Įžvalgos

Bronius Puzinavičius. Apie ką tik pasibaigusį „Sostinės dienų“ festivalį ir koncertą „Džiaukimės viltyje“

Tiesos.lt redakcija   2018 m. rugsėjo 4 d. 1:32

6     

    

Bronius Puzinavičius. Apie ką tik pasibaigusį „Sostinės dienų“ festivalį ir koncertą „Džiaukimės viltyje“

Rugpjūčio 31–rugsėjo 2 dienomis Vilniaus centre griaudėjo renginys, kurį Savivaldybė pavadino skambiu „Sostinės dienų festivalio“ vardu. Nežinau, ar tai tinkamiausias šio, sakyčiau, serijinio, mažai kuo nuo kitų panašaus pobūdžio renginių besiskiriančio renginio vardas bei koks žodis ar metafora taikliausiai ir tiksliausiai jį apibūdintų. Bet, man rodos, visiškai aišku, jog pagrindinis šio ir kitų į jį panašių renginių tikslas – ne,  šventimas, bet pirkimo ir vartojimo manijos skatinimas.

Norom ar atsitiktinai patekus į tokių renginių  šurmulį, susidaro įspūdis, kad jų organizatoriai siekia lankytojams įteigti, jog jie, ko gero, labiausiai trokšta tuštinti savo pinigines ir pirkti, vartoti ir vėl pirkti. Net ir užsigulėjusias, kitose mugėse neparduotas prekes, visokius blizgučius ir niekučius. Ir dar – prikimšti pilvus abejotinos kokybės gatvės maistu, prisikvėpuoti jo skleidžiamų kvapų, kurie, sumišę su dūmais ir svilėsiais, virsta nemaloniu dvoku, patikrinti savo klausos aparatų tvirtumą girdint, turbūt, jokiais decibelais nepamatuojamą triukšmą, kurį kelia gatvėse triukšmaujančios muzikinės grupės ir solistai bei jų naudojama galinga garso stiprinimo aparatūra. Tą  jų skleidžiamą triukšmą galima būtų palygint nebent tik su skrendančių viršgarsinių naikintuvų riaumojimu…  Bet ne,  šis nevaldomas triukšmas ir riaumojimas vadinamas muzika ir laikomas svarbia „Vilniaus dienų“ ir kitų į jį panašių renginių  kultūrinių programų  dalimi…

Mane, Vilniaus mero žodžiais tariant, „praeities šešėlį“, į Sostinės dienas išviliojo ne troškimas pirkti ar vos ne visą Gedimino prospektą persmelkęs svilėsių kvapas, bet pranešimas, kad rugsėjo 1 d. šalia Vinco Kudirkos aikštės numatytas išskirtinis koncertas „Džiaukimės viltyje“, kuris rengiamas ypač laukiamo Vilniaus svečio – popiežiaus Pranciškaus – atvykimo proga. Tikėjausi dvasingo, turiningo koncerto ir reginio, gal panašaus į tuos, kurie būna rengiami Daukanto aikštėje Naujųjų  mokslo metų proga. O ką išgirdau ir pamačiau?

Pirmiausia mane nustebino tai, kad toks išskirtinis koncertas rengiamas pačiame triukšmingos mugės epicentre, galima sakyti, pačioje jos bruzdesio, kvapų ir garsų marmalynėje. Manau, tokiam koncertui reikėjo paieškoti bent kiek ramesnės ir solidesnės vietos bei aplinkos. Galėjau pasidžiaugti nebent tik tuo, kad koncertą pradėjo turininga ir sklandi koncerto organizatoriaus ir vedėjo kun. Ričardo Doveikos kalba. Gražiais, prasmingais žodžiais į susirinkusius kreipėsi ir Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas,  linkėjo koncerto metu patirti malonių įspūdžių. Deja, tie linkėjimai, bent jau mano nuomone, neišsipildė.

Tą išskirtiniu turėjusį būti koncertą pradėjo grupė „Bix“. Ir iš karto iš scenoje įrengtos garso stiprinimo aparatūros sugriaudėjo, manau, beveik nieko bendro su muzika neturintis sunkiai pakeliamas uraganinis triukšmas. Nesinorėjo šio renginio organizatorių, vedėjų ir atlikėjų klaidinti. Pamaniau – jie juk gali pagalvoti, kad ir aš tą  žodžiais sunkiai nusakomą riaumojimą ir baubimą  suvokiu kaip muziką ir dainavimą. Todėl, nesulaukęs koncerto pabaigos, pasitraukiau atokiau, ir nežinau, kaip, kokiais decibelais tas išskirtiniu turėjęs būti koncertas baigėsi. Bet, tikriausiai, jis netapo išskirtiniu gerąja to žodžio prasme, o tik dar vienu tokiuose gatvės renginiuose, deja,  jau įprastu vos pakeliamo triukšmo ir garsų kakofonijos kratiniu.  Liko ir nuostaba bei neatsakytas klausimas – nejaugi net ir žinomi, įtakingi, garbingi Bažnyčios hierarchai ir veikėjai tapo šio „Vilniaus dienų“ festivalio rengėjų įkaitais bei jų muzikinio skonio propaguotojais?

