Dalia Grybauskaitė: Referendumas – tai prievarta kitai visuomenės daliai

Laisvūnas Šopauskas   2014 m. gegužės 9 d. 15:59

28     

    

Dalia Grybauskaitė: Referendumas – tai prievarta kitai visuomenės daliai

Gegužės 7 dieną LRT radijuje vykusiame žurnalistės Agnės Skamarakaitės ir antros kadencijos siekiančios prezidentės Dalios Grybauskaitės pokalbyje – naujo žanro debatuose su savimi – prezidentė išdėstė savo požiūrį į Lietuvos piliečių konstitucinę teisę ir nuostatą svarbius valstybės klausimus spręsti referendumuose.

Paaiškėjo, kad Dalia Grybauskaitė Lietuvos piliečių referendumo iniciatyvos neskiria nuo rusų okupantų „referendumų“ Ukrainoje. Primename šį pokalbį.

* * *

Agnė Skamarakaitė: Ponia Grybauskaite, tame referendume dėl draudimo žemę parduoti užsieniečiams yra ir kitas klausimas – dėl 100 000 parašų – kad tiek užtektų, norint inicijuoti referendumą. Ar šitai nuostatai pritartumėte? 

Dalia Grybauskaitė: Ne, aš šitai nuostatai nepritariu. Aš manau, kad tai yra per žemas skaičius ir tai reikštų didelę politinę destabilizaciją valstybėje. Ir manau, kad Konstitucijoje numatyti 300 000 yra ta riba, kuri gerai tarnavo Lietuvai visus tuos 20 metų nuo 1992 metų ir manyčiau, kad destabilizuoti padėties nereikėtų. Ypač matome, kad tokia situacija dėl referendumų naudojasi, sakykim, mums nedraugiškos šalys, matome, kas darosi Ukrainoje, kaip referendumų pagalba, tokiu demokratiniu instrumentu naudojasi diktatūrinės ir autoritarinės valstybės, mėgindamos netgi atimti dalį kitos šalies teritorijos. Todėl manyčiau, kad stabilumas, bet tuo pačiu balansas tarp stabilumo valstybėje užtikrinimo, jos saugumo ir į žmonių nuomonę atsižvelgimo, tas balansas turi išlikti ir ta riba 300 000 yra tikrai ta riba, kuri mums tarnavo visus 20 su viršum metų.
[...]

A. S.: Kitas dalykas, apie ką kalbėjo [klausytojas] Zigmas, vėlgi grįžo prie to referendumo klausimo ir apie tai, kodėl grėsmė yra valstybei, kokia grėsmė gali kilti, jeigu žmonės tiesiog lengviau galėtų surengti referendumą?

D. G.: Grėsmė stabilumui ir valstybinei santvarkai. Ir manyčiau, kad būtent to siekia dabar Rusija, kuri primetinėja labai žemo lygio bet kokius referendumus, pati juos inicijuoja. Taigi turime labai blogų pavyzdžių, ir manyčiau, kad tas balansas tarp kiekio ir žmonių apsisprendimo. Žmonės savo nuomonę gali ir kitomis formomis pasakyti – yra apklausos, yra viešoji nuomonė. Politikai turi atsižvelgti į žmonių nuomonę, ir tai nebūtina daryti referendumo, nes referendumas didele dalimi tai jau yra taip pat ir dalies – tai būtų kažkokia mažuma, sakykim, susibūrusi – irgi prievarta kitai daliai. Taigi, yra nuomonė, ir į ją būtina atsižvelgti, ir įvairiomis formomis ji gali būti paduota. Taip kad aš ir laikausi ir toliau prie tos nuomonės, kad 300 000 yra saugus skaičius, kuris ir turėtų lemti mūsų valstybės raidą.

