Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Istorija, Demokratija ir valdymas, Geopolitika

Česlovas Iškauskas. Istorijos pamokos: konfliktas bręsta

Tiesos.lt redakcija   2021 m. rugpjūčio 9 d. 23:50

8     

    

Česlovas Iškauskas. Istorijos pamokos: konfliktas bręsta

silales-artojas.lt / iskauskas.lt

Tik nereikia mūsų gąsdinti… Lakus Drąsios Šalies posakis „Tik nereikia mūsų gąsdinti“ atėjo iš Sąjūdžio laikų, kai buvome pasiryžę viskam: žūtbūt atkurti nepriklausomybę, atsispirti agresoriui, atlaikyti ekonomines blokadas, iškęsti Vakarų abejingumą. Lipdukai su šiuo šūkiu dar ilgai buvo ant šaldytuvų, automobilių, kabinetų durų, netgi ant kasos aparatų.

Tada mums buvo jūra iki kelių. Jeigu tuomet kas nors būtų pagąsdinęs Trečiuoju pasauliniu karu arba bent tokia agresija, kaip Rusija įvykdė prieš Ukrainą ir atplėšdama Krymą, jį būtume pasiuntę kuo toliau, ir ne tik „ant trijų raidžių“. Juk net neįsivaizdavome, kad po ketvirčio amžiaus istorijos ratas apsisuks. Bet gal šiandien, prabėgus trims dešimtmečiams, mums neverta kelti nereikalingų emocijų, gąsdinti tautos, kelti nerimo? Juk Europos mastu pas mus pabėgėlių problema ir konfrontacija su diktatoriškais režimais tokia smulkmė…

Bet čia verta prisiminti istoriją, kaip, rodos, „tuščioje vietoje“ įsižiebia konfliktai.

1914-ųjų liepos 28 d. Vokietija paskelbė karą Rusijai po to, kai birželį serbų nacionalistas Gavrilas Principas Sarajeve nužudė Austrijos sosto įpėdinį 50-metį Frantzą Ferdinandą, su žmona keliavusį po tuo metu Austrijos-Vengrijos valdytą Bosniją ir užtrukusį kariuomenės parade. Ercherzogas dėvėjo neperšaunamą liemenę, bet kulka pataikė į galvą…

1915 m. vokiečiams netgi pavyko užimti didelę dalį Lenkijos ir Lietuvos, o netrukus ir didžiulę visos Rytų imperijos dalį. Į Rusija plūstelėjo minios lenkų ir lietuvių pabėgėlių, tarp kurių buvo ir mano būsima močiutė, kuri varginančioje kelionėje į Rytus buvo sužalota: iš traukinio vagono paauglę išleido iš kūdros atnešti skardinę vandens, bet traukiniui pajudėjus ji paslydo, griebėsi už bėgio, ir traukinio ratas pervažiavo kairę rankos virš alkūnės… Taip ir pragyveno ši darbšti moterėlė iki garbaus amžiaus – su viena ranka…

Pabėgėliai daugiausia įsikūrė Maskvoje, Petrograde, Jaroslavlyje, Tombove, Voroneže, kur kūrėsi lietuviškos organizacijos, draugijos, politiniai rateliai. O Lietuva įėjo į „Obersto“ sudėtį, kur valdžios aparatą sudarė daugiausiai vokiečiai. Okupantai iš gyventojų įvairiomis priemonėmis stengėsi išgauti materialinės naudos Vokietijos kariuomenės reikalams.

Antrojo pasaulinio karo pradžia irgi susijusi su panašia provokacija. 1939 m. rugsėjo 1 d. buvo užpulta Vokietijai priklausiusi Gleivico (Glivicės) radijo stotis Lenkijos pasienyje. Taip vokiečiai, apkaltinę užpuolimu pačius lenkus (naciai buvo persirengę lenkų karių uniformomis) ir dviejų nacių nužudymu, įvykdė Gleivico operaciją, kodiniu pavadinimu „Himleris“, ir ji tapo dingstimi pradėti Antrąjį pasaulinį karą. (Beje, operacijai Gleivico radijo stotyje vadovavo Rytprūsiuose gimęs suvokietėjęs lietuvių kilmės SS šturmbanfiureris 28-rių metų Alfredas Helmutas Naujokas (Alfred Helmut Naujocks arba Naujokaitis), liudijęs Niurnberge ir po karo parašęs prisiminimų knygą „Žmogus, kuris pradėjo karą“ („The Man who Started the War“).

