Ataidai. D. Jurgelevičius atsiprašė dėl savo elgesio po V. Pociūno žūties

Tiesos.lt redakcija   2013 m. rugsėjo 4 d. 21:57

12     

    

Ataidai. D. Jurgelevičius atsiprašė dėl savo elgesio po V. Pociūno žūties

Prabėgus 7 metams po pulkininko Vytauto Pociūno mįslingos žūties Baltarusijoje, buvęs VSD generalinio direktoriaus pavaduotojas Darius Jurgelevičiaus dienraštyje „Lietuvos žinios“ paskelbė atsiprašymą dėl nederamo savo elgesio kolegai žuvus.

D.Jurgelevičius: „Parlamentinis tyrimas ir jo sukeltas chaosas buvo naudingas tikrai ne valstybei ir patiems politikams. Jis buvo inspiruotas ir surežisuotas trečiosios jėgos.“ Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Labai pavėluotas ir labai reikalingas žingsnis. Jį žengus, būtų privalu visuomenei paaiškinti: kodėl Dariaus Jurgelevičiaus ir Dainiaus Dabašinsko vadovautas Valstybės saugumo departamentas ne tik nepasirūpino, kad VSD pulkininko žūtis būtų sąžiningai iki galo ištirta, bet kartu su Rusijos dujų perpardavinėtoja „Dujotekana“ organizavo žuvusio pareigūno šmeižto kampaniją? Tikimės, kad po 7 metų prakalbusiam ir dėl savo poelgio atsiprašiusiam D. Jurgelevičiui pakaks drąsos ir tolesniems žingsniams žengti.

Siūlome susipažinti su D. Jurgelevičiaus pareiškimu:

Vytauto Pociūno byla negali būti užversta

Raimonda Ramelienė | lzinios.lt

Praėjus septyneriems metams nuo mįslingos saugumo karininko Vytauto Pociūno žūties Baltarusijoje vienas tuomet kilusio skandalo herojus Darius Jurgelevičius nusprendė pateikti savo versiją.

Jei ne tragiška V.Pociūno lemtis, D.Jurgelevičiaus karjera galbūt būtų susiklosčiusi kitaip. Tuometis perspektyvus diplomatas, aukštas saugumo pareigūnas visuotinio pasmerkimo sulaukė po 2006-ųjų rugpjūčio 23-iąją Breste įvykusios tragedijos mestelėjęs patarimą liautis knaisiojusis po velionio kaulus. „V.Pociūno žūties istorija – man labai skaudi tema, sakyčiau, viena kertinių mano gyvenime“, – išskirtiniame interviu LŽ prisipažino D.Jurgelevičius.

Septynerius metus šio skaudulio viešai nekrapštęs buvęs Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinio direktoriaus pavaduotojas tikino pagaliau pribrendęs kalbėti pats, o ne klausytis, ką už jį sako kiti.

Niekada nekonfliktavo

Tirdama V.Pociūno žūtį Generalinė prokuratūra dar kartą pareiškė neradusi nusikaltimo požymių. Taip šioje istorijoje buvo padėtas taškas. O gal veikiau daugtaškis?

Jei vertinsime grynai teisiniu požiūriu, aišku, ši baudžiamoji byla yra baigta. Tačiau remdamasis viešųjų šaltinių informacija galėčiau daryti prielaidą, kad prokuratūra galėjo priimti visai kitokį sprendimą – ne nutraukti, o sustabdyti bylą, kol paaiškės kokių nors naujų aplinkybių. Nes į klausimą, ar pulkininkas V.Pociūnas buvo nužudytas, ar įvyko nelaimingas atsitikimas, sprendžiant iš viešojoje erdvėje paskelbtos informacijos, nėra atsakyta. To negali pasakyti ir prokurorai. Vadinasi, jei abu dalykai vienas kito neeliminuoja, lieka nežinomybės zona, kuri leidžia daryti prielaidą, kad įmanoma ir viena, ir kita versija.

