Demokratija ir valdymas, Ugdymo politika

Birželio 15-ąją visi į protesto akciją prieš aukštojo mokslo skurdinimą, neoliberalią socialinę politiką, antidemokratišką aukštojo mokslo reformą

Tiesos.lt redakcija   2017 m. birželio 14 d. 19:04

12     

    

Birželio 15-ąją visi į protesto akciją prieš aukštojo mokslo skurdinimą, neoliberalią socialinę politiką, antidemokratišką aukštojo mokslo reformą

Jūsų dėmesiui siūlome Lietuvos aukštojo mokslo darbuotojų profssąjungos kreipimąsi, kviečiantį visus birželio 15-ąją į protesto akciją – mitingą-eitynes prieš aukštojo mokslo skurdinimą, neoliberalią socialinę politiką, antidemokratišką aukštojo mokslo reformą.

2017 m. birželio 2 d. Vyriausybė, paskelbusi švietimą valstybės politikos prioritetu, pirmųjų veiksmų ėmėsi aukštojo mokslo srityje. Premjero 2017 m. kovo 6 d. potvarkiu sudaryta valstybinių aukštųjų mokyklų tinklo optimizavimo darbo grupė š. m. balandžio 28 d. pateikė Vyriausybei siūlymus dėl universitetų jungimo ir stambinimo. Minėtoje grupėje nėra nė vieno žmogaus iš akademinės srities, meno ar kultūros pasaulio, nėra asmenų, turinčių tokiam darbui reikalingos akademinės patirties, valstybiniu mąstymu grįstą požiūrį ir gebančių atsispirti suinteresuotųjų grupių spaudimui.

Darbo grupės sudarymo principai ir veiklos rezultatai rodo, kad nebuvo svarstoma Universiteto misija tautai ir Lietuvos valstybei. Projekte LR Vyriausybė numato aukštojo mokslo suprekinimą, mechaniškai bei prievarta sujungtų ir šitaip sustambintų universitetų vertimą „akademinio verslo“ įmonėmis, kartu beatodairiškai remiamas ydingas neoliberalizmo ideologija grindžiamas „laisvosios rinkos“ principas.

Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimas (LAMPSS) net keturis kartus (ir viešai, ir raštu) kreipėsi į valdžią siūlydamasis dalyvauti pertvarkos darbo grupėse, deja, buvome ignoruojami, netgi nepageidaujami. Valdžia ciniškai visais įmanomais būdais vilkina aukštojo mokslo šakos kolektyvinės sutarties pasirašymą. Šia sutartimi profesinės sąjungos siekia išsaugoti ilgesnes dėstytojų atostogas, mokslininko rentos institutą, užtikrinti atlyginimų didinimą. Tokiu savo požiūriu valdžia arogantiškai ignoruoja profesinių sąjungų misiją – ginti darbuotojų interesus ir jiems atstovauti. Beje, ši profesinių sąjungų misija yra įtvirtinta LR Konstitucijoje.

Tęsdama neoliberalią ekonominę, socialinę ir mokslo politiką, LR Vyriausybė net nekelia klausimo dėl akivaizdžiai būtino didesnio aukštojo mokslo finansavimo. Universitetams ciniškai siūloma didinti atlyginimus atleidžiant kas trečią arba daugiau aukštųjų mokyklų darbuotoją. Be jokių perspektyvų panaudoti savo jėgas bei kvalifikaciją ir be socialinių garantijų, kurias panaikins naujasis Darbo kodeksas! Valdžia neprisiima jokios atsakomybės už skubotai ir neapdairiai vykdomos rizikingos „reformos“ padarinius ir už aukštųjų mokyklų darbuotojų – savo šalies piliečių – padėtį ir likimą.

Pagrindiniu reformos tikslu deklaruojama „studijų kokybė“. Deja, toji utopinė „kokybė“ tikrai negerės, jei akademiniam personalui bus mokami 4–10 kartų mažesni atlyginimai negu ES, o reikalaujama tokios pat aukštos kokybės. Gali būti, kad po gražiais pažadais apie būsimą proveržį ir pribloškiančią aukštojo mokslo reformos naudą visuomenei slypi visai kiti tikslai siauroms egoistinėms interesų grupėms ir konkretiems akademinio elito atstovams.

