Demokratija ir valdymas, Intelektualų vaidmuo, Ugdymo politika

Bronislovas Genzelis: „TSPMI studentų skundas primena neostalinizmo laikus“

Tiesos.lt siūlo   2017 m. liepos 23 d. 0:47

29     

    

Bronislovas Genzelis: „TSPMI studentų skundas primena neostalinizmo laikus“

Kovo 11-osios Akto signataras Bronislovas Genzelis kreipėsi į VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorių Ramūną Vilpišauską dėl prof. Vytauto Radžvilo persekiojimo. Skelbiame propatria.lt publikuotą B. Genzelio ir R. Vilpišausko susirašinėjimą.

* * *

B. Genzelio laiškas

Tarptautinių santykių ir politinių mokslų instituto direktoriui Ramūnui Vilpišauskui

Su siaubu Propatria.lt perskaičiau, kas vyksta Jūsų Institute. Jie primena gūdžius neostalinizmo laikus. Nesunkiai įžvelgiamos paralelės.

1958 metais keli studentai, inspiruoti Jono Bielinio, parašė LKP CK laišką (jį aptikau, atgavus Nepriklauomybę, archyve), teigiantį, kad jie nenori klausytis nacionalistų skaitomo lietuvių literatūros istorijos kurso. Sureaguota greitai: katedros vedėja M. Lukšienė, dėstytojos V. Zaborskaitė, I. Kostkevičiūtė buvo atleistos iš darbo (1988 metais jos stovėjo prie Sąjūdžio ištakų). Siūlau Jums susirasti tą skundą ir palyginti su Jūsų ES aktyvistės ir jos bendraminčių laišku, rašytu Jums (argumentacija ta pati). Jūs taip pat operatyviai sureagavote. Man iš tokios reakcijos atrodo, kad studenčių pagalba ruošiama dirva prof. V. Radžvilo atleidimui. Kita vertus, Jūs čia pasireiškėte kaip nuoseklus „reformatoriaus“ Steponavičiaus sekėjas: „studentai geriau žino, ko jiems reikia“. Kam tada reikalingi dėstytojai? Ar ne geriau būtų įteisinti diplomų pardavimą?

V. Radžvilą pažįstu daugelį metų. Buvau jo kandidato disertacijos vadovas. Jam visada buvo svetimas bet koks konformizmas, kosmopolitizmas (dabartinis jo atitikmuo – globalizmas). Jis tada mąstė apie galimybę atkurti Lietuvos valstybingumą. Pasirodo, atkurtoje Lietuvoje jo kai kam nereikia. To neslepia kai kurie Jūsų dėstytojai, visaip dergdami tiek 1918 m. vasario 16 d. Akto ideologus, Basanavičių pavadindami „psichiniu ligoniu“, Vincą Kudirką, mūsų Himno autorių, – „nevykėliu“, o Justiną Marcinkevičių – vieną iš Sąjūdžio ideologų – kolaborantu, dirba Jūsų Institute. Ar nesididžiuojate tuo?

V. Radžvilas aktyviai dalyvavo kuriant Sąjūdį, 1988 m. birželio 3 d. išrinktas Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės nariu, o Steigiamajame suvažiavime – Sąjūdžio Seimo Tarybos nariu. Jis ryškiausias Lietuvos filosofas, geriausias Vakarų filosofijos žinovas. Be to, jis karštai myli savo Tėvynę, trokšta, kad Lietuva būtų laisva ir Nepriklausoma. Dėl šių savybių jis ir nepakenčiamas beasmenių žmogelių.

Negalima likti abejingam, kai bandoma susidoroti su Nepriklausomybės šaukliais.

Su pagarba

Bronislovas Genzelis,
Kovo 11-osios Akto signataras

 

* * *

R. Vilpišausko atsakymas

Sveiki,

dėkui už žinutę. Suprantu, kad kartais žmonės taip įsijaučia į idėjines kovas, kad suasmenina jas ar imasi referencijų į praeitį ar kitus nesusijusius su svarstomais klausimais dalykus. Tokių atvejų esu matęs ir JAV bei kitų šalių universitetuose, tik referuojama tada ne į sovietinę praeitį, o į rasizmą, kolonializmą ar perdėtą politinį korektiškumą, priklausomai nuo šalies praeities, konteksto ir konkrečių žmonių.

