Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas, Žmogaus teisės, Piliečių akcijos ir iniciatyvos, Žiniasklaida

Bernardas Dringis. Klausimai, kylantys Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio išvakarėse

Tiesos.lt redakcija   2018 m. vasario 15 d. 10:49

10     

    

Bernardas Dringis. Klausimai, kylantys Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio išvakarėse

Bernardas Dringis tinklaraštis

Skaičiuojame dienas iki Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio. Nuotaika pakili, bet į galvą lenda klausimai. Klausimų daug, atsakymų nėra.

Visokiems 100-mečio projektams neatsakingai išleista maišai eurų. Kur ir kam nukeliavo mokesčių mokėtojų milijonai? Kiek bus viso išleista? Ar jubiliejus tik eilinė proga tratinti mūsų pinigus? Kokie pagrindiniai, įsimintiniausi, išliekamąją vertę turintys, šventės akcentai?

Nuo 2014 m. aštriai diskutuojama apie paminklą Jonui Basanavičiui. Stumdytas, kaišiotas po Vilnių paminklas, kaip buvo planuota, 100-mečio proga nebus atidengtas. Gėda. Skulptūros reikalus tvarko už korupciją teistas, Vilniaus vicemeras G.Paluckas. Tvarko „puikiai“.

Ar gali būti kitaip, jei vicemerą darbo metu dažnai galima sutikti Seime. Institucijos turėtų pasidomėti, kiek laiko vicemeras būna darbe. Matyt, nedaug, nors darbo užmokestį vilniečiai vicemerui G.Paluckui moka už visą darbo dieną.

Dėl Lukiškių aikštės metų metus laužomos ietys. Nuo 1999 m. sprendžiamas paminklo klausimas. Įvairiausi susikirtimai dėl Vyčio jau peraugo į anekdotus. Vytis Lukiškių aikštėje merui R.Šimašiui neįtinka. Neįtinka, ir taškas. Merui patinka bunkeriai, tačiau bunkerių nenori žmonės. Nors visokiems konkursams, nereikalingiems darbams ištratinta daug resursų, jokio memorialo Lukiškių aikštėje jubiliejaus proga nebus. Tujų pjovėjui tai per sunki, neįmanoma misija.

Lukiškių aikštės rekonstrukcija mokesčių mokėtojams jau kainavo 4,7 mln.eurų. Dabar planuojami nauji milijonai. Reiks pertvarkyti sutvarkytą aikštę ir paruošti vietą memorialui. Statai, griauni, projektuoji, rekonstruoji, vėl griauni… Veiksmas vyksta. Neišsenkanti mokesčių mokėtojų pinigų upė teka. Maudykis, vartykis, pliuškenkis pinigų verpetuose.

Rekonstruojant išgaravo Lukiškių aikštės antikvariniai suoliukai ir šviestuvai. Kaltų nėra ir nebus. Kaip visada ir visur.

Griūvantis valstybės simbolis – Gedimino kalnas taip pat nebus sutvarkytas. Kiek milijonų ir kur jie nuslinks kartu su kalnu, nežinoma, tačiau akivaizdu, kad vyksta keisti dalykai. Akyse griūvantis simbolis bus tvarkomas metų metus ir mokesčių mokėtojams kainuos didžiulius kalnus pinigų.

Keista, kad metų metus tinkamai neprižiūrėta, Gedimino pilis tebestovi dar vis. Matyt, ją saugo senasis geležinis vilkas. Gynybinė siena trūkinėja ir griūva. Jeigu gynybinė pilies siena bus ardoma, akmenys, plytos greičiausiai dings, kaip dingo Gedimino prospekto istorinės trinkelės. Vėl niekas, nieko turėtų nerasti.

100-mečiui įamžinti valdžios tikrų darbų nesimato, tačiau vyksta smagus pinigų deginimas: visokiausi pristatymai, forumai, neįsimintinos parodos, trečiarūšiai kino filmai, abejotini, bet brangūs projektai. Bus daug išliekamosios vertės neturinčių renginukų. Viską apmokėsime mes – mokesčių mokėtojai. Mokėsime, kaip visada, brangiai. Tradiciškai, lengva ranka, reikia-nereikia taškomi žmonių milijonai.

