D. Grybauskaitės prezidentūroje veiks Pilietinės edukacijos centras: siūlome jam vaizdinių priemonių

Tiesos.lt redakcija   2014 m. vasario 2 d. 10:20

16     

    

D. Grybauskaitės prezidentūroje veiks Pilietinės edukacijos centras: siūlome jam vaizdinių priemonių

Per savo patarėją Rūtą Kačkutę prezidentė Dalia Grybauskaitė pranešė visuomenei, kad ji atsisako prezidento Valdo Adamkaus sumanymo įrengti prezidentūroje gyvenamąją valstybės vadovo rezidenciją ir taip išvengti kasdienio prezidento vežiojimo iš Turniškių ir atgal, bei nemažai kainuojančių prezidento namų Turniškėse išlaikymo. Kaip teigia prezidentės patarėja, remontuojamame prezidentūros ansamblio pastate bus visuomenei įrengtas Pilietinės edukacijos centras. 

Pasak patarėjos, prezidentės supratimu, valstybės vadovui dviejų rezidencijų nereikia, o visuomenei trūksta pilietiškumo, valstybės edukacijos centro, „kur būtų išsamiai supažindinama su tuo, kas yra valstybė, kaip ji veikia, kas yra demokratinė valstybė, kokios yra jos institucijos, kaip pilietis gali aktyviai dalyvauti valstybės valdyme“.

„Norint tai daryti turi labai gerai išmanyti visus mechanizmus ir būdus. Dėl to buvo nuspręsta kurti pilietiškumo edukacijos centrą. Jis bus skirtas ypač moksleiviams, jaunimui, paaugliams, bet, žinoma, ir visiems Lietuvos žmonėms bei užsienio svečiams“, – pasakojo R. Kačkutė apie šalies vadovės sumanymą.

Prezidentės atstovės teigimu, šiame centre bus eksponuojama istorinių eksponatų, valstybės dokumentų ir meno kūrinių, pavyzdžiui, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatų kūryba, kurioje bus irgi ieškoma atsakymų į klausimus: „Kas yra dabartinis pilietis, ką reiškia būti lietuviu, ką reiškia sąvoka „suverenitetas priklauso tautai“ ir t. t.?“

„Bus dirbama įvairių interaktyvių žaidimų, debatų forma. Tai bus visuomenei atviras ir nemokamas edukacijos centras. Jame dirbs žmonės, kurie priiminės grupes, centre bus galima vesti pilietiškumo pamokas“, – apie prezidentės planus kalbėjo R. Kačkutė.

Prezidentės patarėjos manymu, apklausos rodo, kad pilietiškumo ugdymas mokyklose dažnai yra sureikšminamas tik valstybinių švenčių metu, tai nėra nuolatinis procesas. „Šitame centre edukacija vyks nuolatos“, – žadėjo R. Kačkutė.

* * *

Tiesos.lt redakcija siūlo D. Grybauskaitės kuriamam Pilietinės edukacijos centrui pilietiškumo ugdymui svarbių vaizdinių ir metodinių priemonių, kurios, tikėkimės, pravers per pilietiškumo pamokas aiškinantis, „kas yra demokratinė valstybė, kokios yra jos institucijos, kaip pilietis gali aktyviai dalyvauti valstybės valdyme“.

Visų pirma – kviečiame supažindinti su pilietinėmis-meninėmis akcijomis, kuriose šie klausimai kelti ir vis dar keliami:


Kasmet rugpjūčio 23 dieną Piliečių santalkos bei M. K. Čiurlionio kultūros ir paveldo fondo pakviesti į S. Daukanto aikštę renkasi piliečiai pagerbti Breste žuvusio ir po mirties valdžios apšmeižto pulkininko Vytauto Pociūno atminimo 2006-ųjų rugpjūčio 23-iąją Breste metines. A.Rasakevičiaus nuotr.


2012 m. vasario 22 d. mitingas, kuriame reikalauta nedelsiant sugrąžinti į pareigas be jokio aiškaus pagrindo nušalintus Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos vadovus generolą Vitalijų Gailių ir pulkininką Vytautą Giržadą. T. Bauro nuotr.


2012 m. gegužės 31 d. S.Daukanto aikštėje piliečių vaikštynėmis „Už laisvą žodį“ buvo protestuojama prieš dienraščio „Lietuvos žinios“ vyriausiojo redaktoriaus, žinomo teatro kritiko Valdo Vasiliausko nušalinimą nuo pareigų, Prezidentūrai to pareikalavus. Alkas.lt nuotr.


