Įžvalgos

Daiva Tamošaitytė. Ar Lietuvos partizanai nusipelnė tampymo po teismus?

Tiesos.lt siūlo   2017 m. liepos 16 d. 17:38

10     

    

Daiva Tamošaitytė. Ar Lietuvos partizanai nusipelnė tampymo po teismus?

„Lietuvos žinios“

Dažnai matau buvusį Lietuvos laisvės kovų dalyvį, už dalyvavimą pokario partizanų kovose apdovanotą aukščiausiais valstybės medaliais, Albiną Kentrą, einantį Totorių gatve. Netekęs trijų brolių partizanų ir kantriai nešęs rezistencijos sunkumų naštą, A. Kentra jau nepriklausomybės laikais kovoja kitą karą – su biurokratais ir visuotine rezignacija, abejingumu ir piktavališkumu, kurie dar labiau nei metai sulenkė jo pečius, nors giedros mėlynos akys byloja apie nepalaužiamą tikėjimą gera valia ir teisingumu. Dabartinis jo rūpestis – išsaugoti istorinį pastatą, iš kurio XX a. išėjo pirmieji savanoriai ginti Tėvynės.

Nepaisant nuopelnų, ilgamečių pastangų ir darbo, ir nūdien jam tenka kreiptis į valstybę su prašymu atkurti istorinį teisingumą. Regis, tai savaime suprantamas dalykas, kuris turėtų būti aukščiau partinių ar lobistinių interesų. Tačiau paslaptingas nebaigtas remontuoti pastatas ir vieniša pakumpusi didvyrio figūra kontrastuoja su aplinkui šurmuliuojančiu gyvenimu, kuriam jie – nė motais, tarsi nuo laiko pageltusi senos fotografijos skiautelė rėksmingame reklaminiame plakate.

„Gerbiamas Ministre Pirmininke, kreipiamės į Jus, prašydami pagalbos dėl Lietuvos laisvės kovų – Miško brolių draugijos (toliau – Draugija) nekilnojamojo turto, esančio Totorių g. 9/Labdarių g. 10, Vilniuje, nuosavybės pakartotino įteisinimo. Šis Draugijos nekilnojamasis turtas buvo 25 metus kurtas ir saugomas, o vėliau ginamas nuo piktavališkai pasikėsinusiųjų jį užvaldyti“, – sakoma 2017–04–03 rašte, adresuotame Lietuvos Respublikos Ministrui Pirmininkui Sauliui Skverneliui „Dėl Lietuvos laisvės kovų – miško brolių draugijos turto nusavinimo“.

Neseniai šia linkme buvo žengtas dar vienas žingsnis – miško broliams iškelta byla. Situacija atrodo ne absurdiška, o kryptinga, nes visuotinė viršūnių ir žiniasklaidos tyla (išimtis – „Lietuvos žinios“) rodo, jog partizaninis karas, tapęs madingai nekonvenciniu ir kone virtualiu, iš esmės nesibaigė – ir ne tik dėl nacijai svarbių simbolių įprasminimo, bet dėl žmonių protų, dėl sąžinės, kamuojamos kaip ir anksčiau baimių ir egoistinio nusišalinimo nuo esminių klausimų.

Apkasuose – dar gyvos legendinės asmenybės, o prieš jas – „naudingi idiotai“, atsidūrę vienoje linijoje su tais, kurie trina rankas stebėdami, kaip naikinami paskutiniai lietuvių savigarbos ir atminties atsparos likučiai.

Ne juokai būtų, jei pačiame sostinės centre įsikūrusi laisvės kovotojų draugija imtų veikti visu pajėgumu, taptu istorinės tiesos skleidimo jaunuomenėje, šalyje ir pasaulyje židiniu, auklėjamąja galia. Kaip ir pridera stipriai Vakarų valstybei. Tačiau po plona „pliuralizmo“ ir „verslumo“ plutele – kilometro storio vergiško nuolankumo atėjūno batui įšalas. Paslaugiai atkištas sprandas, neištiesintas jau porą šimtmečių. Baudžiauninko sprandas nuosekliai pakeistas tokiu pačiu siluetu, palinkusiu į liberalius interneto atvašynus.