* * *

Akivaizdu – prezidentė dedasi nematanti skirtumo tarp referendumo, kurį inicijuoja piliečiai, dėl kurio nuostatų yra atvirai diskutuojama viešojoje erdvėje, kuris vykdomas pagal įstatymus, ir kurio metu balsai suskaičiuojami sąžiningai, nuo „referendumo“, kurį organizuoja okupacinės pajėgos, kuris vykdomas pažeidžiant bet kokius įstatymus tik tam, kad būtų galima paskelbti norimus rezultatus ir žiniasklaidoje parodyti reikiamus vaizdelius. Asmeniui, pretenduojančiam būti demokratinės pagal Konstituciją valstybės vadovu derėtų šį skirtumą suvokti. Kaip ir šalia per debatus sėdinčiam žurnalistui – bent perklausti, ar tikrai Respublikos prezidentė neįžvelgia skirtumo tarp Lietuvos piliečių referendumo iniciatyvų ir Rusijos rengiamų „referendumų“ Ukrainoje? 
 
Kita prezidentės mintis ne mažiau iškalbinga: „Žmonės savo nuomonę gali ir kitomis formomis pasakyti – yra apklausos, yra viešoji nuomonė, politikai turi atsižvelgti į žmonių nuomonę, ir nebūtina daryti referendumo, nes referendumas didele dalimi jau yra ir dalies – tai gali būti kažkokia mažuma susibūrusi – yra prievarta kitai daliai.“ Ką turėjo galvoje prezidentė, yra nesunku suprasti: referendumai išties yra tam tikra „prievarta“ valdžiai – juose priimtus sprendimus privalu vykdyti. Bet tikrai nebežinai, ką galvoti, kai pretendentė į LR prezidento postą antrajai kadencijai ima kalbėti, jog piliečiams turi pakakti ir to, kad jų nuomonės kai kada „pasiklausia“ ar net „išklausoma“, o politikai „turi atsižvelgti į žmonių nuomonę“? Ir nėra nė vieno, kas tokio žanro debatuose bent paklaustų prezidentės: negi išties jūs manote, kad tik toks ir turi būti piliečių dalyvavimas valstybės reikaluose?

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

kazkokios fasistine salies prezidentes        2014-06-20 14:30

sapaliojimai. taigi prezidento rinkimai irgi mazumos primestas prezidentas. uz ja balsavo maziau, negu galejo. ar ne?

vycka       2014-05-11 11:55

va taip zmones ir bukinami ,kad tik nepateriot savo siltos vietos ir pelningos vietos,o kad reiktu atsakyt uz realiai padarytus nusikaltimus Lietuvai kazi ar skubetu i ta silta vietele,viska ispardave sugriove sukiso i eu ir nato skyle o zmogeli tylek nes nieko tu nesupranti, paniska baime rusijiai? o kodel ? nes jiems atejus visa valdzia lektu i sibira kur jiems ir vieta nebent nato padetu ;] nevieningi Lietuviai tai didziausia beda ,vienus uz pinigus didelius nuperka kitiems ir milteliu uztenka ,dulkins ta Lietuvele valdzia skersai ir isilgai dar ilgai,kol visa liaudis neprabus

tuomet       2014-05-11 11:29

perbraukim konstituciją ir tiesiai sakykim, kad Lietuvos žmonės yra ne šeimininkai savo šalies, o tik beteisiai baudžiauninkai, paklustantys privilegijuotųjų kastai.

Tadas       2014-05-11 9:31

Pagal ponią,tai visi rinkimai yra prievarta ,kitai visuomenės daliai.

Jurgis Bielinis       2014-05-11 9:12

Mes Lietuvą kūrėme, daug žmonių praradome, turto. Pataikavome savo „elitui“.  Jiems, jai - prezidentei vis negana. Stabilumas…? Referendumas jai ligą, baimę sukelia. Stabilumą ji diegia labai gerai per amžius patikrintą alkoholį. Juo pildo biudžetą. Tiksliau elitą išreikštų kitas žodis - mafija. Mafija buna susiskaldžius. Masonai - ne. Tai neperseniausias žodis. O štai žodis „masonai, franko masonai“ yra senesnis ir Popiežiaus Leono XIII Jo enciklikoje skelbtas,paaiškintas….Turiu gerbiamiem skaitytojams priminti, kad Mykolas Krupavičius „Anoje Lietuvoje prieš darydamas žemės reformą pasinaudojo Popiežiaus Leono XIII mintimis, dargi Karlu Marksu. Per 1,5 m. pavyzdingai padarė žemės reformaą  Darau išvadą. Anoje Lietuvoje nebuvo komunizmo, mafijos, masonų susitelkimo…