Kasdienis piliečių budėjimas, vykęs 2012 metais S. Daukanto aikštėje net penkis mėnesius, buvo baigtas spalio 17 dieną. Tačiau pilietinė akcija „Tie-SOS!“ tebesitęsia iki šiol. Kiekvieną savaitės ketvirtadienį – Garliavos antpuolio dieną – 18 valandą valdžios savivalei ir konstitucinės santvarkos žlugdymui neabejingi piliečiai ir laisvieji menininkai renkasi aikštėn su žvakutėmis, o kiekvieno mėnesio 17-ąją susirenka paminėti valdžios smurtavimo meno kūriniu „Neužmiršim, nesitrauksim“. M. Kavaliausko nuotr.

* * *

Kas be ko, pagal pilietinio ugdymo programą būtina aptarti temą „valdžios ir piliečių santykiai“ – ją siūlytume iliustruoti šiomis vaizdinėmis priemonėmis:


Gegužės 17-osios „dialogo“ su taikiais piliečiais akimirkos.


Ant vieno Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto lango įtaisyta slapta kamera, skirta sekti kasdienę piliečių akciją S.Daukanto aikštėje.

Daugiau pavyzdžių galima rasti ir pilietinės akcijos „Tie-SOS!“ dalyvių viešuose laiškuose Respublikos prezidentei Daliai Grybauskaitei, ir šalies vadovės atsakymuose piliečiams.

Pilietiniam ugdymui pravers ir iš gimtųjų namų išplėštos bei „valstybės paslaptimi“ paverstos mergaitės skausmui neabejingų, aktyvių piliečių teismų nutartys.

Kol kas primename tik keletą:

• Glaudžiais ryšiais su Valstybės saugumo departamentu išgarsėjusio teisėjo Boleslovo Kalainio vadovaujamas Šiaulių apygardos teismas už pilietines vaikštynes Mažeikiuose nubaudė penkių vaikų motiną, našlę Rimą Štefanę 500 litų bauda, nors Mažeikių teismas ją išteisino, nes vaikštynėms – ne mitingui, ne piketui – leidimas nereikalingas.

• Kauno teismai, gindami smurtaujančios valdžios savivalę, nuteisė dėl pilietinio meno akcijos filosofę, Vytauto Didžiojo universiteto dėstytoją Liną Šulcienę.

• 2013 metais Kauno apylinkės teisme vykusiuose politiniuose teismų procesuose visi per Garliavos šturmą nuo pareigūnų smurtinių veiksmų nukentėję piliečiai, norėję taikiai stebėti teismo sprendimo vykdymą, buvo nubausti administracinėmis baudomis neva „už teisėtų reikalavimų nevykdymą“ (daugiau skaityti ČIA, ČIA, ČIA ir ČIA).

Į pilietinio ugdymo pamokas rekomenduotume pakviesti ir Eleną Narkevičiūtę – Kauno moksleivę, valdžios paverstą disidente: ją ir jos šeimą už Nemuno krantinėje kreida rašytą žodį „Tie-SOS!“ ilgą laiką persekiojo policija (daugiau skaityti „Elena Narkevičiūtė: Aš tikrai nepasiduosiu“).

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Povilas Paštukas       2014-11-22 14:53

Reikia tik džiaugtis, kad ir Lietuvoje jau daug kas pradeda suprasti ir įvertinti vaikų, jaunimo ir suaugusių pilietinio ugdymo reikšmę. Dėje,  pasak Algirdo Kaušpėdo, Lietuvoje priviso daug ir zombių, kurie nebesugeba normaliai mąstyti, realiai vertinti situacijas, normaliai bendrauti,teikti konkrečius pasiūlymus ir rekomendacijas, kad pagerinti situaciją. Ir čia, komentaruose dominuoja zombiai. Be to, jie vengia atskleisti savo asmenybes, o tuščias smegenines visuomet maskuoja slapyvardžiais. “Zombiai atrieda, atidunda…”

Arnė       2014-02-3 8:17

Dieve, atleisk jiems, jie nežino ką bedarą...

Perduodu        2014-02-3 3:14

Perduodu draugų baltarusių iš Minsko prašymą - būtinai įrengti vieną muziejaus stendą Alesiui Beliackiui. Su Lukašenkai išsiųstų jo sąskaitų kopijomis.

