Dalius Stancikas. Ar Lietuvai gresia branduolinis teroras?

Tiesos.lt siūlo   2014 m. spalio 2 d. 1:47

14     

    

Dalius Stancikas. Ar Lietuvai gresia branduolinis teroras?

Bernardinai.lt

Kai Lietuvos Prezidentė, duodama interviu JAV dienraščiui, tvirtina, kad V. Putino Rusija terorizuoja savo kaimynus ir naudoja teroristinius metodus, todėl anksčiau ar vėliau mes V. Putiną  pavadinsime teroristu ir nusikaltėliu, jai pritariu. Ir ne tiek dėl Rusijos šantažo parduodant savo dujas ir naftą, ar stabdant vakarietiškų produktų importą, dėl ko taip susijaudinusi visa Europa ir mes patys.

Gerokai svarbiau tai, kad sovietmečiu buvęs KGB šnipas okupuotoje Rytų Vokietijoje, 1999 m. tapęs Rusijos premjeru, nebaudžiamai sprogdino savo piliečių daugiabučius namus ir, suvertęs už tai kaltę čečėnams, pradėjo karą Čečėnijoje. Arba kad 2008 m. išprovokavęs Gruziją vėliau okupavo dalį jos teritorijos. V. Putino teroristinių ar karo nusikaltimų sąrašą būtų galima tęsti pradedant Padniestre 1992 m. ir baigiant Donbasu 2014 m. 

Kai Lietuvos Prezidentė amerikiečiams sako, kad V.Putino Rusija šiandien yra pasirengusi ir trokšta stoti į karą, su ja nesutinku, bet ją suprantu. Dėl savo gergždžiančios ekonomikos ir administracinės anarchijos, dėl visuotinio prasigėrimo ir masinės korupcijos Rusija nėra pasirengusi jokiam puolamajam karui ir nemanau, kad jo trokšta. Taip, imperinės ambicijos dar gyvos, ir jos gyvuos, kol galutinai nežlugs pati Rusijos imperija, tačiau lyginti dabartinę Rusiją su nacistine Vokietija nėra tikslu, nes karą pradėjusi Vokietija ekonominiu, inžineriniu ir daugeliu kitu požiūriu buvo viena iš pirmaujančių valstybių pasaulyje. Krymo, Donbaso ar net Čečėnijos, Padniestrės ir Pietų Osetijos okupacijos nereiškia iš naujo kylančios Rusijos imperinės galios. Priešingai – tai desperatiška gynyba, beviltiški ir trumpalaikiai griūvančios imperijos bandymai išlaikyti savo įtaką vis labiau laisvėjančiose buvusiose kolonijose. Krymas ar Donbasas yra tik menki paguodos prizai, Kremliaus dūmų uždanga savo vergiškam elektoratui, nesusigaudančiam, kad pirmą kartą per penkis šimtus metų, nuo Ivano Rūsčiojo laikų, Rusija iš savo įtakos orbitos išleidžia didžiąją Ukrainos dalį – savo istorinę Kijevo Rusios bambagyslę. Prarasti Ukrainą ir džiaugtis okupuotu Krymu – tai tas pats, kas praradus kūną džiaugtis išsaugota ranka. Šiandien centrinėje ir vakarinėje Ukrainos dalyje vyksta didžiausio rusų priešo – NATO – pratybos: ar galėjo tokius košmarus susapnuoti bent vienas Rusijos caras, tegul vėliau ir pasivadinęs komunistų partijos generaliniu sekretoriumi ar Rusijos prezidentu?

Ir vis dėlto Rusija tebėra viena iš penkių branduolinį ginklą turinčių valstybių ir viena iš dviejų, kontroliuojančių daugiausia branduolinių galvučių. Nemanau, kad Rusija panaudos šį ginklą puolamajam karui, kaip kad nepanaudojo jo griūvant pirmajam imperijos ratui – Sovietų Sąjungai: jau pamiršom, kaip tuomet Vakarai dėl to branduolinio ginklo taip ilgai popinosi su „demokratu“ Michailu Gorbačiovu, atsakingu ir už Sausio 13-ąją, ir už kruvinas skerdynes kastuvėliais Tbilisyje. Tačiau kas gali iš anksto nuspėti, kaip dar stipriai savo uodega daužysis jau paskutinę – trečią galvą beprarandantis imperinis slibinas? Todėl suprantami D. Grybauskaitės perspėjimai – reikia būti pasiruošus pavojingai desperacijai, net jei tokia tikimybė tik teorinė.

