Visuomenės pokyčių analizė, Istorija, Demokratija ir valdymas, Geopolitika

Dalius Stancikas. Kodėl Rusija tokia svarbi Lietuvai?

Tiesos.lt siūlo   2017 m. birželio 29 d. 2:06

15     

    

Dalius Stancikas. Kodėl Rusija tokia svarbi Lietuvai?

Žurnalas „Miškai“

Nepaisant nutrūkusių saitų šiandieninei Lietuvai Rusija išlieka viena svarbiausių valstybių.

Kad ir kaip paradoksaliai tai skambėtų, bet perspektyvos prasme Lietuvai Rusijos ateitis turėtų būti svarbesnė nei Europos Sąjungos likimas. Reikalas tas, kad Rusijai tapus normalia, draugiška valstybe išnyktų ne tik du šimtmečius užsitęsusi egzistencinė grėsmė, bet ir atsivertų milžiniškos ir labai perspektyvios rinkos, Lietuva vėl taptų svarbi tarpininkė tarp Rytų ir Vakarų, ir tai išgelbėtų lietuvišką savivertę. Deja, šiandien lietuviška savivertė kritusi taip žemai, kad aštuoniasdešimt nuošimčių dabartinių moksleivių nori neatsigręždami bėgti iš Tėvynės, o psichologai perspėja, kad Lietuvoje yra itin aukštas savidestrukcijos (savigriovos) laipsnis.

Nemažai slaviškų žemių – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštijos erdvės – iki šiol mums asocijuojasi su Vyčiu ir istorinėmis pergalėmis, todėl kelia lietuvio istorinę savivertę (visai kitaip jaučiamės Londone ar Berlyne, kur dažniausiai dirbam antrarūšius darbus ir esam suvokiami kaip emigrantai – menkesnės vertės gyventojai). Net okupacijos laikais Sovietų Sąjungoje lietuviai buvo vertinami kaip lyderiai, aukštesnės kultūros atstovai – panašiai mes dabar žvelgiame į anglus ar vokiečius. ES tapę paribio provincialais prarandame ne tik savivertę, bet ir tautos dvasią, greitai nykdami ir visu kūnu – įstojus šaliai į ES ketvirtadalis lietuvių apsisprendė savo gyvenimus, darbus ir talentus skirti kitoms valstybėms.

Išvada akivaizdi – lietuviai nustos nykti, jei atgaus savivertę, jei vėl pasijus reikalingi, svarbūs istorijos dalyviai, istorinės tautos ainiai, turintys aiškias perspektyvas čia, savo žemėje.

Štai todėl tolesnis Rusijos imperijos likimas mums tebelieka egzistenciškai svarbus – Rusijai tapus taikia valstybe Lietuva atgautų savo istoriškai svarbų tarpininko vaidmenį itin svarbioje geopolitinėje kryžkelėje.

Ar tai realu? Taip. Pirmąkart nuo 1999 m., nuo Rusijos ir Čečėnijos karo ir KGB pulkininko Vladimiro Putino valdymo pradžios, Rusijoje vyksta teigiami giluminiai pokyčiai. Rusija šiuo metu panaši į medį žiemos pabaigoje: dar pumpurų nėra, tačiau vidiniai syvai milžiniška jėga telkiasi naujai gyvybei. Ir tai leidžia teigti, kad Vladi-miro (liet. valdančio pasaulį) era baigiasi – net jei V. Putinas kitų metų pavasarį pabandys dar šešeriems metams likti Rusijos caru, jis visos kadencijos niekaip nebeištrauks.

V. Putino valdymo pabaiga reikštų ne tik oligarchinės valdžios galą, bet ir Rusijos imperijos (taigi ir jos imperinių ambicijų) pabaigą.

Kuo paremtos tokios optimistinės išvados (pvz., ekspremjeras A. Kubilius teigė, kad Rusija gali keistis ne anksčiau kaip 2050 m.)? 

