Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Istorija, Demokratija ir valdymas, Geopolitika

Česlovas Iškauskas. Istorijos pamokos: konfliktas bręsta

Tiesos.lt redakcija   2021 m. rugpjūčio 9 d. 23:50

8     

    

Česlovas Iškauskas. Istorijos pamokos: konfliktas bręsta

silales-artojas.lt / iskauskas.lt

Tik nereikia mūsų gąsdinti… Lakus Drąsios Šalies posakis „Tik nereikia mūsų gąsdinti“ atėjo iš Sąjūdžio laikų, kai buvome pasiryžę viskam: žūtbūt atkurti nepriklausomybę, atsispirti agresoriui, atlaikyti ekonomines blokadas, iškęsti Vakarų abejingumą. Lipdukai su šiuo šūkiu dar ilgai buvo ant šaldytuvų, automobilių, kabinetų durų, netgi ant kasos aparatų.

Tada mums buvo jūra iki kelių. Jeigu tuomet kas nors būtų pagąsdinęs Trečiuoju pasauliniu karu arba bent tokia agresija, kaip Rusija įvykdė prieš Ukrainą ir atplėšdama Krymą, jį būtume pasiuntę kuo toliau, ir ne tik „ant trijų raidžių“. Juk net neįsivaizdavome, kad po ketvirčio amžiaus istorijos ratas apsisuks. Bet gal šiandien, prabėgus trims dešimtmečiams, mums neverta kelti nereikalingų emocijų, gąsdinti tautos, kelti nerimo? Juk Europos mastu pas mus pabėgėlių problema ir konfrontacija su diktatoriškais režimais tokia smulkmė…

Bet čia verta prisiminti istoriją, kaip, rodos, „tuščioje vietoje“ įsižiebia konfliktai.

1914-ųjų liepos 28 d. Vokietija paskelbė karą Rusijai po to, kai birželį serbų nacionalistas Gavrilas Principas Sarajeve nužudė Austrijos sosto įpėdinį 50-metį Frantzą Ferdinandą, su žmona keliavusį po tuo metu Austrijos-Vengrijos valdytą Bosniją ir užtrukusį kariuomenės parade. Ercherzogas dėvėjo neperšaunamą liemenę, bet kulka pataikė į galvą…

1915 m. vokiečiams netgi pavyko užimti didelę dalį Lenkijos ir Lietuvos, o netrukus ir didžiulę visos Rytų imperijos dalį. Į Rusija plūstelėjo minios lenkų ir lietuvių pabėgėlių, tarp kurių buvo ir mano būsima močiutė, kuri varginančioje kelionėje į Rytus buvo sužalota: iš traukinio vagono paauglę išleido iš kūdros atnešti skardinę vandens, bet traukiniui pajudėjus ji paslydo, griebėsi už bėgio, ir traukinio ratas pervažiavo kairę rankos virš alkūnės… Taip ir pragyveno ši darbšti moterėlė iki garbaus amžiaus – su viena ranka…

Pabėgėliai daugiausia įsikūrė Maskvoje, Petrograde, Jaroslavlyje, Tombove, Voroneže, kur kūrėsi lietuviškos organizacijos, draugijos, politiniai rateliai. O Lietuva įėjo į „Obersto“ sudėtį, kur valdžios aparatą sudarė daugiausiai vokiečiai. Okupantai iš gyventojų įvairiomis priemonėmis stengėsi išgauti materialinės naudos Vokietijos kariuomenės reikalams.

Antrojo pasaulinio karo pradžia irgi susijusi su panašia provokacija. 1939 m. rugsėjo 1 d. buvo užpulta Vokietijai priklausiusi Gleivico (Glivicės) radijo stotis Lenkijos pasienyje. Taip vokiečiai, apkaltinę užpuolimu pačius lenkus (naciai buvo persirengę lenkų karių uniformomis) ir dviejų nacių nužudymu, įvykdė Gleivico operaciją, kodiniu pavadinimu „Himleris“, ir ji tapo dingstimi pradėti Antrąjį pasaulinį karą. (Beje, operacijai Gleivico radijo stotyje vadovavo Rytprūsiuose gimęs suvokietėjęs lietuvių kilmės SS šturmbanfiureris 28-rių metų Alfredas Helmutas Naujokas (Alfred Helmut Naujocks arba Naujokaitis), liudijęs Niurnberge ir po karo parašęs prisiminimų knygą „Žmogus, kuris pradėjo karą“ („The Man who Started the War“).

