A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined property: Channel_images_model::$LOCS

Filename: models/channel_images_model.php

Line Number: 446

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/tiesosor/public_html/system/codeigniter/system/core/Exceptions.php:170)

Filename: libraries/Functions.php

Line Number: 806

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/tiesosor/public_html/system/codeigniter/system/core/Exceptions.php:170)

Filename: core/Common.php

Line Number: 409

Aušrinė Balčiūnė. Kauno miesto medžių tragedija | Tiesos.lt

Aplinkosaugos politika, Piliečių akcijos ir iniciatyvos, Savivalda

🌄Aušrinė Balčiūnė. Kauno miesto medžių tragedija

Tiesos.lt redakcija   2017 m. rugpjūčio 19 d. 9:31

16     

    

Aušrinė Balčiūnė. Kauno miesto medžių tragedija

Kaunas tvarkosi. Atsiprašome už laikinus nepatogumus“. Vos ne ant kiekvieno kampo Kauno mieste puikuojasi ryškus, geltonas, akį traukiantis užrašas.

Ir iš tiesų Kaunas tvarkosi, to nepaneigsi – remontuojamos gatvės, tiesiami šaligatviai, lyginama, švarinama, gražinama. Puikiai sutvarkyta Jonavos gatvės krantinė, išsaugant medžius, o naktimis dūzgia ekskavatoriai gyvenamųjų namų kvartaluose – plečiamos automobilių stovėjimo aikštelės, atnaujinami keliai, platinamos gatvės. Šaunu.

Kaunas skuba keistis – tapti šviesesnis, labiau vakarietiškas, plačiomis gatvėmis, plačiais šaligatviais su naujai pasodintais medeliais. Puiki idėja.

Tačiau… ne viskas taip gražu, kaip atrodo – Kauno miesto medžiai netikėtai tapo sunkiai nuvaldomų aistrų, ginčų objektu.

Kaunas skuba išsivaduoti nuo senų, sovietmetį sodintų medžių, – teigia Kauno m. savivaldybė. Medžiai seni, ligoti, išpuvę, – sako Kauno m. savivaldybė, pradėjusi agresyvų ir cinišką medžių naikinimą gražiausiose Kauno vietose: centre, Smetonos alėjoje. Tik ar tikrai tie medžiai seni, supuvę ir ligoti? – atkerta miestiečiai ir internete nugula šimtai komentarų su nuotraukomis, kaip benzopjūklo paliesti virsta jauni, stiprūs ir gražūs medžiais, su vešlia laja. Medžiai, kurie net nepasiekė savo vidutinio amžiaus.

Medžių šaknys iškilnoja asfaltą, – sako Kauno m. savivaldybė, kauniečiams atrėmus jų teiginius, esą medžiai seni, supuvę ir ligoti. Tačiau ar tikrai vien tik medžių šaknys tą asfaltą kilnoja? Daugelyje Kauno šaligatvių iškilnotas asfaltas, nes po jais vyksta įvairūs procesai, arba nuo senumo, kai kur net žolė prasikalusi, o medžių aplink – nė su žiburiu nerasi. Ir šaligatviai kažkodėl neremontuojami.

Atrodysime moderniai, – sako Kauno m. savivaldybė. Senieji medžiai sodinti net sovietmečiu, – jai antrina medžių kirtimą palaikantys kauniečiai. Tik ar tikrai Vakaruose taip beatodairiškai naikinami jauni, sveiki, gražūs medžiai? Ir ar išpjovus tuos sovietinius medžius ir susodinus olandiškus sodinukus pasikeis ir mūsų mąstymas? Begalinis noras lygiuotis į Vakarus, kopijuojant jų standartus bei paminant savo vertybes ir identitetą, geriausiai ir byloja apie tai, kaip giliai sovietinis mąstymas yra įsišaknijęs mumyse. Didžiulis noras tapti beveide, kičine Vakarų pasaulio kopija liudija, kad sovietmečiu patirta trauma, ko gero, yra labai gili ir greit neišgis. Aklai lygiuojamasi į tai, kas jau yra, užuot sukūrus ką nors savito, unikalaus, gražaus, išskirtinio. Tai, kuo galima didžiuotis. O Kaunas visada turėjo kuo didžiuotis – garsėjo savo vešlia, sodria žaluma. Tuo ir buvo išskirtinis.

