Ugdymo politika

Aušra Maldeikienė. Kur tėvų streikas?

Tiesos.lt redakcija   2016 m. vasario 20 d. 13:59

11     

    

Aušra Maldeikienė. Kur tėvų streikas?

Vakar dalyvavau Andriaus Užkalnio laidoje, kur daugiausia kalbėjome apie artėjantį mokytojų streiką.
Laidos įrašą galite rasti ČIA.

Esminis klausimas, kuris aptariamų streikų kontekste turėtų būti nagrinėjamas viešojoje erdvėje, – kas kenčia dėl esamos padėties, kai mokytojai žeminami ir moraliai, ir finansiškai? Mąstant nuosekliai – tik vaikai.

O dabar pagalvokime, kas tokiu atveju turėtų streikuoti?

Įvairūs „mąstytojai“ žinių apie streiką komentaruose dėsto seniai žinomas „tiesas“, kad mokytojai „neturėtų žaisti vaikų ateitimi“, „jie turėtų suprasti, kad patys pasirinko tokią specialybę, kur daug neuždirbs“, „geri mokytojai nezirzia, o dirba“, „bet jie gi turi ilgas atostogas“ ir panašiai.

Va tik porą panašaus „mąstymo“ perliukų po „Lietuvos ryto“ tekstu: „291 O kodėl negali mokytojai emigruot? Juk tų mokytojų Lietuva jau priruošė bent 30-čiai metų į priekį. Į emigravusio vietą lengvai ras kokią kasininkę ar valytoją su magistro išsilavinimu. Ir tikriausiai tokia nestreikuos, nes jau gyvenimo yra mačiusi.“; „283 just sumazinkim mokyklu skaiciu saziningai pagal vaiku skaiciu. isvyksta daugybe zmoniu, ir vaiku skaicius mazeja. nesurenka reikiamo skaiciaus ir uzdaryt reikia. tegul eina dirbti i privatu sektoriu, persikvalifikuoja, taip pinigu susitaupytu ju algu didinimui.“ (kalba netaisyta).

Tekstas, kurio komentarus cituoju irgi trykšta „išmintimi“: „Aišku, mokytojai nėra blogi žmonės, nes jie gali pasiūlyti visiems kartu ateiti į mitingą, kartu pastreikuoti, tačiau ar dirbantys privačiame sektoriuje gali sau leisti tokią prabangą? Mokytojai ir visi likę gyvena skirtinguose pasauliuose, todėl sunku vieniems kitus suprasti“. [Gerumas, pasirodo, yra toks būdo bruožas, kai pasiūlai kartu mitinguoti. – A.M. past.] Po to vėl kažkokie labai juokingi samprotavimai, kuriuose bandoma įrodyti, kaip gerai ten, kur mūsų nėra, ir kaip blogai ten, kur esame: „ Įsivaizduokite privačią įmonę, kurioje yra 10 darbuotojų. Tarkime, tie darbuotojai pajunta, kad jų atlyginimai – 500 eurų į rankas – per maži, nes dirbama už du ar net tris, ir nusprendžia, kad metas kurti profsąjungą, rengti mitingus bei streikus. Tikslai aiškūs ir teisingi: didesnis atlyginimas, apmokami viršvalandžiai, viršvalandžių ribojimas, mažesnis išnaudojimas. Tačiau nereikia būti aiškiaregiu, kad suprastum, kas lauktų tokių darbuotojų, – dar tą pačią dieną jie būtų atleisti pagal kokį nors Lietuvos Respublikos darbo kodekso straipsnį. Formaliai, bet griežtai. O jau kitą dieną toje pačioje įmonėje dirbtų kiti darbuotojai. Neturintys išankstinių reikalavimų, pageidavimų ir tikrai nenorintys mitingų. Gal net pigesni ir dar efektyviau dirbantys“. Va taip.

Trumpai galima tam „rašytojui“ patarti mesti tą „žvėrišką“ privatų verslą ir eiti rojaus obuoliukų mokyklose skinti. Bet kalbėkime rimtai.

Visus šituos komentarus rašo žmonės, kuriuos, nors ir jaučiasi protingi ir išsilavinę, vienija vienas didelis bendras jausmas – neapykanta savo vaikams. Taip. Ne mokytojams, ne mokyklai, o savo vaikams. Tokie žmonės savo šuns ar katės nepaliks saugoti pervargusiam žmogui, jie nesityčioja iš veterinarijos gydytojų, bet nuosavas vaikas jiems blogiau naminio gyvulėlio. Ta vaiką jie atiduos bet kam, nežiūrės, ar tas žmogus turi tinkamų kompetencijų (jeigu atlygis neadekvatus, kompetencijos, patinka tai ar ne, tikrai sumenks), ar jis pajėgus save apginti (jeigu nepajėgus, tikrai to neišmokys ir vaiko), ar jo akiratis platus ir ar jis turi įvairių galimybių jį plėsti (jei neturi, vaikas irgi to negaus).