Kur, Kur ir dar kartą - kur???       2014-02-2 21:33

Kur ulbinaitė? Ją į pagrindinį eksponatą!!!!

Asta       2014-02-2 20:22

Čia kažkoks išpūstas burbulas. Ką ten veikti – nebent muilo burbulus pūsti:)

Emilija       2014-02-2 19:58

Teisiamasis Juozas Valiušaitis būtų geras Grybauskaitės muziejaus gidas.

pagarba       2014-02-2 18:37

Pagarba Tiesos.lt už pastangas stabdyti valdžios patyčias. Kur tai matyta, diktatoriškos valdžios rūmuose pilietiškumo muziejus?
Gal jau laikas piliečiams nešti ir siųsti Grybauskaitei eksponatus jos muziejui?

Galima       2014-02-2 18:31

jau ir dabar pasakyti ką reiškia “suverenitetas priklauso tautai”, matant kaip valdžiažmogių šutvė tyčiojasi iš Tautos. Šita prezidentės “priemonė”, tai dar viena jos veiklos imitacija. Neturėdama realiai nuveiktų jokių reikšmingų darbų Lietuvai, bando bent populistiniais beprasmiais PR (o gal su paslėpta juoda prasme) rinkti sau balus.

tikriausiai       2014-02-2 17:44

“Pilietinė edukacija”, pagal europederastų peogramas, turėtų būti pedofilijos, homoseksualizmo, zoofilijos, incesto ir kt. išsigimimų platinimas.

Fantastiška idėja       2014-02-2 17:13

Grybauskaitė net Putiną su Lukašenka perspjovė. Aniems ciniškos fantazijos pritrūko.

PUIKU       2014-02-2 16:34

NA ir Burokevičiaus   kabinetas bus- VADINSIS KRASNYJ UGOLOK
NA KAIP GLOBJUI NEATSIDĖKOSI.

Pilietinės edukacijos centras       2014-02-2 16:22

Auklės žmones landsbergine tiesa ir jo sukurta Lietuvos istorija.

Ir V.Adamkus jau       2014-02-2 14:16

jai nepageidautinas kaip sąlyginis dirgiklis,primenantis jos “zląstis”.

Tomas       2014-02-2 12:41

Geras redakcijos siūlymas. Pagarba. O Grybauskaitės cinizmas beribis.

paziuresim       2014-02-2 12:33

puikios iliustracijos pilietines visuomenes veiklai. Tik vargu ar Daukanto aikstes rumuose atsiras joms vietos. Siu rumu seimininkai turi kitoki supratima apie pilietine visuomene.

Šis minties "perlas" tiks       2014-02-2 11:29

LR Konstitucija :
1 straipsnis
Lietuvos valstybė yra nepriklausoma demokratinė respublika.

2 straipsnis
Lietuvos valstybę kuria Tauta. Suverenitetas priklauso Tautai.

3 straipsnis
Niekas negali varžyti ar riboti Tautos suvereniteto, savintis visai Tautai priklausančių suverenių galių.
Tauta ir kiekvienas pilietis turi teisę priešintis bet kam, kas prievarta kėsinasi į Lietuvos valstybės nepriklausomybę, teritorijos vientisumą, konstitucinę santvarką.

4 straipsnis
Aukščiausią suverenią galią Tauta vykdo tiesiogiai ar per demokratiškai išrinktus savo atstovus.

5 straipsnis
Valstybės valdžią Lietuvoje vykdo Seimas, Respublikos Prezidentas ir Vyriausybė, Teismas.
Valdžios galias riboja Konstitucija.
Valdžios įstaigos tarnauja žmonėms.

6 straipsnis
Konstitucija yra vientisas ir tiesiogiai taikomas aktas.
Kiekvienas savo teises gali ginti remdamasis Konstitucija.

7 straipsnis
Negalioja joks įstatymas ar kitas aktas priešingas Konstitucijai.
Galioja tik paskelbti įstatymai.
Įstatymo nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės.

8 straipsnis
Valstybinės valdžios ar jos institucijos užgrobimas smurtu laikomi antikonstituciniais veiksmais, yra neteisėti ir negalioja.