Ar turite savą šios istorijos versiją? Ar po tiek metų gali paaiškėti kokių nors naujų aplinkybių?

Kiekvienas žmogus iš tos informacijos, kuri jam prieinama, susikuria savo versiją. Iš to, ką skaičiau, man tikrai nėra aišku, ar tai tikrai buvo nelaimingas atsitikimas. Prokuratūra savo galutinėse išvadose to irgi nepasakė. O daugiau duomenų aš irgi neturiu.

Ar gerai pažinojote V.Pociūną?

Taip, puikiai, mes buvome kolegos. Tai buvo profesionalas, visiškai atsidavęs darbui. Jis buvo iš tų žmonių, su kuriais galima eiti į žvalgybą. Tikrai niekada nesame konfliktavę ar pykęsi. Deja, tuometė konjunktūra reikalavo kitko. Ir tai buvo puikiai išnaudota.

Gailisi neatsiprašęs iškart

Tačiau jo žūties istorijoje, ypač jei prisiminsime Seimo parlamentinio komiteto išvadas, jūsų vaidmuo, švelniai tariant, nėra gražus?

Nepamirškime, kad Seimo komiteto išvados – politinis vertinimas, paremtas kelių žmonių subjektyviomis įžvalgomis. Per parlamentinį tyrimą parodymus davė dešimtys žmonių, tačiau nežinia kodėl išskiriami keli, vadinamieji sąžiningai liudiję pareigūnai. Jų parodymų pagrindu ir buvo surašytos tos subjektyvios išvados. Vadinasi, visi kiti liudijo nesąžiningai? Taigi kalbėdamas apie vertinimą sakyčiau, kad tai buvo tuometės politinės konjunktūros atspindys.

Nė vienas iš tų vertinimų negalėjo būti paremtas faktais. Kas gali objektyviai papasakoti apie dviejų žmonių santykius, išskyrus juos pačius? Visa kita – tik matomi atspindžiai arba perpasakoti dalykai. Parlamentinis tyrimas ir jo sukeltas chaosas buvo naudingas tikrai ne valstybei ir patiems politikams. Jis buvo inspiruotas ir surežisuotas trečiosios jėgos. Ir rezultatas buvo toks, kokio siekta – tokiame chaose gyvenome beveik metus.

Net ir pripažįstant, jog tuomet tas tyrimas buvo reikalingas, kad atsakytų į kai kuriuos klausimus, jis galėjo būti atliktas kitaip. Tikrai nereikėjo visko daryti taip viešai, atskleisti specialų darbą dirbančius žmones - VSD pareigūnus, pasakoti dalykus, apie kuriuos brandžiose demokratijose kalbėti neįprasta. Tai vyksta už uždarų durų, o visuomenei paprastai pateikiama dalis informacijos. Detalės visada lieka tarp tų žmonių, kuriems suteikta teisė žinoti tas paslaptis. Pasiekti tokių pat rezultatų, tačiau be tokios žalos valstybei, sistemai, kuri buvo tiriama, galima buvo civilizuočiau.

O ką reiškė ta jūsų garsioji frazė, pasakyta žuvus V.Pociūnui, esą neverta knaisiotis po kaulus, nes gali išlįsti baisesnių dalykų?

Ši frazė buvo pasakyta visai ne tame kontekste, kaip paskui buvo panaudota. Todėl šiandien mano pagrindinis noras ir pareiga – atsiprašyti a. a. V.Pociūno artimųjų, kurie tuos mano žodžius galėjo interpretuoti kaip mėginimą pažeminti arba paniekinti žuvusiojo atminimą. Jokiu būdu taip nebuvo. Naudodamasis proga dar kartą dėl to apgailestauju.

