Demokratija ir valdymas, Socialinė politika, Ekonominė politika

Aušra Maldeikienė. Po mūsų nors ir tvanas: Rasa Budbergytė pristatė 2017 m. biudžetą

Tiesos.lt redakcija   2016 m. gruodžio 1 d. 2:24

10     

    

Aušra Maldeikienė. Po mūsų nors ir tvanas: Rasa Budbergytė pristatė 2017 m. biudžetą

Šiandien Seimo Biudžeto ir finansų komitete pristatydama 2017 metų biudžetą l.e. finansų ministrės pareigas Rasa Budbergytė labai logiškai išskyrė du rimčiausius šio valstybės finansų plano uždavinius: pirma, socialinės atskirties mažinimas; antra, valstybės gynimo išlaidų didinimas. Plėtodama pirmojo tikslo priemones, ji akcentavo neapmokestinamojo pajamų didinimo (NPD) iki 320 eurų dirbantiems žmonėms didinimą bei naująją to NPD apskaičiavimo tvarką, pabrėždama, kad siūlomi pasikeitimai esą „motyvuoja dirbti ir užsidirbti“.

Vis dėlto, paklausus, ar siūloma tvarka derinta su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ir ar numatyti pokyčiai paramos šeimai, vaikų maitinimo, socialinio būsto įstatymuose, kurie mažesnes pajamas gaunančioms ar daugiau vaikų auginančioms šeimoms suteiktų galimybę ne deklaratyviai, bet realiai pasinaudoti šiomis numatomomis papildomomis galimybėms, atsakymo nesulaukiau. Dar daugiau, ministrė ironiškai patarė klausti tų, kam priklauso tai žinoti, šiuo atveju, kaip supratau, socialinės apsaugos ir darbo ministrės.

Įvertinkime faktus. Pakeitus NPD ribą bei jo skaičiavimo tvarką, minimalias ar kuklesnes pajamas gaunančios šeimos tikrai šiek tiek praturtėtų. Pačios ministerijos skaičiavimais, minimalias pajamas gaunantis Lietuvos gyventojas per mėnesį gali tikėtis apytikriai 18 eurų daugiau, kai šeimoje auga vienas vaikas, šeimos pajamos gali padidėti apie 24 eurus, o jei vienas žmogus augina du vaikus – pajamos padidėtų apytikriai 37 eurais. Dabar nesvarstykime, daug tai ar mažai; pažiūrėkime, ar tikrai ir neišvengiamai toks pokytis pagerins šeimos, kuriai žadama pagelbėti, gyvenimą.

Jeigu tokios dirbančios šeimos pajamos dėl dar kartą didinamo NPD išaugs, tai niekas negali užtikrinti, kad neatsitiks taip, jog realiai šios šeimos gerokai daugiau praras, nei gaus. Kodėl? Jeigu jų pajamos perkops kituose piniginiuose ir nemonetariniuose (tarkime, nemokamas maitinimas mokykloje ar socialinis būstas) paramos įstatymuose nustatytas ribas, tai šeimos praras nemokamą maitinimą arba bus pareikalauta, jog jos išsikeltų iš turimo socialinio būsto. Faktiškai gavę kelias dešimtis eurų, tos šeimos gali prarasti dešimtis ar net šimtus eurų. Beje, dėl pastaruoju metu jau padidinto NPD grasinimai iškeldinti iš socialinio būsto, netektos išmokos tampa masiniu reiškiniu, prislegiančiu būtent dirbančias, o ne iš socialinių išmokų gyvenančias šeimas.

Biudžeto ir finansų komiteto metu buvo visiškai akivaizdu, kad ministrė, beje, atstovaujanti socialdemokratų (sic!) partiją, ne tik nemato čia problemos, bet net padoriai nesuvokia, apie ką kalbama ir kokios panašių veiksmų pasekmės. Tik kam tada kalbėti apie tai, jog šitas biudžetas mažins atskirtį?