Kitam gali pasirodyti, jog ir čia būtina konkuruoti, neleisti „išcentrinti“ kokių nors balkonų ir kitų vietų, tapusių parodomosiomis gūžtomis „disidentų“, po savo sparnu priglobusių tikruosius gynėjus. Pagal visus laisvos rinkos principus duodančių gerus politinius dividendus be jokios didesnės rizikos.

Ir vis dėlto užtektų vieno vienintelio garbingo valdžios sprendimo, ir viskas atsistotų į savo vietas: užuot be turinio šventę mindaugines baruose, jaunieji užsuktų į namus Totorių 9, kuriuose atrastų turinį, prasmę ir ateities viziją. Viziją, be šio istorijos tarpsnio ir gyvo pavyzdžio neįmanomą. Dabartiniai šalies nukraujavimo procesai tik patvirtina, kad be šio pamato statomas valstybės pastatas – nelyginant beždžionių tiltas, kabąs virš bedugnės.

Apie tai, ar Lietuvos partizanai verti tik užmaršties ir tampymo po teismus ir kitais nacionalinių prioritetų klausimais kalbamės su kone vieninteliu miško brolių gynėju, atkakliai besidominčiu šiuo klausimu – JAV ir Lietuvoje gyvenančiu istoriku, visuomenės veikėju, karininku, pulk.lt. Kęstučiu Eidukoniu, Ilinojaus universitete šešerius metus studijavusiu rusų istoriją ir sovietinį politinį mokslą.

Gerbiamas Kęstuti, ar, jūsų nuomone, šis istorinis namas turėtų būti išsaugotas kaip autentiška vieta, kad pradėtų funkcionuoti pagal paskirtį, ar jo reikšme gali būti abejojama?

Manau, jeigu nevertiname ir negerbiame partizanų, keičiame istoriją, didžiausias pavojus bus tas, kad istorija bus naikinama, kaip buvo naikinama iki šiol. Dabar Lietuvos istoriją rašo ne lietuviai, o rusai, lenkai, vokiečiai, Vakarai. O mes savo simbolių, savo istorijos negalim iškelt. Tai ne tik simbolis, bet atžvilgis į valstybę: kaip ji su savo herojais elgiasi, kaip elgiasi su žmogum, kuris prarado savo tėvus, brolius ir seseris kovodamas už laisvę, kurią šiandien turim. Tą laisvę pasiekėm per jų aukas. Be tų aukų šioj valstybėj būtų dar daugiau rusų. Todėl tai labai svarbus klausimas.

Dėl to objekto ir pinigų. Pinigai jau yra kai kuriuose fonduose. Pinigų yra skyrusi valstybė. Dabar jie įšaldyti. Kiek suprantu įstatymus, pagal juos, jeigu valstybė perimtų tą pastatą, ji turėtų sugrąžinti visas išlaidas, įdėtas į jo rekonstrukciją. Vien tik VLIK‘as pastatui suaukojo 2,5 mln. litų. Maždaug 1 milijonas 200 tūkstančių tų pinigų dar likę pastato baigimui. Pradėti darbai nebaigti vien tik dėl bylos iškėlimo.

Girdėjau nuomonę, kad jeigu pastatas stovėtų anapus upės, jokių problemų nebūtų. O jis stovi senamiestyje, labai gražioj ir vertingoj vietoj, ir jo vertė pakilusi virš 1 milijono eurų. Gal kas nusižiūrėjęs pastatą? Baisu, kad valstybėj tokie dalykai darosi. Juk žmonės gavo leidimus, perėjo teismus ir viskas susitvarkė, ir staiga valstybė perima pastatą atgal. Vadinasi, valstybė tau gali duot, o gali ir atimt.

Esu matęs, kokius brangius archyvus tenai yra sukaupęs Albinas: filmuota Sąjūdžio, demonstracijų medžiaga. Numalšinimas… Viskas yra magnetinėse juostose. Man atrodo, jei būtų pasisekę draugiją iškeldinti iš patalpų, kas nors būtų atvažiavęs, archyvus sudėjęs į sunkvežimius ir išmetęs į šiukšlyną. Mūsų nepriklausomybės atkūrimo istorija kartu su archyvais būtų dingusi. Kiek žinau, Kazickai irgi yra suaukoję apie 60 000 dolerių tų archyvų ir pastatų išlaikymui. Todėl tai yra kieno nors spjovimas Lietuvai ir lietuviams į veidą. Tas pastatas turi būti muziejus ir studijų centras, kad atvažiuotų žmonės studijuoti tą medžiagą, ją perdirbti ir užtikrinti istorijos tęstinumą. Sukurta organizacija, kuri tęstų mokymą. Be miško brolių ten yra ir tremtinių organizacija, kuri turi teisę naudotis pastatais.

