Naujienos

Benas Johnsonas. Macrono kalba apie vakarietiškas vertybes – kiek tai rimta?

Tiesos.lt siūlo   2018 m. gegužės 11 d. 8:45

10     

    

Benas Johnsonas. Macrono kalba apie vakarietiškas vertybes – kiek tai rimta?

y-news.lt

Emmanueliui Macronui sakant kalbą JAV Kongrese, vieną trumpą akimirką pasirodė, kad transatlantinį aljansą jis pagrįs tvirtomis Vakarų vertybėmis.

„Mūsų sąjungos tvirtybė yra bendrų mūsų idealų šaltinis“, – kalbėjo jis įstatymų leidėjams. Nuo 1776-ųjų Jungtinės Valstijos ir Prancūzija „darbavosi drauge visuotinių laisvės, tolerancijos ir lygių teisių idealų labui.“

Prieš įvertindamas svarbiausius JAV ir Prancūzijos laukiančius iššūkius, vietoje junginio „vakarietiškos vertybės“ jis pavartojo prastesnį pakaitalą „universalios vertybės“: „Drauge su savo tarptautiniais sąjungininkais ir partneriais susiduriame su globalizacijos sąlygota nelygybe, grėsmėmis planetai, mūsų gerovei, išpuoliais prieš demokratijas vis stiprėjant nepakantumui, tarptautinės mūsų bendruomenės destabilizavimu kišantis naujoms jėgoms ir nusikaltėlių vadovaujamoms valstybėms.“

Šios nusakytos krizės reikalauja kolektyvinių (ir kolektyvistinių) veiksmų mažiausiai trijose svarbiose srityse, neatsiejamose nuo jau minėtų „universalių vertybių“.

„Melagingų žinių“ cenzūra. Vyriausybės pastangas uždrausti tam tikrus naratyvus Macronas laiko demokratijos savigynos mechanizmu. „Kad apgintume savo demokratijas, turime kovoti prieš vis labiau plintantį melagingų žinių virusą, mūsų žmonėms keliantį nepagrįstą baimę ir įsivaizduojamą riziką“, – Kongresui kalbėjo Macronas. – „Be proto, be tiesos tikros demokratijos nebus“, – tęsė jis. „Iškraipoma informacija – tai pastanga pakirsti pačią demokratijos dvasią.“ Macronas pasiūlė suteikti teisėjams galią blokuoti tekstus, kuriuos jie įvertins kaip melagingas žinias, ištrinti apie juos skelbiančias nuorodas ir uždaryti vartotojų paskyras.

Cenzūra prieštarauja kertiniams Vakarų idealams. Thomas Jeffersonas, kurį savo kalboje gyrė Macronas, rašė, jog prieštarauja visoms pastangoms „jėga, o ne vadovaujantis protu, nutildyti spaudos skundus ar kritiką“, ir nesvarbu, ar kalbama apie „teisingus, ar apie neteisingus faktus“. Jeffersono laikais melagingų žinių buvo daugiau nei dabar, tačiau jam patiko grumtis argumentų mūšyje tvirtai tikint, kad tiesa nugalės. „Mūsų laisvė priklauso nuo spaudos laisvės, o šioji negali būti ribojama, nes kitaip bus prarasta“, – pridūrė Jeffersonas.

Paryžiaus susitarimo dėl klimato kaitos atnaujinimas. „Kad mūsų planeta vėl būtų didi“, – kalbėjo Macronas žaismingai primindamas raktinę prezidento Trumpo frazę, – „esu tikras, jog vieną dieną Jungtinės Valstijos sugrįš ir prisijungs prie Paryžiaus [klimato] sutarties.“ Pripažindamas faktą, kad paktas pakenks ekonomikai, jis tvirtino: „Privalome rasti būdų sklandžiai pereiti prie mažai anglies dioksido išskiriančių technologijų ekonomikos.“

Europos patirtis turėtų įspėti, kad verta atsargiai žvelgti į ambicingus vyriausybių planus žaliosios energetikos klausimu. Kuklios Vokietijos pastangos patenkinti energetinius poreikius pasitelkus alternatyvius energijos šaltinius baigėsi tuo, kad ištisiems regionams iškilo grėsmė sėdėti be elektros, o elektros kainos staiga šovė į viršų. Degalų pertvarkos Jungtinėje Karalystėje prievarta išskyrė kai kurias šeimas ištisoms dienoms. Visa tai akivaizdžiai kenkia viduriniajai klasei, kurią Macronas pripažino esančią „mūsų demokratijų stuburu“.