Tačiau kai Lietuvos Prezidentė, kalbėdama apie galimą savo valstybės okupaciją, ir toliau spaudžia Vyriausybę statyti naują atominę elektrinę (manau, kad dėl to ji naujuoju energetikos ministru ir pasiskyrė jai, o ne premjerui ar valdančiai koalicijai pavaldų R. Masiulį), negaliu su tuo nei sutikti, nei to suprasti. Ir ne vien todėl, kad tokie Prezidentės veiksmai visiškai nedera su demokratinio pasaulio, kurio dalimi save laiko Lietuva, pamatiniais principais: referendume Tautos (liaudies) išreikštą valią gali pakeisti tik pati Tauta (liaudis) kitu referendumu. Tiesiog pagal elementarią logiką Prezidentės mintis apie Rusijos naudojamus prieš kaimynus teroristinius metodus kertasi su mintimi, kad su nauja atomine elektrine Lietuva taps saugesnė, mažiau priklausoma nuo Rusijos. Nes Rusijos agresijos atveju atominės elektrinės buvimas Lietuvoje galėtų virsti svarbiausiu teroristiniu taikiniu, šantažo priemone, vietiniu branduoliniu ginklu, kurį galėtų panaudoti kaimynas – teroristas, pasiuntęs ten būrį „žaliųjų žmogeliukų“ (panašiai kaip1979 m. sovietų KGB „Alfa“ būrio desantininkai atakavo prezidento rūmus Kabule, užmušdami tuometinį Afganistano prezidentą H. Aminą ir į jo vietą pastatydami KGB agentą B. Karmalį).

Nesinori gąsdinti ir taip jau gerokai išgąsdintų mūsų piliečių, bet ta pati elementari logika teigia, kad nelaimė ar teroristinis aktas galingoje atominėje elektrinėje (o tokia būtų lietuviška jėgainė, jei pirktume japonų siūlomą reaktorių) virstų istorine visos lietuvių tautos tragedija, žymiai baisesne, nei penkis dešimtmečius trukusi sovietų okupacija. Nes Lietuvos valstybės plotas yra per mažas tokiai atominei elektrinei (nėra pasaulyje kitos tokio dydžio valstybės, turinčios tokio galingumo reaktorių), tad įvykus branduolinei nelaimei neturėtume kur trauktis. Neturime ir tokios armijos, kuri galėtų apsaugoti mūsų atominę nuo specialiai parengto teroristinio išpuolio (ir nebūtinai suplanuoto Kremliaus, tai, pvz., gali būti ir „Islamo valstybės“ kerštas NATO narei). Neturime ir pinigų tokioms nelaimėms – nei 2011 m. Fukušimos atominės elektrinės, nei 1986 m. Černobylio elektrinės katastrofų pasekmės iki šiol nėra likviduotos: japonai jau trečius metus aušina savo reaktorių teršdami Ramųjį vandenyną ir taip piktindami kinus ir rusus (manoma, kad Fukušimos reaktorių uždarymas kainuos mažiausiai 100 mlrd. dolerių), o Černobylio reaktoriaus betono gaubtas irsta, todėl net ir praėjus 28 metams nuo radioaktyvios spinduliuotės apsisaugojimui statomas naujas milžiniškas plieno sarkofagas, tačiau turtingųjų pasaulio valstybių skirtų 2,12 mlrd. Lt užtenka tik pusei numatyto gaubto.

Todėl akivaizdu viena: per daug lengvabūdiška būtų žvelgti į naują atominę jėgainę vien per pigesnės elektros energijos prizmę (beje, užvakar Tarptautinė energetikos agentūra paskelbė, kad per artimiausius keliasdešimt metų, t.y. per mūsų atominės elektrinės statymo laikotarpį, saulės energija taps pagrindiniu ir galimai pigiausiu elektros šaltiniu). Į naują elektrinę pirmiausia turėtume žvelgti per nacionalinės grėsmės dydį. Žinoma, jei Prezidentės žodžiai, kad V.Putino Rusija šiandien yra pasirengusi stoti į karą ir prieš savo kaimynus naudoja teroristinius metodus, skirti ne tik amerikiečiams, bet ir lietuviams. 

Bernardinai.lt

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Anupras       2014-10-2 22:01

Energėtinės nepriklausomybės idėja-korupcijos šaltinis.Prie AE projekto įgyvendinimo Latvija,Estija neprisidės.Pavyzdys ;Rail Baltica;projektas dvelkiantis korupcija.Vilniaus,Kauno,Klaipėdos šiluminės elektrinės pritaikomos biokuro ir ES atliekų deginimui. O juk tai nemaži pinigai.Na o Elektrėnų 9 energetiniai blokai surūdys, nors jau gruodyje turėsime pigias dujas iš SGD terminalo. O po metų kitų savos skalūninės dujos.Nors dar ;saugiai; gyvename bet jau milijono lietuvių čia jau nėra.O keliasdešimt tūkstančių žmonių šen ar ten nesvarbu.Politiniai-korupciniai pinigai nedvokia,iš bet kurios kilmės šaltinio.

