Politika, Visuomenės pokyčių analizė

Dalius Stancikas. Nenutildama šauk

Tiesos.lt siūlo   2016 m. balandžio 1 d. 14:22

22     

    

Dalius Stancikas. Nenutildama šauk

„Miškai“

Graudi realybė – lietuvių tauta nyksta akyse. Lietuva, kaip Tautos buveinė, tvirtėja, bet jos esmė, turinys byra ir nyksta.

Skaudu. Atlaikę šimtametes okupacijas, išsaugoję uždraustą žodį, išstovėję žiauriausiose geopolitinėse pervartose, požemių bunkeriuose, tremtyse ir lageriuose, anot poeto – šitiek trinti, klumpam svajonės išsipildyme, neatsigręždami bėgam nuo jos. Negi atlaikėme žemesnių civilizacijų priespaudą tik tam, kad ištirptume aukštesnėse?

Dar graudžiau, kad nedrįstam net pamatyti savo saulėlydžio. Antrą dešimtmetį apsimetam, kad jau greit greit viskas susitvarkys: beveik milijonas mūsų pabėgėlių vieną staigaus ekonominio pakilimo dieną parlėks namo („Juk airiai grįžo į Airiją“, – jau antrą dešimtmetį kartoja dvigubas ekspremjeras, „nepastebintis“, kad per tą patį laiką airių sugrįžėliai vėl emigravo), o jaunosios lietuvės pradės masiškai gimdyti…

„Kuo daugiau Europos Lietuvoje, tuo daugiau Lietuvos“, – aiškina besikeičiančios valdančiosios daugumos, lyg kokiame aukcione konkuruodamos, kurios greičiau savo programose pagausins lietuvių skaičių: keturi milijonai gyventojų 2050 m.! Ne – 2040 m.! O mes – 2030 m.!

Juk kuo labiau europėjam, tuo labiau nykstam. Logiška: nyksta ir pati Europa, savo gyvastį bandydama pratęsti dirbtinai – naujomis emigrantų bangomis.

„Toks perdėtas pesimizmas kaip tik ir žlugdo Lietuvą“, – rėžia man buvusi kolegė, primindama viduramžius, kai lietuvių buvo tik kiek per milijoną. Bet ar buvo taip Lietuvos istorijoje, kad laisvės ir taikos metais iš jos kasmet išvyktų po vidutinio dydžio miestą? Ir taip jau daugiau kaip dešimtmetį?!

Europos Komisija, remdamasi statistiniais skaičiais, prognozuoja, kad per 40 metų iš visos Europos sparčiausiai trauksis Lietuva– tuomet mūsų neliks nė dviejų milijonų.

Užsidarėme pražūtingame rate: emigraciją galime sustabdyti tik pakėlę gyvenimo lygį, tačiau to lygio negalime pakelti nesustabdę emigracijos.

Vis dėlto liūdniausia – net ir likusi Lietuva grėsmingai sensta. Išmiršta. Per du pastaruosius nepriklausomybės dešimtmečius Lietuva susitraukė 165 tūkstančiais (Klaipėdos dydžio miestu) todėl, kad mirštančių buvo daugiau nei gimstančių (europietiška tendencija).

O juk akivaizdu: kuo mažiau valstybėje jaunų, darbingų piliečių, tuo tuštesnės kalbos apie didėjančias pensijas (kas jas uždirbs?), gerėjančią ekonomiką, mediciną, švietimą, saugumą ar kariuomenę.

Valstybė gyva tol, kol jos gyventojai neišsibėgioja. Tauta gyva tol, kol joje gimsta vaikai.

Įtikinamiausi pavyzdžiai – Kinija ir Indija. Dar prieš pusšimtį metų šios dvi buvusios ekonominės ir politinės atsilikėlės dėl savo gyventojų skaičiaus šiandien jau tarp pasaulio lyderių – abi sudaro trečdalį Žemės gyventojų.