Bet jei vertintume ne retorines priemones, o faktus, tai aš sprendimą dėl Jūsų minimo kurso dėstymo matau kaip įprastą studijų kokybės valdymo sprendimą, reaguojant į studentų vertinimus. Šis kursas praėjusiais mokslo metais iš pasirenkamo buvo padarytas privalomu Europos studijų magistro programos studentams. Pasibaigus semestrui absoliuti dauguma jų kreipėsi dėl kurso kokybės, tas kreipimasis buvo apsvarstytas studijų programos komitete dalyvaujant ir studentų atstovei, ir dėstytojui. Įvertinus išsakytus argumentus buvo nuspręsta kursą iš privalomo vėl padaryti pasirenkamu. Beje, nemanau, kad galimybė šį kursą siūlyti visų institute esančių šešių magistro programos studentams vietoje jo privalomo dėstymo vienos programos studentams, mažina kurso prieinamumą.

Institute įprasta reguliariai vertinti visus dėstomus kursus ir, atsižvelgiant į studentų vertinimus, prašyti dėstytojų sureaguoti į juos. Šia prasme nėra privilegijuotų kursų ar „neliečiamųjų“, visiems taikomi tie patys kriterijai. Tai praktika, perimta iš geriausiai pasaulyje vertinamų Vakarų universitetų. Manau, kad atsakingas požiūris į studentų vertinimus bei studentų kaip pilnavertės instituto bendruomenės dalies traktavimas lemia tai, kad TSPMI yra studentų vertinamas kaip geriausias VU padalinys studijų kokybės ir studijų aplinkos prasme. Žinoma, taip pat rimtai žiūrime ir į išorės ekspertų, vertinančių mūsų studijų programas, komentarus bei kolegų dėstytojų nuomones. Nuolat ieškome tinkamiausio kiekvienos programos dalykų tinklelio, o tokių paieškų ir iš jų kylančių pokyčių tikslas – studijų kokybės stiprinimas.

O svarbiausias faktas – akademinė laisvė kartu su pagarbos kitiems ir atsakomybės principais nėra vien formalūs dalykai, surašyti instituto strateginiame plane. Aš asmeniškai ir mano kolegos administracijoje akademinės laisvės puoselėjimą laikome esminiu universitetinės bendruomenės darbo principu. Iš akademinių ginčų ir ypač dominuojančių idėjų kvestionavimo ir atsiranda tikras akademinės bendruomenės gyvybingumas ir idėjų sklaida tarptautinėje mokslo erdvėje. Kaip minėjau, tai nėra trafaretinės frazės, aš pats tuo asmeniškai tvirtai tikiu. Turimų išteklių ribose palaikome mūsų bendruomenės narių inciatyvas svarstyti Lietuvos visuomenei aktualius klausimus, nevengdami jokių temų, palaikome pastangas dalyvauti tarptautinėse konferencijose ir publikuotis tarptautiniuose akademinės bendruomenės vertinamuose leidiniuose.  Ir jei pasižiūrėtumėt, kas dėsto institute, kokie renginiai pas mus vyksta, kas juose dalyvauja ir kokius argumentus pristato, kokie tyrimai publikuojami, neabejotinai pamatysite idėjinę ir metodologinių prieigų įvairovę.

Pagarbiai

Prof. Ramūnas Vilpišauskas
Director/Direktorius
Institute of International Relations and Political Science/
Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas,
Vilnius University/Vilniaus universitetas

propatria.lt

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Tarabilda       2017-07-23 23:45

Tai ar labai gerai, kad jau tapom tokiais Vakarais?

Jei ES vakaruos        2017-07-23 23:00

kokiam tai profesoriui ne tik kad nepatiktų tos tikros eurovertybės ( LGTB ir t.t. , pabėgeliai ir pan ) , ir tas profesorius apie tai net viešai aiškintų studentams , tai jis gi irgi ilgai neprabūtų tuo profesorium . Pasirodo, bent tuo klausimu mes jau tikri vakarai .

