Socialinė politika, Ekonominė politika

Bronius Markauskas: Teistumas už pilietiškumą ūkininkų neišgąsdins

Tiesos.lt redakcija   2016 m. kovo 27 d. 16:53

2     

    

Bronius Markauskas: Teistumas už pilietiškumą ūkininkų neišgąsdins

Situacija pieno rinkoje vėl verčia mus, ūkininkus, imtis radikalių kolektyvinio veikimo priemonių. Vieningai nusprendėme kovo 30-ąją surengti masinę protesto akciją Vilniuje. Kaip prieš kelias savaites tai padarė mokytojai, mes norime pademonstruoti, kad antrus metus vis gilėjanti pieno sektoriaus krizė jau kelia grėsmę valstybės savarankiškumui. Jei tik maistą laikome strategiškai svarbia preke.

Bankrutuojantys ūkininkai (per pastaruosius metus iš gamybos pasitraukė beveik 3000 ūkių), galvijų bandų naikinimas signalizuoja apie galimą pieno sektoriaus žlugimą Lietuvoje. To pasekmės bus katastrofiškos kaip kaimui, taip ir visam šalies ūkiui. Pieno gamyba – vienas iš pagrindinių Lietuvos realios ekonomikos ramsčių ir sukuria apie 5 proc. BVP. Lietuvoje kaime gyvena apie 30 proc. žmonių – todėl turime mąstyti strategiškai ir spręsti, ar galim sau leisti tokio svarbaus sektoriaus žlugimą ir dar labiau paskatinti emigraciją.

Žemdirbių organizacijos išnaudojo visas įmanomas priemones prie derybų stalo, bet pieno produktų kainos parduotuvėse nemažėja, perdirbėjai ir prekybininkai skaičiuoja pelnus, atidaro naujas parduotuves, o už litrą pieno mokama kaina Lietuvos ūkininkui krenta vertikaliai žemyn. Daug vilčių teikusį pieno supirkimo įstatymą reikia pakeisti iš esmės, nes svarstant jį tyliai nuspręsta „neerzinti liūto“: nereguliuoti stipriausios grandies – prekybos tinklų pieno kainodaros. Siūlau esant ekstremaliai situacijai priimti laikiną įstatymą, kuriame būtų nustatyta, kad 50 proc. galutinės pieno produktų kainos gauna ūkininkas. Toks reguliavimas yra taikomas kai kuriose ES ir pasaulio šalyse.

Ši situacija man primena 2003 metus, kuomet už savo išlikimą kovoję žemdirbiai blokavo kelius. Tada vieningumu ir atkaklumu pasiekėme labai daug. Bet keršydama valdžia mus asmeniškai nubaudė – nors net Strasbūro teismas pripažino, jog tąsyk protestuodami žemdirbiai naudojosi savo pilietine teise, o ūkininkų patraukimas baudžiamojon atsakomybėn ir jų nuteisimas nebuvo proporcinga ir būtina priemonė.

Esu vienas iš to ketverto, iškeiktas aukščiausių šalies pareigūnų ir paženklintas teistumo dėme už tai, kad gyniau ūkininkų teisę į teisybę, į sąžiningą atlygį už jų darbą. Šiandien dar labiau didžiuojuosi šiuo teistumu, nes žinau, kokioje beviltiškoje padėtyje šiuo metu atsidūrė daugybė pienininkų.

Kaip ūkininkas, kaip ilgametis žemdirbių savivaldos vadovas, puikiai suvokiu, kad kovo 30-ąją karves Gedimino prospektu ginti pasišovę ūkininkai nori būti išgirsti, tačiau kaip ir 2003-iais, vėl kaktomuša atsimuša į valdininkų grasinimus ir priešpriešą. Paminant kertines demokratiškumo ir pilietinės laisvės vertybes, ūkininkams jau dabar grūmojama teisingumo kumščiu, cituojami straipsniai ir reglamentai, viliantis užgniaužti, prigąsdinti, nuslopinti.

Bet teismais mūsų neišgąsdinsite. Žemdirbiai žino, kas yra pilietiškumas, žmogaus teisės ir laisvė jas ginti. Mūsų kova – tai šventa kova už Lietuvos kaimo teisę į išlikimą. Su teistumu už pilietiškumą galime gyventi oriai, tuo tarpu be pieno sektoriaus kaimui apskritai išgyventi nepavyks. Net jei su tuo nesutinkate, tik būdami pilietiški, mes visi kuriame demokratišką Lietuvą.

