Visuomenės pokyčių analizė, Istorija, Liustracija ir desovietizacija

Dalius Stancikas. Apsivalymas

Tiesos.lt siūlo   2018 m. balandžio 3 d. 20:48

35     

    

Dalius Stancikas. Apsivalymas

Žurnalas „Miškai“ | 2018 m. balandžio 2 d.

„Kaip mes atsiliekam nuo estų“, – dažnai padūsauja lietuviai ir nurodo dvi priešingas priežastis. Viena – Estijoje, skirtingai nuo Lietuvoje, įvyko antikomunistinis apsivalymas (liustracija), kita – estai mažiau kariauja tarpusavy ir daugiau dėmesio skiria permainoms.

Ar tikrai Estijoje antikomunistinis apsivalymas buvo kitoks nei Lietuvoje?

Tam tikra prasme taip. Kai Estija atkūrė nepriklausomybę, paskutinis šios šalies komunistų partijos vadovas Arnoldas Riutelis paleido partiją, o lietuviškas A. Riutelio atitikmuo Lietuvoje Algirdas Mykolas Brazauskas ją išsaugojo, pakeisdamas Lietuvos komunistų partijos pavadinimą. Todėl Lietuvos komunistinė nomenklatūra, skirtingai nuo Estijos, visą pagrindinį reformų dešimtmetį išsaugojo savo įtaką ir 1992 m. triuškinamai grįžo į valdžią.

Be rimtesnių tyrimų sunku pasakyti, ar Estijos pažangą labiausiai lėmė ši politinė aplinkybė, ar milžiniška giminaitės Suomijos pagalba – tikėtina, kad abi priežastys reikšmingos. Vis dėlto Estijos liustracijos taip pat negalime laikyti visiška: paskutinis Estijos komunistų partijos vadovas A. Riutelis, kaip ir mūsų A. M. Brazauskas, vienai kadencijai buvo išrinktas Estijos prezidentu. Iki tol atrodę gana vieningi (pagrindiniai nesutarimai vyko ne tarp partijų, o tarp estų ir daugiau kaip trečdalį šalies gyventojų sudarančių rusų) per 2001 m. rinkimus estai skilo į dvi priešiškas stovyklas. „Estijos prezidentas jokiu būdu neturi būti iš buvusių komunistų, ši partija tarnavo okupantams, buvo blogio ramstis“, – kalbėjo buvęs tremtinys, dvi kadencijas prezidentavęs Lenartas Meris. Protestuodami estų dešinieji pradėjo kurti tinklalapį, skelbiantį apie visus buvusius komunistus, nes „siekiant atskleisti ir pasmerkti komunizmo nusikaltimus, būtina paviešinti visų komunistų partijos narių veiklą ir poziciją“.

Prieš atkuriant nepriklausomybę Estijoje buvo šiek tiek daugiau nei 100 tūkst. komunistų. Lietuvoje, turėjusioje dvigubai daugiau gyventojų, komunistų būta beveik 200 tūkst.

Prezidentu išrinktas A. M. Brazauskas pasiūlė „nebeskaldyti“ tautos, atsisakyti visų „praeities voratinklių“, o sovietmečio genocidą liudijančius archyvus (LKP ir KGB) tiesiog sunaikinti. Užbraukim brūkšnį ir draugiškai kurkime naują Lietuvą.

Suprantama, kad tam pritarė pakliuvę ar patys pynę „blogio imperijos“ (Ronaldo Reigano terminas) tinklus, o priešinosi nukentėjusieji: geresnės ateities nesukursime ant „blogio ramsčio“, turime išsiaiškinti, kas yra kas.

Buvo ir dar vienas svarus argumentas neužbraukti praeities – labai svarbią jos dalį pavogė okupantai, išveždami slapčiausius ir jautriausius archyvus, šitaip galėdami praeitį bet kada paversti sprogstančia dabartimi.

