Dalius Stancikas. Po mūsų nors ir tvanas?

Tiesos.lt siūlo   2015 m. vasario 12 d. 3:14

31     

    

Dalius Stancikas. Po mūsų nors ir tvanas?

Bernardinai.lt

„Keturios ekspertų grupės atliko tyrimus ir priėjo prie vienodos išvados: hidraulinis ardymas yra tiesiogiai susijęs su pavojais žmonių sveikatai ir aplinkai. Trūko tik gubernatoriaus, norinčio išgirsti mokslininkų argumentus ir pasiruošusio pasipriešinti naftos ir dujų industrijai tuo metu, kai kiti politiniai lyderiai atrodė linkę kapituliuoti. Reikėjo gubernatoriaus su vizija, jog Niujorko ekonomika neturi remtis naujausia nesveika idėja: reikia išdraskyti kuo daugiau žemės ir visa tai po to sudeginti liepsnose. Gubernatoriau Cuomo, ačiū, kad pasirodėte esąs stiprus lyderis“, – taip kalbėjo amerikiečių biologė ir ekologinio judėjimo aktyvistė Sandra Steingraber po to, kai Niujorko valstijoje įstatymu uždrausta taikyti hidraulinio skaldymo technologiją išgaunant naftą ir dujas.

Niujorko gubernatorius savo apsisprendimą motyvavo tuo, kad Niujorko valstijoje tankiai gyvena žmonės ir tuo ji skiriasi nuo kitų, kurių negyvenamose prerijose skalūnų angliavandeniliai išgaunami ardant uolienas cheminiu skysčiu.

Panašiai teigiama ir Europos Komisijos studijoje: Europa apgyvendinta žymiai tankiau nei JAV, hidraulinis ardymas turi įtakos vandens kokybei, gali sukelti žemės drebėjimus, todėl patariama arba jo atsisakyti, arba užtikrinti, kad poveikio aplinkai vertinimo studijas atliktų ne naftos kompanijų finansuojami, o nepriklausomi ekspertai.

Tuo tarpu Lietuvos valdžia elgiasi priešingai: pakartotinai bandydama pradėti hidraulinį žemės ardymą tankiai apgyvendintose Lietuvos vietose ji ne tik kad negirdi ten gyvenančių savo piliečių, nesirūpina jų sveikata ir ateitimi, bet dar daugiau – laiko juos mulkiais, kuriuos galima nupirkti pigiais grašiais, ir atvirai pažeidinėja Konstituciją. Lietuvos geologijos tarnybos direktoriui Jonui Satkūnui viešai pučiant miglą, kad joks konkursas dėl skalūnų naftos, tai yra dėl hidraulinio ardymo, nevyks, nes ruošiamasi tik paprastam naftos išgavimui konkursui Kudirkos–Kybartų plote (prieš kelerius metus ta pati Geologijos tarnyba ten pat skelbė konkursą dėl hidraulinio ardymo), Vyriausybė skubiai teikia Seimui įstatymų pataisas, prieštaraujančias tiek mūsų Konstitucijai, tiek Europos Sąjungos rekomendacijoms, tiek Niujorko valstijos požiūriui.

Praėjusią savaitę Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos pateiktoms Žemės gelmių įstatymo pataisoms, pagal kurias „į žemės paviršių iš gręžinio negrįžtantis hidraulinio ardymo skystis (kurio sudėtis nežinoma – D. S. past.) nebus laikomas atlieka“ (!) (tuo tarpu Lietuvos Konstitucija aiškiai sako: „Valstybė ir kiekvienas asmuo privalo saugoti aplinką nuo kenksmingų poveikių“, „Įstatymu draudžiama niokoti žemę, jos gelmes, vandenis, teršti vandenis ir orą“), taip pat Vyriausybė siūlo Seimui „atsisakyti valstybės institucijų prievolės vykdyti kompleksinį (hidrogeologinį, seisminį, geocheminį, oro ir kt.) monitoringą išsklaidytųjų angliavandenilių tyrimo ir naudojimo plote, nes šį monitoringą turėtų vykdyti ūkio subjektai“ (taigi, visiškai priešingai, nei rekomenduoja Europos Komisija – D. S. past.).