Niekada ir jokia proga apie a. a. V.Pociūną nesu pasakęs nė vieno blogo žodžio. Tai tikrai šviesaus atminimo žmogus. Tikrai gailiuosi, kad atsiprašymo žodžių nepasakiau iš karto, kai visi puolė interpretuoti tą mano frazę. Tačiau tuomet politinė temperatūra buvo labai aukšta, galbūt tas atsiprašymas net nebūtų buvęs išgirstas. Tai vienintelis dalykas, kuris verčia mane kažko gailėtis savo praeityje. Šis jausmas mane kankina iki šiol.

Ar lankėte V.Pociūno kapą?

Taip.

Buvo kuriamas mitas

Ko jūs, gana sėkmingai dirbęs Užsienio reikalų ministerijoje (URM), apskritai ėjote į VSD?

Pasiūlymas dirbti šį darbą buvo gana netikėtas. Buvo prasidėjusi baigiamoji Lietuvos stojimo į Europos Sąjungą ir NATO stadija. Dėl patirties šioje srityje buvau paprašytas padėti VSD sukurti struktūrą, galinčią bendradarbiauti su analogiškomis NATO šalių institucijomis. Mano išėjimas iš URM ir buvo susijęs būtent su šia užduotimi. Dabar kalbėti, ar tai buvo teisingas žingsnis, ar ne, nėra jokios prasmės.

Ar jums negaila tų, vadinkime, su skandalo kvapu VSD praleistų penkerių metų, po kurių, motyvuojant neteisėtu perkėlimu, nebuvote priimtas atgal į URM?

Tikrai niekada nemaniau, kad taip gali nutikti. O dėl grįžimo į URM pasakysiu tik vieną dalyką – mane stebino tai, kad tokiu žingsniu buvo kvestionuotas prezidento dekretas dėl mano paskyrimo. Galėjau bylinėtis dėl grįžimo, spėju, kad net būčiau laimėjęs. Tačiau, kai tavęs nenori, esi nereikalingas, prasmės kovoti dėl grįžimo visiškai nėra.

Jūsų pavardė buvo siejama su vadinamaisiais valstybininkais, kurie, kaip skelbiama, turėjo, o gal ir tebeturi didelę įtaką visoms valstybės gyvenimo sritims?

Tiesą sakant, valstybininko terminas turi tam tikrą teigiamą krūvį. Demokratinėse šalyse taip apibrėžiami žmonės, kurie stengiasi, kad valstybei būtų geriau. Tad šiuo požiūriu taip vadinamas galiu tik džiaugtis. Bet tai, kas mūsų šalyje turima omenyje, tėra mitas. Taip, daugelis iš minimų asmenų yra mano bičiuliai, mes dirbome vienu metu įvairiose struktūrose, institucijose, brandinome naujas idėjas, ieškojome sprendimų, leidžiančių siekti tikslų, kurie tuomet buvo iškelti valstybei.

Tebedirba svetur

Likęs be tarnybos Lietuvoje patraukėte į Gruziją. Gal turite šios šalies pilietybę?

Ne. Čia dar vienas tikrovės neatitinkantis faktas, kuris apie mane yra skleidžiamas.

Kas jūs esate dabar?

Esu konsultantas, konsultuoju teisės klausimais, turiu keletą įdomių projektų. Dirbu ne Lietuvoje, o šalyse, kurios priklauso Europos Rytų partnerystės programai – Ukrainoje, Moldovoje, Azerbaidžane, Armėnijoje. Su Gruzija taškas buvo padėtas jau po rinkimų, kai pralaimėjo Michailo Saakašvilio Vieningas nacionalinis judėjimas. Atsistatydinus premjerui Vano Merabišviliui, mano, kaip jo patarėjo, veikla irgi baigėsi.

Tačiau televizijos kanalą Gruzijoje tebeturite?

Galima sakyti, kad tai yra mano hobio dalis, juk ir aš kadaise dirbau radijuje. Tai šviečiamasis žinių kanalas, kurio akcijų turiu. Tačiau mano tikslas – surasti kanalui strateginį investuotoją ir šio verslo atsisakyti.

