Europa

Benas Johnsonas. Macrono kalba apie vakarietiškas vertybes – kiek tai rimta?

Tiesos.lt siūlo   2018 m. gegužės 11 d. 7:45

10     

    

Benas Johnsonas. Macrono kalba apie vakarietiškas vertybes – kiek tai rimta?

y-news.lt

Emmanueliui Macronui sakant kalbą JAV Kongrese, vieną trumpą akimirką pasirodė, kad transatlantinį aljansą jis pagrįs tvirtomis Vakarų vertybėmis.

„Mūsų sąjungos tvirtybė yra bendrų mūsų idealų šaltinis“, – kalbėjo jis įstatymų leidėjams. Nuo 1776-ųjų Jungtinės Valstijos ir Prancūzija „darbavosi drauge visuotinių laisvės, tolerancijos ir lygių teisių idealų labui.“

Prieš įvertindamas svarbiausius JAV ir Prancūzijos laukiančius iššūkius, vietoje junginio „vakarietiškos vertybės“ jis pavartojo prastesnį pakaitalą „universalios vertybės“: „Drauge su savo tarptautiniais sąjungininkais ir partneriais susiduriame su globalizacijos sąlygota nelygybe, grėsmėmis planetai, mūsų gerovei, išpuoliais prieš demokratijas vis stiprėjant nepakantumui, tarptautinės mūsų bendruomenės destabilizavimu kišantis naujoms jėgoms ir nusikaltėlių vadovaujamoms valstybėms.“

Šios nusakytos krizės reikalauja kolektyvinių (ir kolektyvistinių) veiksmų mažiausiai trijose svarbiose srityse, neatsiejamose nuo jau minėtų „universalių vertybių“.

„Melagingų žinių“ cenzūra. Vyriausybės pastangas uždrausti tam tikrus naratyvus Macronas laiko demokratijos savigynos mechanizmu. „Kad apgintume savo demokratijas, turime kovoti prieš vis labiau plintantį melagingų žinių virusą, mūsų žmonėms keliantį nepagrįstą baimę ir įsivaizduojamą riziką“, – Kongresui kalbėjo Macronas. – „Be proto, be tiesos tikros demokratijos nebus“, – tęsė jis. „Iškraipoma informacija – tai pastanga pakirsti pačią demokratijos dvasią.“ Macronas pasiūlė suteikti teisėjams galią blokuoti tekstus, kuriuos jie įvertins kaip melagingas žinias, ištrinti apie juos skelbiančias nuorodas ir uždaryti vartotojų paskyras.

Cenzūra prieštarauja kertiniams Vakarų idealams. Thomas Jeffersonas, kurį savo kalboje gyrė Macronas, rašė, jog prieštarauja visoms pastangoms „jėga, o ne vadovaujantis protu, nutildyti spaudos skundus ar kritiką“, ir nesvarbu, ar kalbama apie „teisingus, ar apie neteisingus faktus“. Jeffersono laikais melagingų žinių buvo daugiau nei dabar, tačiau jam patiko grumtis argumentų mūšyje tvirtai tikint, kad tiesa nugalės. „Mūsų laisvė priklauso nuo spaudos laisvės, o šioji negali būti ribojama, nes kitaip bus prarasta“, – pridūrė Jeffersonas.

Paryžiaus susitarimo dėl klimato kaitos atnaujinimas. „Kad mūsų planeta vėl būtų didi“, – kalbėjo Macronas žaismingai primindamas raktinę prezidento Trumpo frazę, – „esu tikras, jog vieną dieną Jungtinės Valstijos sugrįš ir prisijungs prie Paryžiaus [klimato] sutarties.“ Pripažindamas faktą, kad paktas pakenks ekonomikai, jis tvirtino: „Privalome rasti būdų sklandžiai pereiti prie mažai anglies dioksido išskiriančių technologijų ekonomikos.“

Europos patirtis turėtų įspėti, kad verta atsargiai žvelgti į ambicingus vyriausybių planus žaliosios energetikos klausimu. Kuklios Vokietijos pastangos patenkinti energetinius poreikius pasitelkus alternatyvius energijos šaltinius baigėsi tuo, kad ištisiems regionams iškilo grėsmė sėdėti be elektros, o elektros kainos staiga šovė į viršų. Degalų pertvarkos Jungtinėje Karalystėje prievarta išskyrė kai kurias šeimas ištisoms dienoms. Visa tai akivaizdžiai kenkia viduriniajai klasei, kurią Macronas pripažino esančią „mūsų demokratijų stuburu“.

