Dalius Stancikas. Kuo skiriasi konservatorių ir darbiečių paklusnumai

Tiesos.lt siūlo   2013 m. spalio 8 d. 13:29

9     

    

Dalius Stancikas. Kuo skiriasi konservatorių ir darbiečių paklusnumai

Bernardinai.lt

Lietuva tik per plauką išvengė politinės krizės – toks turėtų būti tikslus praėjusios savaitės politinis vertinimas.

Kitas svarbus akcentas – Prezidento rinkimų baigtis tampa labai neaiški, nes Dalia Grybauskaitė susidurs (tegul ir antrajame ture) su stipriu vieningos kairios koalicijos kandidatu.

Visa kita – Seimo pirmininko pasikeitimai ir pan. tėra tik detalės šiame esminiame fone.

Turime matyti labai aiškiai: jei praėjusį ketvirtadienį Darbo partijos pirmininkas Vytautas Gapšys būtų neatsistatydinęs iš Seimo vadovybės, valdančioji koalicija būtų kritusi ir šiandien Lietuvoje turėtume politinę krizę.

Tokį ar panašų scenarijų ir planavo konservatoriai, kai po vasaros atokvėpio iškart užregistravo nepasitikėjimo V.Gapšiu klausimą.

Kampe atsidūrę socialdemokratai paragino politine korupcija kaltinamą (teismo nuosprendis dar neįsiteisėjęs) V.Gapšį trauktis, nes kitaip turės paremti opozicijos inicijuojamą jam nepasitikėjimą. Jei taip būtų nutikę, bet kokia susinaikinti nenorinti partija būtų turėjusi trauktis iš valdančiosios koalicijos – juk jos partneriai nepasitiki pačiu partijos pirmininku, o tai reiškia – ir visa partija. Priešingai elgdamasi ta partija būtų galutinai praradusi bet kokį politinį svorį, o Darbo partijai tas svoris ir taip nenumaldomai krito.

Taigi praėjusią savaitę Lietuva vos išvengė politinės krizės, į kurią ir stūmė konservatoriai, po Seimo pirmininko pasikeitimo dviveidiškai virkavę apie blogą valstybės įvaizdį Lietuvos pirmininkavimo ES metu.

Ši politinė krizė būtų labai tikusi ir Prezidentei, kuri nuo pat Seimo rinkimų bando priversti socialdemokratus mesti darbiečius ir į valdančiąją koaliciją pasikviesti dešiniuosius.

Bendra socialdemokratų ir dešiniųjų vyriausybė – toks buvo ir tebelieka Prezidentės ir dešiniųjų strateginis tikslas. Jį buvo labai svarbu įgyvendinti iki Prezidento rinkimų, nes po mišrios kairiųjų–dešiniųjų vyriausybės sudarymo socialdemokratų reitingai būtų kritę ir Algirdas Butkevičius ar koks kitas kairiųjų kandidatas į prezidentus liktų nebe pavojingas D.Grybauskaitei. Ji stovėtų vienvaldė 2014-ųjų ringe.

Tačiau praėjusią savaitę kairiųjų stovykla (valdančioji koalicija) liko neišblaškyta, todėl Prezidento rinkimuose pasidarė labai karšta. Ypač po to, kai Darbo partijos strategas Viktoras Uspaskichas viešai pareiškė, jog jie paremtų A.Butkevičiaus kandidatūrą. Bendras populiarus kairiųjų kandidatas būtų labai rimta grėsmė Daliai Grybauskaitei ir labai palankus momentas premjerui A.Butkevičiui.

Taigi praėjusią savaitę dešiniesiems nepavyko suskaldyti kairiųjų ir todėl taip džiaugėsi socialdemokratų lyderis A. Butkevičius, pareikšdamas, kad V.Gapšio atsitraukimas išsaugojo valdančiosios koalicijos stabilumą.

Nuo savęs dar galim pridurti – V.Gapšio atsitraukimas leido socialdemokratams ir Darbo partijai pabėgti iš politinio kampo, į kurį juos buvo įstūmusi juodoji buhalterija ir be kompromisų iki šiol veikusi Prezidentė bei konservatoriai.

