Dalius Stancikas. Korupcinės pasakėčios

Tiesos.lt siūlo   2014 m. lapkričio 6 d. 3:19

7     

    

Dalius Stancikas. Korupcinės pasakėčios

Bernardinai.lt

Tuštesnio ministro nei VRM eksministras, prabangių paveikslų kolekcininkas ir simpatiškų patarėjų mėgėjas Dailis Barakauskas kažin ar būta. Tad jo atsistatydinimas „dėl ligos“ opozicijai paskelbus interpeliacijos pradžią – gera žinia.

Nors ir būdamas „tuščias“, D. Barakauskas tokį svarbų postą gavo ir jame išsilaikė net dvejus metus dėl beatodairiško lojalumo „Tvarkos ir teisingumo“ lyderiui Rolandui Paksui. Patys Seimo „tvarkiečiai“ dar pernai viešai svarstė apie galimą interpeliaciją beviltiškajam ministrui, tačiau vietinius gaisrus užgesino partijos pirmininkas: D. Barakauskas jam buvo reikalingas kaunantis su Valentinu Mazuroniu dėl įtakos partijoje.

Taigi pirmasis šios politinės pasakėčios moralas toks: pagrindinis receptas į politines aukštumas – besąlygiškas paklusnumas savo vadui. Pasižvalgykime į kitas lietuviškas partijas ir pamatysime, kad „tvarkiečiai“ čia nėra jokia išimtis.

Antrasis moralas – valdžios keičiasi, o mados ministerijose – ne. Praėjusią savaitę dėl galimos korupcijos ar neteisėtų įtakų krito net du Vyriausybės ąžuolai: jau minėtas VRM ministras D. Barakauskas ir sveikatos apsaugos viceministras socialdemokratas G. Černiauskas. Ankstesnėje dešiniųjų vyriausybėje dėl kyšių Sveikatos ministerijoje buvo suimtas viceministras A. Skikas (už 20 tūkst. litų kyšio reikalavimą jis nuteistas tik 3 tūkst. litų bauda) ir atsistatydino ministras liberalas A. Čaplikas, dėl savo ir valstybės interesų painiojimo turėjo pasitraukti ūkio ministras konservatorius D. Kreivys, įvairiomis korupcijos atmainomis apkaltintas Seimo Biudžeto ir finansų komiteto vicepirmininkas konservatorius V. Matuzas. Tačiau garsiausiai skambėjusi byla dėl neskaidrių milijoninės vertės viešų pirkimų Aplinkos ministerijoje (čia buvo minimi aplinkos ir ūkio ministrai, buvęs Seimo pirmininkas, Vyriausybės kancleris bei keletas žemesnės grandies asmenų) baigėsi visišku šnypštu: byla nutraukta nesurinkus įrodymų, slaptieji STT įrašai sunaikinti, milijonus, kaip ir iš daugelio kitų valstybės institucijų, gavo ta pati „didžiausia Lietuvoje ryšių su visuomene agentūra“. O praėjusį trečiadienį pasitraukimo pareiškimą parašė ir pats anos garsios korupcijos atskleidėjas, Viešųjų pirkimų tarnybos direktorius Žydrūnas Plytnikas…

Tad kodėl turėtume manyti, kad nauja korupcinė pasakėčia – dabartiniai garsūs „tvarkiečių“ suėmimai ar kratos partijos būstinėje – baigsis ne tokiu pat tuščiu politiniu burbulu? Tik todėl, kad tuomet Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) vadovavęs Žimantas Pacevičius dabar to paties D. Barakausko dėka yra VRM viceministras? Būtų įdomu sužinoti, kaip dabar turėtume vertinti Ž. Pacevičių: ar jis kaip nors prisidėjo prie savo buvusių pavaldinių iš STT vykdyto antikorupcinio tyrimo Vidaus reikalų ministerijoje, ar nepaisydamas savo ypatingos patirties vis dėlto nematė korupcijos apraiškų savo valdose?

Todėl trečiasis naujausios politinės pasakėčios moralas būtų toks: nors dabartinė kova su „baltųjų apykaklių“ korupcija yra ryškiai nušviečiama, ji nevaisinga (dar vienas pavyzdys – prokuratūra neseniai nutraukė tyrimą dėl mįslingo Stanislovo Šriūbėno, buvusio dešiniųjų vyriausybės aplinkos viceministro, buvusio sostinės vicemero, tragiškos Gedimino prospekto rekonstrukcijos autoriaus praturtėjimo). Reikalinga kruopšti analizė, kas šioje kovoje dirba blogai: STT pareigūnai nemokšiškai renka įrodymus, užsiima politiniais žaidimais, prokurorai nepajėgūs narplioti finansinių bylų ar teisėjai teisėjauja neteisingai? Kol aukštiems politikams vienintelė reali bausmė už korupciją ir toliau bus tik politinio posto praradimas (vėliau partija „nukentėjusiems“ paprastai suranda kokį mažiau matomą postelį valstybės tarnyboje), tol nemažės pagunda semti valstybės milijonus. Tikimybė, kad politikus galiausiai nubaus rinkėjai, yra taip pat labai maža, nes, kaip matome, ilgapirščių yra visuose pagrindinėse partijose, tad rinkėjams čia nelabai yra iš ko rinktis. Kita vertus, antikorupcinės operacijos taip greitai dengia viena kitą, kad greitai pasimiršta, kas buvo praėjusią kadenciją, ir tie, kurie dar vakar buvo kaltinami korupcija, šiandien vėl moralizuoja oponentams iš aukštų tribūnų. O tokios aukso kasyklos, kaip viešinimui skiriami šimtai valstybės milijonų, iš kurių gyvena „didžiausios Lietuvoje ryšių su visuomene agentūros“ ar „pagrindiniai naujienų portalai“ (tuo metu, kai dešiniųjų vyriausybė kovojo su krize mažindama pensijas, šios privačios įstaigos tos pačios vyriausybės dėka itin pralobo), yra išvis neįkandamos mūsų spec. tarnyboms, nes tam reikia ypatingo profesinio pasiruošimo, nuolatinės analizės ir, žinoma, visiško viešumo.

