Dalius Stancikas. 2013-ieji: buvo kuo stebėtis

Tiesos.lt siūlo   2013 m. gruodžio 31 d. 18:15

6     

    

Dalius Stancikas. 2013-ieji: buvo kuo stebėtis

Bernardinai.lt

Metų žmogus – popiežius Pranciškus“, – skelbia populiarus britų dienraštis „The Times“.

Popiežius Pranciškus, kaip ir popiežius Jonas XXIII, plačiai atvėrė bažnyčios langus ir įleido šviežio oro, rašo dienraštis, pabrėždamas, kad savo kvietimą mažinti socialinę atskirtį tarp turtingųjų ir vargšų dabartinis Šventasis Tėvas paremia savo asmeniniu pavyzdžiu – atsisakydamas patogumų ir prabangos.

Visame pasaulyje populiaraus internetinio tinklo „Facebook“ administracija paskelbė, kad šio tinklo vartotojai 2013 metais taip pat labiausiai aptarinėjo popiežių Pranciškų – ši tema žmonėms buvo svarbesnė nei rinkimai jų šalyse (tarkim, Indijoje, kur yra 1,2 milijardo gyventojų, ar Irano prezidento rinkimai, ne maža dalimi lėmę, ar nekils dar vienas karas tarp JAV ir islamo valstybės), ar daug gyvybių nusinešę taifūnai – tai trečioji pagal populiarumą tema tarp „Facebook“ vartotojų.

Išvada aiški: ir XXI amžiuje dvasiniai dalykai žmonėms ne mažiau svarbūs ar net svarbesni už materialinius, kuriuos jie sieja su politinėmis permainomis – rinkimais. Net pranešimai apie mirtinus gamtos stichijų siautėjimus nusileido pranešimams apie pokyčius krikščioniškame pasaulyje.

Suprantama, kad šios išvados ganėtinai sąlyginės, nes kalbame tik apie geriau informuotą, internetu besinaudojančią žmonių dalį, pagaliau tik apie vieną iš kelių pasaulinių socialinių tinklų, tačiau kitokių rezultatų, kuriuos galėtume apibendrinti, nelabai ir turime.

Todėl antroji išvada būtų tokia: krikščioniškas pasaulis, nepaisant jam pranašaujamo saulėlydžio, ir šiandien gali daryti svarbią įtaką žmonijos raidai. Tik klausimas toks: ar jis nėra per daug pasyvus ir išsiskaidęs? Milijonas paryžiečių, šiemet išėjusių į gatves protestuoti dėl gėjų šeimų įteisinimo, nebuvo savo valdžios išgirsti, todėl ir kirba mintis: kiek krikščionių dalyvautų pasaulinėje eisenoje (tegu ir vienu metu atskirose valstybėse) gindami krikščioniškas vertybes? Gal tuomet išgirstų juos civilinė valdžia?

Simboliška, kad 2013-aisiais Šventojo Tėvo saulėtekį lygiagrečiai lydėjo garsiausio Italijos politiko saulėlydis. Triskart buvusio premjero, savo ištvirkimu besididžiuojančio milijardieriaus Silvio Berlusconio nuteisimą ir pašalinimą iš senatorių galėtume vadinti metų nuopuoliu.

Žinoma, S. Berlusconio nuopuolis įvyko gerokai anksčiau, bet tik 2013-aisiais tai buvo pagaliau įvertinta valstybiniu lygiu: už nepilnametės prostitutės išnaudojimą ir liudininkų papirkimą birželį jis nuteistas septyneriems metams, o spalį – metams dėl mokesčių slėpimo. Tiesa, S. Berlusconi vis dar laisvėje ir svaičioja apie kandidatavimą į Europos Parlamentą 2014-ų gegužę, tačiau tai, kad savo dieviškumu įtikėjęs žiniasklaidos magnatas turi gėdingai rinktis tarp kalėjimo ir viešųjų darbų, jau yra didelė moralinė pergalė.