Komentatorių beveik nepastebėtas liko V.Gapšio pasitraukimas ir iš Darbo partijos pirmininkų, nors būtent jis be jokių sąmokslo teorijų ir yra loginis atsakas dėl Seimo pirmininkų kaitos. Po trečiadienio tarybos posėdžio Loretai Graužinienei tapus Darbo partijos pirmininke politiškai visai logiškai atrodė ir jos šuolis į Seimo pirmininkes ketvirtadienį. Nelogiška kaip tik būtų to nedaryti – ar jūs matėte nors vieną partiją, kurios pirmininkas užimtų žemesnį postą valstybinėje sąrangoje, nei koks šeštas ar septintas pagal rangą partijos narys? Beje, po Seimo rinkimų Vydas Gedvilas Darbo partijos rėmėjų buvo reitinguotas net ne į septintą, bet į vienuoliktą vietą, o L.Graužinienė buvo ryškiai antra, gavusi net 8 kartus (!) daugiau pirmumo balsų nei V.Gedvilas.

Taigi logiškas klausimas turėtų būti ne kodėl Darbo partija taip staigiai patraukė V.Gedvilą, bet kaip apskritai V.Gedvilas tapo Seimo pirmininku? Atsakymas paprastas: darbiečiai nuvertino Seimą, savo partijos lyderius L.Graužinienę, Virginiją Baltraitienę ir Kęstutį Daukšį siųsdami į Vyriausybę ir taip suteikdami galimybę V.Gedvilui netikėtai tapti antruoju pagal konstitucinę sąrangą politiku valstybėje. Prezidentei užšachavus darbiečių lyderių patekimą į vykdomąją valdžią, šie, priešingai bet kokiai politinei logikai, tapo eiliniais Seimo nariais – visos vadovaujančios vietos Seime jau buvo išdalytos.

Taip negalėjo tęstis ilgai, apie tai dar rugsėjo vidury kalbėjo tas pats V.Gapšys – jis, kaip naujas partijos vadovas (dėl bylos pasitraukus V.Uspaskichui), turi tapti Seimo pirmininku. Tokia yra elementari politinė logika – kuo didesnis žmonių pasitikėjimas, t.y. kuo daugiau gauni balsų, tuo aukštesnis politinis postas ir didesnės galios.

Taigi šiame politinių figūrų dėstyme akivaizdžiai matome ne ypatingai gudrius V.Uspaskicho žaidimus, bet priešingai – jo pradinę esminę klaidą iš pat pradžių darant tik pusinius savo atsitraukimus neįvertinus, kad to neužteks, kad V.Gapšio atžvilgiu spaudimas bus toks stiprus, jog jam pasiduos ir socialdemokratai. Todėl tai, kas įvyko praėjusį ketvirtadienį, labiau vadintina Prezidentės pergale, kuri, tiesa, artėjančių Prezidento rinkimų fone įgauna kiek kitokį atspalvį.

Vis dėlto opozicija šimtąkart teisi, kai tvirtina, kad Seimo pirmininko V.Gedvilo atsistatydinimo motyvai yra juokingi (kita vertus, o ką jam reikėjo sakyti: aš esu nepopuliarus, negaliu patempti partijos, nes dar rinkimuose L.Graužinienė gavo 45 tūkst. pirmumo balsų, o aš – tik 6 tūkst?), ir kad tai negalėjo įvykti be V.Uspaskicho nurodymo. Taip, V.Uspaskichas nebėra faktiškasis savo įkurtos partijos pirmininkas, tačiau realiai ir toliau jai vadovauja. Vien todėl Darbo partija nėra tikra demokratinė partija, bet ar kitos mūsų partijos pažengusios žymiai toliau? Ar buvęs socialdemokratų partijos autoritetas a.a. Algirdas Mykolas Brazauskas neįtakojo partijos net pasitraukęs iš jos? Ar ne A.M.Brazausko vardu dengdamasi partija ir toliau dalyvavo rinkimuose, o užteko A.M.Brazauskui panorėti ir jis iškart vėl tapo ir partijos pirmininku, ir premjeru.

Arba konservatorių partijos įkūrėjas Vytautas Landsbergis – nepaisant solidaus amžiaus jis tik vidinių partijos manipuliacijų dėka šį pavasarį vos vėl netapo partijos pirmininku.

Visiškai pritariu opozicijos lyderiui Andriui Kubiliui, kad toks V.Uspaskicho šeimininkavimas savo partijoje atitolina Lietuvą nuo tikros demokratijos. Bet ar A.Kubilius rodo kitokį pavyzdį? Nepamenu, kad iki šiol Lietuvoje būtų toks opozicijos lyderis, kuris kartu užimtų ir savo frakcijos seniūno kėdę, o būtent A.Kubilius šiuo metu yra trys viename – partijos pirmininkas, frakcijos Seime seniūnas ir opozicijos lyderis. Patogu ne tik finansiškai, bet ir galių sutelkimo prasme.

