Dalius Stancikas. Mūšis bus

Tiesos.lt siūlo   2014 m. spalio 16 d. 1:59

12     

    

Dalius Stancikas. Mūšis bus

Bernardinai.lt

Dvi geros naujienos savivaldos lygmeny. 

Pirmoji ta, kad iki šiol vietos rinkimų kampanija, tegu ir neoficiali, dar nebuvo prasidėjusi taip anksti – prieš pusmetį iki rinkimų. Pirmąkart vyksiantys tiesioginiai merų rinkimai taip suaktyvino partijas, kad nuo rugsėjo pradžios veik kasdien girdime apie jų kandidatus ir net jau prasidėjusias mini dvikovas.

Ir dar kokius kandidatus: Liberalų sąjunga, siekdama galutinai sunaikinti savo vienintelį likusį priešininką liberaliame sparne – A. Zuoko vedamus liberalius centristus, prieš ilgiausiai valdantį Vilniaus merą (10 metų) siunčia Seimo narį R. Šimašių. Kitas liberalų Seimo narys A. Kašėta kausis Varėnoje prieš kitą amžiną merą (jau 17 metų) R. Mikalauską, o liberalų parlamentaras E. Gentvilas atsisakė gundymų grumtis Klaipėdoje, nes, pasak jo, „bijojo laimėti“. „Bijoti laimėti“ gali tekti ir visam Liberalų sąjūdžiui, jei jis ir toliau iš parlamentinio lygio į žemesnį taip mėtys savo partinį elitą: sėkmės atveju po savivaldos rinkimų dešimties žmonių Liberalų sąjūdžio frakcijos Seime galime neatpažinti.

Tuo tarpu konservatorių vadovybė Vilnių laimėti bando kitu, prezidento rinkimuose išbandytu būdu – prisidengdama nepartinėmis, gerai finansus skaičiuojančiomis kandidatėmis. Pradžioje tai buvo mažai kam žinoma „iš JAV parviliota investicijų specialistė“ M. Dargužaitė, vėliau – finansų eksministrė I. Šimonytė. Tačiau abi nepartines moteris, kaip suprantu, atbaidė partiniai vyrai, pareikalavę taip išgirtą vidinę partijos demokratiją taikyti ir apačiose, mat Vilniaus skyriai jau kadais savo kandidatu į merus pasirinko parlamentarą M. Adomėną. Sunku deramai suprasti, kodėl konservatorių partijos pirmininkas taip priešinasi M. Adomėno kandidatūrai, kad šis net rašo viešus laiškus („Partijos vadovybės nariai, paskelbdami kvietimą Prezidiumui „iš viršaus“ nuleisti Vilniui kandidatą į merus, turėtų prisiimti atsakomybę dėl to, kad viešai rodo nepasitikėjimą Vilniaus skyrių sprendimais ir skatina partiją tapti vidinių rietenų arena, kai būtina susitelkti rinkimų kovai“): A. Kubilius netiki M. Adomėno pergale? Bijo M. Adomėno pergalės Vilniuje, nes tai būtų jam naujas konkurentas partijos pirmininko rinkimuose? Bijo M. Adomėno populiarumo, nes yra numatęs kitą savo įpėdinį vadovauti partijai? Nepasitiki paties sukurta demokratija partijoje, kuri lemia, kad jau keturiuose rinkimuose jis perrenkamas pirmininku ir galo tam nematyti?

