Protestavusių piliečių persekiojimas

Aušrinė Balčiūnė. Garliavos šturmo byla: nebeegzistuojantis straipsnis perkvalifikuotas į sunkesnį

Tiesos.lt redakcija   2016 m. kovo 10 d. 21:41

15     

    

Aušrinė Balčiūnė. Garliavos šturmo byla: nebeegzistuojantis straipsnis perkvalifikuotas į sunkesnį

Kovo 9-ąją Kaišiadorių apylinkės teisme posėdis buvo trumpas, bet neapsiėjo be staigmenų. Prokuroras Ričardas Gailevičius į teismo posėdį atvyko kartu su „Lietuvos ryto“ žurnalistu Nerijumi Povilaičiu – žurnalistas prokurorą draugiškai pamėtėjo darban. Kelias netrumpas, draugija maloni – gera proga ir apie gyvenimą pasikalbėti, ir bylos reikalus aptarti.

Staigmenos sulaukėme ir iš prokuroro – jis pateikė teismui prašymą perkvalifikuoti Gretai Knapkienei inkriminuojamą kaltinimą pagal LR BK 155 str. 1 d. (Įžeidimas) į kaltinimą pagal LR BK 284 str. 1 d. Viešosios tvarkos pažeidimas: Tas, kas viešoje vietoje įžūliu elgesiu, grasinimais, patyčiomis arba vandališkais veiksmais demonstravo nepagarbą aplinkiniams ar aplinkai ir sutrikdė visuomenės rimtį ar tvarką, baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų. Pasak prokuroro R.Gailevičiaus, tą rytą Klonio gatvėje vyravusią tylą, ramybę ir harmoniją nei iš šio sudrumstė isteriška moteris, pradėjusi nei iš šio, nei iš to šaukti ir savo nepasitenkinimą reikšti žodžiais: „Varykit „Lietuvos rytas“, varykit, varykit iš čia, varykit, varykit, varykit iš čia… Varyk iš čia, varykit jūs iš čia šitą velnią“. Negana to, moteris užpuolė bejėgį „Lietuvos ryto“ žurnalistą: „...prikibo prie dienraščio „Lietuvos rytas“ žurnalisto Nerijaus Povilaičio, siekdama demonstruoti nepagarbą aplinkiniams ir aplinkai, dėl chuliganiškų paskatų puolė link nukentėjusio N.Povilaičio – ką nukentusysis N.Povilaitis suvokė kaip ketinimą atimti iš jo mobilaus ryšio telefoną ir grasinimą panaudoti fizinį smurtą – įspirti, vydama nuo šios vietos gatve jį toliau plūdo necenzūriniais žodžiais (liepdama dingti, kelis kartus šaukdama nurodė jam eiti „na-ui“ (keiksmažodis“), taip agresyviu, moralės požiūriu nepriimtinu, aplinkinius šokiruojančių veikimu ji demonstravo nepagarbą aplinkiniams ir aplinkai, trukdė žiniasklaidos atstovams dirbti ir tuo sutrukdė visuomenės rimtį bei viešąją tvarką“ – tai ištrauka iš prokuroro R. Gailevičiaus prašymo teismui.

Ankstesniame posėdyje Greta Knapkienė, duodama parodymus, teismui pasakojo, kad 2012 m. gegužės 17 d., matydama, kaip ginkluoti policijos pareigūnai stumdo ir tampo žmones, purškia dujas, kaip šaukia iš namų išvežama Deimantė Kedytė, patyrė didžiulį stresą – ji pati augina dvi nepilnametes dukras ir toks žiaurus elgesys su mažu vaiku jai sukėlė šoką. Apie tai ji iki šiol negalinti ramiai galvoti. Moteris teismui skundėsi, kad po patirtų išgyvenimų buvusi taip sukrėsta, kad negalėjusi normaliai mąstyti, prisipažino, kad „iš nervų“ nusikeikusi, tačiau toks jos elgesys, pasak jos, viso labo patirtų išgyvenimų pasekmė ir nebuvo jokio ketinimo užpulti N.Povilaitį, o tuo labiau atimti iš jo mobilaus ryšio telefoną. Taip liudija tik N.Povilaitis.

Prie paties konflikto kurstymo savo kalbomis gerokai prisidėjo ir pats žurnalistas provokuodamas žmones kalbomis: „Ir gerai, kad tą vaiką paėmė“ (iš G. Knapkienės parodymų teismui).