Ir ne tik Italijoje – S. Berlusconi atvirai į savo ištvirkavimo haremą kvietėsi ne vieną politinį lyderį, tarp jų ir „savo bičiulį“ Vladimirą Putiną, apie kurio milijardinį turtą, oficialias ir neoficialias vilas bei meilužes nuolat rašo spauda (štai 2013-aisiais žurnalas „Forbes“ rašė, kad Rusijos prezidentas įsigijo vilą Ispanijoje, kurios vertė 60 mln. Lt). 2013 m. vasarą apstulbusiems rusams stebint V. Putinas gerai surežisuotame interviu pagaliau pats oficialiai pranešė apie skyrybas su žmona.

Todėl S. Berlusconio krytis yra akivaizdus įspėjimas visam politiniam elitui: tarp ištvirkusios milijardinės visagalybės ir gėdingų priverstinių viešųjų darbų – tik menkas žingsnelis.

Derėtų pritarti daugeliui žiniasklaidininkų, kad 2013 metų įvykis – buvusio JAV žvalgybininko Edwardo Snowdeno paviešinta informacija apie JAV totalinę (skaitmeninę) sekimo sistemą. Net ta maža iš pusantro milijono dokumentų atskleista informacijos dalis išties skandalinga: amerikiečiai sekė net jiems draugiškų valstybių lyderius: Vokietijos kanclerę A. Merkel, kaimynės Meksikos prezidentą Enrique Pena Nieto, Brazilijos prezidentę Dilma Rousseff ir t. t.

„Mes privalome sukurti sąlygas, kurios neleistų naudoti kibernetinės erdvės kaip karinio ginklo, šnipinėjant, vykdant diversijas ir atakas prieš kitų šalių sistemas“, – pasipiktinusi kalbėjo D. Rouseff Jungtinių Tautų Generalinėje asamblėjoje.

Nauja skaitmeninė sekimo sistema, sudariusi galimybę sekti milijardus pokalbių telefonu ir elektroninių laiškų visame pasaulyje, pasak E. Snowdeno, viršija anglų rašytojo Georgo Orwello romane „1984“ nupasakotas fantazijas. „Šiandien gimęs kūdikis jau auga be asmeninės informacijos ir privačios erdvės“, – taip po šv. Kalėdų Didžiosios Britanijos televizijai tvirtino JAV žvalgybos paslaptis atskleidęs ir dėl to amerikiečių teisėsaugos persekiojamas E. Snowdenas.

Taigi, totalinio sekimo paslapčių atskleidimas svarbus visai ne dėl kilusių diplomatinių demaršų ar tariamos kažkieno (valstybės ar asmens) trumpalaikės politinės pergalės ar pralaimėjimo. Toks totalinis sekimas greičiausiai pažeidžia JAV Konstituciją ir demokratijos pamatus, sako JAV federalinis teisėjas. Prestižinis anglų dienraštis „Financial Times“ kerta dar stipriau: tai lems radikalias permainas šiuolaikinio kapitalizmo sistemoje, kurioje privati asmens informacija, o ne pinigai vis dažniau taps atlygiu už suteiktas paslaugas. (Šiame kontekste gal tiktų ir toks tautinis trigrašis: kai prieš porą metų vienas spec. tarnybų žinovas pasakojo, kad tokią skaitmeninę visuotinę sekimo sistemą, galinčią atsekti asmenį ne pagal jo telefono numerį, bet pagal balso tembrą, neva amerikiečiai padovanojo Lietuvai po JAV prezidento George’o Busho jaunesniojo vizito į Vilnių (jis atvyko praėjus geriems metams po „Al Qaeda“ neįtikėtinai žiauraus išpuolio prieš amerikiečius, po kurio Kongresas ir davė sutikimą masiniam sekimui), man tai atrodė kaip perdėm laki fantazija. Dabar tik belieka klausti: kas galėtų patikrinti šią informaciją?)