Didesnis ekonomikos reguliavimas. „Aš tikiu išmintingai reguliuojamų rinkos ekonomikų galia“, – sakė jis. Norint mažinti „globalizacijos sąlygotą nelygybę… reikia priešingybės masiniam reglamentavimo naikinimui ir kraštutiniam nacionalizmui.“ Prancūzija menkai tepateikia įrodymų, kad padidintas reguliavimas veda į klestėjimą; taip pat neatrodytų, kad reguliavimas dažnai išmintingas. […]

Tiksliau sakant, ekonominė nelygybė (nors tai ir klaidinantis matas), kaip teigia Ryanas Bourneʼas iš Tarptautinės energetikos agentūros, tolydžio ne auga, bet mažėja. Stiprėjant globalizacijai, turtingieji tampa turtingesni, nors neturtingi turtėja dar sparčiau. Oxfam pripažįsta, jog tarp 1990-ųjų ir 2010-ųjų labiausiai skurstančiųjų visame pasaulyje sumažėjo perpus, ir šį procesą sąlygojo ne reguliavimas ar perskirstymas, bet investicijos ir besivystantis privatus sektorius.

Į Macrono sąrašą nepateko tokios svarbios vakarietiškos vertybės kaip religijos laisvė, pvz., galimybė mokiniams nešioti kryželius, kaip pagarba gyvybei, galimybė žmonėms gerai gyventi nesikišant vyriausybei – nepatarinėjant, kokio pobūdžio žiniasklaidą skaityti ar kaip tvarkyti finansinius reikalus.

Ar ši kalba – bendrų vakarietiškų vertybių šaltinis? Greičiau, tik drungnas vandenėlis…

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Jus teisus       2018-05-12 14:24

Man tai-siaubingo teroro pradzia…

Al. To Al.'ui       2018-05-12 11:48

Atrodo, kad sukilėliai be reikalo sugriovė Bastiliją. Gal tie, kas siuntė sukilėlius į Bastiliją parako, nežinojo, kad bestija perkeltas kitur? Visgi klausimas, kodėl iki šiol Bastilijos paėmimą prancūzai laiko išsivadavimo simboliu ? Tai panašu į rusų klastotes apie Ledo mūšį, Auroros šūvį ar vasario 23 d. pergalę.

To Al.       2018-05-12 2:07

De Sadas kelios dienos jau buvo perkeltas kitur,nes pro langa klyke,kad kaliniai viduje zudomi.Vienintelis aristokratas ten likes ikalintas buvo padejes savo seseriai pasprukti nuo vyro.

Al. Vakarų vertybėms       2018-05-11 23:44

Ir iš tų septynių vienas buvo markizas de Sadas. Prancūzai, kasmet visame pasaulyje švęsdami Bastilijos paėmimą, netiesiogiai pagerbia šį išsigimėlį.

paprašyčiau       2018-05-11 22:44

pakomentuot ir paskutinę  Orbano kalbą apie tas vertybes .

Jules       2018-05-11 18:50

Europos vasalitetas siunta ir be cenzūros, ir diktatūros, ir kvailų rinkėjų bei politikos davatkų ir olialia pupyčių neišsilaikytų valdžioje, Amerikai atsisakant turėti tokį vasalą. Toliau bus tikrai linksma, kai liberal dimokratai taps diktatoriais. Visi žinote, kad “macro” reiškia “bolšė”, vadinasi grįžta Europon bolševizmas. Patekome pas Blogio imperijos sąjungininkus ir sąjungininkes.

Alfredas       2018-05-11 18:23

Prancuzija zlugo! Ten vien bjaurastis teliko, kaip kokia purvina siaures afrikos diktatura. Stai ka padare is vakaru Europos globalistai ir socialistai.
Laikykime tai ispejimu sau kaip tai daro vengrai ir lenkai.

Vakaru vertybes       2018-05-11 15:57

pagristos krikscionybes ,,klijais”.Jei tai butu irasyta i ES Konstitucija-nebutu reikalo drausti religinius simbolius.Kitos religijos tera sveciu teisem ir turi derintis.Prancuzija didziuojasi Respublika,kuri deja buvo sukurta ant kruvinos revoliucijos pamatu…Bastilijos paemimas neatrodys toks didvyriskas,jei zinosime,kad ji buvo imta kai ja buvo ruosiamasi uzdaryti ir ten tebuvo uzsilike 7 kaliniai-jokie ne revoliucionieriai.Bastilija sturmavo,nes buvo nuogirdos,kad ten yra daug parako,o ja saugojo 82 pusiau invalidai kareiviai.Pagundos buta per dideles…Kas vyko po to-stingdo krauja…

$+$       2018-05-11 12:20

E. Macronas yra politikas, o politiniame žodyne yra kategorijos, kuriomis visada manipuliuojama arba spekuliuojama. Demokratija ir vertybės, ypač vakarietiškos vertybės, yra tarp pagrindinių sąraše. Tos tradicijos, kurios Europoje formavosi šimtmečius tapo vertybėmis, bet ne visos. Linija tarp tradicijų ir vertybių yra labai subtili. Diskusijos šiuo klausimu niekada nesibaigs.

