Užsienio politika, Emigracija, imigracija, demografija

Česlovas Iškauskas. Briuselis auklėja Lietuvą

Tiesos.lt siūlo   2021 m. spalio 20 d. 10:18

7     

    

Česlovas Iškauskas. Briuselis auklėja Lietuvą

voruta.lt

Pabėgėliai, nors jų vos per 4200 kirto sieną, baigia išbalansuoti ne tik Lietuvos ekonomiką, bet ir teisinę sistemą, supriešinti ją su Europos Sąjunga. Prieš šešerius metus, kai Europą užplūdo milijonas migrantų, o Lietuva sutiko priimti daugiau kaip 1000, mūsų pastangos atrodė tokios geranoriškos, kad Briuselis mus net pagyrė. Dabar gi jis Vilniui grasina…

„Lengvų sprendimų nėra, – sakė vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė. – Turime atsižvelgti į tarptautinius įsipareigojimus dėl prieglobsčio prašytojų teisių ir tuo pačiu metu nepaversti savo šalies neteisėtų migrantų pereinamuoju kiemu. Tam, kad negyventume nežinioje, sprendimai dėl migrantų teisinės padėties turi būti aiškūs ir priimami kuo greičiau“. Ministerija rengia Užsieniečių teisinės padėties įstatymo (UTPĮ) pakeitimus. Projekte numatyta ilginti jų sulaikymo terminą, nes visų prieglobsčio prašymų nagrinėjimas užsitęsė. Bet čia Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius atkirto: „Lietuvoje šiuo projektu siekiama sukurti getų sistemą, ir toks sprendimas grubiai pažeistų Europos žmogaus teisių konvenciją, o Europos Žmogaus Teisių Teismas ne kartą konstatavo, kad ilgesnis nei 4 mėnesių asmenų sulaikymas yra grubus konvencijos pažeidimas“.

Dar rugpjūčio pabaigoje Lietuva sulaukė Europos Tarybos žmogaus teisių komisarės Dunjos Mijatovič nuožmios kritikos dėl elgesio su migrantais. Ji perspėjo, kad migrantų atvykimas į Lietuvą nesikirstų su jos įsipareigojimais dėl žmogaus teisių, ir paragino Vyriausybę pasirūpinti, kad nebūtų vykdomi migrantų gražinimai į Baltarusiją ar kitas šalis, nepriėmus atitinkamų saugiklių.

Premjerė Ingrida Šimonytė apeliavo į migrantus siunčiantį Baltarusijos režimą ir jo vykdomą hibridinę agresiją, bet pažadėjo inicijuoti atitinkamų įstatymų pataisas. Prieš keletą dienų ją nustebino, kad Briuselis neišsako tokių griežtų A. Lukašenkos režimui, o tik bara Vilnių, kad šis nesilaiko Migracijos pakto reikalavimų.

Smūgiai Lietuvai suduodami ne tik iš išorės, bet ir iš vidaus. Buvęs Konstitucinio teismo pirmininkas, dabar VDU Teisės fakulteto dekanas Dainius Žalimas gąsdina dėl pabėgėlių prastų gyvenimo sąlygų Lietuvoje, nežmoniško elgesio su jais, ypač netinkamos medicininės pagalbos. Jis prognozuoja, kad pasipils bylos į Europos žmogaus teisių teismą. Jam pritaria Seimo kontrolierių tarnyba, išplatinusi ataskaitą apie neva apokaliptinę padėtį pabėgėlių stovyklose. Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas ją įvertino kaip skundą prieš savo valstybę ir pasiūlė jį įsirėminti A. Lukašenkos hibridinės atakos organizatoriams.

O iš Briuselio atskriejo tiesmukas nurodymas: ES teisės aktai turi būti viršesni už nacionalinius. Mums lengva atsikirsti, kad nacionalinis saugumas yra aukščiau visko, bet esmė tokia, kad bendrijos funkcionieriai demonstratyviai nenori pastebėti A. Lukašenkos surengtos hibridinės atakos, kuri ir yra pagrindinė grėsmė Lietuvos valstybingumui. Minsko inspiruota krizė toli gražu nesibaigia: Baltarusijos teritorijoje savo eilės kirsti Lenkijos, Lietuvos ar Latvijos sieną laukia apie 14 tūkstančių migrantų…

Kaip reikia ginti savo interesus, mus įkvepia kaimyninė Lenkija, nors ne kartą ją vanojome už istorines santykių peripetijas. Varšuvos konfliktas su Briuseliu yra priėjęs pavojingą ribą – galimą išstojimą iš Europos Sąjungos Jungtinės Karalystės pavyzdžiu, kitaip sakant, „Polexitą“. Kol kas Briuselis tik perspėja nutrauksiąs ES atsigavimo po pandemijos fondo išmokas ir paskelbsiąs kitas sankcijas. Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) profesorius Alvydas Jokubaitis mano, kad grėsmę vakarietiško tipo demokratijai kelia ne Lenkija, o ES pozicija, kurioje nėra vietos nacionalinių interesų sampratai.

Taigi, ar Lietuva sulauks tokių grasinimų dėl migrantų? Tam tikra prasme jie jau skamba. Vietinių politikų, teisės ekspertų ir šiaip globalistinių veikėjų į Briuselį plūstantys skundai, kuriuose nacionaliniai interesai nustumiami į kažkelintą vietą, tik komplikuoja situaciją – skaldo visuomenę, ardo jos teisinę sistemą, Vyriausybę stumia į skubotus sprendimus ir aklą tarnystę Briuseliui.