Kodėl taip elgiasi Lietuvos valdžia? Ar tikrai naftos eksploatuotojai – Lietuvos gelbėtojai, o Lietuvos piliečiai – nesusipratę vaikai? Peržvelkime du valdžios viešai išsakomus argumentus.

Skalūnų dujos lems Lietuvos energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos. Su tokiu šūkiu prieš kelerius metus buvo paskelbtas pirmasis konkursas skalūnų angliavandeniliams išgauti Kudirkos–Kybartų plote. Dabar, už 2 milijardus litų įsirengus dujų terminalą, šis argumentas kaip ir atkrinta. Tuo labiau kad šiandien net patys geologai pripažįsta, jog skalūnų dujų Lietuvoje nėra arba jų yra labai mažai – staiga pradėta kalbėti apie lietuvišką skalūnų naftą (keistas posūkis, nes jokių naujų geologinių tyrimų per šiuos metus neatlikta). Tačiau naftos produktų priklausomybės nuo Rusijos Lietuva seniai nejaučia: benziną pilamės ne tik rusiškame „Lukoile“, bet ir norvegiškame „Statoile“, „Orlen Lietuvoje“, pagaliau turėdami savo terminalą galim atsiplukdyti naftos iš Saudo Arabijos, Brazilijos, JAV ir t. t.

Todėl dabar jau tik komiškai atrodo, kai buvęs aplinkos ministras Valentinas Mazuronis pasisakančius prieš hidraulinį ardymą tebevadina dirbantiems Rusijos interesams, nes Geologijos tarnybos direktorius tai viešai neigia: „Lietuvoje galimų išgauti angliavandenilių kiekiai tikrai neturės įtakos energetinės nepriklausomybės tikslams. Tai bus mažas lašas, turintis tik ekonominę vertę.“

Skalūnų naftos ekonominė nauda. 2013 m. pradžioje konservatorių parlamentaras, buvęs Konstitucinio Teismo teisėjas Stasys Šedbaras taip nusakė visas tuometinės dešiniųjų valdžios nepamatuotas viltis dėl skalūnų dujų: „Gali būti, jog esančių skalūnų dujų Lietuvai užteks 40-čiai metų, o mokėtume už jas (JAV pavyzdžiu) penkiskart mažiau, negu šiandien mokame „Gazpromui“. Prisiminkime, kas buvo Norvegija iki Antrojo pasaulinio karo ir kokia ši šalis tapo, kai prie jos krantų buvo surasti naftos telkiniai.“

Kaip S. Šedbaras su bendrapartiečiais jau tuomet nuklydo į visiškas politines pelkes (greičiausiai dėl nesuvokimo, kaip veikia Europos Sąjungos rinka ir kodėl norvegai į ją nestoja, kokios mūsų skelbto konkurso sąlygos bei kt.) aprašiau straipsnyje „Pasaka apie lietuvišką aukso šulinį“. Tačiau sunku suvokti, kodėl ir po dvejų metų, jau kita, kairiųjų valdžia savo piliečiams tebeseka tas pačias pasakas, nors per tą laiką nutiko daug svarbių dalykų. Pirmiausia, kaip minėta, paaiškėjo, kad skalūnų dujų nebeturime, ir šiuo klausimu Rusijos dujų kainos nesumažinsime. Taip pat paaiškėjo, kad pasaulinės naftos kainų revoliucijos lietuviška nafta nesukels, nes, anot geologų, turim jos tik „mažą lašelį“, be to revoliucija jau senokai vyksta ir numušė naftos kainas taip, kad Rusija grimzta į gilią krizę, Norvegija ir Saudo Arabija karpo savo biudžetų išlaidas, o sunkiau besiverčiantys skalūnų naftininkai JAV uždaro savo gręžinius. Žodžiu, daryti verslą iš naftos dabar pats blogiausias laikas.