LRT rodė serialą „Laisvės kaina“. Yra nuomonė, kad tai neskoningas ir neįtikinantis kūrinys. Kiek tai kainavo mokesčių mokėtojams, yra didelė paslaptis. Matyt, tiek, kiek kažkam reikėjo. Tokios paslaptys leidžiant mokesčių mokėtojų pinigus sukelia įvairių minčių. LRT paslaptingi serialai ir projektai mokesčių mokėtojams šiemet kainuos beveik 40 mln. eurų.

Vienintelis rimtas šventės akcentas – prof. L.Mažylio privačiomis pastangomis (be mokesčių mokėtojų pinigų) rastas Vasario 16-osios Aktas. Būtų gražu, jei profesorius, nušluostęs nosį beveik tris dešimtmečius atsakingiems asmenims neradusiems dokumento, būtų išskirtinai pagerbtas. Tačiau tai mažai tikėtina. Daugiau šansų, kad politikai, prisidengę jubiliejumi, vardan reitingų pasipuikuos Aktu, prie kurio radimo nepridėjo nei piršto. Gal dar vienas kitam įteiks po medalį ar premiją. Niekas nesvarbu – svarbu puikuotis šalia nusipelniusių žmonių, girtis ir rūpintis reitingais pasinaudojant kitų nuopelnais.

Netrukus Lietuvoje bus belikę 2,7 mln. Dar po kelių dešimtmečių Lietuvėlė bus pustuštė. 2017 m. išvyko 57,2 tūkst. Valdžia giriasi, kad darbuotis atvyko keli tūkstančiai ukrainiečių ir baltarusių. Daugiausia atvyksta vairuotojų, statybininkų, bet tai joks valdžios nuopelnas. Iš viso pernai atvyko 29,3 tūkst., tarp jų – 10,5 tūkst. užsieniečių. Kiek jų dirba, moka mokesčius Lietuvoje yra nežinoma.

Emigracija didėja, gimstamumas toliau mažėja. Kasmet apie 10 tūkst. daugiau žmonių miršta, negu gimsta kūdikių. Visuomenė pagreitintai sensta. Po kelerių metų gali būti, kad regioninių miestų, miestelių gatvėse, tarp pensininkų, sutikę jaunuolį, nužvelgsime ir stebėsimės arba galvosime, jog tai turistas.

Vilniuje dar matysime jaunimo likučius. Vaikų darželių problema išsispręs savaime, mokymo įstaigos nebus perpildytos.

Nacionalinių lietuvių, ypač Vilniuje, mažės. Šalyje gyvenančių užsieniečių daugės. Jeigu kitataučiai nebus integruoti, reikės spręsti naujas problemas.

Žmonės bėga, nes jaučiasi atstumti, apgauti, nereikalingi. Bėga darbingiausi – mokantys mokesčius. Dabar mokės svetur, išlaikys svetimas, bet namais tapusias valstybes. Ten gimdys ir augins vaikus. Švęs kitų šalių jubiliejus. Išvažiuoja medikai, mokslininkai ir kiti „protai“, išsimokslinę Lietuvoje. Lieka pensininkai, bei išpūstas valdžios aparatas, neatsakingai tratinantis biudžetinius pinigus. Mažėjančiam mokesčių mokėtojų būreliui bus vis sunkiau ir sunkiau išlaikyti valdžios legionus bei vilkti didžiulį mokesčių vežimą.

Nusivylimas, valdžios apgaulės, kenkimas verslui ir piliečiams peržengia ribas. Valdžia gyvena sau. Tik sau.

