Kultūros, kalbos, istorijos politika

Bandoma juodinti laisvės kovotoją

Tiesos.lt siūlo   2021 m. gruodžio 4 d. 8:06

6     

    

Bandoma juodinti laisvės kovotoją

Vidmantas Misevičius | respublika.lt

Ukmergės rajono savivaldybė kartu su Lietuvos istorijos institutu, Ukmergės žydų bendruomene ir kitomis visuomeninėmis organizacijomis surengė pirmąją viešą diskusiją dėl Juozo Krikštaponio (Krištaponio) asmens ir biografijos.

Signalas iš Ukmergės

Redakciją informavę Ukmergės gyventojai nerimavo, kad planuojama diskusija gali tapti susidorojimu su kažkam neįtikusiu asmeniu.

„Tai, kad Ukmergėje, tik pakeitus pavadinimą ir priskyrus skulptūrą menui, stovi Vaclovo Krutinio sovietmečiu komunarus įamžinęs darbas, vietos politikams nekliūva. Tuo pat metu Laisvės kovose žuvusio J.Krikštaponio (Krištaponio) atminimą siekiama apjuodinti ir nukelti jo garbei skirtą paminklinį akmenį“, – teigė ukmergiškiai.

Tokias prielaidas jie išsakė remdamiesi viešai pateikta informacija – savivaldybės pranešimu spaudai ir istoriko Mindaugo Pociaus parengta pažyma. Pranešime miesto meras Rolandas Janickas neslėpė, kad „Juozas Krikštaponis yra tapęs ne tik miesto ir rajono bendruomenės susiskaldymo simboliu, tačiau dažnai minimas ir kaip visos Lietuvos nenoro aiškintis sudėtingo laikmečio aplinkybes pavyzdys“.

Viešas diskusijas inicijavęs Ukmergės žydų bendruomenės pirmininkas Artūras Taicas teigė, „kad jau trečią dešimtmetį nesprendžiama situacija yra trukdis visai rajono bendruomenei žengti į priekį“.

Istoriko pažymoje, nors ir buvo nurodyta, kad minėtas asmuo dalyvavo Laisvės kovose, daugiausia dėmesio vis dėlto skiriama jo galimam dalyvavimui žydų ir kitų taikių gyventojų žudynėse Antrojo pasaulinio karo metu.

Nepasisekęs puolimas

Lietuvos istorijos instituto direktorius Alvydas Nikžentaitis akcentavo, kad problemų, susijusių su praeities tyrimu, turi visos šalys, o istorikas nėra teisėjas. Nepaisant to, M.Pocius pranešimą pradėjo kaltinimais. Jis pareiškė, kad problemos prasidėjo tuomet, kai Ukmergėje iškilo paminklinis akmuo J.Krikštaponiui ir jo vardu buvo pavadinta aikštė. Karingai nusiteikusio istoriko teigimu, situaciją dar labiau pablogino Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro (LGGRTC) generalinio direktoriaus 1997 m. įsakymu J.Krikštaponiui pripažintas kario savanorio statusas ir Prezidento 2002 m. dekretu suteiktas pulkininko laipsnis.

Pasak M.Pociaus, atlikus tyrimą, kuriam padėjo ir kito istoriko – Alfredo Rukšėno surinkta medžiaga, esą buvo gauta pakankamai įrodymų apie partizanų vado dalyvavimą taikių gyventojų žudynėse. Būtent todėl 2016 m. tuometinė Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė siūlė panaikinti jam suteiktą pulkininko laipsnį, o 2017 m. Istorijos institutas pasiūlė demontuoti paminklinį akmenį ir pakeisti aikštės pavadinimą.

M.Pocius apgailestavo, kad buvo pakeistas tik aikštės pavadinimas, o paminklinis akmuo liko. Tačiau netrukus priminė, kad tuo pačiu klausimu į Ukmergės savivaldybę kreipėsi ir dabartinis Užsienio reikalų ministerijos vadovas Gabrielius Landsbergis. Tiesa, ką bendro URM turi su pokario rezistencija, istorikas paaiškinti nesiteikė.

Užtat dar kartą priminė, kad jo 2020 m. atliktas tyrimas neva įrodė J.Krikštaponio kaltę. Jis taip pat akcentavo, kad dokumentais patvirtinta informacija apie partizano kalinimą vokiečių gestape yra gandai, kuriais negalima tikėti. Ir pažėrė priekaištų LGGRTC. Baigdamas kalbą, M.Pocius pareiškė, kad į šią istoriją būtinai turi įsikišti politikai, o paminklinis akmuo privalo būti demontuotas. Kiek vėliau, atsakydamas į gerokai labiau argumentuotą dalyvių kritiką, jis nurodė, jog pažymą parengė remdamasis tyrimais bei „bendražmogiškomis vertybėmis“.

Po jo kalbėjęs A.Taicas savo pristatymą pradėjo nuo to, kad ir žydai dalyvavo Lietuvos nepriklausomybės kovose, o į jų atminimo įamžinimo ceremonijas atvyko garbūs svečiai. Buvo primintas ir žydų indėlis į Lietuvos istoriją. Vėliau pasidžiaugta bendradarbiavimu su Ukmergės bendruomene ir aktyviai prie to prisidedančiu Geros valios fondu.

Tuomet, tarsi netyčia, buvo pereita prie Antrojo pasaulinio karo istorijos, Lietuvos sukilėlius prilyginant „baltaraiščiams“ (vokiečių pagalbininkai – aut. past.). Parodyta susidorojimo su civiliais gyventojais nuotrauka. Pabrėžta, kad vaizdų būta ir žiauresnių. Baigdamas kalbą, A.Taicas patikino, kad bendruomenė nesieks griauti jokių paminklų, tačiau pabrėžė, kad tiek pasaulis, tiek jaunoji Lietuvos karta privalo žinoti savo istoriją…

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Dronas       2021-12-6 7:33

Ne bando, o juodina.