Demokratijos garantui GD       2014-05-10 23:04

Ot pinda. Ji kur-va tyčiojasi iš Lietuvos žmonių. Tai galės savo nuomonę irgi reikšti, tik jos nuomonė nebus niekam įdomi.

darko       2014-05-10 22:28

Rodo visiem pinda kaip reikia lauzyt Konstitucija. Spjaudo ir tapsnoja.

erI       2014-05-10 19:56

Lenkijoj užtenka puse milijono parašu o gyventoju dešimt kart daugiau nei LIETUVOJ

O tai kaip       2014-05-10 19:09

isaiskins kada nors tokius parasu surinkimus iki 300 tukst., kai Lietuvoje is vis beliks tik apie 300 tukstanciu pilieciu? Netikejau, kad galima sitaip nusisneketi. Matosi, kad tikrai jau pavargusi, juk dirbo penkis metus be atostogu. Sako, kad kurie pasirase, primete savo valia nepasirasiusiems.
Ei,  jus ten virsuje !!! Kodel mums primetinejat iskrypusias santuokas? Kodel ruosiat visokius planus, kaip vaikus isplesti is seimu? Busite prakeikti tu vaiku ir ju tevu prakeiksmais iki septintos kartos patys kentedami ir skesdami savo ir savo vaiku asaromis. Kodel musu negirdit? Juk gaunat daug peticiju, daug prasymu ir kreipiniu !!! PREZIDENTE!, kada suregavot ar uzgirdot? Kada???Stai kodel norim pareiksti savo nuomone REFERENDUMAIS. Ir nereikia lia lia.

Valentinai Natienei       2014-05-10 17:21

Ponia Valentina, jūs esate šiek tiek neteisi.
LR Konstitucija 9 straipsnis
Svarbiausi Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimai sprendžiami referendumu.
Įstatymo nustatytais atvejais referendumą skelbia Seimas.
Referendumas taip pat skelbiamas, jeigu jo reikalauja ne mažiau kaip 300 tūkstančių piliečių, turinčių rinkimų teisę.
Referendumo skelbimo ir vykdymo tvarką nustato įstatymas.
Taigi piliečiai NEPRIVALO savo balsavimu patvirtinti savo sutikimą ar nesutikimą rengiamo referendumo klausimu. Patikslinu : ne balsavimu patvirtina, o parašu,( kurių reikia neįtikėtinai daug smile ) sąrašuose. 
Referendumo metu visi Lietuvos piliečiai balsuoja pateiktu klausimu(-ais).Čia jau balsuoja.

:(((((((((((((((((       2014-05-10 16:00

tai gaunasi, kad prezidentė neleis mūsų prievartauti ar atvirkščiai?:)

Daiva       2014-05-10 14:51

Visi kalti tik ne jie,iki sleikstulio jau bjauru jos ir klausyti.

Ex prrez.       2014-05-10 14:41

pagal jos logiką tai ir rinkimai - prievarta kitai visuomenės daliai.
gal tegu nedalyvauja tuose rinkimuose, ji juk prieš prievartą

tai       2014-05-10 12:55

išties, baisu turėti tokią prezidentę, kuri bando ciniškai uzurpuoti   tautos teisę... Kai tiek Lietuvos žmonių išvyti ieškot duonos svetur, referendumui turi užtekti 50000 parašų.

Ir spintelei aišku       2014-05-10 11:48

Jos vieta Lukiškėse, o ne prezidentūroje.