Tiesa, tie, kurie suprantate, kad panašūs samprotavimai absurdiški, pagalvokite: panašiai mąstančių tėvų vaikai sėdi tose pačiose klasėse, kaip ir jūsų vaikai. Ir tai tikrai nieko gero nežada jūsų vaikui, jo išsilavinimui ir ateičiai. Arba reikia ieškoti privačios mokyklos (o tai brangu, ir ne visur jų yra), arba… net nežinau, ką daryti – nuleisti rankas? Samdyti korepetitorius? Bet pastarieji moko konkrečių dalykų, o ne gyvenimo bendruomenėje, suvokimo apie savo vertę, apie kitų žmonių vertę ir prasmę tavo gyvenime.

Jei manote, kad straipsnio pradžioje cituoti „bomžiniai“ pamąstymai būdingi tik komentarų rašinėtojams, paklausykite šalies premjero. Kokias švietimo problemas bėdas mato A. Butkevičius?

Kaip įprasta, jo akiratis negeba išsiskleisti plačiau skaičiukų ir pinigučių. Jis kažką nerišliai svarsto apie vaikų ir mokytojų skaičius. Klausome ir sužinome, kad didžiausia problema šiuo metu yra vaikų mažėjimas mokyklose, tad būtina įgyvendinti tam tikras reformas: „vaikų skaičius, kuris mokyklose mažėja, o mokytojų skaičius yra išlikęs, tai savivaldybės turėtų kažko imtis“. Jeigu supratote, apie ką kalbama, puiku, bet kažkaip jaučiu liepiama sumažinti finansavimą mokykloms, jeigu vaikų mažiau, nes A. Butkevičiui mokytojas yra bandelių kepėjas: jeigu valgytojų mažiau, tai bandelių reikia kepti mažiau. Kaip tai susiję su mokytojo darbu, sunku suvokti, bet premjero visas kalbas suvokti sunku.

Svarstome. Kodėl didžiausia problema – vaikų skaičius? Ir kaip tai susiję su mokytojų gyvenimu? Mokytojai, pasak premjero, turėtų daugiau vaikų gimdyti? Ar visuomenė jų turėtų daugiau gimdyti? Jeigu šalyje tragiškai mažėja gyventojų ir šalis sensta, tai sveikas protas sako, kad reikia visais įmanomais būdais didinti likusių kokybę: gerinti švietimą, plėtoti aukštąsias technologijas ir panašiai. Ir susidėlioti prioritetus.

Kai A. Butkevičius aiškina, kad išlaidos švietimui „ženkliai didėja“, jis pamiršta pasakyti, kiek mažiau pinigų gauna Lietuvos vaikai, palyginti su kitų pasaulio valstybių (ir nebūtinai turtingesnių) vaikais. 2011 metais, įvertinus kainas, Europos Sąjungoje vidutiniškai vieno vaiko ugdymas kainavo 6,85 tūkst. dolerių per metus, Lietuvoje – 4 tūkst. dolerių (palyginimui: Japonijoje 8 tūkst. dolerių, JAV – 11,3 tūkst. dolerių). Tiesa, nesame paskutiniai, – mažiau skiriama Bulgarijoje ir Rumunijoje, tik tai, bent mane, menkai paguodžia.

Manau, kad ne vaikų skaičius yra bėda, o vaikų „kokybė“. Kai vaikus moko pervargę mokytojai ir, tai dar blogiau, pervargusios darželinukų auklėtojos, neturinčios pinigų rimtoms knygoms ar kokybiškam laisvalaikiui, tikėtis, kad tas mokytojas ar auklėtoja ugdys laisvą, protingą, savarankišką ir kritišką vaiką, yra naivu. Ir, žinoma, naivu tikėtis, kad turėsime kokybišką, subalansuotą, psichiškai sveiką visuomenę, gebančią realiai matyti ir suvokti savo problemas.

Visokie butkevičiai (jų vardas legionas) įsitikinę, kad geriausiai vaiką išugdysi, kai taupysi ir nepirkti jam knygų, išmaniųjų pramogų, gerų koncertų ir spektaklių (tie dalykai brangūs) ir nesamdysi įdomių, protingų, išsilavinusių mokytojų. Biudžetui bus geriau.

Žinoma, mokyklose vis dar nemažai mokytojų, kurie verti visokeriopos pagarbos ir tikrai kitokių atlyginimų. Bet jų ten mažėja ir mažės – ekonomika negailestinga.

Seniau norėjau verkti. Dabar tik juokinga. Yra tokia situacija, kai sustabdyti traukinį praktiškai nebeįmanoma. Kiek liko iki avarijos?