Analogiškai sovietai inspiravo ir Lietuvos okupaciją 1940-aisiais. Besibaigiant birželio 14-ajai SSRS užsienio reikalų komisaras Viačeslavas Molotovas įteikė Lietuvos užsienio reikalų ministrui Juozui Urbšiui ultimatumą, reikalaujantį sudaryti Maskvai palankią Vyriausybę ir įsileisti į Lietuvą sovietų kariuomenę. Priešintis galimybių nebuvo, ir jau kitą rytą Raudonosios armijos daliniai peržengė Lietuvos sieną. Viskas buvo surežisuota:  birželio 15-osios naktį, tarsi papildoma dingstis įvesti kariuomenę, buvo įvykdyta provokacija: savo poste Ūtos pasienio užkardoje buvo nužudytas sargybos viršininkas Aleksandras Barauskas. Liudininkų parodymais apie dvidešimt 185-osios sovietinės šaulių divizijos žvalgų grupės kareivių tą ankstų rytą įsiveržė į sargybos būstinę, kur su šeima gyveno policininkas, susprogdino joje granatą, o jį patį išsivedę į lauką nušovė. Užpuolikai pasitraukė į Baltarusijos teritoriją. Ši provokacija jau po kelių valandų paskatino įvesti dar keliolikos tūkstančių sovietinių karių kontingentą.

Dabar pasakykite: ar sunku Aliaksandrui Lukašenkai, pasitarus su Vladimiru Putinu, surengti tokią provokaciją kur nors migrantų apgultame Lietuvos pasienyje prie Druskinininkų? Juk baltarusių ir lietuvių pareigūnai kartais stovi vieni prieš kitus kokiu 10 metrų atstumu ir abieji pjudosi pasimetusiais pabėgėliais. Gerai, kad jie be ginklų, nors iš Baltarusijos pusės dažnai pasigirsta automatų papliupos… O A. Lukašenkos tonas vis griežtėja. „Nuo šios dienos nė viena koja neturi įžengti į Baltarusijos teritoriją iš kitos pusės – ar iš Pietų, ar iš Vakarų“, – pareiškė jis.

Prie sienos jis sutelkė dar didesnes pajėgas, čia prasidėjo jų sąveikos pratybos. Jos rugsėjį susijungs su „Zapad-21“. Žiedas aplink Lietuvą spaudžiasi. Prezidentas Gitanas Nausėda visų šių pratybų nesiūlo dramatizuoti, jis tyli ir dėl raginimų aktyvinti NATO 4-ąjį straipsnį…

Gąsdinimas Trečiuoju pasauliniu karu gal iš tiesų būtų perdėtas, bet akivaizdu, kad Baltijos regione bręsta konfliktas. Kaip rodo istorija, jį įžiebti tetrūksta menkiausios kibirkšties.

iskauskas.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Totalus debilizmas       2021-08-10 22:42

šis pasakymas, kad “1915 m. vokiečiams netgi pavyko užimti didelę dalį Lenkijos ir Lietuvos”. Vadinasi, turėjo nepavykti, kad jokios Lietuvos ar Lenkijos valstybių nebūtų? Nebūtų Baltijos valstybių. Lenkija ir Lietuva tuo metu buvo Rusijos imperijos teritorija ir Vokietija įžengė į Rusijos imperiją, o ne į Lietuvos ar Lenkijos valstybes. Norėjo draugelis pasilikti Rusijos pusėje, tiesa? Nežino kapsukietis, kaip eiliniai lietuvių kareivukai tarpusavyje keikė carą, peržengdami Rusijos imperijos ir Vokietijos sieną. Ir pradžioje jiems sekėsi, kol nepavarė atgalios ir pavaryti namo Baltijos tautų vaikai gavo galimybę, gavo teisę atsikurti arba įkurti savo nepriklausomas valstybes vokiečių kraujo dėka, o vėliau ir savo jau savanorių, bet vėl gi, ne be vokiečių vienokios ir kitokios paramos. Jei Vokietija nebūtų įsikišusi - Lenkija būtų nužygiavusi iki jūros, iki Klaipėdos ir jokios Lietuvos valstybės nebūtų. Kam tas melas ir vardan ko?

Dzeikas       2021-08-10 19:07

Neveltui amerikieciai nedislokavo ne vieno kario Lietuvos teritorijoje. Skirtingai nuo Lenkijos kur stovi Abramsai i pietus nuo Rusijos anklavo “Kaliningradskaja oblastj”.
Lietuvoje labai reiketu JAV KOP bazes Zokniuose, bet paziureje i istorine retrospektyva jankiai nutare toliau nuo grieko - issilakstys tie lietuviai arba snarglius ims kramtyt su savo versliaisiais generolais. Ir jeigu uzpuole Gruzija rusai 2008m uzgrobe tuzina sarvuociu “Hammer”, amerikieciams buvo apmaudu , bet ne mirtina. Na vezins meiluzes su tais hammeriais rusu generolai ir tiek. O stai jei prarastu F35, kuriu amerikieciai tikrai nespetu patraukti netiketo desanto atveju, tai cia butu smugis zemiau juosmens.
cia jau tradicija Lietuvoje: kas saudo i priesa - tas lieka durniaus vietoje.Ta net vyresnieji pion…atsip., skautai supranta.

