Demokratija ir valdymas, Socialinė politika, Ekonominė politika

Aušra Maldeikienė. Po mūsų nors ir tvanas: Rasa Budbergytė pristatė 2017 m. biudžetą

Tiesos.lt redakcija   2016 m. gruodžio 1 d. 2:24

10     

    

Aušra Maldeikienė. Po mūsų nors ir tvanas: Rasa Budbergytė pristatė 2017 m. biudžetą

Šiandien Seimo Biudžeto ir finansų komitete pristatydama 2017 metų biudžetą l.e. finansų ministrės pareigas Rasa Budbergytė labai logiškai išskyrė du rimčiausius šio valstybės finansų plano uždavinius: pirma, socialinės atskirties mažinimas; antra, valstybės gynimo išlaidų didinimas. Plėtodama pirmojo tikslo priemones, ji akcentavo neapmokestinamojo pajamų didinimo (NPD) iki 320 eurų dirbantiems žmonėms didinimą bei naująją to NPD apskaičiavimo tvarką, pabrėždama, kad siūlomi pasikeitimai esą „motyvuoja dirbti ir užsidirbti“.

Vis dėlto, paklausus, ar siūloma tvarka derinta su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ir ar numatyti pokyčiai paramos šeimai, vaikų maitinimo, socialinio būsto įstatymuose, kurie mažesnes pajamas gaunančioms ar daugiau vaikų auginančioms šeimoms suteiktų galimybę ne deklaratyviai, bet realiai pasinaudoti šiomis numatomomis papildomomis galimybėms, atsakymo nesulaukiau. Dar daugiau, ministrė ironiškai patarė klausti tų, kam priklauso tai žinoti, šiuo atveju, kaip supratau, socialinės apsaugos ir darbo ministrės.

Įvertinkime faktus. Pakeitus NPD ribą bei jo skaičiavimo tvarką, minimalias ar kuklesnes pajamas gaunančios šeimos tikrai šiek tiek praturtėtų. Pačios ministerijos skaičiavimais, minimalias pajamas gaunantis Lietuvos gyventojas per mėnesį gali tikėtis apytikriai 18 eurų daugiau, kai šeimoje auga vienas vaikas, šeimos pajamos gali padidėti apie 24 eurus, o jei vienas žmogus augina du vaikus – pajamos padidėtų apytikriai 37 eurais. Dabar nesvarstykime, daug tai ar mažai; pažiūrėkime, ar tikrai ir neišvengiamai toks pokytis pagerins šeimos, kuriai žadama pagelbėti, gyvenimą.

Jeigu tokios dirbančios šeimos pajamos dėl dar kartą didinamo NPD išaugs, tai niekas negali užtikrinti, kad neatsitiks taip, jog realiai šios šeimos gerokai daugiau praras, nei gaus. Kodėl? Jeigu jų pajamos perkops kituose piniginiuose ir nemonetariniuose (tarkime, nemokamas maitinimas mokykloje ar socialinis būstas) paramos įstatymuose nustatytas ribas, tai šeimos praras nemokamą maitinimą arba bus pareikalauta, jog jos išsikeltų iš turimo socialinio būsto. Faktiškai gavę kelias dešimtis eurų, tos šeimos gali prarasti dešimtis ar net šimtus eurų. Beje, dėl pastaruoju metu jau padidinto NPD grasinimai iškeldinti iš socialinio būsto, netektos išmokos tampa masiniu reiškiniu, prislegiančiu būtent dirbančias, o ne iš socialinių išmokų gyvenančias šeimas.

Biudžeto ir finansų komiteto metu buvo visiškai akivaizdu, kad ministrė, beje, atstovaujanti socialdemokratų (sic!) partiją, ne tik nemato čia problemos, bet net padoriai nesuvokia, apie ką kalbama ir kokios panašių veiksmų pasekmės. Tik kam tada kalbėti apie tai, jog šitas biudžetas mažins atskirtį?