Praėjusią savaitę balsavimas dėl generalinio prokuroro Dariaus Valio ataskaitos atskleidė, kodėl A.Kubilius nepatiki savo frakcijos vadovauti kitam – jis nepasitiki frakcija. Ir tokioms baimėms yra realus pagrindas – prokurorą D.Valį parėmė tik 21 TS-LKD frakcijos narys iš 33 (liūdnai juokinga, bet D.Valiui naudingai balsavo ir ta konservatorė, kuri pirmoji Teisės komitete pasiūlė balsuoti už nepasitikėjimą jo ataskaita), du konservatoriai išdrįso viešai balsuoti pagal sąžinę (kaip reikalauja priesaika), o dešimt nedalyvavo balsavime.

Kadangi A.Kubilius demagogiškai pristatė, kad balsavimas prieš generalinį prokurorą yra balsavimas prieš Prezidentę (liūdna, kai viena pagrindinių partijų strateginį valstybei klausimą paverčia pigia rinkimų kampanijos dalimi), belieka daryti išvadas, kad Prezidento rinkimuose D.Grybauskaitė nebesulauks tokios gausios, kaip prieš penkerius metus, paramos ir iš konservatorių.

Taigi dėliojant santykį tarp balsavimo pagal sąžinę ir ištikimybės partijos lyderiui, nematyti jokio esminio skirtumo tarp Darbo partijos ir TS-LKD. Vadinamasis „rankų laužymas“ vyksta ir ten, ir ten. Gal tik pati retorika kiek skiriasi – V.Uspaskichas tai daro ne taip subtiliai, kaip A.Kubilius.

Naujoji Seimo pirmininkė L.Graužinienė sakė sieksianti būti panaši į buvusią Seimo pirmininkę konservatorę Ireną Degutienę. Kažin ar jai tai pavyks populiarumo prasme ne dėl politinių, bet labai žmogiškų savybių – dėl to, kas vadinama charizma. Tačiau lygindami naujos Seimo pirmininkės L.Graužinienės politinį paklusnumą V.Uspaskichui ir buvusios Seimo pirmininkės Irenos Degutienės politinį pavaldumą A. Kubiliui, matome štai tokius skirtumus: L.Graužinienė niekada neišdrįs varžytis su V.Uspaskichu dėl partijos pirmininko posto, kaip tą padarė I.Degutienė, tačiau I.Degutienė, nors kai kada ir abejojo, neišdrįso nieko pasakyti nė dėl vieno A.Kubiliaus stumiamo energetinio projekto, o štai L.Graužinienė vienintelė iš visų Darbo partijos atstovų Seime nepalaikė nei LEO.LT aferos (nors tuomet kiekvienas balsas buvo aukso vertės), nei naujos atominės elektrinės, už kurią agitavo ir balsavo V.Uspaskichas (L.Graužinienė neoficialiai kalbėjo: tegu meta iš partijos, bet nebalsuosiu).

Kuris paklusnumas yra paklusnesnis, spręskite patys. O mano išvada viena: neturime Lietuvoje stiprios partijos, kuri savo konkrečiu pavyzdžiu vestų Lietuvą į pilnutinę demokratiją.   

Bernardinai.lt

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

biss' ui       2013-10-9 15:28

miliūtė , bisse ,  yra mėšlas , ir kaip nemėgčiau Uspaskio ar Graužinienės , jei jie pastatys “miliūtę” į vietą - būtų labia šaunu.
Tegul miliūtė kuriasi savo televiziją ir pabando surinkti reitingus. 