Jei turėtume protingų žmonių visuomenę, tai streikuotų ne mokytojai, streikuotų tėvai.

Maldeikiene.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Nepasirasysiu       2016-02-26 16:59

Kam investuoti i vaikus, jei jie vistiek emigruos? Vištos ir kiaušinio klausimas.

Kokia čia rinkos       2016-02-23 9:45

ekonomika,kai emigravo milijonas,o seiminių vistiek 141 ŠTUKA,o
butkevičius turi apie 13 patarėjų ?

s.m.       2016-02-23 1:13

nuo dūšios džiaugiausi ir pritariau per TV žinias rodytiems mokytojams, paskelbusiems apie žadamus streikus.
O visokie mudakai, vapantys apie rinkas (atiduokite savo vaikus žinomiems “rinkų dėdėms” pamokymui…) ir nebuvimą jose ką veikti mokytojams, jau dabar galėtų čiuožti tualetų plaut, nea, ne į Europos karalystes, į kokią maksvą, tulą, voronežą... Ten 86 proc. visuomenės debilų, dar kokį procentą mūsiškių, purškiančių prieš mokytojus, priglaus.

Pikc       2016-02-21 18:18

„vaikų skaičius, kuris mokyklose mažėja, o mokytojų skaičius yra išlikęs, tai savivaldybės turėtų kažko imtis“ - čia “visokie butkevičiai” iš esmės atviru tekstu ragina savivaldybes atleidinėti mokytojus. Įdomią valdžią turim, sakyčiau. smile

rutai       2016-02-21 17:00

jokia rinka nesivaidena. rinka veikia ir valdo.
kokia mokyklos paskirtis rinkos salygomis?
ruošti paklusnius robotus, kurių paskirtis yra kokybiškai ir paklusniai tarnauti valdančiai klasei.
o robotui-vergui ar reikia išsilavinimo? aišku, kad ne. vergas robotas privalo vykdyti komandas ir našiai dirbti šeimininkų labui.
o jeigu mokyklos rengs ne vergus ir ne robotus, neduokdie ugdys mąstančius žmones - kas tuomet bus?
ogi grius santvarka, žlugs tarybų valdžia.
jums p. ruta, ką, tarybų valdžia nepatinka?

 

 

ruta       2016-02-21 15:21

Kai kuriems , praradusiems sveika prota , visur vaidenasi RINKA , rinkos santykiai , jie , matomai, noretu visur matyti tik nauda ir kuo greiciau , kaip Lietuvos politikai ir valdininkai is ES per projektus , ismokas ..Bet tada reiktu konstatuoti ,kad VISOS sistemines partijos , pakaitom nuvaldziusos Lietuva vertos TIK istorijos siukslyno ir finansiniu bylu su prievole atlyginti nuostolius , kurie atsirado jiems valdant nekompetentingai ir korumpuotai .
As matau tik politinius nevykelius , nesvarbu kaip jie pasivadine, kurie lipa vieni kitiems per galvas , nes TIK politikoje Lietuvoje gali sociai ir laimingai egzistuoti , arba po politiku ‘stogu ‘/ na , ne uz aciu ,nemanau , kad politikai yra altruistai ../.Abejingas , baugus , bukas , prisitaikelis , padlaizys .., kol dauguma Lietuvos pilieciu galima bus taikyti viena is siu epitetu , tol valdzia skleis savo demagogija , o Lietuva sparciai nyks ..

Mokytojai priešinasi ir tai       2016-02-21 14:05

gerai,tik kartu keltini ir visi kiti reikalavimai mokinių ir visos mokyklos bendruomenės labui.Tai puiki proga atkreipti dėmesį į visus mokyklos skaudulius.O šiaip,tai Butkevičiaus Vilkaviškio rajonas iš tiesų yra nustekentas,jei nuvažiavęs pailsėti prie Vištyčio,grįžti po kelių valandų kelionės ,neradęs valgyklos ar kavinės kur užkąsti.Tikrai viskas nustekenta.O tėvai.Jie palūžę.Ir pervargę.