Statistika       2021-12-5 19:39

Lietuvoje Holokaustą įgyvendino 600 vokiečių kareivių ir 12,000 lietuvių kolaborantų (1 prie 20). Tai tiek apie nekaltumą.

Autoriui       2021-12-5 15:24

    ne smagu skaityti tekstą su tiek klaidų

stasys        2021-12-5 9:11

Iš dalies galima suprasti tas kalbas , juk tokie tyrimai daromi siekiant tu pačių tikslų kaip ir P.Cvirkos paminklo klausimu jį nukeliant. Priimti istorija kaip esama produktą neredaguojant naujomis politinėmis nuomonėmis-klišėmis iššūkis gana didelis tiek patriotinei visuomenei tiek tai politinei kuri prasilenkia po eilinių faktu , kažką radus apie partizana J.Krikštaponį . Noras išbalinti spalvinga Lietuvos įstorija atveda prie to jog politinė ‘grietinėlė’ Lietuvos kas karta ‘sugižta’ kai kas nors pasikėsina į viena ar kitą jos sukurtą valstybinės svarbos faktos istorijoje . Dabar, tiek laiko praėjus, jau gana tvirtai galima teigti jog A.Jokubausko pašalinimas iš  LGGRTC direktoriaus pareigu buvo politinis veiksmas siekiant pašalinti grėsmęs iškylusias tiems balinimo procesams . Esamas LGGRTC direktoriaus tuščia asmenybė .. kurios funkcijos apibrėžtos gana menku supratimų kur yra tos karštos ginčų ikaitintos raudonos linijos Lietuvos istorijoje kurios skaldo daug metų visuomene .. Saves kuri laiką jau klausių kodėl R.Šimašius nutarė nukelti P.Cvirkos stabą ? ar tai nėra preliudija tiems norams kai iš istorijos puslapių bus pašalinti visi 20 a. Lietuvos valstybės politiniai herojai paliekant tik tuos kuriems negresia joks pavojus tapti ..tokiu kaip šis ..tirimu auka. Dumoju.

Žodžio laisvė...       2021-12-4 23:34

Tyrimų medžiagą - ant stalo,ponai prisiekusieji ! ! !

lietuva       2021-12-4 20:28

valdančiosios daugumos ir europinių pinigų verčiama žydų protektoratu

Rekomenduojame

Lenkai ribos NVO įtaką mokykloms, skatins vertybinį lenktyniavimą tarp mokyklų

Krescencijus Stoškus. Esu apimtas sunkaus nerimo ir skausmo

Virdžinija – sektinas pavyzdys

Dominykas Vanhara. Labai tikėtina valdančiosios koalicijos sudėties kaita

Vygantas Malinauskas. Žmogaus teisių komitetas siūlo ideologizuoti smurto problemą

Privalomi skiepai gali sukelti sveikatos sistemos griūtį

Kęstutis Girnius. Konfliktas su Kinija – strateginė, ne taktinė ar komunikacijos klaida

Vokietijoje mokesčių mokėtojų pinigais remiami filmai atitinkantys „įvairovės sąrašą“

Vytautas Sinica. Valstybinės kalbos atnašavimas

Ar iš tikrųjų Seimo nariai patvirtino buvusių Lietuvos okupacinių režimų teisėtumą?

ES „žalioji darbotvarkė“ nebus taikoma privatiems lėktuvams ir jachtoms

Visuomenininkai lietuvių kalbos naikintojus įamžins knygoje „Valstybinės lietuvių kalbos išdavikai“

Draudikas atsisako padengti mirtį dėl vakcinos, nes mirusysis neva dalyvavo eksperimente pats prisiimdamas riziką

Vytautas Sinica. Vyriausybės veiklos apžvalga

Jonas Vaiškūnas. Kalba ne apie kalbą – o apie tai, kur eis demarkacinė linija

Eugenijus Jovaiša. Kalbos išniekinimo projekto autoriai įteisins okupacinių režimų primestą rašybą

Pareigose pažemintas arkivyskupas, susijęs su dokumentu, draudžiančiu laiminti tos pačios lyties poras

Sigitas Besagirskas. Kiek mums kainuos kova su Kinija?

Loreta Strom. Norvegijos visuomenės sveikatos institutas (FHI) nerekomenduoja naudoti koronos sertifikato kaip prevencinės priemonės

Peter Kwasniewski. Kodėl gitarų muzika neturėtų skambėti katalikiškose Mišiose

Etikos dalyko mokymas Vokietijoje sumažino religingumą

Kardinolas Sigitas Tamkevičius SJ. Jėzus Kanos vestuvėse – II eilinis sekmadienis

Arnas Simutis. Lietuva yra šaltojo pilietinio karo būklėje

Dovilas Petkus. Mažosios Lietuvos diena – nacionalistinė šventė

Mindaugas Karalius. Lietuvių kalbos naikintojai bus įamžinti knygoje

Tautvydas Galinis. Svetimvardžiai asmens dokumentuose, arba apie projektą atšaukti valstybinę lietuvių kalbą

Daugiau nei pusė Airijos katalikų dėl pandemijos pasirinko neiti į šv. Mišias

Vytautas Radžvilas. Žodis Laisvės gynėjų dieną

Vytautas Radžvilas. Autonomininkų svajonės tampa tikrove

Kuriamas precedentas: Kvebeko teisėjas apribojo neskiepyto tėvo teisę lankyti vaiką

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.