Lietuva, kaip ir visos posovietinės valstybės, pasirinko istorijos nenaikinimo ir dalinės liustracijos kelią – tyrė ir viešino slaptuosius archyvus, bandė traukti atsakomybėn likusius gyvus stribus ir kagėbistus, ribojo jų galimybes dalyvauti valstybės tarnyboje ir kai kuriose privačiose struktūrose, kvietė prisipažinti buvusius KGB agentus. Tačiau pagrindinio okupantų ramsčio – komunistų partijos, kuriai buvo pavaldžios visos slaptos ir viešos jėgos struktūros, – teisės nebuvo niekaip suvaržytos. Didžia dalimi todėl, kad nemažai komunistų dėl vienokių ar kitokių priežasčių prisidėjo prie nepriklausomybės atkūrimo. Vyraujančią nuomonę savo užrašuose paliko poetas Marcelijus Martinaitis: „Aš manau, kad visi, kurie [1990 m.] ėjo į deputatus, buvo apsisprendę aukai, ir LKP savo įtakos praradimo kaina…“

Ar Lietuvoje galėjo būti platesnė liustracija?

Taip. Jei komunistų partija būtų buvusi paleista, kaip padaryta Estijoje. Arba jei didžioji dalis tautos būtų norėjusi tokio apsivalymo. Tačiau per pirmuosius prezidento rinkimus 1993 m. A. M. Brazauskas gavo beveik tiek pat balsų, kiek visi 2014 m. prezidento rinkimų kandidatai kartu sudėjus.

Jei būtų galimybė iškart pakeisti visus sovietmečio prokurorus ir teisėjus, kaip susijungus Vokietijai nutiko jos pokomunistinėje dalyje.

Jei plačiau apriboti kagėbistų teisių nebūtų sutrukdęs Europos Žmogaus Teisių Teismas, išaiškinęs, kad negalima kagėbistams taikyti kolektyvinės atsakomybės, nes jie buvo tik sraigteliai, vykdę įsakymus.

Jei rusai nebūtų išsivežę daugelio agentų bylų.

Jei ketverius metus (1988–1991) trukęs nepriklausomybės atkūrimas nebūtų toks egzistenciškai trapus – tuomet viskas atrodė kitaip nei dabar, tada sveikinom kiekvieną atbėgėlį į nepriklausomybės stovyklą, nesvarbu, ar jis buvo agentas, kagėbistas, ar komunistas (prisiminkim sovietų generalinį prokurorą Liudviką Sabutį, kunigo Alfonso Svarinsko tardytoją Egidijų Bičkauską, kagėbistą Daną Arlauską, paskirtą lietuviškos VSD pirmininko pavaduotoju, ir t. t.). Tuomet svarbu buvo pasiekti pagrindinį tikslą ir tai padaryti mažiausia kaina. Kruvinas Budapeštas 1956 m., tankais sutraiškyta Praha 1968 m., surakintas Kaunas 1972 m., kastuvėliais užkapotas Tbilisis 1989 m. neleido atsipalaiduoti šeimyniniams ginčams.

Ir paskutinis „jei“ – jei mūsų XX a. antrosios pusės istorija nebūtų tokia paini ir skausminga, ant kurios egzistencinio skustuvo ašmenų tarpusavy pynėsi heroizmas ir niekšybė.

Kiek kankinamų partizanų paversta išdavikais (tarp jų žymiausias Jonas Kimštas, Rytų Lietuvos srities vadas), kiek patriotiškų jaunuolių, 1941 m. sukilėlių, naiviai stojusių į vokiečių policijos batalionus, tapo nacių kolaborantais ir atsidūrė tarp Holokausto vykdytojų! Stribų ir pokario komunistų sąrašuose rasime ir tų, kurie rizikuodami savo šeimomis dirbo ginkluotam pasipriešinimui (1951 m. partizanų gynybos pajėgų vadui A. Ramanauskui-Vanagui besislapstant Jiezno rajone jo ryšininkais buvo sovietiniai pareigūnai, kuriems paprastai partizanai skelbdavo mirties nuosprendžius – apylinkės pirmininkas ir sekretorius), KGB agentų sąrašuose tarp niekšingomis išdavystėmis susitepusių Juozo Markulio, Kosto Kubilinsko ar Julijaus Slavino įrašytas ir kardinolas Vincentas Sladkevičius ar pats Adolfas Ramanauskas-Vanagas, kurie nieko neišdavė ir kuriuos pats okupacinis režimas vertino kaip pavojingiausius priešus. Pagaliau Atgimimo Sąjūdyje buvo veik pusė komunistų...