Analogiškai sovietai inspiravo ir Lietuvos okupaciją 1940-aisiais. Besibaigiant birželio 14-ajai SSRS užsienio reikalų komisaras Viačeslavas Molotovas įteikė Lietuvos užsienio reikalų ministrui Juozui Urbšiui ultimatumą, reikalaujantį sudaryti Maskvai palankią Vyriausybę ir įsileisti į Lietuvą sovietų kariuomenę. Priešintis galimybių nebuvo, ir jau kitą rytą Raudonosios armijos daliniai peržengė Lietuvos sieną. Viskas buvo surežisuota:  birželio 15-osios naktį, tarsi papildoma dingstis įvesti kariuomenę, buvo įvykdyta provokacija: savo poste Ūtos pasienio užkardoje buvo nužudytas sargybos viršininkas Aleksandras Barauskas. Liudininkų parodymais apie dvidešimt 185-osios sovietinės šaulių divizijos žvalgų grupės kareivių tą ankstų rytą įsiveržė į sargybos būstinę, kur su šeima gyveno policininkas, susprogdino joje granatą, o jį patį išsivedę į lauką nušovė. Užpuolikai pasitraukė į Baltarusijos teritoriją. Ši provokacija jau po kelių valandų paskatino įvesti dar keliolikos tūkstančių sovietinių karių kontingentą.

Dabar pasakykite: ar sunku Aliaksandrui Lukašenkai, pasitarus su Vladimiru Putinu, surengti tokią provokaciją kur nors migrantų apgultame Lietuvos pasienyje prie Druskinininkų? Juk baltarusių ir lietuvių pareigūnai kartais stovi vieni prieš kitus kokiu 10 metrų atstumu ir abieji pjudosi pasimetusiais pabėgėliais. Gerai, kad jie be ginklų, nors iš Baltarusijos pusės dažnai pasigirsta automatų papliupos… O A. Lukašenkos tonas vis griežtėja. „Nuo šios dienos nė viena koja neturi įžengti į Baltarusijos teritoriją iš kitos pusės – ar iš Pietų, ar iš Vakarų“, – pareiškė jis.

Prie sienos jis sutelkė dar didesnes pajėgas, čia prasidėjo jų sąveikos pratybos. Jos rugsėjį susijungs su „Zapad-21“. Žiedas aplink Lietuvą spaudžiasi. Prezidentas Gitanas Nausėda visų šių pratybų nesiūlo dramatizuoti, jis tyli ir dėl raginimų aktyvinti NATO 4-ąjį straipsnį…

Gąsdinimas Trečiuoju pasauliniu karu gal iš tiesų būtų perdėtas, bet akivaizdu, kad Baltijos regione bręsta konfliktas. Kaip rodo istorija, jį įžiebti tetrūksta menkiausios kibirkšties.

iskauskas.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Totalus debilizmas       2021-08-10 22:42

šis pasakymas, kad “1915 m. vokiečiams netgi pavyko užimti didelę dalį Lenkijos ir Lietuvos”. Vadinasi, turėjo nepavykti, kad jokios Lietuvos ar Lenkijos valstybių nebūtų? Nebūtų Baltijos valstybių. Lenkija ir Lietuva tuo metu buvo Rusijos imperijos teritorija ir Vokietija įžengė į Rusijos imperiją, o ne į Lietuvos ar Lenkijos valstybes. Norėjo draugelis pasilikti Rusijos pusėje, tiesa? Nežino kapsukietis, kaip eiliniai lietuvių kareivukai tarpusavyje keikė carą, peržengdami Rusijos imperijos ir Vokietijos sieną. Ir pradžioje jiems sekėsi, kol nepavarė atgalios ir pavaryti namo Baltijos tautų vaikai gavo galimybę, gavo teisę atsikurti arba įkurti savo nepriklausomas valstybes vokiečių kraujo dėka, o vėliau ir savo jau savanorių, bet vėl gi, ne be vokiečių vienokios ir kitokios paramos. Jei Vokietija nebūtų įsikišusi - Lenkija būtų nužygiavusi iki jūros, iki Klaipėdos ir jokios Lietuvos valstybės nebūtų. Kam tas melas ir vardan ko?

Dzeikas       2021-08-10 19:07

Neveltui amerikieciai nedislokavo ne vieno kario Lietuvos teritorijoje. Skirtingai nuo Lenkijos kur stovi Abramsai i pietus nuo Rusijos anklavo “Kaliningradskaja oblastj”.
Lietuvoje labai reiketu JAV KOP bazes Zokniuose, bet paziureje i istorine retrospektyva jankiai nutare toliau nuo grieko - issilakstys tie lietuviai arba snarglius ims kramtyt su savo versliaisiais generolais. Ir jeigu uzpuole Gruzija rusai 2008m uzgrobe tuzina sarvuociu “Hammer”, amerikieciams buvo apmaudu , bet ne mirtina. Na vezins meiluzes su tais hammeriais rusu generolai ir tiek. O stai jei prarastu F35, kuriu amerikieciai tikrai nespetu patraukti netiketo desanto atveju, tai cia butu smugis zemiau juosmens.
cia jau tradicija Lietuvoje: kas saudo i priesa - tas lieka durniaus vietoje.Ta net vyresnieji pion…atsip., skautai supranta.

Nusišneki,       2021-08-10 18:32

ne Lietuva ir Lenkija tuo metu buvo Rusijos imperijos teritorija, tad Vokietija neokupavo jokios Lietuvos ar Lenkijos valstybės, o padėjo joms atsikurti. Akivaizdžiai matosi Kapsukės įdirbis ir hipnozė.