Ar tai reiškia, kad Lietuvos istorijai jau taškas, kad turim susitaikyti su žiauria realybe ir nuleisti rankas?

Ne.

Pakilti galime tik tinkamai įvertinę esamą padėtį, tik išdrįsę išsikelti ir atsakyti sau į kelis esminius klausimus: kam apskritai reikalinga tokia valstybė kaip Lietuva? Ar gali lietuvių tauta (3 mln.) išlikti Europos Sąjungoje (500 mln.), kuri virsta „vieninga“ valstybe ir kurioje toks skirtingas gyvenimo lygis? Kokia Europos Sąjungos struktūra būtų naudingiausia Lietuvai, lietuvių tautai? Kokie turi būti strateginiai Lietuvos valdžios uždaviniai?

Praeitame šimtmetyje sąmoninga Tautos dalis panašius egzistencinius klausimus kėlė net tris kartus ir po alinančių carinės, vėliau bolševikinės Rusijos okupacijų triskart bandė atkurti Lietuvos valstybę: 1918 ir 1990 m. sėkmingai, 1941 m. nesėkmingai. Tada buvo aiškiai suvokta: nykstančią Tautą, jos gyvastį gali išsaugoti tik atkurta Lietuvos valstybė – Tautos namai.

Tačiau ką daryti, jei atkūrus valstybę Tauta nyksta dar didesniu tempu, jei valstybė neatlieka tos paskirties, dėl kurios buvo atkurta? Gal taip yra todėl, kad įstojusi į Europos Sąjungą Lietuva vis mažiau panašėja į valstybę?

Deja, statistika negailestinga: dabar kuriamoje „vieningoje“ Europos Sąjungoje, kur naikinamos valstybės ir jų suverenitetai, lietuviai, kaip ir kitos negausios tautos, išnyks per keletą kartų. Akivaizdu, kad tokioje Europoje gausios ir ekonomiškai stipresnės tautos (vokiečiai – 80 mln., prancūzai – 65 mln., italai – 60 mln. ir t.t.), pirmą dešimtmetį finansiškai remdamos silpnesnes ir mažesnes, vėliau jas labai greitai nususins jų pačiomis rankomis.

Vienas pavyzdys: ar kas skaičiavo, koks daromas Lietuvai ir jos gyventojams nuostolis, kai čia 20 metų sunkiai augintas geras specialistas (vaikų darželis + 12 metų vidurinė mokykla + 6 metai aukštoji mokykla) be jokio privalomo atlygio Tėvynei iškart išvyksta svetur ten nusinešdamas ir savo žinias, ir savo mokesčius? Kodėl Lietuvos valdžia nekelia tokių klausimų Briuselyje? Juk JAV mokslus įgijęs studentas privalo atsilyginti savo šaliai arba finansiškai, arba atidirbdamas numatytą laiką.

Todėl išvada paprasta: lietuvių Tautai išsaugoti reikalinga ne „vieninga“ (tiksliau – viena) Europos valstybė, o ta, į kurią mes ir stojome 2004-aisiais, – Europos valstybių sąjunga. Sąjunga valstybių, turinčių svarbiausius valstybinius atributus: suverenitetą (savarankišką politiką), savo valdžią (nepavaldžią Briuseliui) ir savo kontroliuojamas sienas. Tą jau labai gerai įsisąmonino vidurio Europos valstybės – Vengrija, Čekija, Slovakija, Lenkija. Deja, to dar nesuvokia Lietuvos valdžia ir didžioji dalis piliečių.