Maža to – per šiuos dvejus metus Lenkijos žemelę slepiamos sudėties cheminiais skysčiais (komercinė paslaptis) pateršusios iš ten pasitraukė energetikos milžinės „Exxon Mobil“, „Total“ „Marathon Oil“ ir galiausiai – „Chevron“. Neperspektyvu, mažas pelnas. Tačiau pagrindinę mūsų „norvegiško verslo“ esmę sudaro mūsų pačių priimti įstatymai, pagal kuriuos skalūnų naftą ar dujas išsikasanti bendrovė Lietuvai sumokės tik 15 proc., o štai per pirmus trejus eksploatavimo metus – tik 1 proc.! Taip, taip, nesuklydote – vieną mažytį procentėlį! Tiesa, ši nuostata galios tik iki 2020 m., nes taip mūsų valdžia bando paskubinti šį pavojingą hidraulinio ardymo procesą. Sakykite, kokia verslo įmonė per tokią beprotišką skubą dar imsis pati tirti savo taršą, ką jai už jos pinigus numato Vyriausybė? O jeigu nesiims – kaip mes bausime: išvarysim lauk įtakingą amerikiečių įmonę (greičiausiai tai bus tas pats „Chevron“), kurią per tokias lengvatas prisikvietėme? Teisimės su ja tarptautiniame arbitraže ir pyksimės su JAV administracija, kuri mus gina nuo rusų? Turbūt ir jums kelia šypseną galimi atsakymai.

Taigi šio išpūsto verslo planuotojams esminis klausimas būtų toks: ar už tą 1 proc. nuo didžiojo lietuviško naftos verslo bus galima ištaisyti hidraulinio ardymo padarytą gamtai žalą ar ne? Juk Lietuva jau turėjo savo naftos (neskalūninės) telkinių, kurių Lietuvos poreikiams, pasak geologų, būtų užtekę pusšimčiui metų, bet kuriuos jau dabar baigia išeksploatuoti privačios įmonės. Gal premjerai, buvęs ar esamas, gali konkrečiais skaičiais atskleisti, koks tai buvo pelnas valstybės biudžetui, jos piliečiams? Ar to pelno užteko pastatyti visiems Valdovų rūmams, ar tik kelioms salėms? Ir kodėl lietuvaičiai, turėdami savo naftos ir jos perdirbimo gamyklą, moka už benziną brangiau nei kaimynai?

Geologijos tarnybos direktorius J. Satkūnas net neslepia, kad atstovauja naftos verslo interesams: „Naftos sektorius turi teisę plėtotis, o ne užsidaryti.“ Jis, diplomuotas gamtos mokslų žinovas, neigia, kad nežinomos sudėties skysčiu suardant uolienų struktūras ir jį ten paliekant gali būti daroma žala aplinkai. Savo nuomonę J. Satkūnas grindžia apsilankymu JAV skalūnų gavybos gręžinių verslovėse (manau, būtų svarbu išsiaiškinti, kas finansavo šią J. Satkūno kelionę). Tačiau juk yra ir kitokių amerikiečių, prancūzų, vokiečių, anglų mokslininkų išvadų – kodėl jas nutyli, slepia J. Satkūnas, Aplinkos ministerija, Vyriausybė? Nežino, neskaito Europos Komisijos tyrimų, rekomendacijų?

Kodėl neigiamos net geriausių mūsų geologų išvados? „Nėra klausimo, ar požeminio vandens užteršimas įvyks ar neįvyks – jis įvyks būtinai, tik klausimas, kada: po 10 ar po 100 metų, kokiais mastais ir kurioje vietoje?“ – taip hidraulinio skalūnų gręžimo pasekmes prognozuoja buvęs Geologijos tarnybos direktorius, profesorius G. Motuza. Dėl to baiminasi ir žymiausias mūsų hidrogeologas, akademikas Vytautas Juodkazis.

Lietuvos Konstitucija teigia: „Svarbiausi Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimai sprendžiami referendumu.“ Lietuvos žemės gelmių ardymas cheminiu skysčiu yra būtent toks klausimas – tai įrodė daug svarbių institucijų. Todėl šitą klausimą demokratinė, Konstitucijos besilaikanti valdžia privalėtų iškelti visuotiniame referendume. O jau tuomet Tauta, išklausiusi visų pusių argumentų, turėtų pati ir spręsti, kas jai svarbiau: vienadienis, menkas pelnas, po kurio nors ir tvanas, ar saugi vaikų, valstybės ir visos Žemės ateitis. 

„Žemė – vienintelė visatoje mums žinoma planeta, kurioje yra gyvybė. Neturime atsarginės planetos. Mes ne vieninteliai Žemės šeimininkai, todėl turime išmokti ja dalintis ir ją tausoti – tai vienintelė mūsų viltis ir galimybė“, – tokiais žodžiais baigia savo užburiantį dokumentinį filmą „Oceans“ („Vandenynai“) kūrėjai.