Kadangi kalbame apie dešimčių ar šimtų milijonų asmenų sekimą, tai turim pripažinti, kad tai ypač skausmingas smūgis ne tik demokratijai, laisvei, privačiai erdvei, bet ir visuotinei globalizacijai. Pirmosios tą suprato pasaulinės internetinės milžinės („Google“, „Facebook“, „Twitter“ ir kt.), kurios, nepaisydamos iki šiol buvusios aršios tarpusavio konkurencijos, ėmė vienytis prieš bendrą pavojų: ekspertų nuomone, per artimiausius dvejus metus amerikietiški informacinių technologijų gigantai dėl sekimo išsigandusių vartotojų pasitraukimo neteks iki 35 mlrd. dolerių pajamų, taip pat gali būti suardyti pasauliniai jų tinklai, nes kai kurios šalys, pvz., Brazilija ar Vokietija, nori sukurti nacionalinius internetinius tinklus.

Dar vienas svarbus momentas: pagal apklausas tik apie pusę amerikiečių smerkia šį visuotinį sekimą. Kita pusė tam pritaria – tokia stipri jų baimė dėl teroristų grėsmės, kad jie pasiryžę paaukoti ir savo gyvenimo privatumą, ir kažkada vadintos laisviausios šalies vardą, ir jos egzistencinius pamatus. Ar kas nors, net pats G. Orwellas, galėjo įsivaizduoti tai vykstant demokratijos citadelėje – Jungtinėse Amerikos Valstijose!?

Tad 2013 metus norėtųsi apibendrinti žodžiais iš Habakuko knygos: „Pasižvalgykite po tautas, įsidėmėkite! Stebėkitės ir apstulbkite! Juk jūsų dienomis vyksta dalykas, kuriuo netikėtumėte, jei ir būtų jums pasakyta.“

Bernardinai.lt

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

JE JE        2014-01-1 16:51

“Kadangi kalbame apie dešimčių ar šimtų milijonų asmenų sekimą, tai turim pripažinti, kad tai ypač skausmingas smūgis ne tik demokratijai, laisvei, privačiai erdvei, bet ir visuotinei globalizacijai. Pirmosios tą suprato pasaulinės internetinės milžinės („Google“, „Facebook“, „Twitter“ ir kt.), kurios, nepaisydamos iki šiol buvusios aršios tarpusavio konkurencijos, ėmė vienytis prieš bendrą pavojų:”

Nesenai nakty rodytame filme “socialinis tinklas” matėme kaip žydelis Zukermnas pavogė idėją ir sukurtą tinklą iš savo draugų. Taip kad publika turėtų senai žinoti, kad socialiniai tinklai yra žydų rankose ir jų kontroliuojami. Googlas pateko jų įtakon tik nesenai, pasikeitus vadovybei.

o tai, kad po 9/11 JAV Nacionalinio saugumo valdyba atiteko rabino iš Rusijos sūnui, pavarde Chiortoff ir kad “terorizmo pretekstu” Bušas paskelbė ultimatumą pasauliui: KAD VISOS VISŲ ŠALIŲ SLAPTOSIOS TARNYBOS PRIVALO BENDRADARBIAUTI SU JAV SLAPTOSIOMIS TARNYBOMIS, o tai reiškė, kad ir KGB jungiasi su CŽV, kurdami CŽV kalėjmus Rytų Europoje, dar neaišku kieno naudai toks jungimasis buvo sumastyttas. Manau, kad tikrai ne JAV naudai. Nes neokonai/neotrockistai įsiviešpatavo JAV po paskutinio nepriklausomo prezidento Kenedžio ir jo brolio Gen.prokuroro Roberto Kenedžio nužudymo.

Taip kad išvada tokia: JAV jau buvo Orwelo aprašyto sąmokslo paunksmėj. Obama bando JAV išvaduoti nuo “disidentais’/ apsimetusių Rusijos emigrantų/ neotrockistinų agentų  įtakos. Vaduojasi nuo jų ir Europa. TVF, PB, Fed.rezerv. Europos rekonstrukcijos bankų postai perimti. Dėl to visos jų pajėgos metamos į Rytų Europą... O Rusija vėl teikia ginklus Irakui, perėmė Egipto globą...