Kita išvada: strateginiai valstybės uždaviniai turi būti ne atominės elektrinės ir energetinė nepriklausomybė, ne naujausių technologijų klasteriai, ne Valdovų rūmai ar Gugenheimo muziejai ir net ne didesnės pensijos, bet reikalingas lopšelių ir vaikų darželių skaičius bei deramos socialinės paskatos jaunoms šeimoms (ypač daugiavaikėms). Sveiku protu nesuvokiama, kai labiausiai nykstančioje Europos valstybėje jau trečią nepriklausomybės dešimtmetį vaikams masiškai trūksta darželių, kai valstybės pareigūnai persekioja motinas dėl gimdymo namuose, kai motinos sodinamos į kalėjimus dėl per „didelės“ motinystės pašalpos. Ar tokia valstybė, tokia tauta gali išlikti? Ne. Lietuva išliks tik tuomet, kai Lietuvoje bus geriausia Europoje gimdyti ir auginti vaikus. Kaip dabar mūsų išvykėliai iš anglijų ir vokietijų grįžta į Lietuvą taisytis savo dantų (čia pigiau), taip turėtų grįžti į Tėvynę gimdyti ir auginti savo vaikų – kito kelio tiesiog nėra.

Ir pagaliau – švietimas, mokykla ir mažiausiai Europoje uždirbantys mokytojai. Jaunam Lietuvos piliečiui būtent mokykla ir yra tas pirmas mažasis valstybės modelis, kur jis susiformuoja savo santykį su ja, kur kuria savo ateities planus. Deja, net 80 nuošimčių mokinių jau yra nutarę kuo greičiau lėkti už jūrų marių. Todėl ir strateginis šis klausimas: kur ta mūsų mokykla, kur tie mūsų mokytojai, kurie perduotų vaikams ištikimybę nuolat griaunamai ir vis iš naujo atkuriamai savo valstybei, kurie įskiepytų Justino Marcinkevičiaus išdainuotą gyvenimo prasmę: „Už kiekvieną stebuklą reikia savim užmokėti – savo gyvenimu, meile, širdim ir daina“, kurie perkeltų į jų širdis tą egzistencinį lietuvio nerimą: „Ašara Dievo aky, Lietuva ką tu veiki, nieko tavęs neprašau, tik nenutildama šauk!“?

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Realistas, bet ne materialistas       2016-04-3 15:46

Esu įsitikinęs, jog vienintelis vaistas nuo emigracijos - tik tautiškas patriotizmas ir materialinės prabangos siekimo atsisakymas. O kad galima sumažinti emigracijos mastus, pakeliant materialinį gerbūvį Lietuvoje, tai tik šyvos kumelės sapnas jau vien todėl, kad laisvos rinkos sąlygomis materialinio gerbūvio lygį apsprendžia ne valdžia, bet darbdaviai. Gaila, kad ir straipsnio autorius tokių esminių dalykų lyg ir nepastebi…

viskas gerai       2016-04-2 21:21

Geras tekstas, bet prie ko čia kišt Marcinkevičių? Ar jis gali būti autoritetas jaunajai nepriklausomos Lietuvos kartai? Prisiklausėm pakankamai tiesų ir melų apie jį kaip sovietinės Lietuvos žadintoją. Pasikeitė laikai, reikia ne panegirikas kurt, bet kritiškai įvertinti visus veikėjus.

Pikc       2016-04-2 21:13

Oi, pamiršau pridėt - nėra ne tik tautū, bet ir rasiū bei lyčiū - yra tik Zmones!

Pikc       2016-04-2 21:06

Teip! Maladiec tavarišč Dzeikas! Kokie dar, nafig, lietuvei? Žmonės - ir taškas! Kas sako kitaip - tie niekšaj! Kas per idijotas sugalvojo, kad Lietuva turi būt lietuviū namaj! Ryškei koks patrijotas, o juk patrijotai - tai visi pagalovnaj idijotaj! Adnaznačnaj! Vienžo, padavai Lietuvon pigmėjū, negrū, arabū ir pan. Dajoš multi-kulti! Tegu visokie acilikėlei-retrogradai šneka, kad mūsū namaj Lietuva - o mes, progresyvai, žinom, kad “moi adres - ne dom i ne ulica, moj adres jevrosajuz (i vašče ves mir)!” Vat! Nafig visas tautas! Ir valstibes! Da zdravstvujet ir ura!