Ar išgirsime juos?

Bernardinai.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Petras       2015-02-14 17:47

Tikrai nesuprantu, kas čia darosi mūsų Lietuvoje. Yra daug valdžios sprendimų, kurių negalima suprasti.Veikiančios atominės elektrinės uždarymas, kai ji dar galėjo dirbti, Mažeikių naftos gamyklos atidavimas, dabar bandymas vėl pradėti skalūnų hidraulinį ardymą, kai kitos šalys ,tą išbandžiusios, jo atsisako. euro įvedimas, neatsiklausus visuomenės, tuo metu, kai euro zona braška, krašto gynybinio pajėgumo silpninimas metai po metų , neržiūrint į tai kokia , kairioji ar dešinioji jėga valdžioje bebūtų;krašto gynybinio pajėgumo atkūrimas vištos žingsneliu, kada “Hanibal ante portas”- Hanibalas už miesto vartų;tragiški emigracijos mastai,išvejantys aktyvą, pajėgiausią visuomenės dalį svetur, kuri kitoms valstybės kuria pridėtinę vertę; net nebandant keisti įstatymus taip, kad sumažėtų socialinė atskirtis,ir t.t. Kam dirba valdžia, kurią renkame. Kodėl nepertvarkoma teisėtvarka, teisėsauga, kuri yra valstybės pagrindas?

internauts        2015-02-14 11:01

pasaulyje tik kas šeštam žmogui prieinamas švarus geriamas vanduo.
Jei nafta laikoma joduoju auksu, tai švarus vanduo yra laikomas baltuoju auksu. O Lietuva jos vis dar turi pakankamai ir mums nereikia gerti valyto upių vandens kaip geria anglai iš temzės ar prancūzai iš Senos. Taip kad išties turim labai gerai pasverti ar mums tikrai reikia skalūnų iš savo žemės,  jei turėdami laivą galėtume jų nusipirkti.
Jei ukrainiečiai, sudarę sutartį su Chevron už 10 milijardų sugebėjo pelno mokesčio išsireikalaut 40 procentų dujomis, o mūsiškiai tik 15 procentų, tai aiškiai kažkas gaus “otkatą”. Iš kitos pusės - prieš Chevron galimai veikia Lenkijos Lotus. Kam priklauso ta firma, kas valdo jos pagrindinį akcijų paketą, man nepavyko išsiaiškinti.

ruta       2015-02-13 11:40

Jeigu zmogus turi nors truputi smegenu ir zino ka su jais daryti , tai nesudetinga be juokiu ekspertu surinkti info ir turint sveiko proto , isanalizuoti .
Su kokia vieta konservatoriai analizavo ir kas buvo ’ ekspertai ‘, kai buvo atiduota ‘Mazeikiu nafta’,  Amerikos ‘Willjams’ , taip ir liko paslaptis , ar ne ? Bet tuo / konservatoriams su ju vadu , Tarybiniu profesoriumi Landsbergiu / jiems pasirode permaza , dadejo dar Butinges naftos terminala / apie 2 milijardus lt kainavo/ , Birzu naftoteki ir nulini svartavimo tarifa .Tie patys politikai atidave i privacias rankas Lietuvos Gargzdu valstybine geologine imone ‘Geonafta’ , kaip visada i nauda privatininkui /Stonys/ , kuris uzstates ‘Geonafta’ , ‘nusipirko’ ‘Geonafta’ .
Tokius pacius fokusus vykde ir socialdemokratai -Lietuvos dujos parduotos desimt kartu pigiau ,Vakaru skirstomieji tinklai sesis kartus pigiau , Leo sukurimas ir isardimas kainavo apie 800 000 lt.
Valdzios klapciukai , bukite malonus - nors viena projekta , kuris buvo ir yra naudingas Lietuvos Tautai ?

reziume        2015-02-13 1:52

jei Ukraina sugebėjo pasirašyt su Chevron sutartį,  o mums Putino draugai tą padaryt sutrukdė, vadinasi vargšas Putinas - per mažai Ukrainoj turi draugų. Su Lietuva jam tokių problemų nekyla. Čia jo raudonų draugų ant kiekvieno kampo žaliuoja.
Juozapas gali patvirtinti:)

