Dienos aktualija, Istorija, Kultūros, kalbos, istorijos politika, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Birželio sukilimo 80-mečiui: rezistentai prašo leidimo pakabinti pulkininko Kazio Škirpos atminimo lentą (papildyta A. Bubnio atsakymu)

Tiesos.lt redakcija   2021 m. birželio 21 d. 19:11

19     

    

Birželio sukilimo 80-mečiui: rezistentai prašo leidimo pakabinti pulkininko Kazio Škirpos atminimo lentą (papildyta A. Bubnio atsakymu)

Grupė iškiliausių antisovietinio pasipriešinimo dalyvių, Laisvės premijos laureatų kartu su dar keliais rezistencijos įamžinimu besirūpinančiais bendraminčiais kreipėsi į Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro (LGGRTC) direktorių, prašydami leisti ant Centro valdomo KGB muziejaus pastato Aukų g. 6 Birželio sukilimo metinių proga pakabinti atminimo lentą pirmajam savanoriui ir Sukilimo organizatoriui pulkininkui Kaziui Škirpai.

Prašyme atkreipiamas dėmesys, jog pastarąjį dešimtmetį Kazys Škirpa patyrė daug šmeižto dėl tariamo antisemitizmo, nors nėra jokių įrodymų – konkrečių jo veiksmų ar asmeninių pasisakymų, palaikančių Holokaustą Lietuvoje. „Priešingai, iškilus Lietuvos žydas Vitalijus Karakorskis yra radęs dokumentų, liudijančių Kazį Škirpą gelbėjus Vokietijos žydus nuo nacių persekiojimo“, – teigiama rašte.

Kviečiame susipažinti ir su Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro generalinio direktoriaus dr. Arūno Bubnio atsakymu. Savo rašte LGGRTC direktorius teigia negalįs spręsti šio klausimo – dėl atminimo lentų kabinimo esą reikalinga kreiptis ne į pastato valdytoją, o į Vilniaus miesto savivaldybę ir Kultūros paveldo departamentą.

Šios iniciatyvos autoriai „Pro Patria“ sambūris primena, kad 2019 metais jau pakabino atminimo lentą kitam Birželio sukilimo dalyviui – nacių kalintam ir sovietų nužudytam Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai, ir pabrėžia, kad tuomet atminimo lentos kabinimas derintas tik su pastato valdytoju ir Kultūros paveldo departamentu, o į savivaldybę dėl leidimo nesikreipta.

Komentuodamas susiklosčiusią situaciją „Pro Patria“ pirmininkas politologas Vytautas Sinica buvo įsitikinęs: „Vilniaus miesto valdžios atsakymas į kovai už tautos laisvę ir valstybės atkūrimą savo gyvenimus paskyrusių rezistentų prašymą atskleis tikrąjį Lietuvos ir sostinės valdančiųjų požiūrį į visą antisovietinio pasipriešinimo judėjimą, jo dalyvius ir organizatorius bei vadovus“.

* * *

 

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro generaliniam direktoriui dr. Arūnui Bubniui

P R A Š Y M A S

Lietuva mini reikšmingų ir skausmingų XX amžiaus šalies istorijos įvykių sukaktis Tarp jų – garbinga Birželio sukilimo 80-ųjų metinių sukaktis. Minint šią datą ypač svarbu pagerbti pagrindinį Birželio sukilimo organizatorių pulkininką Kazį Škirpą.

Kazys Škirpa (1895–1979) buvo pirmasis Lietuvos kariuomenės savanoris, faktinis Vilniaus karo komendantas, Vėliavos diena tapusio Trispalvės iškėlimo Gedimino pilies bokšte organizatorius, Steigiamojo Seimo narys, ambasadorius, Lietuvių aktyvistų fronto (LAF) įkūrėjas ir Birželio sukilimo organizatorius.  Lietuvos valstybės istorijoje mažai taip pasiaukojamai visą gyvenimą tėvynės reikalams atsidavusių asmenų.