Klausimų daug, atsakymai neįtikina, todėl aišku tik tai, kad išgarsinta konservatorių vidinė demokratija veikia taip pat, kaip ir kitose – pagal dvigubus standartus. Taip pat aišku, kad galutinio konservatorių kandidato į Vilniaus merus vis dar nėra (vis dėlto spėju, kad tai bus M. Adomėnas) ir tai silpnina konservatorių jėgas mūšyje dėl Vilniaus. O mūšis bus stiprus: jei į Vilniaus merus dar kandidatuos ir europarlamentaras R. Paksas, kaip puse lūpų giriasi tvarkiečiai, bei Naglis Puteikis (jam prasmingiau būtų dalyvauti Klaipėdoje), tai Vilniaus rinkimai neabejotinai taps įdomesni už prezidento, kur, kalbėkim atvirai, vyko ne idėjų kova, ne partijų lyderių susirėmimai, o kažkokie nykūs partinio hipodromo išskaičiavimai – už kurį žirgą naudingiau statyti mąstant apie tolesnę partinę naudą.

Nemažai tokio partinio hipodrominio išskaičiavimo esti ir šiuose savivaldos rinkimuose (pvz., liberalai, keldami savivaldybėse Seimo narius, akivaizdžiai demonstruoja savo strateginį tikslą – kituose Seimo rinkimuose paveržti iš konservatorių dešiniojo sparno lyderio pozicijas), toks aukščiausio lygio partinis dėmesys savivaldos rinkimams ir jau prasidėję pasikumščiavimai ne tik tarp partijų, bet ir jų viduje, yra naudingi ir demokratijai, ir pačiai savivaldai.

Antra geroji naujiena savivaldos rinkimuose – pirmadienį Konstitucinis Teismas pripažino, kad Konstitucijai prieštarauja akivaizdžiai nesąžiningas ir žeminantis parlamentinių partijų sprendimas nepartinius susivienijimus į rinkimuos leisti ne su savo pavadinimais, o skiriant jiems, kaip kokiams kaliniams numerius, abėcėlės raides.

Konstitucinis Teismas konstatavo, kad „iš Konstitucijos 34 straipsnio 2 dalies nuostatos įstatymų leidėjui kyla pareiga nustatyti tokį teisinį reguliavimą, kuriuo būtų užtikrinamas demokratinių rinkimų principų laikymasis, be kita ko, rinkimų proceso skaidrumas, kandidatus rinkimuose keliančių kolektyvinių subjektų lygybė ir sąžininga konkurencija, taip pat rinkėjams reikšmingos informacijos apie juos viešumas. (...) Kandidatus rinkimuose keliančių kolektyvinių subjektų pavadinimas padeda rinkėjams ne tik juos atpažinti, atskirti nuo kitų kandidatus keliančių kolektyvinių subjektų, bet ir spręsti apie jų vertybes, idėjas, siekius ir pan., todėl kandidatus rinkimuose keliantys kolektyviniai subjektai turi turėti galimybę rinkimų procese dalyvauti ir prisistatyti rinkėjams savo pasirinktu pavadinimu“.

Kaip įprasta, Konstitucinis Teismas ir vėl išaiškino žymiai daugiau, nei sakoma pačioje Konstitucijoje, nes Konstitucinio Teismo minimoje 34 str. 2 dalyje rašoma tik tiek, kad „teisę būti išrinktam nustato Konstitucija ir rinkimų įstatymai“, todėl šiuo atveju, man regis, būtų tiksliau remtis 29 Konstitucijos straipsniu „Įstatymui, teismui ir kitoms valstybės institucijoms ar pareigūnams visi asmenys lygūs“. Vis dėlto po šio nutarimo atsirado vilčių, kad savivaldos rinkimuose lygiaverčiai su partijomis galės varžytis ir tų vietų bendruomenių nepartiniai židiniai, pasivadinę, tarkim Kaišiadorių, Gargždų ar Žvėryno bendruomenėmis, o ne komitetais A, B ar C, kaip buvo numatęs Seimas. Tokios išplėstos politinės varžytuvės tik stiprintų vietos bendruomenę, o tuo pačiu ir visą valstybę. Juk, sutikite, kokia bebūtų gera partija, jos nariai ar šalininkai paprastai elgiasi ribotai, kaip per kokias sporto varžybas iš anksto „sirgdami“ už saviškius, nepaisant geresnio priešininkų žaidimo – tai vadinama komandiniu patriotizmu. O partijos, kaip minėta, į savivaldos rinkimus žiūri ne kaip į tikslą pagerinti pačią savivaldą, o tik kaip į pirmą laiptelį kovoje dėl aukščiausios valdžios. Štai kodėl specialiai vietos rinkimams susibūrę tos bendruomenės aktyvūs nariai man atrodo patikimesni savivaldos kūrėjai, nei komandinio patriotizmo vedini iš Seimo ar Europos parlamento į savivaldos rinkimus sulekiantys politikai.

