Dalius Stancikas. Nelaimėta pergalė

Tiesos.lt siūlo   2014 m. liepos 2 d. 3:45

14     

    

Dalius Stancikas. Nelaimėta pergalė

Bernardinai.lt

Pirmasis per visą Lietuvos istoriją rengtas ne valdžios referendumas neįvyko, ir tą nesunkiai buvo galima numatyti nuo pat pradžių.

Ir dėl to, kad valdžia jį sąmoningai atskyrė nuo prieš mėnesį vykusių prezidento ir Europarlamento rinkimų, ir todėl, kad jį nustūmė į vasarą – atostogų metą, ir kad sąmoningai boikotavo – nereklamavo, kad organizatoriai savo tiesoms įrodyti neturėjo milijonų, kuriais rinkimų kampanijose naudojasi didžiosios partijos, jų nepalaiko nė viena didžioji žiniasklaidos priemonė, kad organizatoriai buvo pavieniai piliečiai, neturintys už savęs jokios rimtesnės organizuotos jėgos – viešoje erdvėje klaidingai teigta, jog referendumo iniciatoriai buvo Valstiečių partija ar stambieji žemvaldžiai.

Tačiau pagrindinės pasyvumo priežastys, man regis, buvo šios: žemės pardavimo klausimas nebuvo aktualus daugumai Lietuvos piliečių, juolab kad valdžia prieš pat referendumą suskubo priimti vadinamuosius pardavimo saugiklius, kuriuos turi visos ES valstybės, ir – svarbiausia – valdžia visais lygiais ir visais informacijos kanalais tvirtino, kad uždraudimas parduoti užsieniečiams žemę yra tolygu išstoti iš Europos Sąjungos.

Lietuviams buvimas Europos Sąjungoje labai svarbus dėl vis dar kasmet gaunamų milijardinių išmokų, dėl saugumo jausmo Rusijos agresijos metu ir – esmingiausia priežastis – Europos Sąjunga yra alternatyva tėvynei, geresnio gyvenimo viltis: veik nebeliko šeimos, kurios narys neuždarbiautų kurioje nors ES valstybėje, emigracijos tempai Lietuvoje iš visos Europos Sąjungos didžiausi, išvykimas iš Lietuvos tarp jaunimo tik populiarėja.

Tačiau nepaisant niekinančios ir piktos valdžios reakcijos į referendumą, prasidėjusių baudžiamųjų persekiojimų, nepaisant kai kurių pačių organizatorių klaidų (visų klausimų suplakimo į vieną atsakymą, formuluočių tikslumo), netinkamo geopolitinio konteksto (agresija Ukrainoje), šis referendumas yra teigiamas pilietiškumo pavyzdys.

Vien todėl, kad dalis piliečių visiems priminė, jog referendumų organizavimas yra ne vien valdžios privilegija, kad įrodė taip pat šį tą reiškiantys ir ne rinkimų metu – kaip jau minėta, pirmą kartą istorijoje 300 tūkstančių parašų surinko ne valdžios išlaikoma struktūra ir ne koks verslininkų susivienijimas, o eiliniai piliečiai.

Iki šiol surinkti parašus referendumui prieš 20 metų (tuomet, kai Lietuvoje ne formaliai, o realiai gyveno per 3 mln. gyventojų) buvo pavykę tik vienai iš didžiausių partijų – Tėvynės Sąjungai (Lietuvos konservatoriams). Ir net tuomet, nors tai buvo populistiškiausias (ir todėl valstybės ilgalaikei ekonomikai žalingiausias) visų laikų referendumas, net ir jis neįvyko dėl mažo dalyvavusių piliečių skaičiaus.