Pastarąjį dešimtmetį jis patyrė daug šmeižto, nors nėra jokių konkrečiai jo veiksmų ar asmeninių pasisakymų, palaikančių Holokaustą Lietuvoje. Priešingai, iškilus Lietuvos žydas Vitalijus Karakorskis yra radęs dokumentų, liudijančių Kazį Škirpą gelbėjus Vokietijos žydus nuo nacių persekiojimo. Neabejojame, kad ši hipotezė bus tiriama ir patvirtinta istorikų. 

1918 m. pabaigoje dabartinio KGB muziejaus pastate buvo įsikūrusi Vilniaus miesto komendantūra, jai faktiškai vadovavo (ėjo pavaduotojo pareigas) ir čia dirbo Kazys Škirpa.

Prašome jus, kaip KGB muziejaus pastatą valdančio Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro generalinį direktorių, leisti Birželio sukilimo minėjimo metu (2021 m. birželio 22 d.) ant šio pastato sienos Aukų gatvės pusėje pakabinti su mūsų pritarimu jaunimo sambūrio „Pro Patria“ iniciatyva ir lėšomis pagamintą pulkininko Kazio Škirpos atminimo lentą. Lentos bareljefas yra pagamintas. Tikslią lentos vietą, autoriai pasiruošę suderinti su LGGRTC. 

Pasirašo:

Jonas Kadžionis-Bėda
Albinas Kentra-Aušra
Bronislovas Juospaitis-Direktorius
Juozas Mocius-Šviedrys
Sigitas Tamkevičius
Nijolė Sadūnaitė
Antanas Terleckas
Jonas Kauneckas
Robertas Grigas
Nijolė Bražėnaitė-Lukšienė
Petras Plumpa
Jonas Burokas
Gediminas Karalius
Bronius Makauskas
Algis Vyšniūnas
Sigitas Besagirskas

 

* * *

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro generalinio direktoriaus dr. Arūno Bubnio atsakymas:

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

šitas       2021-06-21 20:21

getų specialistas žino kaip ginti žydų naratyvą nuo lietuvių provokacijų, tam jis ir paskirtas

