Dalius Stancikas. Ar lietuviai sąmoninga Tauta?

Tiesos.lt siūlo   2014 m. vasario 5 d. 5:29

21     

    

Dalius Stancikas. Ar lietuviai sąmoninga Tauta?

Ar lietuviai protinga, ori, pagarbos verta Tauta? Tauta, gebanti savarankiškai tvarkyti savo gyvenimą, gebanti siekti atviros, teisingos pilietinės visuomenės, kaip rašoma mūsų Konstitucijos įžangoje?

„Ne“, – sako Kremliaus ideologai, nuo pat Lietuvos nepriklausomybės visais būdais pabrėždami, kad lietuviai – nesusiformavusi tauta, nepajėgianti gyventi savarankiškai.

„Ne“, – sako ir mūsų Tautos politinis elitas, išrinktas tos pačios Tautos.

Nesu tikras, kad už Lietuvos Respublikos Konstituciją 1992 m. spalį balsavo Prezidentė Dalia Grybauskaitė (jos biografija iki šiol pilna bauginančių okupacinių duobių), tačiau neabejoju, kad už Konstituciją balsavo dabartinis ir buvę premjerai Algirdas Butkevičius ir Andrius Kubilius. Tuo metu mes didžiavomės savo Tauta panašiai kaip dabar ukrainiečiai, todėl neabejoju, kad ir A. Butkevičius, ir A. Kubilius ramia širdimi balsavo už šias Konstitucijos nuostatas: „Lietuvos valstybę kuria Tauta. Svarbiausi Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimai sprendžiami referendumu“. (Atkreipkime dėmesį – Konstitucijoje žodis „Tauta“ pagarbiai rašomas didžiąja raide. Tuomet tikėta, kad Tauta yra sąmoninga, išmintinga, kurios nesuvedžios nei Kremliaus propaganda, nei populistiniai pažadai).

Kas nutiko per tuos 23 metus, kad tos pačios Tautos išrinkti vadai (Prezidentė, premjeras, opozicijos lyderis) bijo Tautai patikėti spręsti svarbiausius valstybės gyvenimo klausimus ir taip savinasi tik jai priklausančias galias? Kodėl tik išgirdęs apie referendumus politinis elitas pradeda nervintis, įžeidinėti, grasinti (tai agentais, tai milijardinėmis Briuselio baudomis) ir paleidžia visą valdžios galią ir propagandą, kad apsaugotų Tautą nuo jos pačios?

Ir tai daro neteisėtai, nes Tauta niekam nesuteikė galios su savimi elgtis kaip su mažamečiu, ne per daug išprususiu, tiesą nuo melo sunkiai atskiriančiu, saldainiu lengvai susiviliojančiu vaiku.

Kaip nutiko, kad Lietuvai vis labiau tolstant nuo Rusijos (lyginkime su 1992 m.), Rusijos įtaka Lietuvos piliečiams vis didėja? Kaip nutiko, kad vis labiau kovojant su baisiais vidaus oligarchais (2009 m. kandidatės į Prezidentus D.Grybauskaitės pažadas), jų vis daugėja – kaip toje pasakoje, kur nukirtus slibino galvą išauga trys naujos („Naujas formas įgavę oligarchiniai dariniai skaldo ir dalinasi Lietuvą“ – iš 2014 m. vasario 3 d. kandidatės antrai kadencijai D. Grybauskaitės pareiškimo)?

„Lietuvai atsigaunant stiprėja ir valstybę griaunančios bei grobstančios jėgos tiek išorėje, tiek šalies viduje. Jos sėja destrukciją ir nepasitikėjimą Lietuva, stabdo svarbiausius valstybės raidai projektus, pamina demokratines ir konstitucines vertybes“, – taip savo piliečių nepritarimą naujai atominei elektrinei ir norą kitais referendumais pasisakyti svarbiausiais gyvenimo klausimais įvertino Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Referendumo dėl žemės pardavimo užsieniečiams rengėjai apgaudinėja žmones. ES gali pareikalauti grąžinti apie 25 milijardus litų“, – pareiškė premjeras Algirdas Butkevičius. Žmonės buvo apgauti – taip politinis elitas įvertino ir referendumu atmestos naujos atominės elektrinės statybą, todėl šie rezultatai vis dar nepatvirtinti įstatymais, o derybos su japonais nenutrauktos.