Antra vertus, valstybėje, kur pajamų ir galimybių nelygybė (atskirtis tik pasekmė) tapo pačia didžiausia problema, ėdančia šalies ekonomikos ateitį, vėl ir vėl raižyti ekonomiką it skiautinių apdangą, mažų mažiausia neatsakinga.  Tai, jog biudžeto rengėjai, anapus finansinio stabilumo nesugeba įžvelgti realaus sektoriaus netolygios plėtros keliamų grėsmių, reiškia vieną: ekonomikos disbalansai, nepaisant ekonomikos augimo, ir politinis nestabilumas toliau didės. Tai, jog kabinetas šių procesų net nemato, politinį nestabilumą tik didina.

Kalbant paprasčiau, nesubalansuotas, socialiai pažeidžiamas biudžetas dar kartą signalizuoja žmonėms: jūs nereikalingi šitai šaliai, emigruokit. Skamba žiauriai? Ne, tiesiog realiai.

maldeikiene.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

stasys       2016-12-3 8:22

testas : pasirinktu politiku ateities perspektyvu vertinimui,.. tai vizgi kuo skiriasi seimo narė Aušra Maldeikienė ir Ingrida Šimonytė ? ..dvi skirtingos politikės su labai skirtingais nueitais keliais papuolant į Seima . Politiko karjera pasirinkęs žmogus privalo metu pabaigoje įsivertinti savo kaip viešo asmens nuveikta darbą visuomenei ir parašyti sau pažymį .. visuomenė jį vertinti .Tik taip galima skatinti nauju politiniu lyderiu atsiradimą pakeičiant senus . Sensta ne tik žmonės bet ir ju palaikomos idėjos .

TO Dzeikui       2016-12-2 11:03

Teisingai rasote, kad senoji vyriausybe su Budbergyte priekyje atsifutbolino ir i socialines ministeijos paskaiciavimus net neturejo minties kreipti.  NUEINANTIEJI “SUDARE” biudzeta, o dabar busim gudruciai is sosno “patarineti” kam prideti, o kam atimti.

Maldeikienės špilkos akivaizdžios.       2016-12-2 4:15

Tik koks tas TIKRASIS kelias,gal maldeikinis?Tik ar vienintelis?
Jau paaimanavo dėl nepaskirtos valdiškos “mašinikės”,o kas
dar negerai?

Nuomonė       2016-12-1 16:47

Labai gerbiu dabartinę finansų ministrę, kuriai uždėta beprotiška atsakomybė, bet Seimo narę gerb. A. Maldeikienę turėtume gerbti visi, nes tiesa jos pusėje. Dabartinė sistema daugelį mąstančių, atsakingų, jautrių žmonių ( nebūtinai su magistriniais išsilavinimais) veda prie streso, baimių, ligų, savižudybių, tautos bukinimo. Žiauri tiesa, patvirtinta nesumeluotais faktais tiesa.

Vilniete       2016-12-1 15:38

Seime is tribunos ji ta pati visam seimui aiskina.Pritariu jai,kad reikia kalbeti ir rasyti visur,kur tik imanoma.

ĮDOMU       2016-12-1 15:22

ar tuo ir baigsis Maldeikienės darbas Seime, kad rašinės straipsnelius į laikraščius ir rėkaus laidose, nesuprasdama, kad žmonės ją IŠRINKO, kad DIRBTŲ  ne spaudos atstove o konkrečius darbus.

Julius Puras i žemiau rašiuse tamsele       2016-12-1 15:09

Jūs mane norite apmulkinti. Jūs gi turėjote mintyje bendrine lietuviu kalba o sakote “lietuviškai”. Ar jūms tamsele negėda mulkinti Lietuvos žmones?

Juiliui Purui       2016-12-1 13:26

Lietuviškai rašyti pirmiausiai laikas išmokti…. tikrai mulkins beraščius?

Dzeikas       2016-12-1 13:06

Na siaip jau Maldeikiene su vyza barsciu nesrebia. Ji ir nurode silpnasias biudzeto puses ir valdininku trumparegiskuma.Cia tas greblys ant kurio Lietuva stabiliai ir uzsispyrusiai lipa nuo 1991m.
Turbut nepotizmo pasekme, nes panasu,kad sprendimus priimanciu ir juos ruosianciu zmoniu tarpe nera skaiciuojanciu toliau negu 2 zingsniai.
Beje , o kuris seimas parenge biudzeta? Brazauskiniu ar Latifundijaus?