Basakojė       2014-05-10 7:21

...ir vis kiša tą Rusiją... Nu, kiek galima, net bjauru jau ir girdėti. Atseit prievartos pas mus Lietuvoje nėra, tik Rusija vis puola ir puola…
O referendume juk balsuoja VISA tauta, o ne kažkokia jos dalis!!!
Tad kam tas nuolatinis melas ir demagogija?

parazitė ant Lietuvos kūno       2014-05-9 22:56

Jeigu pagal Grybauskaitę referendumas primeta savo nuomonę, tai partinių gaujų suformuota valdžios korumpuota šutvė priimdama korumpuotus sprendimus pagal Grybauskaitę neprimeta savo nuomonės.Cinizmo viršūnė. Ir ši pasibaisėtina demagogė, tarnaujanti tik sionistiniam globalizmui, drįsta brautis į prezidentūrą.

LTR       2014-05-9 21:42

apkalta isdavikams

ruta       2014-05-9 20:03

Panele Grybauskaite ir jos chebrantai koncervoliberalai su socialdemokratais vis nori , kad Lietuvos istatymai tarnautu TIK jiems .Todel taip ir susirupino , kad gali ateiti galas ju saldziam , nerupestingam Lietuvos ispardavimui , o dar jeigu teks atsakyti uz kenkejiska veikla / LEO , , ‘Mazeikiu nafta’ , Lietuvos dujos , Butinges naftos terminalas , Banku atidavimas Skandinavijos monopolininkams , pinigu skolinimasis ne , kaip Latviai uz mazas palukanas , o buten brangiai / kam tai buvo naudinga , kad valstybei , tai tikrai -ne !/.
Sovietu ideologijos isugdytos funkcionieres smegenyse , nera net supratimo kad Tauta sprendzia , valdo , renka , pagal Lietuvos Konstitucija !
Kai matau tas komunistines liekanas veblenancias apie tai , ko visiskai savo sovietines ideologijos ir propagandos isplautomis smegenemis , nesuprantancios , tai atsiranda klausimas , na kas isrenka tokius i valdzia , na , nejaugi mes tokia idiotu tauta , kad mumis gali mulkinti net komunistines liekanos ?

Kita visuomenės dalis       2014-05-9 18:51

tai konservinė, liberastinė, socdeminė gauja, kuri per 25 metus pasikeisdami nuvarė Lietuvą į skurdo, melo, išdavystės duobę ir tuo labai prisjdėjo Grybauskaitė.

Be referendumo       2014-05-9 18:33

valdžios prievarta kitai visuomenės daliai.Susitarkime kas mes-diktatūra ar demokratija?D.Grybauskaitė to nesuvokia.

Anikė       2014-05-9 18:14

Geriausia būtų pastatyti ir Lietuvoj Raudų sieną,bent akmenys išklausytų mūsų vargus,rūpesčius,viltis…Dabar tik juos nerviname,neleidžiame ramiai miegoti
su savo maldavimais,prašymais skundais.

gudi giria       2014-05-9 17:23

reike tauta prusinti kultura,svietimas,istorija ir turi tada buti rinkiko egzaminas,kad suvoktu,kas yra valstybe,kaip kuremas geris ir daug kitu dalyku ir konstitucijoje turi buti irasas,jeigu tauta pastebi,kad ju rinktam valdovui pradeda kukuoti galvoje turi tauta zaibu reguoti ir atsaukti is pareigu,kiek pas ja pzeidimu,tai protu nesuvokema.tokios psichu eros ir pasakoij nerasi….............

Siaubas!       2014-05-9 17:21

Kai nugalesime lietuviska melynziedi fasizma,kuris masiskai naikina tauta ir nori mus uzciaupti ,kad nebandytume galvoti kitaip,svesime ir mes savo pergales diena…

nustebusi       2014-05-9 17:09

Apie kokį vienos visuomenės dalies nuomonės primetimą kitai prezidentė kalba? Surinkus dalies visuomenės atitinkamą skaičių parašų, kad pasirašiusieji remia kažkokią iniciatyvą, tada vyksta referendumas ir VISI piliečiai gali (turi) pareikšti savo nuomonę tuo klausimu ir didžioji dauguma arba pritaria, arba ne. Nei 300.000, nei 100.00 neprimes kitiems jokios nuomonės. Ką ji čia paisto?