Vadinasi, gal tai nėra vien biznio reikalas? Galbūt valdžios žmonės, vyriausybė, Seimas turėtų tą hierarchiją išlaikyti, kaip ir kiekviena valstybė – kad ir Amerika, būdama kapitalizmo ir verslo citadelė, puikiai supranta tokių pastatų simboliką ir reikšmę ir tokių klausimų net neleidžia kelti, nes jie susieti su valstybės sauga. Jūs kreipėtės šiuo klausimu į įvairias partijas pradedant TS-LKD. Prašome pakomentuoti, kokia buvo reakcija.

Ir konservatoriai, ir liberalai, ir Tvarka ir teisingumas, ir valstiečiai, ir žalieji – visi žada šį reikalą remti. Bet konkrečių dalykų yra padariusi tik valstiečių partija, kuri per poną R. Karbauskį žadėjo šį dalyką sutvarkyti. Bet jie netikri dėl opozicijos veiksmų. O juk tai – ne partinis reikalas. Bent kartą pamirškime tą mėsmalę, kurią užsukom, ir susijunkime vienam dalykui, kur visi patriotiški lietuviai gali susitikti. Gal tai nenaudinga tik tiem, kurie tarnauja kitiem interesam. Pavyzdžiui, girdėjau, kad tai labai nepatinka Rusijos ambasadai.

Straipsnio tęsinį skaitykite portale lzinios.lt ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Vėtra       2017-07-20 11:17

Ko čia stebėtis, kai paskutinis Lietuvos partizanas buvo sunaikintas ir tūlo Misiukonio rankomis, kuris jau nepriklausomoje Lietuvoje tapo ministeriu, ir nei plaukas nuo jo galvos nenukrito, sovietinis teismas nepripažino jo kaltu, juk buvo taip? “Teisiuosius teisia žmogžudžiai”, gal galima taip pasakyti?

Gerbiu p. Kentrą       2017-07-18 22:03

ir visapusiškai palaikau.

KLAUSIMAS       2017-07-17 20:09

Klausimas visiems dar gebantiems mąstyti ir norėti Lietuvai gero.
Ar turi Lietuva tikrą valdžią,greitai ir teisingai gebančią spręsti visus kylančius
svarbius klausimus valstybės Lietuvos gyvenime ir jos egzistencijos reikaluose?
Vyrai ir moterys valdžiose,ko vertas jūsų naudingo veikimo koeficijentas?

Oaš manau,       2017-07-17 7:03

kad Lietuvos istorija rašo ne tik rusai, lenkai, vokiečiai, bet ior savo istoriją rašo dėdulė Lansbergis su Bumbliausku. Patriarxse istorijos nesuklastosi nors kursi su Bumbliausku, Jakilaičiu ir kitais pašlemėkais.

Al.       2017-07-16 23:50

,,O mūsų kaimynų rusų uždavinys – sunaikinti mūsų istoriją, demokratiją, tuos principus ir žmonių pasididžiavimą savo valstybe. Pirmas dalykas, ką jie bando padaryti, tai sunaikinti bažnyčios ir šeimos įtaką.”
Taigi, pašnekovas, sąmoningai ar ne, pasakė esmę - kad Lietuvos valstybės, bažnyčios ir šeimos naikinimas, vykdomas tariamų liberalų rankomis, iš tiesų yra rusų darbas. Tik patikslinčiau - kominterno, tarptautinis komunočekistinės mafijos.

Al.       2017-07-16 23:50

,,O mūsų kaimynų rusų uždavinys – sunaikinti mūsų istoriją, demokratiją, tuos principus ir žmonių pasididžiavimą savo valstybe. Pirmas dalykas, ką jie bando padaryti, tai sunaikinti bažnyčios ir šeimos įtaką.”
Taigi, pašnekovas, sąmoningai ar ne, pasakė esmę - kad Lietuvos valstybės, bažnyčios ir šeimos naikinimas, vykdomas tariamų liberalų rankomis, iš tiesų yra rusų darbas. Tik patikslinčiau - kominterno, tarptautinės komunočekistinės mafijos.