Būtų juokinga, jei nebūtų liūdna, kad valdydama žmonių milijonus ir milijardus, valdžia net per ketverius metus 100-mečiui nesugebėjo pastatyti paminklo Jonui Basanavičiui. Lukiškių aikštės klausim tampantis devyniolika metų, nepavyko ir su Vyčiu. Todėl artimiausią penkmetį tikėtis sutvarkyto Gedimino kalno ar Nacionalinio stadiono yra nerealu. Valdžiai patinka brangūs, ilgi procesai, rezultatai nesvarbu.

Trejus metus Vilnių valdanti miesto valdžia nesugebėjo kartą per šimtą metų sostinėje pastatyti paminklų, sutvarkyti pagrindinių valstybės simbolių. Tokia neįgali sostinės valdžia iki kitų metų rinkimų tikrai nieko rimto nebenuveiks.

Visos Vyriausybės, valstybės įstaigos 28-ius metus aplaidžiai tratino ir toliau sėkmingai tratina mokesčių mokėtojų lėšas. Valdžia kūrė teisės aktus sau, o ne žmonėms ir verslui, galvojo tik apie savo bei partinius reitingus. Nebuvo ir nėra ilgalaikės šalies vizijos, krypčių, kur einame. Plaukiama pasroviui. Visokios „Idėjos Lietuvai“ lieka tik neveikiančiomis idėjomis. Politikų vienintelis tikslas – bet kokia kaina sėdėti valdžios valtyje, pilnoje biudžetinių milijardų.

Jei dabartinė ir ateinančios Vyriausybės neįves rimtos, veikiančios asmeninės atsakomybės bei nesustabdys biudžeto milijardų švaistymo-tratinimo, o tik didins mokesčius, sukurti geresnį, minimaliai orų gyvenimą, kad žmonės nustotų masiškai bėgti iš Lietuvos, nepavyks.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

...       2018-02-15 20:36

Simtmecio proga po valdzios langais robotas sutuoke du diedus,iteike ir dirbtina sutuoktuviu liudijima.Vot cia tai tikrai dovana lietuviams.Bobutes eidamos i baznytele kalbejosi tarpusavyje:sako JUK SEIMA,TAI VYRAS IR MOTERIS.O kaip jums atrodo sitokia simtmecio parodija???

Plius klausimas       2018-02-15 20:01

KAS ir KIENO UŽSAKYMU NUŽUDĖ PRANCIŠKŲ ŠLIUŽĄ?

Sarafan       2018-02-15 18:36

Jubiliejų pasitikime vogdami. Šimtmečio proga- šimtą aferų!
Kas vogs sumaniausiai, tam įteiksiu žiurkių lenktynių  nugalėtojo prizą-
dėžę nuo viskio:)

Taip, Tarabilda,       2018-02-15 15:47

KGB kirmelynas švęs Mūsų Šimtmetį, a studentams pofig! Jie rutoj skaitys modifikuotą TSK(b)P istoriją univerkėje, vadinamą Moksline Oligarchija.

Nacionalinis lietuvis       2018-02-15 14:29

Sveikiname su dar vienu naujadaru!
Aūūū! “Nacionaliniai lietuviai”! Kur jūs!

Tarabilda       2018-02-15 14:20

Matrioškynas.

Jules       2018-02-15 13:03

Nieko nebus, kol nepradėsite sakyti Tiesą ir gėdinti Velnią - Blogio imperijos sąjungininkus.

abc.       2018-02-15 13:01

klausimai kaip klausimai,bet nepaminėtas svarbiausias-AR DAR GYVA DEIMANTĖ ?

Duokit Maidaną       2018-02-15 12:43

Ir greitai. Jau seniai pribrendes klausimas.