Neapsigaukime – slaptieji archyvai nėra kriminaliniai romanai, kuriuos galima skaityti be gilesnio pažinimo, be platesnio konteksto, pagal juos nepavyksta visų sukišti į vieną išdavikišką maišą. Šitaip darantys paprastai sukelia tik pigius skandalus. Ir problema ne ta, kurios lyg šiaudo dažnai griebiamės neaiškiose situacijose – neva tai tyčia paliktos kagėbistų provokacijos. Jie tam neturėjo laiko – po 1991 m. pučo, kurį organizavo KGB ir kariuomenė, teko paknopstomis bėgti.

Tikroji priežastis – tų laikų istorija yra perdėm paini ir sudėtinga.

Ir tai ne vien Lietuvos problema, atverti praeities archyvai drebina visas sovietų okupuotas valstybes. KGB agentų sąraše rastas lenkų pasipriešinimo lyderis ir pirmasis prezidentas Lechas Valensa, garsiausias čekų rašytojas, kurio kūrinius draudė komunistai, romano „Nepakeliama būties lengvybė“ autorius Milanas Kundera, vokiečių dailiojo čiuožimo legenda, daugkartinė pasaulio ir olimpinė čempionė Katarina Vit…

Iš lietuviškų KGB archyvų išnirus Donato Banionio ir Sauliaus Sondeckio pavardėms vėl pasigirdo prieš ketvirtį amžiaus ištartas A. M. Brazausko raginimas: užteks juodinti autoritetus. Ir aidu atskriejo vis pasikartojantys klausimai: o kur kiti agentai? Kodėl įslaptinti prisipažinusieji?

Atsakymai girdėti, bet primiršti: daugelį svarbių agentų bylų išvežė rusai, o prisipažinusieji įslaptinti todėl, kad rusai nesuprastų, kas žinoma, o kas – ne.

Ar tai teisinga taktika – tegu sprendžia politikai ir specialiosios tarnybos. Šventraščiai mus moko, kad praeities sunaikinti ar nuslėpti neįmanoma: „Nėra nieko paslėpta, kas nebūtų atskleista, nieko slapta, kas nepasidarytų žinoma ir neišeitų aikštėn“ (Luko evangelija).

Čia, regis, ir yra tikroji liustracija, tikrasis apsivalymas – kad ir koks jis būtų kartus.

Be visiškai išgyvento katarsio nebūna aukštų pakilimų.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

to Slykstu       2018-04-5 20:12

Nustok dezuot ir nebetrolink!

Idėjinis apsivalymas       2018-04-5 17:21

Manau, kad istorijos eigoje darė klaidas ne tik kairieji (t.y. marksistai ir ypač komunistai), bet ir dešinieji, tiksliau karingieji antikomunistai, demonizuodami pačią socializmo idėją. Be to, buvo ir visuomet bus didelė klaida bet kokia politinė idėja, atmetant krikščioniškąją idėją. Argi ne todėl nacistai ir komunistai buvo tokie žiaurūs savo oponentams? Todėl šiandien šalia tautinės idėjos būtina puoselėti ir krikščioniškąją pasaulėžiūrą.

> nuomonė       2018-04-4 10:31

„Buvusių komunistų“ euroentuziazmas (nežiūrint jų antirusiškumo) nepaneigia jų anksčiau susiformuoto marksistinio požiūrio į žmogaus vertybes, todėl tokie „buvusieji komunistai“ taip pat negali reabilituotis prieš lietuvių tautą ir Lietuvą (na, nebent tik prieš kosmopolitus).

Slykstu       2018-04-4 6:09

Grybe pries rinkimus varė ant Trampo išsijuosus , o dabar lenda i subine su pagyromis.Slyksti boba.

Nuomone       2018-04-4 6:07

Lauk sarasinnius ir kgebistus is Seimo , o panelei Grybauskaitei tas taip pat turi buti taikoma.Jei butu normali teisine valstybe panele butu teisiama uz Snora ir tūkstančiu zmoniu ašaras.

$+$       2018-04-4 4:18

Kaip sakė scenaristas: “Jei nesupranti, kuris iš šalia esančių yra mulkis, reiškia tas mulkis esi tu”.

