Demokratija ir valdymas, Socialinė politika, Ekonominė politika

Aušra Maldeikienė. Po mūsų nors ir tvanas: Rasa Budbergytė pristatė 2017 m. biudžetą

Tiesos.lt redakcija   2016 m. gruodžio 1 d. 2:24

10     

    

Aušra Maldeikienė. Po mūsų nors ir tvanas: Rasa Budbergytė pristatė 2017 m. biudžetą

Šiandien Seimo Biudžeto ir finansų komitete pristatydama 2017 metų biudžetą l.e. finansų ministrės pareigas Rasa Budbergytė labai logiškai išskyrė du rimčiausius šio valstybės finansų plano uždavinius: pirma, socialinės atskirties mažinimas; antra, valstybės gynimo išlaidų didinimas. Plėtodama pirmojo tikslo priemones, ji akcentavo neapmokestinamojo pajamų didinimo (NPD) iki 320 eurų dirbantiems žmonėms didinimą bei naująją to NPD apskaičiavimo tvarką, pabrėždama, kad siūlomi pasikeitimai esą „motyvuoja dirbti ir užsidirbti“.

Vis dėlto, paklausus, ar siūloma tvarka derinta su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ir ar numatyti pokyčiai paramos šeimai, vaikų maitinimo, socialinio būsto įstatymuose, kurie mažesnes pajamas gaunančioms ar daugiau vaikų auginančioms šeimoms suteiktų galimybę ne deklaratyviai, bet realiai pasinaudoti šiomis numatomomis papildomomis galimybėms, atsakymo nesulaukiau. Dar daugiau, ministrė ironiškai patarė klausti tų, kam priklauso tai žinoti, šiuo atveju, kaip supratau, socialinės apsaugos ir darbo ministrės.

Įvertinkime faktus. Pakeitus NPD ribą bei jo skaičiavimo tvarką, minimalias ar kuklesnes pajamas gaunančios šeimos tikrai šiek tiek praturtėtų. Pačios ministerijos skaičiavimais, minimalias pajamas gaunantis Lietuvos gyventojas per mėnesį gali tikėtis apytikriai 18 eurų daugiau, kai šeimoje auga vienas vaikas, šeimos pajamos gali padidėti apie 24 eurus, o jei vienas žmogus augina du vaikus – pajamos padidėtų apytikriai 37 eurais. Dabar nesvarstykime, daug tai ar mažai; pažiūrėkime, ar tikrai ir neišvengiamai toks pokytis pagerins šeimos, kuriai žadama pagelbėti, gyvenimą.

Jeigu tokios dirbančios šeimos pajamos dėl dar kartą didinamo NPD išaugs, tai niekas negali užtikrinti, kad neatsitiks taip, jog realiai šios šeimos gerokai daugiau praras, nei gaus. Kodėl? Jeigu jų pajamos perkops kituose piniginiuose ir nemonetariniuose (tarkime, nemokamas maitinimas mokykloje ar socialinis būstas) paramos įstatymuose nustatytas ribas, tai šeimos praras nemokamą maitinimą arba bus pareikalauta, jog jos išsikeltų iš turimo socialinio būsto. Faktiškai gavę kelias dešimtis eurų, tos šeimos gali prarasti dešimtis ar net šimtus eurų. Beje, dėl pastaruoju metu jau padidinto NPD grasinimai iškeldinti iš socialinio būsto, netektos išmokos tampa masiniu reiškiniu, prislegiančiu būtent dirbančias, o ne iš socialinių išmokų gyvenančias šeimas.

Biudžeto ir finansų komiteto metu buvo visiškai akivaizdu, kad ministrė, beje, atstovaujanti socialdemokratų (sic!) partiją, ne tik nemato čia problemos, bet net padoriai nesuvokia, apie ką kalbama ir kokios panašių veiksmų pasekmės. Tik kam tada kalbėti apie tai, jog šitas biudžetas mažins atskirtį?

