Chaosas

Liudvikas Jakimavičius   2013 m. vasario 17 d. 13:40

0     

    

Chaosas

ekspertai.eu

Pirmasis žodis, kuris lenda galvon, šiandien stebint mūsų valstybės politinį, socialinį ir ekonominį peizažą, yra Chaosas. Tiesa ne tas Graikijos mitinis chaosas – pirmykštė beformė tuščia erdvė, iš kurios atsirado pirmapradžiai dievai: Gaja (Žemė), Tartaras (požemio pasaulis), Erotas (geismas), Chronas (laikas), Uranas (dangus) ir kiti. Graikijos mitologijoje iš Chaoso pradėjo formuotis ir rastis tvarka. Lietuvoje atskirais laikotarpiais mes jau tarytum buvome susikūrę iliuzorinę tvarką, kuri ėmė eižėti, irti, ir panašu, kad dabar nebėra rišamosios medžiagos, kuri galėtų atskirus tikrovės dėmenis vėl sulipinti į kiek nors darnų darinį. Taigi priešingas vyksmas graikų mitinei kosmoso tvarkai.

Panašias slinktis chaoso kryptimi analizuoja chaoso teorija. Tai „matematikos sritis, tirianti labai jautrių pradinėms sąlygoms dinaminių sistemų elgseną. Šioms chaotinėms sistemoms maži pradinių sąlygų skirtumai duoda plačiai nukrypstančius rezultatus (vadinamasis „drugelio efektas“), kas daro ilgalaikes prognozes neįmanomomis, nors sistemos yra deterministinės (kurių ateities elgsena pilnai nusakoma pradinėmis sąlygomis, be jokių atsitiktinių elementų). Kitais žodžiais tariant, deterministinė šių sistemų kilmė nepadaro jų nuspėjamomis. Tokia elgsena vadinama chaosu ir ji stebima daugelyje natūralių sistemų.

Chaoso teorija taikoma įvairiose srityse: fizikoje, biologijoje, ekonomikoje, filosofijoje ir kt.

Bendrai, „chaosas“ reiškia „tvarkos nebuvimą“. Tačiau iš tiesų, chaoso teorijoje, terminas yra apibrėžtas žymiai tiksliau. Nors ir nėra universalaus ir priimto apibrėžimo, bet laikoma, kad dinaminė sistema elgiasi chaotiškai, jeigu ji yra jautri pradinėms sąlygoms.

Šis efektas dar yra žinomas kaip „drugelio efektas“. Edwardas Lorencas šį fenomeną aprašė 1972 m. savo leidinyje American Association for the Advancement of Science pavadino Predictability: „Ar gali drugelio sparnų suplazdėjimas Brazilijoje sukelti Teksase tornadą?“ Suplazdėjimas reiškia mažus pokyčius pradinėse sąlygose, kurie sukelia grandininius įvykius, o jie pasireiškia dideliu mastu“, – randame paaiškinimą Vikipedijoje.

Teisinėje mūsų sistemoje, kuri ramiai sau puvo, dangstydamasi klišėmis be turinio apie teisinę valstybę ir teismų nepriklausomumą, tas „drugelio sparnų suplazdėjimas“ įvyko Garliavoje, kai D. Kedys pradėjo rašyti pareiškimus apie pedofiliją, tarpstančią tarp aukštų mūsų valdžios pareigūnų. Tai ir buvo tas pradinis jautrus taškas, davės postūmį teisinei sistemai „pasirodyti visu gražumu“ ir nesustabdomai ristis visiško chaoso kryptimi, kokį šiandien ir matome, kai sistema tolydžio tampa represine, siekdama ne teisingumo, o savigynos, tampydama net vaikus, rašančius kreidelėmis žodį Tie-SOS ant Lietuvos grindinių. Paranojiškai atrodo sistema, kuri ima persekioti ir bausti savo piliečius, reikalaujančius teisingumo, kuriuos tarytum turėtų pasitelkti bendram darbui, nes formaliai juk tą patį siekį deklaruoja. Pati sistema gal ir nebūtų patekusi į nelemtus chaoso pelėkautus, jei nebūtų priklausoma nuo vykdomosios valdžios ir nuo svarbiausio drugelio, plazdenančio sparneliais Daukanto aikštės rūmuose.

Daukanto drugelis lygiai prieš metus visai be reikalo suplazdeno sparneliais dar keletą kartų. Sparneliu pamojavo, ir įsijungė Snorą, FNTT, Vyriausybę, Seimo daugumą ir valdančiąją TS-LKD partiją naikinančio buldozerio pavara. Šio plazdenimo aukomis tapo ne tik du FNTT vyrai: V. Gailius ir V. Giržadas, ne tik Vidaus reikalų ministras R. Palaitis ir Premjeras A. Kubilius, kuriam buvo nemandagiai spriegta sprigtu į nosį, bet į chaosą paniro ir visa Lietuvos politinė sistema. Valdančioji partija galutinai prarado savo moralinę tapatybę, o Liberalų ir Centro partija buvo eliminuota iš Lietuvos politinio peizažo.