Didesnis ekonomikos reguliavimas. „Aš tikiu išmintingai reguliuojamų rinkos ekonomikų galia“, – sakė jis. Norint mažinti „globalizacijos sąlygotą nelygybę… reikia priešingybės masiniam reglamentavimo naikinimui ir kraštutiniam nacionalizmui.“ Prancūzija menkai tepateikia įrodymų, kad padidintas reguliavimas veda į klestėjimą; taip pat neatrodytų, kad reguliavimas dažnai išmintingas. […]

Tiksliau sakant, ekonominė nelygybė (nors tai ir klaidinantis matas), kaip teigia Ryanas Bourneʼas iš Tarptautinės energetikos agentūros, tolydžio ne auga, bet mažėja. Stiprėjant globalizacijai, turtingieji tampa turtingesni, nors neturtingi turtėja dar sparčiau. Oxfam pripažįsta, jog tarp 1990-ųjų ir 2010-ųjų labiausiai skurstančiųjų visame pasaulyje sumažėjo perpus, ir šį procesą sąlygojo ne reguliavimas ar perskirstymas, bet investicijos ir besivystantis privatus sektorius.

Į Macrono sąrašą nepateko tokios svarbios vakarietiškos vertybės kaip religijos laisvė, pvz., galimybė mokiniams nešioti kryželius, kaip pagarba gyvybei, galimybė žmonėms gerai gyventi nesikišant vyriausybei – nepatarinėjant, kokio pobūdžio žiniasklaidą skaityti ar kaip tvarkyti finansinius reikalus.

Ar ši kalba – bendrų vakarietiškų vertybių šaltinis? Greičiau, tik drungnas vandenėlis…

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Jus teisus       2018-05-12 13:24

Man tai-siaubingo teroro pradzia…

Al. To Al.'ui       2018-05-12 10:48

Atrodo, kad sukilėliai be reikalo sugriovė Bastiliją. Gal tie, kas siuntė sukilėlius į Bastiliją parako, nežinojo, kad bestija perkeltas kitur? Visgi klausimas, kodėl iki šiol Bastilijos paėmimą prancūzai laiko išsivadavimo simboliu ? Tai panašu į rusų klastotes apie Ledo mūšį, Auroros šūvį ar vasario 23 d. pergalę.

To Al.       2018-05-12 1:07

De Sadas kelios dienos jau buvo perkeltas kitur,nes pro langa klyke,kad kaliniai viduje zudomi.Vienintelis aristokratas ten likes ikalintas buvo padejes savo seseriai pasprukti nuo vyro.

Al. Vakarų vertybėms       2018-05-11 22:44

Ir iš tų septynių vienas buvo markizas de Sadas. Prancūzai, kasmet visame pasaulyje švęsdami Bastilijos paėmimą, netiesiogiai pagerbia šį išsigimėlį.

paprašyčiau       2018-05-11 21:44

pakomentuot ir paskutinę  Orbano kalbą apie tas vertybes .

Jules       2018-05-11 17:50

Europos vasalitetas siunta ir be cenzūros, ir diktatūros, ir kvailų rinkėjų bei politikos davatkų ir olialia pupyčių neišsilaikytų valdžioje, Amerikai atsisakant turėti tokį vasalą. Toliau bus tikrai linksma, kai liberal dimokratai taps diktatoriais. Visi žinote, kad “macro” reiškia “bolšė”, vadinasi grįžta Europon bolševizmas. Patekome pas Blogio imperijos sąjungininkus ir sąjungininkes.

Alfredas       2018-05-11 17:23

Prancuzija zlugo! Ten vien bjaurastis teliko, kaip kokia purvina siaures afrikos diktatura. Stai ka padare is vakaru Europos globalistai ir socialistai.
Laikykime tai ispejimu sau kaip tai daro vengrai ir lenkai.

Vakaru vertybes       2018-05-11 14:57

pagristos krikscionybes ,,klijais”.Jei tai butu irasyta i ES Konstitucija-nebutu reikalo drausti religinius simbolius.Kitos religijos tera sveciu teisem ir turi derintis.Prancuzija didziuojasi Respublika,kuri deja buvo sukurta ant kruvinos revoliucijos pamatu…Bastilijos paemimas neatrodys toks didvyriskas,jei zinosime,kad ji buvo imta kai ja buvo ruosiamasi uzdaryti ir ten tebuvo uzsilike 7 kaliniai-jokie ne revoliucionieriai.Bastilija sturmavo,nes buvo nuogirdos,kad ten yra daug parako,o ja saugojo 82 pusiau invalidai kareiviai.Pagundos buta per dideles…Kas vyko po to-stingdo krauja…

$+$       2018-05-11 11:20

E. Macronas yra politikas, o politiniame žodyne yra kategorijos, kuriomis visada manipuliuojama arba spekuliuojama. Demokratija ir vertybės, ypač vakarietiškos vertybės, yra tarp pagrindinių sąraše. Tos tradicijos, kurios Europoje formavosi šimtmečius tapo vertybėmis, bet ne visos. Linija tarp tradicijų ir vertybių yra labai subtili. Diskusijos šiuo klausimu niekada nesibaigs.