Julius Puras       2017-07-23 19:14

” Basanavičių pavadindami „psichiniu ligoniu“, Vincą Kudirką, mūsų Himno autorių, – „nevykėliu“, o Justiną Marcinkevičių – vieną iš Sąjūdžio ideologų – kolaborantu, ” Marcinkevičius šale Basanavičiaus ir Kudirkos parašytas ne vietoje. Marcinkevičius buvo kolaborantas ir niekas to pateisinti negali.

Radžvilui       2017-07-23 15:35

Kreipkitės dėl DISKRIMINACIJOS už pažiūras.

Paulikas Morozovas       2017-07-23 15:32

Nieko čia blogo nematau.
Aš savo tėvus sukišau į tiurmą,o čia tik dėstyjoją.

Jadzė manyčiau       2017-07-23 10:49

Tai manyk kitaip. ES nėra visa Europa ir jų “progresyvistinės gender” vertybės yra ES biurokratų, o ne Europos valstybių išmislas.

reiklaukime       2017-07-23 9:59

kad TSPMI perimtų Bažnyčia, o direktorių skirtų Vyskupų konferencija. O vietoje ES atkurkime Šventąją Romos imperiją.

manyčiau       2017-07-22 23:51

jog čia nėr jokio tokio to sovietizmo apraiškų . Manot, jei vakaruos tikruos koks tai profesorius pastoviai viešai paskaitose studentams juodins ES , tai į tai nesureaguos nei administracija , nei tie , tipo, baisiai pažangūs studentai ?

Vėl        2017-07-22 23:35

Kartojasi istorijos nedesovietizuotame, nedekagėbizuotame v.kapsuko raudonos darbo vėliavos “univermage”, ir nereikia nei sovietmečių, dabar prieš kelis metus taip vyko “ikanomikas” fakultete, kai keli studentai, ne tarybos nariai, “netyčia” nešiojo fakulteto tarybos posėdyje paruoštus raštus, kad jie “nepritaria” kai kurių dėstytojų išrinkimui (beje, sovietiniais metais irgi netikusių dirbti vvu, nes buvo iš politkalinių ir tremtinių šeimų). Tai ir neišrinko, nes nedekagėbizuoti universiteto kadrai atsimena ką reikia daryti su “buržuaziniais nacionalistais”.

antikoma       2017-07-22 23:23

Būtina tą mokesčių mokėtojų išlaikoma kontorą TSPMI pavadinti kaip anksčiau vadinosi, galima palikti tarptautinis ir pridėti globalizmo taigi galėtų vadintis “tarptautinis komunizmo ir globalizmo istorijos institutas”, tai yra mokesčių mokėtojų, šeimininkų įsakymas viešiems tarnams

Ko norėt       2017-07-22 18:08

Kai TSPMI yrakonservatorinės gaujos gūžta, kurioje perimi, pradžiai, komsomolciai konservatoriukai su liberastukais, o paskiau išaugs tikri partiniai landsbergių kastos pasekėjai ir perimėjai. Galės vėl burtis jei ne pakaunės miškuose tai nemenčinės, o dar geriau Varėnos, ten mieras A. Kašėta jais pasirūpins.

Pasiziurint i lenkus       2017-07-22 18:06

Jie nesigedi kalbedami Lenkijos piliecius vadinti lenkais,o pas mus…Gal pagal vokiecius imsime ir savo veliavas slepti,kad neizeistume kitatauciu ?Nepamenu kada kur TV ar panasiai butu kalbama apie Lietuviu Tautos interesus…

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2017-07-22 17:50

Norėčiau atkreipti dėmesį į tą faktą, kad ne vien studentai yra kalti dėl to ką parašė. O labiausiai kalta TSPMI vadovybė ir dėstytojai, kurie ten dėsto. Taip kaip išmokino, taip kaip paskatino, taip studenčiokai ir pasielgė. O to tik ir telaukė TSPMI valdžiukė, kad “suėsti” neparankų. Vieną kartą suės euroskeptiką, kitą kartą suės euroentuziastą.... nes šakalai, hienos, žvėrys negali vaikščioti alkani, ko nors nesuėdę.