JE JE        2014-01-1 16:28

“Ir ne tik Italijoje – S. Berlusconi atvirai į savo ištvirkavimo haremą kvietėsi ne vieną politinį lyderį, tarp jų ir „savo bičiulį“ Vladimirą Putiną, apie kurio milijardinį turtą, oficialias ir neoficialias vilas bei meilužes nuolat rašo spauda (štai 2013-aisiais žurnalas „Forbes“ rašė, kad Rusijos prezidentas įsigijo vilą Ispanijoje, kurios vertė 60 mln. Lt).”

Gal Berezovskio vilą pirko? Skaičiau užsienio spaudoje, kad Ispanijos saugumas užfiksavo Putiną iš Gibraltaro motorine valtimi aplaukus prie Berezovskio vilos susitikimui su Berezovskiu prieš jo mirtį. Ta vila buvo sekama tik dėl to, kad greta jos buvo garsiausio Europos mafijozo vila. Pavardės neminėjo, tad spėju, kad garsesnio už Semion Mogilievič, vargu ar yra.
Buvęs Maskvos meras Lužkovas, kaltintas ryšiais su mafija, taip pat geras Putino draugas. Jį nuvertė Medvedevas. Daug žinių pateikia kompromat.ru. Jo vilos žmonos vardu Pietų Prancūzijoje.. irgi rusų mafijos mėgstamoj vietoj.

” 2013 m. vasarą apstulbusiems rusams stebint V. Putinas gerai surežisuotame interviu pagaliau pats oficialiai pranešė apie skyrybas su žmona.” Įdomu kaip tai pateisina metropolitas Kirilas? Iki tol Putinas žmoną laikė Tverės vienuolyne.

JE JE        2014-01-1 16:15

“Tiesa, S. Berlusconi vis dar laisvėje ir svaičioja apie kandidatavimą į Europos Parlamentą 2014-ų gegužę, tačiau tai, kad savo dieviškumu įtikėjęs žiniasklaidos magnatas turi gėdingai rinktis tarp kalėjimo ir viešųjų darbų, jau yra didelė moralinė pergalė.”

PANAŠŲ “BERLIUSKONĮ” IR MES TURIME. Kodėl niekas nepaskelbia kiek žiniasklaidos valdo mūsų Kėdainių kniazius?
Autorius pamiršo paminėti, kad Beliuskonis į EP prasiskverbti ketina per Latvijos rinkimus. Na, Latvijoj kone pusė rusakalbių. Gal jie pagelbės Putino draugui, kuriam Putinas kažkada dovanų juokais atsiuntė paauksuotą lovą dovanų. .

Kritikas Pikčiurna       2014-01-1 12:17

Komunikacijų kontrolė yra tik pirmas žingsnis į “Gyvulių ūkį”. Kas bus kai vienu mygtuko paspaudimu bus galima be mūsų žinios kontroliuoti visą mūsų genų “ūkį”, paveldimumą, sveikatą, mirtį, biologinę ateitį ir kultūros raidą? Štai kas gaunasi, kai pagal vieną kurpalį, nusirašinėdami vieni nuo kitų, kuriame savo asmeninį, šeimos, tautos ar visos visuomenės gyvenimą, lenktyniaudami kas pirmas sės prie to mygtuko. Kodėl žmonės šitaip nori jungtis tik vartotojais prie to nelemto TINKLO? Negi iš tingumo?  Juk taip nuobodu tame tinkle - įsivyrauja monotonija. Todėl ir gaunasi, kad žmonių ir galimybių nepaliaujamai daugėja, o Žmogų, Asmenybę ir gyvybingą sprendimą rasti vis sunkiau…
Smegenų neuronai jungiasi kiek kitaip, todėl ir rezultatai yra geresni - išsaugome savo asmens tapatumą ir kūrybiškumą. Gamta pasirinko kitą kelią - ji vystosi tobulindama savo įvairovę ir konkurenciją tarp jos dalių. Ji beveik viską daro dviem ar daugiau egzempliorių ir siekia perimti tik konkretų laimėtojo patyrimą. O mes perimame tik scenarijus ir schemas, todėl šitaip kuriame tik virtualią savo ateitį su labai konkrečia baigtimi…
Kodėl vis dar nepasimokom?

sveikinimai       2014-01-1 11:52

runkeliams -rinkejams,siais metais mes busim svarbus,tai lietuvi galvok ka renki,po to tauta jau nereikalinga,su šventem:D

Būtinas atskaitos taškas.       2013-12-31 21:27

Tai krikščionybė mums.Su Naujais Metais.