Teko girdėti, kad Norvegijoje kiekvienas pilietis panorėjęs gali internete pamatyti kiekvieno kito piliečio pinigų judėjimą, nes visi atsiskaitymai vyksta tik bankų kortelėmis, ir visos finansinės operacijos yra viešos. Tokiu būdu finansinė kontrolė patikėta ne tik Mokesčių inspekcijai, STT, bet žymiai rimtesniam kontrolieriui – kiekvienam valstybės piliečiui.

Mes gal dar nesubrendome tokiam pilnutiniam viešumui (prekybininkai tvirtina, kad prieš euro įvedimą už masiškai parduotuvėse „šluojamą“ buitinę techniką dauguma žmonių atsiskaito tik grynais), bet bent pradžiai Vyriausybė galėtų sudaryti kiekvienų metų viešą valstybės ir ES skiriamų lėšų žemėlapį – schemą, iš kurios kiekvienas matytume, kur konkrečiai „nusėda“ valstybės skiriamos milijardinės lėšos, kiek valstybės institucijos skiria lėšų „ryšių agentūroms“, „naujienų portalams“ ar kitoms privačioms, įtaką visuomenei darančioms bendrovėms.

Manau, kad toks pinigų keliavimo žemėlapis mums geriau atskleistų, kodėl valdžios keičiasi, o politinės-korupcinės pasakėčios vis tos pačios. Ir kas tikrieji tų pasakėčių kūrėjai. 

Bernardinai.lt

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Vilinda       2014-11-12 14:05

O, vis delto, labai noretume matyti dirbancius Seime D.Stancika,Stancikiene,L.Kernagi,Silgali,N.puteiki ir daugeli kitu,nesusijusiu su politinemis grupuotemis,dirbancius savo salies ir zmoniu labui,nes jie yra drasus,saziningi ir garbingi,nes nevynioja zodziu i vata,o sako tiesa !!!Bet ar supranta tai Lietuvos mastantys zmones,ar mankurtu yra labai daug.

Lietuviai       2014-11-9 21:12

nuo 1795 iki 1948 buvo ištirpę motinos Rusijos erdvėje. Nuo 1918 trumpam įkvėpę oro vėl pusei amžiaus buvo sugrūsti į tą vagių imperijos duobę.   
Caro istorikas N. Karamzin, paklaustas, kas dedasi tėvynėje, atsakė trumpai - VAGIA. Rusijos vagys darbuojasi pasidalinę į kastas. Viršuje - vory v zakone (~teisėti vagys). AMB klausiamas dėl Draugystės viešbučio privatizavino atšovė “vsio zakonno”. Vagių imperija Lietuvoje spėjo suleisti gilias šaknis. Septynios mūsų tautos kartos vogė vagia ir nesigėdi. Kada lietuviai atpras vogti? Mūsų proanūkiai to tikrai nesulauks. Nepykit už teisybę.   

birute       2014-11-6 16:22

Perskaicius gerb.Stanciko straipsni,prisimine lietuviu liaudies patarles:Ranka ranka plauna.,Varnas varnui akies nekerta.,Toks toki sutiko arba Lietuva svogeriu krastas…Daugiau parasykit jus.Sekmes Stancikui ir kitiems geros valios zmonems.

Jei būtų Rusijos ir ES       2014-11-6 11:42

susidūrimas,tai būtų dviejų mąstymų susidūrimas,kai reiktų tik kompromiso paieškų.Laukinis kapitalizmas negerai,bet reguliuojamas kapitalizmas būtų kompromisas.