ETSR komunistų partijoje estai sudarė maždaug 40%, LTSR KP lietuvių buvo apie 70%. Estai KP likvidavo, o Lietuvoje ją klonavo, padaugino į tiek partijų ir partijėlių, kiek buvo galima sugalvoti pavadinimų. Apie tai ne kartą rašyta ir diskutuota.

1992 m. Seimo rinkimus laimėjo KGB, pakėlusi ant kojų visą savo šešiukių armiją, KP buvo tik priedanga Seime. Tas pats buvo ir 1993 m., A. Brazauskas atlikto kaliausės vaidmenį, kaip ir sekantys po jo.

Partinė sistema Lietuvoje nesusiformavo, o tai reiškia, kad ir politinė sistema tėra butaforija arba kontroliuojamas balaganas su partiniais vadukais, o ne politiniais lyderiais.

to Ką ir kalbėti       2018-04-3 13:05

Vėl medžioji čia runkeliokus ir paikus studenčiokus? Tokio slapyvardžio jaunam žmogui KGB neduodavo, ar supratai? KGB nebuvo tokių kvailų kaip pats, o ir KGB agentai neatskleidinėjami, nes tas, kas atskleidžia - keliauja gyvas į pečių, nežinai? Net Anglijoje matai kaip susidorojama, o čia. Jei Rusija išrenka Amerikai prezidentus - tai čia beveik visi tokie parinkti, tiesa?

Ką ir kalbėti       2018-04-3 12:18

Jei Sąjūdžio pirmininkas apsisupo kagebistų rateliu, o ir pats garsėjo kaip “Dėdulė”. Kaip ta publika galėjo save liustruoti?

Jules       2018-04-3 10:51

Būtina visuotina liustracija, jei norime išlikti kaip tauta ir nebūti pakeisti kita visuomene - ne europinės kilmės visuomene. Jei nenorime išnykti kaip dūmas, anot Maironio.

nuomonė       2018-04-3 10:37

Manau, kad liustracija tikrai yra reikalinga, tik klausimas, kokio lygio ji turėtų būti: ar visuotinė, ar tik dalinė. Juk turime pavyzdžių, kad kai kurie, šiandien valdžioje esantys valdžioje „buvę komunistai“ yra tapę Rusijos priešais bei euroentuziastais. Tikiuosi, kad tokiu būdu jie siekia išpirkti nuodėmes už savo tamsią komunistinę praeitį prieš Lietuvos visuomenę. Todėl manau, kad liustracija turėtų būti vykdoma ne tiesmukiškai, bet diplomatiškai. Beje, būtų klaidinga manyti, kad „buvę komunistai“ šiandien veržiasi į valdžią tik dėl karjeros. Manau, kad taip pat ir šiandien, kaip ir komunistinės sistemos gyvavimo laikais, turi nemažai įtakos ir baimės faktorius prieš visuomenės tautines ir , iš dalies, konservatyvias krikdemiškas politines jėgas: juk tik turint valdžią savo rankose garantuotai tuo pačiu galima išsaugoti ir savo saugumą. Reikia nepamiršti, kad istorijos eigoje nacionalistams ir monarchistams komunistai buvo didžiausi jų priešai, o komunistams didžiausi priešai – nacionalistai ir monarchistai…

Apie ta pati       2018-04-3 7:07

Zinau ta Arlauska, jis gyvulys

Skirmantė       2018-04-3 0:27

Viskas sumesta į krūvą. Jau vien todėl prastas rašinys. neaišku, kas norėta pasakyt. Kubilinskas, Markulis, Kimštas - kruvini žudikai, ir dar kokie, ko čia dėl jų dūsaut, nesuprantu. Autoriui reikėtų pasvarstyt, koks čia jo moralas, ir dėl kiekvieno užkietėjusio kilerio nesriūbaut.

Paremkime Neringą       2018-04-2 21:45

ne tik geru žodžiu, labai reikalinga konkreti finansinė parama brangiai teisinei ginybai: www. gofundme. com/neringa . Dabar tai svarbiausia TIESOS kova, neturime teisės, negalime jos pralaimėti.

Kaimas       2018-04-2 21:26

jau beveik apsivalė nuo lietuvių. Kas liustruos, jei AMBalo chėbra visur ir viskame, ir laukia nulinio lietuvio?

abc.       2018-04-2 20:04

bla ,bla bla.kodėl neliustruojat amb ?