Pirmiausia tuo, kad žvelgdami į dabartį iš deramo analizei atstumo negalime paneigti akivaizdaus fakto – Rusija ne stiprėja, o silpsta, didžioji Rusijos imperija jau trisdešimt metų negrįžtamai byra. Pirmasis Rusijos imperijos byrėjimo etapas vyko 1989 m. – griuvus Berlyno sienai ir atsiskyrus Vidurio Europos valstybėms, antrasis – po nepavykusio pučo 1991 m. atskilus vadinamosioms socialistinėms respublikoms, trečiasis – 2014 m. iš Rusijos įtakos zonos pabėgus Ukrainai.

Kitas itin grėsmingas Kremliui veiksnys – ilgam kritusios naftos kainos, lemiančios žaibiškai blogėjantį rusų gyvenimą. Kaip narkomano laimė priklauso nuo adatos ir dozės, taip rusai priklauso nuo naftos ir dujų kainos. Jų kritimas lėmė staigią sovietų imperijos pabaigą (kas 1986 m. tikėjo, jog viskas baigsis po penkerių metų?), jų kilimas lėmė ir tokį ilgą V. Putino valdymą (kaip L. Brežnevo – net 18 metų) bei ypatingą oligarchijos suklestėjimą (Rusijoje keikiamais B. Jelcino valdymo laikais buvo 4 milijardieriai oligarchai, dabar jų yra pusantro šimto).

Ir trečias svarbus dėmuo – internetas, prieš septynerius metus pasitarnavęs netikėtam Arabų pavasariui. Rusijos spec. tarnybos gerai žino interneto galią, pačios ja naudojasi bandydamos paveikti kitų šalių rinkimus, tačiau vis tiek pražiopsojo visuotinai kylantį ir jau nebeužgniaužiamą jaunimo maištą. Natūrali maištaujančių jaunuolių reakcija – kuo aršiau Kremlius juos malšina per mokyklas ir institutus, tuo smarkiau jie įsiliepsnoja: Rusijos jaunimo vadukai, vadinamieji jutuberiai ar blogeriai, internete besišaipantys iš V. Putino valdžios, turi milijonines auditorijas ir šiandien yra stipriausia agitacinė jėga. Dar didesnes auditorijas internetu pasiekia ir staigiai iškilusi politinė alternatyva V. Putinui – drąsus ir charizmatiškas teisininkas Aleksejus Navalnas, per internetą atskleidžiantis sukrečiančias valdžios vagystes: A. Navalno filmą apie generalinio prokuroro Čaikos ryšius su galvažudžiais Capkinais pasižiūrėjo 7 mln. rusų, o premjero Medvedevo korupcinius sandėrius, nedeklaruotas vilas ir jachtas išvydo daugiau kaip 30 mln. – maždaug kas antras balsuotojas.

V. Putinas kol kas sutramdo per visą Rusiją besiritančius protesto mitingus (birželio mėnesį protestai buvo surengti 180 Rusijos miestų – taip plačiai nemaištauta nei 1917 m., per žiauriausią pasaulyje revoliuciją, kurios šimtmetis minimas šį rudenį, nei 1991 m. griūvant SSRS), bet jau akivaizdu, kad tos bangos sulaikyti ilgam nepavyks – Rusijoje atsirado nauja karta, kuriai V. Putinas – nebe didvyris, sustabdęs imperijos griuvimą, bet praėjęs amžius, antiherojus, susijęs su skurdu, duobėtomis gatvėmis, korupcija ir tamsia ateitimi. 

Tačiau ar tokios milžiniškos imperijos galas gali būti neskausmingas jai pačiai ir jos kaimynams?