Dzeikas       2016-04-2 17:39

Kas bus jeigu viduriavima gydysime klizmos proceduromis?
Nenoriu,kad prievartautumete savo estetikos pojuti,todel iskart sakau,kad igyvendinus sito superpatriotisko pono receptus-pasiulymus socialiai-politiskai gautume mazdaug toki pati efekta.
O gal ponas ...Stancikas taiko gydymo metoda principu “nuo ko susirgai - tuom ir gydykis”?
Ne, jus paskaitykite sita perla:
—-“Kokia Europos Sąjungos struktūra būtų naudingiausia Lietuvai, lietuvių tautai?”—-
Tautininke tu, isdaviko 1940m birzelio 15d. islekusio atostogu kai reikejo ATSAKYTI i TSRS ultimatuma, ...(idekite patys jums patinkanti apibudinima),atsakyk KAS PIRMOJE eileje normalioje valstybeje, zmogus ar tauta? Ir valstybe zmogui,ar zmogus valstybei???
Cia pat ponas rodo i JAV,girdi va - reikalauja atlyginti mokslo islaidas.Is konteksto suprask VALSTYBEI atlyginti reikalauja ir valstybiniu lygiu.Kad tai melas irodyti negaliu, gal apsviestunas koks “slysal zvon,no ne znaet gde on”(girdejo kazka ir kazkur ,tik nezino ka,rus.),maziausiai neismanymas.
Reikalauja ne JAV, o mokslo istaiga.Savaime aisku,jeigu dirbi pagal specialybe ir turi is ko.Neturi? Paskelbei bankrota ir neskolingas.I uzsieni isvaziavai? Niekas JAV per jega nelaiko.Cia “geriausia pasaulyje vieta gyventi” kaip 99% amerikieciu nuosirdziai tiki ir jeigu isvaziavai - tu jau save nubaudei.Nors grizt gali kada uzsimanysi nors viso pasauliu valstybiu pilietybes susirinkes.Gimei JAV - ir niekas neturi teises atimti tavo piliecio teisiu.
Tai va, gerai butu,kad kazkokiu nieksu ,o gal patriotu-idiotu irasa Konstitucijoje pakeistu i analogiska JAV Konstitucijoje, pirma eilute:
Mes, zmones.
Ne kazkokia ten tauta, ir visai nesvarbu lietuviu,zydu ar kokiu pigmeju.O ZMONES!
O dabar mums 26 metus dulkina smegenis spjaudami i tukstantmeciu aprobuotas teises normas prisidengdami tautos interesu.O paskui verkia tauta bega is savo valstybes.
Dar turiu vilties,kad Tiesos.lt redaktorius pamirso uzdeti prie straipsnio kepure “nuo backos” ir as nesupratau autoriaus ironijos.Jumoro tokia rusis ,jei kas nezino.

Julius Puras       2016-04-2 14:04

Aš kažkaip tai negirdėjau kad JAV studentam reiktu atidirbinėti už mokslus. Galbūt už paskolas atidirbinėja bet ne už pati moksla.
Galbūt reiktu pradėti nuo to kad 2eurai už valanda darbo tai nėra atligis už darba tai yra žmogaus išnaudojimas. Klausimas būtų toks kodėl tas žmonių išnaudojimas yra įteisintas vyriausybės politiniu sprendimu? Galbūt nuo to reiktu pradėti ir dar kitaip tarent kodėl Lietuvoje yra įteisintas žmonių skurdinimas?