„Kaip Kremliui tai sekasi įgyvendinti – nesunku matyti čia pas mus, Lietuvoje, atidžiau įsižiūrint į tą patį sparčiai plintantį tuščiažiedį pseudo patriotizmą ir vis naujus referendumus. Tuščiažiedis – nes iš išorės toks žiedas gali atrodyti labai gražiai, bet viduje to žiedo gali būti tiesiog nuodinga tuštuma. Tokio garsaus patriotizmo pastaruoju metu Lietuvoje matosi vis daugiau, jis vis gausiau ir garsiau reiškiasi, juo patiki ir išsilavinę žmonės, todėl tuo vis atviriau džiaugiasi mūsų kaimynė Rusija“, – taip opozicijos lyderis Andrius Kubilius diagnozuoja dabartinį savo Tautos sąmoningumą.

Nauja Tautos liga, matyt, tikrai labai pavojinga, nes „tuščiažiedis patriotizmas su nuodinga tuštuma“ jau apėmė ir vyskupą Joną Kaunecką, režisierių Joną Vaitkų, aktorius Rolandą Kazlą, Gediminą Storpirštį, Vytautą Paukštę, gamtininkus Romą Pakalnį ir Libertą Klimką, akademikus Antaną Buračą, Eugenijų Jovaišą, Antaną Kudzį, kompozitorių Algirdą Martinaitį, rašytoją Vytautą Rubavičių, signatarą Algirdą Patacką, krepšinio legendą Vladą Garastą ir daugybę, daugybę kitų, reikalaujančių, kad referendumas dėl žemės įvyktų.

Reikalaujančių nepaminti demokratinių ir konstitucinių vertybių.

Tačiau argi tokiam, erdvėje sunkiai besiorientuojančiam ligoniui (Tautai), rūpestingas slaugas gali leisti pačiam nuspręsti savo likimą? Jokiu būdu. Ir štai tuomet pajungiamos visos valstybės priežiūros (gaivinimo) institucijos – Konstitucinis Teismas, Vyriausioji rinkimų komisija, Vyriausybė, Seimas…

Ir vis dėlto – ar Lietuva tikrai stiprėja, jei stiprėja ir vidaus priešai?

Kaip nutiko, kad vis stiprėjant valstybei (kaip sutartinai teigia politinė kairė ir dešinė), jos piliečiai per 22 metus ne paaugo, bet priešingai – suvaikėjo, ir jiems nebegalima patikėti spręsti svarbiausių klausimų? Šiuo atžvilgiu labiau už Konstitucinį Teismą, neteisėtai nurodantį nesusivokiančiai Tautai balsavimų eiliškumą, pritrenkė mūsų europinės teisės ekspertas Ignas Vėgėlė, radijo laidoje pateikęs tokį galimą piliečių nukvakėjimo pavyzdį: koks chaosas bus Konstitucijoje, jei Tauta, nepataisiusi, kad Lietuva nebėra demokratinė valstybė, ims ir pirmiau nubalsuos už monarchą – diktatorių?

Ką gali atsakyti Tauta į tokius profesoriškus pamokymus?

Nebent tai, kad per nepriklausomybės laikotarpį vykusius referendumus akivaizdžiai įrodė esanti ir brandi, ir išmintinga. Štai faktai:

1991 m. vasario 9 dienos referendume daugiau kaip trys ketvirtadaliai rinkimų teisę turinčių piliečių balsavo, kad Lietuva yra nepriklausoma demokratinė Respublika.