Tikros sėkmės matas.       2013-10-9 15:01

Sėkmė priklauso nuo tauresnių dalykų,ne vien tik nuo ES milijonų ar Rusijos FSB banknotų .Sėkmė lydi tą tautą,kuri turi gilų psichologinį ir dvasinį supratimą.Svarbiausia vidinės tautos kuriamosios galios.“Tebūnie jums,kaip tikite”.(Mt 9,29).Svarbiausia lietuviams ne Uspaskich kaltinti ,bet iš principo susivokti savo tiksluose.Svarbiausia perprasti pasąmonės dėsnius,išmokti jais naudotis,paisyti Dievo reikalų ar bent iš dalies jais rūpintis,o tada ir Dievas pasirūpins Lietuva,nes tokia jau jo prigimtis.Turint tokį supratimą,nebus jėgų nei danguje,nei žemėje,kurios pajėgtų užkirsti kelią į Lietuvos sėkmę....Svarbiausia atsikratyti baimės,nepriteklių nuotaikos.Tai,ką galvojame ir jaučiame ,mes sukuriame realiame gyvenime.Todėl svarbu nepasiduoti konservatorių ir kitų partijų spaudimui ir nesivelti į jų primesto žaidimo taisykles,-kariauti.Su rusais,Garliava,Gailiumi,Venckiene ir t.t…Tik silpnas kariauja,stiprus išvengia kovos.Nepasiduoti jų pykčiui.Nes pyktis visų pirma visada nukreiptas prieš save,t.y. prieš Lietuvą.Prieš savus.Todėl karo prieš pieninkus ir co atveju svarbiausia išlikti šaltakraujiškiems ir nesileisti būti įtrauktiems į jokį veiksmą,nesileisti būti išprovokuotiems,prarasti kontrolę.Rusijos pyktį paverskime savo pranašumu.“Kai esi susijaudinęs,-sakoma Šaoline,-tai nedaryk ir nesakyk nieko.Lėtai įkvėpk kelis kartus ir palauk,kol dvasia nusiramins ir vėl bus skaidri”.

biss       2013-10-9 13:04

dar nesenai girdėjom Uspiskichą kalbant savam teisme, kad jį pirmieji nuskriaudė socialdemokratai su Kirkilu. Ir kone iškart pasirodo eilė straipsnių “ekspertuose” nukreiptų jau ir prieš socialdemokratus. TAI AIŠKUS ĮRODYMAS, KAM EKSPERTAI DIRBA. Jei Borovskio/Nako.Puidoko “ekspertai”, susiję su dviem FNTT vadovaiis VLEKS ir operos teatro byloje, kuri atnešė nemažai žalos Lietuvos biudžetui, siekia išgelbėti Lietuvą nuo Lietuviškos valdžios, tai gal tegul tiesiai į kgb majorą Putiną kreipiasi. Kam tokie tarpininkai kaip Uspaskichas? Nejau tikitės rasti kvailių Lietuvoje?
Per Dapkaus laidą ir pats V.Uspaskichas vienas prie vieno išreiškė kažkodėl tą pačią kaip “espertai” nuomonę. Dosnus matyt jis “ekspertams”, kad jie taip inirtingai giną Uspaskichą nuo Lietuvos teismų, nuo atsakomybės ir su malonumu tepa “mafija” tuos, kurie prieš mafiją kaunasi.. . Taip drąsiai ir didvyriškai kaip Prezidentė. . Gerai jam buvo, kol teimus ir Prokuratūrą kontroliavo A.Paulauskas, kol Prezidentūroje sėdėjo užsienietis Adamkus, apstatytas tokiais patarėjais, kaip Bielinis ar D.Kuolys. Gerai buvo ir dezinformaciniams portalams imti “paramą” iš Uspaskicho. O jei ėmė dar ir vokeliuose, tai skaityk kiekvienas iš tokių paėmusiųjų įdavė Uspaskicui ir KOMPROMATĄ PRIEŠ SAVE. Neveltui juk jis gyrėsi Nijolei Uželytei, kad turi daug kompromato. Šitaipo “apdorojęs’ privačius plortalus, šiandien jau savo partijos “buldozerį ” - ponią Graužinienę nukreipė prieš vienintelę nacionalinę informavimo priemonę, prieš VALSTYBINĘ TELEVIZIJĄ. Šiandien ši uoli, tik Uspaskichui, o ne Lietuvai lojali ponia jau kviečiasi “ant kilimėlio” Siaurusevičių, reikalaudama, kad šis atleistų Miliūtę iš pareigų, nes šioji uždavė jai nepatogius klausimus savo laidoje ir todėl “jai ne vieta Nacionalinėj televizijoj, tegul sau pasieško vietos privačiam versle” . Štai kokmia diktatūra prasideda iš “ekspertų” ginamos “nesisteminės” partijos.

kaip nekeista,bet Rusija       2013-10-9 12:18

mums duoda pamokas.Būkime savikritiški.

????       2013-10-9 10:28

kodėl konservatoriai galimai gerai sutaria su išdavyste?.Galimai išduoti ne kartą tie, už kuriuos pagal deklaruotą vertybinį pagrindą turėjo mūru stoti?
Ar dar tas vertybinis pamatas yra?Ir kaip su Juozapaičio,naryste Konstitucinės priesaikos grupėje?Kažkaip visur atrodo neatitinka kirvis koto,ar tik taip atrodo???

