Teismai, Keisti teismų sprendimai

Beviltiškos teisybės paieškos

Tiesos.lt siūlo   2021 m. lapkričio 14 d. 9:18

1     

    

Beviltiškos teisybės paieškos

Danas Nagelė | respublika.lt

Žinomi visuomenės veikėjai, besipriešinantys absurdui, kai dabartiniai prokurorai ir teisėjai „išplauna” sovietų smogikų, persekiojusių rezistentus bei žudžiusių partizanus, mundurus ir juos išteisina, nenuleidžia rankų. Viską išbandę - kreipęsi net į šalies vadovus, kad šie įvertintų, ar tokie prokurorai ir teisėjai, vadovaudamiesi okupacine teise, nepažeidė Konstitucijos ir nesulaužė priesaikos - jie galų gale pabandė prisibelsti į Seimo narių, turinčių vykdyti parlamentinę kontrolę, sąžinę.

Į Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetą pavyko prisibelsti į pasipriešinimo okupacijai darbo grupę susibūrusių asmenų atstovams - disidentei Nijolei Sadūnaitei ir Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signatarui Algirdui Endriukaičiui. Tiesa, komitetas jų kreipimąsi kažkodėl svarstė už uždarų durų, nors besikreipusieji kaip tik norėjo viešumo.

A.Endriukaitis „Vakaro žinioms” sakė, kad į minėtą grupę susibūrę asmenys siekia daryti viską, jog dabartiniai prokurorai bei teisėjai, išteisinantys sovietų smogikus, būtų įvertinti už savo veiksmus, o jų sprendimai būtų iš naujo peržiūrėti.

Į Teisės ir teisėtvarkos komitetą signataras su disidente kreipėsi dėl konkretaus epizodo, kurį vadina Maskvos čekistinio sprendimo legitimavimu.

„Šįkart kreipėmės dėl 1988 m. rugsėjį prie Vilniaus Katedros KGB surengto „bananų baliaus” prieš dalyvavusius Molotovo-Ribentropo pakto minėjime. Niekam ne paslaptis, kad per tą „balių” buvo sumuštas aktyvus pasipriešinimo okupacijai dalyvis, politinis kalinys Algimantas Andreika. Jį sumušė MVD kapitonas Z.Bernotas. A.Andreika vėliau po kelių operacijų mirė nuo sužalojimų”, - priminė A.Endriukaitis.

Net sovietai iškėlė bylą

Pasak signataro, net tuometė okupacinė valdžia milicininkui buvo iškėlusi bylą dėl įgaliojimų viršijimo, o jau atkūrus Nepriklausomybę, 1999-aisiais, nepriklausoma Lietuvos prokuratūra bylą nutraukė dėl… senaties. Mat, A.Endriukaičio teigimu, po 1990 m. kovo 11 d. byla nejudinta ir iš esmės okupacinis sprendimas pripažįstamas teisėtu.

Vilniaus apygardos teismas 2009-aisiais A.Andreikos byloje galutinai padėjo tašką.

„Z.Bernoto veiksmai nėra ir negali būti vertinami kaip A.Andreikos ir kitų asmenų persekiojimas dėl politinių ar kitų motyvų, kadangi persekiojimas tarptautinėje humanitarinėje teisėje suprantamas ir laikomas tuomet, kai tam tikrai grupei žmonių atimamos ar ribojamos teisės reikštis kurioje nors politinėje ar visuomeninio, socialinio gyvenimo srityje konkrečiais veiksmais (rinkimų teisės atėmimas, savos kalbos vartojimo draudimas, teisių kreiptis į teismą ribojimas ir pan.). Bylos medžiagoje duomenų apie tokius ribojimus nėra”, - teismą citavo A.Endriukaitis.

Signatarui pasibaisėjimą kelia prokuroro Eugenijaus Papučkos nutarimas.