Tai suvokia ir pačios partijos, todėl jausdamos konkurencinę grėsmę ir bandė vietos bendruomenes uždaryti į niveliuojantį ir žeminantį bevardžių raidžių narvą, kuriame, beje, jas laiko iki šiol – Konstitucinis Teismas juk pasisakė tik dėl rinkimų į Europos parlamentą įstatymo nuostatų, tad formaliai Seimas gali savivaldos rinkimų įstatymo nekeisti iki tol, kol traukinys nenuvažiuos – kol baigsis kandidatų registracija.
 
Bernardinai.lt

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Dėdė>zero       2014-10-16 20:21

Nelaikau rinkėjų bukagalviais, vienok tikiuosi, jog jų balsai bus bent sąžiningai suskaičiuoti. Tai būtina (ne vienintelė) rinkėjų neapkvailinimo sąlyga. Jūsų skleidžiamas pasitikėjimas rinkėjais irgi aiškiai tikisi sąžiningo skaičiavimo. Lieka neaišku, kodėl tokiu atveju reikia atsisakyti sąžiningo, kontroliuojamo ir įstatymais detalizuoto balsų skaičiavimo kandidatų iškėlimo metu- pirminiuose partiečių rinkimuose? Kad skaičiuotų, kas nori ir kaip nori?

video       2014-10-16 17:52
zero> Dėdė       2014-10-16 17:47

Na, jau, Tamsta, kad pasakei, tai pasakei. Ne rinkimų komisijų reikalas stebėti ir kontroliuoti partinių kandidatų parinkimą ir, aplamai, vietinių partinių organizacijų veiklą.Pirma, ne paslaptis, kad dažno rajono rinkimų komisijoje lemiamą balsą turi valdančiųjų koalicijų atstovai, o komisijų pirmininkai savo kėdėse sėdi tiek pat metų, kaip ir jų vyriausias “šefas” Z. Vaigauskas, tad “priešininkų” partijoms galima būtų daryti spaudimą. Antra, negi laikai rinkėjus visiškai neatsakingais kvailais, aklai balsuosiančiais už bukagalvius, kyšininkus, ar kitokius vietinių “oligarchukų“parinktus kandidatus į mero ar savivaldybės Tarybos nario postus.

>STANCIKAS       2014-10-16 15:04

Kas siūlo rengti tas eisenas dėl PVM,tas tegul ir rengia.LS užsiėmė pačiu svarbiausiu klausimu,-Garliavos antpuolio atmintimi ir teisingo tyrimo reikalavimu.Kai tai pajudės,tada bus galima rengti eisenas dėl žemiškų dalykų.

STANCIKAS KLAIDINA, NES MŪŠIO NEBUS...       2014-10-16 14:30

  NE MULKIAMS AIŠKU, KAD GRUMSIS- STUMDYSIS TIK ESAMOS ,,LOVIO” PARTIJOS , BEI JŲ BEI VERSLO GRUPIŲ KANDIDATAI Į MERUS…
NET NAUJOKAI- LS NERODO JOKIO NORO PATRAUKTI ŽMONIŲ DĖMESESĮ...ŽINAU, KAD KUOLIUI IR Ko BUVO PASIŪLYTA RENGTI DIDMIESČIUOSE EISENAS PRIEŠ PVM LENGVATŲ NAIKINIMĄ..
PRAĖJO SAVAITĖ- TEBEMASTO SĄRAŠISTAI APIE TAI,KAIP TO NEDARYTI…
JOKIE KOMITETAI A, B AR C NEI VIENAME MIESTE NIEKUR NEPATEKS…STANCIKAS GERAS PUBLICISTAS, BET ŠĮ KARTĄ PATS SAVE MELAGINGU OPTIMIZMU APGAVO…:)