Galima pasvarstyti, ar Lietuvai migracijos požiūriu ne laikas jungtis prie 30 metų atgal įkurtos neformalios Vyšegrado grupės, kurioje dalyvauja Vengrija, Čekija, Lenkija ir Slovakija? Juk šio keturių Vidurio Europos šalių forumo tikslas – dalintis patirtimi ir ieškoti bendrų pozicijų, sprendžiant regiono ir ES problemas.

Laikas ieškoti draugų ne tik Briusely ar Vašingtone, o ir Vidurio Europoje.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Al.       2021-10-21 23:46

,,Pabėgėliai, nors jų vos per 4200 kirto sieną...”. Nuo seno Lietuvoj gyvenančių karaimų yra apie 400, čigonų - 1670, totorių - 2700, žydų - 2900. Ir 4200 šturmu įsiveržusių islamistų yra TIK.

Stiklo valytuvas       2021-10-21 12:31

Būtų laikas bent prisiminti ką esu išsakęs…

Prašalietis       2021-10-21 6:07

Kaip rodo istorija, išsigimusių pseudo valstybinių darinių kaip Lietuva yra tokia jau “dalia”, kad tokius “super valstybinius” darinius visuomet kas nors auklėja. Ir kas tik galingos ir “nepatenkintos auklėjimais didvyrių žemės” neauklėjo…: Lenkijos Krokuva auklėjo…, Caro Rusijos Sankt Peterburgas, Sovietinės Rusijos Maskva, šiandiena tarybinį auklėjimą praėjusį Iškauską su visa lansbergine Lietuva auklėja Briuselis… Įdomu kas bus sekantis užsieninis auklėtojas, vyresnysis brolis, “laisvės ir nepriklausomybės gynėjas”...

Tikrai taip        2021-10-20 19:40

grėsmę vakarietiško tipo demokratijai kelia ne Lenkija, o ES pozicija, kurioje nėra vietos nacionalinių interesų sampratai!!!

Žodžio laisvė...       2021-10-20 15:28

Žalimas per blatą vėl įsitaisė į šiltą vietelę.Siųskit jį valyti sienos pažeidėjų prišnerkštas palapynes.

Jonas        2021-10-20 14:34

Kaip reikia ginti savo interesus, mus įkvepia kaimyninė Lenkija.

Taip!        2021-10-20 14:32

Laikas ieškoti draugų ne tik Briusely ar Vašingtone, o ir Vidurio Europoje!!!
Lietuvai migracijos požiūriu laikas jungtis prie 30 metų atgal įkurtos neformalios Vyšegrado grupės, kurioje dalyvauja Vengrija, Čekija, Lenkija ir Slovakija!
Juk šio keturių Vidurio Europos šalių forumo tikslas – dalintis patirtimi ir ieškoti bendrų pozicijų, sprendžiant regiono ir ES problemas. 

Rekomenduojame

Lietuvos tėvų forumas ragina atšaukti galimybių pasą vaikams nuo 12 metų amžiaus

Vengrijos šeimų ministrė K.Novak: daugiau nei 70 tūkst. šeimų suteiksime paramą būsto renovacijai

Ramūnas Aušrotas. Reikia panaikinti Valstybinę vaiko teisių apsaugos tarnybą

JAV mažėja gyventojų parama griežtesnei ginklų kontrolei

Lenkijos vyriausybė mažins mokesčius kurui, dujoms ir elektrai

Linas Karpavičius. PSO susitarimas dėl pandemijos gali apriboti žmogaus teises

Austrijoje vyko protestai prieš privalomus COVID-19 skiepus

JAV vidurinių mokyklų bibliotekose – pornografinio turinio knygos

Kai laisvoje šalyje reikia dėkoti už drąsą kalbėti…

Austrija neklauso abejojančių dėl eutanazijos

Kalifornijos miestas pritarė pasiūlymui atmesti bet kokius valstijos ar federacinius nurodymus dėl Covid

Vytautas Sinica. Marazmai tęsiasi

Didelė demonstracija prieš vakcinų pasus Gioteborge, Švedijoje

Kun. Nerijus Pipiras. Bronius Laurinavičius: Tiesos skambesio vedamas

Romas Lazutka. Mūsų pasivažinėjimams gamtą tesaugo varguoliai

Olga Vėbrienė. Nusikaltimų gamtai nebetirsime?

Sveikatos teisės institutas. Premjera: „Aš esu mes. Išlikti žmogumi“

Liudvika Meškauskaitė. Pasitikėjimo Lietuvos žiniasklaida problema C-19 pandemijos laikotarpiu

Žodžio laisvė svetur – Kolumbijoje socialinių tinklų žvaigždė apgynė savo tradicines pažiūras į šeimą

Memorialas Kryžkalnyje bus papildytas naujomis partizanų pavardėmis

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Atsitieskite ir pakelkite galvas – I Advento sekmadienis

Kunigo Broniaus Laurinavičiaus paminėjimas

Lenkijos premjeras siunčia vaizdo žinutę: mes giname Europą

Iššūkis gyventi pagal sąžinę

Vytautas Sinica. Apie architektūrą

Vidas Rachlevicius. E. Macronas ir A. Lukašenka. Lyginti negalima, bet palyginkim

Pasaulis ir Lietuva: Lenkija dėmesio centre/Ukraina ginkluojasi/Landsbergis pagirtas JAV

Amerikoje daugėja pastorių, dėl pandemijos norinčių nutraukti nuolatinę tarnystę

Ramūnas Aušrotas. Nauja sąvoka Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme

Kyle Rittenhouse byla. Žiniasklaida pateikė realybės neatitinkančią versiją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.