Sutvarkytos gatvės, naujos trinkelės, nauji šaligatviai su išsaugotais, rūpestingai, su meile prižiūrėtais, gražiais medžiais neabejotinai gali tapti nuostabiu, unikaliu, išskirtiniu Kauno miesto veidu. Suprantama, kad tam sukurti ir palaikyti reikia nuolatiniu pastangų. Ir finansų. O juk Kaunas taupo. Einama lengviausiu keliu – jauno sodinuko priežiūrai iš tiesų reikia žymiai mažiau darbo jėgos ir finansinių resursų nei užaugusiam, vešliam, su sodria lapija medžiui. Tačiau ar viskas gyvenime yra pinigai?

Susodinsim medžius iškirstose vietose. Bus gražu, – sako Kauno m. savivaldybė. Tarsi medžio vienintelė ir esminė paskirtis – BŪTI GRAŽIAM. Ar tie liauni, gležni medeliai, kurių jau daug prisodinta Kaune, iš tiesų atliks savo paskirtį, kokiai medžiai ir yra sutverti – valyti, gaivinti užterštą miesto orą vardan visų mūsų sveikatos ir gerovės, ar suteiks gaivų pavėsį karštą vasaros dieną, kai oro temperatūra pasieks +30? Ar taps gaivia užuovėja nuo tvankumos pasivaikščioti išėjusiai senolei ir vežimėlį stumiančiai mamai?

Ar tie nauji gležni medeliai taps naujais namais paukščiams, kurių lizdai per medžių pjovimo vajų buvo išardyti ir sunaikinti? Ne vienas kaunietis graudenosi matydamas, kaip A.Mickevičiaus gatvėje, išpjovus medžius, ant namų stogų sutūpė šimtai kleketuojančių paukščių – jie neberado savo lizdų. O Smetonos alėjoje be savo namų liko ne tik paukščiai, bet voveraitės su jaunikliais.

Aistros dėl medžių verda ir internete.

Specialistai geriau žino, ką daro, – sako aklai viskuo tikintys naivuoliai, – specialistais reikia pasikliauti. Tačiau juk ne kas kitas, o specialistai nusprendė plikai nuskusti Gedimino kalną. Gal ir buvo savotiškai gražu kalno plynė su vienišoje didybėje stūksančia Gedimino pilim. Tik dabar vargu ar beišsaugosime Gedmino pilį. Ir biudžetą. Gedimino kalno medžių iškirtimas greičiausiai kainavo ne vieną šimtą tūkstančių eurų. Jo išgelbėjimas nuo nesavalaikės griūties, ko gero, kainuos dvigubai, o gal net trigubai daugiau. Ir kaltų nėra. Nes visi projektą rengę ir įgyvendinę juk – specialistai.

Kaip ir su Kauno medžiais – tūkstančiai eurų byra už medžių pjovimo ir jų atsodinimo darbus.

Tai kam naikinti? Ar kad būtų ką atsodinti?

Gal vis dėl to paprasčiau juos išsaugoti? Mylėti, rūpintis, prižiūrėti?

Bus gražiau ir naudingiau mums. Gamtai.

P.S. 2017 rugpjūčio 16 d. buvo surengta Tylos akcija Kauno m. medžiams išsaugoti. Atrodė, kompromisas bus pasiektas, nes Kauno m. savivaldybė nusprendė susitikti su visuomene. Ir buvo pranešta, kad medžių naikinimo darbai stabdomi.

Tačiau jau kitą dieną Smetonos alėjoje vėl darbavosi pjūklai. Krito likę medžiai. Net ir tie – apraišioti margaspalvėmis juostelėmis. Jas rišę žmonės tiesiog prašė – nekirskit, išsaugokit.