stasys       2016-04-2 9:47

“Kodel Lenkija , dabar, sugeba atstovauti SAVO Tautos interesams , todel , kad pasikeite ja valdantys politikai ..”
- retorinis klausimas : ir tie sugebėjimu matuotojai ko nori tauta o ko ne ? atsakymas matyt akivaizdus kai matai kaip pati Lenkijos visuomenė reaguoja i tokius tiesos testus valdančiu. :..bent kol kas.smile

ruta       2016-04-2 9:39

Pilkos vidutinybes , mokancios TIK vykdyti seimininko / pirma Maskvos , dabar Briuselio / norus , okupavo Lietuvos valdymo sistema , teisesauga , Konstitucija, VSD ,.., tai tokie ir rezultatai , pirmaujame visame negatyve . Toks ispudis , kad tikslingai ,planingai naikinama MUSU valstybe ir tikrai ne Rusijos , o Briuselio biurokratu .O Lietuvos valdzia uz ES ismokas , kuriu dalis / manau didziausia ,ziurint i milijonieriu gausa Seime ..../ nuseda ju , ju seimos nariu , zentu , anuku , partijos biuciuliu , kisenese ; pasiuosusi vykdyti bet koki Briuselio biurokratu nora , nes patys nesugeba pletoti nei pramones, nei zemes ukio , nei kitu, Tautai gyvybiskai svarbiu prioritetu .Valdo vidutinybes , prisitaikeliai ir amoralus tipai , o jos valo Briuselio pinigai !
Kodel Lenkija , dabar, sugeba atstovauti SAVO Tautos interesams , todel , kad pasikeite ja valdantys politikai ..

stasys        2016-04-2 7:59

- neuždarysi Stancikai tautos į tautiškumo slovika . Tave paskaičius susidarau nuomone kad pats nelabai skiri kur baigiasi tautiškumas ir prasideda sovietinio paprastumo ilgesys. Emigracija ... tik jos (tautiškumo) išgryninimas, kurios dydis rodo kaip Lietuva tuos metus stengėsi puoselėti ta vertybinį jausmą jaunose galvoje, o tos pasakos apie tai kad pakėlus algas čia pagerės ir to tautiškumo reikalai, ta gali sakyti tik koks kvailys kuris sėdį Seime kelinta kadencija kokioje nors DP partijoje ir niekaip negali nerasti , o kuo gi jis-ji galėtu pasitarnauti savo Tautai ...bent už tai kad gauna šeip kokia tai alga. Deja apie tuos dalykus dažniausiai šnekama kaip dabar populiaru sakyti, nuo bačkos. Tai kieno bačka autoriau rytini ? R. Pakso ir ji apspitusiu neokomunistu ?

> Antanas 2016-04-1 20:46       2016-04-1 23:30

Gausit, ... gausit, ... gauna

Pasidaryk, pasiimk!

Arba verk toliau.

Antanas       2016-04-1 20:46

Neįtikino - įtikinsiu.  Gausit pensiją 144 Eurus ir jei miręs vyras, gausite 20 Eurų. Taip gauna mano giminaitė  išdirbęs visą darbo stažą.

Jėzusas       2016-04-1 19:45

Jeigu kažkas vyksta - reiškia to kažkam reikia. Tas kažkas turi valią ir ją realizuoja. Atsakykite sau kas tas kažkas. Atsakyti tai gali mažuma. Tie, kurie atsakysite - kalbėkite su kitais jų kalba ir aiškinkite apie tą ką supratote. Žinojimas yra valdžia.
Daliui - jeigu sugebi tik verkti - geriau verk pasislėpęs. Jeigu žinai ką daryti - sakyk. Jeigu matai stipresnius - junkis prie jų ir padėk jiems ir DARYK, ką jie sako.

Alvydas       2016-04-1 19:25

Straipsnio autorius gerai supranta Lietuvos tragiškumą, tačiau to tikrųjų (tiksliau pamatinių) priežasčių ne visai. Norint, kad tauta neišsivaikščiotų po Europą, o lietuvės norėtų gimdyti vaikus, reikia, jog melstumėmės ne godumo deivei Mamonai, bet tikrąjam Dievui; reikia, kad mylėtume ne užsienietiškas kultūras, bet gimtąją lietuvišką kultūrą; reikia, kad Lietuva ir jos kultūra mums taptų didele vertybe. Žmonėms, neturintiems šių dvasinių vertybių, savoji valstybė praranda prasmę ir jų tėvynė yra tik ten, kur galima užsiauginti storesnį pilvą.