Rekomenduojame

Lenkija naikina PVM mokesčius maistui, mažina mokesčius degalams, dėl kylančių kainų kaltina Rusiją ir Europos Sąjungą

Prof. Jonas Jasaitis. Pradėjome naujuosius. Absurdų ar žmonijos naikinimo laikmetis?

Italijos vyskupas uždraudė neskiepytiems kunigams dalyti Komuniją

Nacionalinis susivienijimas. Sausio 13-oji primena: metas atkurti Lietuvos valstybę

Pfizer pirmojo asmens išpažintys: ketvirta dozė, o po to 10 metų vakcinų

Edvardas Čiuldė. Kodėl mums nereikėtų persiimti vadinamojo progresyvizmo marazmų pamėgdžiojimu?

Seimas žengė žingsnį link Valstybinės lietuvių kalbos konstitucinio statuso pažeminimo

Už balos. Svarbiausi klausimai 2022 metais

Audrius Bačiulis. Užsienio reikalų ministerijos užsakymu „Vilmorus“ paklausė apie užsienio politiką

Aleksandras Nemunaitis. Sužinome, kad Vilniuje gali dingti centrinis šildymas

Eugenijus Jovaiša. Nė viena save gerbianti pasaulio valstybė neleidžia tapatybės dokumentuose rašyti kitaip nei valstybine kalba

Ispanija sekuliarizuoja Jėzaus gimimą

Diskusija: ar visiems nebus geriau be savarankiškumo, vardan saugumo ir materialinės gerovės

Eric Zemmour: LGBT vaikams plauna smegenis mokyklose

Gėjų sekso scena ant Atėnų Akropolio įžiebė pasipiktinimo audrą Graikijoje

Prof. dr. Ignas Vėgėlė. Ar pakaks Prezidentui valios ir ryžto?

Nacionalinis susivienijimas. Pareiškimas dėl asmenvardžių rašybos Lietuvos piliečių asmens dokumentuose

Robertas Malone apgaudinėja cenzorius: tai, ką mRNR technologijos kūrėjas pasakė interviu po to, kai jį išmetė iš Twitter, užgniaužia kvapą

Gintaras Songaila. Laisvės gynėjų dienos proga – šokis ant Lietuvos Konstitucijos kapo?

Bosnija tampa pirmąja Europos šalimi be Covid’o pasų. Mirnes Ajanović nugalėjo Bosnijos federacinę vyriausybę

Lietuvos laisvės kovotojų sąjunga. Dėl lietuvių kalbos ir jos raidyno išdavystės

Ramūnas Aušrotas. Stambulo konvencija grįžta

Alvydas Butkus. Vienu šūviu du zuikiai? Tik kas tas šaulys?

Pensilvanijos universiteto translytis pralaimėjo plaukimo varžybas translytei iš Jeilio

Vytautas Sinica. Atkreipkim dėmesį, kokį sektorių sužlugdys konservatorių „vertybinė” politika

Prancūzijos parlamente – aršūs debatai dėl vakcinų pasų

Linas Karpavičius. Kuo toliau, tuo aiškiau matosi, kad pandemijos valdymas ir mokslas yra du vienas kitam prieštaraujantys dalykai

Popiežiui įteiktas manifestas dėl padėties Vokietijos Katalikų Bažnyčioje

Liudvikas Narcizas Rasimas. Prūsijos bumerangas

Teisėjas davė JAV Maisto ir vaistų agentūrai (FDA) tik šiek tiek daugiau nei 8 mėnesius Pfizer saugumo duomenims pateikti

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.