Apie „vokiečiui dirbusius“       2021-06-21 19:57

  Žinoma, paprasčiau tiesą suprasti, kai gelbėjimas reiškėsi žmonių slėpimu, maitinimu, kitokiu rūpinimusi jais. Tai akivaizdu, tai paprasta suprasti.
Ar žino jaunieji „teisėjai“,  kad sušaudymas arba KZ GRĖSĖ NE TIK PAČIAM GELBĖJUSIAM,  bet ir aplinkiniams kaimynams? Kad visi buvo įpareigoti matyti,  ką kaimynai,  aplinkiniai daro,  ir pranešti vokiečių valdžiai apie kilusius įtarimus? Priešingu atveju jam tokia pat bausmė gresia,  kaip ir už gelbėjimą? Kokių baisių dvejonių buvo draskomas kiekvienas kaimynas:  tylėdamas jis taps savo šeimos žūties kaltininku. Pranešęs −  pražudys kaimyno šeimą. Ar žino pažangiai savo senelių kartą apspjaudžiusieji, jog kiekvienas gelbėtojas kėlė didžiulį pavojų kaimynams? Kad savo ir šeimos gyvybe rizikavo net ir tie, kas patys negelbėjo, o TIK NEPRANEŠĖ karo komendantui, kad kaimyno kieme kažkas ne taip, kaip įprasta, vyksta? 
Taip,  šis gelbėjimo būdas akivaizdus, net ir nemąstančiam kažkiek suprantamas (kiek pajėgūs suprasti tokiame pragare negyvenę).
Sudėtingiau suprasti KITUS, NEAKIVAIZDŽIUS gelbėjimo būdus - pvz., parūpinimas visai pavojuje atsidūrusiai šeimai   Ausweisų    , su kuriais jie galės pasitraukti kitur, kur jų niekas nepažįsta. Net ir vienos šeimos     Ausweisai   juos parūpinusiam bei jo šeimai galėjo gyvybę kainuoti (ir dažniausiai kainavo - jei vokiečiai jų nesušaudė, jei „tik“ išvežė į KZ, tai iš Vokietijos Lietuvon (= Kremliui) grąžintus NKVD-stai gaudė ir šaudė, ar trėmė, nes…  „tik Tėvynės išdavikus vokiečiai gyvus palieka”... 
Darbas vokiečių administracijos įstaigoje savaime nereiškia, jog tas asmuo buvo jų kolaborantas! 
Kaip žinome, Japonijos ambasadoriaus vieta jau buvo užimta, tad nebuvo kito kelio EFEKTYVIAI gelbėti šalies piliečius, kaip tik dirbant vokiečių administracijos įstaigoje - poste, kuris suteiks prieigą prie visko, ko tam tikslui reikia.
Viena iš tokių, nesuvokiamai rizikavusių žmonių - mergina, per visą vėlesnį gyvenimą neprasitarusi niekam, KIEK žmonių ji išgelbėjo (ji dėl savęs, o ne dėl kokių nors apdovanojimų tai darė!). Kaip žmogaus nervai tiek laiko gali tokią įtampą atlaikyti??! Juk kiekvieną akimirką darbe per duris galėjo kas nors įžengti ir paklausti, o ką ji čia rašanti? Darbe ar namie, dieną ar naktį galėjo prisistatyti uniformuoti vyrukai ir vokiškai pasakyti „Baigta, mergužėle - visa šeima marš į mašiną”. Bet,  nežiūrint to, ji vokiškai tvarkingai formino jiems dokumentus… (Galiausiai taip ir atsitiko - įėjo ir visą šeimą išvežė.)
Tie, kas nežinojo, kuo ji užsiima, ji liko „vokiečiams dirbusi”. O pasakyti net saviems negalima buvo – juk kuris nors net netyčia galėjo prasitarti,  išduoti.  O juk ji tuo daugiau išgelbės, kuo ilgiau jos nepagaus!
Kai matau ŠIUOLAIKIŠKĄ kolaboravimą - gal ir gerai, kad ji iki mirties niekam savo paslapties neišdavė. PAŽANGIŲJŲ DVARO ISTORIKŲ rankos NEVERTOS vartyti tokio žmogaus istorijos. Jie nepajėgūs tokios tiesos suprasti.  Kaip ir triukšmingoji ponia, žūtbūtinai siekianti „KLEIMITJ POZOROM“ mūsų Tautą. Juk vis tiek ne Tiesa jiems rūpi, ne dėl jos jie darbuojasi – tad visada ras, kaip „demaskuoti fašistą litovcą” ... 
O gal klystų?  Gal jie teršia mūsų tautą vedami didžios Kremliaus svajonės −    začisitj   teritoriją,  kurioje vis dar per daug     litofcų    , kad čia Šiaurės Jeruzalę įkurdintų?     

Papa Borgia       2021-06-21 17:23

Norėjau pasakyti taip, be abejo, kad supleškino kartu su vokietėmis Baltijos tautų vyrus, suvarytus ant darbų į Vokietiją. Bet užtad dabar mus moko, kaip turime elgtis su inveideriais, su nekviestais svečiais, apsimetančiais pabėgėliais. Tiesa, o kas ten suvairavo tą Arabų pavasarį, ar Kapsukėje yra žinančių? Kas skėlė karą Irakui ir kiek ten jau žmonių žuvo, ar žino jaunos Kapsukės profesorkos? O jei žino - tai ko tyli? Runkelius mausto?

Tai, be abejo,       2021-06-21 17:17

ir tuos supleškino aljantai - Stalino Rusijos sąjungininkai.

> Papa Borgia 2021-06-21 15:25        2021-06-21 15:41

Ir ne tik su pabėgėliais, bet ir su karui baigiantis prievarta suvežtais į Vokietiją apkasų kasti, slėptuvių nuo rusų vokiečiams statyti ir įv. kitiems darbams - juk vokiečių  vyrai buvo fronte.

Kažkas atsitiko       2021-06-21 15:34

Nepraleidžia mano komentaro, bet ir neatskleidžia, kodėl?..
Ir dar - jei komentarą rašai, redaguoji Worde, o čia nori įdėti jau sutvarkyto teksto kopiją, portalas nepriima, atseit, įrašyk komentarą. Bet juk yra žmonių su negalia, turinčių rašymo sunkumų, jie bando prisitaikyti, kaip jiems lengviau? Gal galima kitaip išspręsti šį klausimą?