1992 m. birželio 14 dienos referendume Lietuvos piliečiai pasisakė dėl okupacinės sovietų kariuomenės išvedimo ir padarytos Lietuvai žalos atlyginimo.

1992 spalio 25 dieną Lietuvos piliečiai referendumu priėmė Lietuvos Respublikos Konstituciją – tą pačią, kurios dabar mus moko tuomet dėl amžiaus dar negalėję balsuoti konstitucinės teisės specialistai.

2003 gegužės 10 dieną Lietuvos piliečiai pritarė Lietuvos narystei Europos Sąjungoje (kaip, beje, ir kitos labiau nuo Rusijos atitrukusios valstybės iš posovietinės erdvės).

2012 spalio 14 dieną Lietuvos piliečiai nepritarė naujos atominės elektrinės statybai (po 2011 m. Japonijoje įvykusios Fukušimos katastrofos prieš branduolinę energetiką sukilo didžioji dalis civilizuoto pasaulio, Vokietijos, Švedijos, Šveicarijos vyriausybės pareiškė ketinimus nutraukti visų atominių jėgainių eksploatavimą, Japonijoje sustabdyti visi 54 reaktoriai ir t.t.).

Taip pat norėtųsi priminti, kad nepaisant surinktų 300 tūkst. parašų Lietuvos piliečiai nepritarė populistiškiausiam iš visų rengtų referendumų – dėl „nuvertintų indėlių“. Jį, beje, 1994 m. organizavo konservatoriai.

Todėl išvada viena: Lietuvių tauta yra tikrai pasiruošusi pilnutinei demokratijai, kurios programą dar prieškarį kūrė mūsų intelektualai. Reikia tik netrukdyti Tautai šį tikslą įgyvendinti.

Žinoma, Lietuvių tauta, kaip ir kitos, gali suklysti. Tačiau akivaizdu, kad ji yra tokio sąmoningumo, kuomet pajėgi pati taisyti savo klaidas, ir jai nebereikia perdėtų politinių auklių. Jai reikia kitokių politikų: nesusireikšminusių dėl savo intelekto ir nesijaučiančių Tautoje kaip priešų, apgavikų ar nuodingų pseudopatriotų apsuptyje. Lietuvai tiesiog reikia politikų, pajėgių įgyvendinti Konstitucijos 5 straipsnį: „Valdžios įstaigos tarnauja žmonėms“.

Nes politikai, manantys, kad Tauta yra kvailesnė už juos, nėra pajėgūs nei tos Tautos išgirsti, nei tuo labiau – jai tarnauti ar atstovauti. Nei Lietuvoje, nei Briuselyje.

Bernardinai.lt

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Vytautas iš Šlavėnų kaimo       2014-02-13 13:50

Oi, kaip smagu po “delfistų” komentarų pasiskaityti žemiau esančių. Pasakėčią įsirašiau. Gal neužpyks autorius, bet ją pateiksiu prie progos ir kitiems.
O dėl straipsnio, tai ....toks įspūdis, kad Lietuvą kažkas prakeikęs. Jau taip nesiseka su valdančiaisiais, kad, kaip sakoma, nors nusišauk. Tai jaunimas, gerbdamas gyvybę, geriau išvažiuoja. Ir jau visuotinai pripažintas faktorius, kad ne tik dėl ekonominių priežasčių, bet ir dėl susidariusios ar SUORGANIZUOTOS moralinės atmosferos. Referendumą organizuojantiems PAMINKLĄ reikia statyti.Nepriklausomai kaip baigsis. Ne kožnas mūsų [labai retas] pakęstų ir iškęstų tokią paniekos laviną.

Alius       2014-02-8 12:29

tik referendumais valdoma valstybė

Ar niekam nekelia       2014-02-6 16:17

nerimo tai,kad delfyje beveik visi komentarai dėl kankinimų Ukrainoje rašomi Rusijos budeliams palaikyti.Kodėl niekas nekelia šio klausimo.Tai labai blogas ženklas ne tik Ukrainai,bet ir mums.Tik,žinoma,nereikia čia savanaudiškai gąsdinti ,kaip tai daro konservatoriai,tuo prekiaudami ir spekuliuodami,o reikia kelti klausimą iš esmės.Tai jau užsienio valstybės atvirai veikiantys satelitai?Kas tuošiama?