Po revoliucijos Ukrainoje prognozavau, kad neišvengiama Rusijos revoliucija bus dar kruvinesnė. Dabar, stebint civilizuotus rusų protestus, atrodo, jog įmanomas ir taikesnis pasikeitimas. Be abejo, kritus diktatoriui V. Putinui atsiras trintis su Čečėnija, vėl paaštrės Abchazijos, Osetijos, Padniestrės, Krymo problemos, pakils kinų apetitas, kurie jau senokai godžiai spokso į Mandžūriją ir Tolimuosius Rytus (kinų dešimtkart daugiau nei rusų). Tačiau mus, lietuvius, turėtų dominti europinė Rusijos dalis (ypač Karaliaučiaus kraštas – M. Mažvydo, K. Donelaičio tėvonija) ir nauja geopolitinė padėtis, leidžianti išsilaisvinti iš dabartinio Europos provincijos kampo.

Kai kasdieniai gąsdinimaisi Rusijos grėsme taps tik slogia praeitimi, kai Europos nebesluoksniuosim pagal simpatijas ir antipatijas Kremliui, kai atsivėrusios rytų rinkos lietuviams taps pelningesnės nei antrarūšiams skirtos ES išmokos (beje, pasibaigsiančios už poros metų), Lietuva, neabejoju, vėl taps savarankišku geopolitiniu veikėju, drąsiai reiškiančiu savo nuomonę dėl šeimos, lyties, religijos ar imigracijos, bei oriai ir laisvai rinksis, su kuo jai prasmingiau sudaryti ateities sąjungas. Gal su Vidurio Europa – Lenkija, Vengrija, Čekija? O gal su Rytų Europa (Ukraina, Baltarusija) atkurti istorinę LDK sąjungą (po esminės kaitos Rusijoje A. Lukašenkos režimo pabaiga būtų tik dienų klausimas)? Gal gelbės žaibiškai nykstančius baltus kurdama federaciją su Latvija? O gal kartu su Londonu, Budapeštu, Minsku ir Kijevu tarsis dėl naujos, plačios konfederacinės Europos sutarties?

Pasikeitus Rusijai neišvengiamai keistųsi ir visa Europa (dabartinė ES nebeteks prasmės, greičiausiai vėl bus atgaivinama Berlyno ir Maskvos ašis), o Lietuvai atsirastų galimybė rinktis – būtina sąlyga lietuvių tautai išlikti ir pakilti. 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Al.       2017-06-29 23:17

Manau,Rusijos išsivadavimas nėra neįmanomas. Nepaisant įsisenėjusios ligos. Jei ne svetimų bankininkų užsakytas bolševikinis perversmas, ir Rusijos imperija gal būtų sunormalėjus. Žiūrint apibendrintai, jis visgi normalėja - t. y. užgrobtos tautos pamažu išsivaduoja, žmonės pamažu normalėja.Jei bent trumpam ateitų bent Jelcino tipo vyriausybė, o JAV susiprastų ją paremti, kaip kažkada parėmė Vokietiją, Japoniją ar Korėją. Jei sugebėtų surasti veiklos ir neutralizuoti čekistų luomą. Jei jie susiprastų paleisti Ukrainą, Kaukazą.Ir jei JAV tuo metu vis dar būtų ne satanistai, tai gal ir atsitrastų proga rusams. O tada ir mums.

Baltaodžiai turi vienytis       2017-06-29 17:20

Kitaip chana.
Kaip caras Putka šito nesupranta?
Šitą žemarūrį rusai turėtų pakeisti nedelsiant.Kaimynai,rinkite DVIMETRINĮ SLAVĄ į carus.Ir Leniną neškit tolyn nuo Kremliaus sienų...
Vienžo,ne man Jus mokyt,bet darykit kažką.