Įtikėjusiam laukinės rinkos institutu       2016-02-21 13:42

Teisingai! Paprašykim valdžios, kad galutinai išpošolvonintų lauk iš Lietuvos visus jaunus piliečius turinčius mokyklinio amžiaus vaikų ir pagaliau suklestėsim. Mokyklas galima bus uždaryti nafig, mokytojus taip pat išpošolvoninti skinti braškių  į užsienius. O sutaupytas lėšas bus galima skirti seimūnų ir teisėjų algų padididinimui, vandens patrankų pirkimui, naujų kalėjimų statybai ir kitiems perspektyviems reikalams

jei       2016-02-20 16:09

Jei vaikų nėra tai kam tie mokytojai… Išvyksta vaikų gimdytojai, tegul vyksta ir vaikų mokytojai mokytojai…  Butkevičiaus uošvijos rajone, rajono laikraštyje 2016 02 13 d. rašoma” “Europoje vienas mokytojas vidutiniškai moko 15 vaikų, o pas mus yra klasių, kur kelis vaikus ugdo daugiau nei 10 pedagogų”,
” Išlaikyti   Vilkaviškio rajono moksleivį kainuoja 8 proc. daugiau už mažųjų sacivaldybių vidurkį”, - tokius skaičius pateikė Lietuvos, laisvosios rinkos institutas. Pagrindinė to priežastis - sparčiai tuštėjančios klasės”
Todėl reikėtų kelti klausimą ar pagrįsti mokytojų reikalavimai?
Ar yra pagrindas netikėti Lietuvos, laisvosios rinkos institutu?

Mūsų visuomenei       2016-02-20 15:27

protus išplovė konservai su liberastais.

Mačiau tą laidą.       2016-02-20 15:13

Tenka pritarti ir pridurti,kad tikrai ne vaikų skaičius svarbiausia,o kokybė.Tik reiktų nevežioti taip toli tais autobusiukais vaikų.Jau ne viena situacija buvo,kai vaikai pakliuvo po mašinomis ir žuvo.Juk gali atvažiuoti mokytojai į miestelius taip išsaugant ir vidurinį išsilavinimą teikiančią mokyklą,ir patį miestelį,ir istorinę atmintį,ir provinciją,kuri jau emigruodama ne visada užsuka į Vilnių ar Kauną,o tiesiai į Londoną.

Rekomenduojame

Vytautas Sinica. Norėčiau sužinoti, kuo naudingas ir reikalingas Lietuvos vartotojams buvo elektros rinkos liberalizavimas?

Vienus trėmė, kiti gerino savo gyvenimo sąlygas

Almantas Stankūnas. Gera žinia iš dalies privataus kapitalo valdomai įmonei Ignitis, tik ar taps ji gera žinia ir vilniečiams?

Jan Rokita: ES sankcijos Lenkijai yra didesnės, nei sankcijos Rusijai

Kastytis Braziulis. Neužkibkite ant rašistų kabliuko. Neleiskite sau suabejoti Ukraina

Lenkija verčiama prisijungti prie euro zonos?

Dominykas Vanhara. Surimtėkime ir pakalbėkime apie tai, kas vakar įvyko Kryme

JAV Floridos valstija uždraudė lyties keitimo procedūras vaikams

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt aštuntoji (rugpjūčio 10 diena)

Areštuotas už memo, kritiško LGBT atžvilgiu, pasidalinimą. Minčių policija jau realybė

Nacionalinis susivienijimas. Dėl „Amnesty International“ šališkumo ir nepasitikėjimo šia organizacija

Simonas Streikus. Masinės migracijos Švedijoje padariniai: ar ją dar galima laikyti gerovės valstybe? (I)

Kai LRT neleidžia, gelbsti Lenkijos televizija. Apie Vakarų laikyseną Rusijos atžvilgiu

Almantas Stankūnas. Didinate piktų ir valstybei nelojalių piliečių skaičių

Ondrej Šmigol. Prasidėjo kontrrevoliucija prieš translytiškumą

Marek Jurek. Metas sudaryti tarptautinę konvenciją dėl šeimos teisių, kaip alternatyvą Stambulo konvencijai

Susipažinkite su paroda, kurią rengia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt septintoji (rugpjūčio 9 diena)

Vienos iš Vokietijos žemių vyriausybė steigia centrus, kuriuose bus galima apskųsti „anti – queer ir rasistinius incidentus“

Vytautas Radžvilas. Nacionalinio susivienijimo pozicija: 1940 m. klaida nebus kartojama

Almantas Stankūnas. Šeimų sąjūdis: nenumaldomas V. Putino ilgesys?

Almantas Stankūnas. „PIŠ“ apie Perlą – kulkosvaidžiu į kojas valdantiesiems

Vytautas Sinica. Už Perlo veiksmus dar baisesnė Šimonytės reakcija

Algis Vyšniūnas. Sąmoninga tautos amnezija

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt šeštoji (rugpjūčio 8 diena)

Kardinolas S. Tamkevičius SJ. Tikėjimo išbandymai – XIX eilinis sekmadienis

Nesitikėkite, kad sveikatos apsaugos valdininkai rekomenduos susilaikymą, idant sulėtintų beždžionių raupų plitimą

Vytautas Sinica. Persona, vadovaujanti organizacijai Amnesty International

Kastytis Braziulis. Keli pastebėjimai dėl Erdogano ir putino susitikimo Sočyje

Ar iš tiesų esame laisvi daryti ką norime?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.