Ką pasakytumėte apie dabartinę Lietuvos politiką?

Manau, kad Lietuvą būtų galima priskirti prie gana brandžių, stabiliai gyvenančių valstybių kategorijos. Kai kas sako, kad Lietuva, išnykdama iš pasaulio žinių kanalų, tapo pilka. Bet tas pilkumas turi savo pliusų, tai tik patvirtina, kad šalyje daugiau ar mažiau viskas sustyguota. O tai, kad Vilniuje vyks Europos Rytų partnerystės viršūnių susitikimas, rodo, jog esame vertinami. Istoriškai, geografiškai, psichologiškai esame artimi ir Rytams. Ir tai, kad šiame kontekste mums patikėtas vedlio vaidmuo, – didelis mūsų dviejų dešimtmečių politikos įvertinimas.

Ar nenorėtumėte sugrįžti į valstybės tarnybą?

Apie tai negalvojau. Dabar labai gerai jaučiuosi dirbdamas privačiame sektoriuje.

* * *

Biografija

47-erių D.Jurgelevičius 1991-aisiais Vilniaus universitete baigė teisės studijas. Tais pačiais metais pradėjo karjerą URM, kur dirbo iki 2004-ųjų vidurio (buvo departamento vadovas, sekretorius, viceministras). Iš URM buvo perkeltas į VSD, tapo generalinio direktoriaus pavaduotoju. 2006 metų rugpjūčio 23-iąją Breste žuvus V.Pociūnui, kilo vadinamasis VSD skandalas.

Padėtį VSD bei priežastis, galėjusias turėti įtakos pareigūno žūčiai, ėmė tirti Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas. 2006 metų gruodį Seimo patvirtintoje parlamentinio tyrimo išvadoje teigiama, kad „VSD generalinio direktoriaus pavaduotojas D.Jurgelevičius viešai neetiškai kalbėjo apie žuvusį departamento pareigūną (Vytautą Pociūną)“. Taip pat rašoma, jog gauta medžiaga „leidžia teigti, kad dėl nesklandumų, kilusių VSD valdybos veikloje, kuriai vadovavo V.Pociūnas, didelę atsakomybės dalį turėtų prisiimti VSD generalinio direktoriaus pavaduotojas D.Jurgelevičius, kuravęs šią valdybą, bei VSD generalinis direktorius Arvydas Pocius. Įvertinant įvykių ir informacijos visumą, galima daryti prielaidą, kad V.Pociūnas buvo pašalintas iš atsakingų VSD pareigų norint pristabdyti jo atliekamus svarbius tyrimus transporto ir energetikos sektoriuose šalies nacionalinio saugumo aspektu.“

Iš VSD D.Jurgelevičius buvo atleistas 2009 metų rugpjūtį prezidentės dekretu. Jis pateikė prašymą grąžinti į darbą URM, tačiau tuometis užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas prašymo nepatenkino. Nuo 2009-ųjų rudens D.Jurgelevičius dirbo Gruzijoje.

XX amžiaus 9-ojo dešimtmečio pabaigoje D.Jurgelevičius pagarsėjo kaip komjaunimo aktyvistas, pasmerkęs pirmojo viešo antisovietinio mitingo, vykusio prie Adomo Mickevičiaus paminklo Vilniuje, dalyvius.

lzinios.lt

* * *

Tiesos.lt

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

romas       2013-09-8 15:37

patikėčiau juo, jei pereitų Jobo išbandymą.Bet šitas tipas savo atsiprašymo išsižadės, vos tik pasikeis jo pajamų dydis.