Paradoksalu, bet kaip ir ankstesnės kadencijos vyriausybės, dabartinė taip pat geriau žino, ko, kaip ir kada reikia aukštajam mokslui. Universitetai, turėdami LR Konstitucijos garantuotą autonomiją, turi teisę ir pareigą patys spręsti dėl jungimosi ar reorganizacijos, o Seimas, būdamas valstybinių universitetų steigėjas, privalo svarstyti mūsų siūlymus ir priimti apgalvotus sprendimus.

Akademinė bendruomenė yra solidi, atsakinga, tačiau ir labai kantri socialinė grupė. Šį kartą ji tikrai parodys sutelktą kolektyvinę pilietinę valią. Pasipriešinkime nieko gera aukštajam mokslui ir Lietuvos valstybei nežadančiai, socialiai neatsakingai ir nedemokratiškai „pseudoreformai“ masiniais mitingais, eitynėmis ir kitomis teisinėmis formomis.

Mes už demokratišką aukštojo mokslo reformą. Mes prieš „buldozerinę“ reformą. Akademinė bendruomenė turi teisę būti ir yra svarbus šios reformos subjektas, ji pajėgi ir turi joje dalyvauti.

Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimo (LAMPSS) taryba skelbia protesto akciją – mitingą-eitynes Vilniuje. Yra gautas Vilniaus m. savivaldybės leidimas. Pradžia – birželio 15 d. 11 val. prie LR Seimo. VISI masiškai žygiuosime Gedimino prospektu nuo Seimo iki Vyriausybės (Kudirkos a.). Mitingo metu kreipsimės į LR Seimą ir Vyriausybę. Pabaiga – 14 val.

Būkime kūrybingi, pasiruoškime šmaikščių ir prasmingų lozungų, improvizuotų plakatų, skanduočių, ketureilių, šūkių ir dainų. Mūsų reikalavimai bus viešai paskelbti BNS.

Tikimės, kad Lietuvos akademinė bendruomenė supranta susidariusią padėtį ir aktyviai dalyvaus, gindama savo teises, šalies mokslo likimą ir savo valstybės interesus.

LAMPSS tarybos vardu pirmininkė Asta Lapinskienė

Visus palaikančiuosius prašome registruotis dėl dalyvavimo protesto akcijoje – mitinge-eitynėse savo AM profesinių sąjungų komitetuose arba pranešti el. paštu: .(JavaScript must be enabled to view this email address)

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

>Į valstybinių aukštųjų mokyklų tinklo  10:49        2017-06-14 11:21

Tai žinant, kaip galima tikėtis Lietuvos švietimui ir mokslui, akademinei bendruomenei palankaus sprendimo? - Svarbiausia, kad vadinamoji AM reforma vykdoma visiškai nedemokratiniu būdu: ir toliau rinkos diktatūra iš viršaus, per savo “ekspertus” atomarizuoja ir supriešina pedagogus ir mokslininkus, suvaro juos į išliaupsintą, tariamai “laisvo darbo jėgos, prekių ir paslaugų judėjimo” gardą, be jokio gailesčio traiškydama daugelio jų likimus.  Kaip išvis buvo galima švietimo ir mokslo, akademinio gyvenimo ir veiklų pertvarką patikėti prekeiviams bei įvairaus plauko karjeristams?
Valstybei versti mokslą tarnauti naudai (ne tiesai) kaip tik nenaudinga! - Tai priešinga mokslo prigimčiai, todėl švietimą ir mokslą, tuo pačiu XXI a. tautą ir valstybę, arba numarina, arba padaro menkystomis - “aukso veršio” tarnais. Todėl ir bėga (jaunystė!) studentai ten, kur dar gali pasijusti esantys natūralių akademinių bendruomenių dalimi, kur vertinami kaip asmenys, o ne nužmoginami juos suišteklinant ir suprekinant. Kur, tikiuosi, nėra taip atvirai įvardijami tik kaip darbo rinkai rengiama kvalifikuota darbo jėga - darbiniai gyvuliai, neturintys nei šeimos, nei tėvynės.