„Tai ką, turėjo būti surengtas „bananų balius” Nr. 2, paskui Nr. 3 ir visuose tas pats A.Andreika turėjo būti sumuštas Z.Bernoto? Kadangi nuspręsta, jog sistemiškumui reikia bent trijų sumušimų ir tik tada nusikaltimas būtų priskirtas prie nusikaltimų žmoniškumui, nusikaltimas tokiu nepripažintas ir jam sukako senatis. Paprašėme dabartinės generalinės prokurorės nurodyti straipsnį, kuris reikalauja trijų sumušimų, ji mūsų kreipimąsi persiuntė kitiems prokurorams. Šie atsakė: mes neteikiame konsultacijų. Nors man, kaip signatarui, valstybės institucijos privalo suteikti visą informaciją, išskyrus valstybės paslaptis. Dėl tokio neveikimo kreipėmės į Seimo komitetą, bet jokios reakcijos nesulaukėme, tai - pasityčiojimas iš rezistencijos”, - įsitikinęs A.Endriukaitis.

Remiasi okupacija

Jis priminė, kad praėjusių metų pradžioje į tuometinius šalies ir teisėsaugos institucijos vadovus kreipėsi su vyskupu Jonu Kaunecku, Nijole Sadūnaite ir kitais, atkreipdami dėmesį į, jų žodžiais, pasibaisėtinus sprendimus smogikų atžvilgiu, priimtus „Lietuvos katalikų bažnyčios kronikos”, paskutinio Aukštaitijos partizano Antano Kraujelio-Siaubūno ir kitose bylose. Tačiau irgi nesulaukė reakcijos.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Al.       2021-11-15 4:53

Jei Širinskienė tegali pasakyt, kad teismai nepriklausomi, tai kam daryt uždarą posėdį ? Bet tie,kas į tuos nepriklausomus teismus paskiria čekistinius teisėjus, irgi yra nepriklausomi ? Ar yra kas nors šioje valstybėje priklausomas nuo tautos ?

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt devintoji (gegužės 23) diena

Ramūnas Aušrotas. Kodėl siūloma keisti Tarptautines sveikatos priežiūros taisykles?

Kardinolas Sigitas Tamkevičius SJ. Jei kas mane myli – VI Velykų sekmadienis

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt aštuntoji (gegužės 22) diena

Edvardas Čiuldė. Humetyno galios žaidimai

Romualdas Žekas. Sveikatos reforma finišo tiesiojoje. Kas nutylima?

Mindaugas Kubilius. Sinodinio kelio kontroversija: ar tik vokiška? (II)

Linas Karpavičius. Jis laukiasi

JAV arkivyskupas S. Cordileone dėl abortų palaikymo uždraudė Atstovų Rūmų pirmininkei priimti šv. Komuniją

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt septintoji (gegužės 21) diena

Mastercard pristato kontroversiškus biometrinius mokėjimus, reikalaujančius veido skenavimo

Futbolininkas I. Gueye turės pasiaiškinti, kodėl praleido rungtynes, kuriose buvo reiškiamas palaikymas LGBTQ+ bendruomenei

Romualdas Žekas. Pastabos dėl sveikatos reformos

Jūratė Laučiūtė. Apie Liudvikos Pociūnienės „vertybes ir niekšybes“

Vytautas Radžvilas. Du paklausimai elektros „rinkos“ tema

Dvylika Viktoro Orbano taisyklių politinei pergalei

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt šeštoji (gegužės 20) diena

Andrzej Krajewski. Vakarų Europa bijo Ukrainos pergalės prieš Rusiją

Almanto Stankūno kalba akcijoje „Neaukokite piliečių „nepriklausomiems“ elektros tiekėjams!”

Virdžinijos apskrities mokyklos gali laikinai nušalinti nuo pamokų mokinius už „translyčiųv bendraklasių vadinimą tikraisiais vardais ir įvardžiais

Į Švediją atkeliavo beždžionių raupai

Nepriklausomi elektros tiekėjai - dar vieni spąstai visuomenei?

Vytautas Sinica. Visiems užsiimantiems politikos komentavimu verta kaskart savęs paklausti, kiek manyje Laurinavičiaus

Ramūnas Aušrotas. Ta pati mergelė, tik kita suknelė

Dominykas Vanhara. Dėl Mariupolio gynėjų

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt penktoji (gegužės 19) diena

NŠTA teigia: už rūpestį šeima – ir vėl kremlinių etiketės

Vytautas Sinica. Reikalavimas paprastas: valstybei neatiduoti sektoriaus nepriklausomiems tiekėjams ir nekurti rinkos iliuzijos ten, kur ji neįmanoma

Tatjana Aleknienė. „Akademikų“ tylėjimas

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Universitetas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.