9 straipsnis
Svarbiausi Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimai sprendžiami referendumu.
Įstatymo nustatytais atvejais referendumą skelbia Seimas.
Referendumas taip pat skelbiamas, jeigu jo reikalauja ne mažiau kaip 300 tūkstančių piliečių, turinčių rinkimų teisę.
Referendumo skelbimo ir vykdymo tvarką nustato įstatymas.

10 straipsnis
Lietuvos valstybės teritorija yra vientisa ir nedalijama į jokius valstybinius darinius.
Valstybės sienos gali būti keičiamos tik Lietuvos Respublikos tarptautine sutartimi, kai ją ratifikuoja 4/5 visų Seimo narių.

Aš esu sakęs anksčiau, galbūt partijos dokumentuose tai yra, galų gale tai pasakė ir Konstitucinis Teismas, nes ko gera draugas Z.Vaigauskas bus prispaustas pripažinti tuos nevykusius parašus, kad jų kaip ir netrūktų. Bet ar tai tokia fatališka padėtis, kad po to einame į visuotinio populistinio referendumo riziką, kuri atvertų duris neribotiems lengvai skelbiamiems referendumams bet kokiu klausimu, o tada kitos valdžios struktūros darytųsi net mažai reikalingos. Kas ten iš tos Vyriausybės ar iš to Seimo, jeigu galima parinkti parašų ir viską pakabinti su klaustuku, ką jie ten svarsto. O čia gal Tauta pabalsuos, Tauta rašoma iš didžiosios raidės.

Rekomenduojame

Almantas Stankūnas. I. Šimonytė arba apsimeta, arba nesupranta, kad Igničio veikla gali sukelti daug

Vytautas Sinica. Interviu Lenkijos televizijai (programa pasauliui anglų kalba) karo tematika

Edvardas Čiuldė. Ar iš tiesų mūsų tėvynainiai homoseksualai neturi Tėvynės?

Jonas Jasaitis. Žmonijos sunaikinimo scenarijai

Vidas Rachlevičius. Visas aktyvistes ir veikėjus reikėjo „pagrilinti”

Audrys Antanaitis: Valstybinės kalbos laukia sunkus metas

Borisas Johnsonas: Vokietija norėjo greito Ukrainos pralaimėjimo

Mirė Ukrainos disidentas Jurijus Šuchevičius

Karas Ukrainoje. Du šimtai septyniasdešimt trečioji (Lapkričio 23 diena)

Almantas Stankūnas. Ar Generalinė Prokuratūra ir STT nesiims tirti klausimo dėl IGNITIS smulkiųjų akcininkų?

Dovilas Petkus. Kompensacijos žydams: susitaikymo aktas ar mokestis „Holokausto industrijai“?

Jonas Grigas. Mokslininkai ragina paskelbti 5G ryšių moratoriumą

Italijos valdžia skirs po 20 tūkst. eurų poroms, kurios tuoksis bažnyčiose

„Už balos“. Rinkimai-Lenkija-Iranas-Futbolas

J. Kaczynskis: Lenkija priešinsis neomarksistinei revoliucijai iš Vakarų

Danutė Šepetytė. Atsakymas lietuviui Audriui Antanaičiui

Karas Ukrainoje. Du šimtai septyniasdešimt antroji (Lapkričio 22 diena)

Makronas: „Mums reikia vienos pasaulinės tvarkos“

Ar daugiakultūriškumas griauna Vakarų tautų tapatybes?

Vytautas Sinica. Ar mums dar reikalinga Lietuvos valstybė?

Vytautas Radžvilas. Paskutinis žodis – piliečių

Ramūnas Aušrotas. Klausimas Europos šalių kino forumas „Scanorama“ organizatoriams

Advokatė Zita Šličytė: Konstitucinis Teismas – ne vieta politikavimui

Edvardas Čiuldė. Kas jie tokie yra – tie naujieji europiečiai?

Paramą Ukrainai norėtų apriboti tik mažuma

Italijos vyriausybė tęs ginklų tiekimą Ukrainai ir 2023 metais

Karas Ukrainoje. Du šimtai septyniasdešimt pirmoji (Lapkričio 21 diena)

Anglų universitetai raginami „dekolonizuoti“ kursus: „nubudusiųjų imperializmas pasiekė didžiulį, kvapą gniaužiantį mastą“

Karas Ukrainoje. Du šimtai septyniasdešimtoji (Lapkričio 20 diena)

XXIV sekmadienis po Sekminių: Kas ištvers iki galo, bus išgelbėtas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.