Prašau…

Nuotraukos – iš veidaknygės paskyros Stop kaštonų giljotinai

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Antanas       2017-08-21 11:38

Medžių kirtimo blūdas pasiekęs ir bažnyčių šventorius. Žmogus pradėjo matyti tik asfalto nenaudą. Nesugeba dvasininkas ką  nors nuveikti, tai parodo moterėlei “paštininkei” vieną papuvusį  medį, o išpjauna visus ant malkų. Štai kaip klebonėlis “rūpinasi” aplinka?

Ačiū Žilvinui Nečiūnui už medžiagą,        2017-08-20 17:26

gerai iliustruojančią, kad mes, mokesčių mokėtojai, dar dosniai patys ir susimokame už mūsų miesto ir jo istorinių paminklų barbarišką niokojimą.
Taip tęstis daugiau negali.

Pikc       2017-08-20 16:12
Daina       2017-08-20 8:41

Ar nepasimokė iš istorijos su Gedimino kalno iškirstais medžiais?

Sta       2017-08-20 6:42

Manau, kad kai kas, kad pagerinti skurstančių žmonių gyvenimą, rado sau pasipelnijimo šaltinį, - medžius.Kas gali paneigti, kad jiems tai nenaudinga, - pjovėjai aprūpinti darbu, mediena turi kainą, o nauji sodinukai, taipogi, atneša nemažus “dividentus” savon kišenėn. Taip, matau, kad naikinami medžiai, daugumoje, be jokio realaus pagrindo. Didžioji jų dauguma yra sveiki, gražūs, su plačia lapija, galėję stovėti dar ne vieną dešimtmetį. Kvailokai skamba kai kurie kirtėjų pasiteisinimai. Juk žmonės, kuriem skauda širdį dėl tų medžių, nėra kvaili, jie mato viską. Tokius ištisus medžių kirtimus aš pavadinčiau barbarizmu, net nusikaltimu, nes galima įžvelgti ir neteisėtą kai kurių veikėjų pasipelnijimą gamtos sąskaita. Kas gali tai paneigti, nes tokie dalykai ne visada galima protu suvokti ?

aba       2017-08-19 19:31

Vėjų stumdomas medi,nejaugi
tu kaip žaibas nulūši many?
taip šventai tu siūbuodamas augi,
taip žaliai gyveni.

Į palaimintą saulėtą aukštį,
tavo nešamas,medi,skrendu.
Tiktai duok mano sielai paukštį,
nepaliki manęs be lizdų.

Koks gerumas su tavo pavėsiu,
su šnekia tavo lapija.
Kaipgi aš be tavęs stovėsiu
tavo šakų duobėje?

Kai nuo vėjo ,nuo uragano,
tu palinksti ties bedugne,
tai toks mano esi,toks mano,
kad,atrodo,nulauš mane.

            Just.Marcinkevičius

Būkit prakeikti,       2017-08-19 19:12

parazitai, otkatų iš Olandų ir vokiečių ėmėjai

Dar viena medžių naikinimo istorija Kaune       2017-08-19 17:37

Kaune Eigulių mikrorajone šalia kadetų gimnazijos (pasidomėkite, yra tokia, ruošianti jaunuolius į karininkus) per kelias dienas išnaikinta daugybė medžių. Sako, kad čia bus vykdomas naujas projektas. Turbūt laaabai vakarietiškas ir, sako, naujus projekto statinius ar objektus aptvers tvora, kad nelabi kauniečiai nelįstų prie jų su savo šuneliais, anūkėliais, vežimėliais, ir jauni ir seni nebėgiotų, nesuktų ratų aplink gimnazijos stadioną, nesėdėtų po ūksmingais stadioną juosusiais medžiais. Sako, meras buvo atvažiavęs rūpinosi naujojo projekto perspektyvomis. Kakutį rado, todėl sakė tikrai naująjį projektą aptvers jei eiguliečiai toliau blogi bus, nepasitaisys. Kažin, ar medžių išnaikinimas kadetų gimnazijos stadione atsitiktinai sutampantis su medžių naikinimu Kaune? Baikit, nemanau…