VaidasVDS       2017-06-29 11:17

Na štai turime komentaruose dvi pranašystes:
1) Apokalipsė (Ne Jėzaus, o Jono “išpranašauta”) ne už kalnų;
2) Rusija ateityje prašviesės ir viskas bus gerai.
Kuri teisinga?
Gali būti, kad abi (iš dalies), arba nei viena.
Viskas bus gerai tik gana tolimoje ateityje. O per tą laiką gali kilti ir dar koks vienas “apokaliptinis karas”, o gal pakaks ir to, kad pagaliau “prašviesės” ir tų, kurie turi realią valdžią pasaulyje, galvos.
Apreiškimas, Urantijos Knyga, per Jėzaus mokymus reiškia skeptišką požiūrį į bet kokias pranašystes:
“Pranašavimas, raganavimas, ir burtininkavimas yra neišmanančių protų prietarai, lygiai taip, kaip ir magijos apgaulė. Tikėjimas į magiškus skaičius, pasisekimo ženklus, arba nepasisekimo išankstinius ženklus yra gryni ir nepagrįsti prietarai.”
Bet kurie protingi žmonės tūkstančius kartų galėjo įsitikinti šių Jėzaus žodžių tiesa.
Pranašystes pateikti žmonėms gali tik tikri Apreiškimai. Kadangi Jėzaus gyvenimas buvo tikras Apreiškimas, tai aišku Jėzus galėjo pranašauti. Štai ką Jis iš tiesų pranašavo apie savo antrą atėjimą:
    “O dabar kas susiję su Jeruzalės kančiomis, apie kurias aš jums šnekėjau, tai net ir šitoji karta dar nebus išmirusi, kada manieji žodžiai išsipildys; bet kai dėl to laiko, kada Žmogaus Sūnus ateis vėl, tai šito nedrįstų pasakyti niekas nei danguje, nei žemėje. Bet jūs turėtumėte būti išmintingi spręsdami apie amžiaus brendimą; jūs turėtumėte būti budrūs, kad šitų laikų ženklus įžiūrėtumėte. Jūs žinote, kada figos medžio šakos suminkštėja ir atsiranda lapeliai, tada nebetoli vasara. Lygiai taip, ir kada pasaulis bus perėjęs per ilgą materialaus mąstymo žiemą ir kada jūs pastebėsite naujosios dieviškosios tvarkos dvasinio pavasario atėjimą, tada jūs tikrai turėtumėte žinoti, kad naujojo apsilankymo vasaros metas artėja.” (Pateiktas tik svarbiausias Jėzaus pasisakymo epizodas)
—-
Ir štai, kas gavosi po to:
“Iš visų pasisakymų, kuriuos Mokytojas perteikė savo apaštalams, nė vienas jų galvose niekada nesusipainiojo tiek, kiek susipainiojo šitas, perteiktas šį antradienio vakarą ant Alyvų Kalno ir susijęs su dviem dalykais, Jeruzalės sugriovimu ir jo paties antruoju atėjimu. Dėl to, vėlesnieji rašytiniai paaiškinimai, paremti atsiminimais apie tai, ką Mokytojas pasakė ta nepaprasta proga, mažai kuo sutapo vienas su kitu. Dėl to, kai į šiuos įrašus nebuvo įtraukta daug to, kas buvo pasakyta tą antradienio vakarą, atsirado daug legendų; ir labai anksti antrajame amžiuje viena žydų apokalipsė apie Mesiją, užrašyta kažkokio Selto, kuris priklausė imperatoriaus Kaligulos rūmams, buvo drąsiai įtraukta į Motiejaus Evangeliją, o vėliau papildė (iš dalies) Morkaus ir Luko užrašus. Būtent šituose Selto užrašuose atsirado parabolė apie dešimt nekaltų mergelių. Nė viena kita evangelijos užrašų dalis niekada nebuvo taip gluminančiai klaidingai aiškinama, kaip šito vakaro mokymas. Bet Apaštalas Jonas šitaip supainiotas nebuvo niekada.”
——
esmę surasite šiuose Jėzaus žodžiuose: “kada pasaulis bus perėjęs per ilgą materialaus mąstymo žiemą”...