Antra vertus, valstybėje, kur pajamų ir galimybių nelygybė (atskirtis tik pasekmė) tapo pačia didžiausia problema, ėdančia šalies ekonomikos ateitį, vėl ir vėl raižyti ekonomiką it skiautinių apdangą, mažų mažiausia neatsakinga.  Tai, jog biudžeto rengėjai, anapus finansinio stabilumo nesugeba įžvelgti realaus sektoriaus netolygios plėtros keliamų grėsmių, reiškia vieną: ekonomikos disbalansai, nepaisant ekonomikos augimo, ir politinis nestabilumas toliau didės. Tai, jog kabinetas šių procesų net nemato, politinį nestabilumą tik didina.

Kalbant paprasčiau, nesubalansuotas, socialiai pažeidžiamas biudžetas dar kartą signalizuoja žmonėms: jūs nereikalingi šitai šaliai, emigruokit. Skamba žiauriai? Ne, tiesiog realiai.

maldeikiene.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

stasys       2016-12-3 8:22

testas : pasirinktu politiku ateities perspektyvu vertinimui,.. tai vizgi kuo skiriasi seimo narė Aušra Maldeikienė ir Ingrida Šimonytė ? ..dvi skirtingos politikės su labai skirtingais nueitais keliais papuolant į Seima . Politiko karjera pasirinkęs žmogus privalo metu pabaigoje įsivertinti savo kaip viešo asmens nuveikta darbą visuomenei ir parašyti sau pažymį .. visuomenė jį vertinti .Tik taip galima skatinti nauju politiniu lyderiu atsiradimą pakeičiant senus . Sensta ne tik žmonės bet ir ju palaikomos idėjos .

TO Dzeikui       2016-12-2 11:03

Teisingai rasote, kad senoji vyriausybe su Budbergyte priekyje atsifutbolino ir i socialines ministeijos paskaiciavimus net neturejo minties kreipti.  NUEINANTIEJI “SUDARE” biudzeta, o dabar busim gudruciai is sosno “patarineti” kam prideti, o kam atimti.

Maldeikienės špilkos akivaizdžios.       2016-12-2 4:15

Tik koks tas TIKRASIS kelias,gal maldeikinis?Tik ar vienintelis?
Jau paaimanavo dėl nepaskirtos valdiškos “mašinikės”,o kas
dar negerai?

Nuomonė       2016-12-1 16:47

Labai gerbiu dabartinę finansų ministrę, kuriai uždėta beprotiška atsakomybė, bet Seimo narę gerb. A. Maldeikienę turėtume gerbti visi, nes tiesa jos pusėje. Dabartinė sistema daugelį mąstančių, atsakingų, jautrių žmonių ( nebūtinai su magistriniais išsilavinimais) veda prie streso, baimių, ligų, savižudybių, tautos bukinimo. Žiauri tiesa, patvirtinta nesumeluotais faktais tiesa.

Vilniete       2016-12-1 15:38

Seime is tribunos ji ta pati visam seimui aiskina.Pritariu jai,kad reikia kalbeti ir rasyti visur,kur tik imanoma.

ĮDOMU       2016-12-1 15:22

ar tuo ir baigsis Maldeikienės darbas Seime, kad rašinės straipsnelius į laikraščius ir rėkaus laidose, nesuprasdama, kad žmonės ją IŠRINKO, kad DIRBTŲ  ne spaudos atstove o konkrečius darbus.

Julius Puras i žemiau rašiuse tamsele       2016-12-1 15:09

Jūs mane norite apmulkinti. Jūs gi turėjote mintyje bendrine lietuviu kalba o sakote “lietuviškai”. Ar jūms tamsele negėda mulkinti Lietuvos žmones?

Juiliui Purui       2016-12-1 13:26

Lietuviškai rašyti pirmiausiai laikas išmokti…. tikrai mulkins beraščius?

Dzeikas       2016-12-1 13:06

Na siaip jau Maldeikiene su vyza barsciu nesrebia. Ji ir nurode silpnasias biudzeto puses ir valdininku trumparegiskuma.Cia tas greblys ant kurio Lietuva stabiliai ir uzsispyrusiai lipa nuo 1991m.
Turbut nepotizmo pasekme, nes panasu,kad sprendimus priimanciu ir juos ruosianciu zmoniu tarpe nera skaiciuojanciu toliau negu 2 zingsniai.
Beje , o kuris seimas parenge biudzeta? Brazauskiniu ar Latifundijaus?

