanso atstovus, tarp jų ir KGB majorą Viktorą Balakiną, viešai besididžiuojantį savo praeitimi (V.Balakinas: „ten [KGB] dirbo geri ir kvalifikuoti žmonės. Tai buvo žmonės, kurie kovojo prieš banditizmą, prieš nusikaltėlius, tai buvo profesionalai. Jeigu šitie žmonės iš karto būtų patekę į valdžią, aš galvoju, kad nebūtų atsitikę tokių dalykų, kurie buvo visus šiuos dvidešimt metų“). Tarp eilinių konservatorių tuomet kilus nedideliam nepasitenkinimui, konservatorių Vilniaus lyderis pasiaiškino taip: „Mano pozicija yra tokia – Lietuvoje buvo žmonių, kurie bendradarbiavo, kolaboravo, bet jie yra tarp mūsų, reikia gyventi su tais žmonėmis, kokie Lietuvoje yra“.

Šiuos nesenus įvykius prisiminiau ne tam, kad pamatytume valdžios partijų dviveidiškumą, bet kaip dar vieną iliustraciją, kai nacionalinės svarbos klausimai itin neatsakingai naudojami trumpalaikei rinkimų kampanijai ar savanaudiškiems partiniams interesams.

Taigi ši, pagal turinį nieko slapto neturinti, tačiau slapta, pagal informacijos pobūdį – suvelta, pagal aplinkybes – labai prieštaringa pažyma labiau primena ne svarbų, naujus faktus atskleidžiantį rimtą dokumentą, o tik konservatoriams ir jų kandidatei į Prezidentus būdingą rinkimų kampanijos veiksmą. Kaip jau minėta, tokiu rinkimų kampanijos stiliumi – gąsdinant Rusijos interesais, buvo vykdomi net keli konservatorių vidaus rinkimai. Tą Rasa Juknevičienė, antras žmogus konservatorių partijoje, daro ir šįkart: neišmanantiems paaiškina tiksliau nei parašė oficialūs pažymos autoriai – V. Putino užmačios susiję su artėjančiais Prezidento rinkimais Lietuvoje!

Todėl ir šios VSD pažymos paviešinimo tyrimas įdomus tik tiek, kiek jis atsako į klausimą: ar Lietuvos specialiosios tarnybos taip pat dalyvauja Prezidento rinkimų kampanijoje? Kaip bežiūrėsi, bet visų dabartinių jėgos struktūrų – VSD, STT, prokuratūros ir policijos vadovai yra šios Prezidentės statytiniai ir suinteresuoti jos išlikimu kitai kadencijai. O jų rašomų slaptųjų pažymų juk niekas negali patikrinti…

Suprantu, kad su tokiu „nekišeniniu“ generaliniu prokuroru atsakymo į šį klausimą nesulauksime, kaip iki šiol nesužinojome ir kas „Lietuvos rytui“ nutekino įslaptintą informaciją apie „Snoro“ nacionalizavimą. Nors ir tas tyrimas, kaip ir dabartinis, prasidėjo triukšmingomis kratomis buvusių FNTT vadovų namuose, kompiuterių poėmiais, garsiais įtarimais.

Apibendrinant galima kelti ne vieną versiją, kodėl ši keista VSD pažyma buvo įslaptinta, o vėliau atsirado viešumoje, tačiau viena yra tikra: tie, kas atkapstė paslėptus D.Grybauskaitės kolaboravimo faktus ar ateity dar ką nors suras jos itin nepatriotiškoje biografijoje, jau savaime bus tapatinami su Rusijos blogais kėslais, dezinformacija, darbu prieš Lietuvą. Todėl šią konservatorių elektoratui labai skaudžią temą bus stengiamasi išbraukti iš oficialių rinkimų kampanijos pasirodymų kaip šmeižikišką.

Tai tiek apie tikslus, o dabar apie metodus.