Daiva       2017-08-19 14:11

Beveidiškumas ne tik olandiškais medžiais pasireiškia. Iš noro įsiteikti kosmopolitinei dvasiai greitai ir lietuviškų iškabų neturėsime, tik Coffee in, Coffee out ir t.t. Nors turime vieną iš seniausių kalbų pasaulyje, bet vietoj to, kad leistume turistams pasikalbėjimų knygeles, pasakotume apie savo kalbis išskirtinį turtingumą, organizuotume jiems trumpus kursus pagrindinėms frazėms išmokti, mes leidžiame kitoms kalboms okupuoti mūsų miestus. Jei norime būti beveidžiai, tai ir tapsime. O dėl medžių tai verkti norisi.

Dievas įkurdino žmogų žaliuojančiam Sode       2017-08-19 14:11

ir įsakė juo rūpintis, bendradarbiaujant su pačiu Kūrėju…
Kaune Vytauto prospektas po medžių iškirtimo dabar atrodo,
kaip A. Solženicyno aprašyto Gulago ar G. Orvelo Gyvulių ūkio gatvė.
Einant juo apima niekuomet nepatirta, nenusakoma nykuma - betonas ir asfaltas.
Tai XXI a. architektų-technokratų barbarystė.

Renaldas       2017-08-19 13:50

Prie mano tevu namo Pramones g. 81/83 (du penkiaauksciai) irgi barbariskai ispjove begale sveiku medziu…

Medziai       2017-08-19 13:37

Tikiuosi tie,kurie isnaikino medzius bus teisiami.Aciu Sauliui Dambrauskui uz pilietiskuma.

Stasys       2017-08-19 11:22

Kiek aš suprantu tas visas barbariškas medžių naikinimas Kaune, Klaipėdoje ir kitus yra skatinamas “specialistų” iš  Vilniaus, dalis kurių, gal būt, pasistengė ir dėl Gedimino kalno suluošinimo ar net pasmerkimo. Nemanau, kad tą viską pramušinėja pilietiški ir patriotiški Lietuvos žmonės. Gali būti, kad tai prasimušę į valdžią debilavoti žmonės ar tikri dalba***ai ? Nežinau, kas labiau jiems tiktų. Bet yra taip, kad liūdna darosi….Nepatinka man, oi, nepatinka, tas nepamatuotas, neprotingas miestų žalio rūbo naikinimas, nepatinka ir lietuviškos tradicinės tapatybės naikinimas, kaip, pavyzdžiui, moteriškų pavardžių sulatvinimas, ko neišdrįso net rusiški ar prorusiški komunistai 50 metų buvę valdžioje, bet tai padarė, berods, kelios lietuviškos komunistinės senmergės, pramušusios tai į įstatymą. Kai kas ir užkibo ant to ..... Taigi, mano palinkėjimas ir bus, kad saugokime savo Tėvynės gamtą, bei unikalų lietuviškumą joje, nes kitos Tėvynės tai neturime ir tikiu, kad didžioji dalis mūsų tėvynainių sugrįš namo, gal, kai bus pasiektas teisingumas, suklestės tiesa, nebeliks melo, abejingumo, demagogijos, ateis į valdžią nauji, pilietiški žmonės, kurie dabar yra, kiek supratau, užguiti, niekinami, net kartais persekiojami ....

reikia permainų       2017-08-19 10:53

bus nauji medžiai
paskui bus eilėje pastatai: nugriaus senus arba nudažys vaivorykštės spalvomis
——-
naujame fone imigravę arabai ir negrai visai gerai atrodys.
———
apie viską pagalvota

to gggg       2017-08-19 10:33

tie nauji medeliai - nusususe, nugelte, Kai kurie aptvarai - tusti, nes medeliai neisgyveno. Atidengta bjauri, sena, avarine architektura su vonia. Vaziuoju tuo kalnu ir negaliu atsistebeti tuo esa groziu.
Medziai yra - gyvybe, o ne daiktas, jei niekaip nedaeina.

gggggggghvhghg       2017-08-19 10:03

Baikit galų gale garbinti tuos medžius. Pavyzdys - rekonstruota Savanorių pr. įkalnė. Vietoje senų medžių pasodinti jauni medeliai ir dabar, kol jie maži, niekas neužstoja nuostabios Kauno panoramos. Taigi yra vietų, kur medžių nereikia iš vis. Tegul sprendžia architektai.