Del interneto       2017-06-29 7:45

Arabų pavasarį darė ne arabai internato pagalba, o CŽV interneto pagalba. Tad ir Rusijoje pasikeitimai įvyks (jei įvyks) tik su CŽV pagalba. O ar tai muums bus geriau - abejoju. Panašiai kaip ir nuo arabų pavasario Europoje pasidarė “geriau”. Ir patiems arabams dabar daug “geriau”.

fenia.       2017-06-29 0:06

oi liuli liuli lia.

abc.       2017-06-28 20:32

kodėl Lietuvai svarbi Rusija?

Algimantas       2017-06-28 20:10

Įdomios, optimistiškos, blaiviai pamatuotos įžvalgos.

Juozapas       2017-06-28 18:26

Ruskijos konglameratas (to pasmirdusio darinio valstybe vadinti negalima), yra amžinas civilizacijos ir be abejo Lietuvos priešas. Visada buvo ir visada bus.
Svaičiojimai apie , atseit kažkada būsiančią “civilizuotą” ruskiją yra tiesiog jokio pamato neturintys sapaliojimai, t.y. absurdas. “Civilizuota mėšlo krūva”? Kliedesiai.

albina       2017-06-28 16:42

Galėsite aktyviai mane kritikuoti,bet ir pranašystės apie musulmonų invaziją į Europą ne seniai atrodė nusišnekėjimas,bet matom,kas vyksta Londone,Briusely,Prancūzijoje.Pranašauta,kad Rusija palaidos Lenino mumiją ir pradės šviesų savo istorijos tarpsnį.Todėl man labai patiko optimistinis Autoriaus požiūris.Ir šventas mūsų Vyskupas mylėjo Rusiją,valdžia - tai ne valstybė.

oi ne!       2017-06-28 16:12

Net ir kritus Putinui nieko geresnio santykiuose nenutiks, nes tada valdžią ten perims koks kitas banditas. O kad greitai ten įvyks pokyčiai, net labai jaučiasi iš rusų nuotaikų. Sankcijos tikrai veikia!
Sąjungos su Latvija ir Konfederacijos su Kijevu bei Londonu idėja tai +100, aš visomis keturiomis UŽ.

Marginalas       2017-06-28 15:02

“Rusija” yra slavakalbė žemė, bet ne slavų žemė. Jokios “taikios valstybės” ten niekad nebus, nes pati jos egzistencija amžiais remiasi plitimu kaimynų sąskaita, o istorinės valstybingumo formos tik tam ir pritaikytos. “Rusiją” supus pati dėl alkoholikų populiacijos mažėjimo bei musulmonų augimo. Tačiau šiame kelyje ją pirmiausiai praris kinai, o tai kažin kaip atsilieps Vakarams, įskaitant ir Baltiją.
Pageidautinos svajojamos išeities čia nėra ir būti negali, nes ima veikti globaliniai bendražmogiški ir viršžmogiški faktoriai. Apokalipsė artėja, Ponai, - vieniems galas, kitiems pagaliau išlaisvinimas.

Artėja       2017-06-28 14:40

tas metas.

tsakant.       2017-06-28 5:21

nebegausim išmokų tada vėl draugausim su teroristine valstybe,gal numes kauliuką šakalui.bus tinkama ir elektra, ir dujos su nafta tiks, ir astravas nebekels pavojaus.ir dėdulė su magnolija nebekariaus mažų karų ir debilius pabaigs rašyti vadovėlį apie ekonominį stebuklą prie baltijos ir juknevičienė kas vakarą ramiai žiūrės vremia. apie Stanicką turėjau kitokią nuomonę.