"Pasaka" apie kirpėją       2014-02-6 9:38

Kartą pas kirpėją apsikirpti atėjo gėlininkas. Kai atėjo laikas atsilyginti už paslaugą, kirpėjas sako:

-’‘Aš negaliu paimti iš jūsų pinigų. Šią savaitę kerpu nemokamai’‘.
Gėlininkas padėkojo ir išėjo.
Sekantį rytą, atėjęs atidaryti kirpyklos, kirpėjas prie durų rado padėkos raštelį ir dvylika rožių.

Sekančią dieną apsikirpti atėjo kepėjas, bet kai norėjo užmokėti, kirpėjas jam pasakė, kad kad šią savaitę kerpa visuomeniniais pagrindais.
Kepėjas patenkintas išėjo.
Sekantį rytą kirpėjas prie durų rado padėkos raštelį ir dvylika pyragaičių.

Dar sekančią dieną atėjo kirptis A. Kubilius ir kai atėjo laikas mokėti, kirpėjas vėl pasakė, kad kerpa nemokamai.
Kubilius apsidžiaugė ir išėjo.
Sekančią dieną, kai kirpėjas atėjo į darbą, prie durų stovėjo
dvylika ministrų,
keturiasdešimt ministrų patarėjų,
penkiolika padėjėjų,
meras Zuokas, jo žmona su 3 vaikais,
visi Vilniaus savivaldybės konservatorių ir liberalų sąjudžio nariai
ir visi tikėjosi apsikirpti nemokamai…

Tame, mielas drauge, ir slypi skirtumas tarp paprastų žmonių ir tų, ,,garbingų’‘, kurie mus valdo…

Sekančiuose rinkimuose būk atidus ir sąžiningas.

Tau spręsti, kas bus išrinktas.

Supraskit pagaliau       2014-02-6 9:35

Kol rinksime į prezidentus, europarlamentus, seimus ir vyriausybes tokias gaujas kaip konservatoriai, liberalai, socdemai, tol Lietuvoje nebuvo ir nebus tvarkos. Žmonės, atsikvošėkit ir galvokit ką renkat.

StasysG       2014-02-6 9:11

Pritariu Autoriui apie privalomą valdžios ĮSTAIGŲ tarnystę Tautai.——- Bet.—- 1)Kaip dabar bus, kai sąjūdietis, signataras, Konstitucijos kūrėjas LN Rasimas PRIEŠ referendumą str D-fyje “L. N. Rasimas. Apie referendumo suktumą”?——-2)Autorius cituoja Konstitucijos 5 straipsnį: „Valdžios įstaigos tarnauja žmonėms”. Ir nepastebi, kad čia ĮSTAIGOS, o ne dieviškosios, išaukštintos, net šventosios “institucijos” politikų ir masinės informacijos priemonių leksikoje. Nes pats Autorius niekeno neverčiamas rašo kitaip, nei Konstitucija reikalauja:“Ir štai tuomet pajungiamos visos valstybės priežiūros (gaivinimo) i n s t i t u c i j os – Konstitucinis Teismas, Vyriausioji rinkimų komisija, Vyriausybė, Seimas…”. Autoriui tikriausiai žinoma kita sąvokos “institucijos” prasmė (pvz pagal North 1993,2003lt, Acemoglu - Robinson 2012 ir kt), bet jis bijo rašyti “įstaigos”, nes viešpataujančio Lietuvoje politekonominio elito bus išvadintas prasčioku.