Apvalys       2018-04-2 20:01

elitas ir seimūnai Lietuvą nuo lietuvių, už ką daug babkių pribirės kaip anuomet nuo Katrės Antrosios bajoramas kad pribirėjo. Patirties aukštuomenė tokiuose reikaliukuose labai daug turi.

Na jo       2018-04-2 18:55

danukas arlauskas kegebistas, jo pavarde rašoma is mažosios raides.

Na jo....       2018-04-2 18:54

Sunaikinus Snora, Danukas Arlauskas buvo paskirtas banko indelininku atstovu…atstovaus žmonėms praradusiems sunaikintame ir nacionalizuotame, o paskui ir JAU valstybes subankrotintame banke.Danukai danukai turejo sąžine uzkankinti….

Al.       2018-04-2 17:36

Liustraciją galima pradėti ir dabar ir atlikti gana greitai - tiesiog iš aukščiausių vadovų ir jų pavaduotojų pareigų reikia pašalinti visus komunistus ir priešo slaptųjų tarnybų agentus.

Išvada?       2018-04-2 16:56

Stanciko kvailiu nepavadinsi, o šitas jo rašinys skirtas pigiam protų užmuilinimui ir problemos pridengimui.
“Tiesos” publikos vaikiška argumentacija nenupirksi. Rezultatui reikėjo rimčiau padirbėti. Paukščiukui ataskaitoje gal ir užteko?

O kolchozų       2018-04-2 15:36

milijonieriai jau ne iš to pačio, ane, sakytojau? Ką čia muilini? Jiems kas, aitvarai ar Matuška, ar Centro Komitetas turtus sunešė, traktorius ir kombainus į kiemą suvilko, ane, anuomet, ką? Gal nustok bent per šventes čia runkeliukus medžiot, turėk sąžinės, gerai?

Kaip galima sakyti       2018-04-2 14:40

Apsivalimas jeigu seime iš 31 konservatoriaus 18 KGB-istų, o kiek jų palaikančių - 13. Tai va ir visa gauja susidedanti iš 31 konservo. Manau, nemažiau jų yra ir liberastinėj gaujoj. Kaip gražiai jie patrukšmavo apie pirmalaikius rinkimus, atseit, valstiečiai nemoka dirbti. Gražus buvo patrukšmavimas, bet greit nutilo, nes pajuto, kad jiem bus visiškas krachas. Straipsnio tema “apsivalymas”. Lietuva apsivalis, kai nebus seime nei vieno konservo ir liberasto, nebus nė vieno prezidentūroje. Artėja prezidento rinkimai ir mums vėl tie patys konservai kemša mums skandinavų kolaborantą Nausėdą. Pakeis vieną parsidavusią kitu ir bus ta pati marmalynė ir vėl sėdės KGB-istai seime, daukantynėje ir vėl dejuosim, ajajai, ne tą išrinkom. Kada runkeliai pradės galvoti?

Bankui "Trockis"       2018-04-2 13:57

ubagynas, tamsa žūt būt reikalingi, kad galėtų realizuoti Pasaulinę revoliuciją ir atsikratytų neskaitlingų tautų ir valstybių, kitaip Pasaulinės Vyriausybės be tautų atstovybių neįkursi net su Dievo pasiuntinių pagalba iš padebesių - Krikščionybę pakeitus Islamu Europoje. Todėl skurdas ir toliau bus dirbtinai didinamas kaip ir socialinė atskirtis. Patirties mūsų elitas čia turi labai daug ir yra nepralenkiamas. Svarbu, kad ubagyno plėtra neužbuksuotų. Žiūrėkite “Ubagyno plėtra, planavimas, realizavimas ir dokumentai” serialą.

Juozai,       2018-04-2 12:58

Siūlyčiau atidžiau skaityti straipsnį, arba skaityti dar kartą ir dar kartą...

Jules       2018-04-2 12:51

Liberalai apvalys Europą nuo Krikščionybės ir įsteigs Islamą, vadovaujamą ko? Kas vadovaus tokiam Islamui ar yra žinančių čia? Koks Bankas?