JUOZAPO LOGIKA        2015-02-13 1:48

“Lietuvos Sąrašo” Aikštės TV nežiūrau, Motuzos neklausau, bet žinau, kad jis kalba taip, kaip man reikia. Ir jis dirbo “tėvynei”, kuri vadinasi GEONAFTA, privati ta tėvynė. smile
Bet jei Motuza perėjo dirbti į  lenkų LOTOSĄ, tai kaip tada?

na taip       2015-02-12 23:57

šūdo, tarybuko, kgbistėlio - geriau neliesti.
(‘patrioto’ Juozapo - irgi smile

suknisto putlerio agentėliui 23:31       2015-02-12 23:51

pats tu nusiplauk, ruskio čebato aule.
atsirado mat, maskoliška kagebistinė morda moralizuoja aplinkinius apie kagebizmą.
nejuokink.

deja,       2015-02-12 23:31

jei tarybiniais metais į Mozambiką važiavo - kgb kvapas nenuplaunamas.
nėr čia ko durniu apsimesti Juozapai - įtartinas visada buvai.

Juozapas provokatoriui-melagiui       2015-02-12 23:00

Motuza dirba Tėvynei, o tu kam dirbi padugne?
Televizijų nežiūrau, nežianau ką televizijos pi_dukai pamontavę parodė per debilavizorių.
ŽINAU ką Motuza realiai kalba apie skalūnų aferą ir ne iš šūdinų tapkinienės ir muiliūtės laidų.
Labai griežtai kalba.

wikiui-šmikui       2015-02-12 22:53

tau padugne iki Motuzos, o tuo labiau iki Borutos toliau nei dviračiu atbulam iki mėnulio.
o Mozambikas tai laikais buvo ne Amerika.
ir dabar ten ne Amerika.
į tokias šalis žmonės specifinių grynai mokslinių, neideologizuotų sričių specialistai galėjo važinėti be vargo.
nuvažiavo profesorius. bezdžionių pamatė.
gaila šunbezdžionių ten neaptiko.
šunbezdžionės pas mus veisiasi pipedijose, po komentarus šikinėja.
“wiki banderlogus” vadinasi.

wiki        2015-02-12 22:27

G.Motuza.  2002 m. Lenkijos mokslų ir menų akademijos užsienio narys.

1973–1982 m. Lietuvos geologijos valdybos Kompleksinės geologijos ekspedicijos būrio viršininkas, 1982–1984 m. – Mozambiko nacionalinės direkcijos petrografas–konsultantas, 1984–1991 m. Geologijos instituto Regioninės geologijos skyriaus vadovas, 1991–1998 m. Lietuvos geologijos tarnybos direktorius, 1998–2000 m. Geologijos instituto Giluminės geologijos skyriaus vadovas, 2000–2002 m. AB „Geonafta“ Geologijos skyriaus viršininkas.
———-
Matyt geras sovietams buvo, kad leisdavo net į Mozambiką...
Na, bet neturiu pagrindo juo nepasitikėti… Jo motina, rodos, buvo ištekėjusi už rašytojo Borutos, “Baltaragio malūno autoriaus”, kurio sovietinė valdžia nekentė... tad… spaudimas galėjo būti ir vaikams…

Juozapui        2015-02-12 22:20

Tai kad lojant girdim tik iš Juozapo pusės:)
Ar bent pats išklausei aikštės tv Motuzos?
Nieko blogo jis nepasakė. Naujos technologijos jau išvegia taršos. O skalūnai, pasirodo, jau išžvalgyti.
Tik kas jas ižvalgė tai neaišku. Minijos nafta? Į ją rodos pretenduoja Lenkijos Lotosas.
O Motuzas gal dirba lenkams?
O kam priklauso Geonafta? Stonys juk buvo Gasprom tarpininkas.
Atsakyk, jei toks gudrus? 

Juozapas       2015-02-12 21:39

Nieko, tu šuneli apart lojimo, nesugebi.
Aš-, kad ir koks toks ar anoks- pats sau šeimininkas, o tu tik padlaižys pašvinkęs.
Kas kaulelį numeta,  to naudai ir loji.
Apgailėtina tarnyba.
Gal matrioškė bent medalį duos?
Su užrašu “Paskiepytas” vienoje pusėje ir kitoje pusėje -“Išromytas”.