Molis       2021-08-10 14:31

Reali provokacija galimai prasidės Rūdininkų poligone. Ne be reikalo babajai pabėgo trumpam. Jiems buvo parodytos ginklų slėptuvės, kad davus signalą, ginklai bus atgabenti į poligoną. Ten prasidės maištas, “žmogaus teisių gynėjai” neleis jo malšinti. Tada poligono “respublika” paprašys Rusijos pagalbos, kad apgintų rusų piliečius. Na, o toliau jau aišku.

Iskauskui       2021-08-10 10:51

Nemyzk i kelnes

kolaborantai sutvarkys       2021-08-10 7:18

30 metų kolaborantai kūrė valstybė, kad teise, mokesčiais, morale būtų kuo panašesnė į rusiją.
visus strateginius postus valdo kolaborantai (arba okupantai) ir jų debilavoti vaikučiai.
viskas paruošta, kad Lietuva bet kuriuo metu be karo būtų įjungta į naują TSRS.

Jules       2021-08-10 6:13

Ir dar: kokiomis aplinkybėmis Lenkija skėlė ultimatumą Lietuvai? Ką ten lietuviai, atseit, buvo prie sienos padarę negero lenkų kareivukui ar kam tokiam, a?

Jules       2021-08-10 6:11

Paskelbė tada tada pagal to meto Tarptautinę teisę, nes Rusija paskelbė visuotinę karinę mobilizaciją. Matosi Kapsukės įdirbis - nuolat runkeliams meluoti. Ten parašyta, kad visuotinės karinės mobilizcijos paskelbimas ir vykdymas tolygus Karo paskelbimui. Mano senelis iškart buvo lenkų kilmės dvarponių priduotas carinės Rusijos imperijos kariuomenėn ir su ja peržengė Rusijos imperijos ir Vokietijos sieną. Šito nežinoti gali tik mokslo pirmūnai - zubrylos ir “stukačiai”.

Rekomenduojame

Virdžinija – sektinas pavyzdys

Dominykas Vanhara. Labai tikėtina valdančiosios koalicijos sudėties kaita

Vygantas Malinauskas. Žmogaus teisių komitetas siūlo ideologizuoti smurto problemą

Privalomi skiepai gali sukelti sveikatos sistemos griūtį

Kęstutis Girnius. Konfliktas su Kinija – strateginė, ne taktinė ar komunikacijos klaida

Vokietijoje mokesčių mokėtojų pinigais remiami filmai atitinkantys „įvairovės sąrašą“

Vytautas Sinica. Valstybinės kalbos atnašavimas

Ar iš tikrųjų Seimo nariai patvirtino buvusių Lietuvos okupacinių režimų teisėtumą?

ES „žalioji darbotvarkė“ nebus taikoma privatiems lėktuvams ir jachtoms

Visuomenininkai lietuvių kalbos naikintojus įamžins knygoje „Valstybinės lietuvių kalbos išdavikai“

Draudikas atsisako padengti mirtį dėl vakcinos, nes mirusysis neva dalyvavo eksperimente pats prisiimdamas riziką

Vytautas Sinica. Vyriausybės veiklos apžvalga

Jonas Vaiškūnas. Kalba ne apie kalbą – o apie tai, kur eis demarkacinė linija

Eugenijus Jovaiša. Kalbos išniekinimo projekto autoriai įteisins okupacinių režimų primestą rašybą

Pareigose pažemintas arkivyskupas, susijęs su dokumentu, draudžiančiu laiminti tos pačios lyties poras

Sigitas Besagirskas. Kiek mums kainuos kova su Kinija?

Loreta Strom. Norvegijos visuomenės sveikatos institutas (FHI) nerekomenduoja naudoti koronos sertifikato kaip prevencinės priemonės

Peter Kwasniewski. Kodėl gitarų muzika neturėtų skambėti katalikiškose Mišiose

Etikos dalyko mokymas Vokietijoje sumažino religingumą

Kardinolas Sigitas Tamkevičius SJ. Jėzus Kanos vestuvėse – II eilinis sekmadienis

Arnas Simutis. Lietuva yra šaltojo pilietinio karo būklėje

Dovilas Petkus. Mažosios Lietuvos diena – nacionalistinė šventė

Mindaugas Karalius. Lietuvių kalbos naikintojai bus įamžinti knygoje

Tautvydas Galinis. Svetimvardžiai asmens dokumentuose, arba apie projektą atšaukti valstybinę lietuvių kalbą

Daugiau nei pusė Airijos katalikų dėl pandemijos pasirinko neiti į šv. Mišias

Vytautas Radžvilas. Žodis Laisvės gynėjų dieną

Vytautas Radžvilas. Autonomininkų svajonės tampa tikrove

Kuriamas precedentas: Kvebeko teisėjas apribojo neskiepyto tėvo teisę lankyti vaiką

Asta Katutė. Ideologinė politika: nuo asmenvardžių keitimo iki vėl grąžintos Stambulo konvencijos

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Naujametinės valdžios dovanėlės Lietuvai

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.