Tai, kad „Lietuvos ryto“ žurnalistai mėgo provokuoti Klonio gatvėje besirenkančius žmones, matė daugybė žmonių. Vienas filmuotas incidentas, pavadinimu „Nerijaus Povilaičio šou Klonio gatvėje“, buvo įkeltas į internetą. Bjaurų „Lietuvos ryto“ žurnalisto Nerijaus Povilaičio konfliktą su garbaus amžiaus vyriškiu internete peržiūrėjo daugybė žmonių. Turbūt net neverta kalbėti ir apie to paties dienraščio straipsnius, kuriuos Garliavos temomis, „paskanindami“ riebiais epitetais, skambiomis frazėmis ir tendencinga potekste mėgsta rašyti ne tik Asta Kuznecovaitė, bet ir tas pats žurnalistas N.Povilaitis. Ne veltui „Lietuvos rytas“ 2014 metais etikos sargų buvo pripažintas pačiu neetiškiausiu dienraščiu (Delfi.lt: „Lietuvos rytas“ pripažintas neetišku leidiniu“).

Prokuroras Ričardas Gailevičius visiškai ignoravo ankstesniame posėdyje G.Knapkienės duotus parodymus apie patirtą šoką, išgyvenimus. Tai visiškai akivaizdu, nes buvusį lengvesnį straipsnį perkvalifikavo į kitą. Beje, gerokai sunkesnį. Jei ankstesniame straipsnyje maksimali bausmė – viešieji darbai arba bauda, tai bausmė pagal šį straipsnį – iki dviejų metų laisvės atėmimo. O juk galėjo perkvalifikuoti ir į gerokai lengvesnį administracinės teisės pažeidimą. Pasirodo, viešai nusikeikti ir parėkauti yra daug didesnis teisės aktų pažeidimas nei tas, kurį 2013 m. per gėjų paradą padarė olandas Michielas Bertas Henninkas – jis viešoje vietoje vidurį dienos nusimovė kelnes ir aikštėje prie Vilniaus Arkikatedros esantiems žmonėms demonstravo nuogą pasturgalį bei genitalijas. Tai matė daugybė žmonių, tarp jų – ir vaikai. Olandas už savo išsišokimą atsipirko viso labo 300 litų bauda, o visos žmonių pastangos policijos pareigūnų traktuojamą menką administracinės teisės pažeidimą perkvalifikuoti į baudžiamojo kodekso straipsnius nuėjo perniek. Policija apgynė olandą. (Delfi.lt: „Maldininkai pasipiktinę: policija gina prie Katedros nuogai išsirengusį olandą“; Tiesos.lt: „Policija neriasi iš kailio dėl maldininkams savo nuogybes rodžiusio olando“).

Teismų praktikoje pasitaiko, kad viena baudžiamoji veika būtų perkvalifikuojama į kitą. Tačiau tai – ne tas atvejis. Štai čia mūsų laukė dar viena staigmena. Pasirodo, Gretai Knapkienei taikytas pirminis kaltinimas pagal BK 155 str. 1 d. neteko galios 2015 m. liepos 10 dieną (2015 m. liepos 25 d. įstatymas Nr. XII-1888). Taigi, prokuroras Ričardas Gailevičius 2016 kovo 9 d. perkvalifikavo jau gerą pusmetį nebeegzistuojantį straipsnį į kitą. Ir į gerokai sunkesnį. Advokatai susiėmė už galvų – pasak jų, to Aukščiausiojo teismo praktikoje nėra ir niekada nebuvo.

Galbūt todėl ankstesniame teismo posėdyje teisėjas Gintautas Kaulakis, žinodamas tai, ir pasiūlė Nerijui Povilaičiui ir Gretai Knapkienei susitaikyti. Jei G.Knapkienė būtų jo atsiprašiusi, teismas būtų lengviau atsipūtęs, nes ji kaip ir būtų pripažinusi savo kaltę. Bet moteris to nepadarė, nes nepripažino kaltinimo įžeidimu.

Kaltinamosios advokatas A.Trumpulis paprašė teismo padaryti pertrauką, kad būtų galima susipažinti su naujais kaltinimais bei paruošti naują gynybos strategiją. Su tuo nei teisėjas, nei prokuroras nenorėjo sutikti – siūlė padaryti valandos laiko pertrauką susipažinimui su kaltinimais. Tačiau tam nepritarė ir kiti advokatai – jie taip pat reikalavo posėdį atidėti. 

Na, o trečia staigmena – advokato Aido Venckaus ir jo ginamojo Kęstučio Dūdėno konfliktas. Nesuradę bendros kalbos, advokatas ir teisiamasis nusprendė nutraukti atstovavimo sutartį.

Kiti šios bylos posėdžiai numatyti kovo 14 ir 22 dienomis 9.30 val.