Juozapui        2015-02-12 21:22

jei jis toks kaip tamstytė, tai geresnės jam “reklamos” tikrai nesugalvosi:)

Juozapas       2015-02-12 21:09

G. Motuzą žinau kaip dižiausios prabos profesionalą. Tai ,neperdedant, pasaulinio lygio mokslininkas. Sąžiningas mokslininkas. Turėjau garbės bendrauti asmeniškai. Pasitikiu juo.
Jeigu G.Motuza sako kad pavojinga, kad nesaugu- reiškia taip TIKRAI yra.
Didesnio geologijos autoriteto Lietuvoje tiesiog nėra.
Nepaisyti gerb. mokslininko aiškaus perspėjimo yra tiesiog nusikaltimas.
Visa kita plepalai ir demagogija.

Arguss       2015-02-12 21:06

Argi pirmas kartas kai mūsų vadukai tiek konserviniai tiek socdemoniniai spjauna ant tautos. Konservai kartu su ponička apspjaudė tautos sprendimą referendume dėl atominės tuo pažeisdami referendumo įstatymą, o socdemonai eina tuo pačiu keliu ir dėl atominės ir dėl “ševrronų”. Panašu, ad jie tik klerkai.

taigi       2015-02-12 20:06

Kubilius Karbauskį pavadino kaip Rusijos interesams tarnaujantį, o šis padavė jį už tai į teismą ir nori prisiteisti 250 000. Bet juk ir taip akivazdu kas kam tarnauja. Kam dar prireikė jam to šou?

jei Stancikas nežino,        2015-02-12 20:02

“Juk Lietuva jau turėjo savo naftos (neskalūninės) telkinių, kurių Lietuvos poreikiams, pasak geologų, būtų užtekę pusšimčiui metų, bet kuriuos jau dabar baigia išeksploatuoti privačios įmonės. Gal premjerai, buvęs ar esamas, gali konkrečiais skaičiais atskleisti, koks tai buvo pelnas valstybės biudžetui, jos piliečiams?”

tai pasakysiu, kad konservatoriai Geonaftai ir Minijos naftai buvo uždėję 25 procentų mokestį, o A.Paulauskas, vadovaudamas Seimui, pasiūlė tą mkestį nuleisti iki 5 procentų, mat firmos turi investuot į žvalgybą. Taip ir liko. Tai gal kažkas už tokią locką otkatus gavo?

kaip Putino "žalieji" dirba       2015-02-12 19:48

(Reuters) - Ukraine signed a $10 billion shale gas production-sharing agreement with U.S. Chevron (CVX.N) on Tuesday, another step in a drive for more energy independence from Russia.

The deal to develop its western Olesska field followed a similar shale gas agreement with Royal Dutch Shell (RDSa.L) in January and boosts Ukraine’s leadership at a time of fraught relations with Moscow over gas supplies.

“The agreements with Shell and Chevron ... will enable us to have full sufficiency in gas by 2020 and, under an optimistic scenario, even enable us to export energy,” President Viktor Yanukovich told investors shortly before the signing.

The highest end of expectations for Olesska’s potential reserves would match around three years of European Union gas demand, but similarly sunny hopes for shale reserves in neighboring Poland have been very sharply downsized.

Shale development in Europe is far behind the booming U.S. sector and progress is patchy. Chevron pulled out of a shale exploration tender in Lithuania and has suspended work at a Romanian shale well after local protests.

kiek žinau,        2015-02-12 19:45

Ukraina dar prieš Maidaną su Chevron buvo sudariusi sutartį. gerą sutartį - už 40 procentų dujomis, o likusias valstybė turėjo pirkti rinkos kainomis. Tai būtų Ukrainą visiškai atplėšę nuo priklausomybės nuo Putino Gasprom. O tai ir įsiutino gaiimai Putiną.

kiek žinau,        2015-02-12 19:37

į Karbauskio žaliūjų partiją perėjo nemažai buvusios Paleckio bolševikinės partijos narių. Ypač įdomu tai, kad perėjo ir tos partijos pagrindinis ideologas - Vitalijus Balkus. O tai, kad “žaliaisiais” savo naudai dažnai naudojasi ‘raudonasis” Kremlius, tai irgi niekam ne paslaptis. Už tai Karnbauskis su L.Balsiu buvo tokie aktyvūs kovotojai prieš skalūnus, prieš Atominę ir už referendūmus, naikinant Konstituciją..