Suriškite į sistemą, sukurkite ją.       2016-12-1 10:34

Valdininkai iesiog bodisi dirbti savo darbą už kurį gauna didesnį negu neapmokamas pajamas atlyginimą; juk taip sunku paanalizuoti kokiais ryšiais su kitomis išmokomis dabar didinamas NPD susietas. Ir atatinkamai keisti tas lengvatas, išmokas, indeksuojant jas. tieiog nėra sistemos sukurta. Ji turėtų būti paparasta ,aiški net ir taip pravardžiuojamam runkeliui.Valdančiujų darbo stilius nieko nepasikeitė nuo sovietinio, dargi tas buvo nuoseklesnis ir žmoniškesnis.


Rekomenduojame

Neringa Venckienė. Neatsakyta iki šiol

Liudvikas Jakimavičius. „Vyčiui pliaže – ne vieta“

Kviečiame į kasmetinę Lietuvos laisvės kovotojų atminimo šventę: susitinkame liepos 4 d. Mūšios Didžiosios Kovos apygardos partizanų parke

Robertas Grigas. Aleksandr Galič apie (pra)tylėjimo kainą

Algimantas Rusteika. Apie ką giedosime liepos 6-ąją: apie Lietuvą ar apie vienybę su žmonija?

Rasa Baločkaitė. Kraupusis Merkinės stadionas

Andrius Švarplys. R.Šimašiaus ir Co akcijos matmuo – amputuoti istoriją, atmintį, kančios sakralumą

Per 20 organizacijų reikalauja Prezidento dėmesio istorijos politikai

Vilius Kavaliauskas. Lukiškės: Ką nutyli Vilniaus meras?

Ramūnas Aušrotas. Išlaikyti LRT gyventojams kainuoja triskart brangiau nei Vyriausybę

Nida Vasiliauskaitė. Mokslas yra dalykas didis

Vytautas Radžvilas. Kūjo ir pjautuvo šešėlis virš šeimos (II)

Liudvikas Jakimavičius. Dočys politikuoja

Atgimstantys paminklai. Kun. Robertas Gedvydas Skrinskas: Atkurkime Gumbių kaimo koplystulpį –  išgelbėkime istorinį paminklą

Povilas Urbšys: „Vytis yra tai, kas mus gali suvienyti“

Rasa Čepaitienė. Atsisakantys keistis

Nida Vasiliauskaitė. Apie Linos Žigelytės versiją iš serijos „Kas atsitiko Nidai Vasiliauskaitei?“

Iš propagandos frontų: Dainius Pūras. Apie smėlį ir paplūdimį Lukiškių aikštėje kaip laimingoje erdvėje

Povilas Urbšys: Jei bus priimta tai, ką siūlo valdantieji, Lukiškių aikštėje stovės ne Vytis. Argi tai ne dar viena išdavystė?

Ne juokas. Politinis kompasas pagal liberalus

Andrius Švarplys. Kas gali apginti žodžio laisvę ir laisvę apskritai?

Geroji Naujiena: Stiprūs Jo malone

Vytautas Matulevičius. „270 milijonų, kurie parklupdė Lietuvą“

Raimondas Navickas. O gal tai jokie NE vandalai? Gal tai PROTESTUOTOJAI?

Pagaliau. Vygantas Malinauskas. Katalikų jaunuoliai neleido nugriauti šv. Junipero Serra statulos Kalifornijoje

Ramūnas Aušrotas. Hipsteriai, į Seimą!

Česlovas Iškauskas. Smėlis pro pirštus. Ironiškos pastabos

Iš propagandos frontų: LRT atsiskaito visuomenei: birželio 29 d. 16 h per LRT TELEVIZIJĄ ir portale LRT.lt. rengia spec. laidą, kviečia klausti

Ne juokas. Tadas Skukas vilniečių vardu: mere Š., pasitikrink sveikatą!

Vytautas Radžvilas. Kūjo ir pjautuvo šešėlis virš šeimos (I)

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.