Visuomenės pokyčių analizė, Socialinė politika, Teisėkūros iniciatyvos

Boguslavas Gruževskis: darbo stažo galima „nusipirkti“

Tiesos.lt siūlo   2017 m. gruodžio 25 d. 0:52

5     

    

Boguslavas Gruževskis: darbo stažo galima „nusipirkti“

Kazimieras Šliužas | „Lietuvos žinios“

Nuo 2018 metų pradedamas laipsniškai didinti būtinasis darbo stažas bazinei pensijai gauti. Iki 2027 metų nuo dabar privalomų 30 metų jis jau sieks 35 metus. Pernai ir užpernai žmonės, nesukaupę būtinojo 30 metų stažo, sudarė 25 proc. visų naujų senatvės pensininkų, taigi privalomojo darbo stažo nesukaupė kas ketvirtas pensinio amžiaus sulaukęs Lietuvos gyventojas.

Su Lietuvos socialinių tyrimų centro Darbo rinkos tyrimų instituto vadovu prof. Boguslavu Gruževskiu kalbėjomės apie Pensijų įstatymo naujoves ir tuos Lietuvos gyventojus, kurie jaunystėje ne vieną dešimtmetį praleido prekiaudami turguose, ūkininkaudami, nelegaliai dirbdami samdomą darbą, ir privalomo darbo stažo iki šiol nesukaupė, – kaip jie sukaups jo dar daugiau, arba „kur to stažo nusipirkti“.

Kam to reikia

Kodėl, jūsų nuomone, reikia visais penkeriais metais ilginti būtinąjį stažą, kai ir taip ketvirtadalis kasmet pensinio amžiaus sulaukiančių žmonių jo nesukaupę?

Pirmiausia, tai daugumos dalyvaujančiųjų privalomojo socialinio draudimo sistemoje interesų apsauga. Juk beveik 80 proc. dabartinių pensininkų ir dar nesulaukusių pensinio amžiaus asmenų nuosekliai ir sąžiningai mokėjo ir moka socialinio draudimo įmokas nuo visų savo pajamų. Kiti nemokėjo socialinio draudimo įmokų, nors gaudavo dideles pajamas, arba uždirbo nedaug ir ilgesnį ar trumpesnį laikotarpį mokėjo mažesnes socialinio draudimo įmokas.

Pensijų įstatymo naujovė išryškina santykį tarp šių skirtingų grupių.

Kita priežastis – spartesnis Valstybinio socialinio draudimo fondo („Sodra“) kaupimas. Tai žmones skatins aktyviau dalyvauti socialinio draudimo sistemoje, siekiant didinti fondo stabilumą, ir sistemingai kaupti finansinius išteklius pensijoms indeksuoti, atsižvelgiant į augančią infliaciją arba kitus socialinius sukrėtimus.

Trečia, reikia didinti interesą dalyvauti valstybinio pensijų draudimo sistemoje, maksimaliai didinant įmokų ir išmokų santykio pagrįstumą.

Privalomojo darbo stažo didinimas neprieštarauja dabartinei sistemai, tik ją papildo. Iš tikrųjų šį žingsnį reikėjo daryti tada, kai buvo nuspręsta iki 65 metų padidinti pensinį amžių.

Tokia sistema žmogui nėra žalinga. Juk privalomąjį darbo stažą galima sukaupti darbinę veiklą pradėjus sulaukus 30 metų arba gerokai vėliau, negu tai pradedama faktiškai. Juk jaunimas pradeda dirbti daugiausia nuo 20–25 metų. Taigi kiekvienas turime 5–10 metų laikotarpį, per kurį galime nedirbti, arba dirbti pagal verslo liudijimą ar užsienyje ir atitinkamai nemokėti „Sodros“ įmokų.

Pasirinkusieji taip dirbti dabar neturėtų tikėtis atitinkamų pensijos priedų už papildomai dirbtus metus, kai įmokų „Sodrai“ jie nemokėjo. Tai vis tiek nepažeis galimybės gauti visą bazinę pensiją su priedais už papildomai Lietuvoje dirbtus metus bei pagal įmokų dydį. Taigi sistema grąžina pagrįstą amžiaus bei privalomojo stažo atitikimą ir jokių nesusipratimų nesukuria.

Skirsto ir nepagrįstai

Bet juk „Sodros“ sistema yra pagrįsta ne kaupimu, o gaunamų įmokų perskirstymu. Vieniems jau dirbant buvo nemažai skirta „Sodros“ įmokų nedarbo, gydymo išmokoms, o kiti nei rimčiau sirgo, nei darbo biržoje registravosi.