* * *

Daugiau apie šią bylą skaitykite ankstesnėse Tiesos.lt publikacijoje:

Teisėjas G. Kaulakis atidėjo politinę Garliavos smurto liudininkų bylą

Politinis teismų procesas. Aušrinė Balčiūnė: ką aš pamačiau prokuroro R.Gailevičiaus atrinktoje vaizdo medžiagoje

Aušrinė Balčiūnė. Politinių teismų procesas tęsiasi: keletas pastebėjimų iš nukentėjusiųjų ir liudytojų apklausos

Aušrinė Balčiūnė. Policijos vadų liudijimai politiniame teisme: per instruktažą mums sakė, kad asmenų grupė Garliavoje gali susideginti

Aušrinė Balčiūnė. Lietuvos pareigūnai paliudijo: „Žmonės Klonio gatvėje kažką dainavo…“

Aušrinė Balčiūnė. „Vyties“ rinktinės pareigūnas teisme: „Garliavoje žmones ėmiau, nes ir kiti juos ėmė“

Aušrinė Balčiūnė. Pareigūnas: „Mes antstolei nuėmėme psichologinį spaudimą“

A.Balčiūnė. Klausantis Garliavos šturmo garso įrašo žurnalistas N.Povilaitis nesitvėrė juokais, o aktorė E.Žebertavičiūtė nepaliaujamai braukė ašaras

Aušrinė Balčiūnė. Nesibaigianti Garliava

Aušrinė Balčiūnė. Nesibaigianti Garliava (II)

Aušrinė Balčiūnė. Nesibaigianti Garliava (III)

Aušrinė Balčiūnė. Nesibaigianti Garliava (IV)

Aušrinė Balčiūnė. Nesibaigianti Garliava (V)

Aušrinė Balčiūnė. Nesibaigianti Garliava (VI)

Politinis teismų procesas tęsiamas: valdžia prieš smurto Garliavoje liudytojus

Aušrinė Balčiūnė. Trumpai apie Garliavos šturmo liudytojų bylą: mūsų jau mažiau

Aušrinė Balčiūnė. Vargas dėl a.a. Vido Petraičio

Aušrinė Balčiūnė. Lenkų sirgaliai aikštėje šlapinosi, bet nebuvo reikalo juos sulaikyti…

Aušrinė Balčiūnė. Garliavos šturmo liudytojų byla: kalba kaltinamieji

Aušrinė Balčiūnė. Garliavos šturmo byla: kaltinamieji kalba toliau

Violeta Milevičienė. Stebėtojos užrašai, arba Kodėl nestovėjai po medžiu?

Dalyvaudami teismuose stebėtojais, prisidedame prie teisingumo pergalės. Būkime solidarūs!

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Kai Lietuvos uzgrobejai KGB praras savo galias       2016-04-9 19:43

Tada Garliavos pilietiski zmones bus pagerbti.O siandiena Lietuvoje KGB siauteja per teisesauga!

Prokurorai ir is Kusaites padare teroriste       2016-04-9 19:40

Padarys ir is Garliavos sunkius kriminalinius nusikaltelius.Geriausia ginyba puolimas nes nusikalteliai yra tie kurie klastoja bylas:)

Stasys       2016-03-12 7:44

Tai, ar gyvename laisvoje ir teisinėje valstybėje ?

ar teismai patapo       2016-03-11 19:39

privataus biuro nuosavybe? p.Gaileviciui reiktu pritaikyti ,,viesuju ir privaciu interesu supainiojimas”. AR jis galejo vezioti, bendrauti artimai su Povilaiciu? Ohoho, jei taip normalioje vakarietiskos demokratijos salyje, tai toks prokuroras iskart butu nusalintas nuo kaltintojo posto. Korupcija, mafija, kas tik nori Lietuvos teismuose.

Duotybė?       2016-03-11 16:31

  Yra juk advokatai. Kyla klausimas: ar jie teisėtai dirba advokatų darbą, jeigu neturi jokių sugebėjimų ir leidžia prokurorams ir teisėjams ciniškai savivaldžiauti? Todėl avidėje ir siautėja vilkai…

Fanui       2016-03-11 15:29

Ar Andrius Lobovas turi nepedofilinį polinkį? Ar kas kitas? Nesupratau?

irma       2016-03-11 12:14

yra filmuotos medziagos ir komentaru nebereikia

Maja       2016-03-11 11:40

Pasibaisėtina. Šiurpu. Neįsivaizduojamas valdžios ir (teisėsmaugos)elgesys. Kažkoks fašizmas. Šie, nuoširdūs, šiandien teisiami Žmonės įeis į Lietuvos Istoriją, kaip Didvyriai, Patriotai ir kankiniai už Tiesą.