Trumpai apie autorių: Bronius Markauskas yra Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Tarybos narys

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

kai nemoksos vadovauja       2016-03-30 2:26

saliai, tai ir atsitinka tokie dalykai. Pieno, gyvulininkystes ukis Nepriklausomoje Lietuvoje atnesdavo daugiausia pelno i biudzeta. Lietuviskas sviestas pasiekdavo net Vidurziemio juros salis. Ka bekalbeti apie suri, varske. Kinieciai pradejo auginti karves, kad gautu daugiau baltyminio maisto. Piena ismoko gerti ir, be abejo, eksportuoti. Gal ir Lietuva netrukus pirks is kinieciu piena, o gal prietaisas nuvyks i China ir pamokys kaip suspausti varskes suri… Kas zino, kokie parodoksai dar laukia Lietuvos.

prasau patikslinti       2016-03-27 17:41

pagarba viems, kurie dar isdrista protestuoti pries valdziagyviu savivale. Jie gina tik oligarchus. O musu visu pareiga - palaikyti tiek mokytojus, tiek ukininkus.
Kokia valanda ukininkai rengia savo eisena? Noreciau buti palaikanciuju tarpe.

Rekomenduojame

Lenkija naikina PVM mokesčius maistui, mažina mokesčius degalams, dėl kylančių kainų kaltina Rusiją ir Europos Sąjungą

Prof. Jonas Jasaitis. Pradėjome naujuosius. Absurdų ar žmonijos naikinimo laikmetis?

Italijos vyskupas uždraudė neskiepytiems kunigams dalyti Komuniją

Nacionalinis susivienijimas. Sausio 13-oji primena: metas atkurti Lietuvos valstybę

Pfizer pirmojo asmens išpažintys: ketvirta dozė, o po to 10 metų vakcinų

Edvardas Čiuldė. Kodėl mums nereikėtų persiimti vadinamojo progresyvizmo marazmų pamėgdžiojimu?

Seimas žengė žingsnį link Valstybinės lietuvių kalbos konstitucinio statuso pažeminimo

Už balos. Svarbiausi klausimai 2022 metais

Audrius Bačiulis. Užsienio reikalų ministerijos užsakymu „Vilmorus“ paklausė apie užsienio politiką

Aleksandras Nemunaitis. Sužinome, kad Vilniuje gali dingti centrinis šildymas

Eugenijus Jovaiša. Nė viena save gerbianti pasaulio valstybė neleidžia tapatybės dokumentuose rašyti kitaip nei valstybine kalba

Ispanija sekuliarizuoja Jėzaus gimimą

Diskusija: ar visiems nebus geriau be savarankiškumo, vardan saugumo ir materialinės gerovės

Eric Zemmour: LGBT vaikams plauna smegenis mokyklose

Gėjų sekso scena ant Atėnų Akropolio įžiebė pasipiktinimo audrą Graikijoje

Prof. dr. Ignas Vėgėlė. Ar pakaks Prezidentui valios ir ryžto?

Nacionalinis susivienijimas. Pareiškimas dėl asmenvardžių rašybos Lietuvos piliečių asmens dokumentuose

Robertas Malone apgaudinėja cenzorius: tai, ką mRNR technologijos kūrėjas pasakė interviu po to, kai jį išmetė iš Twitter, užgniaužia kvapą

Gintaras Songaila. Laisvės gynėjų dienos proga – šokis ant Lietuvos Konstitucijos kapo?

Bosnija tampa pirmąja Europos šalimi be Covid’o pasų. Mirnes Ajanović nugalėjo Bosnijos federacinę vyriausybę

Lietuvos laisvės kovotojų sąjunga. Dėl lietuvių kalbos ir jos raidyno išdavystės

Ramūnas Aušrotas. Stambulo konvencija grįžta

Alvydas Butkus. Vienu šūviu du zuikiai? Tik kas tas šaulys?

Pensilvanijos universiteto translytis pralaimėjo plaukimo varžybas translytei iš Jeilio

Vytautas Sinica. Atkreipkim dėmesį, kokį sektorių sužlugdys konservatorių „vertybinė” politika

Prancūzijos parlamente – aršūs debatai dėl vakcinų pasų

Linas Karpavičius. Kuo toliau, tuo aiškiau matosi, kad pandemijos valdymas ir mokslas yra du vienas kitam prieštaraujantys dalykai

Popiežiui įteiktas manifestas dėl padėties Vokietijos Katalikų Bažnyčioje

Liudvikas Narcizas Rasimas. Prūsijos bumerangas

Teisėjas davė JAV Maisto ir vaistų agentūrai (FDA) tik šiek tiek daugiau nei 8 mėnesius Pfizer saugumo duomenims pateikti

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.