Be abejo, teisingas klausimas, ir apie tai reikia diskutuoti, priimti sprendimus, bet tik tada, kai žmonės pagaliau supras, kad už sėkmingą, turtingesnę senatvę reikia mokėti. Tada atsiras ir sprendimai mažinti tikslinę „Sodros“ įmokų dalį, skirtą pensijai. Jei visi sąžiningai mokėtume „Sodrai“, mažiau reikėtų ir lėšų dalies, skirtos perskirstymui. Tik tada, kai matysime, kad žmonės sąžiningai dalyvauja „Sodros“ sistemoje, antrosios pakopos pensijų fonduose bei kitais būdais ruošiasi senatvei, bus galima spręsti dėl pensijai skirtų tikslinių įmokų mažinimo.

Dar yra daug žmonių, kurie mąsto, kad pagudraus, kažką paslėps, kokių nors mokesčių nesumokės, o paskui, kai sulauks pensijos, valstybė vis tiek pridės. Dėl to, manau, reikėtų labiau stebėti žmonių pajamų ir „Sodros“ įmokų dinamiką. Juk dauguma pensininkų, gaunančių pensiją, kreipiasi ir dėl paramos (kuri mokama kitų sąskaita) už šildymą, vandenį, nors prieš 10–15 metų jie gaudavo labai dideles pajamas ir patys galėjo mokesčiais padėti ne vienam, bet deklaravo labai mažas pajamas. Taigi jei norite nemokėti „Sodros“ įmokų, apgaudinėti, paskui nereikalaukite ir lengvatų, kurias teikia ta pati „Sodra“.

Apgauna ir darbdaviai

Sutikime, kad neretai ne pats darbuotojas, o jo darbdavys, deklaruojantis mažesnes oficialias algas arba nurodantis žmogų dirbant tik dalimi etato, taip sumažindamas realiai jo dirbtus metus. Ir pati valstybė ilgai buvo sukūrusi tokią mokesčių bazę, kad kai kurioms veikloms reikėjo mokėti mažesnes „Sodros“ įmokas arba jų apskritai nereikėjo mokėti, – tai kūrybiniai darbuotojai, gydytojai, ūkininkai, dirbantys pagal individualios veiklos pažymą ir verslo liudijimą. Jie netinginiavo, kai kurie tebedirba sulaukę žilos senatvės, bet „Sodros“ bylose nesukaupė privalomojo darbo stažo.

Šių padėtis per daug nepasikeis. Ir pagal dabartinę sistemą jie gauna mažesnes pensijų išmokas, jei neturėjo kitų pensijos kaupimo sutarčių su antrosios, trečiosios pakopos pensijų fondais, gyvybės draudimo bendrovėmis, neinvestavo į nekilnojamąjį turtą, vertybinius popierius. Yra daug kūrybiniam, medicinos sektoriui priklausančių žmonių, kurie dirbdami investavo ir gerai susitvarkė gyvenimą. Be abejo, tarp jų yra ir tokių, kurie neturėjo kitų pajamų, pavyzdžiui, smulkių ūkininkų, kurie ir dabar privalo mokėti tik pusę privalomos „Sodros“ įmokos, už tai jiems įskaitoma pusė privalomojo darbo stažo metų.

Straipsnio tęsinį skaitykite lzinios.lt portale ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Ponios ir ponai,       2017-12-27 23:22

ar Jums nepabosta šitie demagogai?

tiek       2017-12-26 9:48

jokie gruževskiai negali pretenduoti pensijų sistemos “aprobavimo” teisėjus.Visuomennės solidarumo pagrindu visame civilizuotame pasaulyje grindžiama sistema turi būti pritaikyta prie šalies realijų ,gerai išdiskutuota visuomenėje ieškant kuo platesnio konsensuso. Dabartinė sovietines privilegijas toli lenkianti sistema sukurta paminant elementarias Lietuvos realijas (privatizacija,bedarbystės aukštas procentas .Toks aukštas,kad žmonės buvo ekonomiškai išstumti emigruot).Reikalavimai dėl darbo stažo tikrai nerealūs ir priešinantys visuomenę(kuo labai negražiai naudojamasi ,ania gruževski?_Reikalinga plati diskusija Lietuvos sąlygomis pensijas mokėti visiems iš to paties šaltinio - biudžeto .Sodra su visa biurokratų armija visai nereikalinga .Kaip nesuprantamas dalykas,kai milijonieriai valdžioje dar ir tūkstantinių pensijų sau reikalauja ,taip visiškai iškreipdami būtent senatvės pensijų išmokų SOLIDARUMO principą.Beje ,tai ir nestebina,kai vos ne visuotinai pripažįstama,kad su teisingumu LT valstybė turi didelių ir nepaneigiamų problemų.Apgailėtina ,pons Gruževski.