Dėdė       2014-10-16 10:15

Visų partijų visi kandidatai į merus ir sąrašus visose savivaldybėse turi būti renkami visų tos savivaldybės partiečių slaptu balsavimu. Kitokio svarstymo negali būti iš principo. Kadangi kandidatų kėlimas yra sudėtinė rinkimų dalis, ne mažiau svarbi nei pats visuotinis balsavimas, kandidatų kėlimą-rinkimą turėtų prižiūrėti oficialios rinkimų komisijos. Dabar toje srityje visiška anarchija, palanki vadukams.

Aplamai,norint pasinaudoti       2014-10-16 8:17

ES parama ,reikia turėti tiek pat,kiek prašai.Nes nesėkmės atveju,gali tekti gražinti visą sumą.Todėl ES parama naudojasi milijonieriai ir toliau turtėja,o paprasti verslininkai užsidarinėja.Nyksta parduotuvės,įmonės.

Ukrainoje kaunasi       2014-10-16 7:43

ne ginklai,o narsi tautos dvasia,todėl jie beveik plikomis rankomis vis dar atsilaiko prieš Putino monstrą.Lietuvoje ta dvasia visaip užmušinėjama,o pasitikima tik ginklais.Labai pražūtingas mąstymas…Tikrasis mūšis už Lietuvą vyksta tautai dar bandant išsaugoti savo orumą,atsikratant koncentracijos stovyklą menančių numerių.Bet skurdas taip luošina mąstymą,kad atėjus priešui,raketos gali neišgelbėti.Nėra provincijoje darbo arba darbo yra,bet alga neleidžia išgyventi.Dirbti be normalios algos-tai vergovė,o vergas nesikaus su išorės priešu.Minimali alga bent 2000 ,tada gal kas keisis,nes ES parama nusėda pakelyje iki žmogaus,keistose kišenėse.

mūšio fikcija       2014-10-16 7:35

komunistams labiausiai tinka zuoka - nes jis irgi labai korumpuotas.

Kritikas Pikčiurna       2014-10-16 5:51

Norisi patikslinti gerb. Dalių - partijos žiūri į savivaldą ne tik kaip pirmą laiptelį į politikos aukštumas, bet ir kaip priemonę “palankiai investuoti” į savo buitį bei gerovę  iš partinės prekybos valdžios galiomis uždirbtus pinigus.
Pagalvokite, jei savivaldoje ims dominuoti bendruomenės ir jų vietos interesai, kaip partinės bonzos ir jų palaikomas kapitalas įgyvendins savo tikslus? Teks sąžiningai dalyvauti konkursuose ir atrankose. Bendruomenių juk nepaspausi ir nenupirksi, pajutusios savo galią jos ginsis iš paskutiniųjų...
Oligarchams būtų galas.

Canada       2014-10-16 4:21

Del bendruomeniu ir partiju Dalius Stancikas teisus. Jusu partijoms ant savivaldos nusispjaut.

gudi giria       2014-10-16 3:26

Ne rinkimai,o utopija isvis partiju klanu nereike daleisti i jokius rinkimus,dar gudrociai zmoniu proce save finansuoje durnindami,per radija,tv ir spauda,kad isrinktu beprocius ant savo biednos galvos vogti,tik tauta siulo kandidatus bendruomenes ir renka ir turi buti atsaukimo mechanizmas ir visos infomacines priemones vienodai teisingos ir vienodai laiko turi but skirema ir jeigu ironizuoti,tai kiekvienas turi atsivesti savo zurnalista,kad butu vienodai teisingai vedama diskusija.Kasmaras,kada beprociu era baigsis,o tas sedejimas ant sofkutes duoda psiaudo rezultata ir nesidomejimas,o vakaru uznugaris ka reiske,beda