Išties keista, kad R. Juknevičienė, viešai komentuodama šia tema, taip ir nepasipiktino savo senos, geros pažįstamos, BNS redaktorės Jūratės Damulytės persekiojimu (anot R. Juknevičienės, STT neproporcingos paieškos, kas nutekino VSD pažymą, užgožė svarbaus įvykio esmę – pažymos turinį). Nors J. Damulytei nuo mūsų tardytojų metodų prireikė net medikų pagalbos. Nors būtent tokie teisėsaugos veiksmai prieš žiniasklaidą ir yra didžiausia valstybės kompromitacija jos pirmininkavimo Europai laikotarpiu.

„Prokuroras sprendimus priima vadovaudamasis įstatymais ir protingumo principu, gerbdamas asmens teises ir laisves, laikydamasis nekaltumo prezumpcijos“ – rašoma Prokuratūros įstatyme. Sakykite, kokie protingumo principai (jie nurodomi ir STT, ir policijos veikloje) skatina daryti kratas žurnalisčių garažuose, naršyti po jų konfiskuotus kompiuterius, kai slaptos pažymos yra išskirtinai popieriniu pavidalu?

Tačiau būkim atviri: šie mūsų teisėsaugos protingumo, o tiksliau – nežmoniškumo principai negimė su šiuo tyrimu, jie jau seniai atsiskleidė Garliavoje, kai neprievartiniam vaiko perdavimui motinai buvo panaudota 240 ginkluotų, žvėriškai nuteiktų policininkų, kai už gimdymus namuose, negerbiant jokio asmens orumo, mažamečių akivaizdoje buvo kratomi tik pagimdžiusių mamų butai, kai kur net neleidžiant pakurti krosnies ir taip šaltyje laikant įkaitais visą daugiavaikę šeimą. Jie atsiskleidė čečėnų Gatajevų šeimoje, kai vaikai buvo skatinami šnipinėti tėvus, nesigėdinant net naudoti pareigūnų meilinimosi nepilnametei metodų, jie atsiskleidė saugojant Rusiją nuo nepilnametės Eglės Kusaitės vaikiškų sapaliojimų – šiai bylai sureikšminti pagalbon pasikviestos net Rusijos spec. tarnybos – tos pačios, kurios, kaip teigia minėta garsioji pažyma, nori prieš visą pasaulį sukompromituoti ir Lietuvą, ir jos Prezidentę.

Deja, šie mūsų teisėsaugos protingumo principai ne tik kad nebuvo laiku sustabdyti – jie tylomis ar net garsiai ne sykį buvo skatinami žurnalistų ir politikų, priklausomai nuo to, kas kokiame ideologiniame fronte kariauja.

Kol šiandien vis stiprėjantis policinės valstybės vėzdas pagaliau atsisuko ir prieš juos.

Tiesa, dar ne prieš visus, bet tai tik laiko klausimas.

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

tas tai taip       2013-11-14 21:56

Bet iš dalies teisus ir Grybauskaitės gerbėjų choras.Iškart po to BNS pranešimo premjeras Butkevičius akivaizdžiai atrodė nustėręs ir burbėjo kažką sau po nosimi,kad su kaimynais reikia sugyventi draugiškai…Atrodo,net šventąjį burtažodį “tolerancija” nepamiršo įvelti. smile Jei būtų pradėję įvykiai rutuliotis pagal planą,būtume nemažai sužinoję apie koalicijos ir vyriausybės užkulisius,ryšius su “Gazprom”,kurie,net neabejoju,yra. Vien papildomas BNS pranešimas ta tema galėjo sukelti koalicijos krizę,vyriausybės griūtį,gal net politinę krizę Lietuvoje ir Seimo paleidimą.Aišku,kad to galėjo norėti tik prezidentūra,panašu,supratusi,jog pralaimėjo generalinį prokurorą Seimui ir siekdama nokautuoti pagrindinius Grybauskaitės oponentus,šiuo metu kažką dar reiškiančius tik pareigų Seime dėka.
Pats planas buvo suktas ir veiksmingas,bet jį sugriovė ne kiek taikinių gynybos veiksmai,kiek bet kokią kvalifikaciją praradę šaunieji Lietuvos čekistai. smile
Pabandžiau išplėsti diskusiją,neapsiribojant vien žlugusiomis prezidentūros užmačiomis.Taip pat labai keistai atrodo tyla lietuviškame eteryje apie pačio portalo rubaltic.ru redakcijos reakciją.Kažkokia keista tyla.Pats anonsuotas straipsnis pasirodė,norimo efekto nepasiekė,portalo “partneriai” iš Lietuvos kategoriškai atsižegnojo nebendradarbiaujantys,net A.Paleckis tą padarė kiek netikėtai smile ,ir viskas,tyla,ramybė,visi gerkles plėšo tik dėl tyrimo ir atgrubnagių STT agentų.Kažkaip taip…

