Kultūros, kalbos, istorijos politika

Bronius Puzinavičius. Dar vienas Vilniaus savivaldybės akibrokštas – šįkart Kalėdų proga

Tiesos.lt redakcija   2018 m. gruodžio 8 d. 17:56

11     

    

Bronius Puzinavičius. Dar vienas Vilniaus savivaldybės akibrokštas – šįkart  Kalėdų proga

Vilnius, miesto savivaldybės pramintas magiškuoju miestu, rengiasi Kalėdoms. Ir tikrai čia dedasi nepaprasti dalykai. Turbūt sunku, o gal net ir neįmanoma įsivaizduoti, kad, pvz., Varšuvos J. Pilsudskio aikštėje, priešais Nežinomo kareivio kapą, arba Rygoje priešais Laisvės paminklą su karių garbės sargyba būtų įrengta čiuožykla.  Bet panašūs dalykai, deja, įmanomi mūsų magiškame mieste. Tiesa,  mes savo sostinės centre, deja, neturime nei Nežinomo kario kapo, nei deramo Laisvės paminklo su karių garbės sargyba.  Kol to nėra,  tautos patirtas kančias primena ir Laisvės kovų įamžinimo bei pagerbimo vietas Vilniaus centre esančioje Lukiškių aikštėje ir jos prieigose nors ir kukliai reprezentuoja ir memorialines funkcijas atlieka buvusios KGB būstinės cokolinėje dalyje iškalti nužudytųjų laisvės kovotojų vardai,  obeliskas tremtiniams, kentėjusiems ir žuvusiems Jakutijoje, ir nedidelė iš akmenų sudėta piramidė sovietinės okupacijos aukoms atminti Aukų gatvėje priešais Lukiškių aikštę, šios aikštės centre įrengtas Šimtmečio žiedas su Laisvės kovų relikvijomis bei aikštės šiauriniame pakraštyje esantis kryžius nužudytiems 1863 m. sukilėliams atminti.

Kadangi mūsų valstybės vadovaujančios institucijos nesiima veiksmų deramai įamžinti mūsų tautos patirtų kančių ir Lietuvos Laisvės kovų bei kovotojų atminimą Vilniuje,  šito darbo ėmėsi patriotinės organizacijos, atstovaujančios laisvės kovotojams, rezistentams, politiniams kaliniams ir tremtiniams.  Jų pastangomis 1994 m. iš akmenų buvo sudėta kukli piramidė Aukų gatvėje, o Šimtmečio žiede –2018 m. patalpintos Laisvės kovų relikvijos. Tačiau Vilniaus savivaldybė ne tik aktyviai veikia žlugdydama minėtų  organizacijų siekius pastatyti deramą monumentą Lukiškių aikštėje, bet ir negerbia jų pastangomis jau atliktų darbų – nereikalauja laikytis pagarbaus atstumo nuo minėtų memorialinių akcentų masinių renginių metu, memorialinėje ir sakralinėje zonoje leidžia statyti šioje vietoje nederamus įrenginius – scenas, prekybinius paviljonus, rengti triukšmingus populiarios muzikos koncertus, jogos ar kitų  gimnastikos rūšių, kovos menų mokymus, šokius ir kitokius panašius renginius, tinkamai neprižiūri memorialinių vietų ir ženklų ( pvz., žiemos metu nevalomas sniegas nuo memorialinių plokščių su užrašais). Paskutinis Savivaldybės akibrokštas – Kalėdų proga tarp paminklo sovietinės okupacijos aukoms atminti Aukų gatvėje ir Šimtmečio žiedo relikvijų  įrengta čiuožykla.

Bet ar tai tinkama vieta čiuožyklai? Juk visai netoli, dešiniajame krante prie Baltojo tilto, tikriausiai, būtų galima įrengti net ir ne vieną, o kelias čiuožyklas – atskirai vaikams, paaugliams ir jaunimui, vyresnio amžiaus žmonėms. Gerai paieškojus, atsirastų vietų čiuožykloms ir kitose sostinės centrinės dalies vietose, jau nekalbant apie jos „miegamuosius“ rajonus, kuriuose čiuožyklos tikrai būtų labai reikalingos. Jos skatintų  sostinės jaunimą pakilti nuo kompiuterių, išeiti iš namų ir aktyviai džiaugtis žiemos malonumais. Tuo tarpu čiuožykla Lukiškių aikštėje – tai daugiau ne poreikio čiuožti patenkinimo priemonė, bet parodomoji Savivaldybės viešųjų ryšių akcija, mažai ką bendro turinti su vilniečių, ypač sostinės jaunimo poreikiais. ( Pvz., mano žiniomis,  Rygoje 2017–2018 m. žiemą veikė 10 čiuožyklų po atviru dangumi, bet, žinoma, nė viena iš jų nebuvo išlieta priešais Laisvės paminklą. Sužinoti apie čiuožyklas Rygoje galima ČIA. Nemažai atvirų čiuožyklų įrengiama ir Varšuvoje. Informacija apie Varšuvos čiuožyklas ir jų vietas ČIA.)