Antra vertus, valstybėje, kur pajamų ir galimybių nelygybė (atskirtis tik pasekmė) tapo pačia didžiausia problema, ėdančia šalies ekonomikos ateitį, vėl ir vėl raižyti ekonomiką it skiautinių apdangą, mažų mažiausia neatsakinga.  Tai, jog biudžeto rengėjai, anapus finansinio stabilumo nesugeba įžvelgti realaus sektoriaus netolygios plėtros keliamų grėsmių, reiškia vieną: ekonomikos disbalansai, nepaisant ekonomikos augimo, ir politinis nestabilumas toliau didės. Tai, jog kabinetas šių procesų net nemato, politinį nestabilumą tik didina.

Kalbant paprasčiau, nesubalansuotas, socialiai pažeidžiamas biudžetas dar kartą signalizuoja žmonėms: jūs nereikalingi šitai šaliai, emigruokit. Skamba žiauriai? Ne, tiesiog realiai.

maldeikiene.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

stasys       2016-12-3 8:22

testas : pasirinktu politiku ateities perspektyvu vertinimui,.. tai vizgi kuo skiriasi seimo narė Aušra Maldeikienė ir Ingrida Šimonytė ? ..dvi skirtingos politikės su labai skirtingais nueitais keliais papuolant į Seima . Politiko karjera pasirinkęs žmogus privalo metu pabaigoje įsivertinti savo kaip viešo asmens nuveikta darbą visuomenei ir parašyti sau pažymį .. visuomenė jį vertinti .Tik taip galima skatinti nauju politiniu lyderiu atsiradimą pakeičiant senus . Sensta ne tik žmonės bet ir ju palaikomos idėjos .

TO Dzeikui       2016-12-2 11:03

Teisingai rasote, kad senoji vyriausybe su Budbergyte priekyje atsifutbolino ir i socialines ministeijos paskaiciavimus net neturejo minties kreipti.  NUEINANTIEJI “SUDARE” biudzeta, o dabar busim gudruciai is sosno “patarineti” kam prideti, o kam atimti.

Maldeikienės špilkos akivaizdžios.       2016-12-2 4:15

Tik koks tas TIKRASIS kelias,gal maldeikinis?Tik ar vienintelis?
Jau paaimanavo dėl nepaskirtos valdiškos “mašinikės”,o kas
dar negerai?

Nuomonė       2016-12-1 16:47

Labai gerbiu dabartinę finansų ministrę, kuriai uždėta beprotiška atsakomybė, bet Seimo narę gerb. A. Maldeikienę turėtume gerbti visi, nes tiesa jos pusėje. Dabartinė sistema daugelį mąstančių, atsakingų, jautrių žmonių ( nebūtinai su magistriniais išsilavinimais) veda prie streso, baimių, ligų, savižudybių, tautos bukinimo. Žiauri tiesa, patvirtinta nesumeluotais faktais tiesa.

Vilniete       2016-12-1 15:38

Seime is tribunos ji ta pati visam seimui aiskina.Pritariu jai,kad reikia kalbeti ir rasyti visur,kur tik imanoma.

ĮDOMU       2016-12-1 15:22

ar tuo ir baigsis Maldeikienės darbas Seime, kad rašinės straipsnelius į laikraščius ir rėkaus laidose, nesuprasdama, kad žmonės ją IŠRINKO, kad DIRBTŲ  ne spaudos atstove o konkrečius darbus.

Julius Puras i žemiau rašiuse tamsele       2016-12-1 15:09

Jūs mane norite apmulkinti. Jūs gi turėjote mintyje bendrine lietuviu kalba o sakote “lietuviškai”. Ar jūms tamsele negėda mulkinti Lietuvos žmones?

Juiliui Purui       2016-12-1 13:26

Lietuviškai rašyti pirmiausiai laikas išmokti…. tikrai mulkins beraščius?