> neitikino       2016-04-1 19:01

Kalta ne ES, kalti Lietuvos piliečiai, išduodantys Tėvynę už gardesnį duonos šaukštą. O politikais nereikia tikėti - jie mūsų gyvenimų nenugyvens ir mūsų vaikų deramai neišauklės. Jei visas jaunimas pabėgs, kaip jūsų vaikas, tai tikrai nebus kas jums uždirba pensijos.

O tai, ką jūs rašote, kelia daug klaustukų: 200 lt už pilną mediko etatą? Apie kokius laikus jūs čia rašote? Ir dar - kokį darbą jūsų sūnus dirba užsienyje? Spėju, kad ne žiniasklaidoje, kaip kad dirbo Lietuvoje, o kažką iš juodų darbų, kurių Lietuvoje lietuviai nelabai nori dirbti…

justas       2016-04-1 17:56

reikia TIE-SOS!!!!!!!!!!!!!!

skaitytoja       2016-04-1 17:54

Visada skaitau Jūsų straipsnius ir pritariu Jūsų susirūpinimui dėl mūsų Tautos išlikimo. Ačiū, kad rašote.

vasia       2016-04-1 17:34

pasitaisys reikalai kai komunistu valdzioje neliks !

Petras       2016-04-1 17:15

Kad Lietuvoje lietuviai liktų ir augintų vaikus reikia lietuviams darbo vietų - 800 000, reikia kad jaunos šeimos regionuose turėtų galimybę įsigyti būstus ir auginti vaikus, kad vyrai uždirbtų tiek kad moteris galėtų auginti vaikus, puoselėti namus, gaminti namuose sveiką maistą vaikams… Jei norime išlikti kaip tauta… O jei suplanuota išnykti tai tegul pasako žmonėms viešai ir aiškiai…

saulėlydis Nykos valsčiuje       2016-04-1 16:57

Negi nematote , kad tautą naikina ir savi ir svetimi;Nei Vakarai, nei Rytai mūsų valstybės nesutvarkys, jų trojiški arklai tik naikins mus.Jie nuperka mūsų politikus , kurie daro tai kas jiems liepta. Pasakykit kas buvo padaryta- pastatyta   , kuo galime dižiuotis , kaip fundamentaliu valstybę sutvirtinančiu veiksniu? Kokioje valstybės gyvenimo srityje nėra ir neliko problemų?
Kai neliks lietuvių - neliks ir jų problemų.

viskas puiku       2016-04-1 16:31

komunistai turtėja
pedofilai - kgbistai turtėja
teisėjai ir prokurorai turtėja
——
viskas labai gerai

neitikino       2016-04-1 15:55

straipsnis, kuriame kalciausia europos sajunga. Lietuva nyksta del europos sajungos kaltes. Kaip patogu. Mano seimos istorija paprasta. Mano vaikas net nebaige mokyklos Lietuvoje. Baige vidurines atitikmeni buten ES, ten mokesi 4 metus. Taip, kad Lietuva cia ne prie ko, toliau studijavo, beje mokamai VU, ir dirbo beje 5 metus Lietuvoj, daugiausia beje, ziniasklaidoj, kur buvo idarbintas rodos 0, 015 etato, ai, zodziu isvaziavo vel i ES vel ten dar mokesi toliau, beje nemokamai kaip ES pilietis ir dirba ir gyvena toliau. As ariu jau beveik 25 metus gydytoja specialiste pradejau nepiklausomoj lietuvoj nuo 200 litu uz etata, dabar siaip ne taip sukrapstau 800 euru. Jei nebuciau perkopus 50 emigruociau. Ar es kalta, ar as kalta, taip as kalta, kad nepasinaudojau galimybe, o tikejau Lietuvos ateitim, jos politikais, gal net autorium Cha cha, idomu ar pradirbus 30 metu cia gausiu pensija???