Pagaliau ir Lukiškių aikštėje tokio dydžio čiuožyklą, kokia ji yra, buvo galima įrengti aikštės vakarinėje dalyje, arčiau J. Tumo-Vaižganto gatvės, priešais Nacionalinės Muzikos ir teatro akademijos pastatą.  Bet ne – Savivaldybės klerkams ir jų parankiniams būtina brautis į patį aikštės centrą, kaip galima arčiau jos svarbiausių memorialinių ir sakralinių vietų. Tokiais veiksmais, manau, Savivaldybė dar kartą pademonstravo savo siekį  paversti Lukiškių aikštę  tik dar viena pramogų arena,  paneigti jos, kaip valstybės reprezentacinės aikštės statusą, nesiskaityti su aikštės memorialiniais akcentais,  pasinaudojo dar viena proga paniekinti patriotinių organizacijų pastangas aikštėje deramai įamžinti ir pagerbti Lietuvos laisvės kovų ir kovotojų atminimą.

Nuo tokių Savivaldybės veiksmų ne džiaugtis, bet verkti norisi. Net ir artėjančių Kalėdų džiaugsmas to liūdesio negali išsklaidyti.


Latvijos Nepriklausomybės šimtmečio iškilmės. Gėles prie Laisvės paminko neša Estijos, Suomijos, Latvijos, Islandijos Prezidentai ir kiti valstybės pareigūnai.


Prie Laisvės paminklo Rygoje.


Latvijos karių Garbės sargybos pasikeitimo ceremonija prie Laisvės paminklo.


Latvijos žemėlapio kontūrų gėlynas prie Laisvės paminklo Rygoje.


Garbės sargyba prie Lukiškių aikštės Šimtmečio žiedo relikvijų š. m. rugsėjo 23 d. Rašinio autoriaus nuotrauka.


Sovietinės okupacijos aukų pagerbimo ceremonijos prie šio paminklo galėtų būti rengiamos ne tik birželio 14-ąją, bet ir kitomis trėmimus ir rezistenciją menančiomis bei valstybinių švenčių dienomis.


Iš dalies užgriozdintas Šimtmečio žiedas masinio renginio metu. Rašinio autoriaus nuotrauka.


Tokią Lukiškių aikštės viziją mums bando įpiršti Vilniaus savivaldybė.


Čiuožykla įrengiama prie pat Šimtmečio žiedo su Laisvės kovų relikvijomis.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Www       2018-12-9 11:27

Aš visada sakiau Kad pirmiausia reikia sviesti žmones . Jus man pasakykite ar gali mastantis žmogus remti tuos kurie naikina valstybe, Tauta, ekonomika, švietimą ir tt28m? Man gaila tu visu tremtinių, politiniu kalinių ir kitu žmonių, kurie remia neva dešiniuosius nors jų ideologi yra bolševikine komunistin ir tt. Gerai yra pasakęs Gudelis. Vyksta Tautos genocidas jei nežinote kas ji vykdo, paimkite iš tu vadovu, seimo nariu kraujo grupe ir pamatysite kiek ten lietuvių?

Baisu       2018-12-9 7:54

Kokie mes ubagai visomis prasmėmis esame.

mazgys       2018-12-8 23:41

—-> taigiruosiasi
Jau pardave, bet ne centrinius rūmus, o 3-uosius, esančius Gedimino 39.

Tauragės japas Šimašius       2018-12-8 23:28

Skuba per savo kadenciją žūt būt suspėti kuo daugiau išniekinti istorinę aikštę, panaikinti jos per amžius susiformavusią dvasią, sakralumą.