Iš viso per 24 nepriklausomybės metus surengta 11 referendumų, o įvyko tik 5, ir visi rengti valdžios (parlamento). Iš jų 3 referendumai buvo dar XX amžiuje, pačioje nepriklausomybės atkūrimo pradžioje, kai piliečiai jautėsi tikri savo valstybės šeimininkai, tikėjo tėvyne ir neieškojo laimės svetur: tai plebiscitas dėl Lietuvos nepriklausomybės, dėl SSRS kariuomenės išvedimo ir žalos atlyginimo, dėl LR Konstitucijos priėmimo, Dar 2 referendumai įvyko jau XXI amžiuje: 2003 m. dėl stojimo į Europos Sąjungą ir 2012 m. dėl naujos atominės elektrinės (ne)statybos.

Per amžiaus ketvirtį 18 kartų piliečiai nesėkmingai bandė sušaukti referendumus savo iniciatyva: nesugebėjo surinkti reikiamo parašų skaičiaus.

Taigi, kad ir kaip kas vertintų vadinamąjį žemės referendumą, jis yra išskirtinis ir organizatoriams sėkmingas vien todėl, kad buvo išvis suorganizuotas (tai rimtas šokas visoms valdžioms), ir todėl, jog privertė parlamentines partijas bent iš dalies įgyvendinti organizatorių reikalavimus – priimti žemės pardavimo užsieniečiams saugiklius.

Dar vienas svarbus momentas: vienintelėje rimtoje viešoje diskusijoje tarp referendumo šalininkų ir priešininkų visi trys oponentai – pirmasis atkurtos valstybės vadovas konservatorius Vytautas Landsbergis, buvęs teisingumo ministras liberalas Remigijus Šimašius ir dabartinės Seimo Teisės komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas – netikėtai vieningai pritarė kitai svarbiai referendumo nuostatai – ateityje sumažinti referendumui būtinų parašų skaičių. Beje, Seime jau yra registruotas ir svarstytas projektas dėl parašų skaičiaus sumažinimo nuo 300 iki 200 tūkstančių, tad piliečiai galėtų toliau spausti parlamentarus, kad jie šiuo klausimu skelbtų naują referendumą kartu su kitąmet vyksiančiais savivaldos ar 2016-aisiais Seimo rinkimais.

Nes susivieniję 270 tūkstančių piliečių, pritarusių sekmadienio referendumo nuostatoms, yra galinga politinė jėga, pajėgi ne tik šaukti privalomas piliečių apklausas, priversti įsiklausyti valdžią, bet ir laimėti bet kokius rinkimus: prieš mėnesį vykusiuose Europos Parlamento rinkimuose laimėjusi Tėvynės sąjunga negavo net 200 tūkstančių balsų, nors rinkėjų aktyvumas buvo 3 kartus didesnis.

„Paradoksalu, bet daugelis demokratų ir net aršių antikomunistų gina išpūstą valstybinę valdžią, kuri iš tiesų yra komunistinės sistemos atgyvena. Tačiau iš tiesų argumento, jog pilietinės visuomenės plėtra kelia grėsmę politinei sistemai, šaknys – paprasčiausias nenoras dalintis valdžia. Be pilietinės visuomenės generatoriaus politinės partijos ir politiniai institutai išsisemia, praranda išradingumą ir galiausiai virsta nuobodžiomis, uždaromis politinių profesionalų grupėmis. Politinės partijos, demokratiniai institutai gerai veikia tik tada, kai semiasi jėgų iš savo pilietinės aplinkos, kai yra nuolat šios aplinkos svarstomi ir kontroliuojami.“ (Vaclavas Havelas) 

Bernardinai.lt

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

info       2014-07-2 22:21

,Liepos 3 d. 10.30 val. Seime įvyks Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro Zigmo Vaišvilos spaudos konferencija „Referendumas – visuomenės veidrodis“.

Spaudos konferencija skiriama referendumui „Tautos valia“. Zigmo Vaišvilos nuomone, viešojoje erdvėje po 2014 m. birželio 29 d. Lietuvos Respublikos referendumo tvyro nejaukumas ir neaiškumas. Tai trukdo objektyviai ir visapusiškai, nuoširdžiai ir nešališkai įvertinti šią skausmingą, tačiau labai prasmingą pilietiškumo pamoką.