Šiandien tęsiasi Lietuvos komercinių bankų konvulsijos. Tyčiojamasi iš indėlininkų, esą jie patys kvailiai kalti, nes nesuuodė, kur savo indėlius deda. Valstybės banko atstovai, tarytum kokie rokfeleriai, ramiai aiškina, kad nieko čia tokio baisaus nenutikę, su Snoro bankrotu valstybei prašvilpus milijardą, o su Ūkio – tik pusę. Tie prašvilpauti pinigai iš dangaus it mana nenukris, jie guls ant visų Lietuvos mokesčių mokėtojų pečių. Ir bjauriausia tai, kad Lietuvos banko vadovai nesigėdija bėdon patekusiems žmonėms priseginėti etiketes: nesusipratėliai, neišmanėliai, analfabetai, patys kvaili, ir dar riebesnių. „Neskaitėt spaudos, tai ir žinokitės“.

Spaudą žmonės skaitė, bet kaži kodėl žiniasklaida, plasnojant sparneliais Daukanto aikštės drugeliui, mūru stojo ne visuomenės, o valdžios pusėje, nusisuko nuo viešojo intereso ir savo skaitytojus ėmė koneveikti ir iš jų tyčiotis. Akivaizdžiausias to pavyzdys – skalūninių dujų istorija. Visi, kas prieš jų gavybą – buduliai, net Seimo gamtos apsaugos komitetas.

Kas ir kaip galėtų paaiškinti politikos apžvalgininko V.Laučiaus citatą: „Dvidešimtmečiai paaugliai viešumoje „auklėja“ už save dvigubai vyresnius ir daug labiau išprususius žmones. Žygelių (gal Žygaičių? O koks skirtumas? Tebūnie Buduliškių) kaimas sprendžia, kokia turi būti Lietuvos energetika. Referendumas atsako į klausimą, dėl kurio suka galvas finansininkai, ekonomistai, politikai: ar reikia Lietuvai atominės elektrinės? Analfabetai šiandien viską žino geriau.

Mes įžengėme į kvailių erą. Įžengėme į ją ne todėl, kad kvailių – daug ir, deja, daugėja. Įžengėme į ją todėl, kad pradėjome pasitikėti kvailiais ir sulyginome visas nuomones. Mes manome, kad Penktadienis gali auklėti Robinzoną Kruzą. Ateina penktadienių karta. Švietimo epochos idėjos nyksta. Buduliškės lemia madas.“

Chaoso teorijoje paaiškinimą galima būtų surasti. Kai politinio elito drugeliai Lietuvos piliečius laiko buduliais, žiūrėk, ne už kalnų ir toks chaosas, koks motušę Rusiją ištiko 1917 metais. Metinės artėja.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Rekomenduojame

Tomas Viluckas. Kokių žingsnių vertėtų imtis, kad iškiltų NS pagrindu jėga, kuri 2024 m. peržengtų 5 proc. barjerą?

Nida Vasiliauskaitė. Už ką balsuoji, o kas iš to išeina, arba Kas vadinama „laisvai demokratiškai išrinktos valdžios legitimumu“?

Vytautas Sinica. Mintys po rinkimų

Vytautas Radžvilas. Porinkiminė Nacionalinio susivienijimo spaudos konferencija Valdovų rūmuose: kodėl vertėjo?

Rinkimų rezultatai ir porinkiminės replikos: Ramūnas Aušrotas, Audrius Bačiulis (papildyta)

Algimantas Rusteika. Tai buvo tiesioginė provaldiška agitacija už valdžios partijas

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Geroji Naujiena: Ir mes visa galime Tame, kuris mus stiprina

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Seimo narių balsavimų gyvybės ir šeimos klausimais apžvalga

Ar egzistuoja laisva valia? Vytauto Sinicos atsakymas

Algimantas Rusteika. Jei balsuosi už mažus, „tavo balsas prapuls“

Liudvikas Jakimavičius. Gražus rudenėlis ir rinkimų aritmetika

Ramūnas Aušrotas. Istorinės savimonės pabaiga

Neredaguota.lt. Vytautas Sinica: Kova dėl istorijos

Vytautas Radžvilas. Baltarusija: į laisvę ir demokratiją Putino glėbyje?

JT Orhuso konvencijos priežiūros komitetas pripažino: Lietuvos Respublika pažeidė Orhuso konvenciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.