Arne       2017-07-22 16:02

Tai gal studentai yra absoliutūs mokymosi turinio formuotojai? Bjauriai viskas atrodo.

išlaikymo žinovui       2017-07-22 10:56

Koks tu šaunuolis!
Bet gaila, kad mažumėlę alsheimerio nukamuotas.
Antraip papasakotum mums apie tai kas išlaiko šakalienių bernaverneto stūmikus, kas išlaiko simonkės pidarus, kas išlaiko tiapkino tv, kas išlaiko smaukūnaitės imbierų propagandą bei pačią Biologinę.
Nepameni kieno ir kokios piniginės viską apmoka?
Gal nusipirk Bilobilo. Juk pinigų tai turi- už trolinimą gi tau sumoka:)

liberaliai       2017-07-22 10:35

liberaliai : šalin rankas nuo Radžvilo

Kuriasi homosexsualų sekta       2017-07-22 10:17

Jie neigia savo ligą,nes juos ištiko Stokholmo sindromas.

Signatarams vietos neliko       2017-07-22 10:14

Užaugo išverstaskūrių liberalkomunistų generacija.

Institutą išlaiko MOKESČIŲ MOKĖTOJAI       2017-07-22 10:12

Siūlau atsisakyti finansavimo.Pasirašyčiau po reikalavimu.

Ar žinote       2017-07-22 10:06

kas išlaiko “Pro Patria” (ir “Tiesos” ir daugelį kitų organų)? Tai žinantys supranta tikrąją šio erzelio priežastį. Betgi politika daroma slapta, minia paprastai net nenutuokia apie ką rėkauja anonimai.     

$+$       2017-07-22 3:46

Savaime aišku, kad pagal R. Vilpišauską, V. Radžvilas yra reakcionierius. Jei jis siūlytų studentams, kaip šalia esančiame straipsnyje apie ES lgbtistinius mokymus, “dalyvauti specialiuose mokymuose, kuriuose jie (studentai) bus supažindinti su LGBT vertybėmis ir nuostatomis”, tada taptų pažangiausiu ir progresyviausiu. Neabejoju, kad daukantūra ir ordiną užkabintių. Juk šitokios “vertybės” būtų skleidžiamos, tarp būsimųjų Europos komisarų.

O dabar… ordiną gaus R. Vilpišauskas. Bronislovas paseno…

Pikc       2017-07-22 1:31

->kiauram anonimui 2017-07-22 0:14: pirma, akivaizdu, kad tamstelė nė velnio nieko nenuraukia, antraip viešai taip neapsikvailintų ir neomarksizmo dogmatikų OPONENTŲ nevadintų “neomarksizmo dogmatikais”(čia iš esmės tas pats, kas Lietuvos partizanus vadinti “stribais” ar “enkavėdistais”). wink
Antra, Vilpišausko atsirašinėjimą pavadinti “puikiu ir dalykišku” - čia jau RIMTOS fantazijos reikia. Na, arba visiško kiaurumo. wink
Beje, apie tą Vilpišausko rašliavą - reik pasakyt, šlykštoka skaityti vogravimus apie “studijų kokybę”, “akademinę laisvę” ir “dominuojančių idėjų kvestionavim[ą]”, kai eurosajūzo kontoros veikėjos suorganizuotų homsomolo aktyvistų skunde aiškiai nurodytos IDEOLOGINĖS siekiamo V. Radžvilo “išėdimo” priežastys - “euroskeptiškos pažiūros” ir “subjektyvus požiūris į europos sąjungą”. B. Genzelis čia 100 proc. teisus - paralelės tarp komsomolo ir homsomolo tiesiog akis bado.

Neomarksizmo dogmatikams       2017-07-22 0:14

Puikus ir dalykiškas Vilpišausko atsakymas. Kam galvelė nesuvirškina, ką jis pasakė, skaitykite du, tris, šešis kartus.

Darius       2017-07-21 22:15

Vilpisauskas apsimeta durneliu, kad nesupranta apie ka kalba eina. O turetu, kaip vyras prisipazinti, kad jis yra bejegis ir mazas sraigtelis sitam musu marionetines ir kolaborantu valdzios uzsakytame spektaklyje…

Tarabilda       2017-07-21 21:26

Jie kalba visiškai skirtingomis kalbomis. Skirtingais turiniais. Vilpišauskas, atrodo, nesupranta, apie ką kalba Genzelis.

vardas       2017-07-21 21:11

....Vardan tos Lietuvos nustokite naikinę protus jūs pilkos vidutinybės.tai atsakas p. Vilpišauskui.