Algimantas Zolubas       2017-07-16 22:43

Paradoksas: pastatą begėdiškai nusavino A.Kubiliaus vyriausybė, dabar, užuot atgailavęs, pastarasis tyli, tarsi būtų ne prie ko. Panašu, TS-LKD su dabartine vyriausybe flirtuoja, galėtų nesunkiai reikalą drauge sutvarkyti. Gal antrojo „K“ vengia?

wwww       2017-07-16 20:18

  Gardus kąsnis kokio nors psiaudoviršininkėlio gerklėje.Apziojo ir nenori atiduoti tai kas jam nepriklauso.

Pikc       2017-07-16 18:18

Tik dar žydus reiktų į tą sąrašą įtraukt. smile

Pikc       2017-07-16 18:14

“Dabar Lietuvos istoriją rašo ne lietuviai, o rusai, lenkai, vokiečiai, Vakarai.” - ESMINIS pastebėjimas.


Rekomenduojame

Romualdas Ozolas. Išsivadavimas: jėgų struktūra ir sąveika (II)

JAV kartu su sąjungininkais smogė taikiniams Sirijoje: kitos išeities nebuvo. Rusija perspėjo: bus pasekmių

Darbo inspektoriai nutarė įsitikinti patys? Ilonos Tiknienės liudijimas apie Meškuičių gimnazijos profsąjungos narių persekiojimą

Dainius Paukštė. Pirmasis žvilgsnis į Demografijos, migracijos ir integracijos politikos 2018–2030 m. strategiją

Kauno forumo DEKLARACIJA: kauniečiai už gyvąją Lietuvą

Andrius Švarplys. Apie Gorį – Platono olą Gruzijoje

Algimantas Rusteika. Steigiamas Kauno forumas: dabar ir vėl yra Pradžia

Apskritojo stalo diskusija „Partizaninio karo problematika istoriografijoje“. Vidmanto Valiušaičio komentaras

Vytautas Radžvilas: „Lietuvos naikintojai turi suprasti – žaidimas baigtas“

Advokatas Šarūnas Vilčinskas. Galimi sunkumai Čikagoje

Dr. Vaidotas Vaičaitis: teisingumo jausmą reikia ne tik turėti, bet ir mokytis jį atpažinti

Algimantas Zolubas. Žirgelis Lietuvoje

Vytautas Radžvilas. Išdavusieji laisvę (III)

Vytautas Leščinskas. Medžiai, pasmerkti sušaudyti, arba pasivaikščiojimas su žurnalistu ir rašytoju Romu Sadausku po slaunų Vilniaus miestą

Rumunijos piliečių iniciatyva surengti referendumą dėl santuokos apibrėžimo (video)

Valdas Vasiliauskas. Autobusas be keleivių. Kas?

Verta prisiminti. Antanas Maceina. Dabartiniai mūsų rūpesčiai

Nuo bačkos. Premjeras Saulius Skvernelis raportuoja: „Pasiekėme istorinių rezultatų“

Dalia Staponkutė. O medžiai buvo dideli…

Romualdas Ozolas. Išsivadavimas: jėgų struktūra ir sąveika (I)

Siūlome prisiminti. Viktoras Orbanas Lietuvoje: 2012-ųjų kalbos ir tyla 2018-aisiais

Nuo bačkos. Nerijus Mačiulis: „Lietuva pamažu atsikrato nelaimių šleifo ir patenka tarp ketvirtadalio laimingiausių valstybių pasaulyje“

Kam partijos ištaškė beveik 7 milijonus

Vytautas Radžvilas. Išdavusieji laisvę (II)

Justas Mundeikis. Sąžiningo atlyginimo skaičiuoklė

Viktoro Orbano partija rinkimuose užsitikrino konstitucinę daugumą

Kreipimasis į piliečius dėl ES lėšomis masiškai naikinamo miesto medžių paveldo Lietuvoje – ruošiamas kolektyvinis ieškinys (renkama informacija)

Vytautas Sinica. Apie genderizmą (ilgas)

Vytautas Rubavičius. Lukiškių aikštės ateitis jau seniai buvo nulemta?

Algimantas Rusteika. Durniasklaida

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.