Janina       2018-04-2 12:50

Ne vien Lietuvoje klesti kagėbistai ir kolaborantai… Kai kurie sėkmingai valdo ir skaldo užsienio lietuvių bendruomenes, sovietiškais metodais ištaiso išeivijos veiklos istoriją...

pagailėjo tų, kurie nesigaili...       2018-04-2 12:24

neišpjovė vėžio - pagailėjo, manė kad nebeės…
nenušovė vilko, manė nebepjaus avių..
nenubaudė didžiausių nusikaltėlių: komunistų ir kgbistų - manė, kad jie pasitaisys ir pagailės kitų...

na taip taip        2018-04-2 11:36

susigrąžinkime lygės prasmių lauką, apsivalykime iki ekadišo užprokramuodami save metinei/ godinei/ lietinei sėkmei

Žinai, StasyG,       2018-04-2 11:34

jei Vakarai neremtų eks-bolševikų - jų čia nebūtų “Ni slucha, ni ducha”. Negi nežinai, kas tokie Blogio imperijos sąjungininkai ir gelbėtojai?

Pensininke       2018-04-2 11:08

Lietuvos ekonomika, gyventoju emigracija lemia ir APOLITISKI rinkejai, kurie, kaip ir siandien is interviu gatveje , giria visas korumpuotu partiju grupuotes,  net Grybauskaite, kuri naudojosi dvigubais standartais, bijo akis i aki susitikti su rinkejais regionuose. Jos susitikimai su vaikais ir seneliais.  Zmonese tvyro itampa, nes taip geriau valdyti ir skaldyti.

StasysG       2018-04-2 10:49

Autorius rašo:“Iš lietuviškų KGB archyvų išnirus Donato Banionio ir Sauliaus Sondeckio pavardėms vėl pasigirdo prieš ketvirtį amžiaus ištartas A. M. Brazausko raginimas: užteks juodinti autoritetus. Ir aidu atskriejo vis pasikartojantys klausimai: o kur kiti agentai? Kodėl įslaptinti prisipažinusieji? “.——Iš tikrųjų KODĖL? Kodėl jie bijo kalbėti viešai šiandien, kai Lietuva ir ES, ir NATO?

Juozas       2018-04-2 10:45

Lietuva nuo pat Sąjūdžio buvo valdoma principu:- skaldyk ir valdyk. Todėl ir velkamės uodegoje, klesti visos blogybės, žmonės nemato ateities. Taip valdant nereikia daug mokėti, pakanka tik pasirūpinti intrigomis. Pirmiausia pradėjome dalintis ir kilnotis žemes- susipriešino net broliai, seserys ir tėvai, jau nekalbant apie kaimynus. Paskui pradėjome nekilnojamą turtą “grąžinti” net su niekuo dėtais gyventojais- vėl kivirčai, skausmai ir neviltis… Visą šį laiką buvo ir KGB, komunistų kortos metamos, lyg jie būtų didžiausia blogybė. Bet juk turime šiuo požiūriu tikrus švaruolius- Eligijų Masiulį, Langaitį, Kasčiūną, Majauską. Jūs patenkinti jų elgesiu? Aš ne. Todėl reikia nustatyti pagal turimus dokumentus ir liudijimus tuos, kurie darė tikrus nusikaltimus- skundė ir sodino į kalėjimus bendraklasius ar bendradarbius, žudė- ir juos paviešinti ir bausti. Daugybė žmonių, dėl darbo ar karjeros parašiusių pasižadėjimus, bet nepadarę apčiuopiamos žalos kitiems, turi būti išteisinti ir vertinami tik pagal dabarties darbus. Gal tada grįš santarvė ir gyvenimo džiausmas šalyje.
Sveiki sulaukę šv. Velykų!

Apuokiukas       2018-04-2 10:44

Reikia dar atkreipti dėmesį į teisėjus. Okupacinis maskoliškas režimas rėmėsi ne tik armija, vienas iš ramsčių buvo teisėjai, kuriais galėjo tapti tik KGB-istai, NKVD-istai, stribai, komunistai, jų vaikai ir anūkai. Ir visi jie po Kovo 11-osios nuėjo tarnautu Lietuvai ( ??? ). Ir ėmė elgtis, kad būtų kuo blogiau Lietuvai. Elementarus pavyzdys - nepriklausomybės pradžios reketininkai: policija juos pagauna, o teismai - išteisina. Beveik niekas nenuteistas, nebent Gaidjurgis, Dekanidzė ar Achremovas. Visi kiti - pabėgo arba patys išsišaudė... Padorus teisėjas galėjo teisti tik smulkius vagilėlius…