Geri gerbiamo Stanciko rasiniai       2014-10-2 17:42

visuomet…

Letas Palmaitis       2014-10-2 15:00

Štai kas gresia Lietuvai iš ubliudkų ruskijos:
kavkazcenter.com/russ/content/2014/10/02/106429.shtml

Didžiausias        2014-10-2 14:29

visų buvusių valdžių nusikaltimas-tai socialinės atskirties nepaisymas.Žmogiškojo faktoriaus nepaisymas.Gal Amerika tai ir gali sau leisti,bet mes,esantys Rusijos pašonėje…nedovanotinas lengvabūdiškumas.

Ar garsiojo       2014-10-2 13:27

servizo savininkas G.Navaitis nedirba Lietuvos saugumui?Šiandien per LRT net truputį pagailo V.Savukyno,apsupto trijų valstybininkų.Padėtį gelbėjo pora varganų klausytojų skambučių,kurie labai kultūringai paaiškino tikrąją padėtį.Nors šiaip skambučių gausos nebuvo ir iš vis daugiau jų nebuvo.Iškalbinga tyla prieš nenatūralų valdžios optimizmą,kad rusai tikrai nepuls.Kažkaip sunku tuo patikėti.Nes jie turi yptingus įsitikinimus ir matę dar ne tokių sunkumų.Rusiją pakeisti iš vidaus labai sunku,kaip ir iš išorės.Labai nesinori,kad tai būtų katastrofa,bet…Na,tokius,kaip šis komentaras G.Navaitis sakė,kad anksčiau šaudydavo…O senas giminaitis,matęs karus ir rusus sakydavo,reikia žinoti ir pasiruošti blogiausiam,geras pats ateis.

kacius       2014-10-2 11:52

Mintyse gera pasėdėti prie palaidoto fontano, šalia seimo rūmų. Jis daug pasako apie statybas…

Taigi rutai       2014-10-2 10:59

Džiaukitės, kad vadovauja Vaigauskas, tas nors kiek padorumo turi, sovietiniai žmonės dar turi padorumo. Kai jį pakeis ten sėdintys jauni, kurie jau išauklėti šioje Lietuvoje, tai tie išvis su piliečiais nesiskaitys. Pagal žmonių kalbas, tai Vaigausko pavaduotoja užsiundė policiją prieš parašų rinkėjus.

Kritikas Pikčiurna       2014-10-2 10:51

Puikus ir labai išmintingas straipsnis. O Daliaus diagnozė, kad Rusijos imperija žlunga ir jos agresija yra žlugimo požymis, patvirtina elementari logika - jei Rusija, net kaip imperija, klestėtų, visi į ją norėtų grįžti, o ne iš jos pabėgti.
Rusijos agresija - tai jos agonija, kelianti ne tik sau, bet ir visam Pasauliui milžinišką grėsmę. Tai toks pat ženklas, kaip ir iš ugnikalnio pradėję veržtis dūmai, prieš pat jo išsiveržimą...
Todėl reikia galvoti, ne tik kaip apsisaugoti nuo tokius grėsmės, bet ir kaip padėti pačiai Rusijai išvengti tokios katastrofos, nes ji ekologiškai pavojinga visam Pasauliui.

ruta       2014-10-2 9:46

Ar yra Lietuvoje zmoniu , kurie tiki valdzios pliurpalais , darbais , manau , kad ne .Ir rinkimai jau tampa tik butaforiniai , kai Rinkimu komisijai vadovaja vis tas pats tovariscius Vaigauskas .I politika einama / ziurekite kiek per 25 metus politiku -milijonieriu prisigamino , pries tai budami tik pilkom vidutinybem/ , kad geriau gyventi , nes tik budamas politikoje prieini prie piniginiu sriautu reguliavimo , nukreipimo prie savu patiketiniu kiseniu .
Panele Grybauskaite vadovaujasi sovietine komunistine praktika , kai Tautos Konstitucines teises lygios -nuliui ! Tauta jau aiskei pasake -NE , Atominei !
Nesugeba Lietuvos valdzia , nei buvusu , nei dabartine, atlikti nei vieno projekto , kuris butu naudingas visam interesui , ir kas svarbiausia -niekas uz nieka paskui neatsako , galutinis rezultatas -tai kuo daugiau pinigu numuilinti i savas kisenes .