atsibudo....       2017-07-21 20:31

stalinizmas Lietuvoje nuo pat 2000 metų - nuo putino atėjimo į valdžią.
——-
emigracija, korupcija, atskirtis, savižudybės, alkoholizmas, teisingumo nebuvimas - tai grynas stalinizmas.
Beje, daugiausia stalinizmo sugrįžimui prisidėjo komunistinė nomenklatūra - kurios narys yra pats genzelis…

Jules       2017-07-21 20:23

Teisingai profesorius B.Genzelis pasakė: jaunieji zubrylos(mamyčiukai) grąžina stalinistines tradicijas. Jau liberalūs bachūrai ragina ir Facebook’ą apriboti, cenzūruoti arba net uždrausti. Radžvilas tikrai vienas ryškiausių ir garbingiausių Lietuvos filosofų, be jokios abejonės, bet tokie neosovietikams ir nepatinka - nenori girdėt kaip buvo atkurta ir, svarbiausia, dėl ko Lietuvos valstybė? O ji buvo atkurta dėl lietuvių pirmiausia, dėl visų jos žmonių, o ne dėl sovietinės nomenklatūros rojaus, savivalės ir oligarchų siautėjimo dabartinėje Lietuvoje.

dar vienas atsirašinėjimas       2017-07-21 20:22

O štai Genzelio minimas Jonas Bielinis sudomino. Ir, tikriausiai, ne veltui minimas. Patys žinote į kurią pusę nukrypsta akys.


Rekomenduojame

Audrius Bačiulis. Naujienos iš Karabacho fronto

JT piktnaudžiavimas žmogaus teisėmis (I)

Vytautas Sinica. Švedija: multikultūralizmo grimasos

Algimantas Rusteika. Didvyriai ir nesuprasti genijai opozicijoje, o niekšai, kvailiai – valdžioje

Agnė Širinskienė. Kas būna, kai prišneki apie svainio partiją

Popiežius Pranciškus apie neoliberalizmą

Algimantas Rusteika. Didvyriai ir nesuprasti genijai opozicijoje, o niekšai ir kvailiai – valdžioje

Švedija keičia kursą – jungiasi prie rytų europiečių: policija prabilo apie „grėsmę sistemai“, griežtinti įstatymus reikalauja net buvęs ABBA narys

Eidamas 101-uosius metus mirė partizanas Jonas Svilainis-Liūtas

Liudvikas Jakimavičius. Papolitikuokim

Tikėjimo mokymo kongregacija: Tikintieji turi žinoti – ant kortos statoma moralinės tvarkos esmė, susijusi su visapusiška žmogaus gerove

Geroji Naujiena: būti Jo

Andrius Martinkus. 1/10, arba Mintys po rinkimų

Nacionalinis susivienijimas: dėl kandidatų parėmimo antrajame Seimo rinkimų ture

Vytautas Radžvilas. Apie valdomą ir tikrąjį antisistemiškumą

Algimantas Rusteika. Praradom balsą

Agnė Širinskienė. #MeloKojosTrumpos

Andrius Švarplys. Apie rinkimų rezultatus trumpai

Audrius Bačiulis. Geras švogeris ir už giminę geresnis

Vytautas Sinica. Apie neva politizuotą Genocido ir rezistencijos tyrimų centro darbą

Andrius Švarplys. Žlunga kitas didelis mitas: kad islamas nekelia didelių problemų

Irena Vasinauskaitė. Rinkimai ar pilietinės visuomenės koma?

Ramūnas Aušrotas. Išgyvenom dar vieną dieną?

Rasa Čepaitienė. Kelios pastabos apie rinkimus ir NS pasirodymą juose

Almantas Stankūnas. Liberalusis mitas apie laisvę

Svainio džiaugsmai: „Sveiki atvykę į naują Lietuvą“, arba „Pagaliau galime tikėtis vienalyčių santuokų įteisinimo, pasipriešinimo išmokoms ir paša…“

Robertas Grigas. Ir taip dabar 4 metus?! Kaip iškęsti…

Vytautas. Radžvilas. Ir vis dėlto mes gimėme ir subręsime Laisvei ir Lietuvai!

Andrius Švarplys. Draudimas agituoti neatitinka Konstitucijos

Algimantas Rusteika. Jau galiu kalbėti

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.