ir kvailiui aišku, kad tik putinui buvo svarbu, kad mes nestatytume atominės. Mes nebestatome, ir jis nutraukė abi statybas - Kaliningrade ir Baltarusijoje. Nauda ta, kad dabar pukiai žinom, kas tie Putino draugai Lietuvje…

hmm..        2015-02-12 19:16

ar tarp Karbauskio ir Stanciko yra koks skirtumas?

juk       2015-02-12 15:45

giriasi ,kad isigijo duju laiva, kad gali padeti dujomis ne tik Lietuvai. Kad yra nepriklausomi . Giriasi , kad is Rusijos jau pigesnes dujos , kad jau beveik uz metu susijungs Elektra su Svedija . Nebesupratom , kada susijungs Elektra su Lenkija. Lietuvoje rojus,bet skalunu isgavimo rojaus Lietuvai tikrai nebereikia. Tautai skalunu klausimu butinas referendumas . Tai be galo svarbus klausimas ir Tauta nuspres , o ne valdantieji

onė       2015-02-12 14:32

Matyt tas geologijos tarnybos ponaitis (regis daugiau lakstantis po užsienius nei tiriantis žemės gelmes) ir išskalmbijo tą ,,žinią” apie ,,didžiulius” skalūnų dujų ,,išteklius” Lietuvoje ir saugią jų gavybą. Dabar nebėr kaip pripažint savo nesąmones…kurias pasigavo nevokiantys politikieriai.
Beje, akademikas G. Motuza 100 proc. teisus.

ar pasirasei?       2015-02-12 12:19
Ryt'as       2015-02-12 10:59

Koks vanduo , kokia ekologija , koks ekonominis pagrįstumas , koks rūpestis dėl vaikų (sėdinčių ambasadose Vašingtone , Londone ar Romoje) - tiems keletui individų , priimsiančių sprendimus , “otkatų” rekia čia , dabar ir kuo didesnių.

o cia tai video       2015-02-12 10:19
Komentaras nusiųstas pas nykštukus.
Tiesos.lt pasilieka teisę siųsti pas nykštukus su straipsnio tema nesusijusius, užgaulius, necenzūrinius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.
Anikė       2015-02-12 9:36

Sako,jei žmogų keletą kartų pavadinsi kiaule,jis pradės kriuksėti.Kuo tik mus
valdžiagyviai nevadino,tai ir tapome besmegeniais kraujo ištroškusiais patikliais zombiais ir kiaulėmis,užmiršę,kad esame tolerantiška,darbšti Tauta.
Kas gali į mūsų širdis grąžinti orumą,sąžinę,dorą,atjautą? Šviesių žmonių daug,bet ne visi drąsūs,vieningi.
Stiprybės ir sveikatos autoriui.

VaidasVDS       2015-02-12 9:22

Politika patapo tik didele krūva įvairių verslo projektų. O politikai patapo tik verslo projektų vykdytojais. Vyksta prekyba viskuo, žmonėmis, gamtos turtais, neteisėtu poveikiu ir įtakomis. Komiškiausia yra tai, kad tas, kuris turi valdžią, gali laisvai manipuliuoti ir visu Seimu. Tų švaresnių politikų beliko tik saujelė ir ji yra visai neįtakinga.
O visuomenė yra snaudulio būsenoje. Bet kada nors ir ji prabus. Praeis dar 3, 6 ar 9 rinkimai, bet prabus. Atsiminkite Lietuvos niokotojai, kad dar ir šiais laikais teisiami tie, kurie koloboravo po karo, po 1945 metų. Tad ir jūs dar ilgai negalėsite miegoti ramiai. Ir jūsų visada lauks ne tik atsakomybė prieš Dievą, kuri yra neišvengiama kiekvienam, bet ir atsakomybė prieš pabudusią, tik kol kas miegančią, visuomenę...

komunistai laimės       2015-02-12 8:22

į komunistų partija ėjo dėl 3 kapeikų - pardavė Tėvynę ir sąžinę.
Tie patys parduos ir žemę ir visus lietuvius - jiems nieko nėra švento.