Spaudos konferencijoje signataras kreipsis į referendumo iniciatorius ir rėmėjus, Lietuvos piliečius.’
http://www.alkas.lt

A. N.       2014-07-2 21:08

Nustatant parašų skaičių, reikalingą referendumo surengimui, reikėtų pasirinkti ne kažkokį skaičių, o procentą nuo Lietuvos gyventojų, kad gyventojų skaičiui keičiantis, parašų kiekis irgi keistųsi. Tuomet nebereikėtų to skaičiaus nei didinti, nei mažinti.

Tai padėjo pamatyti valdžios       2014-07-2 20:54

tikrąjį veidą ir ją remiančių skurdų dvasinį,sumaterialėjusį,vartotojišką,televizoriumi ir sofute apsiribojantį pasaulėlį.

Ne " politinių profesionalų"       2014-07-2 20:52

grupėmis,o grupuotėmis.Šis kriminalinio pasaulio žodis labiau tiktų...Moralinė pergalė.

Vien       2014-07-2 20:30

tas faktas, kad pagal Referendumo įstatymą laiką agitacijai iš taip vadinamo “nacionalinio transliuotojo” referendumo organizatoriai turėjo atsikovoti per teismą, manau, komentarų nereikalauja.

Nuomonė       2014-07-2 19:22

dar labai svarbu, kad šis referendumas atskleidė kas ir ką atstovauja formuojant piliečių nuomonę vidaus politos klausimais. Tai gan dažnai žiniasklaidoje matomi žmonės, tokie kaip tapinas, vainienė, užkalnis,jakilaitis ir t.t. Mažų žmonų pavardes sąmonngai rašau iš mažųjų raidžių.

Senjora       2014-07-2 18:12

Ačiū už, kaip visada, gerą straipsnį. Nerimauju,jog pamatę kiek Lietuvos piliečių  pritarė referendumui Įstatymo pataisa gali nesurinkti reikiamos daugumos.

referendumas laimėjo,       2014-07-2 16:14

nes “niekas nenorėjo mirti”.

Jeigu dabar yra neleimėta pergalė,       2014-07-2 12:19

tai po metų kitų per savivaldybių ir seimo rinkimus bus jau laimėta pergalė. Tegul Judai konservai, liberastai ir socdemai ruošiasi eiti prekiauti krapais ir kitomis daržovėmis.

StasysG       2014-07-2 8:36

Pritariu straipsniui. Gera analizė ir tiksli išvada dėl žemės referendumo.

cia gyvena Tauta       2014-07-2 8:33

Referendumo skaičiai.
Pavyzdingiausiųjų apylinkių gyventojų dešimtukas.

vieta____________apylinkė____________rinkėjų skaičius_____dalyvavo_____
1……..Klaipėdos miesto…62. Jūreivių…………………501…………466……..93,01 %
2……..Šalčininkų rajono…31. Krakūnų………………..201…………124……..61,69 %
3……..Biržų rajono………..31. Šukionių………………..273…………161……..58,97 %
4……..Šilutės rajono………34. Pempiškių……………..121…………..61……..50,41 %
5……..Šalčininkų rajono…32. Jurgelionių…………….267…………131……..49,06 %
6……..Raseinių rajono……29. Steponkaimio…………153…………..73……..47,71 %
7……..Vilniaus rajono……48. Mažųjų Lygainių……..378…………178……..47,09 %
8……..Kupiškio rajono…..12. Migonių…………………177……………82……..46,33 %
9……..Švenčionių rajono..16. Jakelių…………………..240………….111……..46,25 %
10……Kretingos rajono…..25. Padvarių………………..213…………..98……..46,01 %

Keturiose rinkiminėse apylinkėse referendumas įvyko.