Rekomenduojame

Ramūnas Karbauskis atviru laišku kreipėsi į Seimo narius dėl tradicinės šeimos išsaugojimo

Verta prisiminti. Rein Raud. Lietuva: politinio vystymosi modelis

Brolio Pauliaus Vaineikio, OFM, liudijimas: „Dvasinis sukilimas prasidėjo: Už Kristų, už šeimą, už Lietuvą!“

ES vyskupų konferencija dėl EP rezoliucijos apie teisę į abortą Lenkijoje: nėra tokios teisės

Nida Vasiliauskaitė. Apie begalinio naivumo tikėjimą transformuojančia „švietimo“, mokyklos galia

Tomas Viluckas. Išskirtinis br. Pauliaus Vaineikio, OFM, vaizdo interviu: „Mes kovojame ne su žmonėmis“

Papunkčiui su Vytautu Sinica: Lietuva Europos Sąjungoje

10 faktų apie Stambulo konvenciją

Audrius Bačiulis. Kodėl kai kas taip kovoja už Stambulo konvencijos pasirašymą

Vidas Rachlevičius. Po tokių parlamento pirmininkės veiksmų civilizuotoje šalyje pakviptų arba jos apkalta, arba pirmalaikiais rinkimais

Lionginas Baliukevičius-Dzūkas. „Tokios niekšybės, tokio velniško išdavimo dar nebuvo partizanų istorijoje. Judas šiuo atveju būtų toli pralenktas“

Liudvikas Jakimavičius. Keli klausimai, kylantys stebint viešąją diskusiją

Arkivysk. Kęstutis Kėvalas kunigams: Drąsinkime vieni kitus būti aktyvius ir nebijoti tų, kurie prieštarauja prieš teisę pasisakyti

Irena Vasinauskaitė.  Vergvaldžiai pastatys paminklą „Tautos laisvei“? Nejuokinkite!

Geroji Naujiena: Jo klausykime!

Artūras Grigas. Išlikti žmogumi

Kunigo Toliato atvejis, arba Ką Lietuvoje nuo šiol sakyti draudžiama

Dainius Rudzevičius. Stambulo konvencija ir jos ryšys su socialinės lyties ideologija

Ligita Sinušienė. Ar Stambulo konvencijai bebus ką pražudyti Kretingos pranciškonų gimnazijoje?

Rasa Čepaitienė. Kaukių kritimo metas

Brolis Paulius Vaineikis OFM. Šaukiu aš tautą nuodėmės užguitą

Lietuvos gyventojų nuomonių apklausa

Dovydas Norkūnas. Kaip iš tikrųjų atrodo LYTINIS ŠVIETIMAS? Kam iš tiesų reikia Stambulo konvencijos?

Brolis išsižadėjo brolio ar direktorius – pavaldinio?

Alvydas Jokubaitis. Ar Europos Sąjungai reikia šeimos? – Taip ir ne

Algimantas Rusteika. Iliuzijų pabaigos metai

Andrius Švarplys. „Influenceriai-garsenybės“ gali viešai kalbėti apie politiką, o Bažnyčia nebe?

Nuo bačkos. Andrius Kubilius: Tomai, neišsigąsk šios atakos! Tomas Raskevičius: Dėkoju TS-LKD už palaikymą. Pažadu nepasiduoti!

Konstantinas Bogomolovas. Europos pagrobimas 2.0. Režisieriaus manifestas

Pozicija, kurios nenori girdėti LGBT lyderiai. Dovilo Petkaus pokalbis su Eimantu Gudu

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.