Papa Borgia       2021-06-21 15:25

O kas gelbėjo persekiojamus vokiečius arba lietuvius? Ar nors vieną bombardyrą, bombonešį, sustabdė anglai, amerikiečiai ir kiti, kurie nušlavė Vokietijos miestus su visais gyventojais ir karo pabėgėliais iš Baltijos šalių? Negali šito pakomentuoti dr.L.Palmaitis?

šitos valstybės 2021-06-21 11:48        2021-06-21 14:11

Nepainiokime AMŽINOS Lietuvos valstybės su valdžios ir įtakinguose postuose įsitaisiusiais Ostapais Benderiais bei kitais ,,mokančiais gyventi”!.

Kremliaus sąnaudas taupo        2021-06-21 14:08

Manau 2021-06-20 19:05
:(
Kuo daugiau taip lengvai ir greitai įtikinamų, prieš savo Tėvynę nustatomų, tuo Kremliui mažiau darbo ir išlaidų.

Deja, deja       2021-06-21 14:04

R. Ozolas. ISTORIKŲ galvose Lietuvos valstybės NEBĖRA
– alkas.lt/2014/01/17/r-ozolas-istoriku-galvose-lietuvos-valstybes-nebera/

to Manau       2021-06-21 13:06

O pats galėtum ką nors iš Talmudo tomų mums čia pacituoti. Angliškai jie visi paskelbti - galėtum mums išversti, ypač apie seksą...

šitos valstybės       2021-06-21 11:48

vertinimu, lietuviai, kurie galvoja kitaip nei žydai, yra Lietuvos išdavikai

Manau       2021-06-20 19:05

kadangi ultra-radikalai dė; Škirpos ir Noreikos nerimsta, LŽB galėtų užsakyti dvi granitines lentas su citatomis iš iš Vėtros įsakymų ir ištraukomis iš Škirpos pasisakymų, LAF’o 1941 m. atsišaukimų ir prikabinti prie Wrublewskių bibliotekos fasado…. Direkcija, turbūt, nedrįstų atsakyti neigiamai… Tokiu būdu būtų atkurta istorinės tiesos pusiausvyra.

Žemyna       2021-06-20 18:27

Be abejo, direktorius savo ŽMOGIŠKA ir PILIETIŠKA PAREIGA, savo PROFESINĖS GARBĖS REIKALU laikys visokeriopai padėti rezistentams, taip pat savo bei savo vadovaujamos įstaigos vardu kreiptis su palaikymu ir raginimu į Vilniaus m. tarybą bei merą!
Iš anksto dėkoju gerb. Direktoriui įdėsimą triūsą.

Nuomonė       2021-06-20 14:07

Kur jau jis pritars, jei buvo paskirtas nepritarti? O paskyrėja vykdė KGBisto tėvo nurodymus perrašinėti Lietuvos istoriją.

Mylėti savo tautą nereiškia nekęsti kitų tautų       2021-06-20 10:59

Mažai tikėtina, kad leis pakabinti atminimo lentą, nes Kazio Škirpos “kaltė” glūdi tame, kad jis lietuvių tautą mylėjo daugiau nei žydų tautą.
Prierašas: „iškilus Lietuvos žydas Vitalijus Karakorskis yra radęs dokumentų, liudijančių Kazį Škirpą gelbėjus Vokietijos žydus nuo nacių persekiojimo.”
Pilnai tikėtina, nes beveik visi žydų gelbėtojai ( kaip ir patys žydai) taip pat nebuvo kosmopolitai ir savo tautą mylėjo labiau nei kitas tautas.

Esminė pastaba       2021-06-20 8:55

„... Kazį Škirpą gelbėjus Vokietijos žydus nuo nacių persekiojimo“, – teigiama rašte.“
.
Turėtų būti:
... Kazį Škirpą gelbėjus Vokietijos žydus nuo naciSTINIŲ ŽYDŲ persekiojimo“, – teigiama rašte.

Ags       2021-06-20 7:53

Neleis.

Rasa       2021-06-20 6:43

Tautai tarnavusius privalu gerbti.

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.