Kalbant apie vakarus, negali ignoruoti Amerikos žemyno, ypač JAV. O ten dar prieš pusantro amžiaus viskas buvo kitaip nei Europoje. Su vertybėmis taip pat. Jei generolas Li būtų turėjęs bent trečdalį resursų, kuriuos turėjo federatai, tai konfederatai būtų laimėję ir Ameriką būtų visai kitokia ir jos įtaka Europai taip pat būtų kitokia. Visiškai kitokia. O terminas “vakarietiškos vertybės” būtų mažiau spekuliatyvus.

Deja, konflikto tarp federatų ir konfederatų bei resursų pasiskirstymo prie tradicijų nepriskirsi, todėl išgirdus kalbant apie “vakarietiškas vertybes”,  kyla klausimas: ar sveikas? Jei sveikas: ar raštingas? Jei raštingas, tai kokių tikslų siekia?

užkalbinėtojas       2018-05-11 11:10

Iš kokios terpės atėjo Macronas ? Kuo jis buvo prieš išrenkant jį prezidentu? Kai pasidomėsite ir sužinosite suprasite, kad jis negali būti tuo lyderiu , kuris pakeis senają tvarką ir sistemą. Jis yra jaujos arklys , kuris suks ratus , kaip buvo įpratintas sukti iki šiol;..


Rekomenduojame

Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas: Ar tikrai norime reklamuotis kaip sekso turizmo miestas?

Tėčiai pasakoja apie aborto patirtis

Geroji Naujiena: „Aš esu gyvybės duona! Kas ateina pas mane, niekuomet nebealks, ir kas tiki mane, niekuomet nebetrokš“ (Jn 6, 34–35)

Valdas Vasiliauskas. Kur šiandieniniai Lietuvos Oginskiai?

Kaip rasti kompromisą tarp paveldo išsaugojimo ir miesto modernaus vystymo?

Liutauras Stoškus: „Libeskindo projektas“, arba Kam tarnauja Vilniaus miesto valdžia

Rasa Baločkaitė. Ir draudimas kalbėti apie patirtą prievartą, ir sankcijos prabilusiems yra vienas esminių smurto komponentų

Prof. dr. Vytautas Radžvilas. Vienintelis atsakas – sutelktas pasipriešinimas

Andrius Švarplys. Psichologinio komforto beieškant, arba Kaip Vakarai virsta vaikų civilizacija

Algimantas Zolubas. LKP įvertinti ir pasmerkti būtina

Gytis Padegimas. Gyvybės ir mirties kultūra

Liudvikas Jakimavičius. Apie vidinės politinės krizės priežastis

Kokio prezidento dabartiniame valstybės raidos etape reikia Lietuvos pilietinei daugumai?

Arvydas Juozaitis. Lietuva ir Latvija. Palaiminta sandrauga

Carolyna Moynihan. Keistas konfliktas Anglijoje: feministės prieš translyčius

Algimantas Zolubas. Ne tik netesėti pažadai, bet ir Lukiškių aikštės relikvijų sąrašas atsidūrė ten, kur uždarytos Žaliojo tilto skulptūros

Donaldas Trumpas Europos šalių vadovams: atsisakykit daugiakultūriškumo ir atkurkite Europą, tokia imigracija yra „gėda“

Apie Belgijos atlyginimų ir socialinių išmokų indeksavimo sistemą

Mindaugas Puidokas. VSD turi paaiškinti, kodėl Lietuvai pavojingi verslo ir politikų ryšiai nebuvo laiku bei tinkamai paviešinti

Arvydas Juozaitis. Latvijos ir Lietuvos sandraugos tikslų bei principų metmenys

Rasos Kalinauskaitės atsakymas prof. V. Radžvilui, arba Ir „diskusijomis“ galima šį tą pakeisti

Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ surengta tarptautinė konferencija: Lietuva tolsta nuo europietiškos socialinės gerovės valstybės principų

Vytauto Radžvilo viešas kreipimasis į gerb. R. Kalinauskaitę, arba Ar dar ilgai žaisime pagal JŲ taisykles?

Algimantas Rusteika. Kai norisi pozityvo

Miškų Sąjūdžio pirmininko Gintauto Kniukštos interviu – nerimas dėl miškų neslūgsta

Ir Stokholme kėsintasi statyti stiklainius. Neleista. Kol kas?

Liudvikas Jakimavičius. Kišeninis žodynėlis

Geroji Naujiena: Mūsų trupiniai Jėzaus rankose virsta apstumu

Romualdas Ozolas. Antroji Lietuvos Respublika – jau istorija

Irena Vasinauskaitė. Viešojo intereso gynimo parodija Meškuičiuose. Prokurorai jį supainiojo su viešinimu…

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.