Va čia tai bent       2014-02-6 6:44

EP susirūpino seksualinių mažumų teisėmis
Antradienį Europos Parlamentas paragino Europos Sąjungą ir jos valstybės parengti veiksmų planą, kaip apsaugoti lesbiečių, gėjų, biseksualių, translyčių ir interseksualių (LGBTI) asmenų teises.
Už tokią rezoliuciją balsavo 394 europarlamentarai, prieš buvo 176, susilaikė 72. Už ją pasisakė Leonidas Donskis, Vytautas Landsbergis ir Justas Paleckis. Prieš - Juozas Imbrasas, Rolandas Paksas, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Algirdas Saudargas, Valdemaras Tomaševskis. Kiti lietuviai europarlamentarai nebalsavo.

dėl kubiliau nuomonės       2014-02-5 22:41

garbingam žmogui būtų gėda rinkti tokius žodžius, bet tie žmonės gėdos jau neturi. Tai noriu paklausti, ką jie dar turi?..Apetitą, apetitą, apetitą ir kitus fiziologinius poreikius. Ar ne perdaug? Gal ne.

Jūs        2014-02-5 22:33

tik pažiūrėkit kas iš Lietuvos pritarė Urlic Lunaček rezoliucijai.Tik atmetus estrelos,po dviejų mėn žygiuoja pwersikūnijęs mutantas ir jam pritarta.
Kas pritarė iš Lietuvos šalia Paleckio ir Donskio nustebsit,o gal jau ne,jei reikia tiesti kelius ateinančiam į aukštybes?

vasia       2014-02-5 20:36

aciu Daliau, dazniau rasyk.

lima       2014-02-5 15:08

jei Tauta surinko referendumui parasus , referendumas turi ivykti

Manau, kad       2014-02-5 14:21

Sąjūdis emigravo, o jedinstvo liko.

Vytautas Ju.       2014-02-5 13:53

Tauta — tai žmonės, o žmonių yra įvairių. Nei menkinti, nei idealizuoti Tautos nereikėtų. Lietuvių Tautos problema ta, kad ji naivi ir patikli, politiškai neišprususi, nesusigaudo politiniuose procesuose, kurie vyksta tiek šalyje, tiek ES, tiek ir nelabai draugiškose valstybėse.
Taip yra todėl, kad Tautos niekas nešviečia, nepateikia tikros, aiškios ir suprantamos informacijos. Prieinamiausios informacijos priemonės TV ir laikraščiai yra monopolizuoti, dažniausiai, skleidžia šališką arba iškreiptą informaciją, o neretai ir tikrą propagandą.
Pats akivaizdžiausias pav., tai A. Čekuolio demagogija per LRT apie atominę elektrinę, kad Lietuvai ji nieko nekainuos, kad japonai ir amerikonai jos statybai patys pinigų suras, o pastatę kasmet dar ir į biudžetą po pusę milijardo Lt perves. O juk tai nacionalinis transliuotojas.

Jei prof. V. Landsbergį palaidotų niekam nežinomoje vietoje, bet ant kapo užrašytų „rusai puola“, kiekvienas Lietuvos gyventojas žinotų kieno tai amžino atilsio vieta. Štai jums ir visas Tautos sąmoningumas.

Turim,kaip ukrainiečiai atkovoti       2014-02-5 12:26

Konstitucijoje išbrauktą sakinį.Kada prie seimo?

Kaip taip atsitiko,kad       2014-02-5 12:26

konservatoriai ir liberalai tapo bolševikais?

Bet žiūrėkit,iki tol,kol       2014-02-5 12:25

buvo renkami parašai referendumui,buvo gniaužiama visa informacija per visas žiniasklaidos priemones.Dabar,kai visi pamatė,koks nusikaltimas su noru parduoti žemę,suklastoti Konstituciją buvo daromas,jau ir LRT blaiviau kalba,konservatoriai dar virškina,kad jų propaganda ne visagalė...Jau ir delfis ne visus komentarus trina.

Nora       2014-02-5 11:07

Pritariu išvadoms dėl politinio elito. Jis jau seniai kariauja su savo tauta kaip su priešo kariuomene.