Gal ir apsurdas, bet       2014-10-2 8:12

Grybauskaitė matyt svajoja tapti Rusijos imperijos vadove ir po to apie sąjunga su Amerika

Mūsų valdžia irgi       2014-10-2 7:41

išprotėjo?

Tegu       2014-10-2 6:21

autoriaus mintys virsta realybe, - teišgirsta politikai; o mes - nei piktinamės, nei protestuojame, - ar taip gyventi lengviau?

totalitarizmas       2014-10-2 6:20

tauta yra niekis, valdžia yra viskas.
taip ir gyvename - mūsų vaikus prievartauja, esame tik vergai.

Taigi       2014-10-2 3:06

Nuo 2009 m. Lietuvoje ir prasidėjo Grybo pavidalo branduolinis teroras, antroje serijoje jis dar labiau sustiprėjo, bet sprogimo nebus, nes Lietuvos gyventojai ramūs, kaip paliegę veršiai.


Rekomenduojame

Kardinolas Sigitas Tamkevičius: bijau, kad Bažnyčia liks vienintele institucija, kuri gins demokratiją

Geroji Naujiena: Kristus tikrai prisikėlė! Sveikiname sulaukus Šventų Velykų

Ado Jakubausko spaudos konferencija: Buvau atleistas, nes atsisakiau pasiduoti politiniam spaudimui iš anksto pasmerkti Birželio sukilimo dalyvius

Nida Vasiliauskaitė. Sako, į mūsų tolimus ramius kraštus atėjo maras. Laimei, bus naujų Mokslo dovanų

Šv. Augustino homilija apie Kristaus prisikėlimą

Didžiojo Šeštadienio Geroji Naujiena. Tuščio kapo žinia

Andrejus Gaidamavičius kviečia jungtis prie Nacionalinio miškų susitarimo: Nestovėk po medžiu – stok už medį!

Rasa Čepaitienė. Velykos 2021

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: DELFI panikuoja – propaganda jau neveikia

Nuo bačkos. Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Arvydas Anušauskas: paaiškinimas partiečiams, kodėl susidorota su prof. Adu Jakubausku

Mini serialas „Tiesa apie vakcinas“: pirmosios serijos pirmoji dalis

Nuo bačkos. Kubilius Rachlevičiui: konservatoriai kaip „ėjo į Vakarus“, taip ir toliau eis

Didžiojo Penktadienio Geroji Naujiena: „Atlikta!“ (Jn 19, 30)

Šv. Juozapo vyrų judėjimas kviečia šį šeštadienį rinktis Aušros Vartuose melstis rožinį vyrų intencijomis: Už Kristų, už šeimas, už Lietuvą!

Seimo sprendimas neturi analogų Lietuvoje, o galbūt ir visame pasaulyje. Visa Ado Jakubausko kalba Seimo tribūnoje

Vinco Kubiliaus reportažas iš mitingo, surengto šalia parlamento prof. Adui Jakubauskui palaikyti

TAUTŲ KIEMO diskusijų erdvė: Klestinčią valstybę kurti ant dorybės pamato: misija (ne)įmanoma?

Nida Vasiliauskaitė. Uždažyti vėliavą

Geroji Didžiojo Ketvirtadienio Naujiena: Jis parodė mums savo meilę iki galo

Nuo bačkos. Aušra Maldeikienė: „Na, šiaip jau mes Lietuvai neturėtume dirbti. Mes dirbam Europai“

Povilas Girdenis: Sveikinu su naujosios vargo mokyklos metinėmis!

Prof. Ado Jakubausko atsakymai į jam mestus melagingus kaltinimus

Andrius Macas. Krikščionio laikysena Didžiąją savaitę gydytojo akimis

Vidas Rachlevičius. Politinis bankrotas per 100 dienų

Vytautas Radžvilas. Pastaba apie Vytautą Landsbergį-Žemkalnį, arba Kas mūsų laukia

Liudvikas Jakimavičius. Šimonytė ir Bilotaitė nelabai suvokia, ką šneka…

Lietuvos mokslininkų sąjunga Seimui: itin teigiamai vertiname prof. Ado Jakubausko vertybines nuostatas ir veiklą

Česlovas Iškauskas. Kaip suprantame laisvę?

Marijos radijo „Aktualijų“ laida apie A. Dulkio sprendimą hormoninę kontraceptinę spiralę paauglėms ir jaunoms merginoms padaryti nemokamą

Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos laiškas TS-LKD skyrių pirmininkams dėl A. Jakubausko: kova už Lietuvos laisvę dar nebaigta

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.