nereikia būti aklam       2018-04-2 10:36

kolaborantai: komunistai ir kgbistai klęsti Lietuvoje.
kitų kelias: emigracija, nes jei tik kas ne iš klano pabando biski atsistoti ant kojų: tuoj VMI, prokuratūra, VRM ir kitos tarnybos suėda.
Tos pačios tarnybos neliečia klaninių komunistų, kgbistų už nelegalų praturtėjimą.
——
Ir visas rusiškas blogis: neapykanta, supriešinimai, korupcija, paleistuvystės iškrypimai, girtuokliavimai ir t.t. - plinta per “elitinius”, t.y. per tuos pačius kolaborantus komunistus-kgbistus.
——-
sušldė gyvatę užantyje lietuviai - dabar patys bliauna ir dar ilgai ilgai bliaus….

Jules       2018-04-2 9:22

Be rimtos desovietizacijos, be derusifikacijos ir depolonizacijos mūsų laukia tik nunykimas ir valstybės praradimas kaip 1940 metais ir ne kitaip. Dezistai mus tikrai pribaigs, jei neatsikvošėsime - nesusiimsime.


Rekomenduojame

Tikintieji kviečiami kasdien drauge melstis šv. Juozapo maldą

Vytautas Rubavičius. Karūnuotasis keičia pasaulį

Rasa Čepaitienė. Karantinas (II): kinų pavasaris. Antroji dalis: politekonominė

In memoriam: Vaclovas Bagdonavičius

„Iš savo varpinės“. Naujausios PSO rekomendacijos: karantinas COVID-19 nesustabdys?

Marius Malakauskas. #LaikykisVeryga

Italija: kunigas, atidavęs kitam pacientui savo plaučių ventiliatorių, mirė nuo koronaviruso

Neringos Venckienės pranešimas spaudai: Ar buvo galima tikėtis kitokios teismo nutarties?

Vytautas Radžvilas. Dagio „krikščioniškos“ frakcijos pavardės

Vytautas Sinica. Visi genijai pasiruošę vertinti po laiko

Mindaugas Skrupskelis iš Kinijos: kovo 26-osios įrašas apie pasaulio atsaką į CoVid-19 iššūkį

Aras Lukšas. Precedento neturinti byla: Lietuva prieš nacizmą

LGGRT Centro tyrimo išvadas patvirtino Rusijos Federacijos valstybinis archyvas

Susitelkusi Lietuva. Mykolas Kleck: „O, Lietuva, kaip aš tave myliu“

Audrius Bačiulis. Apie Europos Sąjungos jungtinius apsaugų nuo Corona viruso epidemijos pirkimus

Algimantas Rusteika. Na, bet kai viskas baigsis, bus gerai

Andrius Švarplys. Demokratija tapo globalistinio valdymo iškamša

Michaelas Cookas. Bijote koronaviruso? Džiaukitės, kad negimėte prieš 400 metų

Povilas Gylys. Dalia Grybauskaitė: asmeninės savybės

Liudijimas. Gydytojas iš Lombardijos: „Džiaugiuosi, kad grįžau prie Dievo, kai mus supa kančia ir mirtis“

Rasa Čepaitienė. Palaikykime SAM ministrą Aurelijų Verygą

Verta prisiminti. J. Tumo-Vaižganto laiškas apie „karantino sąlygas“ Kauno potvynio metu 1926-aisiais

Aurelijus Veryga. #veido_kaukės

Jurga Lago. Štai kaip gerai „tvarkosi kitos šalys“, arba Apie europinius standartus

Neringa Venckienė dalijasi prisiminimais: „Kas išliejo, nutašė, suformavo… mus tokius?“

Rasa Čepaitienė.  Karantinas (II): kinų pavasaris

Mindaugas Skrupskelis iš Kinijos: kovo 24-osios įrašas apie pasaulio atsaką į CoVid-19 iššūkį

Vladimiras Laučius. Koronavirusas rodo tikrąjį mūsų veidą

Ar tikslinga dėvėti namuose pasiūtą kaukę? Užkrečiamų ligų ir AIDS centro informacija

Roberto de Mattei. Nauji scenarijai koronaviruso eroje

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.