Visi bus žiurkių veidais ir varlių šypsenom       2018-12-8 21:10

per daug kraujo ir ašarų Lukiškių aikštė sugėrė. Ten niekada nebus linksma. Talentingi menininkai tai labai jaučia - nė vienas save gerbiantis dainininkas nesusigundė koncertuoti, nujausdamas, kad tai būtų karjeros finalas. Ir su čiuožykla taip bus.

viltė       2018-12-8 20:57

O tai…ar ne mes patys kalti dėl tokios ir kitokių situacijų savo šaly ?Mus jau padarė vergais , o mes vis prie kompų verkšlename .

pasirodo jau pardave       2018-12-8 20:12

ta pastata VELNIAI PRAKEIKTIEJI.KAS ATSAKYS UZ TAS AFIORAS. lENKAI JAU TVARKO ANALOGISKUS AFERISTUS, SODINA I KALIUZES

varveklis       2018-12-8 19:30

Troškom Vyčio, bet valstiečių profesionalė Rukė visus paliko ant ledo.
Semantiškai išaiškinus Lukiškių aikštės pavertimą čiuožyklėle, tai reiškia jog priėjome tokią stadiją, kai Tautos ir Valstybės egzistencinis pagrindas slysta mums iš po kojų...
Gedimino kalnas čiuožia žemyn, Žuvusių už Tėvynės Laisvę atminimo aikštę kausto ledo sluoksnis, o valdžioje vien otmarozkai.
Slystame. Slystame Istorijos užribin. ...
Taip ir turėjo nutikti kai marozus valdžion atveda aktyvūs balsuotojai- besmegeniai.

spragtukas       2018-12-8 19:19

O šventinius renginius vainikuos pederastų baletas ant ledo:)

šūdmašius       2018-12-8 19:16

Kam nepatinka- čiuožkit!

taigiruosiasi       2018-12-8 19:13

Muzikos Akademijos pastata parduoti prakeikti vertelgos


Rekomenduojame

Prof. Gediminas Merkys: „Pasaulėžiūros GESTAPO beldžiasi į Lietuvą. Mielieji, turėtume kažkaip tam doroviniam marazmui priešintis, reaguoti“

Sustabdykime barbarus – NE tyčiniam paukščių naikinimui jų pačių lizduose

Irena Vasinauskaitė. Šiaulių Apygardos teisme paskelbtas nuosprendis pilietiškiems Garliavos mergaitės gynėjams: kas jį surašė? [1]

Paskutinis Dalios Grybauskaitės metinis pranešimas: epochinės įžvalgos ar ... atgaila?

Simonas Jazavita. Lietuva ir D-Diena – ką byloja dokumentai iš Berlyno

Nijolė Oželytė. „Aš daugiau niekada nepranešiu apie girtą vairutoją“

Vytautas Rubavičius. LGBT+ – naujasis pažangusis pasaulinis proletariatas?

Prezidentė skaitys dešimtąjį metinį pranešimą

Algimantas Rusteika. Apie leidimus ir uždraudimus

Rimantas Rubavičius. „Baltic Pride“ Švento Rašto šviesoje

Geroji Naujiena: Tiesos Dvasios įkvėpti skelbkime ir mes įstabius Dievo darbus

Miesto grimasos: Vitalijaus Balkaus „Iš savo varpinės“ laida apie gatvę-vaiduoklį

Tautos forumas: Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba pademonstravo panieką šalies Konstitucijai ir visuomenei

Padėkime Tėvynei grįžti prie Dievo: visus geros valios žmones kviečiame šiandien, birželio 8-ąją, į Atsilyginimo maldą prie Vilniaus Katedros varpinės

Raimondas Navickas. Iš kur toji prokurorų ir teisėjų mielaširdystė vaikus prievartavusiam šiauliečiui ir apie šio nusikaltimus tylėjusiems bendrams?

Adolfo Damušio politinių studijų dienos: susitinkame birželio 14–15 d. Nacionalinėje bibliotekoje

Robertas Grigas. Ir vėl ideologijos importas

Algimantas Rusteika. Apie laisvę

Europos Komisija: Lietuvoje socialinė nelygybė viena didžiausių ES

Liudvikas Jakimavičius. Skambino Dočys!

Gediminas Merkys. Prezidento vizitas yra labai stiprus ir subtilus signalas teisėsaugai

Ar visuomeniniai teisėjai paskatins teismus dirbti geriau, skaidriau, teisingiau? Povilo Urbšio komentaras

Darius Kuolys. Kas nutylima, kai garsiai šaukiama apie žmogaus teisių būklę šių dienų Lietuvoje

Popiežius pakeliui iš Rumunijos: šiuo metu Europą bombarduoja ne patrankos ir bombos, o ideologijos

Diskusijų ciklas „Iš naujausios Lietuvos istorijos“ apie Lietuvos kelią į Nepriklausomybę

Rimantas Dagys. Ar jau nuolat „linksminsimės“ gėjų eitynėse?

Kun. Juan-Carlos Iscara. Humanistinis pacifizmas

Roberto de Mattei. EP rinkimai „didžiojo pakeitimo“ strategijos šviesoje

Gediminas Merkys. Apie rezonansinį įvykį, arba Kas nutiko mūsų prokurorams?

Kęstutis Girnius. Gabrielius Landsbergis turi atsistatydinti

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.