Algimantas       2015-02-12 6:41

Lietuvos gėlo vandens ištekliai - didžiausias turtas, jo gadinimas - didžiausias nusikaltimas.
Mūsiškiai nemokšos ne tik nesugeba be kenksmingų atliekų produktą gaminti, bet ir gamybą administruoti. Gobšuoliams svarbus tik procesas, iš kurio gauna geras „nuoviras“, valstybei paliekant liesą procentą.
Tenka pasikliauti žemaičių tvirtybe.

Zemaitis       2015-02-12 4:58

Reikia aiskinti tautai,kas jai gresia.Negalima leisti korumpuotiems demagogams ir sykart apgauti Lietuvos.Jau pats laikas tas gobsias uteles nupurtyti nuo Lietuvos pavirsiaus

Komentarai, nusiųsti pas nykštukus

o cia tai video       2015-02-12 10:19

http://sauksmas.lt/криминальный-авторитет-лёня-длинный.html
Ukrainos valdzioj -zmogzudysciu uzsakovai.kriminalinis autoritetas atskleide Kijevo rezimo tamsos paslaptis.jis pasiryzes eiti iki galo,kad pasaulis suzinotu kas atejo i valdzia Kijeve.

Rekomenduojame

Arvydą Šliogerį prisimenant: „Apie vieną kitą grėsmę Lietuvai”

Vytautas Sinica. Pamiršti vaikai Diawaros grybukų istorijoje

Svenas R. Larsonas. Ar gali vėl laimėti D. Trumpas?

Karas Ukrainoje. Du šimtai septyniasdešimt ketvirtoji (Lapkričio 24 diena)

Jungtinių Tautų analitinis centras iki 2050 metų siūlo „senstančiai“ Europos Sąjungai 60 milijonų migrantų

Almantas Stankūnas. I. Šimonytė arba apsimeta, arba nesupranta, kad Igničio veikla gali sukelti daug

Vytautas Sinica. Interviu Lenkijos televizijai (programa pasauliui anglų kalba) karo tematika

Edvardas Čiuldė. Ar iš tiesų mūsų tėvynainiai homoseksualai neturi Tėvynės?

Jonas Jasaitis. Žmonijos sunaikinimo scenarijai

Vidas Rachlevičius. Visas aktyvistes ir veikėjus reikėjo „pagrilinti”

Audrys Antanaitis: Valstybinės kalbos laukia sunkus metas

Borisas Johnsonas: Vokietija norėjo greito Ukrainos pralaimėjimo

Mirė Ukrainos disidentas Jurijus Šuchevičius

Karas Ukrainoje. Du šimtai septyniasdešimt trečioji (Lapkričio 23 diena)

Almantas Stankūnas. Ar Generalinė Prokuratūra ir STT nesiims tirti klausimo dėl IGNITIS smulkiųjų akcininkų?

Dovilas Petkus. Kompensacijos žydams: susitaikymo aktas ar mokestis „Holokausto industrijai“?

Jonas Grigas. Mokslininkai ragina paskelbti 5G ryšių moratoriumą

Italijos valdžia skirs po 20 tūkst. eurų poroms, kurios tuoksis bažnyčiose

„Už balos“. Rinkimai-Lenkija-Iranas-Futbolas

J. Kaczynskis: Lenkija priešinsis neomarksistinei revoliucijai iš Vakarų

Danutė Šepetytė. Atsakymas lietuviui Audriui Antanaičiui

Karas Ukrainoje. Du šimtai septyniasdešimt antroji (Lapkričio 22 diena)

Makronas: „Mums reikia vienos pasaulinės tvarkos“

Ar daugiakultūriškumas griauna Vakarų tautų tapatybes?

Vytautas Sinica. Ar mums dar reikalinga Lietuvos valstybė?

Vytautas Radžvilas. Paskutinis žodis – piliečių

Ramūnas Aušrotas. Klausimas Europos šalių kino forumas „Scanorama“ organizatoriams

Advokatė Zita Šličytė: Konstitucinis Teismas – ne vieta politikavimui

Edvardas Čiuldė. Kas jie tokie yra – tie naujieji europiečiai?

Paramą Ukrainai norėtų apriboti tik mažuma

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.