Į valstybinių aukštųjų mokyklų tinklo        2017-06-14 10:49

optimizavimo darbo grupę įeina Lietuvos studentų sąjungos prezidentas Paulius Baltokas, švietimo ir mokslo ministrės patarėjas Eugenijus Butkus, Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis, Ministro Pirmininko patarėja Unė Kaunaitė, „Lietuvos energijos“ generalinis direktorius Dalius Misiūnas, „Visionary Analytics“ direktorė Agnė Paliokaitė, Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro direktoriaus funkcijas atliekantis Ramojus Reimeris, asociacijos „Investors‘ forum“ valdybos pirmininkas Rolandas Valiūnas, asociacijos „Žinių ekonomikos forumas“ vadovas Arminas Varanauskas, švietimo ir mokslo viceministras Giedrius Viliūnas, Lietuvos savivaldybių asociacijos direktorė Roma Žakaitienė.

Ta neoliberali politika švietime tęsias kokį 20 m       2017-06-13 22:04

kodėl,kol asmeniškai nepalietė,nelabai tai galimai ir rūpėjo.Dėl amoralumo skatinimo medijoje,dėl alkoholizmo liūne jaunimo klampinimo sunkiai žodis inteligebntijos buvo tariamas,ar buvo iš vis tariamas.Leido inteligentija Lietuvai eiti tuo keliu kuriuo atėjom iki šiandienos.

Taip,naikinant       2017-06-13 18:10

vidurines mokyklas buvo nukirstos patriotizmo šaknys pačioje užuomazgoje. Žinoma,išvykus lieka nostalgija savam kraštui,nostalgija sąlygojama genetikos ir gražių  prisiminimų,tačiau reikia daug daugiau,reikia stipraus išugdyto ryšio ir meilės savo kraštui.To nelikus,nelieka ir pagarbos net tėvams.Tokioje aplinkoje ir universitetai tampa tik tramplinu kuo greitesniam išvažiavimui iš Lietuos.Todėl aukštojo mokslo misija yra daug platesnė,nei vien teikti žinias.

Akcija turėtų       2017-06-13 15:30

būti ilga laike su studentų parama,jei jie dar neabejingi viskam,kas vyksta Lietuvoje.

Šiaip tai       2017-06-13 15:11

europietis gudriai supaprastino Dekalogą ir Evangelijas, išverčiant šiuos šventus raštus paprastiems žmonėms Žmogaus teisių deklaracijos pavidalu.Gudriai apeinant pareigas,kurios yra krikščionybės pagrindas ir vadinamasis “kryžius”.Europa pasiliko sau teises,nors Biblijoje telpa ir tai,ir tai.Kada Europoje atsiras Žmogaus Pareigų deklaracija?Tada Europa taps kita,tikrai kita?Patikima.“Budėkite”...Lietuva galėtų pasiūlyti.

Kur buvot?       2017-06-13 15:03

Mieli aukštojo mokslo darbininkai(dėstytojai, daktarai, akademikai ir pan.),kur jūs buvot, po kokiu medžiu stovėjot,kai nuo valdžios malonumų apspangę biurokratai draskė vidurinių mokyklų tinklą? Mokytojai šaukė,kad tas buldozeris pasieks ir universitetus. Deja, ramiai sau knapsėjot ir niekada nepalaikėt kolegų, kai negausios pedagogų profsąjungos rengė piketus, mitingus, streikus dėl brutualaus valdžiūnų elgesio švietimui.

Ir Didžiausiai 10:04, ir Žmogui 12:47       2017-06-13 13:05

Aukštojo mokslo suprekinimas, mechaniškas, prievarta sujungtų ir šitaip sustambintų universitetų vertimas „akademinio verslo“ įmonėmis yra neoliberalizmo ideologijos apakintų XXI a. barbarų neapykantos tiesai ir teisingumui, moralei ir menui akivaizdus įrodymas. Dirbantys mokytojai, dėstytojai, akademinė bendruomenė - vargo pelės - yra sąmoningai nušalinti nuo realaus dalyvavimo sprendžiant mokymo ir mokslo strateginius klausimus. Vyksta tik jų dalyvavimo imitacija ir visi tai supranta, bet nebūdami susitelkę negali pasipriešinti. Viską sprendžia aukštąsias mokyklas administruojančio elito klanai drauge su verslo deleguotais ar perkvalifikuotais vadybininkais, rinkodarininkais, “žmogiškųjų išteklių departamentais” ir kitais funkcionieriais, nieko bendro su mokymo procesu ir mokslais neturinčiais.
Todėl būtina palaikyti ir dalyvauti birželio 15-osios protesto akcijoje–mitinge-eitynėse prieš aukštojo mokslo skurdinimą, neoliberalią socialinę politiką, antidemokratišką aukštojo mokslo reformą.
Dėl akademinės bendruomenės veiklos principų reikalingas nacionalinis susitarimas tiesiogiai dalyvaujant pačiai akademinei bendruomenei. Be kovos jo nepasieksime.