kur nuvede konservatorius       2013-11-14 19:58

V.Landsbergis ir Kubilius? I desine, kaire ar velniaizin kur. Per 23 valdymo metus neturi savo kandidato i prezidentus, isskyrus raudonaja Dale???O gal ponas Landsbergis, kuris kazkada buvo vienintelis kandidatas ir pralaimejo, nenori kito kandidato,kuris gal galetu laimeti??? Man siai dienai tinkami kandidatai butu Z.Vaisvila, P.Gylys, N.Puteikis (apie ji provincijoje jau paseta pasaka, kad su galva ne viskas jam tvarkoje, nes kariavo Afganistane…), gal Darius Kuolys (abejoju tik del to, kad priklauso liberalams). Ne A. PAulauskas, ne Grybe, ne Paksas. Kad esame policine valstybe, tai rodo paskutiniu poros metu ivykiai Lietuvoje- Pociuno byla, Klonio gatves istorija. Betvarke, korupcija- Dembavos merginos zutis, AE statybos klausimu referendumas pavertimas FARSRU (prezidente, Mazeikiu nafta, skalunai ir t.t. o kur dar oro uostu bizniuai Masiulio valdymo laikais?

VASIA       2013-11-14 19:05

KAIP VISADA- Į DEŠIMTUKĄ.Bet kas iš to, kiek žmonių tokius straipsnius perskaito? vienetai!

Anikė       2013-11-14 16:42

Valdžia apsistato ne protingais(jie nevykdys kvailų “fas"komandų),bet rėkti mokančiais prisiplakėliais,kurie ištikimai tarnaus lyg kiemsargiai,nes nieko
kito nesugeba.Už vietą prie geldos ir jovalą nuo Jų stalo aplos,apdergs bet ką.

dil'gėlė       2013-11-14 14:48

būtų viskas kitaip, jeigu nebūtų bailių ir   p r i s i t a i k ė l i ų  .Jie blogiau už priešus.

paaiškinkit kas nors durnam       2013-11-14 14:37

Man niekaip nesusidėlioja: Jei D.Grybauskaitė koloboravo su priešiškomis nepriklausomybei jėgomis ir tarnavo ar tarnauja (pasak KGB - buvusių nebūna) priešiškos valstybės saugumo tarnyboms, tai kodėl V.Putinas, kuris niekada neslėpė darbo KGB turėtų norėti kompromituoti savo, taip išeina, bendražygę? Ar ji nepateisino KGB lūkesčių? Ar D.Grybauskaitę nori kompromituoti demokratinių jėgų Rusijoje atstovai? Kaip suprast? KGB muša - KGB rėkia?

niekaip nesuprantu,       2013-11-14 13:19

ar mes, lietuviai, esame suskiai, ar tie gyviai, kurie Lietuva valdo?