Gal tokiams “elitui” geriausiai tiktų Landsbergio žodžiai - “šunauja”, kuri lojan ant savo tautos.

Arnė       2014-02-5 11:05

„politikai, manantys, kad Tauta yra kvailesnė už juos, nėra pajėgūs nei tos Tautos išgirsti, nei tuo labiau – jai tarnauti ar atstovauti. Nei Lietuvoje, nei Briuselyje“. Patys kalti, kad ale-elitas toks. Tikrasis elitas jau bunda, prezidentė juos vadina pavojingais populistais.

komuniagų interesai amžini       2014-02-5 10:53

Telekome dirbo KGBistai - kaip staugė komuniagos prieš privatizavimą,
Iš Mažeikių naftos vogė komuniagos - kaip staugė prieš pardavimą amerikonams
Žemes susigrobė komuniagos ir nori pelningai parduoti - kaip jie staugia prieš referendumą.

Ar ne laikas totaliai liustracijai - uždraudžiant komunistams dirbti bet kokį valdišką darbą?

pats laikas       2014-02-5 10:46

referendumu apsispresti ar ir toliau balsuosime uz partiniu gauju sarasus, ar rinksime savo atstovus i seima tiesiogiai ir reikalausime ju atsiskaityti rinkejams.

Algimantas       2014-02-5 9:50

Blaivūs įžvalgumas ir mąstysena, aiški rašysena. Pagarba autoriui.

Rekomenduojame

Dr. Gintautas Vaitoška. Karas ir abortas

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt trečioji (gegužės 17) diena

Vokietijos katalikų bažnyčiose vyko vienalyčių porų laiminimai, dalyvavo ir vyskupas

Ukraina tikrina kiekvieną Rusijos Federacijos piliečiams išduotą dokumentą, leidžiantį gyventi šalyje

Ramūnas Aušrotas. Tas pats Partnerystės įstatymas, tik kitu pavadinimu

Kristina Zamaryte-Sakavičienė. Įteisinus partnerystę bus keičiama ir visuomenės nuomonė

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt antroji (gegužės 16-oji) diena

Linas Karpavičius. Puota maro metu

Dalis Lietuvos ortodoksų išdėstė viešu laišku savo ketinimus metropolitui Inokentijui

Vytautas Radžvilas. Įsivalstybinusios Lietuvos diena

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Krikščioniškoji tapatybė – V Velykų sekmadienis

Šoką keliantis reikalavimas: ES reikia tik 14 balsų, kad pakeistų ES sutartis, sako buvęs ES Komisijos narys

Laiškas tiems, kuriems dar rūpi rūpi visa, kas susiję su Valstybės išlikimu

Dr. Darius Alekna. Apie šeimą ir valstybę

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt pirmoji (gegužės 15-oji) diena

Nuo Romo Kalantos aukos praėjo 50 metų

Indijos chirurgas planuoja persodinti gimdą į translytės „moters“ kūną ir sudaryti jam galimybę pastoti dėka pirmos tokios operacijos pasaulyje

Nepriklausomos valstybės ir imperijos. Vytautas Radžvilas

Vytautas Rubavičius. Partnerystės įstatymas – moterystės ir motinystės pažeminimas

Edvardas Čiuldė. Atviras laiškutis Emmanueliui Macronui

Kandidato į AT teisėjus E.Šileikio drąsi kalba išgąsdino Seimą

ES ciniškai naudojasi pavojaus situacija Europoje, kad išplėstų savo galias

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt devintoji (gegužės 13) diena

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Įveiksime ligas ar žmogiškumą?

Ramūnas Aušrotas. Vaiko teisių apsaugos klystkeliai

Vatikano sinodo svetainė švenčia homoseksualumą ir įvaikinimą homoseksualų porose

Mokslinė konferencija Romo Kalantos metams paminėti

Vytautas Sinica. Apie Gabrieliaus Landsbergio interviu

Vytautas Radžvilas. Ir vis tik tai PAKTAS

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt aštuntoji (gegužės 12-oji) diena

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.