Tarabilda       2017-06-28 0:32

Kažin, kažin. Man matosi šiek tiek kitas scenarijus. Jei Rusija grius, kaip prognozuojama, tarkim per artėjantį pemkmetį, Lietuva gali būti jau ES suraityta, ir visą grietinę samčiais kabins Vokietija, į ką traukinys ir važiuoja su Nord Streemais 2 ir veidmainiška politika. Jei Lenkai atstovės ir Ukraina nebus naiviai patikli ES vertybių atžvilgiu, gal gal…Bet svarbiausias dalykas, kad pati valstybė tolydžio ir greitėjančiai netenka politinių galių (pati jų išsižada). O tokia drebutiena gali būti ketvirtą kartą išsidalinta, nes apetitai visų dideli.

nu kaži, kaži...       2017-06-27 23:31

600 metų rusai nesikeitė.
——
dabar - nebegers vodkos, nebevogs ir nebenorės caro bei grobti kaimynus?
—-
kol kas rusija sėkmingai eksportuoja į Lietuvą savo brangiausias vertybes: korupciją bei banditiškas “poniatijas”, taip mėgstamas mūsų valdžios žmogystų.

Rekomenduojame

Kastytis Braziulis. Jaučiasi, kad artėja paskutinis žingsnis – teritorijos atsiėmimas iš priešo

Robertas Grigas. Apie karą ir leksiką

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt devintoji (rugpjūčio 11 diena)

Estija prisijungia prie šalių, reikalaujančių, kad ES ir Šengeno šalys kartu uždraustų Rusijos turistams keliauti į Europą

Von der Leyen nutraukė susitarimą, dabar mes neturime kur trauktis, ir turime imtis veiksmų, sako Kačinskis

Almantas Stankūnas. Opozicija, jeigu nutarėte kalbėti apie energetiką, tai nekalbėkite nesąmonių arba banalybių!

Vytautas Sinica. Norėčiau sužinoti, kuo naudingas ir reikalingas Lietuvos vartotojams buvo elektros rinkos liberalizavimas?

Vienus trėmė, kiti gerino savo gyvenimo sąlygas

Almantas Stankūnas. Gera žinia iš dalies privataus kapitalo valdomai įmonei Ignitis, tik ar taps ji gera žinia ir vilniečiams?

Jan Rokita: ES sankcijos Lenkijai yra didesnės, nei sankcijos Rusijai

Kastytis Braziulis. Neužkibkite ant rašistų kabliuko. Neleiskite sau suabejoti Ukraina

Lenkija verčiama prisijungti prie euro zonos?

Dominykas Vanhara. Surimtėkime ir pakalbėkime apie tai, kas vakar įvyko Kryme

JAV Floridos valstija uždraudė lyties keitimo procedūras vaikams

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt aštuntoji (rugpjūčio 10 diena)

Areštuotas už memo, kritiško LGBT atžvilgiu, pasidalinimą. Minčių policija jau realybė

Nacionalinis susivienijimas. Dėl „Amnesty International“ šališkumo ir nepasitikėjimo šia organizacija

Simonas Streikus. Masinės migracijos Švedijoje padariniai: ar ją dar galima laikyti gerovės valstybe? (I)

Kai LRT neleidžia, gelbsti Lenkijos televizija. Apie Vakarų laikyseną Rusijos atžvilgiu

Almantas Stankūnas. Didinate piktų ir valstybei nelojalių piliečių skaičių

Ondrej Šmigol. Prasidėjo kontrrevoliucija prieš translytiškumą

Marek Jurek. Metas sudaryti tarptautinę konvenciją dėl šeimos teisių, kaip alternatyvą Stambulo konvencijai

Susipažinkite su paroda, kurią rengia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt septintoji (rugpjūčio 9 diena)

Vienos iš Vokietijos žemių vyriausybė steigia centrus, kuriuose bus galima apskųsti „anti – queer ir rasistinius incidentus“

Vytautas Radžvilas. Nacionalinio susivienijimo pozicija: 1940 m. klaida nebus kartojama

Almantas Stankūnas. Šeimų sąjūdis: nenumaldomas V. Putino ilgesys?

Almantas Stankūnas. „PIŠ“ apie Perlą – kulkosvaidžiu į kojas valdantiesiems

Vytautas Sinica. Už Perlo veiksmus dar baisesnė Šimonytės reakcija

Algis Vyšniūnas. Sąmoninga tautos amnezija

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.