Demokratija ir valdymas, Kultūros, kalbos, istorijos politika

Bronius Puzinavičius. Kodėl Vasario 16-ąją S. Daukanto aikštėje nebuvo pagerbti žuvę už Lietuvos nepriklausomybę 1918–1920 m.?

Tiesos.lt redakcija   2018 m. vasario 21 d. 22:05

7     

    

Bronius Puzinavičius. Kodėl Vasario 16-ąją S. Daukanto aikštėje nebuvo pagerbti žuvę už Lietuvos nepriklausomybę 1918–1920 m.?

Deja, bet jubiliejinės šių metų Vasario 16-osios iškilmės Daukanto aikštėje Vilniuje paliko ne tik malonius prisiminimus. Labai gaila, kad iškilmių metu neatsirado laiko paminėti ir pagerbti tų, kurie savo kraujo ir gyvybės kaina 1918–1920 m. Nepriklausomybės karo kovose apgynė Vasario 16-osios akto nuostatas ir įtvirtino Lietuvos Nepriklausomybę. Nebuvo išneštos gėlės ant žuvusiųjų karių kapų skambant giesmės „Oi neverk, motušėle!“ melodijai, neatlikta salvė jų atminimui. Beje, trečioji salvė, kuri buvo skirta Nepriklausomybės akto signatarams, manau, galėjo būti skirta ir kovose už Nepriklausomybę žuvusiems net nekeičiant iškilmių scenarijaus, bet tas nebuvo padaryta. Kad mano žodžiai nėra laužti iš piršto, galima įsitikinti žiūrint Vasario 16 iškilmių  Daukanto aikštėje vaizdo įrašą:

Po pagrindinių iškilmių, vasario 17 dieną, nuvykau į Vilniaus Naująsias Rasų kapines prie 1918–1920 m. žuvusiųjų už Lietuvos Nepriklausomybę karių kapų. Tai, ką pamačiau, galima matyti šioje nuotraukoje.

Priešais skulptūrą padėtos gėlės nuo Lietuvos Respublikos Prezidentės. Prie paminklinės lentos pritvirtintas vainikėlis nuo Lietuvos laisvės kovų sąjungos ir kitų patriotinių organizacijų. Pagalvojau: o kur Seimo pirmininko, Ministro pirmininko, Krašto apsaugos ministro, Kariuomenės vado, Vilniaus mero, kitų valdžios grandžių, pavyzdžiui, generalinio prokuroro, Aukščiausiojo teismo pirmininko, Konstitucinio Teismo pirmininko, Valstybės kontrolieriaus, kur bent jau svarbiausiųjų visuomeninių organizacijų, tokių kaip Lietuvos Sąjūdis gėlės ir vainikai? Nejaugi jiems Vasario 16-oji nesvarbi, nebrangus žuvusiųjų Lietuvos karių atminimas? Nejaugi užtenka tik pastovėti iškilmių metu Daukanto aikštėje? Jeigu paminėtų ir nepaminėtų institucijų ir organizacijų vadovai pasirūpintų pagerbti žuvusiųjų už Tėvynę atminimą gėlių puokštėmis, tai iškilmių metu Daukanto aikštėje susiformuotų įspūdinga gėlėmis nešinų tautiniais drabužiais pasipuošusių merginų ir karių eisena, liudijanti visų mūsų pagarbą ir meilę tiems, kurie gynė ir apgynė mūsų Tėvynės Nepriklausomybę. O kuklūs žuvusių už Tėvynę karių kapai Naujosiose Rasų kapinėse sužydėtų kaip Rojaus sodas. 

O štai šioje nuotraukoje – J. Pilsudskio aikštė Varšuvoje:
 

Matome vainikus nešinų karių ir valstybės pareigūnų bei visuomeninių organizacijų atstovų eiseną, žingsniuojančią Nežinomo kareivio kapo link.  Eisenos priekyje – buvęs Lenkijos prezidentas Bronislovas Komorovskis, už jo – buvusi Lenkijos vyriausybės vadovė Eva Kopač (Ewa Kopacz), kiti valstybės pareigūnai ir visuomeninių organizacijų vadovai prie savo vainikų. Nesakau, kad vainikų dydžiu ir skaičiumi turime varžytis su mūsų pietiniais kaimynais, ar kopijuoti jų apeigas. Gal mūsų apeigos dar gražesnės?

Bet pagarbos žuvusiems už Tėvynę, dėmesingumo Tautos istorinei atminčiai tikrai galėtume ir turėtume iš kaimynų lenkų pasimokyti. 

Beje, spaudoje rašoma, kad Vilniaus savivaldybė planuoja skirti, berods, 500 tūkst. eurų Vilniui papuošti modernaus meno kūriniais. Gal bent dalį tų pinigų reikėtų skirti ir karių kapams bei jų aplinkai sutvarkyti Naujosiose Rasų kapinėse (kaip atrodo kai kurių kapų antkapiai matome ketvirtoje nuotraukoje), taip pat reikėtų sutvarkyti yrančią tvorelę skvero, kuriame stovi Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimą simbolizuojanti skulptūra „Žinia“. Dar noriu pridurti, kad visai neseniai, tik lapkričio mėnesį, po rekonstrukcijos atidarytos Lukiškių aikštės granitinės dangos kai kurios plokštės jau juda po kojomis, „išeina iš vietos“, aikštė darosi nelygi. Tai štai kokia reprezentacinės aikštės tvarkymo darbų kokybė!