Manau       2016-04-1 15:36

išliksim kaip tauta tik vienu vienutėliu atveju - jei kas tai ( ar tai EU, ar tai Rusija , ar dar kažkas tai ) bandys grubiai ir prievarta mus “perauklėt”.Jei tokie dalykai vyks pakankamai švelniai ir subtiliai, tai ... Čia galim pateikti tokį istorinį pavyzdėlį - žydai graikų-romėnų laikais buvo beveik pilnai “civilizuoti-helenizuoti” ir atrodė jog jie ištirps toj antikinėj civilizcijoj tuoj tuoj , bet užteko tik juos prievarta paspaust ( tipo, Romos imperatorius pareikalaut garbint kaip ir savo Dievą  ),  kaip tie žydai kažko tai prisiminė esantys ne bet kuo, bet tikrais žydais su savo gyvenimo būdu ir savo papročiais ir , būtent tik tada,  jie ( žydai ) pradėjo sukilinėt prieš tokį prievartinį “auklėjimą” - nebūtų to lyg ir atrodo tokio paprasto perlenkimo iš romėnų pusės buvę, tai jų tauta butų jau tais senovės laikais “išgaravusi”,  kaip ir daugelis tų laikų kitų tautų padarė .

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt devintoji (gegužės 23) diena

Ramūnas Aušrotas. Kodėl siūloma keisti Tarptautines sveikatos priežiūros taisykles?

Kardinolas Sigitas Tamkevičius SJ. Jei kas mane myli – VI Velykų sekmadienis

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt aštuntoji (gegužės 22) diena

Edvardas Čiuldė. Humetyno galios žaidimai

Romualdas Žekas. Sveikatos reforma finišo tiesiojoje. Kas nutylima?

Mindaugas Kubilius. Sinodinio kelio kontroversija: ar tik vokiška? (II)

Linas Karpavičius. Jis laukiasi

JAV arkivyskupas S. Cordileone dėl abortų palaikymo uždraudė Atstovų Rūmų pirmininkei priimti šv. Komuniją

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt septintoji (gegužės 21) diena

Mastercard pristato kontroversiškus biometrinius mokėjimus, reikalaujančius veido skenavimo

Futbolininkas I. Gueye turės pasiaiškinti, kodėl praleido rungtynes, kuriose buvo reiškiamas palaikymas LGBTQ+ bendruomenei

Romualdas Žekas. Pastabos dėl sveikatos reformos

Jūratė Laučiūtė. Apie Liudvikos Pociūnienės „vertybes ir niekšybes“

Vytautas Radžvilas. Du paklausimai elektros „rinkos“ tema

Dvylika Viktoro Orbano taisyklių politinei pergalei

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt šeštoji (gegužės 20) diena

Andrzej Krajewski. Vakarų Europa bijo Ukrainos pergalės prieš Rusiją

Almanto Stankūno kalba akcijoje „Neaukokite piliečių „nepriklausomiems“ elektros tiekėjams!”

Virdžinijos apskrities mokyklos gali laikinai nušalinti nuo pamokų mokinius už „translyčiųv bendraklasių vadinimą tikraisiais vardais ir įvardžiais

Į Švediją atkeliavo beždžionių raupai

Nepriklausomi elektros tiekėjai - dar vieni spąstai visuomenei?

Vytautas Sinica. Visiems užsiimantiems politikos komentavimu verta kaskart savęs paklausti, kiek manyje Laurinavičiaus

Ramūnas Aušrotas. Ta pati mergelė, tik kita suknelė

Dominykas Vanhara. Dėl Mariupolio gynėjų

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt penktoji (gegužės 19) diena

NŠTA teigia: už rūpestį šeima – ir vėl kremlinių etiketės

Vytautas Sinica. Reikalavimas paprastas: valstybei neatiduoti sektoriaus nepriklausomiems tiekėjams ir nekurti rinkos iliuzijos ten, kur ji neįmanoma

Tatjana Aleknienė. „Akademikų“ tylėjimas

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Universitetas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.