Leonas       2013-09-6 16:33

Štai kaip 1987 m. Vilniaus Kapsuko Universiteto Teisės fakulteto studentas Darius Jurgelevičius “Komjaunimo tiesoje” smerkė  mitingo prie A.Mickevičiaus paminklo dalyvius: “Demonstracija - tai pati didžiausia veidmainystė. Tai Vakarų masinės informacijos priemonių darbas. Tačiau pagrindinis šios akcijos tikslas – apjuodinti mūsų persitvarkymo politiką ir vieną jos pusių – viešumą. Vakaruose tikėjosi, jog vadinamieji “kovotojai už Lietuvos laisvę” susidurs su milicijos kordonais, juos areštuos, gal nuteis. Šito nebuvo! Niekas nelaikė už rankų žmonių, jų nevaikė, nekišo į milicijos mašinas”.

Saulius       2013-09-6 12:26

Zmogus uz kazka atsiprase. Tai jau yra sveikintina. O kalbeti ,kad Jis sioks ar kitoks,po atsiprasymo nereiketu,. Neatsipraso blogai,atsipraso,dar blogiau? Su tuo nesutinku.

tulas       2013-09-6 8:14

“XX amžiaus 9-ojo dešimtmečio pabaigoje D.Jurgelevičius pagarsėjo kaip komjaunimo aktyvistas, pasmerkęs pirmojo viešo antisovietinio mitingo, vykusio prie Adomo Mickevičiaus paminklo Vilniuje, dalyvius.”..
Pasirodo Pociunas ne vienintelis dalykas, del kurio Jurgelevicius turetu kankintis.

Sekant tokia logika,sulauksime       2013-09-5 13:01

atsiprašymo už nesuskaičiuojamus žuvusius,nužudytus Garliavos -pedofilijos byloje.Gal N.Venckienė ar nesusivokianti jau Deimantė ir atleis,bet Apvaizda pareikalaus pagal visus dangaus dėsnius.Ir labai būtų gerai,kad tik užtektų žemiškų,sąžiningų teismų ,bausmės atlikimo ir atsiprašymo teismo salėje.Tai būtų per daug gerai .

Tai,atrodo,tik       2013-09-5 12:58

taktinis ėjimas,naiviai tikintis ,kad sentimentalūs elementai už to užkibs.Juk turėtų sekti nuoširdūs darbai:atėjimas į prokuratūrą ir davimas sąžiningų parodymų.Nelabai vykusi sovietinio raugo propagandistų klišė.O gal siauras įsitikinimas,kad žmogaus gyvybė tik menkniekis,“viens ir viskas”,kaip tam begemotui?Šiaip ar taip,man jų gaila,nes jie jau pradeda suprasti,kad ateityje teks atsakyti pagal įstatymus ir sąžinę.Bando gelbėtis moralės pagalba,bet nežino,kad ji yra be kompromisų.

Naglis Puteikis       2013-09-5 10:30

Toks atsiprašymas negali būti priimtas, nes visiškai neaiškina, kokiame kontekste D.Jurgelevičius tą grąsinimą yra pasakęs: “Paklaustas, ką reiškė garsioji frazė, pasakyta žuvus V.Pociūnui, esą neverta knaisiotis po kaulus, nes gali išlįsti baisesnių dalykų, D. Jurgelevičius teigė, kad frazė pasakyta kitame kontekste.”
O ponas sovietų valdžios šlovintojas ir Vasario 16 mitinguotojų smerkėjas nenori atsiprašyti už savo šlykščius padlaižūniškus rašinėlius, kuriuose smerkė mitinguotojus už Lietuvos nepriklausomybę, Tarybų Lietuvos spaudoje?

Ar tai ne       2013-09-5 8:57

formalus žingsnis?Nors ,aišku,sveikintinas.Ir,žinoma,nepakankamas.Reikės viską ištirti.kaip ir pedofilijos bylas.Žinoma,tai bus padaryta…Na,jei “Lietryte” atsiprašo,ar tai nuoširdu?

pamaniau       2013-09-5 7:29

užsimanė kagiebistinis komjaunuolis atlaidų?