Stasys       2016-03-11 11:04

Marazmų marazmas .....

rytas       2016-03-11 9:00

Kuo daugiau praeina metu nuo baisiausio ivykio ir , su laiku valdzios veiksmai darosi apgailetini

Fanui       2016-03-11 0:19

Nenusibodo čia visą laiką rašinėti apie kažkokį nepidofilą Lobavą? Reikėtų žinoti, kad šioje byloje nepidofilas Lobavas niekaip nedalyvauja ir neteisiamas. Įkyrus rašymas apie savo draugelius nepedofilus, kurie niekaip nesusiję su byla, nebent tas jūsų draugas nepedofilas yra prokuroro ar teisėjo draugas, kas čia žino, sukelia, ir neišvengiamai, mintį apie komentaro autoriaus Fano stiprų nepedofilinį polinkį.

visai       2016-03-10 23:42

nenuostabu, kodel teismais Lietuvoje pasitiki tik 25 proc. zmoniu.

Fanas       2016-03-10 23:38

Kodėl Lobovą vadinat pedofilu. Jis - nepedofilas. Tikrai. tikrai.

Analogija.       2016-03-10 23:03

      Kokia akivaizdi analogija: Rusijos teisėsaugos ir Lietuvos teisėsaugos buldozeriai važiuoja identiškai vienodai.

Ideja       2016-03-10 22:23

Prisisiukite Dovydo zvaizdes ant krutiniu ,ateidami teisman.Tvirtinkite,kad turite dali zydu kraujo.Turetu padeti geriau nei trys advokatai.


Rekomenduojame

Vytautas Sinica. Akcija dėl Lietuvos didvyrių Kazio Škirpos ir Jono Noreikos atskleidė ypatingą, ilgai nepastebėtą reiškinį

Justas Mundeikis. Apie vaiko pinigus, politikų pažadus ir bunkančią visuomenę

Mitingo „Laisvės kovų atminties trynimui ir šliaužiančiai okupacijai – NE“ rezoliucija

Vidmantas Valiušaitis. „Nagi, išgirskite, pagaliau, žmonių balsą, pone mere!..“

Sąjunga „Vardan šeimos“ kviečia į protesto akciją „STOP Barnevernet ideologijai, STOP Lietuvos VTAĮT savivalei“

Tomas Baranauskas pokštauja. Nekonfliktiška istorija

Vygandas Trainys. Jono Noreikos-Generolo Vėtros ir jo atminimo lentos istorija trumpai

Mitingas „Laisvės kovų atminties trynimui ir šliaužiančiai okupacijai – NE!“ (vaizdo įrašas)

Rasa Čepaitienė. Naktinės istorijos politikos rezultatas: savivaldybė jokių pretenzijų reikšti negali

Algimantas Rusteika. Amžinai tyčiotis iš visų neįmanoma

Vytautas Sinica. Ir teisėta, ir solidu

Rūta Visocnik. Ginti? Saugoti? Padėti?

Rasa Čepaitienė. Privalome pareikalauti, kad valstybė pagaliau imtųsi kurti savą istorijos politiką, kad atkakliai ir garbingai gintų istorinę tiesą

Advokatas Saulius Dambrauskas: Aš kaltinu teismus, arba Kas naujo miškų fronte

Ramūnas Aušrotas. Kokią žinią neša naujųjų kardinolų paskyrimas?

Vilius Kavaliauskas. Štai kaip į Vilniaus „vamzdį“ atsakė baltarusių Slonimas

Ekonomistas prof. Povilas Gylys „Iš savo varpinės“ laidoje paneigia krizių neišvengiamumo mitą

Šiandien 18 val. visi į mitingą Simono Daukanto aikštėje: „Laisvės kovų atminties trynimui ir šliaužiančiai okupacijai ištarkime NE!“

Andrius Švarplys. New Brave World, arba Štai kaip atrodo technototalitarizmas

Nuo bačkos. Finansų ministras Vilius Šapoka: mokėti mokesčius tapo madinga

Linas Kojala. Svarbūs regioniniai rinkimai Vokietijoje

Paskirtasis kardinolas Sigitas Tamkevičius: „Tai ne tik mano, bet ir visų už Lietuvos laisvę kovojusių žmonių pastangų įvertinimas“. Sveikinimai!!!

Į paskutinę kelionę palydėtas menininkas Antanas Kmieliauskas

Vytautas Sinica klausia: kur buvo didieji Rozovos kritikai prieš keletą metų? Kiek metų jiems prireiks, kol „pastebės“ ir šeštąją koloną?

Algis Avižienis ir Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: 1939-ųjų Lenkijos katastrofa ir „visiško nekaltumo“ mitas

Cenzūros skandalas Vilniuje: „JCDecaux“ atsisako platinti plakatus su Jono Noreikos atvaizdu

In memoriam: Antanas Kmieliauskas (papildyta)

Vidmantas Valiušaitis apie R. Vanagaitės emocinį šantažą ir dvi visiškai skirtingas reakcijas į jį

Geroji Naujiena. Palaimintas tas, kurio atlygis laukia teisiųjų prisikėlime

Liudvikas Jakimavičius. Lietuvos informacinio lauko nuodai ir priešnuodžiai: kas ryšis?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.