Daina       2014-11-6 11:02

Manau, kad siekiantiems valdžios postų reikėtų suorganizuioti specialius pažintinius kursus, kuriuose jiems būtų išdėstomi sąžiningumo, padorumo ir garbingumo pagrindai. O po to, kad jie išlaikytų valstybinį egzaminą ir duotų priesaiką sąžiningai dirbti… Nes, kai jie atsitupia į atsakingus postus, išaiškėja, kad tokių sąvokų jie nėra net girdėję. Tik iš ko sudarytume egzaminų komisiją? Ar dar surastume dorų, nepapirktų komisijos narių? Jau taip visi vieni su kitais susipainioję korupciniais, giminystęės ryšiais, kad to Gordijaus mazgo Lietuvoje neišpainiotų jokios STT FNTT ir pan. įstaigos. Gal reikėtų importuoti iš kur nors teisingą teisėsaugą? Jau labai seniai didelė dalis visuomenės mato, kad karalius nuogas, bet karaliaus pakalikai visais kanalais trimituoja, kad jo rūbai nuostabūs. Ir tie, kurie mato karaliaus nuogybę niekuomet nepateks į jokį reikšmingesnį postą...

Autorius       2014-11-6 9:18

manau,  iki galo nesuvokia prokūraturos, teismų,VSD, FNTT ir STT tikrosios paskirties. Tai tik politinės ir ekonominės kovos įrankiai tarp valdančiųjų ir norinčių valdyti. Nieks nesuinteresuotas iki galo pribaigti savo konkurentų ( arba visai įvaryti į kampą )- po kiek laiko gali sulaukti analogiško atsako. Svarbu tik užimti nors kuriam laikui( aišku - kiek tik galima ilgiau ) konkurentų vietas arba be labai didelių ‘’škandalų’’ ( kad ir pats nenukentėtum ) juos visai pašalinti iš žaidimo.

Stancikas kėsinasi į valstybės pamatus       2014-11-6 8:45

kur žiūri VSD, VRM, GP dėl nusikalstamos Stancikos veiklos - norėjimo sugriauti valstybę ir ją atiduoti tiesiai rusams į nagus?
Juk pinigų judėjimas ir valstybinių bei ES pinigų išleidimas, bei ypatingai nusipelniusių žmonių piniginės pajamos - tai didžiausia, svarbiausia valstybės paslaptis.


Rekomenduojame

Citata. Fulton J. Sheen. Moralės principai nepriklauso nuo daugumos balsavimo

Liudvikas Jakimavičius. 15 min. panaršius po Lietuvos žiniasklaidos delfinariumus…

Geroji Naujiena: Mylėti Dievą ir mylėti artimą

Audrius Bačiulis. Lietuvoje amžiaus nuosprendis, o feisbuke tyla?

Rasa Čepaitienė. Atjautos koeficientas

Algimantas Rusteika. Laikas atšildyti užšalusias širdis

Andrius Švarplys. Broliai ir sesės katalikai, galbūt nereikia vynioti į vatą to, kas šiaip nėra suvyniojama?

Iš skaitytojų pašto: Artūras Skrinska. Utopinis rinkėjas

Ramūnas Aušrotas. Dar kartą apie tai, ką Popiežius sako, ir ko nesako

Robertas Grigas. Tikrovės faktai, kurių jokios autoritetų ištarmės atšaukti negali

Ramūnas Aušrotas. Nėštumo nutraukimas įtarus vaisiaus ligą ar neįgalumą prieštarauja Lenkijos Konstitucijai

Lietuvos vyskupų konferencijos informacinis pranešimas apie Popiežiaus išsakytas mintis filme „Francesco“

Vygantas Malinauskas. Bažnyčios mokymas nėra asmeninė Popiežiaus nuosavybė

Algimantas Rusteika. Sekmadienį laukia rinkimai be tikrų pasirinkimų

Justas Mundeikis. Magiškas švietimo finansavimas 2021 m. biudžete

Ramūnas Aušrotas. LRT iškraipė tekstą – popiežius Pranciškus pasakė: „Jie turi teisę būti šeimos dalimi“

Giedrė Barčkutė. Ar konservatoriams pavyks laimėti katalikų rinkėjų balsus?

Vytautas Radžvilas. Netikėjimo kaina: juk ir mes tai galėtume

Romas Lazutka. Nebus gerovės, kol vieni kitus laikysime kvailiais (apie 13 pensiją ir ne tik)

Audrius Bačiulis. Naujienos iš Karabacho fronto

JT piktnaudžiavimas žmogaus teisėmis (I)

Vytautas Sinica. Švedija: multikultūralizmo grimasos

Algimantas Rusteika. Didvyriai ir nesuprasti genijai opozicijoje, o niekšai, kvailiai – valdžioje

Agnė Širinskienė. Kas būna, kai prišneki apie svainio partiją

Popiežius Pranciškus apie neoliberalizmą

Algimantas Rusteika. Didvyriai ir nesuprasti genijai opozicijoje, o niekšai ir kvailiai – valdžioje

Švedija keičia kursą – jungiasi prie rytų europiečių: policija prabilo apie „grėsmę sistemai“, griežtinti įstatymus reikalauja net buvęs ABBA narys

Eidamas 101-uosius metus mirė partizanas Jonas Svilainis-Liūtas

Liudvikas Jakimavičius. Papolitikuokim

Tikėjimo mokymo kongregacija: Tikintieji turi žinoti – ant kortos statoma moralinės tvarkos esmė, susijusi su visapusiška žmogaus gerove

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.