Kalbant apie vakarus, negali ignoruoti Amerikos žemyno, ypač JAV. O ten dar prieš pusantro amžiaus viskas buvo kitaip nei Europoje. Su vertybėmis taip pat. Jei generolas Li būtų turėjęs bent trečdalį resursų, kuriuos turėjo federatai, tai konfederatai būtų laimėję ir Ameriką būtų visai kitokia ir jos įtaka Europai taip pat būtų kitokia. Visiškai kitokia. O terminas “vakarietiškos vertybės” būtų mažiau spekuliatyvus.

Deja, konflikto tarp federatų ir konfederatų bei resursų pasiskirstymo prie tradicijų nepriskirsi, todėl išgirdus kalbant apie “vakarietiškas vertybes”,  kyla klausimas: ar sveikas? Jei sveikas: ar raštingas? Jei raštingas, tai kokių tikslų siekia?

užkalbinėtojas       2018-05-11 10:10

Iš kokios terpės atėjo Macronas ? Kuo jis buvo prieš išrenkant jį prezidentu? Kai pasidomėsite ir sužinosite suprasite, kad jis negali būti tuo lyderiu , kuris pakeis senają tvarką ir sistemą. Jis yra jaujos arklys , kuris suks ratus , kaip buvo įpratintas sukti iki šiol;..


Rekomenduojame

Seime – paroda „2018 metų Laisvės premija“

Linas V. Medelis. Liudininkė iš skrynios, arba Ką gali papasakoti septyniasdešimt aštuonerių metų amžiaus knygelė

Aušra Maldeikienė. #debatai2019Laidotuvės, arba Kam iš tų pretendentų Lietuvos pelenai beldžia į širdį...

Liutauras Stoškus. Mintys po „Pažadų koncerte“ Balsiuose

Arvydas Juozaitis. Ateina laikas inicijuoti Konstitucinio Teismo reformą

Algimantas Rusteika. Koks galutinis Konstitucinio Teismo „išaiškinimų“ tikslas?

Laisvos visuomenės institutas: nesutinkame su tokiu Konstitucijos aiškinimu – jis prieštarauja žmogaus prigimčiai

Lietuvos Respublikos prezidento rinkimams artėjant: pirmieji debatai

Algimantas Rusteika. Zonos žiobienės, slušniai ir miliūtės prieš Saulių Dambrauską

Oksfordo studentai dėl „homofobijos“ reikalauja atleisti pasaulinio lygio profesorių

Arvydas Juozaitis. Lietuvos šeimoms — socialinę inžineriją?

Andrius Švarplys. Ir naujosios Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisos problemos nesprendžia

Vytautas Radžvilas. Lietuvos jaunimo mankurtinimas

Kruvinas išpuolis prieš vokiečių parlamentarą – smūgis Europos demokratijai

Justas Mundeikis. Ekonomisto komentaras – Ar bankai sukuria pinigus „iš oro“?

Vladas Vilimas, Rytas Kupčinskas. Nacionalinė teismų administracija – parama teisminei valdžiai, kuo ji pasireiškia?

Andrius Švarplys. Po R. Miliūtės „Dienos temos“ šįvakar

Saulius Arlauskas. Tai būtų per didelė našta ir atsakomybė Konstituciniam Teismui

Vytautas Sinica. Marksizmas, bolševizmas ir šeimos panaikinimas

Pilietinė savivalda: mes tai galime – surinkime 300 000 parašų ir referendumu susigrąžinkime savo konstitucines galias (papildyta)

Visuomeninių organizacijų pareiškimas dėl Nacionalinės premijos skyrimo Mariui Ivaškevičiui

Algimantas Rusteika. Ką dar padaryti, kad nieko daryti nereikėtų ir emigrantai sugrįžtų?

Vidmantas Valiusaitis. Žmogus sensta, kai netenka idealų

Arvydas Jockus. Bankai ir „Sodra“ suvienijo pajėgas: pataria nenutraukti pensijų kaupimo sutarčių

Romas Lazutka. Pensijų skaičiuotė: vienas, du, trys… ir lieki kvailys

Nuo bačkos. Rasa Juknevičiene: Šiandien taip apsidžiaugiau, pamačiusi neužmirštuolę ant LRT žurnalistų krūtinių

Vilniaus forumas kviečia į konferenciją „Kaip išsaugoti Europą? Europos Sąjunga jos parlamento rinkimų išvakarėse“

Raimondas Navickas. Feisbukistane galioja kitokie principai

Povilas Gylys: „Šeimininkai mums parinko ir paskyrė savo kandidatus į prezidentus“

Stasys Jakeliūnas. Ar tai, ką jie daro, yra žurnalistika?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.