Stasys       2013-11-14 11:22

O kuo skiriasi konservatoriai nuo komunistų? Vieni - dešinieji/kairieji, kiti - kairieji/dešinieji? Mano pastebėjimu, ir tie ir tie jau 20 metų rodo savo antiliaudinį veidą....

grynai rusiški metodai       2013-11-14 8:50

dar gerai kad prieš rinkimus namų nesprogdina

Ar negalima       2013-11-14 8:30

daryti prielaidos,kad rinkimų rezultatai jau dabar žinomi konservatorių būstinėje ir jie bus stumiami klastojimo būdu.Aplamai,kas VSD yra konservatorių žmonės?

taigi       2013-11-14 8:10

Pilnai pritariu autoriui.

des       2013-11-14 8:05

Labai gerai parašytas straipsnis.

Ar ne vyksta       2013-11-14 8:02

šliaužiantis valdžios perversmas?Prieš karą Smetona tai padarė viešai,dabar to paties prievvartinio mentaliteto individai po galimai dešiniosios partijos vėliava tai daro užkulisiuose.Istorija kartojasi?Tai rodo minėtos partijos silpnumą ir pavojingumą.Tai netgi pranašauja naują okupaciją,kuri gali neįvykti,jei kairioji pusė ,centras,dešiniųjų likučiai nueis vertybiniu keliu ir kovos už jas.O jei nenueis ir nekovos?

Rekomenduojame

„Už Balos”. Kinija-Rusija-Iranas-Hunteris

Apklausa: gyventojai homoseksualių šeimų klausimą nori spręsti referendumu, tam pritaria net ir valdančiųjų elektoratas

Ar šie žmonės negeba sugalvoti jokio naujo argumento?

Dominykas Vanhara. Labai geras pavyzdys, kaip žiniasklaida atlieka ne informavimo, bet nuomonės formavimo funkciją

Vladimiras Laučius. Kaip „idealistai“ atitrūko nuo idėjų, o „realistai“ – nuo realybės

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimtoji (rugpjūčio 2 diena)

Atsinaujinantys šaltiniai, o ne karas Ukrainoje yra pagrindinė Europos energetinės krizės priežastis

Vytautas Radžvilas: Gyvename naujoje geopolitinėje realybėje, todėl Tarpjūrio aljansas – neišvengiama būtinybė

Su Kremliumi siejamas nacių medžiotojas Zuroffas užsipuolė Lietuvą ir kitas šalis dėl „istorijos klastojimo“

Vladimiras Laučius. Rusijos despotijos šaknys

Lenkija turės galingiausias sausumos pajėgas Europoje, karinėms išlaidoms – net 5 proc. nuo BVP

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt devintoji (rugpjūčio 1 diena)

DeSantis įveda naujas taisykles, nukreiptas prieš socialinių kreditų standartus „nubudusiųjų“ korporacijose

Vytautas Radžvilas. „Rusija vis dar buvo suvokiama kaip gerovės šaltinis“ (II)

Eimantas Grakauskas. Tiesos ir moralės amnezija (apie Z. Šličytės puolimą). III dalis

Vytautas Sinica. Vilnius be šeimininko

Vytautas Rubavičius. Ukraina: Didysis Tėvynės karas

Kastytis Braziulis. Visi šie išdavikai yra teisiami

Vytautas Sinica. Rusijos elgesys nuo skerdynių Bučoje nė kiek nepasikeitė, o Vakarai ir mes gerokai atbukome

Priešinkimės vaikų eutanazijai Nyderlanduose, prašo „CitizenGO“

Kastytis Braziulis. Vokietijos „parama“

Vytautas Sinica. Nacionalinis susivienijimas iškėlė programinį tikslą panaikinti Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt aštuntoji (liepos 31 diena)

Europos Komisija padavė Vengriją į teismą

Ramūnas Aušrotas. Demografinis žmonijos kolapsas

Vytautas Sinica. Valstybės kontrolė apie miškų reikalus

STT kirčiai Vilniaus savivaldybei

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt šeštoji (liepos 29 diena)

Pasaulio ekonomikos forumas kviečia panaikinti privačią transporto priemonių nuosavybę

Vytautas Sinica. Tėvai auklėjami, kaip dorotis su vaiko transseksualumu

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.