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Viniai       2018-09-5 19:24

„Labai “išradinga” kokybės nebuvimą paslėpti po dideliu garsu, t.y. triukšmu…“
O jeigu giliau pažvelgus - tai visuomenės kultūrinė krizė: šiandien daugeliui tapo „gražu“ garsus triukšmas, skarmalai ir rinkėmis pervertos nosys, lūpos…

seklys       2018-09-4 20:52

Toks vienas iš pirmųjų viešas Bažnyčios hierarchų tūpsnis prieš pop kultūrą. Toks visai nekaltas. Tai tik repeticija, treniruotė, nes bus ir kitų, rimtesnių - vardan tolerancijos. Ir reakcijų testas. O reakcijų - kritiškų ir viešų - tikrai nebus, tad ateityje bus tūpčiojama dažniau. Tik prie ko čia viltis?

Blaivus įvertinimas       2018-09-4 19:59

Suplyšę džinsai, triukšmas, sukuriamas muzikos instrumentais ir angliškas riksmas (vietoje melodingos lietuviškos dainos), atseit tai - „modernioji kultūra“, o iš tikrųjų antikultūra. Įdomu, kokia dalis tarp tokios „kultūros“ jaunųjų mėgėjų būna apsvaigusių nuo alkoholio ir narkotikų?

Vinis       2018-09-4 11:35

Labai “išradinga” kokybės nebuvimą paslėpti po dideliu garsu, t.y. triukšmu…

Leonas       2018-09-4 9:45

Tai kad kitokios “muzikos” Vilniuje jau seniai nebegirdėti. O LRT net džūgavo, kad šįmet mokslo metai irgi prasidėjo labai triukšmingai, t.y. “su muzika”...

Pilietis       2018-09-4 8:52

O ar kas paklausė gerokai nuo “koncerto” nutolusių namų gyventojų nuomonės apie decibelus?


Rekomenduojame

Bronius Puzinavičius. Estams pasisekė – jie turi alergijai paminklams atsparią ir galvoti apie praeitį nevengiančią Prezidentę

EŽTT: Norvegija pažeidė žmogaus teises byloje dėl vaiko teisių

Liudvikas Jakimavičius. Išeiviai ir mes, arba Gyvenimas Vezuvijaus papėdėje (papildyta)

Lidžita Kolosauskaitė. Švietimo spindesys ir skurdas

Švedijos parlamento rinkimuose - pažeidimai ir išpuoliai prieš Švedijos demokratus

Valdas Vižinis. Laiškas emigravusiems. Ir VALSTIEČIAMS

Martynas Katelynas. Rinkimai Švedijoje: nevaldoma masinė migracija nulems rezultatą?

Vidas Rachlevičius. Apie Prezidento rinkimų kampaniją kitaip, arba Kas mums visiems atsitiko, kad dabar turime tai, ką turime?

Geroji Naujiena. Jį sutikę net kurtieji girdi ir nebyliai prabyla!

Kaip atsiranda prekeiviai Lietuva?

Roko Gasparaičio interviu su Arnoldu Zdanevičiumi, buvusiu homoseksualu: „Homoseksualizmas yra baisi liga, sielos liga“

Andriaus Švarplio replika A.Lašui, arba Dar kartą apie viešojo sektoriaus (o ne Landsbergių verslo) nususinimą prisidengiant „teise ir laisve rinktis“

Chemnicas: prieš nevaldomą imigraciją protestuojantys vokiečiai priminė Angelai Merkel nuo pabėgėlių rankos žuvusius tėvynainius

Algimantas Rusteika: Prapjaukim pilvą ir ką nors padarykim

Popiežius Pranciškus. „Tikri pinigai kyla ne iš kitų pinigų, o iš darbo“

Andrius Švarplys. Apie lietuviškus influencerius ir JAV „konstitucinę krizę“

Vokietijos vidaus reikalų ministras: „Migracija – visų problemų motina“

Justas Mundeikis. „Ekonomisto komentaras“ – apie minimalų mėnesinį atlyginimą Lietuvoje

Algimantas Rusteika. Jie mus labai myli

Nida Vasiliauskaitė. Tikroji, pagrindinė, pirmaeilė dabarties politinė problema

Andrejus Gaidamavičius: „Premjere, ar taip turėtų atrodyti saugomos teritorijos?“

Rasa Kazėnienė: „Jei tu ne vagis, tu esi niekas“

ES biudžeto komisaras: Europos Sąjungai gresia „mirtinas pavojus“

Valdas Vasiliauskas. Viešame TS-LKD partijos pirmininko laiške įsivėlė logikos klaida

ES daugėja ne santuokoje gimusių vaikų, Lietuvoje – ne

Rasa Čepaitienė. Sekso ekonomikos spąstuose

Valdas Vasiliauskas. Profesija – ministrės vyras (papildyta video)

Jonas Burokas. Atverkime savo širdis žuvusių už Tėvynės laisvę pagerbimui ir teisingumui

Valdemaras Klumbys. Vilnius irgi tvarkosi: Reformatų parkas ir kitos žaliosios erdvės

Aušra Maldeikienė. Kaip Kinija tapo strategine Lietuvos partnere?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.