Suriškite į sistemą, sukurkite ją.       2016-12-1 10:34

Valdininkai iesiog bodisi dirbti savo darbą už kurį gauna didesnį negu neapmokamas pajamas atlyginimą; juk taip sunku paanalizuoti kokiais ryšiais su kitomis išmokomis dabar didinamas NPD susietas. Ir atatinkamai keisti tas lengvatas, išmokas, indeksuojant jas. tieiog nėra sistemos sukurta. Ji turėtų būti paparasta ,aiški net ir taip pravardžiuojamam runkeliui.Valdančiujų darbo stilius nieko nepasikeitė nuo sovietinio, dargi tas buvo nuoseklesnis ir žmoniškesnis.


Rekomenduojame

Geroji Naujiena: Jis yra čia ir dabar, Jis yra su mumis per visas dienas iki pasaulio pabaigos

Vitalijaus Balkaus replika „Iš savo varpinės“: Maistininkai grasina supūdyti produkciją, arba Kodėl „nematoma rinkos ranka“ taip ir lieka nematoma?

Justas Stankevičius. Ar Sorošas šeimininkauja Lietuvoje?

Neringa Venckienė: „Jie mano, kad mane žemina. Bet manęs jie nepažemins…“

Iš Tiesos.lt pašto: Edmundas Paškauskas. Pandemijos ir rizika vyresnio amžiaus žmonėms, arba Kada bus išrasti skiepai nuo nužmogėjimo? (II)

Verta paminėti. Julijonas Būtėnas: žurnalistas ir laisvės kovotojas

Algimantas Rusteika. Kai suprasit, kad turim ką turim, turėsit gerą laiką

Atmintinos datos: operacija „pavasaris“ – 1948 m. gegužės 22–24 d. iš Lietuvos ištremta apie 40 tūkst. žmonių

Nacionalinis susivienijimas reikalauja nutraukti vyresnio amžiaus asmenų diskriminaciją

Dovilas Petkus. Įtakingi veikėjai susirūpino savo tamsia praeitimi

Robertas Grigas. Šv. Jono Pauliaus II šimtmečiui

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka pristato: knyga „Lietuvos partizanų valstybė“

Andrius Švarplys. Legenda

Vytautas Radžvilas. Apie lietuviškąjį čiukčio sindromą

Skiepų karai. Ramūnas Aušrotas: Klausimas tik toks: ar bus taikoma „grubi prievarta“, ar…

8-tosios Garliavos antpuolio metinės: neabejingi piliečiai ir vėl klausė: „Ar dar gyva Deimantė?“ Papildyta Neringos Venckienės komentaru

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Kaip atkurti pašlijusią ES reputaciją?

Per 500 žmonių pasirašė laišką Lietuvos vyskupams dėl Komunijos dalijimo būdo

Liudvikas Jakimavičius. Gyvenimo redaktorius Covidas

Kerouaco vertėja Irena Balčiūnienė – apie Mykolaitį-Putiną ir kiekviena proga jį menkinantį Tomą Venclovą

Neringa Venckienė. Valstybė laikosi ant melo pamatų

Algimantas Rusteika. Gyvename linksmiau ir laisviau

Liudvikas Jakimavičius. Prisiklausėme

Jonas Švagžlys. Apie opozicijos atstovų sekamas sėkmės istorijas

Rasa Čepaitienė. Mažumų valstybė

Vytautas Sinica. Būtina naikinti Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą

Rasa Čepaitienė. Čiukčiai prie Baltijos

Geroji Naujiena: Tiesos Dvasia – mūsų Globėjas

Algimantas Rusteika. Įtampą žūtbūt reikia išlaikyti

Povilas Urbšys. Apie opiumą liaudžiai ir Jo Ekscelenciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.