Dzeikas       2016-12-1 13:06

Na siaip jau Maldeikiene su vyza barsciu nesrebia. Ji ir nurode silpnasias biudzeto puses ir valdininku trumparegiskuma.Cia tas greblys ant kurio Lietuva stabiliai ir uzsispyrusiai lipa nuo 1991m.
Turbut nepotizmo pasekme, nes panasu,kad sprendimus priimanciu ir juos ruosianciu zmoniu tarpe nera skaiciuojanciu toliau negu 2 zingsniai.
Beje , o kuris seimas parenge biudzeta? Brazauskiniu ar Latifundijaus?

Suriškite į sistemą, sukurkite ją.       2016-12-1 10:34

Valdininkai iesiog bodisi dirbti savo darbą už kurį gauna didesnį negu neapmokamas pajamas atlyginimą; juk taip sunku paanalizuoti kokiais ryšiais su kitomis išmokomis dabar didinamas NPD susietas. Ir atatinkamai keisti tas lengvatas, išmokas, indeksuojant jas. tieiog nėra sistemos sukurta. Ji turėtų būti paparasta ,aiški net ir taip pravardžiuojamam runkeliui.Valdančiujų darbo stilius nieko nepasikeitė nuo sovietinio, dargi tas buvo nuoseklesnis ir žmoniškesnis.

Rekomenduojame

Ramūnas Aušrotas. Reikia panaikinti Valstybinę vaiko teisių apsaugos tarnybą

JAV mažėja gyventojų parama griežtesnei ginklų kontrolei

Lenkijos vyriausybė mažins mokesčius kurui, dujoms ir elektrai

Linas Karpavičius. PSO susitarimas dėl pandemijos gali apriboti žmogaus teises

Austrijoje vyko protestai prieš privalomus COVID-19 skiepus

JAV vidurinių mokyklų bibliotekose – pornografinio turinio knygos

Kai laisvoje šalyje reikia dėkoti už drąsą kalbėti…

Austrija neklauso abejojančių dėl eutanazijos

Kalifornijos miestas pritarė pasiūlymui atmesti bet kokius valstijos ar federacinius nurodymus dėl Covid

Vytautas Sinica. Marazmai tęsiasi

Didelė demonstracija prieš vakcinų pasus Gioteborge, Švedijoje

Kun. Nerijus Pipiras. Bronius Laurinavičius: Tiesos skambesio vedamas

Romas Lazutka. Mūsų pasivažinėjimams gamtą tesaugo varguoliai

Olga Vėbrienė. Nusikaltimų gamtai nebetirsime?

Sveikatos teisės institutas. Premjera: „Aš esu mes. Išlikti žmogumi“

Liudvika Meškauskaitė. Pasitikėjimo Lietuvos žiniasklaida problema C-19 pandemijos laikotarpiu

Žodžio laisvė svetur – Kolumbijoje socialinių tinklų žvaigždė apgynė savo tradicines pažiūras į šeimą

Memorialas Kryžkalnyje bus papildytas naujomis partizanų pavardėmis

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Atsitieskite ir pakelkite galvas – I Advento sekmadienis

Kunigo Broniaus Laurinavičiaus paminėjimas

Lenkijos premjeras siunčia vaizdo žinutę: mes giname Europą

Iššūkis gyventi pagal sąžinę

Vytautas Sinica. Apie architektūrą

Vidas Rachlevicius. E. Macronas ir A. Lukašenka. Lyginti negalima, bet palyginkim

Pasaulis ir Lietuva: Lenkija dėmesio centre/Ukraina ginkluojasi/Landsbergis pagirtas JAV

Amerikoje daugėja pastorių, dėl pandemijos norinčių nutraukti nuolatinę tarnystę

Ramūnas Aušrotas. Nauja sąvoka Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme

Kyle Rittenhouse byla. Žiniasklaida pateikė realybės neatitinkančią versiją

Almantas Stankūnas. Ar jis ir Co yra diplomatai ar Rusijai ir Vokietijai naudingi joms dirbantys idiotai?

Linas Karpavičius. Europietis pagal „išplėtotą žaliąją dienotvarkę“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.