Nežinomo kario kapelis Rasų kapinėse. 2017 m. vasara.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

wqwq       2018-07-12 10:33
manumu.       2018-02-22 20:39

todėl,kad nieko bendro tarp 1918 ir 2018 nėra. ir daugelis taip mano. suvereno nebėra.

Dabar sudėkite       2018-02-22 15:46

Trečią ir ketvirtą komentarus. Ir kas iš to išeina. Mano manumu trečias komentaras papildytas ketvirtu.

Vidmantas       2018-02-22 12:56

Tokios esminės klaidos daromos tuomet, kai švenčiama be vidinių jausmų. Suprantama: juk liberalmarksistams valstybės Nepriklausomybė nėra didelė vertybė...

Broniau puzinavičiau       2018-02-22 9:02

Čia tamsta nusišnekėjai. Matyt televizoriaus ne buvai įsijunges. Svarbiausi minėjimai per TV buvo Grybauskaitė ir patriarxsas Landsbergis. Šitas ožys net iš ligoninės dirigavo. Jo paskvilius skaitė visos TV ir kiek jis daug padarė Lietuvai.

Al.       2018-02-22 3:01

Reikia mums įkurti karių kapų priežiūros draugiją. Tiesiog nustoti ko nors tikėtis iš šitos rezervistų valdžios.

Pikc       2018-02-22 0:29

Atsižvelgiant į liberastinės Vilniaus valdžios mentalitetą ir prioritetus, reiktų dar džiaugtis, kad jie nenusprendė tų kapų išvis panaikinti ir kokį “progresyvaus beigi modernaus miano objektą” ten įtupdyti. smile


Rekomenduojame

Būtina prisiminti. 1949 m. vasario 16 d. kovojančios Lietuvos Deklaracija ir jos signatarai

Irena Vasinauskaitė. Sveikinimas iš bunkerio

Verta prisiminti. Partizanas Jonas Gediminas Rudis-Rickus 1947 m. vasario 16-ąją: „Vėl žaliuos, klestės gyvenimas“

Algimantas Rusteika. Laiko liko nedaug

Geroji Naujiena: Laimingi, kurie pagal Dievo įsakymus eina, kas iš širdies Jojo ilgis

Eglė Mirončikienė. Ryžtingi kovotojai su vėliavnešiais, performeriais ir lipdukų klijuotojais, plečia puolimo frontą

Ramūnas Aušrotas. Sąžinės laisvę apribojo ir šveicarai, referendume sugriežtinę bausmes už seksualinių mažumų diskriminaciją ir neapykantos kurstymą

Pro Patria jaunimas kviečia į eitynes – Vasario 16-osios Liepsnų maršą

Vytautas Sinica. Vyksta stiprus nuprotėjimas

Algimantas Rusteika. Dėl vieno dėdė Marksas buvo teisus: naujieji jo bendražygiai viską verčia farsu

Algimantas Rusteika. Šią dieną

Ramūnas Aušrotas. Norite sumažinti ne(si)skiepijimo keliamą riziką? Nustokime skiepiję konvejeriu

Clotilde Armand. Rytų Europa Vakarams duoda daugiau, nei gauna

Verta prisiminti. Kazys Škirpa: mintys apie valstybę

Kroatijos teismas pripažino tos pačios lyties šeimoms teisę tapti vaiko globėjais

Algimantas Rusteika. O ką daryti, jei šeimos neturi, bet susirgai?

Neringa Venckienė. Apie teismų ir jų sprendimų nešališkumą

Kardinolas V. Sladkevičius siunčiamas į užmarštį?

Andrius Švarplys. Kaip artes liberales galėtų būti salele?

Ramūnas Aušrotas. Statistika kalba už save

SAS antiskandinaviška reklama sulaukė atoveiksmio: ar perlenkta lazda gali virsti bumerangu?

Kun. Robertas Skrinskas. Kremliaus troliai šeimininkauja ir lietuviškoje Vikipedijoje

Nida Vasiliauskaitė. Valstybė, kurios tarakonai nekokybiškai pakasyti – valstybė be ateities

Rasa Čepaitienė. Pakelk galvą, lietuvi!

Kun. Roberto Grigo replika: O, kad taip būtų!

Algimantas Rusteika. Nespirgėkit, čia ne apie visas

Rusų kalbos pamoka 30-taisiais atkurtos Nepriklausomybės metais: liaupsės sovietmečiui ir jį reanimuojančiam Putinui

Vytautas Rubavičius. Su kaimu prarandame gimtinės nuovoką

Rūta Janutienė „Iš savo varpinės“: Ar Dalia Grybauskaitė galėjo būti šantažuojama?

Liudvikas Jakimavičius. Šėpos jubiliejų pasitinkant

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.