pasiklydusi       2014-05-9 17:08

šviesoje

už tiesioginę demokratiją       2014-05-9 16:55

Fašizmas tai politikų ir oligarchų suaugimas į vieną ryšulį-fascią.
Lietuvoje būtent ir yra tokia santvarka -fašistinė. Fašistams nepatinka,
kad žmonės nori pasinaudoti vieninteliu jiems likusiu, dar neatimtu tiesioginės (nefašistinės) demokratijos įrankiu-referendumu.

kontrklausimas       2014-05-9 16:51

O nekonstitucinis mūsų įstojimas į eurosadomą, juo labiau už alų, proškus ir tualeinį popierių, ar nebuvo prievarta visuomenės daliai?

Rekomenduojame

Alvydas Medalinskas. Istorinė diena

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (VIII)

Karas Ukrainoje. Šimtas septyniasdešimtoji (rugpjūčio 12 diena)

Išskirtinis interviu: „ES sėja savo naikinimo sėklas“, - sako Lenkijos Seimo narys Ryszard Legutko dėl ES institucijų požiūrį

Vytautas Sinica. Šiandien Vilniuje veikia nepaaiškinamas dalykas - Venclovos namai muziejus

Kastytis Braziulis. Jaučiasi, kad artėja paskutinis žingsnis – teritorijos atsiėmimas iš priešo

Robertas Grigas. Apie karą ir leksiką

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt devintoji (rugpjūčio 11 diena)

Estija prisijungia prie šalių, reikalaujančių, kad ES ir Šengeno šalys kartu uždraustų Rusijos turistams keliauti į Europą

Von der Leyen nutraukė susitarimą, dabar mes neturime kur trauktis, ir turime imtis veiksmų, sako Kačinskis

Almantas Stankūnas. Opozicija, jeigu nutarėte kalbėti apie energetiką, tai nekalbėkite nesąmonių arba banalybių!

Vytautas Sinica. Norėčiau sužinoti, kuo naudingas ir reikalingas Lietuvos vartotojams buvo elektros rinkos liberalizavimas?

Vienus trėmė, kiti gerino savo gyvenimo sąlygas

Almantas Stankūnas. Gera žinia iš dalies privataus kapitalo valdomai įmonei Ignitis, tik ar taps ji gera žinia ir vilniečiams?

Jan Rokita: ES sankcijos Lenkijai yra didesnės, nei sankcijos Rusijai

Kastytis Braziulis. Neužkibkite ant rašistų kabliuko. Neleiskite sau suabejoti Ukraina

Lenkija verčiama prisijungti prie euro zonos?

Dominykas Vanhara. Surimtėkime ir pakalbėkime apie tai, kas vakar įvyko Kryme

JAV Floridos valstija uždraudė lyties keitimo procedūras vaikams

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt aštuntoji (rugpjūčio 10 diena)

Areštuotas už memo, kritiško LGBT atžvilgiu, pasidalinimą. Minčių policija jau realybė

Nacionalinis susivienijimas. Dėl „Amnesty International“ šališkumo ir nepasitikėjimo šia organizacija

Simonas Streikus. Masinės migracijos Švedijoje padariniai: ar ją dar galima laikyti gerovės valstybe? (I)

Kai LRT neleidžia, gelbsti Lenkijos televizija. Apie Vakarų laikyseną Rusijos atžvilgiu

Almantas Stankūnas. Didinate piktų ir valstybei nelojalių piliečių skaičių

Ondrej Šmigol. Prasidėjo kontrrevoliucija prieš translytiškumą

Marek Jurek. Metas sudaryti tarptautinę konvenciją dėl šeimos teisių, kaip alternatyvą Stambulo konvencijai

Susipažinkite su paroda, kurią rengia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt septintoji (rugpjūčio 9 diena)

Vienos iš Vokietijos žemių vyriausybė steigia centrus, kuriuose bus galima apskųsti „anti – queer ir rasistinius incidentus“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.