Byla dėl Lietuvos–Lenkijos elektros energijos jungties – Aarhuso konvencijos Atitikties komitete

Tiesos.lt redakcija   2014 m. liepos 14 d. 17:04

1     

    

Byla dėl Lietuvos–Lenkijos elektros energijos jungties – Aarhuso konvencijos Atitikties komitete

Asociacija „Rudaminos bendruomenė“

Lazdijų rajono Rudaminos miestelio bendruomenė Lietuvos valdžios ir energetikos verslo struktūrų veiksmus apskundė Jungtinių Tautų Aarhuso konvencijos Atitikties komitetui. Sulaukta patvirtinimo, kad bus tiriama, ar Lietuvos valdžia ir energetikos verslas teisėtai braunasi per žmonių sodybas ir unikalų gamtinį kompleksą pietvakarių Lietuvoje.

Į Aarhuso konvencijos atitikties komitetą Rudaminos bendruomenė kreipėsi praėjusių metų pabaigoje, prieš tai išnaudojusi visas viešojo intereso gynimo galimybes Lietuvoje. Lietuvos valdininkai ir teismai neįžvelgė problemų dėl to, kad galinga Lietuvos ir Lenkijos elektros energijos jungtis (LitPol Link) projektuota tinkamai neįvertinus technologinių ir vietos alternatyvų bei į planavimą ankstyviausiame etape neįtraukus visuomenės. Negana to, 40 narių turinčiai bendruomenei bei keleto privačių valdų savininkams ėmus aktyviai ginti savo teises, sulaukta spaudimo iš Valstybės saugumo departamento ir verslo struktūrų. Tai tik sustiprino rudaminiškių abejones, ar Lietuvos Respublika iš tiesų laikosi prisiimtų tarptautinių įsipareigojimų garantuoti žmonių teises į švarią ir saugią aplinką.


Taip natūralios balinių vėžlių ir kitų saugomų rūšių buveinės atrodo po energetikų invazijos. Asociacijos „Rudaminos bendruomenė“ nuotr.

Dar 2008 metais valstybių Aarhuso konvencijos šalių trečiasis susitikimas pritarė Kazokiškių bendruomenės skundą ištyrusio Atitikties komiteto išvadoms, kad Konvencijos nuostatos nėra tinkamai perkeltos į Lietuvos teisės aktus ir kad lietuviai negali įgyvendinti Konvencijos jiems garantuojamų teisių. Pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją, ratifikuotos konvencijos turi įstatymo galią, todėl jų nuostatos turi būti taikomos tiesiogiai, nepriklausomai nuo žemesnio lygmens teisės aktų. Tačiau, kvalifikuotų teisininkų nuomone, šio principo Lietuvoje nesilaikoma iki šiol, ir tai bus antras kartas, kai Lietuvos institucijų sprendimus tirs ši svarbi tarptautinė organizacija.


Protokolai liudija, kad vadinamuosiuose visuomenės supažindinimo renginiuose ES milijonus gavę LitPol Link projekto užsakovai ir vykdytojai diskutavo patys su savimi.

Pasak bendruomenę atstovaujančios advokatės Ramunės Ramanauskienės, LitPol Link projekte Aarhuso kovencija, prie kurios Lietuva prisijungė dar 2001 m., buvo šiurkščiai pažeista keletą kartų. Pavyzdžiui, tuometinis energetikos ministras Arvydas Sekmokas be privalomų viešų konsultacijų priėmė sprendimus dėl elektros energijos perdavimo infrastruktūros technologinio pobūdžio. Atitinkamas planavimo ir poveikio aplinkai vertinimo procedūras organizavusios ir vykdžiusios bendrovės Lietuvos energija, LITGRID, LitPol Link bei Sweco Lietuva planavimo etapą po etapo užbaiginėjo patvirtindami protokolus, kuriuose nebuvo nė vieno suinteresuotos visuomenės atstovo parašo. Kuomet vėliau paaiškėjo, kad bendruomenė ir jos pasitelkti ekspertai poveikio aplinkai vertinime iš tiesų aptiko esminių klaidų, tarp jų – kuriozišką „neapsižiūrėjimą“, jog elektros linijos atkarpos galėtų būti grupuojamos su Rail Baltica geležinkeliu, Sweco Lietuva specialistai ir energetikai bandė tai pateikinėti kaip nereikšmingą aplinkybę ir išsisukinėjo prielaidomis apie neva pailgėsiančią linijos trasą. Taip pat, pateikiant klaidingus duomenis apie Europoje panašiuose projektuose dabar taikomų požeminio kabelio intarpų kaštus, buvo pažeista Aarhuso konvencijos nuostata spręsti dėl tinkamiausios linijos tiesimo technologijos ankstyviausiame etape konsultuojantis su suinteresuota visuomene. Principinį leidimą projektui vykdyti suteikęs Alytaus regioninis aplinkos apsaugos departamentas akivaizdžiai buvo nekompetentinga institucija ir nepajėgė atlikti skaidrios ir nešališkos projekto ekspertizės. Nepaisant minėtų abejotinų veiksmų ir sprendimų, Lenkijoje registruotos bendrovės LitPol Link vadovas Jaroslavas Neverovičius tapo Lietuvos energetikos ministru.