Gal būtų       2018-02-15 12:36

neblogai permąstyti strateginę Lietuvos vystymosi kryptį.Su visa pagarba Skandinavijai,deja,kraujo ryšiai mus labiau sieja su latviais ir prūsais,kurie kraujo linijomis sietini su vokiečiais.Ir tenka stebėti,kad vokiečių mentalitetas mums artimesnis,giminingesnis ,daugiau bendros istorijos,daugiau net nenusakomo bendro.O jei dar pasimokius vokiškai tvarkyti ekonomiką,perimti kultūrą,kurioje įdiegtas orus požiūris į žmogų ir dar daug.daug…tada greitai pakiltume.Skandinavija kažkas migloto ir ,na,nebus mūsų švietimas toks,kaip už suomių,nors pasimokyti galima.Reiktų ieškoti savo kelio,atsiremiant į istoriją.Prūsijos istorija ir įtaka Lietuvai ,o ir atvirkščiai, per mažai tyrinėjama,pateikiama visuomenei.Tai galėtų būti atraminė gija savo tapatybės kūrimui ne “iš lubų”,o nuosekliai.Juk vokiečiai išsaugojo ir mūsų Nepriklausomybės aktą.Šalių dvasinė ir daugiau giminystė.Jau nekalbant apie Izraelį,kuris visos Europos civilizacijos “šaknis”,anot Valionytės.


Rekomenduojame

Ramūnas Aušrotas. Ar vienaragis priklauso gėjams?

Arvydas Anušauskas. Demonstratyvus Kremliaus noras susitapatinti su okupantais

Geroji Naujiena: „Meilė – įstatymo pilnatvė“

Neringa Venckienė. Deimantės negalima apklausti teisme, nes ji ... nebekalba lietuviškai?

Vytautas Sinica. Tylėti būtų gėda patiems prieš save

Povilas Gylys. Po rinkimų nors ir tvanas?

Andrius Švarplys. Čia ir dedam tašką kalboms apie VDU bendruomenę?

„Nacionalinis susivienijimas“ pateikė skundą Vyriausiajai rinkimų komisijai

Algimantas Rusteika. Prasideda sisteminis Nacionalinio susivienijimo puolimas

Sukurta LGGRT centro konsultacinė ekspertų komisija

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Skųsime viską ir visus? Nuo kaukių iki šeimos ir vaiko teisių

Buvusios Suomijos ministrės žodžio laisvės byla: „Bauginimais neprivers manęs slėpti tikėjimo“

Algimantas Rusteika. Naujienos iš „demokratijos“ frontų

Andrius Švarplys. Uždaviau tris klausimus kandidatei į VDU rektoriaus postą prof. Mildai Ališauskienei

Apšmeižtą LGGRTC patarėją ginti stojo patriotinės organizacijos

Algimantas Rusteika. Sunki lyderystės našta (drama)

Agnė Širinskienė: „Nesinorėtų įtarti, kad mūsų specialiosios tarnybos užsiima ne ikiteisminiu tyrimu, o politikavimu“

Stambulo Konvencija: Trojos arklys?

Geroji Naujiena: Jis atlygins kiekvienam pagal jo darbus

Išskirtinis Neringos Venckienės interviu Vytautui Matulevičiui (OpTV)

Gal jau bundame? Darius Trečiakauskas (Nacionalinis susivienijimas): Rinkimai gali tapti nauja galimybe esminiams pokyčiams valstybėje

Algimantas Rusteika. Lenkiu pliką ir kvailą galvą prieš tuos, kurie tą supranta ir pabando

Jonas Kadžionis. Partizanų jėga buvo ne ginkluose, o tikėjime

Vidas Rachlevičius.· Kaip britų visuomenė pamokė visuomeninį transliuotoją

Nuo bačkos. Andrius Navickas: raginu pasitikėti intuicija ir reitinguoti mane. Nepažadu būti geriausias, bet pažadu būti nepatogus ir tikras

Neringa Venckienė. Kas darė spaudimą Laurai Matjošaitytei?

Algimantas Rusteika. Sielos tėviškė yra vaikystė.

Prezidentas Valdas Adamkus apie grėsmę, kylančią iš politinės ir vertybinės regiono atskirties

Andrius Švarplys. Artėjant rugsėjo 1-ajai

Vytautas Landsbergis. Pseudoeuropa krūmuose

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.