Odė       2014-07-2 8:24

Taip, tikrai, visų valdžiažmogių veiksmų motyvas paprasčiausias nenoras dalintis valdžia. Ir tai paaiškina visus jų veiksmus ir žodžius… Fu, kaip žema. Ir tai vadinamoji “valdžia”?

Ontė       2014-07-2 7:58

tokį atveją stebėjau pats Skuode

neužmirškim       2014-07-2 7:45

kad buvo nemaža dalis suklydusių:atėjusių balsuoti ir drąsiai braukusių“NE:-NEPARDUOTI,kai tai reiškė parduoti.Šis klaidinantis TAIP ir NE davė ir dalinai iškreiptą rezultatą.Manau buvo nemažai taip įsitikinusių ir taip balsavusių.Kas nebuvo tikras,tas klausė,kaip teisingai užbraukti,kad išsakyti savo tikslią nuostatą,kas buvo įsitikinęs ir tvirtas ėjo ir braukė.
Todėl su negalėjusiai pareikšti savo nuomonės o labai norėjusiais,tokių tikrai žinau ir suklydusiais tai 320 000 tikrai yra.Kurie tikrai prieš ir papuolę į konservatoriškos propagandos lauką,tame tarpe ir galimai nuolatiniai Bažnyčios lankytojai nėjo balsuoti,taip buvo prisakyta-“boikotuoti”.

Rekomenduojame

Teksaso Respublikonų partija priima prieš LGBT nukreiptą politinę platformą, remiasi tuo, kad būti gėjumi yra „nenormalu“

Almantas Stankūnas. Kiek kartų lipsime ant to paties neoliberalizmo stabo - viską atiduoti privačiam kapitalui, grėblio?!

Audrius Bačiulis. Kalbame apie rusų kultūrą kaip pavergimo įrankį

Bidenas kelia nerimą net demokratams

Krikščionis amerikietiško futbolo treneris laimėjo bylą JAV Aukščiausiajame Teisme – atleido iš darbo už maldą

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (V)

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt šeštoji (birželio 29 diena)

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( III )

Kanados įstatymo projektas C-11, kenkiantis nepriklausomiems interneto turinio kūrėjams, ką tik buvo patvirtintas Bendruomenių rūmuose

Dėl vakcinos nuo koronaviruso gauta dešimt kartų daugiau pranešimų apie pašalinius poveikius

NATO planas: leisti Rusijai ištrinti Estiją iš žemėlapio

2021 metais 20% kūdikių, gimusių Prancūzijoje, buvo duoti musulmoniški vardai

Jonas Jasaitis. Aktyvistai – kolaborantai – šių dienų lyderiai

Briuselyje milžiniška demonstracija prieš dideles pragyvenimo išlaidas

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt penktoji (birželio 28 diena)

Pierre Manent. „Santuoka visiems“

Edvardas Čiuldė. Lietuvos homoseksualizacija kaip tautos idėjos ir valstybės pagrindų demontažo sambrūzdis

Briuselio direktyvomis Lietuvos valdžia tik prisidengia?

Vidmantas Valiušaitis. Daugiau ir giliau tyrinėti laikotarpį, kalbėti faktais

Kardinolas Mulleris: J. Martino LGBT propaganda yra erezija

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimtoji (birželio 23 diena)

Vokietijos migracijos ministrė daro spaudimą, kad migrantai gautų pilietybę greičiau, kviečia keisti pilietybės įstatymą

Karas Ukrainoje. Šimtas devynioliktoji (birželio 22 diena)

Vytautas Sinica. Patyčių iš žmonių maratonas tęsiasi

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( II )

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (IV)

Stokholme dviračių takai atspindės lyčių lygybę

Per Lamanšą atvykę migrantai bus sužymimi ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn

Vidas Rachlevičius. Generolas Patrickas Sandersas: esame karta, kuri turi parengti kariuomenę vėl kariauti Europoje

Japonijos teismas: tos pačios lyties asmenų santuokų draudimas atitinka konstituciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.