Esu...       2017-12-25 22:47

Esu jau daygiau nei 10 metų pensijoj.Galiu daug papasakot apie žmonių apgaules dėl pensijų apskaičiavimo(pavyzdžiais).Man pačiai nubraukė ketverius metus stažo,dvidešimties metų mokesčius pensijai(sovietmečio)pavogė už 1964-1994 metus.
Gruževski,sukurta tau darbovietė ir sėdi ten be naudos tautai ir mali niekus.Dar ,ko
gero,sau ir valstybinę pensiją susiveiksi už protų pudrinimą per trisdešimtmetį beveik.Pasigirk,kaip sovietinei ir ne tik sovietinei nomenklatūrai numatėte valstybines pensijas.Prisimink,kaip K.Prunskienė Gosplano ponias ir ponus išleido
į pensijas nuo 50 ir 55 metų amžiaus.Kai tuo metu griūvančių fabrikų ir gaminklų
darbininkai bado streikus su palapinėm darė.
Ministrai,jų pavaduotojai,jų patarėjai ir dabar gauna valstybines pensijas iš to paties varguolių sunešto biudžeto.Nori daugiau pavyzdžių ???
Dėl to ir išvažiavo milijonas mūsų vaikų,o jūs dabar graužkit savo alkūnes ir tikėkitės, kad arabai jums pensijas uždirbs…Ką pasėjot,tą ir pjausit.O man padidinot tik 6 eurais pensiją ir gavau už gruodį 130 eurų.Didelis…ačiū.Kaip
matote dar gyva ir nemirštu badu.Kaupti fonduose ar bankuose kvailystė,nes infliacija ir valiutų kaita “suvalgys” pinigėlius.Juk euras ne amžinas.Tai ko
tylite ir nekalbate apie euro griūtį ???

Pirmam komentatoriui       2017-12-25 18:37

Kvailys, tai gydikis.

Oi, oi,       2017-12-25 17:53

koks išmintingas neosovietukas šv.Kalėdų proga.


Rekomenduojame

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Seimo narių balsavimų gyvybės ir šeimos klausimais apžvalga

Ar egzistuoja laisva valia? Vytauto Sinicos atsakymas

Algimantas Rusteika. Jei balsuosi už mažus, „tavo balsas prapuls“

Liudvikas Jakimavičius. Gražus rudenėlis ir rinkimų aritmetika

Ramūnas Aušrotas. Istorinės savimonės pabaiga

Neredaguota.lt. Vytautas Sinica: Kova dėl istorijos

Vytautas Radžvilas. Baltarusija: į laisvę ir demokratiją Putino glėbyje?

JT Orhuso konvencijos priežiūros komitetas pripažino: Lietuvos Respublika pažeidė Orhuso konvenciją

Mokytojai iš Kvetkų, Pandėlio, Papilio premjerui Sauliui Skverneliui: Pagal galimybes ištaisykite padarinius savo didžiosios klaidos

Spalio 6 dieną bus atidengtas antkapinis paminklas Adolfui Ramanauskui-Vanagui

Vygantas Malinauskas. Krikščioniškas pasirinkimas

Geroji Naujiena: Kad ir mes duotume vaisių

Andrius Švarplys. Cukrus, Linai

Algimantas Rusteika. Susipažinkime – naujoji, modernioji, nuostabioji, jaunoji LSDP karta

Gediminas Kulikauskas. Istorikas: „Dešimt kautynių“ – kitokia knyga apie partizanus

Algimantas Rusteika. Apie kritinę masę

Rasa Čepaitienė. Rentininkų partija

Ramūnas Aušrotas. JK valdžia po truputį pradeda „veržti kranelius“ gender ideologijos sklaidai tarp jaunimo

Mirštanti Europa (ir tai nėra vien tiktai senėjimas) kviečiasi „šviežio kraujo“...

Algimantas Rusteika. Apie teisingumą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.