Nusišneki,       2021-08-10 18:32

ne Lietuva ir Lenkija tuo metu buvo Rusijos imperijos teritorija, tad Vokietija neokupavo jokios Lietuvos ar Lenkijos valstybės, o padėjo joms atsikurti. Akivaizdžiai matosi Kapsukės įdirbis ir hipnozė.

Molis       2021-08-10 14:31

Reali provokacija galimai prasidės Rūdininkų poligone. Ne be reikalo babajai pabėgo trumpam. Jiems buvo parodytos ginklų slėptuvės, kad davus signalą, ginklai bus atgabenti į poligoną. Ten prasidės maištas, “žmogaus teisių gynėjai” neleis jo malšinti. Tada poligono “respublika” paprašys Rusijos pagalbos, kad apgintų rusų piliečius. Na, o toliau jau aišku.

Iskauskui       2021-08-10 10:51

Nemyzk i kelnes

kolaborantai sutvarkys       2021-08-10 7:18

30 metų kolaborantai kūrė valstybė, kad teise, mokesčiais, morale būtų kuo panašesnė į rusiją.
visus strateginius postus valdo kolaborantai (arba okupantai) ir jų debilavoti vaikučiai.
viskas paruošta, kad Lietuva bet kuriuo metu be karo būtų įjungta į naują TSRS.

Jules       2021-08-10 6:13

Ir dar: kokiomis aplinkybėmis Lenkija skėlė ultimatumą Lietuvai? Ką ten lietuviai, atseit, buvo prie sienos padarę negero lenkų kareivukui ar kam tokiam, a?

Jules       2021-08-10 6:11

Paskelbė tada tada pagal to meto Tarptautinę teisę, nes Rusija paskelbė visuotinę karinę mobilizaciją. Matosi Kapsukės įdirbis - nuolat runkeliams meluoti. Ten parašyta, kad visuotinės karinės mobilizcijos paskelbimas ir vykdymas tolygus Karo paskelbimui. Mano senelis iškart buvo lenkų kilmės dvarponių priduotas carinės Rusijos imperijos kariuomenėn ir su ja peržengė Rusijos imperijos ir Vokietijos sieną. Šito nežinoti gali tik mokslo pirmūnai - zubrylos ir “stukačiai”.

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt devintoji (gegužės 23) diena

Ramūnas Aušrotas. Kodėl siūloma keisti Tarptautines sveikatos priežiūros taisykles?

Kardinolas Sigitas Tamkevičius SJ. Jei kas mane myli – VI Velykų sekmadienis

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt aštuntoji (gegužės 22) diena

Edvardas Čiuldė. Humetyno galios žaidimai

Romualdas Žekas. Sveikatos reforma finišo tiesiojoje. Kas nutylima?

Mindaugas Kubilius. Sinodinio kelio kontroversija: ar tik vokiška? (II)

Linas Karpavičius. Jis laukiasi

JAV arkivyskupas S. Cordileone dėl abortų palaikymo uždraudė Atstovų Rūmų pirmininkei priimti šv. Komuniją

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt septintoji (gegužės 21) diena

Mastercard pristato kontroversiškus biometrinius mokėjimus, reikalaujančius veido skenavimo

Futbolininkas I. Gueye turės pasiaiškinti, kodėl praleido rungtynes, kuriose buvo reiškiamas palaikymas LGBTQ+ bendruomenei

Romualdas Žekas. Pastabos dėl sveikatos reformos

Jūratė Laučiūtė. Apie Liudvikos Pociūnienės „vertybes ir niekšybes“

Vytautas Radžvilas. Du paklausimai elektros „rinkos“ tema

Dvylika Viktoro Orbano taisyklių politinei pergalei

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt šeštoji (gegužės 20) diena

Andrzej Krajewski. Vakarų Europa bijo Ukrainos pergalės prieš Rusiją

Almanto Stankūno kalba akcijoje „Neaukokite piliečių „nepriklausomiems“ elektros tiekėjams!”

Virdžinijos apskrities mokyklos gali laikinai nušalinti nuo pamokų mokinius už „translyčiųv bendraklasių vadinimą tikraisiais vardais ir įvardžiais

Į Švediją atkeliavo beždžionių raupai

Nepriklausomi elektros tiekėjai - dar vieni spąstai visuomenei?

Vytautas Sinica. Visiems užsiimantiems politikos komentavimu verta kaskart savęs paklausti, kiek manyje Laurinavičiaus

Ramūnas Aušrotas. Ta pati mergelė, tik kita suknelė

Dominykas Vanhara. Dėl Mariupolio gynėjų

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt penktoji (gegužės 19) diena

NŠTA teigia: už rūpestį šeima – ir vėl kremlinių etiketės

Vytautas Sinica. Reikalavimas paprastas: valstybei neatiduoti sektoriaus nepriklausomiems tiekėjams ir nekurti rinkos iliuzijos ten, kur ji neįmanoma

Tatjana Aleknienė. „Akademikų“ tylėjimas

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Universitetas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.