Ina       2013-09-5 0:01

Kaip nusirito “Lietuvos žinios”. Kažkada drąsiai rašė apie juodus VSD darbus, o dabar žurnalistė sako “vadinamasis VSD skandalas”. Gal tada ir “vadinamasis Pociūno šmeižtas”, “vadinamoji Pociūno žūtis”. Nei vieno nepatogaus kausimo Jurgelevičiui. Toks įspūdis, kad jis ar už jį kažkas surašė tuos klausimus ir atsakymus. O Jurgelevičiau išvedžiojimai glitūs. Gerai sako Tiesos.lt, kad tokio atsiprašymo maža, reikia atsakyti, kodėl tas komjaunimo vyrukas su “Dujotekana” šmeižė Pociūną.

ar dar ko reikia jam charakterizuoti?       2013-09-4 23:00

” D.Jurgelevičius pagarsėjo kaip komjaunimo aktyvistas, pasmerkęs pirmojo viešo antisovietinio mitingo, vykusio prie Adomo Mickevičiaus paminklo Vilniuje, dalyvius.”

nematau siame atsiprasyme jokios atgailos       2013-09-4 22:52

vien tik noras pateisinti savo begediskus veiksmus.

Rekomenduojame

Simonas Streikus. Masinės migracijos Švedijoje padariniai: ar ją dar galima laikyti gerovės valstybe? (I)

Kai LRT neleidžia, gelbsti Lenkijos televizija. Apie Vakarų laikyseną Rusijos atžvilgiu

Almantas Stankūnas. Didinate piktų ir valstybei nelojalių piliečių skaičių

Ondrej Šmigol. Prasidėjo kontrrevoliucija prieš translytiškumą

Marek Jurek. Metas sudaryti tarptautinę konvenciją dėl šeimos teisių, kaip alternatyvą Stambulo konvencijai

Susipažinkite su paroda, kurią rengia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt septintoji (rugpjūčio 9 diena)

Vienos iš Vokietijos žemių vyriausybė steigia centrus, kuriuose bus galima apskųsti „anti – queer ir rasistinius incidentus“

Vytautas Radžvilas. Nacionalinio susivienijimo pozicija: 1940 m. klaida nebus kartojama

Almantas Stankūnas. Šeimų sąjūdis: nenumaldomas V. Putino ilgesys?

Almantas Stankūnas. „PIŠ“ apie Perlą – kulkosvaidžiu į kojas valdantiesiems

Vytautas Sinica. Už Perlo veiksmus dar baisesnė Šimonytės reakcija

Algis Vyšniūnas. Sąmoninga tautos amnezija

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt šeštoji (rugpjūčio 8 diena)

Kardinolas S. Tamkevičius SJ. Tikėjimo išbandymai – XIX eilinis sekmadienis

Nesitikėkite, kad sveikatos apsaugos valdininkai rekomenduos susilaikymą, idant sulėtintų beždžionių raupų plitimą

Vytautas Sinica. Persona, vadovaujanti organizacijai Amnesty International

Kastytis Braziulis. Keli pastebėjimai dėl Erdogano ir putino susitikimo Sočyje

Ar iš tiesų esame laisvi daryti ką norime?

Kastytis Braziulis. Amnesty International metė šešėlį visai Ukrainos kariuomenei ir jos prezidentui

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt ketvirtoji (rugpjūčio 6 diena)

Nesant poreikio operacijai kiekvienas vokietis galės keisti savo lytį kartą metuose

Kilni donorystė ar išmėsinėjimo įstatymas

Almantas Stankūnas. Na ką, Perlas Energija iššovė sau į koją?!

Dominykas Vanhara. Elektros „tiekėjų“ verslo planas labai paprastas

Ligitas Kernagis. Įspėjimas tėvams

Arūnas Dulkys įteisino medikamentinį lyties keitimą

Mokslininkai kelia ieškinį dėl JAV valdžios vykdomos soc. žiniasklaidos cenzūros

Valstybės auditas: Lietuvos miškais rūpinamasi nepakankamai

Baltarusijos protektoratas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.