Patackui reikia pagalbos.       2013-10-9 8:28

Jo elgesys tiesiog jos šaukiasi.

"Jei kas trokšta       2013-10-9 7:17

būti pirmas,tebūnie paskutinis ir visų tarnas”.(Mk 9,33).

Geras straipsnis.       2013-10-8 17:29

Tikslūs pastebėjimai.Ką tik per LRyto TV pranešė,kad Ševronas traukiasi…matyt,Rusija paspaudė per pieną,o Europai mūsų pieno nereikia,tai ES pašnibždėjo Ševronui trauktis.O dar ir valdžia pamatė,kad per rinkimus Žemaitija ir Suvalkija smogs.Užkulisinė diplomatija?

Moterys       2013-10-8 14:32

kol kas yra stipriausi ,,vyrai” Lietuvoje,todel man tinkamiausia pretendente I Prezidento posta butu ...Jusu zmona,kuri yra protinga,iskalbinga ir principinga.Jai tikrai rupi Lietuvos zmoniu likimas.

Rekomenduojame

Alvydas Medalinskas. Istorinė diena

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (VIII)

Karas Ukrainoje. Šimtas septyniasdešimtoji (rugpjūčio 12 diena)

Išskirtinis interviu: „ES sėja savo naikinimo sėklas“, - sako Lenkijos Seimo narys Ryszard Legutko dėl ES institucijų požiūrį

Vytautas Sinica. Šiandien Vilniuje veikia nepaaiškinamas dalykas - Venclovos namai muziejus

Kastytis Braziulis. Jaučiasi, kad artėja paskutinis žingsnis – teritorijos atsiėmimas iš priešo

Robertas Grigas. Apie karą ir leksiką

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt devintoji (rugpjūčio 11 diena)

Estija prisijungia prie šalių, reikalaujančių, kad ES ir Šengeno šalys kartu uždraustų Rusijos turistams keliauti į Europą

Von der Leyen nutraukė susitarimą, dabar mes neturime kur trauktis, ir turime imtis veiksmų, sako Kačinskis

Almantas Stankūnas. Opozicija, jeigu nutarėte kalbėti apie energetiką, tai nekalbėkite nesąmonių arba banalybių!

Vytautas Sinica. Norėčiau sužinoti, kuo naudingas ir reikalingas Lietuvos vartotojams buvo elektros rinkos liberalizavimas?

Vienus trėmė, kiti gerino savo gyvenimo sąlygas

Almantas Stankūnas. Gera žinia iš dalies privataus kapitalo valdomai įmonei Ignitis, tik ar taps ji gera žinia ir vilniečiams?

Jan Rokita: ES sankcijos Lenkijai yra didesnės, nei sankcijos Rusijai

Kastytis Braziulis. Neužkibkite ant rašistų kabliuko. Neleiskite sau suabejoti Ukraina

Lenkija verčiama prisijungti prie euro zonos?

Dominykas Vanhara. Surimtėkime ir pakalbėkime apie tai, kas vakar įvyko Kryme

JAV Floridos valstija uždraudė lyties keitimo procedūras vaikams

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt aštuntoji (rugpjūčio 10 diena)

Areštuotas už memo, kritiško LGBT atžvilgiu, pasidalinimą. Minčių policija jau realybė

Nacionalinis susivienijimas. Dėl „Amnesty International“ šališkumo ir nepasitikėjimo šia organizacija

Simonas Streikus. Masinės migracijos Švedijoje padariniai: ar ją dar galima laikyti gerovės valstybe? (I)

Kai LRT neleidžia, gelbsti Lenkijos televizija. Apie Vakarų laikyseną Rusijos atžvilgiu

Almantas Stankūnas. Didinate piktų ir valstybei nelojalių piliečių skaičių

Ondrej Šmigol. Prasidėjo kontrrevoliucija prieš translytiškumą

Marek Jurek. Metas sudaryti tarptautinę konvenciją dėl šeimos teisių, kaip alternatyvą Stambulo konvencijai

Susipažinkite su paroda, kurią rengia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt septintoji (rugpjūčio 9 diena)

Vienos iš Vokietijos žemių vyriausybė steigia centrus, kuriuose bus galima apskųsti „anti – queer ir rasistinius incidentus“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.