Rekomenduojame

Kardinolas Sigitas Tamkevičius: bijau, kad Bažnyčia liks vienintele institucija, kuri gins demokratiją

Geroji Naujiena: Kristus tikrai prisikėlė! Sveikiname sulaukus Šventų Velykų

Ado Jakubausko spaudos konferencija: Buvau atleistas, nes atsisakiau pasiduoti politiniam spaudimui iš anksto pasmerkti Birželio sukilimo dalyvius

Nida Vasiliauskaitė. Sako, į mūsų tolimus ramius kraštus atėjo maras. Laimei, bus naujų Mokslo dovanų

Šv. Augustino homilija apie Kristaus prisikėlimą

Didžiojo Šeštadienio Geroji Naujiena. Tuščio kapo žinia

Andrejus Gaidamavičius kviečia jungtis prie Nacionalinio miškų susitarimo: Nestovėk po medžiu – stok už medį!

Rasa Čepaitienė. Velykos 2021

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: DELFI panikuoja – propaganda jau neveikia

Nuo bačkos. Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Arvydas Anušauskas: paaiškinimas partiečiams, kodėl susidorota su prof. Adu Jakubausku

Mini serialas „Tiesa apie vakcinas“: pirmosios serijos pirmoji dalis

Nuo bačkos. Kubilius Rachlevičiui: konservatoriai kaip „ėjo į Vakarus“, taip ir toliau eis

Didžiojo Penktadienio Geroji Naujiena: „Atlikta!“ (Jn 19, 30)

Šv. Juozapo vyrų judėjimas kviečia šį šeštadienį rinktis Aušros Vartuose melstis rožinį vyrų intencijomis: Už Kristų, už šeimas, už Lietuvą!

Seimo sprendimas neturi analogų Lietuvoje, o galbūt ir visame pasaulyje. Visa Ado Jakubausko kalba Seimo tribūnoje

Vinco Kubiliaus reportažas iš mitingo, surengto šalia parlamento prof. Adui Jakubauskui palaikyti

TAUTŲ KIEMO diskusijų erdvė: Klestinčią valstybę kurti ant dorybės pamato: misija (ne)įmanoma?

Nida Vasiliauskaitė. Uždažyti vėliavą

Geroji Didžiojo Ketvirtadienio Naujiena: Jis parodė mums savo meilę iki galo

Nuo bačkos. Aušra Maldeikienė: „Na, šiaip jau mes Lietuvai neturėtume dirbti. Mes dirbam Europai“

Povilas Girdenis: Sveikinu su naujosios vargo mokyklos metinėmis!

Prof. Ado Jakubausko atsakymai į jam mestus melagingus kaltinimus

Andrius Macas. Krikščionio laikysena Didžiąją savaitę gydytojo akimis

Vidas Rachlevičius. Politinis bankrotas per 100 dienų

Vytautas Radžvilas. Pastaba apie Vytautą Landsbergį-Žemkalnį, arba Kas mūsų laukia

Liudvikas Jakimavičius. Šimonytė ir Bilotaitė nelabai suvokia, ką šneka…

Lietuvos mokslininkų sąjunga Seimui: itin teigiamai vertiname prof. Ado Jakubausko vertybines nuostatas ir veiklą

Česlovas Iškauskas. Kaip suprantame laisvę?

Marijos radijo „Aktualijų“ laida apie A. Dulkio sprendimą hormoninę kontraceptinę spiralę paauglėms ir jaunoms merginoms padaryti nemokamą

Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos laiškas TS-LKD skyrių pirmininkams dėl A. Jakubausko: kova už Lietuvos laisvę dar nebaigta

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.