Žmogus be žmogaus - ne žmogus        2017-06-13 12:47

Tiek formaliu, tiek dalykiniu požiūriu, jeigu mokyklose nebus mokoma filosofijos ir tikybos, rengsime profanus, t. y. fauną be proto ir be širdies, nemylinčią nei Dievo, nei Tėvynės. XXI a. grimsta ir gramzdinamas į ikikristinę gašlumo ir godumo barbarystę, kurios siautulį ir terorą kol kas stabdo tik įstatymo baimė.
Tačiau įstatymai yra išorinis formalus dalykas ir nekeičia žmogaus iš vidaus, jo nesudorina, neatveria žmogaus transcendentinio pašaukimo.
Todėl: arba vaikų ir studentų sistemingas ugdymas (bent humanitarinis), kad taptų dorais žmonėmis, arba greit išvysime gaivališką barbarų siautėjimą ir miestų dykvietes. Apie distopijas sužinosime ne tik iš literatūrinių kūrinių.

Didžiausia       2017-06-13 10:04

neoliberalizmo nuodėmė,kad jis sunaikino vidurines mokyklas provincijoje,taip atimdamas iš mokinių gimtąją mokyklą,tėviškes,paversdamas juos klajokliais bastūnais be šaknų , pagarbos Tėvynei,artimui ir Dievui.Taip prasideda Lietuvos mirtis.Suabsoliutinta materiali gerovė tolina nuo tikrojo saugumo :vertybinio idealistinio mąstymo.Žinoma,reikalingo pusiausvyra tarp to ir ano,bet pasakyta ,kad Marija “pasirinko geresniąją dalį”.Kuri partija sugrąžins į miestelius vidurinį mokymą,kaip moralinio -etinio,dvasinio,kultūrinio,istorinės atminties formavimo svarbiausiąją dalį.Neprivaloma krikščionybė.

Ale       2017-06-13 8:31

tai ko sieksite? Gyvuoti kaip iki šiol, būti valstybe valstybėje? Vietoj protesto gal teikite racionaliausius pasiūlymus Vyriausybei ir savo institucijų vadovams. Rodysite valią stabdymui??? „Akademinė bendruomenė yra solidi, atsakinga, tačiau ir labai kantri socialinė grupė. Šį kartą ji tikrai parodys sutelktą kolektyvinę pilietinę valią“.

Agnė       2017-06-13 5:45

Duokit algų o mokiniai patys mokysis samdydami korepetitorius!


Rekomenduojame

Algimantas Rusteika. Tai buvo tiesioginė provaldiška agitacija už valdžios partijas

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Geroji Naujiena: Ir mes visa galime Tame, kuris mus stiprina

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Seimo narių balsavimų gyvybės ir šeimos klausimais apžvalga

Ar egzistuoja laisva valia? Vytauto Sinicos atsakymas

Algimantas Rusteika. Jei balsuosi už mažus, „tavo balsas prapuls“

Liudvikas Jakimavičius. Gražus rudenėlis ir rinkimų aritmetika

Ramūnas Aušrotas. Istorinės savimonės pabaiga

Neredaguota.lt. Vytautas Sinica: Kova dėl istorijos

Vytautas Radžvilas. Baltarusija: į laisvę ir demokratiją Putino glėbyje?

JT Orhuso konvencijos priežiūros komitetas pripažino: Lietuvos Respublika pažeidė Orhuso konvenciją

Mokytojai iš Kvetkų, Pandėlio, Papilio premjerui Sauliui Skverneliui: Pagal galimybes ištaisykite padarinius savo didžiosios klaidos

Spalio 6 dieną bus atidengtas antkapinis paminklas Adolfui Ramanauskui-Vanagui

Vygantas Malinauskas. Krikščioniškas pasirinkimas

Geroji Naujiena: Kad ir mes duotume vaisių

Andrius Švarplys. Cukrus, Linai

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.