Pažymėtina, kad jau anksčiau pavasarį kitos tarptautinės sutarties – Europos laukinės gamtos ir natūralių buveinių apsaugos konvencijos (kitaip – Berno konvencijos) – biuras Aplinkos ministerijai adresuotame rašte primygtinai rekomendavo nutraukti elektros energijos perdavimo oro linijos statybą ir atlikti nešališką tyrimą dėl neigiamo poveikio statybos zonoje Lazdijų rajone aptinkamoms šios konvencijos saugomoms gyvūnų rūšims bei Žuvinto biosferos rezervatui. Rudaminos bendruomenės narys dr. Ramūnas Valiokas išreiškė nuostabą, kad užuot vykdžiusios šias rekomendacijas, Lietuvos institucijos ir atsakingos organizacijos ėmėsi dar didesnio spaudimo. Bendruomenę pasiekė tūkstantinės sąskaitos už Jaroslavo Neverovičiaus dalyvavimą teismo posėdžiuose, žemės sklypų savininkai kviečiami „susitikti“ su VSD pareigūnais.

Rudaminos bendruomenės pirmininkė Rūta Cimakauskienė patikino, kad bet kokie valdžios ir verslo struktūrų daromi žmogaus teisių ir aplinkos pažeidimai yra kruopščiai registruojami ir apie juos toliau informuojamos tarptautinės organizacijos bei Europos Komisija. Pastarosios vaidmuo šiame projekte taip pat išlieka abejotinas, kadangi, deklaruodama ypatingą didžiųjų energetikos projektų skaidrumą, tuo pačiu metu ji nesiima jokių prevencinių priemonių užkirsti kelią piktnaudžiavimui galia ir milžiniškomis mokesčių mokėtojų pinigų sumomis.

Asociacija „Rudaminos bendruomenė“

Apie asociaciją „Rudaminos bendruomenė“: Lazdijų r. Rudaminos miestelio ir aplinkinių vietovių žmonių iniciatyva bendruomenė buvo įkurta 2005 m. siekiant puoselėti kaimynystę, vietos tradicijas, kultūrinį paveldą bei atstovauti gyventojų interesams. Bendruomenės pirmininkė – Rūta Cimakauskienė. Bendruomenė vienija per 40 narių, kurie ją išlaiko savo lėšomis.

* * *

Daugiau apie asociacijos „Rudaminos bendruomenės“ kovą prieš valdžios piktnaudžiavimą galia ir milžiniškomis mokesčių mokėtojų pinigų sumomis skaitykite kitoje Tiesos.lt publikacijoje:

Asociacija „Rudaminos bendruomenė“: prezidentės pasidžiaugimas „gražiu“ energetikų ir bendruomenės „susikalbėjimu“ neturi pagrindo

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Kokie cia        2014-07-14 19:45

“Tiesos” bajeriukai?- kur buve komentarai, kur tiesa? smile


Rekomenduojame

Andrius Švarplys. Daugumos argumentas ir jo panaudojimo kontekstai

Rasa Čepaitienė. Iš Murmūnų į Abejoniškes

Vidas Rachlevičius. Nacionalinė tragikomedija „Kaip lietuviai JAV prezidentą rinko“

Algimantas Rusteika. Pagalba Lietuvai. Trojos arklio mechanizmas

Pranašautas skyrybų padidėjimas per COVID neįvyko

Linas V. Medelis. Skaudės, bet privalome eiti

Robertas Grigas. Kas yra tikrasis „seksizmas“ politikoje

„Nu… nu… tai prieš šimtą metų gal net tokių klausimų nebūtų uždavę“

Ramūnas Karbauskis. Neleisime, kad su mumis būtų elgiamasi kaip su „šunauja“

Karolis Venckus. Apie cenzūrą LRT

Andrius Švarplys. Visuomeninis transliuotojas neatstovauja nei Lietuvos konstitucinėms vertybėms, nei piliečiams

Vidas Rachlevičius. Visiškai nesvarbu, kas bus kultūros ministras, nes tai NIEKO nekeičia ir nekeis

Zigmas Tamakauskas. Žmogus, Lietuvai atidavęs savo sielą ir širdį...

Audriaus Bačiulio pastebėjimas: konservatoriai nutarė pradėti atvirą karą su Prezidentūra

Joana Noreikaitė ir Vincas Kubilius. Šimtoji „Tie-SOS!“ akcija

Jei dar negirdėjote. Vytautas Bakas klausė. „Gabrieliau, Ingrida: kas Jums yra aukšta politinės kultūros ir etikos kartelė?“

Andrius Švarplys. Facebookas ir Twitteris bendradarbiauja su Vietnamo, Turkijos, Rusijos ir Kinijos režimais

Andrius Švarplys. Čia tas pats, kas mokinių parlamentui suteikti tikrojo parlamento statusą

Algimantas Rusteika. Jie niekada nesikauna iki paskutinio šovinio

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Naujosios koalicijos susitarimas: ko tikėtis?

Nacionalinis susivienijimas: pareiškimas dėl solidarumo su Lenkijos valdžia

Robertas Grigas. Atmintinė lenkų „abortų teisių“ gynėjoms

Vytautas Radžvilas. Konvergencijos svajonė ir tikrovė

Audrius Bačiulis. Tikriausiai vienas labiausiai viešumoje nematomų Lietuvos ministrų

Algimantas Rusteika. Tegyvuoja Didžiosios Tolerancijos Revoliucijos metinės!

Andrius Švarplys. Žinios iš paralelinės visatos

Ramūnas Trimakas. Totalitarizmas grąžinamas septinmyliais žingsniais

Algimantas Rusteika. Apie bukumą ir lavonus

Raimondas Navickas. Nusprendžiau pats pasižiūrėti, ko tie respublikonai nerimsta

Andrius Švarplys. Pagaliau Facebookas bus paduotas į teismą dėl cenzūros

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.